De drie Engelsche kiesrechtvrouwen die minister Asquith op het buiten te Clovelly gehiuderd hebben, zijn nadat de politie ze met den sterken arm had verwijderd, 's nachts teruggekomen en hebben heel den tuin overstelpt met pamfletten en stroobiljetten, waarop „stemrecht voor de vrouw" werd geeischt Het geschil in de Scliotsche kolen mijnen heeft een ernstig karakter aan genomen. Een crisis kan elk oogenblik uitbreken. De patroons zullen een ver gadering houden en kennisgevingen aanplakken, dat de loonen met 12% pet. worden verminderd. De werknemers zullen zich zekerlijk verzetten waarmede onvermijdelijk een werkstaking van 100,000 mijnwerkers gepaard zal gaan. De Sampa vernam gisteren uit San Dalmazzo di Tenda, in het gebied der Italiaansche Zee-Alpen: Een geselschap van zee Alphinisten van wie 4 Franschen en twee Italianen was uit St. Germain (Frankrijk) ver trokken, om bergtochten te ondernemen in de naburige bergen. Drie Fransche gidsen begeleiden de Alphinisten, die de Grande Dent wilden bestijgen welker top nog nimmer bereikt is. Het wa3 een hoogst moeilijke tocht terwijl men bovendien over te weinig touw beschikte Op een gegeven oogenblik brak het touw. De toeristen vielen in den afgrond. Alleen de gidsen hebben het leven gered door zich aan een rotspunt vast te klem men. De Franschen zijn dood. De twee Italianen zijn naar Tenda vervoerdhun toestand is zeer bedenkelijk tieelilk \icuwN. HEUSDEN, 5 Juni. In de advertentie „Kroon-Domein", zie ons vorig nummer, wordt abusief verpach ting van Bouw- en Hooiland geannonceerd. Het moet echter zijn, als thans geplaatst Wei- en Hooilandwaarvan belanghebbenden wel nota, gelieven te nemen. Voor onze gemeente, die onder het kiesdistrict Waalwijk resorteert, is bij enkele candidaatstelling tot lid van de Tweede Kamer gekozen mr. J. A. Loeff, aftr. lid. In het kiesdistrict Gorinchem, dat de ge meenten in het land van Altena en een gedeelte van het Land van Heusden omvat, zijn nadat mr. N. G. Pierson, aftredend lid, verklaard had niet meer in aanmerking te willen komen, tot candidaten gesteld de heerenJ. A. Bergmeijer te Dordrecht, Soc. Dem. Arb. Partijmr. Th. H. de Meester te 's-Gravenhage, Unie-Liberaal, en H. Pollema te Sneek, Anti-Revolutionair. Bij beschikking van den minister van waterstaat is o. m. benoemd de heer W. de Kluiver te Ouddorp tot buitengewoon opzichter bij het maken van oevervoor zieningen langs de Bergsche Maas. Het carillon van het stadhuis geeft weder eene variatie in zijn voorspel en wel bij geheel uur: „Juvi vallera", kwartier over „Gaudiamus igitur", halfuur: „Oranje boven", kwartier vóór„Waarheen pelgrim, waarheen gaat gij". In de Donderdag gehouden openbare raadsvergadering werd door den voorzitter in de eerste plaats mededeeling gedaan van een van Hare Majesteit de Koningin en Z. K. H. den Prins der Nederlanden ontvangen tele gram van dankbetuiging op het verzonden telegram van gelukwensching bij gelegen heid der geboorte van Prinses Juliana. Voorts bracht de voorzitter verslag uit van een onlangs te Waalwijk onder leiding van den Heer Hoofdinspecteur der Volks gezondheid te 's-Hertogenbosch gehouden vergadering van burgemeesters van gemeen ten, behoorende tot het district der alhier zetelende gezondheidscommissie, waarin de middelen zijn besproken om verbetering te brengen in den toestand van het drink water in het westelijk deel der provincie. Het heeft de aandacht getrokken der hooge regeering, dat die toestand veel te wen- schen overlaat; vooral tijdens de in het najaar van 1908 gehouden legeroefeningen is dat bezwaar aan het licht gekomen. De bedoeling is, te trachten installaties op te richten, waardoor de geheele streek van goed drinkwater kan worden voorzien; de kosten zouden worden gedragen door rijk, provincie en gemeenten. Intusschen zou vooraf behooren te wor den onderzocht of dit plan uitvoerbaar is te achten. Daarvoor zullen deskundigen moeten worden geraadpleegd. De kosten van een zoodanig veorloopig onderzoek worden geraamd op 2 cent per inwoner. Aangezien de belangen der gemeente bij eene goede drinkwatervoorziening in de eerste plaats betrokken zijn, achtte de hoofd inspecteur het billijk, dat die kosten voor hare rekening zouden worden genomen en stelde er prijs op te vernemen of de ge meenteraden in die richting hunne mede werking wilden verleenen. Op voorstel des voorzitters wordt met alg. st. besloten, bedoelde bijdrage toe te staan. Thans is aan de orde de benoeming van een stembureau. Blijkens de gehouden stemmingen werden benoemd tot leden de beeren De Jongh, Verhoeven, en Van Everdingen, zijnde de laatste aangewezen als het lid dat tegen woordig is bij de werkzaamheden, die bij de opening der stembus aanvangen. Tot plaatsvervangers worden respectieve lijk benoemd de heeren Prins, De Mol en Van der Meijden. Op voorstel van Burg. en Weth. wordt voorts besloten, aan den gemeente-arbeider J. Dollekens, die wegens voortdurende ziekte den dienst niet meer kan waarnemen, eervol ontslag te verleenen, terwijl in zijne plaats wordt benoemd Johs. Bruijskeus, zulks op een weekloon van f 7. De Voorzitter doet nog mededeeling van de volgende ingekomen stukken: lo. Van de commissie over de viering van het geboortefeest van H. K. H. Prinses Juliana een afschrift van de door haar op gemaakte rekening. 2o. Een schrijven van den heerJ. A. van Bavel, houdende kennisgeving, dat hij we gens vertrek naar Oud-Heusden ophoudt lid te zijn van het College van Regenten der Godshuizen alhier. 3o. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in behoorlijke orde is bevonden. De stukken sub lo en 3o worden voor kennisgeving aangenomen, terwijl van den onder 2o bedoelden brief bericht zal worden gezonden aan het bestuur der Godshuizen. Nadat nog goedkeuring was verleend aan eenige ontwerp-besluiten tot wijziging der gemeente-begrootingen over 1908 en 1909, wordt de vergadering door den Voorzitter gesloten. WERKENDAM. Woensdag a.s. nam. te 7\ uur, hoopt alhier in de Nutszaal voor de kiezers op te treden de heer H. Pollema, lid van Ged. Staten van Fries land en lid van de Tweede Kamer. Zooals men weet, is de heer H. Pollema de candidaat der Antirevolutionaire Partij in het district Gorinchem, en zullen de bij de Unie aangesloten Christelijk His- torischen, zijn candidatuur steunen. Waarschijnlijk komt ook de heer J. R. Snoeck-Henkeman8 (Chr. Hist.) alhier spre ken ter aanbeveling van de candidatuur van den heer Pollema. De candidaten, waaruit men Vrijdag a.s. zal kunnen kiezen, zijnJ. A. Bergmeijer, S. D. A. P., Mr. H. Th. de Meester, Unie lib. en H. Pollema, Antirev. SLEEUWIJK. Aan het hulpkantoor der posterijen alhier, werd gedurende de vorige maand in de rijkspostspaarbank ingelegd f 288.67, verdeeld over 20 inlagen. Terugbetaald werd f 476 50. Door het hulptelegraafkantoor al hier, werden gedurende de maand Mei 27 telegrammen behandeld. In de spreekcel werden 6 gesprekken gevoerd. WOUDRICHEM. Aan het postkantoor en de daaronder resorteerende hulpkanto ren werd gedurende de maand Mei in de rijkspostspaarbank ingelegd f6116.86 en terugbetaald f 5895.31. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2187. MEEUWEN. Onze verdienstelijke brie vengaarder Johs. Vos, hoopt op 16 Juni a.s. zijn zilveren jubilé bij den dienst der posterijen te herdenken. Dat het den hu- manen, vriendelijken ambtenaar dien dag niet aan bewijzen van belangstelling en waardeering zal ontbreken, hiervan houden we ons ten volle verzekerd. De heer D. van Buuren werd herkozen, als voorzitter van het waterschap Meeuwen. Ds. J. J. van der Pol is voornemens Zondag 13 Juni a.s., des voormiddags halt tien, zijne afscheidsrede te houden. WIJK. Maandag 7 Juni a.s. hoopt alhier des avonds te 7 uur voor de kiezers op te treden de heer H. Pollema en wel in het Oude Schoollokaal. Genoemde heer is door de Centrale Antirevolutionaire Kiesvereeni- ging „Nederland en Oranje" in het district Gorinchem candidaat gesteld. De heer Pol lema is lid der Tweede Kamer en lid van Gedeputeerde Staten in Friesland. DRONGELEN. Door stemgerechtigde in gelanden werd de heer D. van Kampen herkozen als lid van het Dagelij ksch Bestuur van den Binnenpolder van Drongelen. ilinnenland. Uit een statistiek in de „Nieuwe Delftsche Courant" Nu het zoo goed als zeker is, dat de Tweede Kamer in dit zittingsjaar niet weder bijeenkomt, is het misschien niet onbelangwekkend enkele cijfers mede te deelen betreffende het absentisme der Kamerleden. Gedurende het zittingjaar dat aanving, den derden Dinsdag van September 1908, werden 92 vergaderingen eu 2 bijeen komsten (d. w. z 2 vergaderingen, die wegens onvoltalligheid de werkzaam heden niet konden aanvangen) gehouden. Op de eene bijeenkomst waren 50 leden, dus juist 1 te weinig, op de andere 49 leden aanwezig. Van de 92 vergaderingen werd er geen door alle leden bijgewoondhet hoogste aantal namen, dat op de presentielijst voorkwam, was 93, het laagste 56. Gemiddeld werd iedere vergadering bezocht door bijna 77 leden. Slechts de voorzitter was aanwezig op alle 94 vergaderingen gemaks halve tellen we de 2 bijeenkomsten als vergaderingen mede. Van de 25 R.-K. was de trouwste bezoeker de heer Van Nispen tot Se- venaer (Nijmegen) en de minst trouwe de heer Van Wichen (eerstgenoemde was 92, de laatste 43 keer ter verga dering). Van de 24 Unie-Liberalen w. o. gerekend de heer Reyne ver scheen het meest de heer Eland (93 keer), het minst de heer Pierson uitgezonderd de heer Van den Bergh (22 keer), Van de 15 Anti-Rev. waren het respectievelijk de heeren Van Cit- ters en Van de Velde (91 keer) en Lucasse (z2 keer). Van de 11 Vrijz.- Democr. de heeren Drucker (93 keer) en Van den Bergh (Den Helder) 6 keer. Van de 9 Vrij-Liberalen de Voor zitter uitgezonderd de heeren Plate (93 keer) en Hennequin (15 keer). Van de 9 Chr.-Hist. de heeren Van Bylandt (92 keer), en Van Wassenaer van Cat- wijck (20 keer); en van de 6 (lees 7) socialisten de heer Van der Zwaag, die niet is aangesloten bij de S. D. A. P. niet medegerekend de heeren Ter Laan (92 keer) en Troelstra (69 keer). Van de verschillende fracties in haar geheel genomen waren de Soc.-Deuaocr. het best vertegenwoordigd ieder socia list bezocht gemiddeld 85 2 3 vergade ring. Daarop volgen de Vrijzinnig-De mocraten waarvan ieder gemiddeld 73 5 11 vergadering aanwezig was. Zeer dicht na hen komen de Vrij-Liberalen met ieder 73 1/9 vergadering, dan de Chr.-Hist. met ieder gemiddeld 72 8 9 vergadering, hierop de Unie-liberalen met elk 72 5/6 vergadering; daarna de R. K. met ieder 69 2 5 vergadering en ten slotte de Anti.-Rev. met 68 1/5 vergadering. Dezer dagen werd te Amsterdam de 123e algemeene vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen gehouden. Aan het verslag van het hoofdbestuur aangaande den staat der Maatschappij en zijn verrichtingen, is het volgende ontleend Het aantal gewone leden en begun stigers, in 287 departementen bedroeg met 1 Maart 1909: 13,833, tegenover 13,824 in Maart 1908, terwijl het aantal vereenigings-leden is 10, dat der eere leden 176 en dat der algemeene leden 23. Het aantal bij het hoofdbestuur be kende buitengewone leden bedraagt 424, d. i. 29 meer dan in Maart 1908. Telt m?n deze buitengewone leden bij het gewone ledental, dan blijkt dit, sarnen genomen 14.257, 38 hooger te zijn dan op 1 Maart 1908. Pogingen om nieuwe departementen in het leven te roepen, werden beproefd te Brielle, Hattem, 's Gravemoer Krab- bendijke en Varseveld. Tot heden ge lukte de poging alleen te 's-Gravemoer Uit de rekening en verantwoording over 19071908 bleek, dat deze sloot met een voordeelig saldo van f12,749,201/,. Het afgeloopen jaar heeft zich ge kenmerkt door de buitengewone werk zaamheid, wel ie was verbonden aan de uitvoering van de besluiten der algemeene vergadering van 1906 in zake het Schoolfonds, het Nieuwenhuyzen- fonds, de voor allen toegankelijke volks banken en boerenleenbanken, de pro paganda voor deugdelijk Fröbel-onder- wijs, de reizende keuken en het Centraal- Bureau van advies voor eigen studie. In de Staatscourant wordt aan be langhebbenden aangeraden om, alvorens zich in betrekking te stellen met de drie hieronder genoemde te Londen gevestigde firma's, inlichtingen te vra gen aan het departement van buiten landsche zaken, Buitenhof, 's-Graven hage Administrat je-kantoor voor Beurs waarden",20 Bucklersbury LondonE C. „Gerson"Hamson <fe Co." en „Waller Keen", 11 Queen Victoria Street London E. C. Uit Rotterdam werd gisteren geschre ven A. B. Sr. ging in den afgeloopen nacht met zijn zoon A. B. Jr., in ge zelschap van een derde persoon, die nog onbekend is, uit wandelen. Tasschen 12 en l uur keerde de koopman H. M., te Oversclve woon achtig, hier vandaan huiswaarts en ontmoette op den Schieweg bij het Galgenveld dit drietal. Onverwacht vie len zij den koopman aan. Met een hard voorwerp sloeg men hem op het hoofd, zoodat de man een oogenblik zijn bewustzijn verloor en op den grond viel en van die gelegenheid maakten de straatroovers gebruik om hem ge heel uit te schudden. Met het geroofde, een bedrag van f 4, een zilveren hor loge en eenige snuisterijen die de koop man in zijn zakken droeg, verdwenen de daders in de duisternis, den bewus teloos geslagen man aan zijn lot over latende. In den loop van den nacht is de vader in de Zandstraat en de zoon in zijn woning in de Hofstraat aangehouden. Zij zijn als twee van de vermoedelijke daders, op het politiebu reau in de Pauweusteeg opgesloten. Te Abbenes (Haarlemmermeer) hiel den twee zoons van Verver zich on ledig met een geweer, niet wetende dat het geladen was, waardoor zij ook niet de noodige voorzichtigheid betracht ten. Op een gegeven oogenblik ging het geweer af en een 13 jarig zusje, dat jnist voorbij hen liep, kreeg het volle schot hagel in de linkerhand. Twee vingers waren totaal afgeschoten en een derde versplinterd. Het kind is onmid- dellijk naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De Ass. Crt. meldt dat te Veenhuizen het een en ander is voorgevallen, dat ordeverstoring deed vreezen Door den hoofddirecteur zoude zijn verboden, dat aan verpleegden wekelijks meer dan een half pond boter uit de cantine werd verschaft. De verpleegden, die tot nu toe zooveel boter konden verkrijgen als zij wilden, waren over dezen maat regel ontvreden. De kleermakers en wevers van het derde gesticht weigerden te werken. Daarop is de compagnie wielrijders Don derdag onder bevel van le-luitenant L. Reijnders van Assen naar Veenhuizen gegaan en, na gisterennamidnag te zijn teruggekeerd, hedenmorgen te zes uur weder daarheen vertrokken vóór de reveille, naar wij meenen te weten op telefonisch verzoek uit Veenhuizen. Een viertal verpleegden zijn in ver zekerde bewaring gesteld; alle rijks veldwachters en marechaussees zijn in dienst. Het Hbld. schrijft: De gemeente Amsterdam draagt zelf de ongevallen-risico voor haar werk lieden, en in een dit jaar uit te brengen verslag nopens de werking van het werkliedenreglement zal ook over de Ongevallenwet een en ander gezegd worden. Wij vernemen en dit is zeker wel een van de belangrijkste mededeelingen dat de eigen risico (het niet aan sluiten bij de Rijksverzekeringsbank) voor Amsterdam een groot voordeel geweest is. De gemeente heeft er nl., sinds de werking van de Ongevallen wet begin 1903, ongeveer vijf ton zegge een half raillioen guldendoor bespaard. Men meldt uit Haarlem omtrent de gevallen van hersenvlies-ontsteking: Van het gezin in de Schermerstraat is in het gasthuis ook het derde door de ziekte aangetaste kind overleden. De doctoren meenen de ziekte thans te hebben gestuit. De vader, een zuivere bacillenbron, en twee kinderen zijn nog geïsoleerd, maar gevaar voor voortplanting bestaat niet meer. Gisternacht heeft bij de wed. De Haan, herbergierster, aan den IJweg te Haar lemmermeer, poging tot inbraak plaats gehad, die door het kordate optreden var, de dochter, die samenwoont met haar ruim 80-jarige moeder is verijdeld. De dochter wist met eenige schoten uit haar revolver den inbreker te begroe ten, die hierop ijlings de vlucht nam. Buren, dooi het schieten gewekt, kwamen in allerijl toegesneld om hulp te verleenen. De politie werd gehaald en haar is 't mogen gelukken een ge vaarlijk sujet in handen te krijgen en hem voorloopig in de cel te Hoofddrop onschadelijk te maken. Bij zijne arres tatie was hij gewapend met een lang scherp mes en bij het verhoor vertelde hij, dat hij pas in Mei uit de gevange nis was ontslagen. Hij wordt verder ter beschikking der justitie gesteld. De vreugde op het Prinsessefeest in het Woerden gelegen Nieuwerbrug is Donderdagavond op treurige wijze af gebroken, door dat twee personen twist kregen, waarvan de een den ander op den grond werd geworpen met het gevolg dat bij bijna onmiddelijk dood was. Het lijk is gisteren naar Utrecht ter schou wing vervoerd, terwijl de dader in hech tenis is genomen. Tengevolge van het stormweer zijn Woensdag in den vroegen morgen op de Zuiderzee voor Enkhuizen bij het inhalen der ansjovisnetten twee vis- schersvaartuigen (vletten) bij den ingang van het Krabbegat, door de hevige branding met elkander in aanraking gekomen en omslagen. Beide vaartuigen zonken onmiddellijk, waarbij de zich daarin bevindende vischnetten naar de diepte verdwenen. Aangezien deze vaar tuigen door botters gesleept werden, en de bemanniag zich aan boord daarvan bevond hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Een der vaartuigen be hoorde thuis te Enkhuizen, terwijl het ander aan een Marker visscher toebe hoorde. Een 28 tal werklieden van de fabriek der firma Hendrik Jonker te Amsterdam hebben een aardig buitenkansje. Op een half lot in de Staatsloterij, dat hun gezamelijk eigendom was, viel de f 100,000, hetgeen per hoofd f1500 be teek ent. Dinsdagmiddag kwam O. v. B. per spoortrein van Lochem naar Arnhem. Tusschen Zutphen en Arnhem maakte hij even g; bruik van het privaat en liet zijn taschje enz. op de bank lig gen; bij zijn terugkomst kwam hij tot de ontdekking dat zijn taschje inhou dende o. m. een portemonnaie met ongeveer f 250 was verdwenen. Te Arn hem gaf hij hiervan kennis aan den stationschef eu bij de politie, doch tol nu bleven allen nasporingen vruchte loos. De eerste Luchtscheepvaart in Nederland. Met betrekking tot dit belangrijke feit ontvangen we onderstaande ken nisgeving, die we in zijn geheel wêer- geven. Dat we zelf ook van de invi tatie hopen gebruik te maken, zal zeker niemand verwonderen. Op het terrein hopen we dus onze lezers in grooten getale te ontmoeten. De Redactie. Leub, 2 Juni 1909. Aan de Pers. M. M. Eindelijk ontving ik gisteren uit Parijs een telegram, inhoudende dat de heer Léon de la Grange heeft geac cepteerd (wat hij, indien mogelijk, vroe ger had behooren te doen) de vluchten, door mij reeds bij den aanvang der onderhandelingen als voorwaarde ge steld en door de andere partij, naar het nu schijnt tusschenpartij, destijds aangenomen, namelijk op denzelfden dag minstens twee vluchten, van een minimum duur van tien miDuten. Weer en wind dienende, zal, naar wij hopen, de heer de la Grange met een toestel Wright alzoo op 13 Ju ïi a.s. te Leur iets MEER laten zien d m „een proefneming", zooals onlangs de bladen, misschien uit voorzorg, hebben gemeld. In ieder geval was het niet juist voor Leur te spreken van „een proefneming", voor 's Hage van „een opstijging". Aanleiding tot verschil in pogen voor beide demonstraties bestaat niet en het terrein op de heide alhier, is zeker minstens even geschikt. Aanvang vier uur op zijn vroegst. Eerder schijnt niet wenschelijk met het oog op den wind in de hoogere luchtlagen. HII. Journalisten, op wier tegen woordigheid zeer wordt prijs gesteld, gelieve deze circulaire te willen be schouwen als invitatie. Gaarne ontving ik tijdig bericht of U daarvan denkt gebruik te maken, teneinde zorg te kunnen dragen voor toegangskaarten en zitplaatsen aan de perstafel. Mag ik U beleefd verzoeken, het bovenstaande, voor zooveel noodig, ter kennisse van het publiek te willen brengen. Hoogachtend, S. C. J. HEERMA VAN VOSS. Pupenilrechlsehe strafzaak. Voor de tweede maal werd Woensdag voor den Hoogen Raad behandeld de zaak van H. Garsthagen, 32 jaar, werkman te Papendrecht, wiens zaak krachtens verwij zing door den Hoogen Raad laatstelijk was behandeld door het gerechtshof te '3-Her- togenbosch, dat den requirant wegenssmaad schrift tegen den gemeenteveldwachter te Papendrecht, de Mey en den rijksveld wachter te Sliedrecht van den Berg, in de Dordrechtsche Courant van 11 September 1907, veroordeeld tot 2 maanden gevange nisstraf. (In eersten aanleg was bekl. door de Dordtsche rechtbank veroordeeld tot 2 maanden gevangenisstraf, in hooger beroep door het gerechtshof te 's-Gravenhage, tot 4 maanden gevangenisstraf). Raadsheer-rapporteur in deze zaak was n r. Guljé. Voor den requirant trad weder op mr. Dicke, advocaat te Dordrecht. PI. had zeer gehoopt, niet een tweede maal deze zaak hier te behoeven toe te lichten, maar psy chologisch is het te verklaren dat dit wel 't geval is. Want deze zaak blijkt niet te zijn louter een zaak, maar het is een strijd van recht tegen onrecht en het zal wel eens blijken dat achter deze zaak een mestvaalt verborgen is. Wie in deze zaak optreedt als verdediger moet volharding en geduld hebben. Daarom heeft pl. met geduld gezocht naar cassatiemiddelen en hij meent er gevonden te hebben die den toets kunnen doorstaan van 's Hoogen Raads beproefde jurisprudentie. Pl. meende daarom met een korte toelichting te kun nen volstaan. Zeven cassatiemiddelen werden alsnu door pl. ontwikkeld, luidende: I. Schending en verkeerde toepassing van de artikelen 391 en 401 W. v. Sv., omdat uit het arrest niet blijkt dat de ter terecht zitting voorgelezen verklaring van den of ficier van justitie te Dordrecht, gesteld op het, de klacht inhoudende, proces-verbaal, op den ambtseed was opgemaakt. II. Schending en verkeerde toepassing van de artikelen 211, 221, 246 en 247 W. v. Sv., omdat het arrest niet heeft over wogen na de vernietiging van het vonnis der rechtbank te Dordrecht, of op het oogenblik dat die rechtbank van de ver volging kennis nam, aan die rechtbank had kunnen blijken van het bestaan der klacht, daar immers de ter rechtzitting voorgelezen verklaring van den officier van justitie geen datum draagt. III. Schending en verkeerde toepassing van de artikelen 211, 221, 246 en 247 Wetb. v. St. j°. artikel 261 W. v. Sr., om dat het arrest alleen uit de woorden van het geschrift als bewezen aanneemt, het opzet om te beleedigen en daarna den be klaagde schuldig verklaart aan overtreding van art. 261 W. v. Sr., terwijl toch voor schuldigverklaring krachtens laatstgemeld artikel, bewezen moet zijn het opzet om te beleedigen, door tenlastelegging van een bepaald feit. IV. Schending en verkeerde toepassing van artikel 391 W. v. Sv. j°. artikel 407 W. v. Sr., omdat het opzet om te belee digen niet geput wordt uit wettige be wijsmiddelen. V. Scheiding en verkeerde toepassing van de artikelen 391, 392, 394 en 402 W. v. Sv. j°. art. 261 W. v. Sr., omdat het arrest de verklaringen der deskundigen gebruikt als bewijsmiddelen, hoewel het Hof aan neemt dat het al of niet klaarblijkelijk handelen in het algemeen belang, indentiek is aan het al of niet waar zijn der in de publicatie vermelde feiien; dus het al of niet bewezen zijn dier feiten vormt een element tot vaststelling van schuld en straf, krachtens art. 261 W. v. Sr. zelf; weshalve de titel van het bewijs, ten aanzien van het vaststellen der waarheid of onwaarheid der door beklaagde gepubliceerde feiten, door het Hof had behooren toegepast te worden bij het hanteeren, zoowel van het door beklaagde, als door het O.M. voort gebrachte bewijsmateriaal. VI. Schending en verkeerde toepassing van artikel 398 W. v. Sv. j°. art. 261 3e W. v. Sr., omdat de verklaring van den als getuige gehoorden mr. van Rhede van der Kloot, welke niets anders is als een bijzondere meening of gissing, als bewijs middel wordt gebruikt; geldende hiervoor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2