Staking van fie post- en tele graafambtenaren te Parijs. Gisteren werd uit Parijs gemeld: Op de bijeenkomst van de ambtenaren van de post en telegraaf is heden de volgende motie aangenomenDe agen ten en onder-agenten der P. T. T. ten getale van 10,000 vereenigd in hetzelfde gevoel van verontwaardiging tegen de meerderheid der regeering, die haar eereverbintenissen schendt door strijd lustige kameraden te treffen omdat zij vrijelijk hun denkwijze hebben geuit; verbinden zich het werk neer te leg gen en den strijd tot het uiterste aan te binden, totdat zij volledige genoeg doening zullen hebben verkregen eischen krachtig het recht om vak- vereenigingen op te richten, dat zij het koste wat het wil zullen verkrijgen; juichen het Verbond van postambte naren toe en scheiden onder de kreten Leve de staking! Hedenavond 7 uur heeft de Bond van postambtenaren het bevel tot sta ken uitgevaardigd. De spoorwegpost ambtenaren aan de stations te Lyon en St. Lazare hebben het werk neer gelegd. De sprekers deelden mede dat er een meeting zal worden gehouden. Geen enkele brief mag morgen te Pa rijs bezorgd worden, zeiden zij verder. Op het centrale telegraafbureau wordt slechts gewerkt om de stakingsbevelen over te brengen. Volgens een telegram uit St. Na",aire aan de Intransigeant hebben de bij de marine ingeschrevenen geweigerd 500 zakken, de briefwisseling voorM'dden- Amerika en de Antillen vormende, aan boord te brengen. De geheele zending gaat naar Parijs terug. De bijeenkomst der Kamer werd heden door een groot aantal postambtenaren bijgewoond. Senbat verweet in zijn interpellatie de regeering de postambtenaren gestraft te hebben voor feiten, die in geen ver band staan met den dienst. Deschanel eischte vervolgens een wet- tetijke regeling van den rechtstoestand der ambtenaren. De interpellatie beantwoordende zeide Barthou, dat de ambtenaren zich hebben overgegeven aan niet te gedoogen be toogingen. De regeering zou een veld tocht der postambtenaren tegen het parlement en hun onvaderlandlievende taal niet kunnen gedoogen. Indien de vakvereenigingen klubs werden boven de vertegenwoordigers der natie staande, dan zou het gedaan zijn met de regee ring, het parlement en de souvereiniteit van het volk. De regeering heeft haar besluiten met algemeene stemmen ge nomen. Als de Kamer aarzelde ons aldus de minister bij te vallen of vroeg verslag uit te brengen over de genomen maatregelen dan zouden wij het bewind neerleggen. Donderdag voortzetting. De militaire gouverneur van Parijs heeft alle chefs van korpsen uitgenoo- digd de bewaking bij kruitmagazijnen, magazijnen en kazernen te verdubbelen om eiken aanslag te voorkomen. De bevelhebber van het fort Briche heeft bijzondere bevelen gekregen met het oog op het geval dat de electrisiens staken. In de provincie zijn de prefecten ijverig doende een regeling voor te be reiden waardoor de instandhouding van den post- en telegraafdienst verzekerd wordt. Aardbevingen. Uit Reggio Calabra werd Zaterdag gemeld Hedenochtend te 7.30 is hier een sterke golvende aardschok gevoeld. De bevolking is verschrikt. Verscheidene muren zijn gescheurd en ingest >rt. Uit Messina Hedenochtend te 7 uur en te 7.32 zijn hier sterke golfvormige aardschokken gevoeld. De verschrikte bevolking vluchtte uit de huizen. Uit Mileto: Hedenochtend te 7.2G hebben alle instrumenten van het ob servatorium te Morano een zeer krach- tigen aardschok, voorafgegaan door drie lichtere schokken, aangeteekend. Maandagmiddag half vier is te Mes sina een sterke aardbeving waargeno men. Het staat nu vast, dat de luchtvaart dienst van Friedrichshafen over Stutt gart, Frankfort en Dusseldorp naar Keulen in het aanstaande voorjaar ge opend zal worden. Ook in Luzern, dat later het beginpunt van de lijn zal worden, is men bezig met het uitwer ken van plannen. Er is daar reeds een geschikt terrein voor een station aan gewezen. Volgens een bericht uit Buenos-Ayres is Zaterdag aldaar een bom gesprongen, waarbij 20 personen ernstig werden gewond. Later op den dag sprong weer een bom zonder slachtoffers te maken. In Broadway, de hoofdstraat van New York, is Vrijdag veel opschudding ge wekt, door een als dame gekleede vrouw, die met een hoedepin een andere vrouw vrij ernstig verwondde. De daderes nam daarna de vlucht, maar werd achter volgd en gegrepen. Echter niet voor zij met haar gevaarlijk steekwapen vier mannen min of meer ernstige kwetsuren had toegebracht. De beweegreden voor haar vreemd gedrag, en ook haar iden titeit zijn nog niet aan het licht ge komen. Volgens andere berichten was ook de het eerst door haar gekwetste een man. De omslag van het weêr is in Hon garije met zware sneeuwbuien en kouden regen gepaard gegaan. Uit het Zuiden van Hongarije komt bericht van ver nielenden hagelslag. Vorst en rijp heb ben in vele streken de vroege gewassen en de boomvrachten vernietigd en maïs- en bietenvelden deerlijk verhavend. De Russische kolonel Liakhoff acht den toestand te Teheran zeer onrust barend, omdat hij vreest, dat een aan tal kwaadwilligen heimelijk die stad zullen binnendringen om er bommen te werpen, in welk geval het groote moeite zou kosten om de troepen van den Sjah in bedwang te houden, om dat de kozakken dan de Europeesche wijk zouden moeten beschermen en de stad aan de oproerlingen overlaten. Te Ispahan heerscht verdeeldheid onder de khans der bakhtiaren. Afdee- lingen van dien stam plunderen langs de wegen tusschen Kun en Sultan Abad. In de laatste 14 dagen moeten zij twee postrijtuigen geplunderd, de reizigers uitgeschud en vier moorden gepleegd hebben. PlaatselUk Nieuws. HEUSDEN, 12 Mei. De kermis is afgeloopen, de tenten zijn opgeruimd en nog enkele kramen worden heden afgebroken; alles met achterlating van stukken papier, stroo, enz. Het geheel is goed afgeloopen. Enkele arrestaties van dronken personen hadden plaats, welke voorzorg er toe zei hebben medegewerkt, dat we niet van vechtpar tijen vernamen, die, volgens een zeker ge deelte, bij een kermis behooren. De algemeene indruk, bij houders van tenten en kramen, is, dat er te weinig verdiend is, omdat door de verschillende feesten in de omstreken er niet zooveel publiek was als andere jaren. Nu het kla gen is tegenwoordig algemeen, zoodat we gelooven dat ook hierin overdrijving schuilt. Vraagt men echter welke Heusdensche zaken hebben er geldelijk voordeel van ge trokken, dan zal het getal zeker zeer ge ring zijn. De Prov. N. Br. Ct. meldt op 11 Mei: Gisteravond is de aardappel-schipper K., afkomstig uit Heusden, op den Maurits- weg te Rotterdam door twee kerels aan gevallen, die hem voor ongeveer f 70 be roofden. Een der daders is gearresteerd. WERKENDAM. Wijl het muziekkorps, dat men voor het feest wilde engageeren, niet kon op heden, iei het feest verdaagd tot morgen, Donderdag 13 Mei. BERN, (gemeente Herpt.) Naar wij vernemen, hopen de echtelieden Hendrikus Antonius Verhoeven en Johanna Buijs, a.s. Zaterdag hun 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Het zal het algemeen geachte echtpaar op dien dag zeker niet aan blijken van belangstelling ontbreken. HEDIKHUIZEN. Wegens vertrek naar Bern heeft de heer H. A. Verhoeven ont slag genomen als lid van onzen gemeente raad. WOTJDRICHEM. De feestelijkheden ter gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana zullen alhier plaats hebben op Don derdag 13 en Vrijdag 14 Mei a.s. Donderdagmorgen zal een dankstond ge houden worden in de Herv. kerk, waarbij zal voorgaan ds. Gobius du Sart van Wijk. De gemengde zangvereeniging en het man nenkoor, zullen in dezen dienst eenige va- derlandsche liederen zingen, terwijl door de drie hoogste klassen der scholen een paar toepasselijke verzen zullen gezongen worden. Des namiddags worden de kinderen fees telijk onthaald, terwijl een bijzondere uit- deeling zal gehouden worden aan tal van behoeftigen en ouden van dagen. Op Vrijdag zullen de eigenlijke volks feesten gehouden worden. De feestcommissie, eere-voorzitter de heer P. Verhagen, heeft het volgende programma vastgesteld. 's Morgens half negen historische voor stelling van de inneming van den Briel door de Watergeuzen; na de inneming onzer veste, muzikale wandeling met de gecostumeerde geuzen; half tien roeiwedstrijd op de rivier voor de stadna afloop muzikale wandeling en uitreiking der prijzen; van 's middags 1 tot 5 uur volksspelen, ais mastklimmen, sprietloopen., hard- en muiltjesloopen enz. hierna zal een groote optocht gehouden worden, die inderdaad zeer veel belooft. Ten zeven ure concert in de feesttent voor het raaadhuis en ten negen ure groote lichtstoet van verlichtte vaartuigen op wa gens. Tot slot zal eon schitterend vuurwerk voor het raadhuis! worden aff gestoken. ALMKERK. 't Was heden hier Oranje feest. Voor den middag werd de schooljeugd rijk onthaald en brachten de zangvereeni- gingen „Hallelujah" (directeur H. Romijn) en Excelsior (directeur H. A. Schouten) eene ovatie aan het gemeentebestuur voor 't raad huis waarvan de zang door de fanfare „Nooit Gedacht" alhier, werd begeleid, terwijl dit corps nog eenige muziekstukken ten beste gaf. Er was hierbij veel volk tegenwoor dig. Doch 's namiddags werd 't nog veel drukker. Om één uur was er ringrijderij voor paren, waaraan velen deelnamen. Hier bij was 't ontzettend druk, ook was er een massa volk uit andere plaatsen aanwezig. Na afloop der ringrijderij werd een op tocht gehouden door de genoemde gecom bineerde vereenigingen, de ringrijders enz., opgeluisterd met muziek en zang, terwijl 's avonds na 8 uur door de gecombineerde gezelschappen een concert is gegeven op eene tribune voor 't raadhuis, welk gebouw heel mooi was geïllumineerd en versierd. Zelden is er hier zooveel volk op de been geweest. Dank zij 't prachtige weder slaagde 't feest uitstekend. Hulde aan de feestcom missie voor de flinke organisatie! NIEUWENDIJK. De kerkeraad der Geref. gemeente heeft heden aanbesteed het vergrooten der kerk. De hoogste inschrij ving bedroeg f 16800, en de laagste f13719 door A. de Later alhier, wien 't werk is gegund. SPRANG. Op de voordracht voor onder wijzer aan de openbare lagere school alhier komen voor (in alf. volgorde), J. W. Kan- nemans te Breda, F. Nieuwkoop te Dron- gelen en H. S. van der Waals te Capelle. ANDEL. Bij de hier gehouden muzi kale wandeling, werd de heer A. Z. door het opdringende publiek omver geloopen, en wel in zoo hevige mate dat bij genees kundig onderzoek het been gebroken bleek te zijn. Zondagmorgen werd de 56-jarige M. S. alhier, door de huisgenooten dood op bed gevonden. Bij het naar bed gaan man keerde de man niets en had ook nergens over geklaagd. GORINCHEM. Jhr. S. van Citters heeft bedankt voor de candidatuur, hem aange boden door de centrale antirevolutionaire kiesvereeniging in het district Gorinchem. In de deze week gehouden vergadering is candidaat gesteld de oud-minister J. Ch. de Marez-Oyens, die de candidatuur heeft aangenomen. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer ter markt begint wat te verminderen, maar het aanbod is toch nog steeds grooter dan de vraag. Buitenlandsche kooplieden vertóönën zich niet veel en daardoor is de geheele handel gedrukt. Melkvee le qualiteit wordt goed betaald. Vette kalveren waren lager in prijsook nuchtere kalveren waren niet erg begeerd. Er is geen gebrek aan vee. Integendeel, er is overvloed. Met de varkens blijft het zeer goed gaan. Zoowel vette als dragende, biggen als zeu gen, blijven hoog in prijs. In wol vee was wat meer vraag voor weide- schapen. In lammeren was niet veel han del. Binnenkort wórden de eerste Texelsche lammeren verwacht. Met de paarden blijft het voortdurend goed gaan. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 71 72 ct., 2de kwaliteit 63 64 ct., vette kalveren 60 ïl 61 ct., vette var kens 54 57 ct., voor Engeland, 52 54, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 i f 225, neurende f 110 f 175, guste f 150 a f 195, pinken f 40 a f 85, kalveren f 12 a f 28 biggen f 7 a f 11, drachtige zeugen f 56 a f 70, drachtige gelten f 40 a f 51, schot telingen f 20 a f 32, schapen f 14 a f 25, luxe-paarden f 475 a f 600, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 455, 2e kwaliteit f 200 a f 290, twee-en-een-halfjarige f 140 a f 220, ander halfjarige f af per stuk. Gedurende de afgeloopen week werden op de Beneden-Waal gevangente Gorin chem 34 zalmen, 545 elften en floten, een partijtje baars en witvischte Wou- drichem fc'8 zalmen, 470(7 elften en fin ten, alsmede snoek, paling, baars, berm, grondel en bliekte Brakel 33 zalmen 850 elften en finten; te Herwijnen 9 zalmen, 119 elften en fintente Zalt- bommel 10 zalmen, 85 elften en finten te Rossum 12 zalmen, 70 elften en fin ten te Bato's Erf 11 zalmen, 20 elften en finten. Aan de vischmarkt te Gorinchem besteed de men voor zalm f 1,16 a f 1.40 per i kiloelften f 0.25 a f 2.40, voor finten a ct. per stuk, witvisch a ct., baars ct. per kilo. liinnenland. Omtrent den gezondheidstoestand van Hare Majesteit de Koningin en van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana is door de geneesheeren uitge geven het navolgende bulletin: Maandag 10 Mei 1909. De toestand van Hare Majesteit de Koningin en van Prinses Juliana is in alle opzichten zoo geheel bevredigend, dat van af heden, buitengewone om standigheden uitgesloten, geen berichten meer in de Staatscourant zullen ver schijnen. Prof. Dr. B. J. KOUWER. Dr. ROESSINGH. Het Weekblad Moleschott schrijft De geboorte van Prinses Juliana wordt in het geheele land als een historisch feit, als een nationaal feest gevierd. De allerbeste wenschen voor Kraam vrouw en Kind maken wij tot de onze en wij verheugen ons hartelijk over de goede tijdingen, die ons over Bei den bereiken. Over één feit zijn wij zeer bijzonder verheugd en wel over het bericht dat H. M. de Koningin reeds van den aan vang af ernstig voornemens is geweest Haar kind zelf te voeden. Dit voorne men is zoo lazen wij uitstekend verwezenlijkt kunnen worden en ook in dat opzicht laat de toestand van moeder en kind niets te wenschen over. Dit bericht geeft ons goede hoop, dat de Prinses niet alleen zal opgroeien tot vreugde harer Ouders, tot heil van vaderland en volk, maar ook tot een gezond, weerstandkrachtig persoon, die opgewassen zal zijn tegen do taak, die Haar wellicht wacht. Er is echter nog een reden voor ons om verheugd te zijn Het Koninklijke voorbeeld. Dit voorbeeld zal meer uitwerken dan de tallooze brochures over het groote nut der natuurlijke voeding. De moe ders mogen het zelf voeden hunner kinderen „mode" gaan noemen in dien zij het maar doen, dan hindert het niet, hoe het genoemd wordt. Nie mand zal zich meer te voornaam kun nen achten dien last op de schouders te nemen niemand zal zich door werk zaamheden kunnen doen weerhouden dien plicht te vervullen. Als de Koningin niets anders gedaan had en niets anders meer voor Haar volk deed, dan het bevorderen der na tuurlijke voeding der zuigelingen, dan zou Haar regeering reeds alleen daarom een zegenrijke zijn. De Koningin voedt Haar kind zelf. Zegt het voort en, gij moeders, volgt Haar voorbeeld. Men meldt uit 's-Gravenhage: Vrijdagnacht is heengegaan een der grootste figuren uit de krijgsgeschiedenis van Nederlandsch-Indië. Luitenant-ge neraal jhr. Gustave Mario Verspyck is in den hoogen leeftijd van 87 jaren ontslapen. Tot nog voor korten tijd kon men generaal Verspyck nog zijn dagelijksche wandeling door de Haagsche straten zien maken. Iedereen kende hem. ieder wist dat deze oogen.chijnlijk nog krach tige man met ietwat gebogen rug, de „generaal" was, die door zijn helden daden zoo roemrijke bladzijden heeft toegevoegd aan de geschiedenis van het Nederlandsch-Indische leger. Jhr. Verspyck werd in 1822 te Gent geboren, werd op twintigjarigen leeftijd tweede-luitenant der infanterie bij het vijfde regiment en ging vier jaar later in dien rang over bij het Indische leger. Al zeer spoedig wist hij zich daar te onderscheiden. En weldra volgde dan ook zijne benoeming tot le luitenant adjudant in de eerste militaireafdeeling. In 1858 tot kapitein benoemd, werd Verspyck twee jaren later assistent resident van Montrado. In 1859 werd hij majoor en toen hij als commandant der troepen, tevens waarnemend resident in de Zuider- en Oosterafdeelingen van Borneo aftrad, werd Verspyck, bij machtiging des Konings, buitengewoon bevorderd tot luitenant-kolonel. Deze onderscheiding dankte hij aan de ook in deze afdoelin- gen bewezen uitmuntende diensten in het voortdurend naar eisch torsen van de daaraan verbonden groote moeilijk heden en zorgen. Reeds vroeger was hem het ridderkruis der 4e klasse in de Militaire Willemsorde ten deel ge vallen. Bij de expeditie in de Wester- afdeeling van Borneo had hij, den 20 Juli 1854, als kapitein, een verwonding opgeloopen en werd na zijn herstel met het ridderkruis begiftigd. Bij de expedi tie in de Zuider- en Oosterafdeeling van Borneo werd hij den 18en Febru ari 1861 tot ridder 3e klasse bevorderd. Het welslagen dezer expeditie was in hoofdzaak aan zijn beleid te danken. Na zijn taak in Borneo zoo schitterend te hebben volbracht, keerde Verspyck naar Batavia terug, waar hij na eerst in 1864 het plaatselijk commandement te hebben aanvaard, een jaar later zich benoemd zag tot chef van den genera- len staf. Tijdens Verspyck van 18681870 een verlof in Nederland doorbracht, werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In het laatstgenoemde jaar keerde hij naar Indië terug, om in '72 naar Batavia overgeplaatst te worden als comman dant der 2e militaire afdeeling op Java en het volgend jaar weder bij het de partement van oorlog op te treden als chef der tweede afdeeling. Hetzelfde jaar nog trad Verspyck op als chef van het bureau voor de krijgsverrichtingen op Sumatra om ten slotte 3 October van dat jaar te worden aangewezen om met Van Swieten als 2e bevelhebber de 2e expeditie tegen het rijk van At- jeh te ondernemen. Het resultaat van deze expeditie is algemeen bekend. Verspyck's begrippen van oorlogvoeren tegen de Atjehers weken af van die van de autoriteiten naar wier bevelen Verspyck had te handelen. Met den titulairen rang van luite nant generaal keerde Verspyck als ge- pensionneerde terug, de borst versierd met de hoogste onderscheiding, het i commandeurskruis van de Militaire Wil lemsorde. Behalve deze hooge onderscheiding was generaal Verspyck drager van tal van hooge ridderorden. Trouwens over belangstelling van de zijde van ons Vorstenhuis heeft hij zich nimmer te beklagen gehad. In 18/8 werd hij door wijlen Z. M. Koning Willem III benoemd tot adjudant-ge neraal met den rang van grootofficier, een betrekking die hij tot aan zijn dood bij H. M. de Koningin heeft waarge nomen. De Koning had hem voordien reeds in den adelstand verheven met het praedicaat van jonkheer. Generaal Verspyck maakte gedurende jaren deel uit van het hoofdcomité van het Nederlandsche Roode Kruis, stond eenige jaren als voorzitter aan het hoofd der Vereeniging „Moed, Be leid en trouw", waarvan hij mede stichter was, en was ook, tot voor eeni- gen tijd, kanselier der Nederlandsche ridderorden. Toen hij als zoodanig af trad, vereerde H. M. de Koningin hem het grootkruis van de Huisorde van Oranje. Voor dit blijk van erkentelijk heid van H.M. de Koningin was degene- raai zeer gevoelig, gelijk hij steeds hoo- gelijk vereerd was door onderscheidin gen hem door het Hoofd van den Staat verleend. Want' behalve uitnemend mi litair, was generaal Verspyck een warm vaderlander, onuitputtelijk in zijn liefde voor vorstenhuis en vaderland. In zijn Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over het wets ontwerp tot nadere voorziening om trent de gelegenheid tot inwisseling van de muntbiljetten, zegt de minister van financiën o.a., dat, wordt het wets ontwerp tot wet verheven, hij niet zal nalaten, om, ter verzekering van de gewenschte uitwerking aan de nieuwe bepaling op ruime en doelmatige wijze publiciteit te geven. Door daarbij met nadruk te wijzen op het verschil tus schen bank- en muntbiljetten van f 10, zal, naar de minister vertrouwt, kunnen worden voorkomen, dat sommigen, door beide soorten te verwisselen, verzui men hunne muntbiljetten tijdig in te wisselen. De minister kari niet als wenschelijk erkennen het denkbeeld om aan hen, die te goeder trouw hebben verzuimd, hunne muntbiljetten in te wisselen, nog jarenlang de gelegenheid te geven, na bewijs van hunne goede trouw daar toe over te gaan. Evenmin schijnt hem een uitbreiding van het voorgedragen uitstel van eenige maanden tot een uit stel van eenige jaren aanbeveling te verdienen. Thansis vooreen waarde van f14,635,090 ingetrokken, zoodat nog niet ter inwis seling zijn aangeboden muntbiljetten tot een bedrag van f 364,910. De minister blijft op grond van een en ander de voorkeur geven aan het wetsontwerp zooals het daar ligt. Of het eventueel in de toekomst aanbe veling zal verdienen, nog eens een wet van gelijke strekking als het ontwerp tot stand te brengen, zal uit den aard der zaak eerst later kunnen overwogen en beslist worden. Gisterenochtend is door de recherche te Utrecht aangehouden S., sedert 30 jaar werkzaam aan de Rijksmunt aldaar, verdacht van diefstal van eene hoe veelheid zilver ten nadeele van het rijk. De juweliers-firma Asscher te Am sterdam kon sinds enkele weken eon- stateeren, dat zij in haar zaak bestolen werd, maar slaagde er niet in de dief- stalleu te ontdekken. Het aantal in bewerking gegeven diamanten bleef wel aanwezig, maar uit de gewichtsvermin dering van het totaal geslepen product kon de diefstal worden afgeleid. Toen bracht een onverwachtsche controle de ontdekking. Het personeel doet voor het verlaten der fabriek de in bewerking zijnde diamanten in bakken en deze worden des nachts in de kluis opge borgen. Zaterdag, toen het personeel afwezig was, zijn de firmanten den inhoud van die bakken eens gaan con troleeren. Daarbij werd geconstateerd, dat vier diamantsnijdsters de steentjes, welke zij onderhanden hadden, niet in de bakken opgeborgen maar blijkbaar mede naar huis genomen hadden. Een voortgezet onderzoek bracht hier van Zondag de bevestiging. De diaman ten werden medegenomen en geruild voor kleinere steenen of voor steenen van mindere qu&liteiten. Zoo is de firma over een groot tijdsverloop voor een aanzienlijk bedrag bestolen. Een dia» mantsnijdster bekende haar schandelijke diefstallen; de anderen hielden haar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2