Bel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de lioinmelerwaard. worstelen. De Geldduivel. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2844. Zaterdag 29 Hei. 1909. FEUILLETON. LAND VAN ALTENA VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regela 50 ct. Elke regel meer 7Vi ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. „Ik worstel en blijf boven". Men kan dit ook anders inkleeden. „Worstelende boven blijven", „worstelen om boven te blijven", „worstelen om te bestaan „worstelend bestaan", en in een dezer zinnen zijn de woorden toepasselijk op het leven haast van eiken mensch. Zooals voor een volk als geheel is het leven voor elk mensch in het bij zonder een worsteling. Het gansche leven is: worstelen, kampen, vechten, strijden om 't een of ander. En bij die worsteling, dien kamp, dien strijd is 't voor ieder de groote vraag van boven drijven, van niet ondergaan. De een worstelt om eer of roem of macht of rijkdom, eerst om 't te ver krijgen en heeft hij het, om 't te be houden of te vermeerderen. Een ander worstelt en strijdt om een of ander doel te bereiken, dat hij nu eenmaal als een levensideaal heeft opgenomen een derde kampt en worstelt om een of andere hartstocht of neiging te kun nen voldoen, terwijl zijn buurman juist worstelt en strijdt om zijne hartstochten of neigingen te bedwingen en meester te worden. Ieder worstelt en strijdt op zijn manier om „'t oogwit te bereiken", boven water te blijven, niet onder te gaan. Maar de groote worsteling onzer dagen, de worsteling van de massa, van 't meerendeel der menschen, is de worsteling om den broode, de strijd om het bestaan. Men prijst weieens onze eeuw, als beter en gelukkiger dan de midden eeuwen of de oude tijd. Toen was het meerendeel der individuën slaaf of lijfeigene, afhankelijk van de luimen en het inzicht van Heer of Ridder. Allengs veranderde ditde lijfeigenen werden vrije mannener ontstonden poorters, een burger- en ambachtstand van vrijgeborenen. De werkelijke slavenhandel, het koo- pen en verkoopen van menscheD als vee en koopwaar, werd allengs als een gruwel bestreden en afgeschaft. En in gansch de beschaafde wereld zijn thans geen slaven of lijfeigenen meer. Alle S. WÖRIiHöFFER. (25. Achter de gesloten deur op haar kamer lag Adèle geknield. Tusschen de gevouwen handen hield ze 't medaillon, buiten zich zelve van opwinding. Ze drukte het koude goud aan haar voorhoofd, haar lippen en dan weer aan haar betraande, gloeiende wangen. „Goud, onvergankelijk gouden van hem! van hem! van Hans Adam!" Slechts even schokte door haar bewuslr zijn de vraag: „waarom heeft hij 't mij openlijk geschonken?" Maar even snel was ook haar antwoord gereed: „opdat ik 't openlijk dragen en aan ieder toonen kar. En weer kuste zij het deksel met het be- teekenisvolle uit kleine blauwe steenen gevormde bloempje. Hem vergeten? Hans Adam Ooit in 't leven hem vergeten, die haar eens gekust en met jij toegespro ken had Die haar voor korte, zalige oogen- blikken in de armen had gehouden? Een wilde triumfeerende blijdschap door trilde haar lichaam en ziel. Dat was een geheim, waarvan niemand wist dan hij en zij, haar eigendom, trots alle vijanden en verspieders. Ais Ruth het had geweten, de trotsche, fijngevoelige Ruth, dan zou ze met nog grooter afschuw haar blikken afgewend hebben. Adèle lachte. Ze vloog van den grond op en zette zich bij de brandende lamp. Nu nog een lok donker, gekruld haar in dit medaillon, dan is 't mijn altaar, waarbij ik bidl En Ruth zal 't nooit weten, nooit I" De wissel werd wel wat laat, maar toch zonder veel moeite betaald en de dagen verliepen op Moldt betrekkelijk rustig, menschen zijn thans vrij en onafhan kelijk van elkander, en ieder kan thans doen en laten wat hij wil, onder voor behoud van de wetten en regelingen, in 't belang van de algemeene samen leving gemaakt en verordend. 't Is nu dus veel beter dan vroeger In theorie zeker! Maar in de praktijk EilaasDe vrije mannen van onzen tijd hebben het dikwijls harder, dan de vroegere lijfeigene. In den loop der tijden is een proletariaat, een paupe risme ontstaan, dat allengs grooter af metingen aanneemt en in alle klassen der maatschappij zich openbaart. De „worsteling om te bestaan" is doorge drongen in alle landen. Er zijn advo- katen, dokters, geleerden, wetenschap pelijk ontwikkelde en geletterde per sonen, die geen „bestaan" kunnen vin den. Het pauperisme neemt hand over hand toe, en wat de vrijheid aangaat, in onze hedeodaagsche maatschappij is bijna niemand vrijieder is, in een of ander opzicht afhankelijk van een ander, onderworpen aan de luimen of het inzicht van de eene of andere có- terie of persoon, moet buigen voor den een of andere, wil hij zijne positie hand haven, zijn doel bereiken, of niet on dergaan iu de worsteling om zijn be staan. Bijna ieder onzer heeft zulk een worsteling. En in die worsteling boven te blijven, is voor duizenden een moei lijke zaak en vereischt bovenmatige inspanning, 't zij van het lichaam of van den geest. En in die worsteling worden vele zedelijke wetten verkracht, gaat veel edels en schoons te gronde, worden vele bloesems geknakt en vele levens verkort. Want wat gelden alle zedewetten, wat geeft alles, dat schoon is en edel, wat kan het schelen of de roos vertrapt en het.leven verkort wordt, als we niet kunnen bovea blijven in de worsteling, als we tóch moeten zin- keD en ondergaan „Boven blijven". Dit is de reden, het doel van alle worsteling. En zulke worsteling vordert al onze kracht en al ons werken. Doch niet ieder die worstelt, overwint. En er kunnen ge vallen zijn, waarin 't voor den mensch feitelijk beter is, den kamp maar op tenminste voor de bewoonsters. Hans Adam had de vordering van den handelsraad, groot honderdtachtigduizend mark dadelijk na 't afdoen der eerste zaak ontvangen, maar dat verzweeg hij zijn dames en hij nam ook die zaak niet al te zwaar op. Hij raadpleegde een advocaat, leverde protest in, en wist dat daardoor de beslissing maanden was uitgesteld! En zoo kwam de dag, dat er uit Frank fort een schrijven aan de barones kwam. Een klerk had dit document opgesteld; dat zag men wel aan 't adres. Cecilie verbleekte; zij waagde 't niet het zegel te verbreken. De brief lag uren lang onder haar kussen, tot Hans Adam kwam en op zijn gewone wijze vroeg: „Nog niets uit Frankfort, Muis?" Ze zag hem met haar koortsachtig stra lende oogen onrustig aan: „Ja, Hans! van morgen kwam er een brief." Eensklaps verbleekte hij. „Nu, en wat staat er in?" beefde het van zijn lippen. „Iets slechts?" Zij gaf hem het schrijven. „Kijk zelf, Hans! ik En met een hoofdschudden zweeg ze. Wat die brief inhield, kon niets goeds zijn. De baron scheurde het couvert open. Het schemerde hem voor de oogen. Eerst zag hij naar de onderteekening„Leopold Asz- man." Dat was nauwelijks leesbaar geschreven, als met een bevende hand, maar toch van den oude zelf. Den inhoud van den brief moest hij gedicteerd hebben. Hans Adam las hard op, wat daar op dat trillende blad stond: „Lieve Nicht! 't Heeft lang geduurd, eer ik uw, mij zoo lieven brief beantwoorden kon; maar mijn zwijgen kwam niet voort uit gebrek aan hartelijke genegenheid, maar uit de omstandigheid, dat ik inlichtingen moest inwinnen. Ik moest weten, hoe het karakter van uw man is en in welke omstandigheden hij verkeert te geven. Er zijn gevallen, waarin eene nederlaag beter is dan de over winning. Buitenland. De Belgische Kamer heeft besloten een wetsvoorstel van Bertrand c.s. strek kende om de plaatsvervanging bij het leger af te schaffen, in behandeling te nemen. De Armenische patriarch heeft bericht gekregen, dat 90,000 Armeniërs, vrou wen en kinderen inbegrepen in het wilajet Adana volslagen gebrek lijden. Uit Chicago, Illinois, Michigan, Jowa en Wisconsin worden aardschokken ge meld. De gebouwen stonden te beven en schoorsteenen stortten in. Van ern stige schade lezen we echter niet. De krijgsraad te Konstantinopel heeft 71 officieren en soldaten wegens deel neming aan de muiterij tot 40 stok slagen en overplaatsing naar Jemen veroordeeld. De Boelgarijsche pers houdt zich nog steeds bezig met de vraag, of prins George's afstand doen van de troonop volging nu als een afgedane zaak moet beschouwd worden al dan niet. De Wetsjernje Nowosti beweert, dat ook de ministerraad zich weer met de zaak heeft ingelaten, nadat een der ministers er op gewezen had dat zich vele officieren om prins George groe peerden. De Zwono, die tegen prins George is, zegt dat de groote Skoepsjina zich in geen geval met de kwestie der troonop volging kan bezig houden. De bevoegd heid zou ze alleen hebben in geval de Koning zonder regelmatige erfgenamen kwam te overlijden. De gezanten van Italië en Servië hebben bij den Koning hun geloofs brieven ingediend. De Germania meldt, dat groente, tengevolge van de aanhoudende droogte te Berlijn op het oogenblik zoo schaarsch en duur is, dat vele huismoeders ze niet kunnen koopen. In geen jaren is de aanvoer in de markthallen zoo klein geweest. Ook de landbouw, die al onder het drooge najaar geleden had, verlangt hard naar regen. Cecilie vouwde de handen. „Groote God zuchtte ze. „Je bent zeker bang, dat man niet veel goeds van me gezpgd heeft, niet waar?" „Lees verder, Hans!" „Ik heb niet veel goeds vernomen. Dingen, die me tot voorzichtigheid manen want net geld, dat ik met zoo groote moeite, onder duizend gevaren en ontberingen bijeen bracht, zal niet naar alle zijden verstrooid worden, vooral niet omdat gij beiden, gij en Ruth, geen ander vermogen te wachten hebt, dan dat ik u vermaak. Uw ver zoek om een voorschot moet ik op goede gronden weigerenen ik ben overtuigd, dat gij, vroeg of laat, deze schijnbare hardheid zult zegenen. Vaar wel, lieve Nicht., en de hemel late het u te allen tijde goed gaan. Uw oom Leopold Aszmann." Hans Adam was verschrikkelijk bleek geworden. „Die gekl" riep hij, verbitterd den brief op den grond smijtend. „Ik zou wel eens willen weten, wie hem zoo mooi heeft ingelicht Cecilie zweeg Wie? Ach, lieve God, alsof de verhoudingen op Moldt niet overal bekend waren! En Hans Adam vroeg werkelijk: Wie? „Zou Wolfram zoo verraderlijk gehan deld hebben? Een bekrompen man was hij altijd." En toen Cecilie bitterlijk weenend het gezicht in de handen verborg, stond hij toornig op. „De gekl als kon hij mij scha den! Aszmanns dagen zijn geteld, zelfs zijn uren! Misschien leeft hij al niet meer Cecilie droogde haar oogen. „Hans! als hij nu eens het testament veranderd had Ik bid je, als „Dat is onmogelijk, Cilie! Denk toch eens na! Hier staat duidelijkdaar ge geen ander vermogen te verwachten hebt, dan dat ik u vermaak. Hij denkt dus aan geen andere beschikking." De baron zuchtte. „God geve het, lieve Hans Uit Rome wordt gemold, dat men nu er achter gekomen is, waarom de Ca- morra te Napels Petrosino, den ambte naar van den Amerikaansche veiligheids dienst, te Napels uit den weg heeft geruimd. Petrosino had zich, naar gebleken is, veel moeite gegeven voor de inhechte nisneming van een zekeren Suricoen, het hoofd van de Napolitaansche Camorra die, na de echtelieden Cuocolo vermoord te hebben, naar New York de wijk had genomen. Daarvoor heeft de Comorra hem laten boeten. Een luchtbol van de Wurtembergsche vereeniging voor luchtvaart is onlangs, bij den grooten Duitschen ballontocht, in Frankrijk neergekomen en niet vrij gelaten, voor de luchtschippers 500 frs. aan invoerrecht hadden betaald. De vereeniging heeft hemel en aarde be wogen, om die som terug te krijgen, maar nu van het Fransche ministerie van financiën de mededeeling ontvan gen, dat daar niets van komen kan. De Servische reservisten worden tot nader order onder de wapenen gehou den. In politieke kringen vat men dat op als een middel om op Turkije druk uit te oefenen, opdat het de kwestie der Oosteische spoorwegen spoedig zal oplossen. Uit Coruna komt bericht, dat de Spaansche boeren in het voormalige koninkrijk Galicië roerig zijn. Zij trek ken roovend en brandstichtend het land af en hebben het daarbij op den oogst in de schuren en de pijnbosschen voor zien. Er zijn hier menschen in hech tenis genomen, onder wie een onlangs gekozen raadslid is. Men is bang, dat de boeren een geheim genootschap met anarchistische oogmerken gevormd heb ben. Uit Petersburg werd Woensdagavond geseind, dat de stad Nowonikolajefsk, in westelijk Siberië, sedert 's ochtends in brand stond. Er waren bij de afzen ding van het bericht reeds 700 woon huizen, het telefoonkantoor, verschei dene gemeentegebouwen en banken, winkels en magazijnen verbrand. Het verlies bedroeg vele miilioenen roebels. De brand woedde nog voort. Het aantal dooden is nog niet bekend. Nowonikolajefsk was een opkomende stad met een grooten uitvoerhandel. Hij liep boos op en neer „dat ontbreekt er nog aan, Cilie, dat jij me den moed gaat ontnemen „Dat wil ik in 't geheel niet, Hans! ik wil maar dat je de toekomst helder zult inzien Als „Alsjeblieft, ik haat ieder „als." Laat het spook komen, Cilie, dan zal ik 't be strijden, maar vooraf allerlei raadsels op te lossen, daarvoor moet ik je bedanken!" „O Hans, je doet me pijn!" Hij trok de schouders op en ging heen om den storm in zijn ziel zoo mogelijk te verbergen. Als de oude heer eens een codicil aan het testament had toegevoegd! Wat dan Het bloed vloog hem door de aderen. Als hij zelf eens naar Frankfort ging? Maar neen, dat was onmogelijk. De meening van den grijsaard viel niet te veranderen. Een zeker iemand had hem „verkwister" genoemd en dat woord deed nu zijn volle werking. Als goudgraver legde de kranke in zijn moei te vol leven daalder bij daalder, maar nu zag hij ook in 't geld een schat, die met eerbied be handeld moest worden, dien hij aan alle gevaren wilde ontrukken. De baron lachte spottend. Een gierigaard dus, een die bij volle kasten brood met zout atGoed dat toch niet allen zoo waren, dat er altijd nog vrienden waren, die het verstonden den zonneschijn van 't leven te genieten, zoo lang het dag was. Weg met al die gortentellerij en dat eeuwige sparen en bij mekaar scharrelen! En Hans Adam nam 't geweer en ging op de jacht. Mocht die zieke man te Frank fort zijn testament al of niet veranderen, in den een of anderen vorm kwam toch het geld aan zijn vrouw en Ruth; en dat was de hoofdzaak! Aan 't eind van 't dorp werd er gebouwd de nieuwe woningen moesten voor het in vallen van den winter onder dak komen; ieder zegende den baron, die zoo goedwillig een groot stuk land had opgeofferd, alleen om het nieuwe visschersdorp voor toekom stige watervloeden te vrijwaren. Waar Hans Naar verluidt, zal de Fransche regee ring een door een socialistisch afgevaar digde aangekondigd voorstel om aan de ontslagen postambtenaren vergiffenis te schenken en hen weer in dienst te stellen, nadrukkelijk bestrijden. Uit Konstantinopel wordt gemeld Abdoel Hamid heeft zich van Salo- niki uit in eigenhandig geschieven brieven gewend tot de verschillende banken in Turkije en in den vreemde met het verdoek hem zijn gelden toe te zenden. Een bank te Konstantinopel heeft ter bevoegde plaatse om advies gevraagd en ten bescheid gekregen dat tegen een overmaking der gelden aan Abdoel Hamid zelf geenerlei bezwaren kunnen bestaan. Er schijnt thans een accoord tot stand gekomen tusschen de regeering en Abdoel Hamid ter zake van zijn vermogen. Met vermijding van alle juridische moeilijkheden is de ze kere weg van een rechtstreeksche over making van het geld aan Abdoel Ha mid gekozen. Tot de hooggeplaatste personen van het oude regime, die Donderdag te Konstantinopel werden ter dood ge bracht, behooren de opperste der eunuu- chen van den vorigen sultan, Deschver. de staatsraad Tajar, kolonel Halil, de journalisten Lufti en Feize en de voor malige hofarts Mour-eddin. Negen an dere grootwaardigheidsbekleeders, onder wie de oud-minister van oorlog Riza pacha, de grootmeester der artillerie Zekki, de oud-minister van marine Hassan Rahmi, de oud-minister van binnenl. zaken Momdouh.de staatssecre taris Takhsin en de kamerheer Raghib, die naar de Prinsen-eilanden waren verbannen, zijn van hun rang ontzet en naar een vaste verblijfplaats gezon den, met verbeurd verklaring hunner bezittingen. Tengevolge van de staking der ma trozen van de marine-reserve, liggen te Marseille op het oogenblik 40 sche pen stil. Daarentegen is te Duinkerken het werk hervat. Woensdag hebben slechts twee stoom schepen de haven van Marseille kun nen verlaten. Het postbestuur heeft maatregelen genomen, om de post door oorlogsvaartuigen te laten vervoeren. Uit Toulon zijn met dat doel drie tor pedo-jagers naar Marseille gezonden. Een ervan is kort daarna met de post naar Algiers vertrokken. Maar de post- Adam ook kwam, werd hij hartelijk gegroet en door ouden en jongen met dankbare liefde behandeld. De brief uit Frankfort was gauw ver geten en toen eenige dagen later de draad de langverwachte doodstijding bracht, hield Hans Adam zich voor den bezitter van een kwart millioen. „Eigenlijk een half millioen" zei hij tot zijn vrouw, met „Ruths aandeel zal ik ook werken en in korten tijd haar kapitaal verdubbelen." Zij zag hem zwijgend aanmaar het scheen, dat haar blik hem boos maakte. „Wat blief?" zei hij op wat scherpen toon. „Hans, op welke wijze wil je werken?" Hij haalde de schouders op. „Niet als een vroome pennelikker, of als een christelijke jonchelinch, mijn goede Cilie, maar met je verlof op een andere wijs. Ik denk een suikerfabriek aan te leggen, niet op Moldt- schen grond, maar dicht bij de stad. Voor den bouw van suikerpenen is me al een flink stuk grond en een knappen op zichter aangeboden. De plannen zijn door architecten opgesteld en op 't laatst van Maart begint de bouw. Natuurlijk laat ik Ruht's vermogen zoo twintig of dertig percent opbrengen en houd ik er nog flink wat over. In geldzaken moet men heel voor zichtig zijn en een koel hoofd bewaren. Cecilie legde haar hand voor de oogen. „Hans, nog weten we niets van den inhoud van 't testament." Hij wendde zich af. „Ga naar Nizza, kind daar zal hoop ik, je stemming wat ver beteren „Ach, je wenschte dat ik maar van je weg was. Zeg het maar Hans, zeg het maar hardop, ik ben je een last geworden Zijn blik trof de zenuwachtige vrouw. „Al weer tranen, Cilie? als je wist hoe leelijk een weenende vrouw is, en vooral als ze je dan nog als een schooljongen met zedepreekerijen en goede lessen overlaadt." Ze verbleekte eerst en werd toen plotseling puperrood. „Wees niet bang, Hans!" was haar snel antwoord. ROMAN VAN Wordt vervolgd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1