let Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BL.4D. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. TVo. 2882. Zaterdag 9 October 1909. lAWD VAN AlTE^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/9 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag avond ingewacht. BUITENLAND. De centrale commissie voor de Prui sische heideontginning heeft een motie aangenomen, waarbij zij verklaart dat de sedert vele jaren beproefde ontgin- nings- en kolonisatie-wijzen de overheid in staat stellen de ontginning van de heide te verhaasten. In het Duitsche rijk zijn nog 400 vierkante mijlen on bebouwd hoogveen. Hiervan liggen in Pruisen ongeveer 50,000 H.Awaarvan alleen 40,000 H.A. in Hannover en de rest in Oost-Pruisen en Sleeswijk-Hol- stein. Neemt men als gemiddelde grootte van een veenboerderij 10 H.A. aan, dan zouden er in Pruisen nog 5000 boerenplaatsen verkregen kunnen wor den. Totnutoe worden er elk jaar maar 15 van die plaatsen gesticht, aangezien de Pruisische regeering er maar 150,000 mk. voor uittrekt. De regeeringsraad v. Schmeling, een man, die van heide ontginning verstand heeft, heeft nu een plan uitgewerkt, volgens hetwelk al het hoogveen binnen 27 jaren met boe ren bezet zou kunnen zijn, terwijl de Pruisische staat maar het dubbele van thans, dus 300,000 mk. 's jaars, zou behoeven bij te dragen. Men verwacht, dat het plan van Schmeling in het parlement ter sprake gebracht zal worden. Blijkens te Berlijn uit Friedrichshafen ontvangen bericht, is het bestuur der Zeppelin-luchtschepenvereeniging voor het onderzoek der Noordpool-streken tot een beslissing gekomen over het te volgen plan. Vooreerst zullen voorloo- pige expedities worden ondernomen in alle richtingen. Tot dat doel zal in den zomer van 1910 een voorloopige expe ditie naar Spitsbergen worden onder nomen, die daar een verkenning op het ijs der Poolzee zal uitvoeren. Het doel dezer expeditie zal zijn, na te gaan met welke omstandigheden bij de luchtvaart in de Poolstreken rekening moet worden gehouden. Reeds nu zal een aanvang worden gemaakt met den bouw van een lucht schip, dat in 1911 gereed moet zijn om uit een Duitsche haven te vertrek ken op oefentochten. In berichten uit St. Petersburg wordt gewezen op het voortdurend toenemen van de misdaden in de Russische hoofd stad. Vooral moorden nemen schrikba rend toe. In den laatsten tijd heeft ook St. Petersburg een „steker" gehad, van wiens misdadig bedrijf verscheidene jonge meisjes hel slachtoffer zijn gewor den. Meermalen werden de meisjes meegelokt naar een hotel, waar de be dienden 's morgens haar verminkte lijk vonden. Maar ten slotte heeft men den dader gepakt. Het is een zekere Ni kolai Radkonitsj, de 26-jarige zoon van een rechterlijk ambtenaar. Hij heeft bekend, dat hij nog een reeks moorden van plan was. Een telegram uit Petersburg meldt, dat er te Moskou een groot aantal val- sche Engelsche bankbiljetten, meest van vijf pond, ondekt zijn. De Inter nationale Bank heeft er voor ongeveer 3000 pond van twee welgekleede hee- ren in ontvangst genomen. De biljetten moeten zoo goed nagemaakt zijn, dat alleen vakmannen ze van echte kun nen onderscheiden. Aldus het telegram, maar een be ambte van de Bank van Engeland heeft gezegd, dat ze onbeholpen nagemaakt zijn. Er zijn een menigte van die val- sche bankbiljetten bij de Bank van Engeland aangeboden door Londensche bijbanken van Russische banken. Er loopen geruchten dat er een sa menzwering tegen den Tsaar van Rus land ontdekt zou zyn onder het perso neel, dat belast was met herstellings werken in het winterpaleis. Volgens een bericht uit Kaapstad is de Johannesburgsche postwagen in den trein naar Transvaal op 20 K.M. afstand van Bloemfontein in brand ge raakt. De brieven uit Engeland voor Johannesburg zijn gered, maar de brie ven voor den Oost- en den West-Rand, Noordelijk Transvaal, Delagoabaai en Portugeesch Oost-Afrika, alsmede het meerendeel van de brieven voor Pretoria zijn verbrand. Van liberalen kant is in Engeland al dikwijls gezegd, dat het Hoogerhnis als het de begrooting verwerpt den ko ning in het geding trekt. De Star zet dat, naar aanleiding van de geruchten over de bemiddeling van den koning in den politieken strijd, aldus uiteen: Tot nog toe heeft de strijd der par tijen de onzijdigheid van den troon niet in gevaar gebracht. Maar zij zal onver mijdelijk teloor gaan, als het Hooger- huis het uitsluitende zeggenschap van het Lagerhuis over 's lands geldmidde len aantast. Verwerpt het Hoogerhuis de begrooting en komt de regeering uit de verkiezing terug met de opdracht van het land om aan de wetgevende macht van het Hoogerhuis een einde te maken, dan zou het voor haar noo dig kunnen zijD, de koninklijke macht in te roepen om die opdracht uit te voeren. Het verzet van het Hoogerhuis zou gebroken moeten worden, en de koning zou gedwongen zijn het volk tegen de lords te steunen. De Star vindt het daarom begrijpelijk, dat de koning zijn diplomatieke gaven aanwendt om een botsing te vermijden. Maar :<;ij acht het ondenkbaar, dat de koning van Asquith zou verlangen, dat deze toegaf. Geen vergelijk! zegt de Star. De Londensche correspondent van de Vossische Zeitung schrijft, dat de poli tieke strijd in Engeland groote be teekenis heeft ook voor den vrede in de wereld. Winnen het de unionisten, dan komt er tariefhervorming, en met het geld, dat zij opbrengt zal er een geweldige vloot worden gebouwd, die een besten dige bedreiging voor den vrede zal wezen. De mannen der tarief hervorming zijn dezelfden, die den Boerenoorlog hebben veroorzaakt, en zij zijn de partij, die 't felst op Duitschland gebrand is, niet 't minst om de houding van het Duitsche volk bij dien oorlog. Aan de vredelievendheid van het tegenwoordige ministerie valt niet te twijfelen, maar als Balfour en Landsdowne weer aan 't bewind komen, dan is 't ergste te vreezen. Want mogen die twee al zelf voor den vrede zijn, hun aanhangers zullen hen meeslepen. Naar het heet, zal de Spaansche re geering zich in een nota aan de mogend heden, die het verdrag van Algeciras hebben onderteekend, beklagen over de hulp in geld en wapenen, die de Rif- Kabylen voortdurend krijgen. Schepen uit Europeesche havens brengen wape nen, die voor het leger van den sultan van Marokko heeten te zijn, aan en leveren ze onder de oogen der Marok- kaansche douane aan de Kabylen uit. Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 2625 stemmen, mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) 1772, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen (lib.) 1070 en mr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist.) 953. De Matin geeft verslag van een in- tervieuw met generaal d'Amade, die een jaar geleden het commando voerde over de Fransche troepen in Marokko, by Casablanca. Generaal d'Amade waar schuwt met grooten nadruk tegen de Spaansche onderneming in Marokko. De generaal betoogt, dat Spanje's op treden hoogst gevaaalijk dreigt te wor den voor den Franschen invloed en de Fransche handelsbelangen. Hij meent zelfs dat de Fransche regeering tusschen- beide moet komen. BINNENLAND. De uitslag van de Dinsdag in het district Breukelen gehouden stemming voor de Tweede Kamer is het volgende Aantal kiezers 7758. Aantal uitge brachte geldige stemmen 6675. Gekozen: mr. F. H. de Monté Ver Loren (antir.) met 3514 stemmen. Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.-k.) kreeg 3161 stem men. De uitslag van de stemming op Woensdag 22 Sept. was als volgt: Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Verstrekte meerderheid 3211. Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Men schrijft uit Delft: Dinsdagavond, omstreeks 10 uur, is hier in den leeftijd van 63 jaar over leden Agneta Wilhelmina Johanna Matthes, echtgenoote van wijlen Jacob Cornelis van Marken, den bekenden socioloog en grootindustrieel, die voor bijna vier jaren der samenleving door den dood ontviel. Men kon zicb eigenlijk vroeger Van Marken niet denken zonder tegelijk het beeld van Agneta, zijne vrouw, voor zich te hebben en wederkeerig was in geestelijken zin Agneta Matthes aan Van Marken onafscheidelijk verbonden Reeds vóór haar huwelijk met Van Marken leefde Agneta in zijn denk beelden; in de wederzijdsche correspon dentie wordt herhaaldelijk met leven digheid verlangd naar den tijd, dat Van Marken in daden zal kunnen omzetten, wat in zijn brein omgaat. Gansch hun gelukkige echtvereeni- ging van 36 jaren is dat zoo gebleven. Agneta Matthes was Van Marken een krachtige steunzij was, wel verre van afkeerig te zijn van de in latere jaren sterk naar voren gedrongen „rechten der vrouw" daarin zelfs warm belang te stellen zich toch bewust, dat de vrouw in de samenleving de aanvul lende, de dienende rol moet vervullen. Toen Van Marken in 1894 voor zijne gezondheid in het buitenland verbleef deed hij haar op 3 November zijne be wondering voor haar werkkracht kennen in den uitroep: „Wat doe je toch een boel af." En in 1899 schreef Van Marken aan een vriend in Japan, dat hij in Agneta eene vrouw had naar zijn hart. „Eene vrouw, die mij begrijpt en steunt in mijn socialen werkkring," heette het daar. Het huwelijk bleef kinderloos, maar het was of Agneta in deze omstandig heid aanleiding vond aan andere vrou wen, moeders, en kinderen haar vrouwelijke liefde te wijden. Met schier koninklijke mildheid heeft zij welgedaan en niet velen zullen recht besef hebben van wat ten dezen in haar verloren wordt. Nog maar voor enkele jaren, bij heer- schende buitengewoon groote werkeloos heid, tastte zij vorstelijk in de beurs op hoogst kiesche wijze. Gesproten uit een voornaam Amster- da nsch geslacht, hadden hare opvattin gen en daden deze eigenschap ten volle. Hare gelofte, afgelegd aan de groeve van haren man, „dat zij zijn werk naar hare krachten zou voortzetten," heeft Agneta Matthes gehouden. De spreuk aan hare woning „Rust roest" heeft zij volmaakt begrepen. Haar leven was een onafgebroken werktijd; een leven van weelde voor anderen. Zij, Agneta Matthes, was een vrouw, in de hoogverheven beteekenis van dat woord. Haar verscheiden doet eene ledige plaats ontstaan, welke door niemand zal worden bezet. In het echtpaar Van Marken-Matthes bezat de samenleving een zeldzame schat; en dat deze thans verdwenen is, moge pijnlijk zijn verlies is dit noch- thans niet. Tot in verre jaren zal de herinnering alleen aan dit menschenpaar winst zijn. Ter zake van de onregelmatigheden, welke aan de Rijkspostspaarbank zijn voorgevallen, kan het Hbld. thans het volgende mededeelen De van fraude verdachte ambtenaar bekleedt den rang van commies, heeft een 27-jarigen diensttijd achter zich en fungeerde als sous-chef aan een der directe-afdeelingen, wij meenen op die van de successie. In die hoedanigheid behandelde hij o. m. de boekjes ten name van over ledenen. Hij stond bekend als een ijverig ambtenaar en goed aangeschreven bij den directeur en zijn collega's. Tenge volge van nieuw ingevoerde maatrege len van controle kreeg eenigen tijd geleden een der hoofdambtenaren der Bauk met de uitvoering van een dier maatregelen belast, een stuk in handen dat betrekking had op een boekje, staan de ten name van den verdachte, van welk boekje de rekening-courant (op de bank werkt men met losse cartons werd gemist. Dit leidde tot een scherp verhoor van den eigenaar en tot zijn bekentenis dat hij met twee zijner boekjes geknoeid had, in dien zin, dat hij, door verwij dering van blaadjes uit het eene en tusschenvoeging van blaadjes uit andere boekjes (oud-model) zich meer liet uit betalen dan waarop hij aanspraak kon maken. Misbruikende zijn overwicht op personeel van lageren rang, schijnt het hem met veel overleg en geslepenheid te zijn gelukt, stukken op zijne fraude betrekking hebbende, te vernietigen en ook het stellen van verkeerde aan wijzingen op de verantwoordingsstaten der kantoren hielp mede om zijn knoeie rijen te verbloemen en de boekencon- troleurs te verschalken. Tegen falsifi- catiën als vermoedelijk hebben plaats gevonden door een „professionnal", acht men het moeilijk afdoende maatregelen te treffen. De verdachte heeft bekentenissen af gelegd, welke tot het instellen van een zeer uitgebreid onderzoek hebben ge leid, dat nog in vollen gang is. Inmiddels heeft de directeur der in stelling den verdachte voorloopig in zijn betrekking geschorst en, gelijk zijn ambtsplicht vorderde, de zaak, overeen komstig art. 10 van het Wetboek van Strafvordering, gesteld in handen der justitie. De onregelmatigheid schijnt te da teeren uit den tijd, toen de directie nog zéér onvoldoende was gehuisvest in drie afzonderlijke gebouwen, waardoor de controle op den gang van zaken werd bemoeilijkt. Intusschen heeft de ontrouwe amb tenaar, die als welgesteld bekend staat, alles teruggestort wat hij, bij benadering kon opgeven te hebben verduisterd. Te oordeelen naar eigen bekentenis schijnt het verduisterde bedrag van betrekkelijk geringen omvang en is de dader tot zijn handeling gedreven door verplich tingen, welke hij tegenover één zijner familieleden had op zich genomen terwijl hij bij zijne huiselijke omgeving, familie en vrienden om hulp niet wilde of durfde aankloppen. Van speculaties ter beurze, waarop werd gezinspeeld, is niets gebleken Evenmin bleek dat nog anderen bij de onregelmatigheden zouden betrokken zijn. Het geval schijnt geheel op zich zelf te staan. Naar het Hbld. vernam, is dit de eerste maal dat onregelmatig heden bij de Bank zelf zijn voorgevallen. En dat terwijl, volgens officieel ter ken nis gebrachte gegevens, ongeveer 1 millioen spaarbankboekjes in omloop zijn en in het afgeloopen jaar bijna drie millioen handelingen waren te boeken en te contröleeren, alles op slechts één afdeeling. Woensdagmiddag was even buiten Amsterdam een luchtballon opgestegen, welke een oogenblik na de opstijging over de Hoogte Kadijk dreef. Natuurlijk bracht dit feit de geheele buurt in op schudding. Tal van buurtbewoners lie pen het huis uit, om naar den ballon te kijken, anderen zaten met hun ge zicht tegen de ruiten geplakt, schuin omhoog naar de lucht te turen, in de hoop, er ook iets van te zien. Van deze gunstige gelegenheid maakte een inbreker gebruik, om in het bene denhuis Van perceel 81, Hoogte Kadijk, bewoond door de familie Menting, zijn slag te slaan. Het ging alles heel gemakkelijk. De huisgenooten, moeder, zoon en dochter, zaten in het voorkamertje van het on derhuis vóór het venster naar buiten op straat te kijken, en toen de diet dus de voordeur, die met een ouder- wetsche ijzeren deurkruk van buiten geopend kan worden, brutaalweg had opengeduwd, zag hij al dadelijk, dat het terrein gelijkvloers vrij was. Voorzichtig sloop hij dus naar binnen en naar de achterkamer, waar hij zijn werk begon, als ware er niemand in huis, die hem kon storen. Waarschijnlijk poogde hij eerst met een groot broodmes, dat hij bij zich droeg, het penantkastje open te breken, hetwelk in een hoek bij het raam stond. Toen dit niet gelukte, heeft hij blijkbaar met een ander voorwerp het werk voleindigd. Dit kastje bevatte alleen ondergoed, wat intusschen ook wel van zijn gading was. De eigenlijke aap vond hij evenwel in de wandkast. Daar stond n.l. in een doek gewikkeld, een ijzeren geldkistje, bevattende f700 aan guldens en rijksdaalders. Dat de buit zoo aanzienlijk was, heeft de dief zelf niet kunnen vermoeden, want hij heeft het kistje niet ter plaatse open gemaakt en de specie was in doekjes gewikkeld, zoodat ze niet kon rammelen. Vermoedelijk op het oogenblik, dat hij deze vondst deed, werd hij in zijn werk gestoord, doordat de loopster van de krant schelde. De dochter des huizes ging toen naar boven om de krant te halen, waarbij het haar opviel dat, de deur openstond. Toen zij dan ook met de krant weer beneden kwam, vroeg zij aan haar broer, of deze soms bij het thuiskomen de deur had opengelaten. Deze herinnerde zich echter beslist de deur te hebben gesloten, waarop de dochter weer naar boven wilde gaan. om eens te kijken, of er wellicht geen onraad was. Juist evenwel, toen zij op het punt stond de trap op te gaan naar boven, hoorde zij een ontzettenden slag en gerinkel van brekend glaswerk, waar na de voordeur met een slag dicht ging. De inbreker had van de gelegenheid, dat zij weer naar beneden was gegaan, gebruik gemaakt om met zijn buit: de onderkleeren en het kistje met geld, de vlucht te nemen. Hij was, ten einde in de gang geen der huisgenooten te ontmoeten, de tusschendeur van de voor kamer doorgegaan en wel met zulk een haast, dat hij een doos met platen voor een spreekmachine, een paar glazen va zen en een heiligenbeeldje, die op ver schillende tafeltjes en een kastje ston- deu, bij zijn doortocht door de voorka mer op den grond had gesleurd. Toen de huisgenooten verschrikt bo ven kwamen, vonden zij daar dan ook een ware ruïne. De kleeren uit de kasten over den grond gesmeten en de vloer van de voorkamer vol scherven van gebroken glas- en aardewerk. Het groote broodmes had de inbreker bij zijn haas tige vlucht op de tafel achtergelaten. De politie stelde reeds een nauwkeu rig onderzoek in, doch heeft nog geen spoor van den dader kunnen vinden. Eenige dagen geleden werd eene portemonnaie met een aanzienlijk be drag aan Duitsch en Engelsch geld op iet postkantoor te Vlissingen verloren. Gisteren werd dezelfde som teruggevon den in de brievenbus van het postkan toor, doch het geld was nu geborgen in eene andere portemonnaie dan die waarin het geld verloren was. Men meldde Woensdag uit Utrecht aan „De Standaard": Hedenmorgen drongen enkele stu denten het Chr. Gymnasium te Utrecht binnen en molesteerden den rector Dr. E. Bessem. Met geweld werden zij uit het Gymnasium verwijderd, waarbij de rector een klap in het gezicht opliep, terwijl bovendien door een der daders een ruit ingeslagen werd in de woning van den concierge. Een der daders werd ter beschikking van den politie commissaris gesteld. Ten gemeentehuize te Wildervank deed Woensdag de koopman J. W. aan gifte van de geboorte vau een zoon, Salomon genaamd. Donderdagmorgen kwam de man wederom aldaar en zeide, dat er een vergissing heeft plaats ge- ïadhem -was geen zoon, maar een dochter geboren. De fout kon helaas direct niet hersteld worden. Te Winschoten is Donderdagmiddag gevankelijk binnengebracht de kaste lein M., uit Veendam, verdacht jl. Dins dagnamiddag een moordaanslag op zijn echtgenoote te hebben gepleegd. De rechterdij der vrouw werd verwond. De verdachte is naar het huis van jewaring overgebracht Te Oabauw (Utr.) geraakte Donderdag morgen de veertienjarige dochter vai> J. v. K., terwijl zy aan het melken wa in een sloot en verdronk. De vad- die het ongeval zag, wilde zijn dochter

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5