Hel Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. EERSTE BLAB. let Blonde Nitltje Reisziekte. Uitgever: L. J* VEERMAN, Heusden. No. 2880Zaterdag 2 October FEUILLETON. 1909. UNS VAM ALTEH^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7*/j ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. De zeeziekte is langen tijd beschouwd als de gewichtigste onder de stoornissen, die door afwijkingen van het evenwicht van ons lichaam te voorschijn geroepen kunnen worden. De snelheid en de eigenaardigheden onzer nieuwere ver keersmiddelen hebben bewerkstelligd, lat wij heden ook nog „wagenziekten" kennen. De storingen in het welzijn, die bij dansen, draaien en in een draai molen rijden, optreden, hebben slechts theoretisch belang, daar men hen in de practijk kan ontgaan, als men hare oorzaken vermijdt. Doch de bezwaren uie veel menschen bij het rijden in treinen, trams, enz. ondervinden, zijn niet /iOO gemakkelijk te vermijden, omdat het steeds meer eischende verkeer deze voortbewegingsmiddelen voor de men schen noodzakelijk maakt. De storingen van het welzijn bij het gebruik der verschillende verkeersmid delen zijn: onwelzijn, hoofdpijn, maag klachten, duizeligheid, misselijkheid, braken. De zeeziekte treedt gewoonlijk uitgebreid op, wanneer het schip spoedig in onrustig water komt, of wanneer tamelijk plotseling storm op komt zetten. Het zijn echter niet JUe gWotè goYvëii, die ongunstig werken, maar de onregelmatige, die het schip niet regel matig opheffen en laten dalen (het zgn. stampen), of naar links of rechts laten overhellen (het zgn. rollen), maar die deze beide bewegingen ongelijkmatig doen samenvallen (het zgn. slingeren) Men weet, dat het ongewone en on re gelmatige dezer beweging bijdraagt tot het ontstaan der ziekte. Daarmee komt overeen het gevolg der verschillende toegepaste hulpmiddelen, die ontstaan zijn door de ervaring van zeevarenden. Bij het stampen of rollen van het schip is het nuttig, wanneer men zich op den bodem neerlegt, de oogen sluit en de bewegingen van het schip in gedachte meemaakt. Yerder geeft het beslist verlichting, wanneer men op bet oogen- blik, dat het schip daalt, diep zucht; men ontgaat daardoor bet hoogst on aangename gevoel, alsof bij het naar beneden dalen zgn buik wegzakt. Dit gevoel n.l. is in het meerendeel der W. HEIMBURG. (16 „Eindelijk hoorde ik haar naderen. „Langzaam werd de kamerdeur geopend. :fu stond zij op den drempel, zoo slank, zoo bekoorlijk was haar verschijning, als ilooit te voren. „Met roodgeweende oogen en doodsbleek gelaat schreed zij tot aan de plek waar ik stond. Daar bleef ook zij staan. Even sloeg zij de oogen op, toen zeeg zij aan mijn voeten neder. Heinrichl Heinrichl klonk het mij in de ooren, terwijl zij haar gevouwen han- len bevend naar mij uitstrekte. „Zij prevelde nog eenige woorden, doch ik verstond haar niet. „Toen sprong ik op; de woeste, niets ontziende toorn had zich weder van mij ïeester gemaakt. Met ijzeren greep vatte ik haar bij de hand en sleurde haar voort, uit de kamer naar het portaal, langs de troden van de houten trap, zoodat het schoone hoofd bonsde tegen de wanden, door de vestibule, eindelijk tot over den irempel van mijn huis. „En willoos liet zij mij begaan zonder genstand, zonder een woord te spreken, i echts een diepbedroefden blik, als van en ree op het oogenblik dat ze zich in de macht des jagers weet, vestigde zij op mij met haar blauwe oogen. „Ook ik sprak geen enkel woordde keel va» mij dichtgeknepen. gevallen het begin ven zeeziekte. Zonder meer is het duidelijk, dat men zuchten en het in gedachte volgen der scheeps- bewegingen slechts dan doen kan wan neer die bewegingen regelmatig zijn; bij het slingeren is dit dus uitgesloten. Daarnaast komt in aanmerking hoe de algemeene toestand van den reiziger is. Gemoedsbewegingen, angst voor het water, alcoholisme, zwakke maag zijn momenten, welke de kans op zeeziekte zeer vergrooten. Het best is steeds zijn gewone voedsel te blijven gebruiken, doch door de op wekkende werking der zeelucht zijn er minstens vijf maaltijden noodig. Het menigmaal aanbevolen gebruik van al cohol is bijna nooit nuttig, het minst bij die menschen, die er niet aan gewoon zijn. Door de geestige opwekking kan het optreden van zeeziekte wel een korten tijd verschoven worden, maar als de alcohol uitgewerkt is, komt ze des te erger voor den dag. De neiging tot treinziekte komt niet zoo vaak voor, maar maakt toch voor de daaraan lijdende menschen het reizen tot een groote kwelling. Ook hier bestaat hoofdpijn, onwelzijn, misselijkheid, braken. Yele menschen zijn reeds bij 't begin der reis niet lekker, omdat ze zich moe gemaakt hebben door allerlei bezigheden of omdat ze zich zenuwachtig maken. Daardoor gaat de eetlust weg en komt men met een leege maag in den trein. Bij velen treedt nu deze treinziekte niei meer op, wanneer ze geleerd hebben, ?oor en onder de reis regel matig en goed te eten. Bij anderen ontstaat het "tfLkhagen daardoor, dat ze te veel uit het raampje kijken het met de oogen volgen der snel voorbij-ijleDdé voorwerpen, bewerkt duizeligheid. Dit gebeurt des te meer als men achteruit rijdt; dan komen de beelden niet op de gewone manier in 't oog, maar van achteren. Dat men bovendien door vele uren te zitten op een plaats vermoeiten dat de inademing van locomotievenrook niet goed op het welzijn werkt, zijn natuurlijk andere punten, die in aanmerking komen. Vele reizigers worden al daardoor ziek, dat zij naar het oude gebruik het raampje aan de windzijde gesloten houden en het andere openen, waar stof en rook binnenkomen. Een groot aantal reizigers is gedu rende den rit geheel vrij van stoornis, doch krijgt pas een onbehagelijk gevoel, „Het eenige, waartoe ik mij in staat ge voelde, was met een breed gebaar den arm uit te strekken naar den weg, die voor haar lag. „Thans begreep zij mij. „Hoog en trotsch had zij zich opgericht, het schoone blondgelokte hoofd achterover geworpen. „Zoo stond zij voor mij, als ware niet zij, maar ik de schuldige. Haar lippen bewo gen zich, als wilde zij spreken toen wendde zij mij den rug toe met een bijna verachtelijk gebaar en ging heen in de som bere ochtendschemering „Ik keek haar na zoo lang ik kon, als vastgeworteld aan den bodem, en eerst toen zij uit het gezicht was wierp ik het geweer over den schouder en doolde, aan wilde smart ter prooi, door het bosch. „Waarom had ik niet ingezien, dat zóó niet de houding kon zijn van een vrouw, die zich schuldig weet en overtuigd is, dat den bedrogen echtgenoot haar schuld be kend is? Waarom ben ik haar niet nageijld om een verklaring te eischen, waartoe ik toch het recht had? Waarom ging ik af op den schijn en twijfelde geen oogenblik aan de misdaad van mijn teerbeminde vrouw en mijn dierbaarsten vriend, de twee wezens die mij, met jou, Johannes, de eenigen waren aan wie mijn ziel gehecht was? „Waarom? Ach, Johannes, wordt niet het geheele menschenleven beheerscht door het „waarom?" XVHI. Eindelijk de herfstzon was reeds door de ochtendnevelen heengedrongen, had ik mijn huis weder bereikt. Ik koesterde slechts éénen wensch: ach ware zij toch slechts teruggekeerd, schuldig of niet. „Ik was te eng verstrikt in de banden, wanneer de trein plotseling remt of terugrijdt. Het is een algemeene ervaring, dat de mensch bewuste bewegingen met nog zoo groote verplaatsing van zijn lichaam goed verdraagt, b. v. bij tur nen, in het waterspringen etc.dat echter passieve bewegingen, zelfs van geringe afmetingen onaangenaam zijn, wanneer ze onverwacht gemaakt moe ten worden. Zoo is het een danser steeds onaangenaam, wanneer hij on verwachts om zichzelf wordt rondge draaid. Eveneens krijgt een zwemmer een onbehagelijk gevoel als hij plotse ling door een ander in 't water wordt geworpen. Hetzelfde gevoel ontstaat bij onverwachte veranderingen der snelheid en deze onzekerheid uit zich meestal dan in een duizeligachtig gevoel. Ondertusschen zijn de meeste men schen tegenwoordig reeds van kindaf aan het reizen gewoon, en dus niet meer onderhevig aan den invloed der onregelmatige beweging, zoolang deze niet zeer sterk zijn, b.v. bij ontsporin gen of botsingen. Ook het snel remmen van een automobiel geeft dergelijke verschijnselen. Het vaak gebruik maken van een dergelijk vervoermiddel ver mindert het optreden ervan, omdat dan ook de prikkel van het nieuwe wegvalt. Nog sterker kunnen de werkingen zgn, wanneer de rit over ongelijke wegen gaat. Bewoners van laag land onder vinden voorzeker vervelende gewaar wordingen op bergwegen. Het bestijgen van een berg met een t ndradbaan geeft b.v. een zekere beklemming, waaraan behalve angst ook twijfel vopr de schuldig is. Is echter de eerste zenuwachtig heid overwonnen, en de overtuiging van veiligheid gevestigd, dan verdwijnt die verkeerde indruk. Bij het gebruik maken van een lift echter blijft, zelfs bij een zeer kalm mensch het onaan gename gevoel van wegzinken bestaan. Een weinig te voorkomen is het, door bij 't begin van het naar beneden gig den diep te ademen. Daardoor wordt de buik gespannen en krijgt men een gevoel van vastheid. Op het oogenblik van remmen doet man het best een vaste houding aan te nemen. Dan spant men alle spieree. Overzien we nu al deze verschil lende reisziekten, dan valt in het oog, dat vele menschen niets ondervinden, anderen daarentegen aanhoudend last hebben van onwel zij». Bij deze laatste groep stijgt het gevoel van ziekte nog meer, wanneer ze eens een ongeluk met het gebruikte vervoermiddel heb ben meegemaakt. Na vele beschouwin gen hieromtrent kan het niet twijfel achtig zgn, of bij dergelijke personen bestaat een overmatige prikkelbaarheid van het zenuwstelsel. Wanneer deze prikkelbaarheid bestreden wordt, ver dwijnt gewoonlijk ook de gevoeligheid voor „reisziekte". Buitenland. waarin die rampzalige vrouw, onbewust misschien, mij gevangen hield. „Jobst deelde mij echter, met alle teeke nen van schrik en ontzetting mede, dat zijn meesteres den nacht niet thuis had doorgebracht, zoodat ik in een schaterlach uitbarstte, jdie hem misschien de vreeselijke waarheid deed vermoeden, want innig me delijden straalde uit den blik, dien de trouwe knecht op mij vestigde. Zij zal wel een onderdak gevonden hebben, dacht ik. Doch op hetzelfde oogenblik naderde een ruiter, aan den isabella-schimmel herkende ik het rijpaard van prins Christiaan. „Onmiddellijk wierp ik Jobst mij geweer toe, ten einde een ongeluk te verhoeden, zette mijn handen in de zijden en wachtte mijn bezoeker af met somberen blik. „Hij stak mij de rechterhand toe, die ik zoo dikwerf in de mijne had gedrukt. Zijn lange lokken hingen verward om zijn hoog, gewelfd voorhoofd, de kleederen hingen hem, die anders zijn voorkomen met de uiterste zorgvuldigheid en smaak verpleegde, slordig om het lijf en zijn bleek gelaat en matte blik wezen er op, dat hij den nacht wakende en aan droeve gedachten ter prooi had doorgebracht, tenzij hij de uren ver brast en verzwelgd had, en dat was in deze omstandigheden beslist een «nmogelijkheid. „Hij sprong uit den zadel en zeide, met schorre stem, toonloos: Ik heb iets met je te bespreken, Heinz Wat wij met elkaar te bespreken hebben, kan slechts door een stalen mond geschieden I antwoordde ik. „Hij zag mij met zijn doordringenden blik uitvorschend aan. Ik veronderstel, dat je mij verkeert begrijpt, Heinz. Ik wil voor je vrouw spreken. Wederom barstte ik in een sohaterlach uit De jury van de Seine heeft Dinsdag een moordenaar vrijgesproken van een bij zondere soort, de pleger van den moord uit medelijden. Een werkman, Alphonse Baudin, was zeer gelukkig getrouwd. Zijn vrouw leed echter sedert eenigen tijd aan een longziekte, die gruwelijke hoestbuien en benauwdheden veroor zaakte. Op 31 Januari 1.1. traden de benauwdheden op, kwellender dan ooit, zoodat Marie Baudin haar man toeriep, dat hij haar af zou maken. Eerst wei gerde hij, maar Marie Baudin hield aan, maakte hem voor hardvochtig uit, en ten slotte nam Baudin een revolver en schoot zijn vrouw dood. Hij ging daarop het gebeurde aangeven aan de politie. Deskundigen, die belast zijn geweest met een onderzoek naar de geestvermogens van Baudin, hebben verklaard, dat deze een persoonlijkheid is met zeer zwakken wil. Hij is boven dien door misbruik van alcohol ontaard. Den dag, dat hij zijn vrouw dood schoot, had hij al meer dan een liter wijn ge dronken. Baudin 3tond zeer sterk onder den invloed van zijn vrouw. Zij han delde en gebood, hij was gewoon blin delings te gehoorzamen. Hoewel hij wist, dat hij kwaad deed, had hij geen weerstand kunnen bieden aan het bevel zijner vrouw. Hij had gehoorzaamd en haar afgemaakt. Vele getuigen hebben gisteren voor het hof verklaard, dat het niet te be twijfelen viel of Baudin had zijn vrouw innig lief gehad. In een vergadering, die te Breslau door het centrum belegd was, is het stormachtig toegegaan. Na een rede van dr. Fleischer, lid van den Rijksdag, sprak de sociaal-democraat Loebe. Hij vond, dat de vele millioenen die thans aan godsdienstige sekten werden ge geven, beter aan de stakers in Zweden gezonden konden worden. Loebe werd na een: leve de internationale sociaal democratie! van zijn stoel afgesleurd en met vuisten en paraplu's bedreigd. Zijne vrienden schoten hem te hulp en er ontstond een algemeen gevecht, „Mijn vrouw? Ik wist niet, dat ik nog een vrouw bezit en dat ik er ooit een bezeten heb dat ben ik vergeten. Om 's hemelswilriep hij vol ont zetting uit Wat bedoel je? Wat be tee kent die onzin En hoe ontdaan zie er uit, Heinz I „Hij zweeg even. Waar is Frederike? vroeg hij toen op angstigen toen. Dat zul jij zonder twijfel beter weten dan ikantwoordde ik norsch, hem met uitdagenden blik aanziende. „Hij was zoo bleek geworden als de dood. Zij is weg, je hebt haar „Hij viel zichzelf in de rede en schreeuwde meer dan hij sprak Heinz, je bent een ruw, gevoelloos mensch! Je bent niet waard, dat zij je ooit een blik gunde Je hebt haar nooit liefgehad, neen nooit 1 „Voor de derde maal in enkele minuten ontwrong zich de lach als van een krank zinnige aan mijn lippen. „Op vlijmscherpen toon duwde ik hem toe: Ik heb haar niet liefgehad, natuurlijk nietl Nu, jij verstaat die kunst ook veel beter dan ik Ik ben immers geen ho veling, geen vorstenzoon, en ben niet te Parijs ter schole gegaan om te leeren, hoe men de vrouw van zijn boezemvriend ver leidt! „Hij schonk echter weinig aandacht aan mijn bittere, beleedigende woorden, zoodat mijn doel, hem tot het uiterste te prikkelen en tot een tweegevecht te tarten, niet werd bereikt. „Hij stelde zich aan als een wanhopige; een waanzinnige gelijk was hij, toen hij allen knechten en drijvers, die naar het „Roode Huis" waren gekomen om hun loon voor hun werkzaamheden by de jacht van waaraan de politie een einde maakte. De voorzitter ontbond daarna de ver gadering. Uit Londen werd Woensdag gemeld Tengevolge van de ontzettende regen buien zijn er ernstige overstroomingen ontstaan in Zuid-Warwickshir en Zuid- Wales. Honderden acres zijn over stroomd de buizen van de laaggelegen districten staan onder water. De rivieren wassen nog steeds. Honderden zijn dak loos. Ook in Ilfracombe, waar er sedert 35 jaar niet zooveel regen gevallen is, hebben eroverstroomiiigei!plaatsgehad. Bij de overstroomingen in Zutd-Wales hebben reeds drie personen het leve« verloren. Een later bericht luidt: De hevige, haast tropische regens die een groot deel van Engeland geteisterd hebben, zijn 's nachts het ergst geweest. In twee uren tijds was er op vele plaat sen zooveel water gevallen, dat men schen en dieren in huizen en stallen niet veilig waren. Te Aberavon (Wales) was het nood weer het hevigst. De Avon wies tot zulk een hoog peil, dat de bruggen wegspoelden, de oevers overstroomden en de straten van het stadje vijf of zes voet onder water kwamen. In de lager gelegen wijken moesten de menschen door de ramen van hun slaapkamers heen in veiligheid gebracht worden. Een van de hoofdbuizen van de water leiding bezweek, zoodat het stadje, tot overmaat van ramp, van goed drink water verstoken is. In het dal van de Neath viel een spoorbrug in en werd de spoorweg ver nield, zoodat hst verkeer tusschen Abe ravon en Cwmavon stil staat. Te Cefn zijn twee man door den stroom meegesleurd 'en ook elders zijn menschen omgekomen of vermist. Te Georgetown is een vrouw van schrik gestorven. Blijkens een pas verschenen blauw boek heerscht er in Engeland op groote schaal werkeloosheid. Van de 1000 per sonen moeten er 34 genadebrood eten. Sedert 1872 heeft men zulk een toestand niet gekend. Te Londen alleen bedraagt het aantal armen 150,000, in het overig deel van Engeland 900,000 welk aantal met den dag toeneemt. In fabriekssteden als Birmingham, Manchester en Leeds is het aantal werkloozen sedert verleden jaar met 10 pCt toegenomen. Russische bladen melden, dat binnen kort een groot geding zal aanvangen tegen tal van genie-officieren, die tijdens de versterking van Port Arthur, zulke oplichterijen pleegden dat de verdedi- den vorigen dag in ontvangst te nemen, gelastte, de vrouw des huizes op te zoeken. „Jammerend en schreiend liep vrouw Jobst heen en weer, steeds hetzelfde herha lend; haar meesteres had zich een ongeluk aangedaan, zij was al zoo langen tijd ver ward en verstrooid geweest en had soms zoo bitter geweend en getreurd. „Eindelijk bleef de brave vrouw voor mij staan en wierp zich op de knieën neder, op de treden van den stoep waar ik nog altijd als vastgeworteld stond. O, mijnheer, riep zij wanhopig uif, ik overleef het niet Zij heeft zich in het meer geworpen, in het meer! „Ik herinnerde mij de woorden, die Fre derike had gesproken op den avond voor onzen bruiloftsdag. Toenmaals had ik er geen acht op geslagen, thans echter begreep ik hun ontzettende beteekenis. „Dan war© ik heengegaan en jij zoudt mij nooit hebben teruggevonden." „Waarom sprak zij toen van heengaan „Omdat zij de vrees koesterde, dat ik haar niet kon liefhebben. „Maar mijne liefde was haar immers on- verschillig! Zij werd reeds trouweloos-bij de eerste beproeving, die men haar deed doorstaan. „In het volgende oogenblik maakten zich woeste wanhoop, tot waanzin voerende ver twijfeling van mij meester. „Groote God, wanneer de vrees van vrouw Jobst gegrond bleek, wanneer zij lag op den bodem van het meer; bleek, star, dood 1 „Ik stormde de trappen af, het huis uit. Ik wilde haar zoeken, maar wat ging zij mij eigenlijk aan? Een ander zocht haar immers reeds met al den doodsangst der liefde zijzelf had mij van het recht beroofd, mij over haar lot te bekommeren - DOOR Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1