van de 30 pets. additioneele rechten "in goederen, die uit de Antillen in Venezuela ingevoerd worden. De gezant is Vrijdag uit Caracas naar Trii idad vertrokken, blijkbaar om langs den Engelschen kabel nadere lastgeving aan zijne regeering te vragen. De Brusselsche courant „De Maas," die dikwijls goede berichten geeft om trent wat er aan het Belgische hof ge beurt, zegt dat er plannen bestaan, hoe wel nog héél vaag, dat koning Leopold afstand zal doen van de kroon. Kroon prins Alfred zal hem opvolgen. De groote verkoop van 's Koning's bezit tingen schilderijen, meubelen, voor werpen van kunstnijverheid was een voorbereiding van zijn plan. Men weet dat er al dikwijls geruchten hebben geloopen over een dergelijk plan van Koning Leopold. Men zij dus voor zichtig en geloove het niet te zeer. Het bestuurbare Fransche luchtschip La République is Zaterdag tusschen Tréval en Villeneuve, acht K.M. ten noorden van Moulins, uiteengesprongen en met groote snelheid gevallen. Het schuitje is, op den weg vallend, ver pletterd en de vier luchtschippers zijn omgekomen. Het ongeluk is veroorzaakt, doordien er iets is gebroken aan de schroef. Een vallend stuk van de schroef heeft het doek van den ballon doen scheuren. De ballon was op £00 M. hoogte. De personen in het schuitje zijn on middellijk gedood, behalve luitenant Phaure, die nog tien minuten geleefd heeft. «ft f|k ^ieiiwo, lleiiiden, 29 Sept. De gasfabriek alhier gaf Zondagavond eene extra-vertooning. Pas waren algemeen de lichten ontstoken of het gaslicht begon geregeld in sterkte af te nemen; daarbij vrij oneerlijk verschil makend onder de verbruikers. In de Prot. Kerk, alwaar op dit oogen- blik dienst was, begonnen de licht n van zelf uit te gaan, waarna voorzichtigheids halve de meter gesloten werd en toen de verdere dienst tot 7 uur in het duister werd voortgezet. In de café's werden petroleumlampen op gezocht en verder kaarslicht ontstoken. Ook alle verdere verbruikers zaten weldra na genoeg zonder licht. Aan de fabriek informeerende zagen we dat er met kracht water uit eene buis ge pompt werd, waardoor, naar men ons zeide, de stoornis was ontstaan. Ten elf ure des avonds was alles weder in orde, d.w.z. toen was er weder overvloe dig gas. Gelukkig was het volle maan en Zondag. Bij donkere maan zou het groote verwar ring op straat hebben doen ontstaan en op een werkdag zou het algemeen schade heb ben aangebracht. 't Is te hopen, dat de Directie maatrege len neemt, dat zich zooiets met den winter niet herhaalt; anders zien we tal van pro cessen in het verschiet van vakmenschen, die de op die wijze ontstane schade op de gasfabriek zullen trachten te verhalen. Met de gasfabriek alhier is het suk kelen, voor het oogenblik. Zondag geen licht en Maandag licht, doch met zooveel zwavel vermengd, dat ieder deuren en ven sters moest openen, om niet te stikken. 't Is een onhoudbare toestand. Naar we vernemen zijn de retorten (die van steen zijn) gebarsten en wordt te lang getalmd met ze door nieuwe te vervangen. Als de groote zuinigheid de wijsheid maar niet gaat bedriegenwant, naar we verne men, zijn enkele firma's van plan, zoo er niet direct verandering komt, zich op an dere wijze van verlichting te gaan voorzien. Werkendam. Zaterdag a.s., des nam. van 6—8 uur, zal er in de nieuwe consistorie van de Ned. Herv. Gem. alhier stemming gehouden worden voor een No tabel, in de plaats van wijlen den heer A. Mouthaan. Bij den heer A. G. Branderhorst al hier, staat voor de tweede maal in dit jaar een klein pereboompje in bloei. W oudrichrin. De oefeningen van het voorbereidend militair onderricht, zul len alhier gehouden worden Vrijdags van 68 en Zaterdags van 35 uur nm., aan vangende 1 October, in de oude kazerne der Artillerie. (hameren. Voor het Openbaar Onderwijs in deze gemeente is eene buiten gewone subsidie van f 1000 toegestaan. Van 28 Sept. tot 6 Oct. is de gele genheid opengesteld zich aan te melden voor het herhalingsonderwijs, dat gedurende de wintermaanden gegeven wordt, zoowel voor jongens als meisjes. Het voorbereidend Militair onderwijs dat 2 Oct. aanvangt, zal beginnen met 24 jongens. Tusschen Zaterdag en Zondag is ten nadeele van J. Bouman, A. v. d. Meijden en H. v. Hemert, langs de dijken hooi ontvreemd. Van de daders geen spoor. Terwijl het zoontje van H. v. M., Maandag op het land werkzaam was, zou hij over een greppel stappen, doch bezeerde zich zoo erg dat hij geen voet meer loopen kon. Naar huis gedragen zijnde, consta teerde dr. v. d. Giessen inwendige kneu zing van een voet. Herwffiien. Tegen de gebroeders V. te Veen (N.-B.), onlangs bekeurd door den rijks- en den gemeenteveldwachter wegens het weghalen van ooievaars op het terrein van den heer M. C. van Arendonck, ("waarvan wij indertijd melding maakten) is Vrijdag voor de Arrondissements-Recht- bank te Dordrecht 3 maanden gevangecis- straf geeischt In verband met dit feit waren boven. genoemde veldwachters en de heer Van Arendonck als getuigen opgeroepen. Op hunne terugreis per tentwagen van Gorcum ter hoogte van het postkantoor te Dalem raakte de schroef los van het lemoen, dit viel op de hakken van het paard en in een oogenblik lag alles van den steilen dijk. De rijksveldwachter sprong er onder den val uit; de heer v. A. en de gemeen teveldwachter maakten de heele buiteling mede. Allen bleven gelukkig ongedeerd, wat wel een wonder genoemd mag worden. Het paard had weinig letsel, de tentwagen was stuk zoodat de reis te voet vervolgd moest worden. O lessen, In de afgeloopen week, had de broodbakker Van Zanten uit Sprang, alhier het ongeluk, met de fiets van den dijk te tuimelen en kwam zoodanig op de beglooiïng terecht, dat hij zich aan het voorhoofd deerlijk bezeerde. Na bij de kin deren Smulders verbonden te zijn, reed hij met zijn knecht dien hij bij zich had, we der huiswaarts. Bij den arbeider I. D. alhier, is een varken lijdende aan vlekziekte. Bijna ieder een laat nu zijne varkens tegen deze ziekte inenten. Bij de in de afgeloopen week alhier gehouden aanbesteding, voor eene te bouwen consistoriekamer bij de Ned. Herv. Kerk, werd ingeschreven als volgt: Peter Smits voor f 611 en Adriaan 't Hooft voor f 510. Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund. In de vorige week ontstond er brand in de arbeiderswoning van G. P. alhier. Toen de bewoners wakker werden, stond reeds een gedeelte van hun huisraad in lichte laaie. Gelukkig werd P. het vuur nog meester, zoodat verder onheil voorko men werd. Naar men verneemt, dekt de assurantie de rnaterieele schade. Zaterdagavond gaf het Rijswijksch Fanfarecorps „Apollo", onder leiding van den heer A. M. J. Lentz, in de zaal van den heer D. Westerlaken alhier, eene in alle opzichten welgeslaagde uitvoering. Alle nummers, door de vereeniging ten gehoore gebracht, vielen zeer in den smaak van het publiek. Ook voor afwisseling was flink gezorgd. De heer Muller en echtgenoote uit Gorinchem waren daartoe uitgenoodigd. Wie genoemde heer en mejuffr. meer op het tooneel hebben ontmoet, weten genoeg hoe zij de lachspieren bij het publiek we ten.op wekken. Wij roepen èn „Apollo" èn haar medewerkers een welgemeend tot weerziens toe. A lm kerk. Op de Vrijdag alhier ge houden eerste najaarspaardenmarkt waren aangevoerd 120 stuks, waaronder zeer veel luxe-, vette paarden en hitten. De handel was over 't geheel genomen niet erg levendig. De slechte hooioogst van dezen zomer, waardoor de meeste veehou ders en boeren maar schraal in hun win tervoorraad hooi kwamen, was heden een beletsel om te handelen zooals men wel wilde Daarbij blijft het hooi duur, dus is weinig vooruitzicht om dezen winter ruim te kunnen opstallen. Luxe-paarden werden echter flink prijzig verhandeld, maar de overige soorten waren slecht te plaatsen en vooral niet tegen willige prijzen ook jonge paarden, waarin anders op deze markt steeds veel omgaat, waren niet gezocht. Men besteedde voorluxe-paarden f 500— f 700; werkpaarden f 250f 4002§-j arige f 200—f 250; l|-jarige f 150f 200; veu lens f 80f 140; hitten f 70f 150 per stuk. Cjieertruidenbers;. Zaterdag zijn de pijpwelboringen naar zuiver drinkwater op het plein der Havenkazerne alhier, welke uitgevoerd werden door de firma A. J. Stoel Jz. te Haarlem, geëindigd. Thans is men op een diepte van pl.m. 93 Meters gekomen aan een zandlaag welke een groote zuivere bron bevat. Als curiositeit meldt men ons nog dat op deze diepte heele alikruiken werden bovengebracht, wel een bewijs dat de zee zich in overoude tijden tot hier heeft uit gestrekt. Zaterdag werd aan K. Schaap, ma gazijnknecht bij het 3e Regt. Infanterie al hier, door den Hoog WelEd. Gestr. Heer Dekkers, majoor der Vesting Artillerie, in bijzijn van vele hooge militaire autoriteiten, de bronzen medaille der orde van Oranje Nassau op de borst gespeld, welke hem door H. M. de Koningin geschonken is. Aan K. Schaap die deze hooge onder scheiding voor zijn trouwe diensten te beurt mocht vallen, onze beste gelukwen- schen. In den nacht van 26 op 27 dezer, is er tusschen 1012 uur ingebroken in de Havenkazerne van het 8e Reg. Infanterie alhier. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de dief(ven) een koord van een raam hebben doorgesneden en zich daardoor een toegang hebben verschaft tot de cantine. Naar wij uit zeer vertrouwbare bron ver nemen, zijn 200 cigaretten, bussen Choco lade en een klein bedrag (nog geen f 1 in totaal) aan geld ontvreemd. Een groote hoeveelheid sigaren is onaangeroerd blijven staan. Maandagmorgen om zes unr werd de groote militaire reveille geblazen, teneinde alle manschappen een nauwkeurige visitatie te doen ondergaan. Of deze diefstal door militairen of wel door burgers is gepleegd is nog onbekend. Er is van het een en ander aangifte ge daan bij de Koninkl. Marechaussee te Raams- donkveer. Moge het deze gelukken de(n) dader(s) op te sporen. De campagne aan de Beetwortelsui kerfabriek „Statendam" alhier, zal den 12 October e.k. een aanvang nemen. De verwachting van de bieten is niet groot. Wel zijn er in deze streken meer gezaaid dan in vorige jaren, doch zij zullen in suikergehalte ver blijven beneden het middelmatige cijfer. Bij den caféhouder H. van Wietmar- schen alhier, is in den nacht van Zondag op Maandag, van een binnenplaatsje een flinke ladder ontvreemd. Zou deze diefstal nog in verband kunnen staan met die in de Havenkazerne? Bruohem. Onze predikant ds. W. Zijlstra, hoopt Zondag 31 October a.s. zijne afscheidsrede tot de gemeente te richten, terwijl hij op 7 November a.8. zijn intrede zal doen in de gemeente Groot-Am mers. Hij zal alsdan bevestigd worden door zijn zwager ds. P. Kuijlman Jr. van Ooster- wolde (Gr.) Vrijdagavond jJ. werd om 7 uur vergadering gehouden over het „Fonds." In die vergadering werd het advies, ingewon nen door de heeren Van Herp en Van Ga meren, aan de inwoners medegedeeld. Dit advies luidt: „het Fonds behoort aan h/t dorp," tevens adviseert de advokaat de gel den voor goede doeleinden te gebruiken, zooals thans gebruikelijk is. Herpt. Zondagavond hielden deleden van de handboogschutterij „Ons Genoegen" hun jaarlijksch feest van prijsverschieting. Alvorens de wedstrijd begon werd door den president van het gezelschap aan Mart. Fitters een prachtig massiefzilveren medaille aangeboden, waarna hij tat Keizer van het gezelschap werd geproclameerd. Hierna begon de wedstrijd en werden na een hevigen kamp de personeele prijzen gewonnen als volgt: le prijs Mart. Fitters met 41 punten. 2e P. Fitters 41 3e G. Piron Pzn. 39 In 10 schoten. De kampioensprijs verwierf Mart. Fitters met 21 punten in 5 schoten. Op gelukspapieren was de uitslag le prijs G. Piron Pzn. met 28 punten. 2e P. Fitters 3e J. Fitters Azn. De harmonie „De Eendracht", had de welwillendheid het feest met een concert op te luisteren, dat onder het publiek een vroolijke opgewekte stemming bracht. Na de prijsuitdeeling bleven velen nog gezellig bijeen en werd nog menige toost uitgebracht op den bloei van het gezelschap. Kaatsheuvel- De firma Vesters en Roestenberg, schoenfabrikanten alhier, heb ben voor hun personeel den 10-urigen werk dag ingevoerd. Ze beginnen nu om 6 uur en eindigen om 6 uur. Moge dit voorbeeld tot navolging strekken! 's-Cïi,aveiiiuoei\ De weleerw. heer Ds. G. Klumper, predikant der christelijk gereformeerde gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Nieuwpoort bedankt. ï\Tedei*heniert. (Rietschoot). De campagne op de steenfabriek „de Rijswaard", is voor dit seizoen weder geëindigd. Niet minder dan ruim 8.000.000 steenen werden vervaardigd. In aanmerking genomen, den buitenge woon slechten zomer voor de steenfabricatie, is de productie groot. (Noordzijde). Dat het hooi thans enorm duur is, bewijst dat een partij oud hooi alhier, is afgeleverd voor f 25 per 500 K.G. aan de hooiperserij van den heer W. v. Genderen te Welseind. (Eiland). Ter verbetering van het bericht in het nummer van Zaterdag j.l. dezer courant, betreffende den verkoop van een paard door den heer O. v. d. Werken alhier, voor f 6/0 kan dienen, dat niet al leen het paard, maar ook het veulen van 3 maanden oud verkocht is, tot een geza menlijke waarde van f 870. Beide dieren zijn naar Frankrijk getrans porteerd. Aildel. Voor de betrekking v.rn ge meente-opzichter hebben zich 16 sollici tanten aangemeld. Raamsdonkveer. Uitslag der door den bouwkundige de heer Ant. M. Schendel te Lagezwaluwe, gehouden aan besteding van het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer Adr. de Bruin te Raamsdonksveer. Jos. van Oers te Drunen, f3500 J. de Beer, Raamsdonkveer, f3225 Wed. F. Roovers Zn., Waspik, f3210 Arn. Broekhoven Zn., Oosterhout, f 2980 J. J. van Loon, Werkendam, f2980 L. van Beek, Raamsdonkveer, f2969 P. L. van Meer, Oosterhout, f2912 Th. Roovers, Made, f2820 W. G. Schaap, Baardwijk, f2715 J. L. Weijdemans, den Hout, f2730 Jos. Leijten, Raamsdonk, f2650 Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Capelle. Het voorbereidend militair onderricht zal voor de jongelingen uit deze Slechts één jongeling uit deze gemeente heeft zich tot deelneming aan de oefeningen aangemeld. Het schijnt dat er personen zijn die de appelen in eens anders boomgaard niet rijp kunnen zien worden. In de afgeloopen week is dan ook door den gemeenteveld- 1 wachter alhier tegen enkele personen wegens appeldiefstal proces-verbaal opgemaakt. J.l. Vrijdag 24 September hield de alhier gevestigde Stoomzuivelfabriek „De Toekomst" 's-avonds ten 6 ure ten herberge j van Gebr. Ockers in de Heistraat, een ver gadering. Na de opening der vergadering door den voorzitter, den heer M. J. Rijken, Az., werden de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer A. J. C. Meijer, gelezen en vervolgens door de vergadering goed gekeurd. Daarna werd het huishoudelijk reglement vastgesteld, werden besprekingen gehouden in verband met aankoop melkkannen en verkoop van ondermelk, om ten slotte door den voorzitter, onder dank voor de opkomst der leden, gesloten te worden. Wij kunnen de landbouwende bevolking uit deze en omliggende gemeenten niet genoeg aanraden steeds werkzaam te zijn in 't belang der fabriek. De verschillende bestaande roomboterfabrieken bewijzen toch ten duidelijkste, dat het bestaan van zoo'n fabriek zeer in het belang der landbouwers is. VrUhoeven Cappel. De reke ning der gemeente Vrijhoeven-Cappel over het dienstjaar 1908 is door de Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant conform de voor- loopige vaststelling, door den gemeenteraad gesloten en vastgesteld: het bedrag der ont vangsten op f 6331.33j en dat der uitgaven op f 6098.51. Door de Kaatsheuvelsche Omnibus- Maatschappij, die zeer onlangs haar dienst heeft aangevangen, is aan den Directeur- Generaal der Staatsspoorwegen te Utrecht het verzoek gericht, om den trein, die te 10.11 uur voormiddag uit Lage-Zwaluwe naar 's-Bosch vertrekt en omstreeks 11 uur het station Kaatsheuvel Capelle voorbijsnort, met ingang van 1 October a.s. aldaar voor het in- en uitstappen van reizigers, alsmede voor het goederenvervoer te doen stilhouden Waspik. Zaterdag viel op de scheeps werf van Gebr. de Graaf alhier, een zekere C. Langermans van eene stelling, geplaatst bij een in aanbouw zijnd schip, waardoor hij met zijn knie op een ijzer terecht kwam, zoodat deze ernstig verwond werd. K"oii<lero|fen. De voor de Ned. Herv. kerk en enkele particulieren gehou den verpachting van bouwland, heeft, niet tegenstaande de ongunstige uitkomsten voor den landbouwer van 't laatste seizoen, toch alweer meer opgebracht en wel ge middeld 5 pet. De vraag: „Waar moet het heen?" is hier niet misplaatst. Dat de Eigenheimers zeer groot kun nen groeien, ondervond deze week de land bouwer J. v. d. V., die een exemplaar dolf dat het gewicht van 9 ons bedroeg. Waar lijk wel eene bijzonderheid. Kuiliclieill- De veeziekte onder de varkens schijnt thans uitgewoed, hoewel hier en daar nog wel een ziek dier voor komt. Met de iuenting is hier een prac htig resultaat verkregen, zoodat we dit middel veilig warm mogen aanbevelen. Goi'iiiclieill. Ter Vrijdag gehouden eerste najaarspaardenmarkt waren aange voerd 1201 stuks, waaronder zeer veel luxe, vette paarden en hitten. De handel was over 't geheel niet erg levendig. Luxe-paarden werden echter flink prijzig verhandeld, maar de overige soorten waren slecht te plaatsen. Ook de jonge paarden waren niet gezocht. Men besteedde voor luxepaarden f500 s 700; werkpaarden t 250f 400; 2|-jarige f 300f 250; 1 I-jarige f 150f 200; veu lens f 80f 140; hitten f 70f 150, per stuk. gïKKSSNUIIAlATNC,i. Stremming van het verheer. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordbrabant, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het verkeer over de Rol brug over de Schutsluis te Andel, gedurende een of meer dagen zal zijn ge stremd, ingaande Ronderdag 30 September lf)09, te 5 uur voor middag en wel gedurende zoo langen tijd als de uit te voeren verwisseling van sluis deuren zal vorderen. Voor voetgangers zal gelegenheid bestaan om over de sluisdeuren in het Noordelijk Slnishoofd te passeeren. De Commissaris der Koningin voorn., A. VAN VOORST TOT VOORST. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Waspik, gehouden op Dinsdag 28 Sep tember j.l. Afwezig de heer M. C. J. van Son. Voorzitter P. N. Dekkers. Secretaris W. J. v. Dusseldorp. De voorz. opent de vergadering. Alvorens tot voorlezing der notulen over te gaan worden de herkozen raadsleden de heeren B. Zijlmans, P. H. Sugt en P. Th. Gijsman beëedigd. De voorz. wensght de heeren met hunne benoeming geluk en verzoekt daarna den secretaris voorlezing .der notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Aan de orgie is: 1 Mededeelingen Eenige besluiten van Gedeputeerde Sta ten, waarbij worden goedgekeurd diverse besluiten van den gemeenteraad, genomen dd. 27 Aug. 1909. 2. Proces-verbaal van kasopneming, ge daan bij den gemeenteontvanger dd. 25 Sept. j.ï. In kas bleek aanwezig te zijn f 148.10 Deze mededeelingen worden allen aange nomen voor kennisgeving. 3. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning over 1908. Overeenkomstig het verslag van de comissie van onderzoek, wordt met algemeene stemmen deze rekening voorloo- pig vastgesteld. 4. Goedkeuring armenrekening over 1908. Wordt met algemeene stemmen goedge keurd. 5. Aanbieding gemeentebegrooting 1910. Overeenkomstig art. 203 der gemeentewet wordt deze begrooting gedurende veertien dagen ter visie gelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. 6. Onbewoonbaarverklaring der woningen wijk A nos. 51 en 52, toebehoorende aan A. J. Kuijten en der woning A 48, toebe hoorende aan de Dames Freericks. Na eenigen tijd over dit onderwerp be raadslaagd te hebben wordt besloten deze woningen onbewoonbaar te verklaren. 7. Wijziging gemeentebegrooting 1909. Met algemeene stemmen wordt tot deze wijziging besloten. 8. Reclame tegen den aanslag in den hoofdelijken omslag van Mej. C. Kools. Op voorstel van den voorzitter wordt, ter behandeling van deze reclame, overge gaan tot eene besloten vergadering. Na heropening der vergadering blijkt geen der leden meer het woord te verlangen, zoodat de voorzitter onmiddellijk overgaat tot sluiting. IKiiinenSaiid. Naar wij vernemen ligt het in het voornemen van den minister van ju stitie, te bevorderen, dat de dezer dagen door de Eerste Kamer goedgekeurde wijzigingen der civiele Kinderwetten, reeds met 1 November e.k. in werking kunnen treden. Over de verkiezing van mr. Ruys de Beerenbrouck tot lid der Tweede Kamer is door J. Thomas en E. Caselli, beiden te Valkenburg en kiezers voor de Tweede Kamer een tweede adres gezonden, waarin zij er nogmaals op aandringen op grond van artikel 89 eerste lid der Kieswet jhr. Ruys de Beerenbrouck niet toe te laten als lid en een ernstig on derzoek te gelasten naar de overige ge pleegde onregelmatigheden en zoonoo- dig het resultaat van dat onderzoek in rt kening te brengen bij de beslissing omtrent deze toelating. Vrijdagavond te 6 uur is in de Brug straat, de drukste winkelstraat van Breda, plotseling een in aan hou huis van vier verdiepingen ingestort. Er waren 13 werklieden iu het gebouw van wie zes ongedeerd bleven. Twee mannen, Talboom en Van Rijen von den bij het ongeluk den dood. De ove rige vijf, ..^«.iOxider ue aannemer Beekers uit Princenhage, werden ge wond. Militairen en politie verleenden de eerste hulp. De gewonden werden onmiddellijk naar het militair hospitaal overgebracht. De laatste van de dertien werd levend uit den kelder gehaald, maar had een been gebroken. Bijzondere vermelding verdient nog het optreden van den kapitein der genie Roelofs Valk, die oogenblikkelijk alle militairen die voorbij kwamen tot hulp verleenen requireerde. Algemeen is men verontwaardigd over de luchthartigheid, waarmede de herbouw van bet ingestorte pand heeft plaats gehad, zoowel wat betreft con structie, gebruikt materieel als het toezicht. Aannemers met bekende jarenlange ervaring hebben het meermalen gezegd, dat daar ter plaatse ongelukken niet konden uitblijven. De voor het gebouw staande stelling en eenige planken zijn terecht gekomen in de wiukels aan de overzijde van de straat gelegen, zoodat ook daar aanzien lijke schade is aangericht. Het gemeentebestuur heeft aan den plaatselijken commandant f200 ter hand gesteld voor de militairen, die zich zoo verdienstelijk hebben gemaakt bij het reddingswerk, terwijl bij officieele be kendmaking door B. en W. dank is gebracht aan burgers en militairen, die behulpzaam zijn geweest of hun diens ten hebben verleend bij de redding der ongelukkige slachtoffers. De Br. Ct. schrijft onder meer: Op een afstand van het werk stond de architect van het ingevallen gebouw, de heer Mermanshij stond daar, suf, het hoofd verloren, met troebelen blik opziende naar de rosse toortsen walm, die zoo luguber schijnsel wierp over de puinhoopen, van wat had kunnen worden, zijn eerste gebouw. Want het was het eerste groote werk, waaraan de heer Mermans zijn jeugdige krach ten had beproefd. Opeens scheuren er door de reeds nachtelijke duisternis een paar rauwe kretende zoon van den heer Walder, den aanbesteder van het werk, was in een overspannen geestestoestand den architect naar de keel gevlogenin het rossige schijnsel der straat worstelden de baide mannen en gesmoorde kreten klonken op; men snelt toe, tracht de vechtenden te scheiden en voert, kalm overredend, den in woede ontzinden Walder naar zijn huis. Dö architect keert tot de puinhoopen terug en blijft starend toekijken. Later op den avond krijgt ook hij het te kwaad; zijn zenuwen overmees teren hem en ook hij wordt, door twee marechaussees naar huis geleid Van arrestaties in verband met deze zaak is, zoo zegt de Bred. Ct. verder, niets bekend. Het Dgbl. v. N.-Brab. 3chreef Maandag: De toestand van den aannemer Bee kers is bevredigend, hij gaat goed voor uit en er is alle hoop op herstel. Ook Verheijen en Van Geel maken het heel goed, er is een flinke verbe tering in hun toestaud gekomen. Alzoo bestaat er zeer groote kans dat het bij twee slachtoffers bij deze ramp zal blijven. Nog steeds is niet met zekerheid te melden wat de oorzaak der instorting is geweest. Naar we vernemen begin nen de deskundigen meer en meer eene verzakking ook in het midden en ach terdeel van het gebouw als oorzaak der instorting aan te nemen. Uit ver schillende omstandigheden schijnt men te mogen opmaken, dat aanvankelijk eene gestadige, nauw merkbare verschui ving heeft plaats gehad, gevolgd door eene plotselinge instorting toen de voor naamste balken hun steunpunten had den verloren. Omtrent den moord bij Koekange meldt men aan de Asser Crt.: De politie ontdekte op het oorijzer van de vermoorde vrouw Bierman een bloedvlek, eveneens bloedvlekken in de bedgordijnen ten huize van den ver moorden Bakker. Die vlekken zouden i gemeente gegeven worden te Kaatsheuvel, (openbare lagere school Berkdijk) op Zater dag van 1 tot 3 uur namiddags en Maandag van half zes tot half acht. s-Hertogenbosch, 27 September 1909.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2