el Land van llensdei en Ailena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Moderne Vroawenkleeding STIJFKOPJE Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2894* Zaterdag 20 November. 1909. FEUILLETON. UWö VAM ALT^' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wij leven snel! Nog slechts eenige jaren is het geleden dat prof. dr. Hector Treub met snijdende ironie geeselde de aller-onelegaotst6„hobbelzakken",waar in de vrouwen die gaarne voor modern doorgingen zich pleegden te kleeden, en reeds valt er een duidelijk waarneembare verbetering in de richting van goeden smaak en gezond verstand te constatee ren. En hierbij bleef het niet. Want de voormannen, wij bedoelen de voorvrou wen der beweging wat kliukt da woord nog zonderling gevoelden da het bij de erkenning van het juiste be grip, d.w.z. bij het goede inzicht, niet blijven kon, maar dat zij nu allereers hadden te verbeteren de opleiding van de vervaardigers der vrouwenkleeding Want wij rennen zoo gaarne in he oude spoor voort. Soms, zoo'n enkel* maal, als men op eene vergadering heef gezien en gehoord op welke wijze he vrouwenlichaam het schoonst en hei meest practisch is te omkleeden, gaai men met goede voornemens naar huis Maar den volgenden dag is de indruk al voor een deel uitgewischt, en over een week wordt de laatste moderne ge dachte in de vrouw door de naaister die zegt dat zij die zonderlinge gedach ten niet in japonstof kan verwezenlijken. Dan moeten de dames naar een lady- tailor of naar een costumier gaan, heet het dan. Inderdaad, zoo was het en zoo is het. En dubbel mogen daarom de pogingen worden toegejuicht welke thans hier en daar worden ondernomen om de kleer makers in de nieuwe ideën op te leiden. De vorige maand hebben wij de ope ning van zoo'n school in Amsterdam bijgewoond, en zeer heeft het ons ge troffen wat de presidente der organi- seerende vereeniging bij die gelegenheid zeidde. Het geven van afbeeldingen, het be schikbaar stellen van patronen, het ten toonstellen onzer kleeding, aldus ver klaarde de spreekter, is onvoldoende gebleken om ze waarlijk goed en mooi te doen vervaardigen, Oorzaak hiervan is dat het de kleer maakster ontbreekt aan de meest ele mentaire kennis van het menschelijk lichaam. Wij zijn tot de overtuiging gekomen, dat alleen dan de kleermaakster zelf standig goede en mooie kleeding zal kunnen maken, als zij allereerst heeft geleerd, hoe het menschelijk lichaam bedekt wil zijn tegen de invloeden van W. HEIMBURG. (6 Het sluwe ding had al die verklaringen op verschillende toonaarden gezegd, klaar blijkelijk om de betreffende personen met de meeste natuurlijkheid na te bootsen. Op niet bizonder bitsen toon haar boosheid was tegen al die complimentjes uit de tweede hand niet bestand ant woordde mevrouw Wendenburg: „Och, de menschen zeggen zooveel Dat zijn altemaal praatjes waaraan men niet de minste waarde moet hechten en die waarlijk de moeite niet loonen om er naar te luisteren Maar dit alles heeft met de zaak niets te maken Wanneer mijn heer de rentmeester Bartenstein naar boven kijkt als wij voor het raam zitten en be leefd groet, dan dien jij dien groet te be antwoorden Begrepen, wijsneus?" „Ja, mama." Mevrouw Wendenburg ging vol ijver voort „Ik vind mijnheer Bartenstein een zeer net, beleefd mensch. Een door en door flinken man is hij, daar valt niets van te zeg gen. Alleen oppervlakkige menschen hech ten eenig gewicht aan uiterlijken schijn Mij is hij tenminste tienmaal weer waard dan menigeen met een weligen haardos „Maar lieve mama, u houdt een pleidooi het klimaat, hoe het die kleeding kan dragen zonder in het werk er door te worden belemmerdhoe die kleeding mooi kan zijn en toch gezondsierlijk en toch eenvoudig; duurzaam en sterk en toch niet te kostbaarvol afwisseling en toch met inachtneming der eischen van gezond verstand en zedelijkheid Het is daarom, dat naast onderwij in de kennis van het menschelijk lichaam onderwijs in kleeding-geschiedenisophe leerplan is gebracht, terwijl ook onder richt in stoffenkennis moet voorafgaan aan die lessen, die dienen om de kleeding te versieren, in verband met haar sni en de stof, waaruit ze is vervaardigd Ook het afvormen der kleeding op he lichaam en het pasklaar maken moeten steunen op de verkregen kennis in anatomie, want de dameskleed maakster heeft ook dat gedeelte van het lichaam te bekleeden, dat in de modekleeding de taak der corsetière is. Eindelijk moe onderwijs in de gymnastiek haar doen gevoelsn het verband tusschen kleeding en houding. Dat de behoefte aan vak onderwijs voor kleermaaksters allerwege sterk wordt gevoeld, blijkt uit het fei dat van verschillende lichamen op on derscheiden plaatsen in ons land een onderzoek werd ingesteld naar de toe standen in het kleedingsbedrijf; over het geheele land door 't Bureau voor Vrouwenarbeid; te Amsterdam van gemeentewege, en verder plaatselijk te Zutfen en te Groningen. Waar aldus de toestanden in het be> drijf zelve heendringen naar degelijke vakopleiding, brengen van den anderen kant de veranderde opvattingen over kleeding, het doordringen van het be grip „stijl" in onze meubelen, in ons huisraad, in alles wat ons omringt, ons tot het besef, hoe stijlloos onze kleeding in den loop der 19e eeuw geworden is. Met het nabootsen van vormen uit een vroeger tijdperk is de heden ten dage zich ontwikkelende schoonheidszin niet meer te bevredigen. In een huis kamer van Berlage, van den Bosch, Nieuwenhuis of Penaat, laat zich geen dame denken, gekleed in den stijl uit den directoire-tijd. In het buitenland is dit reeds lang erkend. Hier te lande gaf Marie Jungius door hare oproeping voor een hygiënisch en practisch werk kleed, in te zenden op de Tentoonstelling voor Vrouwen arbeid in 1898, den stoot om zelf aan iet zoeken te gaan naar een kleed, dat past, dat goed staat en dat goed zit; dat de vrouw niet belemmert in laar werk, dat haar gezondheid niet lenadeelt, en dat haar bekoorlijk maakt en bate van iemand, tegen wien niet de minste beschuldigiging wordt ingebracht 'k heb nog nooit het minste aan zijn in nerlijke en uiterlijke waarde te kort willen doen! Hoe zou ik dat trouwens ook runnen. Ik ken hem ternauwernood „Wat je toch niet verhindert den spot met hem te drijven vanwege zijn kaalhoof digheid En wil ik je ronduit zeggen, lij wien je het spotten geleerd hebt „Daar ben ik werkelijk nieuwsgierig naar, mama!" klonk het leukweg van Roosje's 'rissche lippen. „Zoo? Welnu, bij tante Lotje en bij nie mand anders." „Maar „Val mij niet in de rede!" ging mama voort, terwijl zij zich steeds meer opwond. „Bij tante Lotje heb je 't geleerd en daar mee basta." „U bent zeer onbillijk in uw oordeel, mama. Tante Lotje spreekt van niemand rwaad „Daarvan zou ik je wel eens het tegen deel willen bewijzen." „U hebt altijd wat tegen die arme tante Een lange pauze ontstond. Eindelijk vroeg Roosje, die het strenge, van ergernis blijk gevende gelaat harer moeder weder in een vriendelijke plooi wilde brengen: „Wij moeten heel spoedig met het Kerst gebak een begin maken, mama De suikernoten smaken het lekkerst, wanneer zij een dag of veertien oud zijn." Kortaf en droog, en toch vlijmscherp klonk het antwoord: „Wij bakken dit jaar niet." Het meisje keek verwonderd op. „Niet? in het oog van den man. Maar al te vaak wordt gedacht, dat de dames dit uit het oog verliezen of versmaden Zij willen alleen daartoe geen middelen gebruiken die zij harer onwaardig achten. Wij voelen maar al te goed, hoorden wij verklaren, hoe de smaak van den man zich heeft gevormd naar wat hi te zien keeg, en beseffen ten volle dat zijn oog moet leeren om te zien dat een vrouw, die, om maar 't kleinste euvel te noemen, haar lenigheid prijs geeft ter wille van een mode-ideaal, daarmede ook een deel van haar ware bekoorlijkheid opoffert. Ons dunkt, met die verklaring kan zelfs Prof. Treub tevreden zijn. Bnitenland. Volgens een bericht uit Triest heeft de Oostenrijksche regeering besloten, de haven van Umago, tegenover Venetië, tot een station voor torpedobooten te maken. In vier uur zouden deze van daar voor Venetië kunnen wezen. Umago zal tevens versterkt worden en een sterke bezetting krijgen. De Finsche Landdag heeft met alge meene stemmen verworpen het regee ringsontwerp, volgens hetwelk Finland voor de militaire begrooting van het Russische rijk een krediet van f12,000,000 moet verleenen. Achteraf is gebleken, dat de als rech ters verkleede Berlijnsche oplichters, die in deze vermomming formulieren voor de inning van gerechtskosten stalen en de daarop dooi hen ingevulde bedra gen later als deurwaarders inden, be halve te Berlijn, ook te Leipzig, Bonn, Dusseldorp en Elberfeld aan het werk zijn geweest. Te Leipzig heeft een oude trouwe bode in het gerechtsgebouw, uit wan hoop dat hij zich door de schelmen had laten misleiden, zelfmoord gepleegd. Uit Berlijn wordt gemeld, dat in het Oosten en Midden van Duitschland geweldige sneeuwstormen heerschen. Overal zijn treinen in de sneeuw blijven steken. De treinendienst van Berlijn naar het Noorden isingekrompen moeten worden en er zijn vele telefoonlijnen gebroken. Het heeft ook in vele streken van rankrijkgesneeuwd. Mauriac doorstond een waren sneeuwstorm. De Duitsche Kabelmaatschappij seint uit SjanghaiEen Chineesch syndicaat zal samen met een Nederlandsche bag- ;eronderneming de afgebroken regulee ring van de Hwangpoe voorloopig voort- „Neen!" .Maar maar Frits lust onze eigen gebakken konfituren toch zoo graag." „Dan moet zijn moeder ze maar voor ïem bakken!" Het meisje bleef nu stil over haar bor duurwerk gebogen, zoodat haar moeder, ïoeveel moeite deze ook aanwendde, on mogelijk kon ontdekken welk effect deze verklaring had. „En wat ons betreft", ging mevrouw Wendenburg voort, met onverstoorbare ralmte, doch haar dochter scherp in het oog houdende enfin, dat moet een verrassing blijven." Roosje deed geen poging om het geheim dezer verrassing uit te vorschen, zoodat mama wel gedwongen was om met zwaar geschut voor den dag te komen en de re serve, die zij voor het laatste moment had willen sparen, te doen aanrukken. „Wij het is eigenlijk jou Kerstge schenk en je moest het eigenlijk eerst op iet laatst te weten komen, maar een der gelijk plan kan moeilijk verborgen blijven, aar er te veel voorbereidende maatregelen moeten worden getroffen en jij bovendien ook geen klein kind meer bent, dat alleen vermaak schept in genoegens waarmede men het als 't ware op het lijf valt Deze lange inleiding werd met geen ander coel afgestoken dan om de nieuwsgierig- leid van het jongemeisje nog meer te irikkelen en haar tot een uitbarsting te lewegen. Maar Stijfkopje vatte geen vuur op deze irikkeling en bleef nog steeds bedaard ïaar naald hanteer en. Daar werd de granaat afgevuurd. „Wij vertrekken aanstaanden Zaterdag zetten. De Chineezen hebben daartoe in Tsingtau een baggermachine en vier schuiten gekocht en zullen daar een tweede baggermachine huren. Inmiddels zullen in opdracht en op kosten der internationale kamer van koophandel te Sjanghai drie Engelsche ingenieurs afreizen om den stand van het werk te onderzoeken. Van hun oordeel zal waar schijnlijk al het verdere afhangen. Te Kleef heeft men in de rokken van een als armoedig bekend staande weduwe, die in het ziekenhuis moest worden opgenomen, 27,000 mark in genaaid gevonden. In haar gebrekkige woning vond men nog 1000 mark aan contanten. Men mag wel een rubriek Köpenick openen. Te Munchen, zoo meldt een telegram, is iemand als officier gekleed aan het Beiersche ministerie van oor log verschenen en eischte er alle schrijf machines op: ze moesten hersteld wor den. Men gaf ze hem en hij is er mee verdwenen. De N. Y. Herald en een Fransch blad hebben bizonderheden over het zinken van de Seyne in de Straat van Riouw. De gezagvoerder van de Onda zegt, dat hij Zondagochtend omtrent vier uur het was zeer donker in de straat rechtuit voer, de lichten der vuurtorens volgde. Toen zag hij een groen licht van een schip dichtbij. Het scheen, dat zij elkaar zouden voorbij varen, maar dat schip de Seyne wendde eensklaps den boeg en wilde voor de Onda heen, maar werd er dwars scheeps door aangevaren. In een paar minuten zonk de Seyne. De geredden van de Seyne beweren daarentegen, dat de Onda eerst dicht onder den wal voer en toen naar die per water afstak, waarop de aanvaring volgde. De Seyne zonk zoo snel, dat de reddingbooten niet meer uitgebracht konden worden. De Onda streek er drie en redde zoo een zestig menschen, die zich aan wrakstukken boven water hadden gehouden. Bij het zinken spron gen de ketels van de Seyne, waardoor nog velen verbranden. De drenkelingen werden in het water aangevallen door haaien; de mannen trachtten, zegt men, de vrouwen nog tegen de ondieren te verdedigen. Verscheiden inboorlingen, die aan boord van de Onda werden gebracht, waren ledematen afgescheurd. De sterke stroom belette de drenke lingen de kust, die 3 KM. ver weg lag, te bereiken. De Onda heeft een groot gat in den boeg gekregen. Een der Spaansche republikeinsclie leiders, Pablo Iglesias, heeft te Madrid in eene openbare vergadering een over zicht gegeven van den toestand des lands naar Berlijn, bij oom Richard, en blijven Het schot had doel getroffen. Roosje was doodsbleek geworden en keek nu van haar voltooide sprei op. „En blijven? herhaalde zij stame- end. „Wij blijven in de residentie tot na Nieuwjaar!" voltooide mevrouw Wenden burg met schier sarrende gelatendheid. „Maar, mama dan is die arme tante moederziel alleen en dat op zulk een heilig feest, wanneer alle familieleden bij elkaar zijn!" „Komt Frits dan niet bij haar?" „Dat is waar Frits komt." Langzaam vouwde Roosje haar borduur werkje bijeen en stond op om de kamer te verlaten. „Hoe heb ik 't nu? riep mama haar na. Het schijnt, dat het vooruitzicht op die reis naar de hoofdstad je heelemaal niet tot blijdschap stemt Je bedankt mij zelfs niet eens." „O, ik ben vreeselijk blij, en ik dank u zeer, mama!" antwoordde Roosje met in spanning van al haar krachten. Daarop was zij plotseling de deur uit en ijlde zoo snel zij kon door het groote portaal naar haar eigen kamertje. VII. Nauwelijks was het beklagenswaardige meisje alleen en had zij de kamerdeur op slot gedaan, om zeker te zijn niet gestoord te kunnen worden, of zij barstte in snik ken uit als een gestraft kind. Nadat zij een tijdlang haar tranen den vrijen loop had gelaten nam de woede de overhand en toonde zij zich in alle opzich ten den eerenaam „Stijdkopje" waardig. tijdens het bewind'van Maura, onver klaard, dat de socialisten niet kunnen leven onder een monarchaal bewind en er dus een republiek moet komen. Het eenige middel om daartoe te geraken was een revolutie. Hij deed daarom een beroep op de arbeiders om bij de ver kiezingen de socialisten te steunen en dan, zoo noodig, de monarchie met ge weld omver te werpen. Zijne rede werd luide toegejuicht. Voor het eerst heeft een vervolging, ingesteld tegen medeplichtigen aan lynchschandalen, gepleegd in een der zuidelijke staten van de Unie, tot eenig resultaat geleid. Het Hooggerechtshof van de Ver- eenigde Staten heeft in hoogste instan tie een vonnis bekrachtigd waarbij I. F. Shipp, een voormalig vrederechter te Chattanooga (in den staat Tenessee) wordt veroordeeld tot 90 dagen gevan genisstraf en Jeremiah Gibson, gevan genbewaarder in dezelfde stad, tot zes tig dagen, omdat zij niet hebben belet, dat in 1906 een aan hun hoede toever trouwde neger, over wien het dood vonnis was uitgesproken, uit de ge vangenis werd gehaald en gelyncht. De plaatselijke rechtbank had de ten uitvoerlegging van het vonnis opge schort, hetgeen de gemoederen der in woners van Chattenooga dermate in opwinding bracht, dat zy den neger lynchten. Wegens deelneming aan die lynchpartij zijn ook nog twee personen gestraft met 90 dagen en twee anderen met 60 dagen gevangenisstraf. Wat wel gevreesd werd, heeft zich helaas bevestigdde opgeslotenen in de brandende kolenmijn te Cherry (Ver. Staten), zijn niet gered kunnen worden Maandag werd de afgesloten mijn geopend. Maar kort daarop sloegen de vlammen uit de opening, en de mijn moest weer v orden afgesloten om het kolenvuur te dooven. In elk geval is er geen sprake meer van, dat nog slacht offers van de ramp levend uit de mijn zullen komen. Uit een nauwkeurige telling is gebleken, dat het aantal ver misten in de mijn 300 bedraagt, die nu wel allen als verongelukt zijn aan te merken. Van de meesten zullen zelfs de lijken niet meer kunnen worden geborgen. Er zijn ongeveer 200 wedu wen en 1000 weezen. Twee Amerikanen, van wie gebleken was dat zij dienst deden by het revo- lutionuaire leger in Nicaragua, zijn ge vangen genomen en door Zelaya ter dood veroordeeld. Berichten bij het de partement van buitenlansche zaken in gekomen wijzen er op, dat die vonnissen reeds ten uitvoer zijn gelegd. Twee Amerikaansche oorlogsschepen hebben bevel ontvangen met spoed naar Nica ragua te vertrekken. Zij beet het puntje van haarfijn batisten zakdoekje aan flarden en stampte met het kleine voetje op den vloer, totdat zij op nieuw begon te huilen om een steenen hart te erbarmen. Het was dan inderdaad allerverschrikke lijkst; haar ellende was niet te overzien. Hoe had zij de dagen geteld tot Kerst avond, waarop hij zou komen om het hei lige feest in den schoot zijner familiekring mee te vieren Hoe had zij eiken nacht meer dan twee uren aan haar slaap ontwoekerd, opdat de portefeuille, die zij vervaardigde van veel kleurige sigarenlintjes en welke zij hem in alle stilte als Kerstgeschenk wilde aanbie den, op tyd zou gereed komen. En nu moest zij, of zij wilde of niet, de stad uit; was het haar niet gegund het feest hier Je vieren in gezelschap van tante Lotje en van en dit was nog veel ver- schrikkelijker van Frits! Zouden daar niet haar geheel onverachil- lige lui rond den Kerstboom zitten, in de vreemde groote stad, zoo ver weg van haar geliefd bosch, waar zulke heerlijke lanen zijn en wandelpaden zóó smal, dat je met je tweeën heel dicht tegen elkaar moet loo- pen om er doorheen te kunnen wandelen. Maar dat was om te besterven! Zij durfde haar gedachten niet voltooien. Want de gevolgtrekkingen, die zich thans aan haar door ontzetting wakker geroepen fantazie voordeden, waren allerontzettends. VAN Natuurlijk! Mama had lont geroken mama voert wat in haar schild mama heeft (Wordt vervolgd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1