Hel Land van flensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 2888. Zaterdag 30 October, 1009, Unb van VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Te Rijssel zijn drie arbeiders uit de gevangenis ontslagen. Zij zaten er bijna drie maanden in, onder verdenking van in April 1908 te Tourcoing een anar- chistischen aanslag te hebben gepleegd. Men zeide nu, dat zij ervan beschuldigc zijn door een kameraad, die een hand langer van de politie en uitlokker van misdaden is gebleken. In revolutionaire kringen zou men besloten hebben, den verrader om hals te brengenuit vrees zou de man de plaat hebben gepoetst. De Martin heeft er iemand op uit ge zonden om aan de Marmande, een be kenden revolutionair, te vragen water van het geval is. Die bevestigde he; verhaal in allen deele. Nog onlangs, vertelde de Marmande, beeft die man een van zijne makkers zoeken over te halen bommen te werpen. Hij had ze kant en klaar, zeide hij. Of er tot den dood van dergelijke politiehonden be sloten was? Het antwoord was duister, maar dreigend. Volgens berichten uit Charbin heeft prins Ito, nadat de schoten op hem geloft waren, nog 20 minuten geleefd De moordenaar heeft in zijn verhoor bekend, dat hij te Charbin was geko men om prins Ito te vermoorden. Hij had zijn vaderland willen wreken. Ito had tijdens zijn verblijf in Korea eenige personen, die hem den moordenaar na stonden, tèrecht'laten stellen. De Russische regeering is, volgens een bericht uit Petersburg aan de New York Herald, bereid, om den moorde naar van Ito aan Japan over te leveren. Charbin is het zetelpunt van de macht der Russen in Midden- en Noord Mantsjoerije. En daar zouden Ito, de Japanner, en Kokoftsof, de Rus, een ontmoeting hebben. Deze samenkomst zou ware zij niet door de vermoor ding van Ito verijdeld er eene ge weest zijn van historisch belang. Er gist n.l. iets in het Verre Oosten; en de wereld, dat zijn de niet-ingewijden, weten niet precies wat. De uitslag van den Russisch-Japan schen oorlog is naar het schijnt niet als de definitieve oplossing aan vaard. Korea, dat in en door dien oorlog zijn zelfstandigheid verloor (behalve dan in naamtelt niet meer meemaar noch Japan noch Rusland, en wel het allerminst China, is tevreden met den status quo. Er wordt een machtsver schuiving voorbereid in het Verre Oos ten en het heeft er allen schijn van, dat de druk zal komen van den kant van China, dat op den duur niet zal willen al moet het dat op het oogenblik nog dulden dat in de officieel tot China behoorende provincies van Mantsjoerije de Russen in het Noorden en de Japanners in het Zui den het feitelijke politieke en het economische overwicht bezitten. Had de ontmoeting van Kokoftsof en Ito ten doel, een samengaan tegen China van de oude tegenstanders en mede dingers, Japan en Rusland, voor te bereiden? Die opvatting vindt in vele kringen geloof, al moet zij voorloopig tot de speculatieve beschouwingen blij ven behooren. Er zal oprechte droefheid zijn in het Rijk van den Mikado om het heengaan van dezen 69-jarige. In 1840 geboren, vertrok Ito met vier andere jonge Japanners naar Engeland, waar hij de Westersche wetenschappen en bescha ving bestudeerde. Ook later zette hij die studie voort op langdurige reizen naar de Vereenigde Staten en naar Europa. Hij vertoefde o. a. geruimen tijd in Duitschland. Na in 1869 minis ter van fiinanciën, en in 1878 minister van binnenlandsche zaken te zijn ge weest, was hij tot viermaal toe minister president. De invoering der moderne Japansche grondwet was vooral Ito's werk; en hij heet dan ook wel „de vader van het moderne Japan". In 1885 werd hem den titel verleend van graaf, in 1896 dien van markies. Veel later werd hy tot prins verheven: wel een schitterende belooning voor den man die zich van eenvoudig boerenzoon en zonder protectie had opgewerkt. Jamaga, de Japansche gezantschaps- raad, heeft aan een verslaggever ge zegd, dat er op prins Ito in Korea zei terwijl hij daar resident-generaal was herhaaldelijk aanslagen zijn beproefd maar ze werden telkens door de waak zaamheid der Japansche politie ver ijdeld. Die was natuurlijk te Charbin niet aanwezig, en de Russische politie zal op de komst der Koreanen nie voorbereid zijn geweest. De Petersburgsche correspondent van de Petit Parisien zegt uit goede bron vernomen te hehben, dat Rusland en Japan op het oogenblik over een over eenkomst van verre strekking onder handelen, die den toestand in Oost Azië aanmerkelijk zou kunnen wijzigen De vermoorde prins Ito had zich, vol gens het blad, voornamelijk naar Char bin begeven, om de voorloopige grond slagen voor de ontworpen overeenkoms vast te stellen. Een telegram uit Charbin meldt, da in het Zuiden van Korea een ernstige opstand is uitgebroken, die militaire maatregelen van Japan noodig zal ma ken. De berooving van het beeld van de Maagd in de kerk van Czenstochau heeft onder alle Polen groote ontroering gewekt. Bij de inbraak in die bede vaartskerk zijn gestolen: de zilveren gordijn van het beeld; de brillianten kronen van de Madonna en van het kind Jezus, een geschenk dat paus Cle mens in 1719 had gezonden en dat een waarde van 100,000 roebels vertegen woordigde; het paarlengewaad, een ge schenk van koningin Hedwig, ter waar de van 10 millioen kronen brillianten ringen ter waarde van ettelijke mil- "ioenen. Volgens de Lokal-Anzeiger, Dedraagt de waarde van het gestolene alles te zamen 15 millioen kronen. De roovers zijn door een ingeslagen ruit in de kerk gekomen. Twee mannen met bagage, die het klooster verlieten, werden aangehouden, maar men liet aen door, toen zij zeiden, dat zij pel grims waren. Duizenden bedevaartgan gers jammeren en klagen over den diefstal. Russische troepen hebben de stad bezet, talrijke huiszoekingen zijn gehouden, alle spoorwegstations zijn ;elegrafisch gewaarschuwd. Eeuwen lang waren de kostbaarheden bij het beeld opgestapeld en daarom had de buit zulk een ontzaglijke waarde. Storm en hevige regens hebben in verschillende (leelen van Engeland over stroomingen veroorzaakt. Het spoorweg verkeer is op verscheidene plaatsen gestremd. Een spoorbrug over de rivier de Rother in Sussex is ingestort. Een stuk van een goederentrein van de Southeastern Railway is in de rivier gevallen. Te Altona dient eon proces wegens meineed tegen Kolander, den vader van een gesticht voor verwaarloosde meisjes, n de terechtzitting hebben verschillen de verpleegden hoogst bezwarende mede- deelingen over de behandelingen in het gesticht gedaan. Kolander schijnt in zijn castij dingen wreed te zijn geweest. Zoo werd een meisje, dat iets gedaan had dat hein niet naar den zin was, met 'aecaliën ingesmeerd en daarna naar Duiten gezonden, waar het een tijd lang in snerpende koude moest blijven staan. en ander, die op was gesloten, verging van dorst, maar kreeg niet meer dan wee theelepels water en moest ten slotte laar eigen urine drinken. Deze enkele staaltjes onder vele walgingwekkende iijzonderheden mogen voldoende zijn, om een denkbeeld van de ingebrachte jeschuldigingen te geven. Uit Genua werd Donderdag gemeld, dat een waterhoos uit zee zich op de voorstad Foce heeft gestort. De water loos wierp alles omver wat zij op haar weg ontmoette en sleurde over een grooten afstand allerlei soort van voor werpen mee. Pabrieksschoorsteenen werden neergeworpen, daken opgelicht, joomen ontworteld, huizen overstroomd. Op vele werkplaatsen kon de arbeic niet voortgaan. Er is gelukkig niemanc bij omgekomen. Eenige menschen zijn gekneusd. Dinsdagmorgen heeft het Engelsche stoomschip Hestia op de kust van het Groote Mananeiland (Maine) schipbreuk geleden. De stranding geschiedde in de Fundy-baai. Vermoedelijk door het rich ten van den koers naar het licht van een verkeerden vuurtoren, geraakte het vaartuig mijlen ver uit de goede rich ting, waartoe ook het stormachtige weer had meegewerkt. Zoo liep de Hestia op de kustrotsenen de positie van het schip werd in verband met de hoog gaande zeeën zóó gevaarlijk geacht, dat de opvarenden besloten het vaartuig te verlaten. In de eerste boot, die werd uitgebracht, namen vier kinderen (pas sagiers) en 12 schepelingen plaats. Maar reeds vlak bij het schip sloeg de boot om, en van de zestien levende wezens, die zij bevatte, konden zich er slechts twee door zwemmen redden. Nog twee andere booten werden uit gebracht en verlieten het schip; aan boord van het wrak bleven van de 40 opvarenden slechts 6 mannen achter, allen tot de bemanning behoorende Deze 6 zijn, voor zoover tot dusver be kend is, de eenigen, die er het leven hebben afgebracht. Want, tegen de ver wachting, sloeg het wrak niet uit elkaar en konden de zes achtergeblevenen wor den afgebracht. Van de twee booten, die het wrak verlieten, is nog niets naders vernomen; men vreest dat zij vergaan zijn. Taft hoeft, betrekkelijk kort vóór hij ot President van de Vereenigde Staten werd gekozen, voor een der Amerikaan sche periodieken een opstel geschreven, waarin hij, naar aanleiding van de toe nemende tuchteloosheid en ruwheid der misdadigers-klasse in de V. St., aandrong op strenge, onverbiddelijke toepassing der strafwet, om zoodoende het kwaad, zoo mogelijk, te keeren. Nu is Taft ten dezen een bevoegd beoordeelaar, daar aij lange jaren invloedrijke betrekkingen reeft bekleed bij de rechterlijke macht. Onlangs is in een der Amerikaansche ;ijdschriften een statistiek van de in de V. St. gepeegde moorden gepubli ceerd, welke de opvatting van Taft schijnt te steunen. Uit deze statistiek vernielden wij het volgende In 1884 werden in de V. St. 1465 moorden gepleogdde bevolking bedroeg .oen 55.000.000 zielend. i. 26.7 moorden Der millioen inwoners. Sindsdien steeg iet percentage snel en in 1895 was het 152 moorden per millioen inwoners. Daarna is het steeds boven de 100 moorden per millioen zielen gebleven. In de laatste vijftien jaar zijn in de Vereenigde Staten 133,192 menschen vermoord. Een republikeinsch Spaansch Senaats- id heeft aan de regeering verzocht de door den krijgsraad te Barcelona uitge sproken nieuwe doodvonnissen niet te lekrachtigen. De regeering heeft ge antwoord dat zij reeds bevel had gege ven geen doodvonnissen te voltrekken, alvorens zij die op grond der proces stukken heeft bekrachtigd. BINNENLAND. N Uit Amsterdam schrijft men aan de R. Ct.: In de Dinsdagmiddag gehouden ver gadering van het college van B. en W., ïeeft mr. W. F. van Leeuwen meege deeld, dat hij aan H. M. de Koningin ontslag heeft gevraagd als burgemeester van Amsterdam, met ingang van 1 'anuari 1910. Geheel onverwacht komt dit, voor de ïoofdstad zeer betreurenswaardig, be sluit van haar burgemeester niet. Im mers, het was een publiek geheim, en mr. van Leeuwen sprak het in deze ook meermalen uit, dat hij zeer teleur gesteld was over den gang van zaken in onze gemeente, en sinds lang wan- ioopte aan de verbetering ervan. Het bedrijf van eene groote stad als de onze wordt meer en meer gecompliceerd, vooral waar njen zucht onder den druk van een staag vermeerderenden finan- ciëelen last, zonder dat de regeering voldoende doorzettingsvermogen schijnt te hebben, om verbetering te doen aanbrengen. Ten overvloede komt daarbij de veel- maals geconstateerde vermindering in qualiteit van den gemeenteraad, en het daaruit voortkomende gebrek aan veel zijdig ontwikkelde mannen, geschikt voor het ambt van wethouder. Burgemeester Van Leeuwen heeft in de vijftien jaren dat hij, eerst wethou der van Financiën en Bedrijven, later burgemeester onzer gemeente, veel met haar doorgemaakt. Als geen ander kende hij het raderwerk der gemeente, en voor Amsterdam beteekent zijn heengaan dan ook een groot verlies. Principieel© redenen, welke hij bij zijn afscheid aan den Raad zal rnede- deelen, dreven er hem toe, om einde lijk gevolg te geven aan een voornemen, dat sinds lang bij hem bestond. Er is, laat ons zeggen, geen wolkje aan de lucht, maar daarom heeft hij nu dan ook zijn ontslag aan H. M. de Koningin gevraagd, en niet willen wachten tot er zich een conflict van grooteren of kleineren omvang voordoet, dat als reden zou kunnen worden genoemd. Over zijne toekomstplannen wilde mr. van Leeuwen zich niet uitlaten. Wel ontkende hij, dat zijne ontslag aanvrage verband houdt met een wensch naar eenige andere hooge ambtelijke betrekking. Want, zoo verzekerde hij ons bij het afscheid: „het Burgemees terschap van Amsterdam stelde ik in waardigheid boven alles!" Een vreeselijk sterfgeval. Men schrijft uit Zeist aan de Stichtsche Crt. In de onmiddellijke nabijheid van den Dolderschenweg is iets verschrik kelijks gebeurd. Daar heeft 't tijdelijke met't eeuwige verwisseld een oude vrouw, maar onder zulke treurige omstandigheiden, dat er wel wat meer ruchtbaarheid aan mag gegeven worden. Aan den publieken weg dan lag, onder oude lompen, beschut tegen regen en wind door 'n paar parapluies en bewaakt door 'n getrouw hondje, eene vrouw, een oude, zieke vrouw. Wat haar scheelde? Men zei, „Long ontsteking". Dat duurde week na week Tót eindelijk de vrouw heenging. Nie mand scheen zich iets van haar lot aan te trekken. In 'n schuur scheen voor haar geen plaatsje beschikbaar te kunnen worden gesteld. Arme vrouw, ook zij had 'n ziel te verliezen. - Men zegge wat men wil, men bewere dat het „eigen schuld" was, men zegge: dat zulke menschen „nietanders willen", 't zij zoo; maar terwijl haar man, als 't haar man tenminste was, rondloopt om iets op te halen, misschien al drin kende, sterft aan den publieken weg, na weken ziek geweest te zijn, een oude vrouw. Is dat, zooals 't behoort? Ik vernam, dat aan den man verzocht was, haar naar 'n ziekenhuis te mogen brengen, wat hij moet hebben geweigerd. Is dat zoo? Dan wordt 't wel tijd, dat zulk een recht den man wordt ontzegd. Nauwelijks was de vrouw overleden, of men wist er werk van te maken, dat het lijk werd verwijderd. Over de doode meer zorg dan over de levende? 't Is 'n vreeselijk sterfgeval. een aandoening van het hart, waaraan zij, zonder dat iemand dit wist, lijdende was. Op last van de justitie zijn Maandag een aantal pakken in beslag genomen, die door het Bestelhuis van den Boek handel te Amsterdam aan de Holland- sche Spoor ter verzending waren toe vertrouwd. Het is commissarissen van het Be stelhuis gebleken, dat zulks geschied is met het oog op de eventueel in deze pakketten bijgepakte brieven, welker expeditie op deze wijze geacht wordt in concurrentie te zijn met de rechten van den Nederlandschen Staat, die zich het monopolie van de briefpost heeft voor behouden. Een meisje uit een gezin in deBla- siusstraat Ie Amsterdam is in een lach bui plotseling doodgebleven. Het kind was oogenschijnlijk gezond, zoodat het .reurige geval toegeschreven wordt aan Woensdag deed het Hof te Amster dam uitspraak in de zaak van den aangeteekenden brief, welken de heer R. baron van H. van B. op 18 Januari 1909 aan mr. P. Rink te 's-Gravenhage zond. Zooals men weet, bleek deze brief, met een aangegeven waarde van f 2000 verzonden, bij aankomst niets meer te bevatten. De rechtbank te Utrecht ver oordeelde baron van H. wegens ver duistering tot een gevangenisstraf van 3 maanden, van welk vonnis de advo caat-generaal bij het Hof bevestiging requireerde. Het Hof deed geen uit spraak, doch gelastte een nieuw onder zoek, hetwelk voor 14 dagen plaats had. Het Gerechtshof vernietigde het von nis der Utrechtsche rechtbank. Opnieuw rechtdoende werd baron van H. van B. wegens oplichting veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf. Vrouw Hoekstra te Surhuizem, die bij de gemelde inbraak zoo ernstig ver wond werd, is naar de L. C. meldt, Don derdagmorgen overleden. Als verdachten van den moordaanslag zijn twee jonge arbeiders in Harnema Opeinde, zekere A. v. d. V. en W. O., gearresteerd. V. hielp de familie H. dezen zomer in de hooiing. De Katwijksche bomschuit K W 38 van den reeder K. Kleen is bij Doggers- bank op een wrak gestooten en gezonken. De bemanning wist zich in een boot te redden en werd door een stoomschip opgenomen en te Londen aan wal ge bracht. Het vaartuig had 22 last hari) ir aan boord. Dit is reeds dë 3e schuit v; ii Katwijk, die gedurende hetharingseizoeu is verongelukt. Gelukkig zijn geen rnen- schenlevens te betreuren. De schipper van het loggerschip KW 97 van de reederij van N. Parlevliet te Katwijk heeft te Vlaardingen gerappor teerd dat Dinsdag 26 dezer in de Noord zee door het slingeren van het schip is overboord geslagen en verdronken de 22-jarige ongehuwde J. J. Lanse, van Terneuzen. Pogingen om hem te redden mislukten. Woensdagmiddag omstreeks 5 uur is op de rivier voor Dordrecht een scheepje een z.g. Hagenaargeladen met bieten omgeslagen. De schipper en de beide knechts werden door de sleepboot Tele foon gered. De machinist van bedoelde boot moest nog over boord springen om een dei schippersknechts te grijpen. Het scheepje ligt gezonkeu. Het centrale bureau voor de voorbe reiding van handelstractaten te Berlijn, schrijft over de herziening van het Ne- derlandsche tarief van invoerrechten Voor zoover op het oogenblik te voor zien is, zal de hoogte van het toekom stige tarief afhankelijk blijven van de wisselende behoefte van de begrooting. Men schept op di£ wijze een toestand als in sommige Zuidamerikaansche sta ten, waar het tarief steeds voor een jaar wordt vastgesteld en waar men eerst na het verschijnen van de begroo ting weet, hoe het tarief er het volgende jaar zal uitzien. Zulk een toestand van onzekerheid moet het handelsverkeer, dat in de eerste plaats vaste toestanden eischt, ernstig benadeelen. Met instemming worden stemmen vermeld, die betoogen, dat dit even verwerpelijk is van protectionistisch als van vrijhandelsgezind standpunt. Het is een ernstige achteruitgang in verge lijking met de toestanden, die handels tractaten in andere landen scheppen. De verhooging met 30 pCt. wordt als een groot kwaad voor vele takken van nijverheid beschouwd. Uit Dinxperlo meldt men: Tusschen landbouwers en slagers is in omliggende plaatsen een geweldige concurrentie ontstaan. De eersten, niet tevreden met de lage prijzen die ze op de markten voor hun vee maken, be ginnen nu zelf te slachten en ponden het vleesch tegen 25 30 cent per po <1 uit en maken dan betere prijzen wanneer ze hun vee aan de slagera

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5