[lel Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommelertvaard. Nieuwe Voor de Schoonmaak. II. H. m KLERK mm, Tapijten, Karpetten, Linoleums, Vloerzeilen, Matten, Behangselpapieren, enz. enz. Oeldersche Credlet-Vereenigtng, Behangelspapieren ea Randen, Bóeren-Brandwaarborg -Mpij, Volt. waarborffkapitaal f 100.0001. (Moopste en soliedste Maw» m Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 28JO. Zaterdag 19 Juni. 19Q9. O. Bouman, Drietrompetterstraat, HEUSDEN. Cotidsche Wagenstraat 76 en 78. I ROTTERDAM. Achterkiooster 109,121,123 en 139. TELEFOON INTERC. 4341. LAND VAN ALTEN/» VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen Dinsdag, Woensdag en Donderdag van de vorige week zijn voor het assi senhof van Oost-Vlaanderen te Gent een paar zaken behandeld van de be ruchte Klampersbeude, die verleden zo mer onze grensstreken onveilig maakte. Verschillende leden dier bende, welke niet alleen diefstallen pleegden, maar ook de bewoners vastbonden en mis handelden, zitten reeds een geheelen tijd achter slot en grendel. Voor de rechtbank verschenen Pieter Blommaert (in de wandeling genoemd Mijnheer Pierre) van Antwerpen, August de Brouwer, laatst gewoond hebbende te Hulst en geboren te Stekene, Emiel Terrebrood, bijgenaamd Emiel de Zot van Antwerpen, Hendrik Kennis van Merxum, A. van Looy van Deurne en Louisa van Raemdonck, vrouw van Pierre van Antwerpen. Deze laatste wordt beschuldigd de gestolen geldsom men verborgen te hebben. De Brouwer, de kapitein der bende, werd reeds 30 maal veroordeeld, P. Blom maert 20 maal en Terrebrood 15 maal. Blommaert, Terrebrood, Kennis en Van Looy worden beschuldigd met an deren tot nog toe onbekende personen in den nacht van 14 op 15 Juni 1908 door middel van braak en inklimming met gebruik maken van wapens geko men te zijn in de woning van Gebr. de Bock, wonende onder de gemeente Moerbeke, een half uur van de Neder- landsche grens. Hier bonden zij de be woners Judocus en Francies aan armen en beenen, staken hen een prop in den mond en schopten en mishandelden hen zoo, dat Judocus ten gevolge der mishandelingen overleden is. Onder be dreigingen met een groot mes werd hun gevraagd, waar hun geld was. Ruim 4000 francs werd ontvreemd. Dezelfde beschuldigden, alsmede de Brouwer, worden beschuldigd van dief stal van ruim f 7500 bij Adriaan de Kraker te Axel. In den nacht van 23 op 24 Juli 1908 werd namelijk inge broken in het huis van A. de Kraker, alleenwonend landbouwer te Axel. Twee mannen grepen hem vast, rukten hem met geweld uit zijn bed en bonden hem aan handen en voeten. Onder doods bedreigingen eischten zij vervolgens geld. Gedurende meer dan een uur door zochten zij het gehee e huis, braken met een beitel verschillende kasten open en namen al het geld mede dat zij von den. Onder het bed vonden zij nog een portefeuille met bankbiljetten; het ge- heele bedrag dat ontvreemd werd, is niet nauwkeurig bekend, maar moet circa f 8000 bedragen. Per rijwiel ver trokken de dieven naar Antwerpen. De Brouwer, die te Hulst woonde, had de woning van zijn medeplichtigen bekend gemaakt. Uit het verhoor bleek, dat nog een persoon, genaamd klein Liwieke, medeplichtig is aan den diefstal. De verdachten weigerden echter halstarrig nadere inlichtingen te verstrekken over dezen persoon, die nog niet aangehou den is. Blommaert (.mijnheer Pierre") werd veroordeeld tot 20 jaren gevangenis straf, Terrebrood tot 14, Kennis tot 13, Van Looy tot 10 en De Brouwer ook tot 10 jaren. Te zamen werden zij ver oordeeld tot het betalen der kosten en het geven van 6017 francs schadever goeding aan Franciscus de Bock. De vrouw van Blommaert werd vrij gesproken. In Italië heeft het tot de laatste dagen gesneeuwd, althans op de bergen rondom Viceuza. De hooge toppen der Abruzzen zijn opnieuw met sneeuw bedekt. Dit is in Italië in de helft van Juni iets zeldzaams. Door de politie te Weenen is een zekere vrouw Kubowsky in hechtenis genomen, verdacht van 4 moordon en 2 pogingen tot moord. Zij verhuurde kamers aan alleenstaande personen, die geld hadden en die zij daarop door middel van vergif uit den weg ruimde, waarna zij het geld opstreek. Heftige tooneelen ontstonden dan met de erf genamen, die bedrogen uitkwamen. Het gerechtelijk onderzoek is het gevolg van een aanklacht bij de justitie, ingediend door den tuinier Hlasny, die bij ge noemde vrouw op kamers woonde en haar beschuldigt hem onderbedriegelijke beloften 1000 kronen ontfutseld te heb ben en hem te hebben bewogen naar Presburg te reizen, waar zij getracht heeft hem in den Donau te werpen. Evenzoo wordt vermoed dat een oude vrouw, die bij vrouw Kubowsky woonde en geld had, door deze door het laten uitstroomen van gas vergiftigd is. De zaak wekt veel opzien en de politie doet ijverig onderzoek. heeft een speciale boodschap aan het Congres gezonden, waarin hij de heffing aanbeveelt van eene belasting van 2 pCt. van de zuivere winst der trusts, alsmede eene wijziging der Grondwet, waardoor aan de Bondsregeering de bevoegdheid wordt verleend tot heffing eener inkomstenbelasting, niet gelijke lijk over de verschillende staten ver deeld. De boodschap raamt de opbrengst der belasting van de trusts op 25 rnil- lioen dollars en voorspelt, dat zij een flinke schrede voorwaarts zal blijken op den weg naar een scherp toezicht op de trusts, waardoor verdei e machts misbruiken zullen worden voorkomen. Te Bellefontaine in den staat Ohio is door aanhangers van de Zwarte Hand, van welke organisatie onlangs in ge noemde stad een aantal leiders zijn geknipt en van welke een uitgebreide correspondentie is in beslag genomen, een daad van wraakneming gepleegd. Het was een bomaanslag, gemunt op den burgemeester, Niven. Deze kwam er goed af; maar een van de vertrekken in zijn woning werd vernield. Woensdagmiddag werd gemeld Te Petersburg zijn sedert Dinsdag 22 nieuwe gevallen van cholera voor gekomen en zes personen aan die ziekte bezweken. Op het oogenblik worden 96 lijders verpleegd. Ook in het gou vernement Petersburg breidt de epidemie zich uit. En Vrijdag Te Petersburg zijn in de laatste 24 uur 34 nieuwe gevallen van cholera voorgekomen; 10 personen zijn aan die ziekte gestorven. Te Kiel is in het laatst der vorige week een staking uitgebroken onder de stadswerklieden, voornamelijk die der straatreiniging, als gevolg van het besluit van den gemeenteraad om een 50-tal stedelijke werklieden, die in stads huizen woonden, met 1 Juli de huur op te zeggen. De werklieden weigeren die opzegging te aanvaarden, de orga nisatie belegde een meeting en deze besloot dat de arbeiders in alle stads- bedrijven den arbeid zouden neerleggen. Hardnekkig sluiten de werklieden, hunne vrouwen en kinderen zich aaneen om het den arbeidswilligen onmogelijk te maken, het reinigingswerk te ver richten. In troepen volgen zij de vuil niswagens en belemmeren het ophalen van het vuilnis. De faecaliën-emmers worden in de meest begane straten op straat en op de trottoirs leeg geschud, zoodat de brandweer telkens moet op komen om de straten schoon te maken. In den nacht van Zaterdag kwam het tot een bloedige botsing tusschen de politie en de menigte. Met getrokken sabel rukten de politieagenten aan, om de samenscholingen, die bij publicatie van den burgemeester verboden zijn, uiteen te drijven. Het volk wierp met steenen naar de politie; beloogingen met ketelmuziek werden gehouden voor het huis van den burgemeester. Eerst tegen half twaalf slaagde de politie er in de menigte uiteen te drijven en de rust te herstellen. De straatreiniging wordt zoo goed en zoo kwaad mogelijk', onder bedek king der politie door arbeidswilligen verricht. Volgens heden ontvangen berichten neemt de staking steeds af. Een groot aantal arbeiders heeft zich reeds aan gemeld om het werk te hervatten en het vervoer der faecaliën kan reeds weer op normale wijze geschieden, zoo dat er geen gevaar voor de openbare gezondheid meer dreigt. In tegenspraak met het bericht van Reuter en van minister Grey's verkla ring, Woensdag in het Engelsch Lager huis afgelegd, beweert een telegram uit Weenen, d.d. Woensdag, dat daar in goed onderrichte kringen verluidt, dat de vreemde troepen vooreerst op Kreta blijven. Te Konstantinopel heet't ver der, weet men reeds dat het status quo op het eiland niet zal veranderen. President Taft der Vereenigde Staten „Central News" seint, op gezag van den correspondent van de „Tribune" te Norfolk Virginia, dat, naar aanleiding van de ontdekking van wapens en ammunitie, in pianokasten gepakt, een onderzoek is ingesteld op het stoom schip „Nanticoke". Het is namelijk gebleken, dat de wapenen bestemd wa ren voor de revolutionnairen in Vene- zuela. Het set ip is daarom in de haven aangehouden en het onderzoek bracht aan het licht, dat er zich verschillende platen tot bepantsering van schepen aan boord bevonden. Tot nader onder- j zoek is daarom het schip aangehouden. Groote ontsteltenis is op Sardinië teweeg gebracht door een sprinkhanen plaag, welke de levensmiddelen, wijn-| bergen en groenten verdelgt. Te Cagliare, Sassari en op vele an dere plaatsen worden betoogingen ge houden waarin de hulp der regeering tegen de vreeselijke plaag wordt inge roepen. De sprinkhanen zijn echter in zoo grooten getale over het land neer gestreken, dat verdelging en directe afdoende hulp onmogelijk is. aard zijn dan dat aan andere staats hoofden. Dit ging alles in parlementaire taal, maar er bleek toch duidelijk uit, dat in Engeland niet bij allen de entente met Rusland of hoe de verstand houding heeten mag d. w. z. de entente met de Russische regeeringen haar hoofd, den keizer, instemming vindt, en dat wel om de wijze waarop zij de vrijheidsbeweging heeft onder drukt. De socialist Thorne sprak dat onbewimpeld uit. Weet de minister had hij eerst gevraagd dat er een sterk stijgend misnoegen in den lande is tegen de komst van den tsaar in Engeland? Het zou een goede karwei zijn als het Rus sische volk Hier viel de voorzitter hem in de redede afgevaardigde mocht vragen stellen, geen rede houden. Na Grey's antwoord op Mackarness' vraag, riep Thorne iets, dat de verslag gevers niet verstonden, waarop een unionist er den voorzitter opmerkzaam op maakte, dat Thorne had gezegd, dat als de tsaar in Engeland kwam hij zou krijgen wat hij verdiende. Ik zei, her nam Thorne opgewonden, dat ik hoopte, dat hij 't krijgen zou. De voorzitter berispte den afgevaar digde voor die onhoffelijke uitdrukking tegenover den vorst van een bevriend land. (Toejuiching). Toen riep Thorne Het is een onmenschelijk beest! (Op schudding). Thorne verliet hierop de vergadering. ADVERTENTIEN. Aanbestedingen. Donderdag hebben de Czaar van Rus land en keizer Wilhelm elkander in de Finsche wateren ontmoet. Het be zoek van tsaar Nicolaas aan boord van de Hohenzollern heeft een half uur geduurd. Onmiddellijk nadat tsaar Ni colaas aan boord van de Stjandart te ruggekeerd was, heeft keizer Wilhelm het bezoek beantwoord. De eerste begroeting op de Hohen zollern van de vorsten was zeer har telijk. Daarna gaat de Czaar naar Stockholm, en verder ook naar Engeland en Frank rijk. Vast staat het, dat hij althans in Engeland niet aan wal komt. Op 't water acht hij zich zeker veiliger. De Arbeiderspartij uit het Engelsche Lagerhuis heeft een besluit aangenomen, waarin zij protesteert tegen elke officieele erkenning van het bezoek van den Keizer ran Rusland, „onder wiens ge zag en rechtstreeksere goedkeuring zoo vele vreeslijke gruwelen bedreven zijn tegen een volk, dat grondwettelijk voor politieke vrijheid strijdt." Een vergadering van de Oost-Middel- landsche Baptisten heeft eveneens een besluit aangenomen waarin het bezoek van den Keizer van Rusland aan Enge land wordt veroordeeld. Ook in het Lagerhuis komen hier over protesten voor. Is het een officieel bezoek, zal het officieel bekend worden vroeg de liberaal Byles. Is de regeering er aansprakelijk voor, dat de tsaar komt? vroeg de liberaal Morrell. Minister Grey antwoordde ontwijkend, dat de regeering de volle verantwoor delijkheid voor 't bezoek aanvaardt Het zou een beleefdheidsbezoek zijn, gelijk de tsaar er omtrent denzelfden tijd begin Augustus aan de hoofden van andere staten zal brengen. De liberaal Herbert vroeg toen of er geld uit de schatkist voor 't bezoek zou worden uitgegeven en of er een be grooting van voor het Lagerhuis zou worden gelegd. Weer ontweek de mi nister het antwoord. Het was hem niet ingevallen, dat het bizondere onkosten zou meebrengen; ook voor andere be zoeken was er geen begrooting overge- gelegd. Een vierde liberaal Mackarness stond nu op en vroeg of het niet nog bijtijds was om te zorgen, dat het bezoek strikt particulier bleef. Daarvan wou Grey niets weten. Het bezoek van den tsaar aan den koning kon niet van Ifloop Aanbestedingen. Verkrijgbaar b|j ONTV4MGËÜ: een zeer groote keuze in vanaf de fijnste tot de minste soort. Behangsellinnen, zinken Deurbelegsels, Pa pierstuk-Artikelen voor Plafond en Wand versiering, alsmede vele soorten Wasdoek voor Tafelkleeden. Loopers en Vloerzeil, Linoleum (Duitsch en Engelsch), Linoleum Wrijfwas, Unicum. Voorts alle soorten van Drooge en Bere:de VERFWAREN, Vernissen, Oliën, Kwasten, Bronzen, Blad goud en Zilver, Witkwasten, plat en rond Venster- en Spiegelglas, glazen Deurplaten, Brandspiritus en meerdere Huishoudelijke Artikelen, aan concurreerenden prijs bj Schilder en ll<»lian gei*. HEUSDEN, Wijksche Straat 14. ONDËRLI MOE gevestigd te Zwolle. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verzekert: c. Gereedschappen en machines, dienstig aan landhouw en veeteelt; De premie is naar gelang van bouwaard en bedekking slechts van f 1.50 tot f 2.50 per duizend verzekerde waarde, benevens 40 cent administratiekosten en eene geringe kosten in het jaar van toetreding. A. D. BA AI JENS te Herpt. WAALWIJK Groote straat no, 264. Kapitaal: 30 millioen gulden. Reservefondsen: fl.300.004». Opent crediet tegen overeen te komen voorwaarden. Neemt gelden in dépót en in rekening-courant. Belast zich met het incasseeren van wissels en ander handelspapier. Verzilvert coupons en losbare stukken. Levert chèques wissels en crediet-brieven op binnen- en buitenland. W. J. SADEE, Commissionnair in Effecten. KlIlIWiilU» 21 Juni. Prov. bestunr rail ZuidholUnd, het uitdiepen van een gedeelte vaa den Hotlandschen ÏJii. l. onder de gemeenten Oonda en Gonderak. Raming f 2400. 24 Juni. Proy. bestuur van Noordholland, het weder op hoogte brengen Tan een gedeelte Tan de dijken van het Merwedekanaal in de provincie Noord-Holland. Ra ming f 8000. 28 Juni Prav. bestuur van Zuidholland, het weder op hoogte brengen van 2 gedeelten van de dijken van het Merwedekanaal in de prov. Zuidholland. Raming f 6000. 28 Juni. Prov. bestuur van Utrecht, lo. het maken eener uitbreiding der Schipbrughaven aan de rivier de Lek te Vreeswijk. Raming f 6200. 2o. Het vervangen van houten beschoeiingen langs den westelijken en en oosteljjken «ever vaa het Mer wedekanaal te Jutphaas en den noordoootelijken oever te Utrecht door basaltmnurtjes Raming f 20450. 28 Juni. Prov. bestuur van Limburg, het verruimen en het maken van boordvoorziening langs de Zuid-Wil lemsvaart in de gem. Weert. Raming f 80.000. 15 Juni. De Lokaal Spoorweg-Maatschappij Neede Hellendoorn te Almelo, het maken van gebouwen, grond en kunstwerken, het lvggen van sporen en wissels en het uitvoeren van eenige andere werken ten behoeve van den Locaal-Spoorweg van Neede naar Goor. Laagste inschr. de firma Israels, Almelo, 149.472. 16 Juni. Gecomitteerden uit het hoofdbestuur van het waterschap Westerwolde te Winschoten, het graven van eeu gedeelte kanaal, lang 1828 meter, ten oosten van Vriescheloo. Laagste inschr. J. van der Waal, Bolsward. 68, 00. Malta Aarflaplei a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooi bergen etc.; b. Meubilaire-, lijf- en andere roerende goederen d. Runderen, paarden en ander vee, dat ook tegen hemelvuur in 't open veld ver zekerd kan worden zonder premiever- hooging; e. Koren, hooi en veldvruchten. Door hare inrichting de roordeeligste. (leeft den meest solieden waarborg. Vraagt inlichtingen bij den Agent

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5