paketten (er liggen er alleen 18,000, die naar Algerië moeten) zijn te Mar seille achtergebleven. Te Rheindorf zijn eergisteravond door de electriche leidingen, die vlammen van zich gaven, eenige brandjes ontstaan. Ze konden alle door de brandweer ge- hluscht worden. Maar het ongeval, waarvan de oorzaak nog niet werd op gespoord, had nog een ander gevolg. >e Steenfabrikant Neukirch, die ook zijn huis door vlammen bedreigd zag, wou den geleiddraad naar beneden halen. Hierbij kwam hij in aanraking met den draad, waaraan hij bleef hangen. Vijftien personen, die den heer Neukirch te hulp snelden, vielen als door den bliksem getroffen tegen den grond, maar werden niet ernstig gewond. De heer Neukirch zelf, die 10 minuten aan den draad hangen bleef, kreeg echter vreeselijke wonden. Hij werd naar een ziekenhuis gebracht. In de Arabische club te Konstantino- pel is telegrafisch bericht ontvangen, dat de politieke vluchtelingen die naar Egypte de wijk hebben genomen, een ongewone bedrijvigheid aan den dag leggen. Deze reactionairen moeten in nauwe betrekking tot den Che live staan Izzet-pasja, Faik-pasja, Selim-pasje en Melchameh, allen vroegere vertrouwe lingen van Abd-oel-Hamid, zijn de kopstukken van de beweging. Zij heeft haar middelpunt te Alexandrië. In een café met damesbediening te Posen loste eergisteren de 25-jarige onderwijzer Prey verscheidene revolver schoten op de hem bediende kellnerin. Martha von Puttkamer, die doodelijk gewond werd. Daarop schoot Pey zich zelf een kogel door het hoofd. Opvallend in deze treurige zaak is dat het slacht offer van dezen moordaanslag, de draag ster van een zoo bekenden adellijken naam, kellnerin was in een café. Wie weet, welke droeve levensloop hier beëindigd is door een revolverkogel In het Schneeloch bij den Bloksberg (tegenwoordig misschien beter onder zijn Duitschen naam Broeken bekend) is Woensdagnacht omstreeks een uur een heer door drie schoten van struik- roovers zwaar gekwetst en van het geld, dat hij bij zich had, 1300 mk., beroofd. Men zal zich herinneren, zegt het Handelsblad van Antwerpen, dat voor 3Yj jaar te Gilly bij Charleroi een klein meisje, Hendrickx genaamd, vermoord werd. Talrijke aanhoudingen werden gedaan en e:n der meest verdachten, zekere Belle, die voor een ander feit naar Frankrijk was gevlucht, werd aan gehouden, uitgeleverd en, als plichtig aan den meisjesmoord, ter dood veroor deeld, ondanks al zijn verzet en zijne loocheningen. En hij loochent nog. Thans, in de gevangenis van Leuven epgesloten, is hij er in gelukt, door tusschenkomst van een losgelaten me degevangene zijne vrouw een brief te doen toekomen, in welken hij een han delaar van Charleroi formeel als den pleger van den moord aanduidt. Vrouw Belle haastte zich, den brief aan 't parket van gezegde stad mee te deelen en dit zal nu de noodige stappen aan wenden om te ontdekken of de beschul digingen van den veroordeelde gegrond zijn. De kastelein Weisz, te Kalw, in 't Schwarzwald, die wegens geldelijke moeilijkheden in een zenuwachtigen toestand verkeerde, verzocht zijn 23- jarigen, geestelijk niet normalen en aan beide voeten verlamden zoon hem met een kamerbuks dood te schieten. De zoon schoot de door den vader zelf geladen buks af. Toen de dood niet onmiddellijk intrad, en de vreeselijk verwonde man herhaaldelijk smeekte er toch een eind aan te maken, heeft de zoon zijn vader met een bijl dood geslagen. De zoon is gevangen genomen. Wij hebben in ons vorig no. bericht gegeven over den storm, die in den nacht van 24 Mei gewoed heeft aan de Spaansche kust. Het aantal visschers- booten, thuis hoorende in havens van de provinciën Viscaya en Guipuzcoa, dat in dien stormnacht vergaan is, blijkt meer dan zestig te zijn. Plaatseltik Nieuws. HEUSDEN, 29 Mei. De stoombooten der Vereenigde Heus- densche Stoombootmaatschappij waren Don derdag alle tot in den top met vlaggen versierd. Op dien dag toch ontvingen 4 officieren van het personeel een zilveren medaille voor 2ó en meer jaren onafge broken dienst bij de Maatschappij. Het waren de heeren Verheij, kapitein, Van Steenbergen en Kramer, machinisten en Van O ver weel conducteur. Een bewijs dat genoemd personeel tot tevredenheid van den chef gedurende eene kwart eeuw werkzaam was, maar tevens een teeken, dat ondergeschikten gaarne onder een humaan en eerlijk gestreng patroon werkzaam zijn. De vrouw van A. K. alhier, kreeg dezer dagen van een buurman zoo'n harde schop in haar rechterzijde, dat geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Oor zaak: vangen van regenwater. De Rijkspolitie heeft proces-verbaal op gemaakt. WERKENDAM. Woensdag 1.1. wérden door het Gemeentebestuur alhier, besteed het veranderen en verbeteren van 30 school banken. Inschrijvers waren: C. Bakker f 147, Gebr. van Loon C.Dz. f 145 en C. C. Kieboom f 144. Gegund aan den laagsten inschrijver. Woensdag 1.1. trad in de Nutszaal als spreker op Mr. de Meester, oud-minister van financiën, candidaat der vrij zingen in het kiesdistrict Gorinchem. De spreker wijdde in den breede uit over de volgende 3 puntenlo. Waarom niet rechts, 2o. Waarom nietsociaal-democratisch, 3o. Waar om wel vrijzinnig. De heer R. K. Kuipers voorz. van het Centraal comité der vrijzin nigen in het districht Gorinchem, leidde den spreker in en, dankte hem ook na diens rede voor 't gesprokene, waarna hij den kiezers nog opwekte toch vooral den heer De Meester te stemmen. GAMEREN. Voor onderwijzeres aan de openbare school te Nieuwaal, gem. Gameren, hebben zich slechts 2 sollicitanten aangemeld. VEEN. Ter vervulling der vacature I. W. Benhardi, in de gezondheidscom missie te Heusden, zijn door B. en W. dezer gemeente aan den central en gezond heidsraad voorgedragen, de heeren Mon- née, fortificatieopzichter en M. van Gooi, architect, beiden wonende te Woudrichem. Tot onderwijzer aan de openbare school alhier is door den Raad benoemd den heer J. Nieuwkoop te Drongelen. WIJK. Als een bewijs dat de onder nemingsgeest ook in deze streken nog niet is uitgedoofd diene, dat door den heer D. Sluijmers, ongeveer 11 hont land bezaaid is met pikkels, welk gewas hier nog nim mer verbouwd werd, zeer goed staat, en aan geregeld 36 menschen werk geeft. HERPT. Het zal er met den kruis- bessenoogst niet voordeelig uitzien. Moest eerst geconstateerd worden, dat meer dan de helft der vrucht is verdord of afgevallen» thans dreigt een rupsenplaag de vernieti ging van het gewas te voltooien. Op vele plaatsen ziet men de bekende groene rups in grooten getate de kruisbessen kaal vreten. (Luttelherpt.) Dat de tuinier J. Piron alhier zijn vak verstaat en met de tijd meegaat, is wel het bewijs, dat gisteren door hem reeds komkommers zijn geplukt. Ze waren prachtig en flink van stuker waren er bij ter lengte van plm. 35 c.M. Ze werden heden te 's-Bosch aan de markt gebracht en tegen hoogen prijs verkocht. WOUDRICHEM. In de Ned. Herv. kerk alhier, zal a.s. Zondagvoormiddag optreden Ds. Lutgie uit Amsterdam. De predikant der Ned. Herv. kerk alhier, Ds. W. F. Gobius du Sart, is tot herstel zijner gezondheid naar de badplaats Veuenahr in het Aardal (Duitschland), vertrokken. NIEUWENDIJK. Donderdag was het hier Oranjefeest. Onder klokgelui werd bij de kerk en op de straatweg een stoet op gesteld bestaande uit rijtuigen met de Ko ningin en 't Prinsesje, de ooievaars, de hof dames, de fanfare „Crescendo", onderschei dene wagens voorstellende verschillende van nijverheid, landbouw en scheepvaart. Verder tal van rijtuigen van particulieren al deze wagens waren keurig versierd. Een leuk nummer was de auto van mijnheer Den Dekker, getrokken door een ezel. Fei telijk was heel de stoet in één woord keu rig en zeer lang, aangezien 360 kinderen mede daarvan een deel uitmaakten. Zoo trok men in optocht door de geheele plaats. Ook werd des voormiddags de schooljeugd rijk getracteerd. 's Middags 2 uur was er ringrijderij voor paren, hiervoor waren 25 deelnemers ingeschreven, voor de ringrijderij voor ruiters waren 20 deelnemers terwijl voor schoonrijden 14 mededingers waren ingeschreven. De fanfare „Crescendo" die het feest den geheelen dag had opgeluis terd werd 's avonds vervangen door de fanfare „Wilhelmina" uit Dussen die op het met lampions verlicht terrein een con cert gaf. Het in alle opzichten uitstekend geslaagd feest werd besloten met een schit terend vuurwerk. BABILONIëNBROEK. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Maandag voormiddag optreden ds. Klaassen uit Dussen. ALMKERK. Een 3-jarig kind van J. V. alhier viel uit de bedstede en brak een arm. DUSSEN (Polder). In het lokaal „Uw Koninkrijk kome" is a.s. Zondagnamiddag dienst, waarbij ds. Klaassen zal voorgaan. GORINCHEM. In de gisterenavond al hier gehouden raadsvergadering werd door den heer Fernhout (anti-rev.) de volgende motie ingediend: De raad der gemeente Gorinchem noo- digt B. en W. uit, onderwijzeressen aan een gemeentelijke school, zoodra ze zich in het huwelijk begeven, voor te dragen voor ontslag. Deze motie zal in de volgende vergade ring in behandeling worden genomen. Wegens bedanken door den heer De Marez Oyens voor de candidatuur in het kiesdistrict Gorinchem heeft de centrale antirev. kiesvereeniging in dat district met algemeene stemmen gekozen den heer Pol- lema, Kamerlid voor Sneek. Opcenten. Het schijnt, dat bij de begrooting der provincie Noord-Brabant voor 1910, welke in de a.s. zomerzitting zal behandeld worden, wordt voorgesteld de 2 opcenten, waarmede een jaar geleden de grondlasten en de personeele belasting verhoogd zijn, te doen vervallen. De opcenten op die beide belastingen worden dan teruggebracht van 26 en 24 op ongebouwd en gebouwd tot 24 en 22; en van 21 op het personeel tot 19. Blinneiiland. H. M. de Koningin maakte Donder dagnamiddag een rijtoer door de bin nenstad, tot niet geringe verrassing en blijdschap van de bewoners van ver schillende straten, waar men H. M. nu niet eiken dag op Haar rijtoer ontmoet. Menigmaal ging een hartelijk hoera op voor onze Koningin, o. a. toen Zij langs de Beeklaan en door eenige nabijgele gen straten kwam. Dinsdag zijn de portretten van Prin ses Juliana in den handel gebracht, en het is inderdaad eigenaardig om te zien, hoe gretig ze gekocht worden. Drommen menschen verdrongen zich te 's-Gravenhage voor de winkels, waar ze verkrijgbaar zijn. Het is of werkelijk iedereen een foto van de jonge Oranje- Prinses in zijn bezit wil hebben. Na tuurlijk slaan ook weer de kooplui hun slag. Ze loopen met Oranje getooid door de straten en verkondigen luid, dat het eerste portret van Prinses Ju liana bij hen t? koop is. Wat men van den verkoop verwacht, blijkt o.a. hier uit, dat een bekende firma te 's-Gra venhage dien morgen telegrafisch van iemand buiten de stad een bestelling van 10.000 portretten ontving. In den fotohandel van Guy de Coral, in de Kalverstraat te Amsterdam, had men geen hand- n genoeg, om de vele kooplustigen te bevredigen, die spoedig een der portretten van Prinses Juliana wilden hebben, welke door de Konin gin zelf vervaardigd zijn. Stroomen menschen gingen uit en in den winkel en de prentbriefkaarten gingen bij hon derdduizenden weg, tegen de eigenlijke foto's bij duizenden verkocht werden. Naar wij vernemen, zijn door de firma Guy de Coral den eersten dag, waarop de foto's en prentbriefkaarten door de firma uitgegeven, beschikbaar werden gesteld, zeven duizend foto's en 200,000 prentbriefkaarten verkocht Als men daarbij in aanmerking neemt dat reeds tienduizendtallen vooraf be steld werden, dan kan men eenigszins een denkbeeld krijgen van den omzet. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Zooals bekend, bevatte het programma van het Feestcomité 1909, opgericht tot vierirg van de blijde gebeurtenis hier ter stede, als hoofdnummer hei plan om H. M. de Koningin na Haar algeheel herstel, een gelukwensch van de burgerij der residentie in den vorm van een zanghulde aan te bieden. De voorzitter van het Feestcomité, jhr. mr. Gevers Deijnoot, mocht thans vernemen dat H. M. met genoegen deze aubade zal komen hooren en wel gelijk reeds kortelijk is gemeld op Dinsdag 8 Juni op een nader te bepalen uur. Aanvankelijk was hot voornemen de uitvoering te geven voor het Paleis in het Noordeinde, maar met het oog op de groote deelneming der vereenigingen, die meêzingende wenschelijkheid om het publiek zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen getuige van dit grootsche feest te zijn en het voorkomen van gedrang, zooals onlangs bij de serenade op den Kneuterdijk, heeft 't H. M. tevens behaagd te voldoen aan het verzoek van het Feestcomité om deze feesthulde niet voor het Paleis, doch in het Malieveld te komen in ontvangst nemen. In het midden van die groote ruimte, welwillend voor deze gelegenheid ter beschikking gesteld, zal door de 32 zangvereenigingen begeleid door 7 mu ziekcorpsen, de cantate Oranje en* Ne derlaDd, gedicht van den heer P. Lands man uit Vlissingen, op muziek gebracht door M. H. van 't Kruis, II. M. toe gezongen worden. Voor H. M. en de Vorstelijke Familie wordt in de Maliebaan opgericht een Koninklijke loge, ter weerszijde waarvan zich twee lange tribunes voor geuoo- digden en de bezitters van toegangs kaarten zullen uitstrekken. Behalve dit dagfeest zal 's-avonds in het Malieveld vermoedelijk te verlichten met electrische booglampen, vanwege het Feestcomité een groote muziekuit voering worden gegeven, waartoe 300 executanten zullen medewerken. Ten besluite van de heugenisvolle geboortefeesten, zal het Comité ten 9"s uur de burgery een toepasselijk natio naal vuurwerk aanbieden. De nrnister van oorlog heeft de divi sie-commandanten en den inspecteur der vesting-artillerie gemachtigd om, bijaldien door hen aan een milicien- verlofganger wordt vergund, bij een ander korps dan waartoe hij behoort, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen, den datum van diens opkomst zoo noodig te wijzigen in dien, bepaald voorde verlofgangers van het kops, waarbij hem wordt toe gestaan die oefeningen te volbrengen. Tevens is aan de onder genoemde autoriteiten staande corpscommandan- ten gelijke machtiging verleend bij het geven van vergunningen aan verlofgan gers om hij een ander onderdeel van het korps voor herhalingsoefeningen onder de wapenen te komen. Bij de genie zijn thans plannen in behandeling voor een hangende brug over het Noordzeekanaal, ter vervanging van de ponten te Velsen. De brug is gedacht op dezelfde plaats waar de ponten nu liggen en zal 12 meter hoog worden. De kosten worden geraamd op 2 mil- lioen. Te Stampersgat (gem. Gastel) is ge arresteerd de ongehuwde naaister A. L., verdacht van kindermoord. Op haar aanwijzing werd onder een steenen vloer een kinderlijkje verborgen gevonden. De aangehoudene is naar Breda over gebracht. Het Handelsblad van Antwerpen ver neemt uit Genck de volgende bijzonder heden over een ontzaglijken boschbrand in Zuid-Limburg: Zaterdagnamiddag 2 uur is brand ontstaan in de onmetelijke dennen- bosschen, waarvan Donderslag het mid delpunt is en gelegen tusschen de ge meenten Genck, Opglabbeeck, Meeuwen en Asch. Onmiddellijk nam het vuur een groote uitbreiding en werkte tegen den stillen wind op; 3000 hectaren waren Zondag reeds de prooi der vlam men en Maandag duurde de brand nog voort. Gendarmen van Peer, Bree, Mechelen aan Maas, enz. waren ter plaatse en hebben bovenmenschelijke pogingen in het werk gesteld om den brand te beperken. Al het wild is omgekomen en men heeft de verkoolde rompen van ontelbare reebokken en herten gevonden. Het schouwspel dezer onafzienbare vuurzee was onvergetelijk. De geteisterde streek beslaat eene breedte van twee en eene lengte van vijf uur gaans. Een echtpaar te Schinnen (Limburg) vierde zijn gouden bruiloft. De feest vreugde had in den namiddag haar hoogtepunt bereikt. Toen werd de gou den bruidegom plotseling onwel en binnen eenige minuten was hij uit het leven weggevaagd. Aan het station te Dinxperlo heeft een roodstaartje onder een spoorweg rijtuig 2e klasse dat in de laatste dagen in verschillende treinen dienst deed een nestje gebouwd en vier jongen uitge broed. Een 13-jarige jongen, G. H. uit Winterswijk, die op Hemelvaartsdag heimelijk de ouderlijke woning had ver laten om zijn geluk in Amerika te be proeven, is na talrijke vergeefsche na sporingen gisteren door zijn vader op een aanwervingskantoor te Bremen teruggevonden. De burgemeester te Fijnaart heeft tegen den deurwaarder bij het kanton gerecht te Zevenbergen die krachtens een vonnis van dit gerecht een arbei derswoning ontruimde, proces-verbaal opgemaakt wegens het zonder verlof van het bevoegd gezag plaatsen van den inboedel op den berm van den openbaren provincialen weg in zijne gemeente. Bij den landbouwer L. te Lutterade bij Sittard, heeft men Dinsdagnacht een bedrag van bijna f 3000 gestolen, waarbij f 2100 in staatspapieren, een spaarboekje, gouden horloge en andere sieraden. De verdenking rust op een knecht uit Maeseyck, die eerst enkele dagen aldaar in dienst was en spoorloos verdwenen is. Het Gerechtshof te 's-Gravenhage deed Donderdag uitspraak in de zaak van den tandmeester H. H., door de Haagsche rechtbank wegens zedemisdrijf ver oordeeld tot zes jaar gevangenisstraf en tegen wien door het openbaar ministerie bij het hof evenals bij de rechtbank acht jaar werd geëscht. Het hof heeft het vonnis der recht bank bevestigd. Te Lonneker is Dinsdagmiddag een hevige boschbrand ontstaan. Ongeveer 20 H. A. dennen, toebehoorende aan den heer J. Ohlman te Enschede werden een prooi der vlammen. Het bosch was niet verzekerd. Nietegen8taande het gure lenteweer van de eerste helft van Mei waren reeds Dinsdag de eerste nieuwe aardappelen van den kouden grond te Zalt-Bom- mel ter markt. Men schrijft uit Waalwijk aan de „Msb." Reeds lang wist men, dat brigadier Kroes een inval zou wagen in de soci- teit „De Gezelligheid", omdat men daar, z. i. niet na politie-uur meer mag verblijven. Zaterdagavond, ongeveer kwart over elf uur, is brigadier Kroes aanvallend opgetreden. Hij wist de veste „De Ge zelligheid" binnen te dringen met nog een marechaussee. Even was de consternatie groot in het gebouw. Een burgemeester, een no taris, een wethouder, een ontvanger, allen deden hun best brigadier K. te overtuigen, dat hij dwalend was; doch de man der wet was niet te overtuigen zei dat ze er niets van wisten, en maakte tegen een 25-tal personen, allen autoriteiten der gemeente, procesver baal, wat onder groote hilariteit plaats had. Voor het gebouw had zich intussch?n een groote menigte volks verzameld, die volgens uitlatingen, het lang niet eens waren over brigadiers optreden. Pessimisten zien hier thans de a.s. kermis niet zonder angst tegemoet. Voor de rechtbank te Winschoten stond gisteren terecht A. J. E., 32 jaar schoenmaker te Sappemeer, wegens een poging tot vergiftiging (om een erfenis te verkrijgen) van de wed. v. d. Wijk en haar dochter Annechina Fokkina door op een vensterbank van haar wo ning te plaatsen een doosje in den vorm eener reclame proefdoos, bevat tende een mengsel, waarin een hoeveel heid zuringzout, van welk mengsel de helft voldoende was haar die in het innam te dooden, welk doosje tot op schrift had de woorden: „Deze Poeder is voedzaam en krachtig wordt Bereid als sago voldoende voor Twee Personen. Gratis Proef". De wed. v. d. Wijk heeft van den inhoud geproefd, doch aan smaak en gevolgen der inname bemerkt, dat die inhoud nadeelig was of kon zijn, zoodat zij er slechts even van proefde, en den inhoud ook buiten bereik harer doch ter bracht. Voorts was aan beklaagde moord ten laste gelegd op een andere dochter van de wed. v. d. Wijk, Johanna, door in het najaar van 1908, aan haar moeder, op dezer verzoek zoogenaamde worm poeders te verschaffen, welke poeders geheel of gedeeltelijk bestonden uit zu ringzout. De wed. v. d. Wijk deed het meisje meerdere dier vergifpoeders in nemen, waarop het kind levensgevaar lijk is ziek geworden en op 25 Novem ber 1908 is overleden. De eisch luidde 15 jaren gevange nisstraf. Onder de landloopers, die dezer da gen bij de politie te Utrecht onderdak kwamen vragen, bevond zich ook een vrij goed gekleed persoon, die opgaf handelsreiziger van beroep te zijn. Hij verkoos niet te slapen met de andere landloopers in het daarvoor bestemde lokaal, maar wenschte een afzonderlijke slaapgelegenheid. Daar de man blijk baar niet geheel normaal was, werd hem dat voorrecht verleend; hij ging den anderen morgen vroeg de stad in, zeggende een specialiteit voor zenuw ziekten te zullen gaan raadplegen, daar huiselijk leed hem in de war had ge bracht, Desmiddags omstreeks 1 uur vond een agent van politie dezen zwerver, half liggende op een bank in het plant soen nabij de Abstederbrug. De man bleek zoo op het oog zwaar ziek te zijn, wat het vermoeden wettigde, dat het einde niet ver meer af was. Toen men hem zachtkens poogde op te richten, zakte de stakkerd weer in elkaar. On middellijk werd de hulp van een ge neesheer ingeroepen, die het noodig oordeelde den man ten spoedigste naar het ziekenhuis te brengen, wat dan ook met een brancard geschiedde. Bij onderzoek bleek men te doen te hebben met een alcoholist; zorgvuldige verpleging kan den man er weer boven op doen komen. Hij blijft daarom voor- loopig in het ziekenhuis. Te Amsterdam is thans de derde verdachte, zekere P., aangehouden, die met anderen te 's-Gravenhage en elders valschelijk opgemaakte en onder teeken- de quitanties aanbood. Twee huzaren te Haarlem hebben eergisterenavond op het Bolwerk den heer C. V. beroofd van f 80. De een sloeg hem tegen den grond en de an der rolde hem het geld. Zij zijn in arrest. De rechtbank te Breda veroordeelde zekere V., wegens het valschelijk aan geven van een aangeteekenden brief, geadresseerd naar Zaatvoort, welke Avondster.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2