Bericht van Inzet. op Zondag, Baandag, Dinsdag en Woensdag 5,6,7 en 8 September. behoorende bij liet Nienwsblad voor iet Land Tan Hensden ei Altena van Zaterdai 28 Ai 1909, No. 2870. Draineer bu izen De Slag van Waterloo!!! Electrisolie Verlioliting van liet Terrein. Notaris HANT te Waalwijk, aan de fabriek van J. WESSELIN6, j ZONlDAGr OM X UUR, Welkomstgroet aan het Publiek door den President. Groot Festival. Tentoonstelling van Land- en Tuinbouwgewassen, Bloemen, Ooft;Kippen, Konijnen, Bijen; Werktuigen en Machineriën voor Landbouw en Zuivelbereiding; IVederlandsche Heidemaatschappij Staatsboschbeheer. Zondagavond om half negen in de Koninklijke Harmonie Apollo's Lust groot Concert van het Stedelijk Muziekkorps uit Den Bosch onder directie van den Heer Ogier. Algemeene Vergadering van het Hoofdbestuur; om 1 uur Plechtige Opening door Zijne Excellentie den Minister van Landbouw. Tentoonstelling als Zondag, met alle machines in werking. Groote Gecostumeerde Voetbalmatch op het Sportterrein. D I INT S D A Gr, Tentoonstelling als voorgaande dagen met Paarden, Rundvee, Wolvee, Geiten, Honden, Varkens. Melkwedstrijd. WOENSDAG OM 1 UUR, Groot Concours Hippique en Springconcours. Tentoonstelling. Eiken morgen Matinée's, des namiddags en des avonds groote Concerten en Vermakelijkheden. 7 UUR, groote Feestavond met Concert, Vuurwerk, Algemeene Illuminatie en Bal in de Feestzaal. BINNENLAND. Bij Kon. Besl. van 20 dezer no. 36 is, met ingang van 1 September be noemd tot directeur-generaal van den' arbeid, de inspecteur van den arbeid met den persoonlijken titel van directeur-generaal van den arbeid H. A. van IJsselsteyn Bij hetzelfde Kon. Besl. zijn met in gang van 1 September benoemd: tot hoofdinspecteur van den arbeid de inspecteurs van den arbeid dr. H. F. Kuyper, J. H. L. van Deinse en G. J. van Thienen; tot inspecteur van den arbeid der lste klasse, de inspecteurs van den arbeid E. H. Ekker, C. C. A. Last, M. Raven, S. R. Smit, D. Blanson Henkemans en I. P. de Vooys en de adjunct-inspecteur van den arbeid J. j. Klompe; tot inspecteur van den arbeid der 2de klasse, de adjunct-inspecteurs van den arbeid J. J. van Male, W. H. M. de Fremery, C. J. Ph. Zaalberg, H. J. Scholte en A. H. Straatman; tot inspectrice van den arbeid, de adjunct-inspectrices van den arbeid me juffrouw A. A. Nuysink, mevrouw E. J. Tilanus en mejuffrouw dr. E. Kleere- koper en de opzichteres van den arbeid mevrouw C. A. DermoutVisser; tot electrotechnisch-ingenieur bij de arbeidsinspectie, de electrotechnicus bij de arbeidsinspectie N. M. H. Doppler. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Naar uit goede bron vernomen wordt, is op last der regeering een onderzoek ingesteld naar beweerde wantoestanden op een rijkswerk te Callantsoog, waar over eenigen tijd geleden in verschil lende bladen een ingezonden stuk van J. de Boer aldaar verscheen. Dat on derzoek is afgeloopen en heeft aan het licht gebracht, dat de tegen den aan nemer ingebrachte beschuldigingen, zoowel omtrent de behandeling der arbeiders, als omtrent bij de uitvoering der werken gepleegde onregelmatig heden, volkomen ongegrond zijn. Dit wordt medegedeeld in verband met onlangs verschenen berichten over deze zaak, waarin de aanvallen op den aannemer en de rijksambtenaren werden herhaald. De geweldige regens van Dinsdag en vooral van des avonds hebben in Den Haag, naar de N. Ct. meldt, heel wat schade veroorzaakt, daar verschei dene straten als Fredrikstraat, Limburg Stirumstraat, Stationsweg enz. te 's-Gra- venhage blank stonden. De riolen kon den de enorme hoeveelheid water met geen mogelijkheid verzwelgen. Vooral op den Stationsweg was het verschrik kelijk: daar stond op enkele gedeelten het water van huis tot huis en stroomde het natuurlijk in de lager gelegen huizen naar binnen. De straatjeugd had direct van de gelegenheid gebruik ge maakt door schoenen en kousen uit te trekken en op de bloote voeten door het water te plassen; de jeugd deed het voor pleizier, doch anderen moesten het doen en die vonden het begrijpe lijkerwijze niet aangenaam. Dat bij dit alles ook grappige mo menten waren laat zich denken. Zoo kwamen in het hotel Toerist per rijtuig nieuwe logeergasten, doch de dames durfden niet uit het rijtuig en ze wilden zich ook niet door het bedienend perso neel eruit laten dragengeen noodeen van de in het rijtuig zittende heeren trok fluks schoenen en kousen uit en droeg zoo de dames uit het ruituig naar het hotel, onder daverend gelach van de talrijke toeschouwers aan den overkant. Aan de deur van enkele huizen zag men de dienstboden op bloote voeten door het water loopen, natuurlijk tel kens uitgelachen door de passagiers van de door het water snorrende trams. De argelooze komende of vertrekkende reizigers liepen zonder erg in hun on geluk, want een verradelijk pad het hoogste gedeelte tusschen de rails was op enkele plaatsen minder overstroomd voerde hen in steeds dieper wordend water en dan stond het publiek te gieren van het lachen. Enkele paarden durfden niet het water doorwaden en keerden, ondanks de slagen van d§n koetsier, terug. Te Poederoijen is Woensdag bij graaf werk een oude degen gevonden met een gouden ring onder den greep. Men meent, dat het wapen dagteekent uit de 18e eeuw. De Haagsche correspondent der „Tel." meldt: Naar ik verneem, is de gezondheids toestand van den oud-minister De Meester nog lang niet van dien aard, dat hij, zooals zijn voornemen is, in Gelderland volkomen herstel van krach ten kan gaan zoeken. Verleden week is de patiënt zelf weer eenigzins ingestort en zijn de pijnen soms teruggekeerd. Er zal nog wel eenigen tijd verloopen vóór de heer De Meester het bed geheel kan verlaten. Bij hun thuiskomst van den akker werd Woensdag te Nieuwerkerk (Duive- land) een knaapje van ongeveer een half jaar oud door de ouders dood in het wiegje gevonden. De kleine schijnt zich te hebben omgewoeld en op het mondje te zijn komen te liggen, ten gevolge waarvan het is gestikt. Te Velp op den Rijksweg voorbij NederhageD bij de Dennenlaan was Woensdagmiddag een als heer gekleed persoon aan het kaartspelen, twee an dere soortgelijke heeren naderden even eens per fiets, speelden mede en won nen. Dit trok de aandacht van een paar juffertjes, die op uitnoodiging der heeren met het z.g. schoppenazen ook hun geluk eens wilden beproeven. Edoch het bekwam haar slecht; een harer was weldra f 17.50 kwijt. De politie werd dadelijk hiermede in kennis ge steld, maar de slimme vogels waren al gevlogen in de richting Arnhem. Bij de familie van Dillen te Doetin- chem is bericht ontvangen, dat hun 0"dste zoon, die werkzaam was als tim merman te Sterkrade (Duitschland), is verdronken bij een poging om een kameraad te redden, die van een stei ger gevallen en te water geraakt was. De 32-jarige man was gehuwd en vader van drie kinderen. Donderdag is naar de gevangenis te Maastricht overgebracht F., verdacht Dinsdagavond te Kerkerade Handels levensgevaarlijk te hebben gestoken. De toestand van het slachtoffer is zeer ernstig. Men meldt uit Tiel aan de N. R. Ct. In enkele dorpen van Maas en Waal en van de Betuwe woedt de vlekziekte onder de varkens in hevige mate. Vooral te Ochten is de sterfte groot. De schade wordt in de meeste gevallen door ver zekering bij de Veeverzekering-Maat schappij Echteld en Omstreken gedekt. Volgens ons verstrekte inlichtingen, waarvan de waarheid vast staat, verkoopt de Maatschappij stervende en gestorven dieren aan den bekenden handelaar in minderwaardig vleesch J. de H., te Echteld. Van het Kralingsche Veer werd aan de directie der Zoetwatervisscherij Maat schappij een visch toegezonden, welke bij den Briel was gevangen en die wel wat geleek op een jongen zalm, ofschoon er aan getwijfeld werd, of het werke lijk wel een jonge zalm zou zijn. Bij het onderzoek bleek, dat hetgeen jonge zalm was, doch ook geen alge meen op onze rivieren voorkomende vischsoort. Het was wel een zalmaeh- tige; dat deed de vetvin onmiddellijk zien. Het meest geleek zij nog op een jonge liouting; maar het bekende snuitje ontbrak. Het nader onderzoek toonde aan, dat wij hier te doen hadden met een tot nog toe, voor zoover wij weten, slechts éénmaal in ons land waargenomen visch soort n.l. de kleine Marane (Coregonus albula). Bij het ankerkuil-onderzoek van 1886 werd deze vischsoort eenmaal aan getroffen onder de vangst van een kuil, visschende op de Nieuwe Merwede ter hoogte van de Ottersluis. Cholera te Rotterdam. Het bacteriologisch onderzoek heeft aangetoond, dat de 4 kinderen Korteland, die volgens gerucht ten gevolge van het gebruik van zuurtjes overleden zijn, in werkelijkheid aan cholera asiatica zijn gestorven. De toestand is te Rotterdam op dit oogenblik deze, dat als overleden aan de bacteriologisch geconstateerde chole ra slechts 4 gevallen bekend zijn n.l. de op 20 dezer overleden kinderen Korteland, dat zich in de tot de zie kenhuizen behoorende barakken bevin den 9 personen, bij 3 waarvan, allen uit het gezin Korteland, de bacil is geconstateerd, terwijl bij 3 het onder zoek een negatief resultaat opleverde en omtrent 3 het resultaat van het onderzoek nog niet bekend is. De waarnemende Geneesheer-Direc teur van de ziekenhuizen is omtrent den toestand van alle deze patiënten tevreden. Afgezonderd en onder observatie van den ontsmettingsdienst zijn 42 personen die met de lijders in aanraking zijn geweest. Al deze personen zijn volko men gezond. Genoemde Directeur waarschuwt, dat niet iedere acute ingewandsaandoening in deze dagen mag worden aangezien als cholera, al is het zeker niet onver klaarbaar dat, waar van het tegenwoor dig geslacht geneeskundigen niet velen in aanraking zijn geweest met deze iekte, zich vergissingen voordoen. Zoo is het voorgekomen dat naar het zie kenhuis werd gezonden een patient, bij wien cholera verdacht werd aan wezig te zijn, maar die na opneming aan een geheel andere ziekte bleek te lijden. Evenzeer meent hij de aandacht van hen, wien het aangaat, er op te mogen vestigen, dat sterfgevallen na een kort en hevig ziekteproces, gedurende den loop waarvan zich brakingen en diarrhee voordoen, in alle tijden en overal ge constateerd worden, zonder dat aan cholera behoeft te worden gedacht. Ook in deze dagen mag dus niet ieder zoo danig overlijden met de cholera in ver band gebracht worden. Ten slotte meldt hij dat niemand zich ongerust behoeft te makenhetgeen deze gemeente op hygiënisch gebied onafgebroken heeft verricht, zal zonder eenigen twijfel een uiterst gunstigen invloed oefenen op de inperking der ziekte. De bevolking moge vertrouwen stellen in wat het gemeentebestuur ge daan heeft en voortgaat te doen. Wij overzien den toestand volkomen, wij meenen hem te zullen beheerschen en wij zijn allen op onzen post. De burgemeester van Rotterdam maak te Woensdagmiddag officieel bekend.dat tengevolge van de aangegeven cholera gevallen ten raadhuize eene bespreking is gehouden, waarbij aanwezig waren: de inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht; de directeur der Rijks- seruminrichting de waarnemend voor zitter en een geneeskundig lid der gezondheidscommissie; de waarnemend directeur-geneesheer en bacterioloog van het ziekenhuis; de directeur en bacte rioloog van de drinkwaterleiding en de directeur van den ontsmettingsdienst. De burgemeester is gerechtigd te verklaren dat, naar de overtuiging van de hier boven genoemde autoriteiten en deskundigen, de hygiënische toestand in de gemeente Rotterdam recht geeft, de toekomst zonder ongerustheid tege moet te zien. Dat voorts,, blijkens het onderzoek, de waterleiding te Rotterdam niets ab normaal vertoont, en dat dus het water met het volste vertrouwen kan worden gebruikt. Uitgebreide maatregelen ter voorko ming der ziekte zijn genomen, zooals het kosteloos verstrekken van leiding water, ook op de ri vieren en in de havens. Voorts wordt aanbevolen, het koken van alle drinkwater en melk, terwijl ten slotte de burgemeester belooft, de bur gerij voortdurend op de hoogte te zullen houden. Vrijdag maakte de burgemeester van Rotterdam bekend, dat zich te 3 uur 's namiddags in de tot de ziekenhuizen behoorendè barakken bevonden 5 pa tiënten, lijdende aan cholera en 3 die verdacht worden daaraan te lijden, ter wijl in eene particuliere woning buiten het ziekenhuis op dat oogenblik nog werd verpleegd 1 lijder aan genoemde ziekte, die naar een der barakken zal worden overgebracht. Van deze 9 patiënten is de toestand van 3 ernstig, die der overigen bevre digend. De sterfgevallen blijven zich bepalen tot de 4 op 20 Augustus 1.1. overleden kinderen uit het gezin Korteland. Geïsoleerd en onder observatie van den gemeentelijke ontsmettingsdienst bevinden zich 46 personen, die met de lijders in aanraking zijn geweest, en wier uitwerpselen geregeld worden onderzocht. De toestand van deze laat niets te wenschen over. De Burgemeester blijft met nadruk waarschuwen tegen het gebruik van ongezuiverd rivierwater en van spijzen en dranken, welke met ongezuiverd rivierwater in aanraking kunnen zijn gekomen. Reuter seint uit Londen: Hel geneeskundige toezicht op de haven van Londen heeft Rotterdam tot besmette haven verklaard. Alle schepen, die van daar komen', worden nauwkeurig onderzocht. In andere ha vens wordt gelijke voorzorg getroffen. Te Huil worden alle reizigers uit Rot terdam geneeskundig onderzocht. De correspondent van de N. R. Ct. te 's-Hertogenbosch schrijft Hoezeer ook begaan met het lot der kinderen en van het gezin van Korte land, en hoe ook betreuiende dat een zóó gevreesde ziekte als de cholera Rot terdam bedreigt, voor onzen stad genoot, den grossier in suikerwaren, J. van Loon, was het bericht omtrent de doodsoorzaak van bedoelde kinderen een ware uitkomst. Het is nu dan zeker, dat zijn doosjes met zuurtjes met die treurige sterfgevallen niets gemeen heb ben; even zeker als mocht blijken, dat hij in Dinteloord en Utrecht, van welke plaatsen óók al zoo onrustbarende ge ruchten omtrent die bewuste zuurtjes in de pers de ronde deden, nooit zuur tjes leverde. Van het eerste oogenblik, dat door mij een onderzoek in loco was ingesteld naar de gegrondheid der in sommige bladen maar al te klakkeloos uitgesproken vermoedens omtrent een beweerd vroeger gebruik der doosjes en de eigenschappen van hun inhoud, stond bij mij vast, dat in geen geval Van Loon eenig verwijt mocht treffen, en in die meening werd ik bij elk voortgezet onderzoek versterkt. Met dit al is het zeker, dat aan Van Loon heel wat schade is berokkendtal van malen werden hem goederen teruggezonden die terugzending houdt nog steeds aan waaruit blijkt, dat hij bij velen het vertrouwen, door hem zoovele jaren verdiend en genoten, heeft verloren. Gezwegen van de materieel e schade, door hem nu reeds beloopen, zal het de vraag zijn of hij, gelet op de scherpe concurrentie, waarmede zakenmenschen hebben te rekenen, bij velen wel ooit meer zal worden, wat hij was: een vol komen vertrouwd grossier; en waar ik het vertrouwen koester, dat het te Rot terdam zoo uitstekend ingericht sanitair toezicht het gevaar voor eene epidemie daar zal weten te bezweren, daar ben ik ten opzichte van den heer Van Loon en zijne zaak, wat de toekomst betreft, bij lange na niet zóó optimistisch ge stemd. Moge de tijd leeren, dat ik daarin dwaal I ADVERTENTIEN. maakt bekend dat het Huis, Stal en Tuin te Genderen, toebehoorende aan J. BGLL Fzn. aldaar, is ingezet en gehoogd tot f 1525. Toeslag Dinsdag 31 Augustus 1909, 's namiddags ten 3 ure, bij A. L. van der Beek, in het Rechthuis te Gen- deren. Dagelijks kan ten kantore van ge noemden Notaris gehoogd worden. ALLE SOORTEN te koop, te BOLSWARD. Groote Landbouwtentoonstelling

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5