Hel Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE I1L1D. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2878. Zaterdag 25 Sept. 1909. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f l.OO, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. Het Handelsblad van Antwerpen meldt: Een ijselijk tooneel had Maandag plaats in eene bovenkamer te St. Joost- ten-Noode, bewoond door zekeren Achiel De Bruyckere en zijne bijzit Florence Sewald. In eenen hoogloopenden twist nam De Bruyckere de brandende lamp van de tafel en smeet ze naar de vrouw, die in een oogwenk nog slechts een levende fakkel was. Op haar geschreeuw snelden de buren toe, die de vlammen uitdoofden, doch de ongelukkige moest in deerniswek- kenden toestand naar het gasthuis worden gebracht terwijl de haastig ge roepen brandweer den brand, die ook de meubelen had aangetast, bluschten. De vrouw is stervend en kan door den rechter niet ondervraagd worden. De Bruyckere loochent het feit, hij zegt dat de lamp omgevallen is. Niet temin is hij aangehouden. In het zuiden van Frankrijk, bij Aix, zijn Woensdagen Donderdag sterke aardschokken waargenomen. Verschei dene huizen, die door de laatste aard bevingen geleden hadden, zijn nu in gestort. De doodelijk verschrikte inwo ners verlieten in allerijl hun woningen. Er zijn geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Na den aardschok barstte er een he vig onweer in de streek los, waardoor de gemeenschap werd verbroken; vele rivieren traden buiten hare oevers, waardoor eenige vrouwen verdronken en aanzienlijke schade werd aangericht. Verscheidene personen werden door den bliksem gedood. Ook te Athene is een sterke aard schok gevoeld. Er werd geen ernstige schade aangericht. Men vreest, dat er elders in het land een ramp door is geschied. Tevens is Woensdagochtend om 8.85 te Reggio, Calabrië, een zeer sterke schok van aardbeving gevoeld. De be volking is onthutst. De ziekte kenmerkt zich naar men weet door een abnormale afscheiding van suiker in het menschelijk organisme. De laatste ontdekking op het gebied der geneeskunde schijnt nu voor lijders aan die ziekte zeer gunstige vooruitzich ten te openen. Een geneesheer te Bor deaux heeft aan zijn patiënten met zeer gunstig gevolg biergist voorgeschreven. Twee andere geneesheeren hebben met hetzelfde middel nog meer succes gehad. In één geval verminderde de dagelijksche afscheiding van suiker van 25 tot 10 gram, en in een ander geval was de vermindering zelfs van 100 gram tot nul. De gist schijnt de suiker even snel weder te veranderen, als zij gevormd wordt. Het gevolg van de verwerking der gist op de suiker is de vorming van alcohol. Te Latbach is de gewezen Oostenrijk- sche eerste-luitenant Paul Bartmann als spion in hechtenis genomen, een, om zijne militaire opleiding zeer gevaarlijk verspieder, die al meer van zich heeft doen spreken. Een hooggeplaatst offi cier had hem in den winkel van een fotograaf herkend, waar hij fotografiën van vestingen had laten ontwikkelen. Hij ontkende gespionneerd te hebben en beweerde voor de Amerikaansche regeering een verhandeling over de versterking van het Panamakanaal te schrijven. Aan deze verklaring hecht men echter geen geloof. Bartmann heeft al in 1897 in Galicië gespioneerd en is toen tot vijf jaar zware kerkerstraf veroordeeld. Na zijne invrijheidstelling schreef hij aan den chef van den Oos- tenrijkschen staf een brief, waarin hij met een nieuw groot verraad dreigde. Hij kreeg toen drie en een half jaar kerkerstraf wegens afdreiging. De storm, die Maandag over New Orleans is losgebroken, was een der ergste, nog ooit in die streken beleefd. De wind bereikte een snelheid van 70 tot 80 K.M. per uur. Het water van het Borgnemeer werd over den oever gezweept en overstroomde het land ter breedte van eenige kilometers. De lijn van den Louisville and Nashville-spoor- weg is over een lengte van 6 7 K.M. weggeslagen. De wind woei landinwaarts en belemmerde het afvloeien van de wateren der Missisippi, zoodat de rivier wies en b.v. de lagere stadsgedeelten van Scranton onder water kwamen te staan, De storm, die Maandag was op gestoken minderde tegen den avond. Omtrent de verliezen aan menschen- levens en aan geld melden de Ameri kaansche couranten, dat reeds vaststaat, dat 5 personen zijn omgekomen en dat er voor honderdduizenden aan materi- eele schade is toegebracht. Overal langs de kust tot Florida in het noorden, heeft de storm, die met overstrooming gepaard ging, gewoed. Te Mobile steeg het water bijna evenhoog als tijdens de overstrooming in 1906. De plaats Natchez is van alle verkeer afgesneden. Men vermoedt, dat er omtrent hon derd menschen in de vloedgolf zijn omgekomen. Te Pensacola namen in den nacht van Maandag op Dinsdag de verschrikte inwoners de wijk in de regeeringsge- bouwen. Nadere berichten uit de districten in het binnenland melden dat de katoen en suikerrietoogst ernstig hebben gele den van den wind. Er is voor meer dan 2,000,000 dollar schade aangericht. In Batou Rouge en omstreken zijn, voorzooverre bekend, 15 menschen om gekomen. Aangaande den orkaan, die in de Golf van Mexico heeft gewoed, meldt de Newyorksche correspondent van de Times, dat de kusten van Louisiana en Mississippi Dinsdag den geheelen dag van de rest van de wereld waren afge sneden. Te New Orleans werd de schade alleen op een millioen dollars geschat. Bij de afzending van de laatste berich ten waren de wateren van de Golf en van den Mississippi nog aan het was sen. Op vele plaatsen stonden de trei nen midden in het water. Het aantal slachtoffers wordt reeds op 300 geschat. Uit Cerbere (Spanje) verneemt de Matin Volgens ambtelijke berichten uit Cas tro heeft een aantal gewapende jonge lieden daar een aanval gedaan op eene processie.Het kwam tot een algemeene' vechtpartij. Twee personen werden ge dood en 56 gewond. een poging te wagen om het herstel der grondwetiige waarborgen te verkrij gen en de opening van het parlement. Mocht het verlangen niet worden in gewilligd, dan zou het eogenblik zijn gekomen om een diepe beweging in heel het land aan te richten. Uit Valence werd Woensdag gemeld Onder toejuiching van de menigte zijn hier hedenmorgen de drie veroordeelden onthoofd. De terechtstelling duurde 6 minutener viel niets bijzonders bij voor. De veroordeelden hadden, zoo men zich wel herinneren zal, in Dróme ver schillende moorden gepleegd en die streek geterroriseerd. Naar verluidt, is de Fransche regee ring van plan, wegens de ergelijke too- neelen die bij deze terechtstellidg zijn voorgekomen, bij het. parlement een wetsontwerp in te dienen, strekkende om voortaan de ter dood veroordeelden alleen op de binnenplaatsen van gevan genissen te onthoofden. BINNENLAND. De hoofd-ontvanger der posterijen te Limoges heeft zich met achterlating van een tekort van 350,000 francs uit de voeten gemaakt. Voor zijne familie heeft hij een brief achtergelaten, waarin hij meedeelt dat bedrag met speculatiën op de beurs te hebben verloren. In zijn bureau zou men nog 200,000 francs vinden. Hij deelde zijn voornemen mede om zich van kant te maken, maar in middels is gebleken, dat hij nog 20,000 francs heeft meegenomen. In. de gevangenis te Osj (Toerkestan) hebben gevangenen bij een wandeling drie man van de wacht en twee op zichters gewond. De wacht maakte van de vuurwapenen gebruik. Negen gevan genen werden gedood, terwijl eveneens negen gewond werden. Maandag 20 dezer, heeft de koning van Engeland zijn handteekening gezet onder de wet die aan Zuid-Afrika de unie en aan de unie een grondwet ver leent. De republikeinsche groep uit het Spaansche parlement heeft besloten met alle democratische elementen samen In de vergadering van de Tweede Kamer werden Woensdag alle nieuw benoemde leden, behalve de lieer Ruijs de Beerenbrouck, toegelaten. Te zijnen aanzien stelde de commis sie voor, een nader onderzoek naar de gegrondheid der ingebrachte bezwaren in ta stellen. Dinsdag a.s. zal over dit voorstel gediscussieerd worden. De overige leden (behalve de reeds door de Koningin beëedigde heer Lief- tinck) legden den eed of belofte af. Negentien van hen verkozen de belofte boven den eed. De ingebrachte bezwaren tegen de verkiezing van den heer R. de B. zijn vervat in onderstaand verzoekschrift, hetwelk aan de Tweede Kamer werd toegezonden. Aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal. Edelmogende Heeren, Geven eerbiedig te kennen de onder- geteekenden, allen kiezers voor leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal in 't kiesdistrict Gulpen: Dat bij de jongste plaats gehad heb bende verkiezing op 11 Juni j.l. voor een lid der Tweede Kamer der Staten- Generaal in 't kiesdistrict Gulpen, zoo danige onregelmatigheden hebben plaats gehad, dat, indien deze onregelmatig heden blijken juist te zijn, deze ver kiezing behoort te worden vernietigd Dat adressanten derhalve eerbiedig verzoeken, alvorens jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck als lid der Tweede Kamer voor 't district Gulpen toe te laten, te bevelen dat een onderzoek zal worden ingesteld omtrent de navolgende feiten 1. dat in alle stemdistricten in het kiesdistrict Gulpen andere stembiljetten 'lijn gebruikt, althans voor een groot gedeelte, dan volgens de wet en de tot hare uitvoering gegeven voorschriften mogen worden gebruikt, welke stem biljetten ingevolge art. 89 der Kieswet van onwaarde hadden behooren te wor den verklaard, hetgeen niet is geschied, en de uitslag der stemming, ware zulks wel geschied, eene geheele andere zou zijn geweest. 2. dat verschillende stembiljetten, die om andere redenen, in art. 89 der kies wet genoemd, van onwaarde zijn, niet van onwaarde zijn verklaard, tenge volge waarvan de uitslag der stemming ook een andere is geweest. 3. dat verschillende stemmen abusie velijk door diverse stembureaux zijn aangemerkt als te zijn uitgebracht op den heer Ruijs de Beerenbrouck, terwijl die stemmen in werkelijkheid waren uitgebracht op den heer Paul Brouwers, waardoor mede de uitslag der stemming een andere is geweest. Dat adressanten zich reeds den 22 Juni j.l. hebben gewend tot den voor zitter van het hoofdstembureau in 't kiesdistrict Gulpen, met verzoek op grond van voormelde bezwaren te be velen dat eene nieuwe opening der stembiljetten zal plaats hebben; Dat voornoemde voorzitter echter heeft geweigerd aan dat verzoek gevolg te geven onder voorwendsel dat voor- bedoeld hoofdstembureau op 12 Juni j.l. zijne functie heeft geëindigd en mitsdien ontbonden is, zoodat het geene nieuwe opneming der stembiljetten kon bevelen Dat naar het oordeel van adressanten deze meening in flagranten strijd is met art. 95 der Kieswet waarbij uitdrukkelijk is bepaald, dat het hoofdstembureau hetzij ambtshalve, hetzij naar aanleiding van een met opgave van redenen ge daan verzoek van een of meer kiezers, een nieuwe opneming der stembiljetten kan bevelen, hetgeen, beschouwd in verband met art. 98 der Kieswet, nood wendig moet beteekenen dat reclames tegen eene stemming nog kunnen wor den ingebracht, totdat over de toelating van den gekozene is beslist; Dat adressanten thans genoodzaakt zijn zich te wenden tot U. E. M. ten einde op voorgeschreven onregelmatig heden orde te stellen. Redenen waarom adressanten met vorigen eerbied verzoeken, alvorens over de toelating tot lid Uwer Kamer van jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck een definitief besluit te nemen, te gelasten dat alsnog eene nieuwe opening der stembiljetten uit alle stemdistricten van voormelde plaats gehad hebbende stem ming zal plaats hebben ten einde deze stembiljetten conform de wet te onder zoeken. Valkenburg, den Aug. 1909. Het welk doende enz. Een kantoorbediende van het filiaal der firma Julius Pintsch, gevestigd aan de Croeselaan te Utrecht, is plotseling verdwenen, in het bezit van geld, de firma toebehoorende. Het jongmensch, genaamd A. G., oud 21 jaar, gehuwd en vader van 1 kind, kreeg Maandagmorgen van zijn patroon de opdracht, op een mandaat van de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen ten kantore van de heeren Vlaer en Kol een som te innen van pl.m. f 1385 en daarvan f 1300 te storten bij de firma Blijdesteiu in de Trans. Hij heeft het geld wèl gehaald bij Kol, maar is niet gezien op het kantoor in d© Trans, zoodat het vermoeden voor de hand ligt, dat G. met de f 1385 er van door is gegaan. De politie heeft naar alle richtingen getelegrafeerd om zijn aanhouding te verzoeken, terwijl overal het signalement van den jongeman is verspreid. Men denkt dat G. is uitgeweken naar het buitenland; reeds vroeger vertoefde hij te Antwerpen, terwijl hij wel eens het voornemen moet hebben geuit naar Amerika te vertrekken. Hij stond ook in betrekking tot een Haarlemsche ziekteverzekeringsmaatschappij. De vrouw van den zetkastelein D., te Heelsum, die evenals haar man, in voorloopige hechtenis was genomen onder verdenking van gelden te hebben verduisterd ten nadeele van mede-erf genamen, is weder op vrije voeten ge steld. Dinsdag werd door de afdeeling In casso van Van Gend en Loos op den Dam, te Amsterdam een bediende uit gezonden ter inwisseling eener cheque. Toen de man niet terugkeerde bleek bij nadere informaties, de cheque aan de betreffende bankinstelling verzilverd, van den bediende was echter geen spoor te vinden. Oogenblikkelijk werd de politie van het geval in kennis gesteld, die onmiddellijk haar onderzoek aan ving. Het bedrag der cheque beloopt ongeveer f 2000. Dinsdagavond verspreidde zich te Zwolle het gerucht, dat een vrouw uit Duitschdand komende, een levend pas geboren kindje door een 12-jarig meisje in een mandje had doen bezorgen bij een waschvrouw, de wed. J., in de Ak kerstraat, die het niet wilde aannemen, waarop het meisje dat mandje op het politiebureau bezorgde. Aan de spoor- en tramstations en stoombooten werd naar de vrouw gezocht, die eindelijk werd gevonden ten huize van haar broeder buiten de Sassenpoort. Bij ingesteld onderzoek is gebleken, dat bedoelde vrouw genaamd is G. B., gehuwd met J. P., vroeger wonende te Zwolle, welke vrouw eenigen tijd ge leden haar man had verlaten en nu met een paar kinderen in Duitschland woont. Nadat negen weken geleden haar on gehuwde dochter van een meisje was bevallen en de vermoedelijke vader haar dochter niet wilde trouwen, was grootmoeder met het kleintje Dinsdag van Duitschland naar Zwolle gereisd en na het met wat kleertjes in een zoo genaamd ganzenmandje te hebben ge pakt, liet zij Dinsdagavond 8 uur dat mandje als waschgoed door het 12-jarig dochtertje van Hdie daarvoor een kwartje kreeg, ten huize van de wed. J. bezorgen. De wed. J. bemerkte dat er een levend kind in lag en wilde het niet aannemen. Zij zond het meisje er mede naar 't politiebureau, alwaar spoedig bleek, na dat bedoelde vrouw was opgespoord en aangehouden, dat het kind negen weken oud was en in Duitschland was gebo ren, terwijl de vrouw beweerde dat aan gezien hare dochter, de moeder van dit kind, spoorloos was verdwenen, zij het daarom maar naar de woning van den vermoedelijken vader had gebracht. Van een en ander werd proces-ver- baal opgemaakt en het kindje inmid dels ter verpleging in het Passanten huis opgenomen. Nadat G. B. zich met haren verlaten echtgenoot had verzoend eu berouwvol beloofde nu goed voor haar kleinkind te zullen zorgen, is aan haar dat kindje teruggegeven en is zij daarmede in ge zelschap van haar man weder naar Duitschland teruggekeerd. Begin dezer week, zoo meldt men aan de Limb. Koer., begaf zich een burge meester uit een gemeente, in de nabij heid van Maastricht, ter jacht met zijn zoon. Hoewel de jacht op fazanten nog niet geopend is, waren de jager» toch zoo op zulk een lekker hapje belust, dat beiden de verleidiug te groot was om niet op een fazant aan te leggen met het moordend lood. Twee geweren wer den in de houding van vaardig gebracht er knalde een schot, eude fazant viel dood uit de lucht. En de burgemeester liep toen, zoo hard als beenen 't gedoogen, naar het smakelijk boutje en stak den fazant in den wildzak. Doch op hetzelfde oogenblik kwam eerst het hoofd en daarna het heele lichaam van den onbezoldigden rijks veldwachter Schils te Limmel uit het struikgewas te voorschijn. De jagers stonden beiden perplex, en hun werd duidelijk aan het verstand gebracht dat de fazanten nog tot de verboden lek kernijen behooren. Ongaarne gaf de burgemeester het wild af: zelfs bood hij ernstigen tegenstand. De zoon des burgemeesters werd ge verbaliseerd wegens het schieten van en de burgervader zelf wegens het vervoeren van een fazant in gesloten jachttijd. Tegen dezen laatste werd bovendien nog proces-verbaal opge maakt, omdat hij weigerde zijn jacht- acte te vertoonen „Ik ben hoofd der politie, dien moet ge maar gelooven", zeide hij. Dat intusschen een hoofd van politie zich in deze jachtkwestie anders had behooren te dragen, zal hem eerlang wel duidelijk worden gemaakt. Met veel opgewektheid is Zondag te Oosterhout het 100-jarig geboortefeest gevierd van den oudsten inwoner dier gemeente, den heer Gijsbertus van Ham, verpleegde in het St. Jozefsgesticht. Hoewel doof en slecht van gezicht, is hij nog een krasse grijsaard, die een helderen geest heeft en gaarne van zijn jeugd vertelt. Hij is tweemaal getrouwd geweest. Uit het eerste huwe lijk had hij vier, uit het tweede geene kinderen. In het geheel zijn van den jubilaris nog in leven 144 kinderen, klein- en achterkleinkinderen. Een zijner zoons vierde 't vorige jaar zijn gouden bruiloft, waarbij de toen 99-jarige vader tegenwoordig was. Hoe gezond hij nog is, blijkt hieruit, dat hij nog goed kan eten, graag zijn pijpje rookt, dagelijks nog kleine wandelingen maakt en ver leden Zaterdag nog in den tuin van het gesticht aardappelen rooide. Heel Oosterhout heeft met den jubi laris gefeest. De burgemeester en de Biergist tegen suikerziekte. Waar schijnlijk bestaat er geen land tor wereld, waar meer menschen aan diabetes (sui kerziekte) geleden hebben dan in Frank rijk. Daarom kan het niemand ver wonderen, dat juist Fransche geneeshee- ren zich veel hebben beziggehouden met het zoeken naar een geneesmiddel tegen deze gevaarlijke kwaal. I

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1