In Victoria hebben zware regens een overstrooming veroorzaakt, als men in veertig jaar er niet heeft gekend. De dam van Laanecoorie, die rnim D/2 mil- lioen gulden van aanleg heeft gekost, is bezweken. Vele bruggen zijn wegge spoeld. Een spoorwegbrug stortte in, terwijl een trein er over reed. De wa gens bleven echter aan de koppelingen hangen. Tusscheu Melbourne en Ade laide is het spoorwegverkeer drie dagen gestremd geweest. Veel land staat er onder water en er is vee verloren ge gaan. Ook menschen zijn bij de over strooming omgekomen. De politie te Czernowitz heeft de hand gelegd op een internationale bende van zes personen, die op groote schaal handel dreef in blanke slavinnen. Deze bende, die vertakkingen heeft in gansch Europa moet verleden jaar verscheidene honder den meisjes uit Rumenië, Hongarije en Galicië naar Indië, China en Brazilië gezonden hebben, waar zij voor hooge prijzen werden verkocht. Bij hunne arrestatie stond er weer een groot tran sport gereed. Eergisteren nacht is uit een bijgebouw van het commissariaat van politie in de Friedrichstrasse te Berlijn, Diana, de meest vermaarde politiehond uit de Duitsche hoofdstad, gestolen. Uit Krementsjoeg, gouvernement Pol- tawa, werd Maandag gemeld: Sedert gisteren woedt hier een he vige brand, die twee zaagmolens, tien groote depóts van timmer- en brandhout en een groot aantal woningen heeft verwoest. Een duizend gezinnen zijn dakloos. Sehouwvoering. Burgemeester en Wethouders van Heus- den, brengen ter kennis der ingezetenen, dat op Zaterdag 28 Aug. a.s. des n.m. pl.m. 6 uur SCHOUW zal worden gevoerd over Strelen en Goten in deze gemeente, zullende deze alsdan behoorlijk moeten zijn gereinigd en van gras en onkruid gezuiverd op straf bij dealgemeenepolitie-verordeningbepaald. Heusden, 22 Augustus '09. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. §*laatffelfik Hieuwt HEUSDEN, 25 Aug. De groentenmarkt op Dinsdag, Donder dag en Zaterdag heeft in deze maanden de grootste aanvoer. Wij zien dan steeds de verschillende gemeenten uit den omtrek groepsgewijze bijeen. Dat begint met Oud- heusden, Heusden en Herpt en aan de overzijde Haarsteeg en Genderen. Niet al leen groenten, maar ook de vruchten uit elk tijdvak en eieren worden aangevoerd, en een bezoek, vooral op Zaterdag, is de huismoeders wel aan te bevelen. Zondagmiddag, ten 12 uur precies, werd een 20-tal postduiven opgelaten, aan gevoerd door de Gorinchemsche boot, om eene prijsvlucht naar de plaats van afzen ding te houden. Op 23 en 24 Aug. was het alhier loting Voor de Nat. Militie. Ten circa 10 our kwamen de lotelingen zoo van hier als uit aangrenzende gemeenten opdagen. In clubs, liefst met een harmonicaspeler voorop, zag men ze voorbij trekken. Alles jubelde, gemeend of niet gemeend, doch beter dan huilende het lot te gaan trekken, dat meermalen èn voor den betrokken per soon èn voor de familie van de grootste beteekenis is. Onder de Heusdensche lotelingen deed zich toch het vreemde verschijnsel voor, dat een der jongens moeite had zijne tranen te bedwingen, omdat hij vrijgeloot was. Hij wilde liever soldaat worden. Alle herbergen werden gesloten en dron kenschap werd hier niet waargenomen. Toch hadden lotelingen van buiten een winkel met vergunning ontdekt, en aldaar halve fleschjes, gedeeltelijk met jenever ge vuld, weten aan te schaffen en waren daar mede de stad uitgetogen. De gevolgen lieten zich niet wachten. Reeds op de groote brug maakten zij het voerlieden en wagenbe stuurders lastig; doch alles liep ten slotte nog al goed af; ook in de richting Drunen, zoo vernemen wij, moet nog gevochten zijn, maar van dat alles heeft men hier geen last gehad. Zaterdagmiddag ontstond brand ten huize van de wed. M. Boeren Een der kleine kinderen had in eene bergplaats van afgeschaafde krullen brand gesticht. Gelukkig werd het intijds opgemerkt en slaagde men er met eene handbrandspuit in het vuur te dooven. De huisvrouw van D. van Genderen viel gisteren van de trappen en bezeerde sich zoozeer in rug en lendenen, dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroepen. Haar toestand is herstellende. ♦WERKENDAM. Maandag 1.1. verga derde in de Nutszaal de feestcommissie. Besloten werd einde Augustus geen feest te houden, doch daarmede te wachten tot het volgend jaar. Inmiddels zou het bestuur een concept reglement in orde maken voor een op te richten Oranje-vereeniging en dit over een week of zes aan de commissie ter beoordeeling aanbieden. Vrijdag 1.1. vergaderde de raad dezer gemeente. In die verg. werd de rekening over 1908 voorloopig vastgesteld in ont vangst op f 29251,811, in uitgaaf op i 28675,17| en dus met een batig slot groot f 576,64. Van de heeren K. de Boon, W. Kieboom en T. de Klerk, werden de geloofsbrieven door de heeren De Waard en C. J. Visser onderzocht en in orde bevonden. Besloten werd aan G. Moutbaan, heer schipper, een pachtsvermindering toe te staan van f 50 per jaar. ZALTBOMMEL. De in de provincie Gel derland gevestigde verlofgangers der Land weer zullen o.a. worden onderzocht: Voor zoover betreft het XVHe landweer district te Zaltbommel in het Gymnastieklokaal bij de o. 1. school I; op Zaterdag 13 November: die van de gemeenten: Zaltbommel, Gameren, Brakel, Hedel, Heerewaarden, Hurwenen, Kerk wijk, Varik en Haaften de lichting 1909 met uitzondering van de Israëlieten, ten 12£ uur; op Maandag 15 November: die van de gemeenten: Herwijnen, Rossum, Vuren, Driel en Nederhemert de lichting 1909, ten 9 uur; die van de gemeenten: Waarden burg, Poederoijen, Zuilichem, Est enOpijnen en Ammerzoden de lichting 1909 en boven dien van de gemeenten: Hedel en Hurwe nen de lichtingen 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908, benevens de Israëlieten die 13 November hadden moeten verschijnen, ten 1 uur Voor de lichtingen 1903, 1904, 1905, 1906, 1907 en 1908: op Dinsdag 16 November: die van de gemeenten: Zaltbommel en Est en Opijnen ten 84 uur; die van de gemeenten: Am merzoden, Zuilichem en Gameren ten 1 uur; op Woensdag 17 November: die van de gemeentenBrakel, Poederoijen en Kerk wijk ten 9 uur; die van de gemeenten: Heerewaarden, Varik, Waardenburg en Vuren ten 1 uur; op Donderdag 18 November: die van de gemeenten: Haaften en Rossum ten 8$ uur; die van de gemeenten: Nederhemert, Driel en Her wijnen ten 1 uur. Zondagmorgen geraakte voor de stad een Rijnschip aan den grond, dat na veel werken door de sleepboot afgetrokken werd eenigen tijd later kwam een der Reederij- booten opvaren, ook deze geraakte vast, moest een anker uitbrengen, en wist zich zoodoende los te werken. De zandbank voor de stad veroorzaakt grooten hinder! HERPT. De kegelclub „Door Vriend schap saam verbonden", gevestigd bij den heer J. Buijs alhier, is voornemens op Zon dagen 29 Augustus en 5 September e.k. een wedstrijd te houden in het kegelen. Aan dezen wedstrijd kunnen ook honoraire leden der vereeniging deelnemen, terwijl Zondagavond 5 September de harmonie „De Eendracht" hen met concert zal op luisteren. KEIZERSVEER. Hier passeerde een auto, waarvan een inzittend heer een stuk ge scheurde enveloppe wegwierp. Zekere Van Kleef, stoker aan de Electrische Centrale aan de Donge-brug, raapte 't op en vond tot zijn verbazing er 3 briefjes in, elk van 20 francs! GORINCHEM. Op de Zaterdag gehouden paardenmarkt waren 495 stuks aangevoerd. Er werden de volgende prijzen besteed luxe-paarden f 525 k f 700, werkpaarden f 275 k f 350, twee-jarige paarden f 190 a f 325, drie-jarige paarden f 300 f 450, veulens f 75 f 130, hitten f 70 f 150, slacht] >aarden f 30 a f 50. Handel zeer slecht, er waren geen vreemde kooplieden. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De aanvoer op de veemarkten in Gelder land was niet groot, ook thans moet de oorzaak daarvan gezocht worden in den buitengewoon grooten voorraad gras. Er waren anders veel kooplieden, die ook op stal kochten tot eenigszins verhoogde prijzen. De jonge varkens waren eenigszins min der in prijs. Vette kalveren zijn ook lager in prijs. In Engeland is de markt niet vlot daarvoor evenmin als voor de varkens en schapen. Vet rundvee blijft zeer gezocht. Paarden zijn oudergewoonte duur. Omdat er zooveel hooi is verloren gegaan, wordt veel gras bestemd voor eimat en zal er zoodoende nog een vrij voldoende hooi- voorraad binnenkomen. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 62 £63 ct., vette kalveren 58 a 59 ct., vette var kens 54 55 ct., voor Engeland, 51 k 53, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 215, neurende f 110 a f 180, guste f 150 k f 190, pinken f 40 f 90, kalveren f 15 f 26 biggen f7 k f 10, drachtige zeugen f 60 a f 70, drachtige gelten f 40 a f 50, schot telingen f 20 f 32, schapen f 14 k f 20, luxe-paarden f 475 k f 615, werkpaarden lsto kwaliteit f 310 k f 435, 2e kwaliteit f 200 a f 290, twee-en-een-halfjarige f 140 f 215, anderhalfjarige f k f per stuk. Hinneiilaiid. Bij Kon. besluit van 20 dezer is aan den gepensionneerden luitenant-gene raal J. B. Heutz, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als gouverneur-gene raal van Nederlandsch Indië; zulks met dankbetuiging voor de vele en gewich tige diensten, door hem in die betrek king aan den lande bewezen en met bepaling, dat dit eervol ontslag zal gerekend worden in te gaan met den dag in de maand December a.s. waarop hij de functiën van gouverneur-generaal aan zijn opvolger zal hebben overge geven. Tevens is benoemd tot gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indie, de heer A. W. F. Idenburg, oud-minister van koloniën en oud-gouverneur van Suriname; met bepaling, dat hij als zoodanig optreedt op den dag in de maand December a.s., waarop de tegen woordige gouverneur-generaal zijnefunc- tiën als zoodanig aan hem te Batavia zal hebben overgegeven. In dat verslag leest men o.a. Bouw- en tuinland besloeg in 1833 een oppervlakte van 802.133 H.A. Iu 1879 gestegen tot 90/.207 H.A. en in 1908 tot 987.315 H.A. Grasland in 1833 eene oppervlakte van 1.093.141 H.A., in 1879 gestegen tot 1.153.086 en in 1908 tot 1.204.433 H.A. De graanbouw met name die van tarwe en gerst nam sterk af in de laatste 50 jaren, door de groote productie van Amerika, Rumenië, enz. Sterker nog verminderde de teelt van boekweit, ter wijl daarentegen de roggebouw toenam. De vermindering der genoemde gewas sen beteekent echter geenszins een min deren bloei van onzen landbouw, terwijl bovendien uit het feit, dat men thans niet meer hoort van „graanrechten", volgt, dat het onzen bouwboeren niet slecht gaat. De cultuur van twee ge wassen nam sterk toe, die van aardap pelen en suikerbieten. Kortom, genoeg zaam valt uit het nauwkeurig verslag op te maken, dat het met den toestand van onzen landbouw gunstig gesteld is. Men meldt aan de N. R. Ct: In de Nederlandsche bladen werd dezer dagen gemeld, dat H. M. de Ko ningin de Doopsgezinde Gemeente te Oudebildtzijl had verrast met de schen king van een nieuwe torenklok en dat die klok een door H. M. zelf gekozen opschrift zou dragen. Dit alles is bezij den de waarheid, 't Geval is aldusDe Doopsgez. Gemeente, aan het vertim meren harer kerk, besloot een toren met uur- en slagwerk daarbij te bouwen, omdat er in dat dorp niets van dien aard is. De gemeenteraad van Het Bildt schonk subsidie voor dat doel van al gemeen nut. Omdat juist te midden van die plannen het klokje op de bewaar school werd stuk geluid, werd aan H. M. eenige subsidie gevraagd voor een nieuwe torenklok en toen werd door H. M. niet een klok, maar honderd gulden tege moetkoming voor een klok geschonken. Ook werd het opschrift door H. M. niet gekozen, maar goedgekeurd. Omtrent den noodlottigen brand te Rijsbergen, waarvan we in ons vorig no. melding maakten, schrijft het Dag blad van Nbr. Aan den Steenweg BredaRijsber gen, niet ver van de tramhalte het Baantje, stond een bierhuisje,bewoond door den 70-jarigen veehandelaar Baks en diens ruim 80-jarige blinde vrouw. Wijl de vrouw zeer hulpbehoevend is, had Baks er al lang over gedacht een stuk aan zijn huisje bij te bouwen om dit zelf te betrekken en het bierhuisje te verhuren aan menschen, die de ver pleging zijner vrouw op zich wilden nemen, terwijl Baks van huis was. De plannen stonden reeds op't punt uitgevoerd te worden. Baks had er al met een aannemer over gesproken en deze had reeds teekeningen van de verbouwing gemaakt en ze Woensdag avond ter goedkeuring aan den burge meester van Rijsbergen opgezonden. Niemand en vooral Baks niet, heeft kunnen vermoeden van welk verschrik kelijk feit hij en zijn vrouw de slacht offers zouden worden. Toen Donder dagmorgen omstreeks 4 uur Jan Leijten, die aan den overkant van den weg woont, was opgestaan en zich buiten begaf, bemerkte hij aanstonds, dat de woning van Baks totaal was afgebrand. Hij wekte zijn vrouw en samen gingen ze naar de afgebrande woning kijken. Deze vertoonde zoo'n ontzettenden aan blik, dat de menschen als 't ware ver stijfd van schrik bleven staan. Met veel moeite spoedde vrouw Leijten zich naar de woning van buurman Soffers en ioen ze daar aankwam, was ze nog zoo onder den indruk van hetgeen ze ge zien had, dat ze geen ander woord kon uitbrengen dan „Baks". Soffers die wel aan de vrouw zien kon, dat er ietszeer bijzonders was gebeurd, ging met de vrouw mee en ook hij zag weldra de plat gebrande woning. Tusschen de puinhoop lag midden in het vertrek, dat als woon- en tap kamer diende, het verkoolde lijk van Baks op den vloer. Tn de bedstede namen de menschen het lijk van vrouw Baks waar, dat daar in een eenigszins zijdelingszittende houding lag. De beide lijken waren door het vuur totaal onkenbaar geworden. Toen ook Soffers het ontzettende too- neel had waargenomen, spoedde hij zich naar den burgemeester. Verschillende feiten, die direkt de aandacht trokken, waren oorzaak, dat de burgemeester het raadzaam vond de justitie te waarschuwen, omdat maar al te duidelijk bleek, dat men hier met geene gewone brandramp te doen had. In het vertrek der afgebrande woning zag men op den vloer, waar overblijf selen van de verbrande kast lagen, ook den sleutel der kast liggen, die nog in het sleutelplaatje stak. Baks had steeds de gewoonte zijn kast goed te sluiten en den sleutel bij zich te steken. Voor het ontstaan van den brand moet dus de kast geopend zijn gewor den en moet men den sleutel op het slot hebben laten steken. Vervolgens zal men zich herinneren, dat het Woensdagavond ontzettend hevig heeft geregend. Het rieten dak der woning was dus doornat en kon dus langs den buitenkant geen vlam vatten De brand moet alzoo in de woning zijn ontstaan. Tegen twee uur verscheen dan ook de justitie ter plaatse, vergezeld van militaire geneesheeren. Deze stelden een nauwkeurig onderzoek in. De lijk schouwing bracht het meest ontzet tende aan het licht. Baks werd gevonden voorover lig gende op den vloer. De beenen waren tot aan de knieën verbrand, da rug was een vormelooze massa. Het voorgedeelte van het lichaam had echter weinig geleden. De borst vertoonde nog een blanke huid. Maar in de borst werd een wond aangetroffen ter hoogte der hartstreek. De wond werd verder ge opend, de borstholte bloot gelegd en deze bleek vol bloed te zijn. Aan te nemen was alzoo, dat Baks geen na tuurlijken dood gestorven was of door verbranding om het leven was gekomen. Er moest uitwendig geweld op hem zijn gepleegd. Bij de schouwing van het lijk der vrouw trof men eveneens in de borst een wond aan en na weinig moeite gelukte het de doktoren hagelkorrels uit die wond te voorschijn te halen Toen ging men het lijk van Baks nog maals onderzoeken en ook in zijn lichaam werden toen hagelkorrels aangetroffen. Indien men nu bedenkt, dat Baks steeds gewoon was een portefeuille met geldswaardige papieren op zijn borst te dragen en men weet, dat deze thans spoorloos is verdwenen, en wanneer men bovendien in aanmerking neemt, dat op den vloer in de woning voor derden waardelooze papieren zijn ge vonden, die er op wijzen, dat de kast doorsnuffeld is geworden, dan kan men niets anders aannemen, dan dat op den laten avond een of meer boosdoeners de woning van Baks zijn binnenge drongen, den man en de vrouw hebben doodgeschoten, toen zich hebben meester gemaakt van al wat waarde had in de woning en deze vervolgens hebben in brand gestoken om elk spoor der ont zettende misdaad uit te wissen. Een bedrag van f 45 aan zilvergeld, dat in een blikken doos door Baks in den grond was verstopt, is door den schoonzoon van Baks teruggevonden. Vast staat, dat er in 't zoo stille landelijke dorpje gemoord, geroofd en brand gesticht is. Wie de daders zijn, weet men nog niet. Wel heeft men vermoeden op eenige personen, maar aanwijzingen ontbreken nog die leiden kunnen tot arrestatie van den dader of de daders. De fouriers Piekema en Simons en de sergeant Verhagen, alle drie behoo- rende tot het 2de regiment infanterie en tot de bevolking van de SintJa- cobskazerne te 's-Hertogenbosch, zijn sedert Vrijdagmorgen, na een agent van politie aldaar te hebben mishandeld, met medeneming van drie fietsen, een aan een luitenant, de beide andere aan cadets toebehoorende, uit hun garnizoen spoorloos verdwenen. Men vermoedt, dat zij zich zullen wenden tot het Vreem delingenlegioen. Het Utr. Dagblad meldt: Ook in Utrecht blijken de doosjes met zuurtjes in groote hoeveelheid aanwezig te zijn. De politie zal de rom mel in handen stellen van scheikun digen voor nader onderzoek. De doosjes zijn oorspronkelijk afkomstig van een fabrikant in schoensmeer te 's-Herto genbosch deze fabrikant ging failliet en bleef met een groot aantal doosjes zitten. Die doosjes zijn toen opgekocht door een fabrikant van snoepgoed, die de sohoensmeer er uit deed en er vijf zuurtjes in verpakte. We hebben één dier doosjes gezien de poets-crème zat nog dik in de naden van het doosje en was er met den vinger gemakkelijk uit te strijken. De zuurtjes zaten op het restant schoen smeer geplakt en waren niet uit het doosje te nemen zonder de poetscrême aan te raken. De snoepgoedfabrikant, die voor een bagatel de blikken doosjes in den Bosch hal opgekocht, had het niet noodig geoordeeld ze met zorg te doen reinigen; de poetscrême werd er met den Franschen slag uit gedaan, of er langs de kanten nog bleef zitten deed er niet toe, de 5 zuurtjes gingen er in en voor 1 cent per doosje werden ze in den handel gebracht. Blijkbaar vonden ze gretig aftrek! Het doosje, dat wij zagen, was te vies en te vettig om het op te nemen; de zuurtjes waren door de warmte aan het smelten gegaan en hadden zich reeds ten deele met de schoensmeer vermengd. Dat onsmakelijk goedje is door kinde ren opgegeten, in de waan, dat de een of andere strooperigheid de zuurtjes nog lekkerder maakte. Die strooperig heid was poetscrême. Het scheikundige onderzoek zal thans aan het licht moeten brengen in hoe verre de „zuurtjes a la poetscrême" gevaarlijke bestanddeelcn inhouden. Maar schadelijk of niet, vies blijft het toch in de hoogste mate. De correspondent van de N. R. Ct. te 's-Bosch heeft een bezoek gebracht aan den grossier van de bewuste doosjes met zuurtjes en schrijft o.a.: Op mijn verzoek toonde de heer Van Loon mij doosjes en zuurtjes, beide af zonderlijk. Hij deelde mij mede dat hij die doosjes (100,000 stuks) van een Duit sche fabriek, die had opgehouden te werken, had betrokken door tusschen- komst van den heer Swaab, Zwanen burgwal 30, te Amsterdam, ad f 1 per 1000 stuks. Deze doosjes, blijkbaar bestemd om met poetscrême te worden gevuld, zijn, volgens den heer Van Loon, vóór hij er zuurtjes in deed nooit gebruikt, noch voor poetscrême, noch voor wat anders. De mij vertoonde exemplaren droegen dan ook de duidelijkste kenteekenen nieuw te zijn en ongebruikt. Verder werd mij door den heer Van Loon de verzekering gegeven, dat door hem in zijn winkel alhier, gedurende de laatste 2 a 3 maanden, ongeveer 20,000 van die gevulde doosjes, volkomen gelijk aan de door hem naar andere plaatsen verzondene, wat men noeml „over de toonbank" zijn gesleten. Slaat men nu acht op het feit, dat van al die duizenden kinderen hier èn elders die Van Loon's zuurtjes uit be doelde doosjes hebben opgepeuzeld geen enkel daarvan eenige nadeelige gevol gen heeft ondervonden, dat men zulks alléén vermoedt bij de gevallen met zoo treurigen afloop te Rotterdam, dan dringt zich de vraag op, of het niet hoogstwaarschijnlijk is, dat bij die ge vallen geheel andere oorzaken voor den dood in 't spel zullen zijn geweest dan het eten der bewuste zuurtjes, en of de heer Van Loon bijgevolg niet zeer ten onrechte in opspraak is gebracht. Thans wordt uit Rotterdam ge schreven Naar wij vernemen, heeft dr. Huis man, toen hij geroepen werd bij de patiënten, die men meent dat tenge volge van het eten van zuurtjes alhier zijn overleden, in strijd met de in om loop zijnde geruchten nooit aan ver giftiging gedacht en ook geen braak middel toegepast. De kinderen leden reeds aan hevige brakingen. Reeds da delijk bestond bij dr. Huisman het ver moeden, dat men hier met een ernstige besmettelijke ziekte te doen had en tot heden blijft hij van meening, dat zijn vermoeden juist is, ook in verband met het feit, dat de zuurtjes geen verdere slachtoffers geëischt hebben, terwijl daarentegen uit de omgeving der slacht offers verschillende personen in de ba rakken opgenomen zijn wegens ver dachte verschijnselen. Niet uitgesloten is, dat de schadelijke bestanddeelen, welke in of bij de zuurtjes gevonden zijn, een gemakkelijken voedingsbodem leverden /oor ziekte verwekkende bac teriën. Dr. Huisman had onmiddellijk den ontsmettingsdienst ontboden en de faecaliën verzameld in een der daar toe aan de politiebureau's aanwezige bussen van den ontsmettingsdienst, die tot verder onderzoek in handen van dr. Poels, directeur der rijksserumin- richting alhier, gesteld werd. Heden kan de uitslag van het onder zoek tegemoet worden gezien. In de laatste dagen van Juni hadden aan de grenzen bij Dinxperlo botsingen plaats tusschen bewoners van Dinxperlo en Pruisische commiezen, waarbij een der eersten een kogel in het lichaam kreeg. Thans is naar aanleiding van inge diende klachten door de justitie te Arnhem een instructie geopend tegen een der Pruisische grensbeambten te Suderwiche wegens mishandeling. Gisteren is er, waarschijnlijk door het spelen met lucifers door kinderen, bij den landbouwer Snoeren op 't Ven te Heeze brand ontstaan. Het vee kon met moeite worden gered, terwijl huisraad, oogst en landbouwgereedschappen een prooi der vlammen werden. Het echt paar S. verloor door dien brand hun eenig kind, het vierjarig dochtertje; het verkoolde lichaampje werd later te voorschijn gehaald. Men seinde gisteravond uit Eindhoven: De fabriek van de firma von der Nahmer te Stratum, waar morgenavond de algeheele staking zou intreden, staat in lichtelaaie. De fabriek is bijna geheel afgebrand met machinekamer en aan grenzend heerenhuis. De vuurregen bedreigt de tegenoverliggende woningen. De Stratumsche en Eindhovensche brandweer zijn in werking. Zaterdagmiddag omstreeks half drie is te Rotterdam een gedeelte van den kaaimuur aan de noordelijke zijde van de Rijnhaven over een lengte van 60 meter ingestort. Men ontdekte even te voren een oogenschijnlijk onbeteekenen- de inzinking, een kwartier later was het Onze Landbouw. Onder de versla gen en mededeelingen van de Directie van den Landbouw komt voor onder no. 4 het verslag over den Landbouw in ons vaderland. Uit een tal van cijfers daarin voorkomend blijkt, dat deze be langrijke tak van bestaan zich voort durend ontwikkelt.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2