joersch gebied en zijn jongste spoorweg- politiek hangt sameu met de geheele door Japan in de laatste jaren ten aan zien van Mantsjoerije gevolgde staat kunde. Als China niet toegeeft, dan kunnen botsingen tusschen Chineesche en Ja- pansche soldaten langs de lijn in de kwes tie moeilijk uitblijven. Uit Tokio werd trouwens reeds gemeld, dat eenige hon derden Chineesche soldaten langs de lijn zijn opgesteld. Trekt China die soldaten niet terug en zendt Japan zon der China's goedkeuring zijn soldaten naar de lijn, dan zijn de poppen aan het dansen. Maar er schijnen invloeden in 't spel te zijn, om China tot toege ven te brengen. Volgens berichten uit Tokio heeft de Engelsche gezant te Peking, sir John Jordan, aan de Chinee sche regeering den dringenden raad gegeven de zaak in der minne te schik ken. Aan de Globe wordt uit New-York geseind, dat de plotseling gemzen cri sis tusschen China en Japan de Ame rikanen ten zeerste bezighoudt. I)e agressieve houding van Japan maakt een pijnlijken indruk in de ambtelijke kringen der Unie, omdat de houding vau Japan de Amerikaansche regeering zal belemmeren inzake het nieuwe be leid van Amerika tegenover China. De Amerikaansche chauvinistische pers begint alweer tegen Japan te stoken zij betoogt, dat de Vereenigde Staten ten gunste van China behooren tusschen- beide te komen, waartoe de deelneming van Amerika in de Chineesche spoor- wegleening aanleiding geeft. Maandag werd uit Sjanghai gemeld De prins-agent heeft den gouverneur- generaal van Mantsjoerije opgedragen de onderhandelingen met Japan over den spoorweg van Antoeng naar Moek- den dadelijk te hervatten on het daar heen te leiden dat een voor beide mo gendheden bevredigend resultaat bereikt wordt. Uit Tokio: Men meldt, dat China al zijn bezwaren tegen de verbouwing van den spoorweg van Antoeng naar Moek- den heeft ingetrokken. Zaterdagnacht is bij een der kazernes te Nancy een onderofficier, die drie weken geleden een spion ontmaskerd heeft, met een messteek in de borst doodelijk verwond. De vermoedelijke dader, zekere André Ditillon, een zeer gevaarlijk sujet, dat reeds meermalen met de justitie kennis maakte, is ge arresteerd In Antwerpen is een treurig ongeluk gebeurd. Een troep olifanten trok door de straten, gevolgd door honderden kinderen die de beesten met steenen wierpon. Plotseling rukte zich een der getergde dikhuiden van zijn leider los, pakte met zijn slurf 'n kind beet, en slingerde 't in de hoogte. Nog was zijn woede niet bekoeld. Toen het kind op de straatsteenen was gevallen, verplet terde hij zijn slachtoffer onder zijn kolos sale pooten. Uit Saloniki werd Zaterdag gemeld: Er is een groote bijeenkomst gehouden om verzet aan te teekenen tegen de langzame afdoening der Kretenser kwes tie; 15.000 personen van alle nationa liteiten woonden die bij. Er heerschte algemeene geestdrift. Uit de voornaam ste centra van het rijk werd een groot aantal telegrammen ontvangen met be tuiging van solidariteit tegen elke po ging tot inlijving van Kreta. Er werd op die bijeenkomst een motie aangenomen, luidende: De verg dering vraagt een snelle en beslissende oplos sing overeenkomstig de nationale rech ten, wordende elke staatsman, die zich niet naar den wettigen wensch der natie gedraagt, van zijn burgerlijke rechten vervallen verklaard. Deze motie zal ter kennis gebracht worden van de beschermende mogend heden, van het groot viziraat, van de Kamer, van den Senaat en van de Griek- sche legatie te Konstantinopel. Naar aanleiding van de groote opge wondenheid der bevolking, heeft de regeering het Jong Turksche Comité verzocht het zijne bij te dragen om de gemoederen te kalmeeren. De officieuze berichtgever der Kölni- sche Zeitung te Berlijn seint, dat Grie kenland zich tot de mogendheden heeft gewend met het verzoek hun invloed in 't belang van den vrede te willen aanwenden. Daar bij het uitbreken van een oorlog niet alleen Kretenzer belan gen in 't spel zouden zijn, heeft de Duit- sche regeering zich gehaast zoowel te Athene als te Konstantinopel in 't be lang van den vrede op matiging aan te dringen en de a dringenden raad te geven de zaak niet op de spits te drijven. Van ambtelijke zijde wordt verzekerd, dat ook Oostenrijk aan de Porte den raad heeft gegeven zich te matigen. Maandagmiddag is het antwoord der Grieksche regeering op de Turksche nota aan den Turkschen gezant over handigd. De Grieksche regeering protesteert in dat antwoord tegen de in de Turk sche nota vervatte grieveD. Zij zegt, dat Griekenland altijd geleid werd door den wensch ronde en vriendschappelijke betrekkingen met Turkije te onderhou den. De nota herinnert aan de geest drift waarmede het Grieksche element in Turkije heeft gewerkt aan den triomf van de Ottomaansche grondwet en aan de vreugde waarmede geheel Grieken land de verschijning van het nieuwe regeerstelsel begroette. Indien aldus verder de nota Griekenland oog merken koesterde als men bet toedicht, zou het dan geen partij getrokken heb ben van de beproevingen eD moeilijk heden, waartegen het nieuwe stelsel te strijden had? Getrouw aan zijn poli tiek van eendracht, deed Griekenland blijken van zijn verlangen naar bijleg ging en vrede in de Kretenzer kwes ties. De keizerlijke regeering had vele malen de gelegenheid te verklaren, dat het gedrag van Griekenland rond en eerlijk was en dat Turkije niets aan Griekenland te verwijten had. Daar het lot van Kreta in handen van de be schermende mogendheden berust, kan Griekenland het slechts aan hen over geven en zich naar hunne beslissingen gedragen. De nota eindigt met de verzekering te herhalen, dat, daar Griekenland geenszins betrokken is in de beweging, hot in de toekomst dezelfde correcte houding in acht zal nemen als in het verleden. De nota besluit aldus: Wij willen hopen, dat de open uitleggingen het misverstand uit den weg zullen ruimen en er toe zullen bijdragen, dat er een nieuw tijdperk van hartelijke en eer lijke betrekkingen tusschen het konink rijk en het keizerrijk zal worden in geluid. Te Kanea is op het bericht, dat de mogendheden het wegnemen van de op het fort te Kanea gehe chen Griek sche vlag hebben geëischt, een groote opwinding ontstaan. Men vreest voor ernstige verwikkelingen. Volgens geloofwaardige berichten is, op verzoek van Griekenland, markies Pallavicini, Oostenrijksch gezant te Konstantinopel, daar ten bate van den vrede werkzaam geweest. De gezant heeft de Porte gewezen op alle gevaren, die er uit eeD botsing tusschen Turkije en Griekenland konden voortkomen. Wat o.a. een gevaar zou wezen, kan men opmaken uit een telegram uit Sofia, dat zegt dat Bulgaarsche officie ren met groote belangstelling de Kre tenzer kwestie volgen en rekening hou den met de mogelijkheid, dat er in Macedonië opnieuw wat te doen zal wezen. Er zou m. a. w. kans zijn, dat Bulgarije in Macedonië zijn slag zou slaan, terwijl Turkije met Griekenland bezig was. Volgens een bericht uit Parijs, heeft Zondagavond bij Longjumeau (Seine- et-Oise) een ernstig spoorwegongeluk plaats gehad. Een goederentrein is op een personentrein, welke daar even stil stond, ingereden. De botsing was viee- selijk. Verscheidene waggons zijn ver nield. Er zijn 11 reizigers gedood en 30 gewond. Volgens een telegram uit New-York heeft Orville Wright verklaard, dat hij en zijn broeder hun aeroplane in zoo verre volmaakt hebben, dat ze weldra een toestel voor algemeen gebruik zal zijn, billijk van prijs en ook niet duur wat onderhoudskosten betreft. Volgens een bericht uit Konstanti nopel heeft de Kamer het door den minister van oorlog aangevraagde aan vullingskrediet van 507,000 pond ge weigerd. Telegrammen uit Penongomera (een Spaansche plaats in Noord-Afrika) mel den, dat inboorlingen Maandag en Dins dag het vuur op die plaats geopend hebben. Het Spaansche geschut beant woordde dit met succes, waardoor de vijand, van wien een tentdorp werd vernield, - zware verliezen leed. Aan Spaansche zijde zijn geen verliezen. Volgens een bericht uit Mexico heeft te Acapulco een sterke aardschok plaats gehad. De bevolking is door een paniek bevangen. Er vallen geen menschenle- vens te betreuren. De stoffelijke schade is niet groot. De politie te Napels heeft de hand gelegd o|) een bende van 18 valsche munsters. Zij legde tevens beslag op 30,000 valsche Braziliaansche bankbil jetten, gereed ter verzending naar Ame rika. De Parijsche bladen spreken van on draaglijke hitte. Wie de stad "it kan, vlucht naar de bosschen in den om trek. Maar in de bosschen is het al even warm als aan de boulevards. Het was gisteren te Parijs bijna 90 graden Fahrenheit in de schaduw. Gevallen van zonnesteek hebben zich veel voor gedaan. Er zijn verscheiden menschen aan overleden; anderen zijn plotseling waanzinnig geworden. Een heer is in het water gesprongen en met moeite gered. Een bewoner van den boulevard Magenta is met een revolver op de straat gaan schieten. Hij heeft gelukkig niemand geraakt. Een trein, die bij Argenteuil stil had 'moeten houden, leed tot verbazing van de reizigers het station voorbij en hield later plotseling, op een verkeerd spoor, tusschen twee stations stil. De machi nist bleek krankzinnig te zijn geworden. Te Hamburg zijn vier Russische anar chisten gearresteerd, die (in het bezit werden gevonden van dynamietpatro- nen. M?n vermoedt dat zij een aanslag tegen den Czaar tijdens dien vaart door het Keizer Wilhelm-kanaal in het schild voerden. In dat geval zouden de kost bare voorzorgsmaatregelen dus niet overbodig zijn geweest. Flaatielijk Nieuws. HEUSDEN, 11 Aug. Op 29 September zal onze gemeente een bezoek krijgen van het 4de regiment veld artillerie uit 's-Hertogenbosch. De reden hiervan is, dat voor de korpsen der bereden artillerie, die deelnemen aan de wedstrijden, tegen 1, 2 en 4 October in den Haag, uitgeschreven door den Neder- landschen Bond voor Lichamelijke Opvoe ding, voor 29 en 30 September een afstandsrit is ontworpen met "s-Gravenhage-als eind bestemming. De route, welke het 4e regiment zal nemen is29 Sept. 's-Hertogenbosch, Vlijmen, Haarsteeg, Herpt, Heusden, op Andel, Rijs wijk, Woudrichem, Woudrichemsche Veer, Gorinchem, Hardinxveld, Sliedrecht, Papen- drechtsche Veer, Dordrecht. 30September: Zwijndrecht (veer), Rijsoord, Wevershoek, Oosthoek, Hillesluis, Rotterdam, Overschie, Rijswijk, 's-Gravenhage. Te 's-Gravenhage houden de korpsen onderlinge wedstrijden in optuigen en be hendigheidsrijden met aangespannen voer tuigen. Zij keeren op 5, 6, 7 en 8 October in een, twee, drie of vier marschdagen langs den kortsten weg naar hun garnizoen terug. Terwijl de achtjarige A. van Sinttruijen bezig was met visschen, had hij het onge luk van het steiger te water te vallen. Door het flink optreden van B. van Kuijk, die direct te water sprong, bracht hij het er met den schrik en een nat pak af. De maréchaussée W. J. Volaart al hier, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Zwartewaal. Tijdens het onweer, dat zich Maan dagmiddag boven de stad en de omstreken ontlastte, sloeg te Herpt de bliksem in het woonhuis van den heer J. de Wilt, doch veroorzaakte geen brand, terwijl bij den heer J. C. v. Bokhoven, twee koeien gedood werden. WERKENDAM. Eergister sloeg bij het hevig onweder dat boven onze gemeente losbarste, de bliksem zonder brand te ver oorzaken in een schuurtje van den heer M. J. Meijer, dat staat op diens eigendom achter den korenmolen alhier. Ook in het postkantoor sloeg de bliksem in, zonder echter, dank zij de goede gelei dingen, eenige noemenswaardige schade te veroorzaken. MEEUWEN. Dezen morgen om een uur of acht kwamen hier aan den dijk een drietal karren om hooi te halen. Bij het inrijden van den hekkendam raakte evenwel een der voertuigen te water, 't Paard was nog al spoedig bovrijd. Met de kar duurde het veel langer. Eerst na een uur of vier tobben en nadat de noodige touwen, spaden en een windas waren gehaald, kwam ook deze vrij. Toen kon men dan eindelijk aan het laden, en zoo werd het ongeveer 7 uur in den avond eer de voerlui met hunne vracht naar huis toe konden. Paard en kar kwamen echter ongedeerd uit den strijd te voorschijn. Naar we uit goede bron vernemeD, hoopt de heer I. L. Klomp, onze beroepen predikant, in de eerste helft van Sept. tot ons over te komen en den 12en dier maand zijne intreerede te houden. Bij het onweder van Maandagnüd- dag werden in de omgeving 2 koeien en een varken gedood. Ook werden hier en daar nog al boomen getroffen. EETHEN. De fruitverkooping van de afdeeling „Land van Heusden en Altena der Ned. Pom. Vereen." op Vrijdag 6 Augustus, bij M. Branderhorst alhier ge houden, is naar wensch geslaagd. Van 24 eigenaars werden de boomgaarden geveild, terwijl er 3 werden opgehouden. Als een bewijs dat er veel animo was kan dienen, dat er voor circa f 8000 werd ingeschreven. ANDEL. De vrouw van B. V. alhier, geraakte met het grassnijden voorover te water, en zou zeker verdronken zijn, indien op haar hulpgeroep niet eenige buren waren toegesneld, aan wie het mocht gelukken haar uit haar benarde positie te redden. De jongenheer J. v. A., kwam aan de bocht bij het veerhuis, met zijn rijwiel onder het rijtuig van den heer K. terecht. Olschoon het rijwiel vreeselijk gehavend werd, bracht de berijder het er tamelijk goed af. Naar we vernemen was verkeerd uitwijken van den fietser de oorzaak. Ds. Both, predikant bij de Ger. Gem. alhier, hoopt Zondag 15 Aug. te Tilburg op te treden. Bij het onweder dat Maandagavond hier woedde, is de lijn der telephoon van hier op Woudrichem, voor een groot ge deelte vernield, zoodat op het oogenblik de communicatie verbroken is. VEEN. Maandag heerschte aan het Benedeneind eene ongewone drukte. Geen wonder, want het betrof een zeldzaam ieest. De echtelieden Jacob Vos en Alida Kamer man mochten den dag herdenken dat zij 60 jaar geleden door den echt werden ver bonden. 's Morgens werden zij reeds verrast door een groote eereboog, die voor de deur was opgesteld, en ter hunner eere wapperde van verschillende woningen de driekleur. Den heelen dag stond de deur niet stil om het brave krasse echtpaar te feliciteeren. Menig cadeautje werd hun aangeboden en 's avonds bracht het fanfarecorps „Wilhel- mina" hun een serenade, welke veel volk op de been bracht en waarmede het echtpaar zeer in hun schik was. WIJK. Tijdens het onweder van Maan dagavond sloeg de bliksem in den mast van het schip van v. H., zonder verdere ongelukken te veroorzaken, doch een na- bijstaande jongen uit een woonwagen viel bewusteloos, doch was spoedig bijgebracht. Himnenland. Naar De Vaderlander uit goede bron verneemt, zal minister Kolkman in Sep tember de Kamer mededeelen, dat op de aanstaande begrooting een tekort is van 12 millioen. Bij Kon. besluit is benoemd: tot Commissaris der Koningin in de pro vincie Overijssel mr. A. F. L. graaf van Rechteren Limpurg Almelo, bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister vau Hare Majesteit de Ko ningin, te Bern. Indien wij ons niet al te zeer ver gissen, zoo schrijft „Land en Volk", zal inderdaad de tegenwoordige minis ter van koloniën, de heer Idenburg, optreden als gouverneur-generaal van Ned.-Indië. In dit geval zal vermoedelijk het Kamerlid, de heer De Waal Malefijt, minister van koloniën worden. In verband met de geruchten omtrent de a. s. gouverneur-generaals-benoeming wordt nogal aandacht gewijd aan het feit, dat Vrijdag het Kamerlid voor Breukelen, de heer De Waal Mafefijt, een groot gedeelte van den dag in voortdurende conferentie is geweest met den minister van koloniën, den heer Idenburg. Intusschen verneemt men, dat de benoeming van den opvolger van den gouverneur-generaal Van Heutsz eerst in de volgende maand is tegemoet te zien. Men meldt uit Haarlem: Niet alleen liet de verdwenen make laar P. zijn boedel in desolaten toestand achter, maar ook zijn boeken blijken niet in orde te wezen. Verschillende menschen die hem in de laatste weken geld hebben toever trouwd, worden in de boeken als zoo danig niet vermeld. Dit kan dus aanleiding gevea tot tal van processen. Vrijdagavond werd te Rotterdam de hulp der politie ingeroepen aan de Lange Warande, waar de grutter P. v. d. M., die er woont, zich zeer woest aanstelde. Een agent verscheen, maar zoodra hij binnen stapte, hield de grutter hem een geladen revolver onder den neus, het geen" dien agent ijlings deed retireeren. Even daarna viel een schot. De grutter had zich een kogel door het hoofd ge jaagd, werd naar het ziekenhuis ge bracht doch bleek bij aankomst daar reeds overleden. Te Naarden is Zondagochtend b:j toe val in een der vestinggrachten het lijk gevonden van den 65-jarigen heer C B., rustend boekdrukker aldaar. Sedert zijn Zaterdagnamiddag-wandeling werd de heer B. vermist. Een treurig drama heeft zich Maan dagmorgen te Overleek, bij Alkmaar, afgespeeld. De meid-huishoudster van den landbouwer V. aldaar wenschte met haar meester liefdesbetrekkingen aan te knoopen, doch deze hield niet van zijn huishoudster en liet hare liefde onbeantwoord niet alleen, maar gaf haar tevens te verstaan, dat zy haar dienst moest verlaten. Uit wraak hierover heeft zij het eenige kind van V., oud ruim twee jaar, gewurgd en daarna zichzelf door ophanging van het leven beroofd. Zij had de huisdeur, terwijl de boer naar den akker was, op slot gedraaid. Toen deze werd opengebroken, kwam het drama aan het licht. De paardenslachter J. Huijzer, wo nende in de Vijverhofstraat te Rotter dam, leefde sedert eenigen tijd in on min met zijn vrouw, die daarom haar intrek had genomen bij haar moeder aan de Veemarktstraat. Maandagoch tend begaf H. zich naar laatstgenoemde woning, wist zijn schoonmoeder met een praatje te verwijderen, en toen hij zich met zijn vrouw alleen bevond, stak hij baar met een slagersmes ter hoogte van het hart in de borst. Een korte woor denwisseling was voorafgegaan. Dade lijk na het plegen van den moord nam H. de vlucht, maar oj» het hulp- en moordgeroep werd hij door een agent van politie in de Lange Warande ge grepen en naar het politiebureau ge bracht. De commissaris van politie kon de vrouw, die al stervende was, niet meer in verhoor nemen. Zij overleed kort daarna. H., op het politiebureau in verhoor genomen heeft een volledige bekentenis afgelegd. In de laatste acht dagen had H. her haaldelijk brieven geschreven om, met het oog op hun twee zeer jeugdige kin deren, bij hem terug te komen. Uit Amsterdam wordt gemeld: In den stand der grondwerkersstaking is geen noemenswaardige verandering gekomen. Het aantal heiers, dat door de staking tot gedwongen werkeloosheid is genoodzaakt, is gestegen tot 45. De eerste stakersuitkeering zal waarschijn lijk Vrijdag of Zaterdag a.s. plaats hebben. Maandagmiddag is in voorloopige hechtenis gesteld de echtgenoote van den behangersknecht D. Klaasen, te Zutphen. Zij waren Zondag samen op den IJssel bij de Bronsbergen aan het bootje varen, toen plotseling de vrouw haar man in het water duwde met, naar beweerd wordt, het kennelijke doel, hem te verdrinken. Met zeer veel moeite wist de man zich te redden. De losse werkman B. B., een onge huwd man van 47 jaar, wonende in de Kal verstraat no. 10 te Rotterdam, iemand die twistziek van aard is, had al meer malen woorden gehad met den voeger A. R. P., een 28-jarigjongeman, woon achtig in de Kalverstraat no. 14. In den nacht van Zaterdag op Zon dag, omstreeks half drie uren, liep de voeger met een paar kennissen door de Kalverstraat en toen zij daarbij de woning van B. B. passeerden, liep deze ineens de straat in en loste op den niets kwaads vermoedenden A. R. P. een schot met een groot model revol ver. Door de linkerhand van P. ging de kogel, doorboorde diens buik en kwam vervolgens in de hartstreek van den getroffen man terecht. Hij sloeg tegen de straat, verloor het bewustzijn en werd naar het ziekenhuis gebracht, waar hij overleden is zonder bij kennis gekomen te zijn. Dadelijk na het lossen van het schot vluchtte B. B. in zijn woning, waar spoedig een agent van politie binnen drong en hem ontwapende. De revol ver nog met vijf scherpe patronen ge laden en bovendien een ledige huls bevattende, werd door den agent in beslag genomen. Verschillende agenten, inmiddels in de Kalverstraat versche nen, moesten van hun sabels gebruik maken om den moordenaar tegen het publiek te beschermen. Men wilde hem te lijf en trachtte daarom hem uit de handen der politieagenten te rukken. De verbittering van het publiek was groot en al vechtende moesten de agen ten hun arrestant beschermen op den weg naar het politiebureau. Zondag kwam, terwijl in 't volkszwem bassin in den Rijn te Arnhem de volks zwemwedstrijd aan den gang was, het lijk door het bad drijven van een per soon, nog onbekend, die daar eenige dagen geleden in de nabijheid moet zijn verdronken. Men vond toen namelijk op de Nieuwe Kade een jas en een pet. Het geval verwekte natuurlijk ontstel tenis. Het lijk is in een bootje gebor gen en daarna naar het lijkhuis „Onder de Linden" gebracht. Onweer. Omtrent den hevigen brand te Raams- donkveer lezen we Dicht bij het Keizersveer, overgang van den nieuwen Maasmond, ligt het welvarende dorp Raamsdonkveer, tot 1843 een uithoek van Raamsdonk, nu met zijn 4000 zielen feitelijk het hoofd dorp der gemeente. Dat dorp is thans gedeeltelijk een ruïne. Zondagavond na een zeer warmen dag kwam er een zware onweersbui op zetten, en reeds bij een der eerste sla gen sloegen de vlammen uit het dak der boerderij van A. de Bruyn, aan de Smitsstraat. Het huis stond dadelijk in lichtelaie. Na eenige oogenblikken sloeg de vlam over op een daarnaast staand huis en wel tegen den hevigen wind in. Eu het bleef noodweer. Niemand kon aan redden denken. Weer gingen de vlam men op een naastbijzijnd pand over. Alle waren met riet gedekt, vandaar de groote uitbreiding van den brand. De huizen van P. H. Kommers, M. Konings, de leerlooierij van H. van Dongen, de huizen van de wed. Knaag, de wed. Derijer, de leerlooijerij van De Bont, enz., kortom de gansche Smitsstraat ging in vlammen op, behalve de smidse van den Zuidkant om de huizen van de firma Simonis de Kok tot v. Don gen. Wat met pannen gedekt was, bleef over het algemeen behouden; wat met riet was gedekt, ging in vlammen op.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2