et Land van lleusden en Allena, de Langstraat en de liommelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 287G, Zaterdag 18 Sept. 1909. UwD VAN ALT EH/ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Men meldt uit New-York aan de „Globe", dat dr. Cook zijn voornemen heeft te kennen gegeven,Peary wegens laster te vervolgen, zoodra deze te New- York komt, en belangrijke schadever goeding te eischen. De vrienden van dr. Cook zeggen dat ze hem zullen steunen met al hun geld en al hun invloed bij zijn poging zijn eer te verdedigen. Men meent dat het niet mogelijk zal zijn de beide mannen met elkander te verzoenen en dat de zaak voor het gerecht zal komen. Peary heeft reeds geweigerd gevolg te geven aan de uitnoodiging van de Arctic Club, aan een feestmaaltijd deel te nemen ter viering van de ontdek king van de Noordpool, omdat dr. Cook en zijn vrouw eveneens waren uitge- noodigd. Dit bewijst dus, dat Peary niet geneigd is eenig eerbewijs te dee- len met dr. Cook. Deze houding zal vele invloedrijke personen en vereeni- gingen in moeilijkheden brengen, zoo lang Peary nog niet het volstrekte be wijs heeft geleverd van de ongeloof waardigheid, van zijn tegenstander. Gelijk een telegram meldde, zegt Peary dit te bezitten. Een telegram uit New York aan de „Times" meldt: In een telegram uit Battle-Harbour wordt gezegd: „Volgens verklaringen van leden der expeditie, heeft Peary alleen vergezeld van een Eskimo de Pool bereikt. Hij had een dagtocht zuidelijker den neger Lansen en de drie andere Eskimo's achterge laten. Volgens een bericht uit Chicago heeft daar Woensdag een verwoed duel op revolver plaats gehad tusschen mrs. Jacob Silvers en hare schoonzuster mrs. Tripp. Gedurende het gevecht werden 9 kamers in het huis waar het duel plaats vond, totaal vernield. Mrs. Tripp werd op 15 plaatsen gewond en ten slotte gedood. Hierop legde mrs. Silvers het wapen op zicbzelve aan en viel dood ter aarde. Een hevige jalouzie tusschen de beide vrouwen moet de aanleiding tot het tweegevecht zijn geweest. Drie gebouwen van de keizerlijke kruitfabriek in Makrikoi (Turkije) zijn door een ontploffing in de lucht ge vlogen. Woensdagavond is het te Parijs in de rue Turgot tot een geduchte klop partij gekomen tusschen republikeinsche en koningsgezinde jongelieden. Een 30 tal dezer laatsten, aangevoerd door An dre Gaucher, drongen het vergaderlo kaal der eersten binnen om verhaal te eischen op een dagbladartikel van de hand van Georges Hirsch. Gaucher ging dezen te lijf en spoedig werd het ge vecht algemeen. De meeste gaspitten werden uitgedraaid en een beeld van de Republiek vernield. Ten slotte ont ruimde de politie de zaal en bracht zij zeven der indringers in arrest. De Russische kolonel Liakhow, be velhebber over de kozakken-troepen in Teheran, heeft aan den correspondent van de „Nowoje Wremja" verklaard, dat het vertrek van den voormaligen sjah een tegen-revolutie, die hij als on vermijdelijk beschouwt, slechts gedu rende eenigen tijd zal kunnen tegen houden. Volgens de bladen te Moskou is de toestand van de Russische troepen te Tabriz allertreurigst. Hun uniformen zijn geheel en al versleten en hangen hun in lappen langs het lichaam. De schuld van al die ellende treft de inten dance, die halfvergane stoffen heelt ge leverd en de ongelukkige soldaten tot slachtoffers van haar vurige hebzucht heeft gemaakt. Uit New York wordt gemeld aan de „Daily Chronicle" d.d. 13 September: Te Utica, New York, heeft de politie op een kerkhof buiten de stad drie kin deren gevonden, behoorende tot een Italiaansche familie Percopia genaamd. Twee van de kinderen waren dood. Het andere, een klein meisje, was slechts gekwetst. Men hoopt het nog te redden. Die kinderen waren Zaterdagavond ont voerd door twee mannen, welke daarna revolverschoten op hen losten. Men schrijft de misdaad toe aan de Zwarte Hand. Men meldt aan de 's-H. Ct. uit Brussel: Sedert eenigen tijd ontvingen deEerw. Zusters Ursulinen van Onze Lieve Vrouw van Wavre dreigbrieven uit Rotterdam, waarin de onderteekenaar, die zich „Eric" noemde, dreigde zekere schandalen, die in het pensionnaat zouden zijn voorge val lep, aan de groote klok te hangen. Voor 15,000 francs zou hij echter 't stilzwijgen bewaren. De zusters namen een advokaat in den arm, die haar aan ried tegen verleden Zaterdag een rendez vous met den schrijver vast te stellen op de Nieuwe Graanmarkt. Het parkel werd intusschen verwittigd en op het afgesproken uur bevonden zich de rechter van instructie en agen ten op de plaats der ontmoeting. Weldra verscheen ook de Eerw. Overste en een andere zuster, die even daarna door een heer werden aangesproken, die zich als „Eric" voorstelde. Hij noodigde haar uit hem naar zijn hotel bij de Bourse te vergezellen, waarin de zusters toe stemden, mits zij er per rijtuig werden heengebracht. Overeenkomstig de af spraak met den rechter van instructie drongen de zusters er op aan, dat de heer het eerst instapte. Meteen ging door elk portier een agent naar binnen, zoodat mijnheer geknipt was. Op het commissariaat verklaarde hij te heeten Albert Watz en van Zweedsche afkomst te zijn en te Rotterdam te wonen. Hij had in Antwerpen kennis gekregen met een keukenmeid, die eeni gen tijd in het klooster was geweest, maar daar was weggeloopen, en hem nu tot de afpersing hal aangespoord, om met 15,000 francs een zaakje in Rot terdam te beginnen. Dezer dagen uit Rotterdam terugge keerd naar hier, had hij zijn intrek ge nomen in een klein hotel in de rue de Brabant en zich ingeschreven onder den naam van Albert Wadz, Duitsch officier. Hij ontving geregeld brieven uit Hol land, die poste restante Bruxelles Nord aankwamen. Een paar uren vóór zijn arrestatie had hij nog twee brieven uit Rotterdam afgehaald. Hij is naar de gevangenis van Sant Gilles overgebracht. BINNENLAND. Onderstaand schrij ven werd Woensdag door de grondwerkerspatroonsvereeni- ging verzonden aan de grondwerkers- vereeniging Helpt Elkander en St. Leonardus. „Zaterdag 11 September is besloten de beide voorstellen, gedaan door het bondsbestuur en de R. K. Volksbond, als bemiddelingscomité te aanvaarden. Deze voorstellen zijn: het minimum loon zal op 1 October a.s. zijn 26 cent, op 1 Febr. 1910 zal het bedragen 27 cent en op 1 Juli 1910 28 cent. Overigens zal de bestaande toestand gehandhaafd worden, nader te regelen in een door partijen vast te stellen collectieve over eenkomst. De duur der overeenkomst zal later door partijen worden vastgesteld. Op bovengenoemde voorwaarden zul len de werken van alle leden onzer vereeniging opengesteld worden op Donderdag 16 September a.s., 's-morgens te zes uur, voor de grondwerkers in het algemeen." Zooals voorspeld werd, zijn Donder dagmorgen de katholieke grondwerkers niet aan den arbeid gegaan. Hun wil was goed, maar zij durfden niet. De vereeniging Helpt elkander had hare maatregelen zoo genomen (een harer leden was lid geworden van St. Leonar dus), dat zij volkomen op de hoogte was van den gang van zaken, en voor de woningen van alle werkwilligen sterke posten van stakers waren geplaatst. Onder deze omstandigheden moet het ergste gevreesd worden. Naar de heer W. de Vlugt, voorzitter van de algemeene patroonsvereeniging in de bouwvakken, mededeelde, wordt nog alleen met de uitsluiting gewacht, om aan de commissie van bemiddeling uit de burgerij gelegenheid te geven, althans te beproeven wat zij kan. Maar gezien de houding van grondwerkers patroons en arbeiders, wordt hiervan weinig resultaat verwacht. Wordt de uitsluiting een feit, dan is het niet onmogelijk, dat ook de timmer lieden daarbij worden betrokken, zoodat wellicht in de bouwvakken een conflict op groote schaal aanstaande is. Naar wij voorts vernemen, waren Donderdag reeds een 30-tal timmerlieden werkloos tengevolgo van de grondwer kersstaking; men verwacht, dat dit cijfer tegen het einde der week tot 50 60 zal klimmen. In een Donderdagavond gehouden vergadering van den Amsterdamschen Bestuurdershond is o.m. ter sprake ge komen een verzoek van de Grondwer- kersvereeniging „Helpt Elkander" om financieelen steun. Het bestuur van den A. B. B. raadde arél, dit verzoek af te wijzen, wijl HelpfTfikander is aange sloten bij het plaatselijk arbeidssecre tariaat en bij de bouwvakfederatie. In het concept-antwoord, door het bestuur opgemaakt en in den beschrij vingsbrief afgedrukt, leest men als toe lichting o.a. „Door uwe aansluiting bij het P.A.S. steunt gij de verkeerde tatiek in de vakbeweging, bevordert gij de zwakke, slappe organisatie, die in tal van ver- eenigingen bestaat. Gij steunt de be ginselen van de z.g. onafhankelijke vakbeweging, dat zijt gij als aangeslo ten vereeniging bij het P.A.S. verplicht. Maar hiermede werkt uw vereeniging toch dagelijks mede aan de bestrijding van. de beginselen in de vakbeweging, die onze plaatselijke centrale organi satie, de Bestuurdersbond, voorstaat. „Om deze reden is het ons onmoge lijk u te steunen. „Bovendien is uw vereeniging aan gesloten bij de Bouvvvakfederatie, die op het terrein der bouwvakvereeni- gingen dagelijks onze aangesloten bouw- vakvereenigingen in den weg treedt. „Tegenover de beginselen van cen tralisatie, weerstandskassen, werkloo- zenfondsen, taktiek, collectieve contrac ten en dergelijke meer, die van groot belang zijn om op den duur den ar beiders de werkelijke macht te bezor gen die ze noodig hebben, staat "w federatie met haar opvattingen. „Ook wat dit betreft valt uw vak- vereeniging nieti te verwijten. Als gij onze vakvereenigingen bekampt door uw samengaan met hare tegenstanders, is dat uw recht, gij moet dat doen om dat gij bij de Bouwvakfederatie zijt aangesloten. „Maar daar staat dan toch naast, dat wij onmogelijk u bij uw vakactie kun nen terzijde staan, dat kan noch mag van onze organisatie worden gevorderd." Men ziet dusde sociaal-demo cratische contra de anarchistische vak beweging. Bij de gehouden gedachtenwisseling bleek het, dat de metselaars zich met dit advies vereenigden, ook omdat zij de bemiddelings-voorstellen van den R.-K. Volksbond aannemelijk achtten, maar de schildersdelegatie deelde mede, dat hare algemeene vergadering zich met op één na algemeene stemmen vóór steun heeft verklaard, met het oog op de propaganda in het bouwvak. De timmerlieden verzekerden, dat zij aanvankelijk moreelen en financieelen steun wilden verleenen, maar zij kwa men hiervan terug, toen de grondwer kers de aangeboden bemiddeling op de meest onheusche wijze afwezen. De diamantbewerkers wenschten on der geen enkele omstandigheid anar chistisch gezinde arbeiders te steunen, waar hunne strijdwijze verderfelijk is. Hiertegen moet scherp stelling worden gekozen. De sigarenmakers stelden zich op hetzelfde standpunt. De menschen van de zoogenaamde onafhankelijke vak beweging zijn tegen het kweeken van weerstandskassen, maar als het hun slecht gaat, willen zij wel profiteeren van het geld van anderen, in casu de moderne vakbeweging. Desondanks bleven de schilders hun standpunt handhaven. Het niet verlee nen van steun beteekent een in den rug aanvallen der stakers. Het bestuursvoorstel werd aangeno men met 44 tegen 6 stemmen en 7 in blanco. Er zal dus niet gesteund worden. De rechtbank te Rotterdam zette Donderdagmiddag de behandeling voort van de uitgestelde zaak tegen Piet van Zwieten, een beruchten vechtersbaas uit de Zandstraat,* die op Prinsessedag den polderbaas Bevertsen uit louter vechtlust doodstak. Het O. M. eischte 15 jaren gevange nisstraf. Het Zandstraat-publiek, dat de tri bune vulde en den moordenaar ten zeerste vreest, slaakte bij het hooren van dezen eisch een zucht van ver lichting. Woensdagmiddag om vier uur is J. v. V., veehandelaar te Goidschalkoord, bij het oversteken van den overweg onder de gemeente Mijnsheerenland, door een locomotief der Rotterdamsche Tramwegmaatschappij aangereden. De toestand van den man was hopeloos. Het paard werd gedood. Door den heer Schotman te Helder is 8 Sept. j.l. omstreeks 6.50's middags in de bus van het postkantoor aldaar bezorgd een brief, geadresseerd aan mevrouw SchotmanLoncq, Atjehstraat no. 100 te 's-Iiage, inhoudende een bankbiljet van f 25 A A no. 2379, in een wit couvert met gom dichtgemaakt en langs de sluitingslijn 3 maal ge stempeld A. J. Schotman, welke brief vermist wordt. De commissaris van politie te Helder verzoekt aanhouding en bericht. Omtrent den moord te Koekange werd Woensdag uit Iloogeveen gemeld Gisteren zijn de beide zoons van den vermoorden Bakker z\#ar geboeid al hier binnengebracht. Ook de vrouw van Klaas is later door de politie aange houden. De oorzaak van de aanhouding is gelegen in het feit dat een uitgewas- schen onderbroek van een van beiden gevonden is. De broek is opgezonden naar het laboratorium, ten einde te ondeizoeken of het bedoelde kleeding stuk nog bloedsporen bevat. De vrouw is den volgenden dag weer op vrije voeten gesteld. Door den brigadier Spijker werd in het schapenhok van den vermoorden B. onder een hoop mest en vuil een witte zak met geld gevonden en een portemonnaie met eenige guldens. In een andere hoek van den stal vond de brigadier Van der Hoek, eveneens onder vuil en mest, een portefeuille met f 250 en een blauwen zak met f50. Tezamen ruim f 324. P. Brouwer, die verdacht werd van den driedubbelen moord, is te Assen op vrije voeten gesteld. De officier van justitie te Assen maakt bekend, dat wordt uitgeloofd een pre mie van vier honderd gulden aan hem of haar, die zoodanige aanwijzingen omtrent den in den nacht van 2 op 8 September gepleegden moord in het Koekangerveld kan geven, dat daarvan de veroordeeling van den dader of de daders het gevolg is Iudien meer per sonen inlichtingen verstrekken, zal bovengenoemde premie door den offi cier verdeeld worden. In het pas verschenen nummer van het weekblad van den A. N. D. B. geeft de heer Henri Polak een overzicht van de quaestie met de A. J. V. Door den Bond wordt gevraagd: het minimum tarief voor het brillantslijpen te ver- hoogen met 20 pCt.; dat voor het bril lantsnijden met 25 pCt.aan de bril- lantslijpers en -snijdersbazen een ver goeding te geven van 10 pCt. van het bedrag aan loon van het hen toever trouwde werk, berekend over de Mini mum-Tarieven; aan de roosjesslijpers- bazen dito ten bedrage van 8'/, pCt. een en ander met ingang van 15 dezer. Naar het N. v. d. D. verneemt, zijn f 80,000 aan effecten, behoorende tot de f 200,000 geldswaardige papieren, door de firma K. te Vlaardingen ver mist, te Amsterdam teruggevonden. De zaak is zoo geloopen Maandagmorgen ontving de Wieg- mansbank een order om een bedrag van f 13,000 aan effecten te verhande len. Daar deze opdracht uit den Haag en van een bij de bank onbekende kwam, besloot de directie, der gewoonte getrouw, niet zoo dadelijk tot de uit voering over te gaan, te meer, omdat haar juist het bericht van den diefstal uit de bladen bekend was geworden. Zij stelde zich telephonisch met het kantoor te Vlaardingen in verbinding en al spoedig bleek uit de nummers der stukken, dat deze werkelijk van den diefstal afkomstig waren. Het gevolg was, dat nog denzelfden dag een Haagsch politiebeambte naar Amsterdam kwam en de officier van justitie aldaar met de ontdekking in kennis werd gesteld. Aan den Haag- schen politieman werd een inspecteur der recherche toegevoegd, die op last van de justitie een verder onderzoek instelde, daar inmiddels was gebleken, dat minstens aan een tiental andere instellingen en firma's alhier, eveneens door een onbekende, dergelijke orders als aan de Wiegmansbank waren opge dragen. 't Mocht gelukken overal de effecten nog intact aan te treffen. De bedragen liepen nog al uiteen, sommige bedroe gen waarde van f 5000, andere iets meer, zoodat op een totaal van ruim f 80,000 kon worden beslag gelegd. Van de bedoelde firma's hadden eenige reeds uit eigen beweging aangifte ge daan, andere stonden op het punt dit te doen of hadden daartoe nog geen gelegenheid gehad. Voor zoover bekend heeft een en ander nog niet geleid tot de ontdekking van den afzender der orders, al mag uit de wijze, waarop zij werden ver strekt en de bekendheid met de betrok ken firma's wel worden afgeleid, dat hier een vakman in het spel is. Men hoopt dezen wel uit te vinden, waarna dan nog moet blijken in hoe verre bij bloot als tussehenpersoon heeft gehandeld, dan wel met den dader of daders van den diefstal en met het misdadige van dien toeleg bekend was. Ook in Den Haag zijn reeds eenige vermiste geldswaardige papieren opge spoord. Woensdagavond tusschen 7 uur en halfacht is uit de gevangenis te Heeren- vem ontvlucht de 35-jarige Pieter Prins, van Zvvaagwesteinde. Deze zat preventief gevangen en zou Donderdag gevonnist worden wegens verduistering van een fiets, waarvoor 8 maanden gevangenis straf tegen hem geëischt was. P. is een kleine gedrongen manhij is met de ligging van Heerenveen en omstreken goed bekend. Gebleken is, dat Prins door de ge vangenisgracht is gezwommen: men vond daar versche sporen aan den kant. Vrij zeker is hij door de daar achter gelegen weilanden in de richting van Tjalleberd gegaan. Op de plaats vond men een trap, die Prins daar geplaatst had om over den muur te komen. Zijn cel grensde aan de kamer van den hulp bewaarder de bewaarder had verlof. Als plaatslooper had Prins aan de andere gevangenen nog koffie en brood gebracht; toen is hij in zijn eigen cel gegaan, het brood at hij op, de koffie liet hij gedeeltelijk staan. Terwijl de bewaarder in zijn kamer was, is hij langs deze kamer naar de keuken gegaanvandaar uit heeft hij de buitendeur geopend en kwam op de plaats. Toen de cipier later bij den bewaarder kwam, bleek Prins niet meer in zijn cel te zijn; de vogel was gevlogen. Ruim een week geleden had Prins aan een anderen gevangene meegedeeld, te zullen ontvluchten, als hij de kans schoon zag hij ging dan koers zetten naar Duitschlaud, waar hij vroeger ook reeds op valsclie papieren vertoefde. Prins is getrouwd en vader van 4 kinderen. Hij wordt ook verdacht van verduistering van een fiets te Groningen. De rechtbank aldaar gelastte tegen hem instructie. In de Tielerwaard, doch vooral in de Lingestreek, is de handel in aardappe len bijzonder levendig. Groothandelaars

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5