rend zijn. Zoo meldt hij, dat in den omtrek van Hamidieh en in die stad ongeveer 2000 menschen vermoord wer den. Het was juist de tijd van het jaar zegt het rapport, dat de werklieden van de bergen komen, voor den oogst in de vlakten van Hamidieh. Tweeduizend van die menschen werden als konijnen neer geschoten in de velden en liggen nog juist zooals zij, terwijl zij aan den arbeid waren, uit het leven werden weggerukt. Te Osmanieh werden 350 man gedood in Antiochië is bij na niemand ontkomen. Gisterenochtend om zes uur heeft de D-trein 128 van Berlijn naar Vlissingen bij Dtilmen (Westfalen) een voertuig met drie menschen, die bij open hekken den overweg over wilden, overreden. De drie menschen en het paard zijn gedood, het voertuig ligt aan stukken. Men weet nog niet, hoe de dooden heeten. Volgens een bericht uit Parijs heeft de Kamer voor beschuldigingstelling mevrouw Steinheil als hoofddader van den op haar man en haar moeder ge- pleegden moord, naar het assiezenhof verwezen. Uit Marseille werd gisteren gemeld: Te St. Cannat zijn weer aardschokken gevoeld. Te Rognes zijn muren ingestort. Rots- afschuivingen versperren den weg. Donderdag was de teimijn verstreken, waarbinnen de vakvereeniging van Fran- sche postbeambten zich op bevel van den procureur der Republiek moest ontbinden. Aangezien daartoe geenerlei stap is gedaan, zullen de oprichters gerechtelijk vervolgd worden. De Wiener Allgemeine Zeitung ver neemt uit Cattaro, dat er een komplot tegen prins Nikolaas van Montenegro is ontdekt en er een dertig menschen in hechtenis zijn genomen o. a. majoor Goekisist, die aanbevolen heeft opzijn Jong-Turksch tegen den vorst te werk te gaan. De moordenaar van den zestienjarige Laura Klinkenberg, die op den 30sten April van het vorig jaar in het Akener woud vermoord is, schijnt een zekere Christiaan Ounsten te zijn, die op dit oogenblik te Ke"len in de gevangenis zit opgesloten. Ounsten heeft verklaard dat hij het meisje, dat 1200 mark naar een advokaat moest brengen, vermoord heeft om in het bezit van het geld te komen. Hij zeide, dat hij slechts de kwitantie van den advokaat en geen geld bij haar gevonden had. Volgens een bericht Caracas, door den New-Yorkschen correspondent van de Kölnische overgeseind, overweegt het Venezolaansche congres een voorstel, om Castro's eigendommen, ten behoeve van de oprichting van een landbouw- bank, verbeurd te verklaren. Kussen schieten op een Ëngelsch schip. Het Zweedsche Telegraafagentschap verneemt uit Helsingfors: Toen Woensdag in den voormiddag een Engelsche vrachtboot Pitkapaasivi- gen passeerde ontmoette zij het Rus sische eskader. Dit vuurde eerst een schot met los kruit en vijf minuten later twee schoten met scherp, die het schip troffen. De stoomketel werd ge troffen en een machinist een been ver brijzeld. De stoomboot had een loods aan boord. Een torpedoboot volgde het schip. Later meldt dit agentschap: De stoomboot, die door het Russische eskader is beschoten, heet Woodburn, kapitein Robertson. Nadat de boot haai averij had hersteld vertrok zij om 1 uur 's middags naar Engeland. De ver wonde machinist is te Wiborg in het gasthuis achtergebleven. De stoomboot had den juisten koers. Den 2en Juni was deze boot van Kroonstad naar Moriugeirkeu in Finland vei trokken, De N. R. Ct. schrijft hierbij: Naar 't heet, hield het schip, dat een loods aan boord had, den goeden koers, en draaide het daarom, vermoeden wij, op het waarschuwingsschot niet bij, waarop de twee schoten met scherp volgden. Het is een tragi-komisch geval, lang zoo erg niet natuurlijk, maar toch ge lijkend op die onsterfelijke dwaasheid van de Russische vloot, die op weg naar haar ondergang in Japansche wa teren, op de Doggersbank een vreed zame visschersvloot met granaten over stelpte, in den waan dat zij op de Engelsche kust! Japansche torpedo booten voor zich had. Nu is, denkelijk liet vermoeden geweest, dat de Engelsche stoomboot Russische revolutionnairen aan boord had en het met topedo's, mijnen of kanonnen op het Russische keizerlijke jacht had begrepen. Donderdagmiddag bevatten de Engel sche .bladen een telegram, dat zei, dat er reeds Dinsdag zes schoten op een Engelschen vrachtvaarder waren gelost, die te dicht in de buurt van het Rus sisch eskader kwam, maar dat geen schot doel trof. Een telegram van de Daily Mail uit Wiborg meldt, dat de Woodburn met een lading hout het Russische eskader voorbijvoer. Er werden zeven granaten op het schip afgevuurd, waarvan er vijf doel troffen. De firma John Whitfield, de reeders van het schip te Newcastle, kregen Donderdagavond een telegram van ka pitein Robertson, meldende dat de stoompijpen aan dek weggeschoten en er verscheiden gaten in het schip ge boord werden. De stoker Boyne werd aan het been gewond. De Woodburn keerde dadelijk naar Fredrickshamm terug om het noodige aan het schip te laten herstellen. Boyne werd eerst verbonden aan boord van den Russischen kruiser Asia en vervolgens naar Wiborg gebracht. Het was een torpedoboot, die de schoten loste. Een paar Engelsche bladen hebben nog den tijd gehad om een oordeel te zeggen. De Russen hebben weer eens een aanval van zenuwen gehad, schrijven er een paar. Een derde zegt, dat het bijna een herhaling van het Doggersbank- geval was geworden. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 19 Juni. „De Maasbode" verneemt dat de Hoog- eerw. heer Mrg. P. C. Th. Malingré, deken en pastoor te Gouda, (Heusdenaar van ge boorte) tegen 1 Augustus als zoodanig ontslag heeft aangevraagd. WERKENDAM. Het aantal personen, dat zich voor het voorbereidend militair onderricht alhier heeft opgegeven, bedraagt 22. Bij het college van Kerkvoogden der Ned. Herv. Kerk, alhier, zal heden avond te 7 uur gelegenheid zijn om in te schrij ven naar het vischwater der nonnengats- wiel, voor zoover het aan die kerk behoort. De huur zal loopen over 5 achtereenvolgende jaren. De dag van stemming voor gemeen teraadsleden is bepaald op 5 Juli a s., en die voor eene eventueele herstemming op 12 Juli a.s. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren K. de Boon en W. Kieboom, terwijl een vacature is ontstaan door het vertrek van den heer Van Everdingen, die eveneens periodiek moest aftreden. NIEUWENDIJK. In een onbewaakt oogenblik geraakte het 3-jarig meisje van Dirk Dekker te water. Ofschoon het reeds zinkende was, ging de schipper P. Heiblom vlug met een roeiboot er heen en slaagde er in het kind nog levend aan wal te brengen. De heul over de Kornsche gantel aan het laag eind wordt geheel vernieuwd. Er is nu een flinke noodbrug gelegd, waarbij van 's avonds tot 's morgens een paar lan tarens branden. Het werkt wordt uitge voerd door O. Schermers uit Dussen. Bij iemand alhier was een varken losgebroken; toen men in de schuur ging kijken was de krulstaart druk bezig bij een geit zuigende zich aan de heerlijke melk te laven. De verpachting van het Gors alhier is ditmaal duur gegaan. 't Eene gedeelte groot 4.67 H.A. bracht op f 440, het andere groot 6.78 f 418. De stand van het gewas is niet best. ALMKERK. Voor de a.s. gemeente raadsverkiezing zijn aan beurt van aftreding de heeren A. den Dekker, G. J. Koekkoek, A. Verschoor en P. v. d. Wal. WAARDHUIZEN. In de Geref. kerk zal Zondagnamiddag a.s. optreden ds. J. A. Goedbloed te Nieuwendijk. DUSSEN. In de Geref. kerk zal Zondag a.s. optreden ds. De Jonge uit Dwingeloo. VEEN. Aan een inwoner dezer ge meente is door H. M. de Koningin een bedrag van f 15 toegezegd tot reparatie van zijn wagen. Door de Rijksveldwachters uit Heus- den werden Woensdagnacht 4 Woudri- chemsche stroopers bekeurd op de rivier de Maas. De vischnetten hadden niet de gewenschte maat, zooals de wet zulks voor schrijft. De huishoudster van den koopman V., welke zich Maandag zoo woest aan stelde. is thans geheel krankzinnig gewor den en is naar een krankzinnigengesticht vervoerd. DRONGELEN. Gisteren is op den Nieu wen Maasmond een steur gevangen welke niet minder woog dan 260 pond. 't Was een aardig vischje. 's HERTOGENBOSCH. Woensdag diende voor de arrondissementsrechtbank alhier de zaak tegen W. Van H, 19 jaar, machinist, wonende te Waddinksveen, beklaagd ter zake: dat op 28 September 1908 in den avond te Drunen, Baardwijk of Loon-op-Zand, door schuld van hem, beklaagde, A. Donker sloot na te melden letsel bekomen heeft, doordien hij, beklaagde, op het werk van het in aanleg zijnd kanaal 's-BoschDron- gelenalwaar destijds over rails langs een hoofdspoor en langs zijsporen en wissels vervoer met treinen plaats vond door mid del van stoomvermogen, in dienst van de aannemers De Groot en Kalis als ma chinist van een puintrein in strijd met de hem uitdrukkelijk gegeven bevelen om den door hem gevoerden trein niet op het hoofdspoor te doen stilhouden en te laten staan, doch op een zijspoor te brengen, ten einde een van de richting 's-Bosch ver wacht wordende zandtrein te laten pas- seeren dien trein toch op het hoofd spoor heeft gebracht en daar laten staan om te worden gelost tengevolge waar van de zandtrein, die geheel naar behoo- ren en met in-achtneming der noodige veiligheidsmaatregelen gevoerd werd, tegen den stilstaanden puintrein is geloopen, waardoor de arbeider A. Donkersloot door den schok van en onder den trein is te rechtgekomen en hem de beide beenen werden afgereden, zijnde hij daardoor voor zijn leven ongeschikt om zijn beroep van polderwerker uit te oefenen. 16 getuigen waren gedagvaard, waaronder 5 deskundigen, te weten C. de Groot, aannemer te Gorinchem; O. C. A. v. Lidth de Jeude, ingenieur te Drunen; Ph. v. IJzendijk, ingenieur staats spoor te Nijmegen; Dr. Sweens, arts te Waalwijk en P. Weijnen, fotograaf alhier. Het O. M. vioeg gisternamiddag schul dig-verklaring aan het door schuld ver oorzaken van zwaar lichamelijk letsel en veroordeeling tot eene hechtenisstraf van 2 maanden. MEEUWEN. Dezer dagen vierde onze geachte trouwe brievengaaider de heer Vos, als postbeambte zij» zilveren jubilé. Van verschillende zijden ontving hij passende geschenken, alle blijk gevend hoe men den heer Vos hoog acht. De belangstelling was groot en 's avonds 7 uur bracht de fanfare „Kunst en Vriendschap" den geachten ju bilaris een serenade. Zondag nam de leeraar der Herv. Gem. Ds. J. v. d. Pol, die het beroep naar Oud-Vossemeer aannam, afscheid en hield daarbij een kernachtige afscheidsrede, die door een groot gehoor met aandacht werd gevolgd. Zijn ambtgenoot Ds. Van Asch uit Eethen, hield aan 't slot een toespraak, waarna de gemeente haar vertrekkenden leeraar een zegenwensch toezong. In den avond van 1.1. Dinsdag ont stond hier brand, 't Was over tienen en de meeste menschen lagen in de rust. Ter nauwernood konden dan ook de bewoners van 't aangetaste perceel hun lijf bergen, zonder iets te knnnen medenemen. 't Huis brandde tot den grond af. 't Aangrenzende pand waarin koffiehuis volgde, terwijl ook nog eene landbouwschuur in vlammen opging. Intusschen waren eene massa men schen ter plaatsemet hunne hulp en die van 3 4 spuiten gelukte het met veel moeite het vuur baas te wordenal zag het er soms bar uit. Vooral de woning van J. L. S. met zijn groot rieten dak baarde veel zorg. Oorzaak van den brand niet bekend. Assurantie dekt voor 'tmeerendeel de schade. NIEUWKUIK. Woensdag werden aan de stopplaats van de tram bij Merxs al hier gelost: 11 pakken draadnagels, bestemd voor aannemer de Bont. Toen deze even later om die draadnagels kwam, bleek, dat zij gestolen waren. Merxs, die kort te voren twee voddenkoopers had zien passeeren, vermoedde dat zij de dieven waren. Hij waarschuwde den veldwachter van Steen- sel, die hen opspoorde en werkelijk op hun wagen het gestolene vond. Nadat ze bekend hadden, werden ze weder op vrije voeten gelaten en proces-verbaal tegen hen opgemaakt, terwijl de draadnagels in beslag werden genomen. GORINCHEM. Op de Staatsvisscherijen, gelegen in de Nieuwe Merwede wordt her haaldelijk ongeoorloofd gevischt. Daarom is door eenige ingezetenen alhier bij den minister van justitie, daarover eene klacht ingediend. Het resultaat daarvan is, dat naar deze handelingen een onderzoek is ingesteld en dat met een politieboot druk wordt gesurveilleerd om de stipte naleving der op 30 Juni 1885 te Berlijn tusschen de gevolmachtigden van Nederland, Duitsch- land en Zwitserland gesloten overeenkomst tot regeling der Zoetwatervisscherij in het stroomgebied van den Rijn te handhaven. GAMEREN. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering werd met algemeene stem men tot onderwijzeres benoemd aan de openbare schoei te Nieuwaal mej. Sellee te 's Bosch. De verkiezing van 2 leden voor den gemeenteraad, aftredend de heeren F. A. Mooij en G. J. de Geus, zal plaats hebben op 8 Juli, herstemming zoo noodig op 16 Juli d. a. v. In plaats van een fanfare op te rich ten, wat eerst 't plan was, is men nu be sloten er een harmonie voor in 't leven te roepen. AALBURG. A.s. Zondagmiddag hoopt onze beroepen predikant Ds. J. C. C. Tril- laard alhier zijn intreerede te houden, na des morgens bevestigd te zijn door Ds. B. C. Koolhaas te Genderen. SLEEUWIJK. De middaggodsdienst oefening in de Gereformeerde kerk alhier, zal gedurende de zomermaanden worden gehouden des avonds te 6 uur. WOUDRICHEM. In de Ned. Herv. kerk zal a.s. Zondagvoormiddag optreden Ds. J. Hoekzema te Leerdam. Voor de gemeenteraadsverkiezing zijn aan de beurt van aftreding de heeren P. J. Kole en C. A. Wierckx, en één vacature voor wijlen den heer de Jong de Bosson. De uitkomsten der zalmvis3cherijen op de Waal, de Merwede en de Lek waren in de laatste dagen vrij bevredigend. In het geheele traject van Tiel tot Woudrichem werden gevangen 154 zalmen, 526 elften en 14.000 finten, bij Gorinchem 94 zalmen, 46 elften en 360 finten, te Hardinxveld 5 zalmen en 2000 finten en te Ammerstol 35 zalmen. Bovendien bemachtigden de visschers 10 steuren, welke van f 35 tot f 162 per stuk opbrachten. Ook de besom ming aan andere rivier- en poldervisch was tamelijk loonend. Zalm bracht op fl.15 f 1.45, aal 25— 35, paling 5060, snoek 2024, snoekbaars 3840, berm 2025 zeelt 2832, baars 1821, grondel 1923, bliek 1241, voorn 57, alvers 34 ct., alles per K.G., elft f 0.45f 1.50, finten 512 ct. per stuk. IKlunenland. De minister van buitenlandsche zaken vestigt in de Stct. (no. 140) de aandacht van belanghebbenden op de in de „Cape of Good Hope Government Gazette" van 16 April 1909 opgenomen lijst van onbeheerde nalatenschappen in de Kaap kolonie, welke lijst in afzonderlijke bijvoegsels tot de Stct. is opgenomen. Zij die belanghebbenden zijn in eenige der in de lijst vermelde boedels of eigendommen, moeten zich wenden tot den „Master" van het Hooggerechtshof te Kaapstad, onder overlegging van de noodige bewijsstukken, waaruit van hunne aanspraken blijkt. Gistermorgen was de Kromme Palm straat te Amsterdam in groote beroe ring, daar de bewoners tot de ontdek king waren gekomen, dat een hunner buurtgenooten, een ongehuwde jonge vrouw, 't kind, waaraan ze juist 't le venslicht had geschonken, door worging gedood had. Men was achter deze schanddaad ge komen doordat een buurvrouw het kindje luidkeels hoorde schreien. Toen deze vrouw daarop de kamer binnen trad, merkte zij, dat de moeder iets deed, dat niet in den haak was. Zij waar schuwde daarop anderen, en dezen weer de politie. Toen de politie zich op de hoogte van een en ander had gesteld, oordeelde men overbrenging van de moeder naar het gasthuis noodzakelijk. Bij dit overbrengen liep de gansche buurt te hoop, en de politie had de handen vol, om te voorkomen, dat de verontwaardigde menigte de daderes te lijf ging. De vrouw woonde nog maar sinds korten tijd in de Kromme Palm straat. Hr. Ms. stoomkanonneerboot Bulgia", welke op de Maasvlakte aan den grond zat, is met assistentie van de stoom- reddingsboot „Prins dei Nederlanden", vlot gekomen en heeft de reis vervolgd Te Vuren zijn Donderdagnamiddag op de steenfabriek van de firma Heuf drie werklieden onder een hoop steenen bedolven. Een werd er dood uitgehaald, de tweede is levensgevaarlijk gewond, de derde heeft geen letsel bekomen. Twee deurwaarders hielden Donder- morgen in het Algemeen Verkooplo kaal te Rotterdam, een gerechtelijke verkooping van ongeveer 125 heeren en damesrijwielen, afkomstig uit een faillieten boedel. Eenige handelaren in rijwielen, die meenden, dat zij door den verkoop van een zoo groot aantal rijwielen, in hun zaken benadeeld zouden worden, poog den door het uitdeelen van strooibil jetten het aanwezige publiek te bewer ken om niet te koopen. Ook op andere wijze, als door het gooien met voet zoekers in de zaal waar de verkooping plaats had, trachtte men de verkooping te verhinderen. Dit had tengevolge, dat de hulp der politie werd ingeroe pen. Op last van den commissaris van politie werden toen een paar personen verwijderd, en een aantal agenten van politie bij de verkooping geposteerd om een waakzaam oog op de rustver- stoorpers te houden. Toen kon de ver koop doorgaan. Woensdagnacht tegen één uur was een jongen in een schiettent aan den Bleekersdijk te Dordrecht, bezig de buksen schoon te maken. Hij wist niet dat een daarvan nog geladen was en toen hij de trekker aanraakte, ging er een schot af, waarvan de kogel den zoon van een soezenbakker in een aan grenzende kermistent een hevig bloe dend schampschot ter zijde van het hoofd toebracht. Een haarbreed heeft het maar gescheeld of de jongen was doodgeschoten De 15-jarige letterzetters-leerling M. de Z., werkzaam bij den heer F. May- wald 'te Dordrecht, had van zijn ker- misfooien een flobert-pistooltje met pa tronen gekocht. Hij droeg dat gevaar lijk wapen in zijn zak en wilde het terwijl hij aan het werk was, eens be kijken. Naar hij beweert, wist hij niet dat het geladen was; eensklaps ging het schot af en drong de kogel den letterzetter J. Luitjes die vlak naast hem aan zijn kast stond, in het lin keroog. Terstond werd de gewonde naar het ziekenhuis gebracht, waar hij in behandeling is gebleven. Vermoedelijk is zijn linkeroog verlorende kogel is dwars door het voorhoofd in de rech terwang gedrongen, waar hij is blijven zitten. De Nieuwe Prov. Gron. Ct. meldt: Naar wij uit goede bron vernemen, schijnt in zake den Academiebrand meer licht te komen. Althans dooreen zekeren H. J. Huyzer, in de gevangenis te Groningen gedetineerd, is een brief geschreven aan den officier van justitie, waarin hij bekent den brand in de Academie, den 30sten Augustus 1906, te hebben gesticht. Tegen Maandag zijn twee getuigen opgeroepen. Mocht het blijken, dat deze mede- deeling werkelijk waar is, dan hopen wo, dat degenen, wien destijds een verwyt trof, in hun eere worden her steld. Men meldt aan de N. R. Ct. De hooioogst in de Zuidwesthoek van Friesland is begonnen. Door de aan houdende droogte en den schralen noor denwind der laatste weken zijn de grasvelden zeer dun bezet. Vooral het beschot der hooggelegen weilanden is gering. Do oogst zal gemiddeld niet meer dan de helft van de normale hoeveelheid bedragen. Enkele boeren oogsten nog minder, omdat zij genood zaakt waren het vee uit gebrek aan voldoende gras op de weiden in de maaivelden te jagen. Ook de kwaliteit van het hooi laat te wenschen over. Daar een slechte oogst in Juni nooit door een naoogst kan goedgemaakt worden, voorzien vele boeren, dat zij in de herfst gedwongen zullen worden een deel van het vee te verkoopen. Men herinnert zich met schrik het jaar 1878, toen in gelijke omstandigheden in de herfst zooveel vee aan de markt gebracht werd, dat de prijs der beesten tot f30 daalde. Donderdagavond is er in de Joden- breestraat bij de Lazarussteeg te Am sterdam een hevige vechtpartij geweest. De groenteventer H. A., die nog hech tenisstraf heeft te ondergaan wegens onbetaalde bekeuringen, werd dooreen politieagent verzocht met hem mede naar het bureau te gaan, ten einde die hechtenis te ondergaan. Hij verklaarde zich daartoe niet bereid en toen de agent hem daarop wilde arresteeren, verzette hij zich heftig. Dit veroorzaakte in deze volkrijke buurt een grooten oploop. De menigte trok partij voor den arrestant, zoodat de inmiddels toegeschoten po litie van den wapenstok en later van de sabel gebruik moest maken. Met moeite gelukte het haar A. en twee anderen, J. K. en een lossen werkman, te arres teeren. Deze laatste moest echter eerst nog naar het Israëlitisch ziekenhuis worden gebracht om verbonden te wor den. K. werd op vrije voeten gelaten. De derde bleef in arrest. Omstreeks zeven uur werd A. geboeid door twee rechercheurs naar het huis van bewa ring overgebracht. Aan de Turfsteeg gekomen, wist hij zich aan de handen der rechercheurs te ontwringen, vluchtte de steeg in en verdween. Hoewel de rechercheurs hem achterna ijlden, kon den zij zijn spoor niet meer ontdekken. Over de veiligheid in de Schevening- sche Boschjes schrijft een lezer van de Avondpost: Twee dames wandelden dezer dagen in het gedeelte tusschen Hotel de la Promenade en Kerkhoflaan, ongeveer half vier 's middags, toen een harer door een jongen kerel, die haar ach terop kwam, werd aangerandhaar taschje met circa f 25 waarde, dat zij aan den arm droeg, werd afgerukt en de dief verdween in het kreupelhout. Op haar hulpgeroep verschenen een po litieagent en twee tuinlieden, die ge tracht hebben den dief te achterhalen, doch helaas niet vonden. Ook het verdere politieonderzoek schijnt nog geen resultaat te hebben gehad. Men meldt uit Nijmegen aan de N. R. Ct.: Een Nijmeegsch ingezetene moet het middel gevonden hebben om melk in fies8chen ziektekiem vrij en langen tijd tegen bederf bestand te maken. Melk van 5 Mei j.l. smaakte 15 Juni, dus 40 dagen later, nog lekker en frisch. Hoewel een Hollandsche firma den bezitter van het geheim een belangrijk

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2