vArbreidde, dat nog levende werkers in mijn waren aangetroffen, stroomden inwoners naar de scbachtopening. ■daar een cordon militie-soldaten hield de opdringende menigte terug, daar anders het reddingswerk zou zijn be rnoeilijkfc, althans vertraagd. Men be- t, wat schokkende tooneelen zich aar toen bij die schachtopening heb ben afgespeeld. Zondag zijn uit de mijn 37 dooden t voorschijn gehaald. Omtrent eene vulkanische uitbarsting van den Piek van Teneriffe, (Canarische eilanden) wordt gemeld, dat er drie nieuwe kraters zijn gevormd, die hevig u-erken en onder donderend geknal een oeiende lava-massa meters hoog uit- rpen Een naar schatting vijfhonderd meter breede lava-stroom loopt langs ,-ien berg omlaag en komt tot dusverre gelukkig in een woest, onbewoond ra vijn terecht. Maar de richting ven den fon lava-stroom kan elk oogenblik ver anderen, waarom de bewoners van de ia don omtrek liggende dorpen hun huizon ontruimd hebben en aan het zeestrand kampeeren. Te ,Pantucket, in den staat Rhode Island, heerscht groote opwinding over jet droeve feit, dat ineen verplegings- inrichting voor zuigelingen, in twee *eken tijds, 22 kinderen zijn gestorven la gevolg van voeding met onzuivere melk. Er werd een onderzoek ingesteld «aarbij bleek, dat de zindelijkheid van net personeel en de toewijding der zus ters van de stichting veel te wenschen overlieten. De verontwaardiging is groot. Een opzienbarende vergiftigingszaak heeft zich te Weenen voorgedaan. Door een onbekende zijn postpakketten met cyankalium-pillen gezonden aan veertig officieren. Er was een gebruiksaanwij- ziging bij, waarin aan de pillen een krachtgevende werking werd toegekend. De pillen waren tienmaal zoo sterk als noodig is om een mensch te dooden. Alleen de kapitein van den generalen staf Mader heeft van de pillen gebruikt en hij is dan ook overleden. Men denkt dat het een daad van een waanzinnige of een daad van wraakneming van een nietbevorderde is. Ongeveer veertien dagen geleden kre gen baron Albert von Rotschild te Wee nen en de rentmeester van zijne goe deren te Beneschau (kreits Ratibor) bei den een brief, die in Opper-Silezië op de bus was gedaan, waarin Rotschild uitgenoodigd werd, aan een sociaal-de mocratisch leider te Rybnik, wiens naam genoemd was, 25,000 mk. te zenden. Anders zou Rotschild er met zijn leven voor moeten boeten. Uit een onderzoek bleek, dat de sociaal-democraat met de brieven niets uitstaande had. Toen nu Zaterdagavond de onderwijzer Strachetta uit Ludgersthal op weg naar Scnillers- dorf was, waar baron Rotschild juist op jacht was, verzocht een jong man in liverei hem, een aan Rotschild ge adresseerden brief persoonlijk te willen overhandigen. Strachetta verklaarde zich daartoe bereid. Onderweg ontplofte de brief met een geweldigen knal eu Stra chetta kreeg ernstige kwetsuren. Men vermoedt, dat deze aanslag, die op baron Rotschild gemunt was, met de dreig brieven in verband staat. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 24 Nov. De voerman J. Bax reed met zijne kar buiten de Herptsche poort, toen het paard nederstortte en niet meer op de beenen te brengen was. Het bleek van achteren Verlamd te zijn. Op een rolwagen naar stal gebracht, stierf het spoedig. Een schadepost voor den eigenaar. Het Vaars, toebehoorende aan Bouman te Aalburg, dat bij het naar huis halen van weivee onder Nederhemert was zoek eraakt, is thans gevonden op den stal van Verhagen te Elshout, die het voor zijn beest had aangezien. Nu mist V. weder een beest. Ga maar zoeken waar dat nu gestald ïal zijn. Er is weder een zeehond in de Berg- sche Maas. Nu'echter meer benedenwaarts n wel nabij het Drongelsche veer. Hij is echter veel "kleiner dan die onlangs het vischwater nabij Heusden onveilig maakte. De heer H. Reckleben, onlangs ge kozen tot Regent van de Godshuizen, ter vervanging van den heer Van Bavel, die °P 1 Januari 1910 zou moeten aftreden, ®oet dus ook alsdan aftreden. In de jongste Vergadering van het college voor Godshui- zen is de volgende voordracht aan den Gemeenteraad gesteld, als le candidaat de beer Reckleben en 2e cand. de heer Friedli. Wij vernemen, dat het Veensche fanfarecorps „Wilhelmina" onder leiding Van zijnen Directeur den heer Spiero, op donderdagavond 25 dezer een concert zal Seven in de zaal „Concordia". Dit gezelschap Verwierf tijdens den korten duur van zijn bestaan reeds tweemaal een eersten prijs °P de concoursen te IJsselmonde en Lek- kerkerk, zoodat we met recht mogen ver dachten iets goeds te zullen hooren. Voor afwisseling is gezorgdde gunstig bekende komiek, de heer Heijne van 's Bosch, die °nlangs op den wedstrijd te Waspik met den eersten prijs werd bekroond, verleent zÜne medewerking. Eu last not least ons suist in d« ooren, dat enkelen der werkende leden bereid zullen .bevonden worden, om, l'improviste, bij wijze van toegift een lus tig dansje te begeleiden! Werkendam Zaterdag 1.1. werd tot notabel der Ned. Herv. Kerk, alhier, herkozen de heer C. H. Bogers en gekozen als zoodanig de heer C. de Boon. Eerstge noemde vereenigde op zich 39 van de 44 stemmen en laatstgenoemde 31. Verder verkregen de heeren J. J. v. Loon Jz., M. v. d. Steenhoveu, L. J. W. Struik Daim, H. v. Donkelaar, A. Vos en C. Blok, re spectievelijk 4, 3, 2, 1, 1 en 1 st. Sleeuw (jk. In deze gemeente heeft zich een tweede geval voorgedaan van febris typhoïdea. Door Burg. en Weth. dezer gemeente, is afwijzend beschikt op het verzoek van P. G. Baks te Kille, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein, in het perceel, plaatselijk gemerkt W 321. denderen. Een inwoonster alhier, kreeg Zondag tijdens de godsdienstoefening een toeval. Groote consternatie! Gelukkig kwam de patiënte weder tot bewustzijn en kon zij weder naar hare woning worden geleid. Dat men zonder voldoend onderwijs niet meer door de wereld kan komen, bleek weder alhier. Een jongmensch had er zijne zinnen op gezet om bij de Instructie-Comp. te Schoonhoven te worden ingelijfd. Hij kon echter niet aan het voorbereidend examen voldoen en kwam onverrichter zake terug. Gameren. Een trouwpartij met hin dert issen mocht het paartje getuigen, dat Woensdag j.l. in een der naburige dorpen in «len echt werd vereenigd. In de eerste plaats toch bemerkte onze bruidegom, toen hij, in vollen draf van huis was gereden, dat enkele noodzakelijke papieren vergeten waren. Na deze stukken opgehaald te hebben, was men het gemeen tehuis genaderd; toen bleek weer dat de moeder der bruid vergeten was! Ook hier kon de fout hersteld worden! Het trouwen had plaats, en weldra keerde men in vollen draf huiswaarts, toen, o jammer, een der raderen defect raakte. Een op 't dorp wo nende smid kon hier hulp verleenen en ten slotte kwam het paartje met de ge- noodigden thuis. Of nu verder geen onaan genaamheden dezen vreugdedag kwamen storen, kwam ons niet ter oore. Kaatsheuvel. Gistermorgen, circa 9 uur brak alhier een hevige brand uit in de woning van L. Hoewel spoedige hulp erger mocht voorkomen, is de geheele huis raad toch verbrand. Het had een heele brand kunnen worden, daar 5 woningen één blok vormen. Nndel. Zaterdagmiddag heerschte alhier eene buitengewone drukte. Een drie tal varkens door de rij ksveldwacht van Heusden onbeheerd op den weg aangetrof fen, moesten geschut worden; doch dat bleek geen gemakkelijk werk te zijn. De woeste dieren liepen en sprongen overal door, door sloten, heggen, over heiningen en kenden geen enkele hindernis, 't Was een ware jacht op wilde zwijnen. Ieder stond gewapend om zijn terrein tegen de indringers te beveiligen. Meisjes met bezems en jongelieden met stokken gewapend en toch wisten ze telkens weder het cordon te verbreken en de wachters te verschalken. Het scheelde weinig of een kwam bij den Predikant in huis terecht. De gemeente veldwachter wist behendig met lasso's ze te vangen en eindelijk zaten de knorre potten in de schutskooi. Vr(jlioeven-Cai>pel. De voor de loting gecombineerde gemeenten Vrij- hoeven-Cappel en Sprang, tellende 25 in geschrevenen, moet voor 1910 leveren 8 lotelingen, waarvan 6 voor volledige en 2 voor korte oefening. In de maand October 1909 werd aan het hulppostkantoor alhier ingelegd f 3774.97, verdeeld in 53 inlagen. Er had den 18 terugbetalingen plaats tot een som van f 2950.42. Op het hulptelegraafkantoor werden 21 telegrammen behandeld en 16 gesprekken gevoerd. Nederhemert (Noordzijde). Maan dagmorgen viel bij het laden van een schip suikerbieten de 15-jarige C. Vos, doordat de plank uitgleed, in de Maas. Tal van rappe handen schoten te hulp en spoedig mocht het A. v. d. Werken gelukken den drenkeling, die bijna onder het schip zat, behouden op het droge te brengen. (Zuidzijde). Onder leiding van jhr. Kretschmar van Veen, directeur-generaal der Staatsspoorwegen werd Vrijdag en Zater dag eene drijfjacht gehouden op de goederen van baronesse van Nagell. Met 6 geweren werden hier 15 en aan de noordzijde 3 ha«en geschoten. Ieder jaar levert deze jacht minder op. Als 't waar is, dat zelfs stroopers uit Tilburg hier hun slag komen slaan, is dit niet te verwonderen. Geertruidenberjg. Een kranig stukje werk heeft de G. V. V. Sparta op de serie-wedstrijden van Tavenu in Ooster- lout j.l. Zondag verricht door Noach II met 50 te kloppen. Zoo wist ze in de inale van Willem II uit Tilburg te winnen met 10. Door deze overwinning vielen aan Sparta 2 prachtige verguld zilveren medailles ten deel n.l. een eerste prijs en de medaille uitgeloofd door den Heer Lauwrense voor de vereeniging die de meeste punten maakte. Als tellers voor de e.k. 9e tienjaar- lijksche volkstelling zijn door burg. en weth. aangewezen: Voor wijk A de heerN. G. E. Meijers en voor wijk B de heer D. E. van Suijlekom, beide ambtenaren ter secretarie en voor wijk C met Statendam, de heer W. Lambregts agent van politie. llaardwijk. Zonder bekende oor zaak Btond gistermorgen het huis van den landbouwer J. M. alhier iü brand. De be woners, die door een geluid, alsof het re gende gewekt werden, moesten in nachtge waad den brand ontvluchten, die reeds zoo sterk rondgegrepen had, dat aan blusschen niet te denken viel. Door de overwaaiende vlammen werd ook het naastbijgelegen huis van P. v. H. aangetast, waar de bewoners nog in gerusten slaap lagen en de man nog met moeite gered werd. De brandweer kon niets anders doen dan de belendende gebouwen beschermen, waarin zij slaagde. Er is in beide huizen ongeveer niets gered. Bij den landbouwer kwamen drie koeien en drie varkens om, bij P. v. H. werd de eenige koe gered. Voor dezen is de brand een ware ramp, daar niets verzekerd was. Van den landbouwer J. M. was wel het huis, doch het overige niet verzekerd, zoo dat ook deze veel schade lijdt. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans: Er worden wat minder jaarmarkten ge houden; de voornaamste zijn afgeloopen en van zelf wordt dus minder vee ter markt gebracht. Maar des te meer wordt er voor eigen rekening geslacht in de boerenschu ren zeiven, zoowel half vet als driekwart vet rundvee. Goed vet vee vindt nog al koopers voor Italië. Vette schapen en lammeren zijn iets wil- liger. Vette varkens in één doenbiggen vooral niet duur. Jonge paarden en veulens worden goed betaald. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 50 4 60 ct., vette kalveren 58 i 59 ct., vette var kens 59 60 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 130 f 215, neurende f 105 a f 225, guste f 140 k f 175, pinken f 40 f 60, kalveren f a f biggen f af drachtige zeugen f 50 a f 68, drachtige gelten f 40 a f 50, schot telingen f 20 a f 32, schapen f 12 a f 22, vette lammeren f f luxe-paarden f 500 a f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 450, 2e kwaliteit f 200 a f 300, twee-en-een-halfjarige f 150 a f 290, ander- halfjarige f af per stuk. I. Wie niet onbekend is met hetgeen er op landbouwgebied voorvalt, weet, dat er op 't oogenblik groote bedrijvig heid heerscht in zake de landbouw- ongevallen verzekering. In Friesland, Groningen, Noord- en Zuid-Holland, Zeeland en Overijsel zijn reeds provinciale verzekeringsvereeni- gingen opgericht, en in Drenthe, Gel derland en Utrecht zullen er nog in deze maand worden gesticht. Met l Januari 1910 zullen over heel Nederland, deze vereenigingen in wer king treden, welke ten doel hebben, den landarbeider of diens gezin finantieel te steunen, wanneer hem een ongeval in 'tbedijf overkomt, waardoor hij zijne gewone werkzaamheden niet kan ver richten en dus ook niets verdienen kan. Voor den landarbeider zullen deze vereenigingen een zegen zijn, want, waar hij thans geheel op de liefdadig heid is aangewezen als hem een ongeval treft, daar zal hij na 1 Januari geheel gesteund worden door de verzekerings- vereenigingen. De landarbeider krijgt, als zijn boer bij „deLandbouw-Onderlinge toetreedt, zekerheid dat hij niet langer aan zijn lot wordt overgelaten; ook al zou hij, tengevolge van een ongeval, nooit meer kunnen werken, dan wordt hij toch ondersteund eu wel levenslang. Gesteld dat een landarbeider, die f 10 per week verdient, met een paard op hol gaat en daarbij zich zoodanig kwetst, dat hij noo t meer werken kan, dan krijgt zoo'n arbeider levenslang uitge keerd f 7 per week, dus 70 pCt. van zijn weekloon. Duren de gevolgen van de ongevallen eenige weken en maanden, dan krijgt hij natuurlijk eveneens een uitkeering. Mocht de arbeider tengevolge van het ongeval komen te overlijden, dan krijgt zijn weduwe levenslang uitge keerd f3 p?r week, terwijl voor de kinderen beneden de 16 jaar samen ook f3 wordt gegeven. Is er maar één kind beneden 16 jaar, dan wordt voor dit kind f 1.50 per week uitgekeerd totdat het 16 jaar is. Men ziet het, door de verzekerings- vereenigingen zal op «deze wijze heel wat armoede en ellende op het platteland worden gelenigd. Vanzelf vraagt de lezer zich af, wie al het geld zal betalen, dat voor deze verzekering noodig is, en dan kunnen wij daarop anewoorden: dat betalen de landbouwers, de patroons, zelf. Eu nu de lezer dit weet, vraagt hij natuurlijk: Hoe zijn de landbouwers er toe gekomen om juist thans hun knechts te gaan verzekeren? Is er wat gebeurd of staat er wat te gebeuren, waardoor de boeren over het geheele land zoo in eens voor hun arbeiders gaan zorgen? Zeker, er is wat gebeurd en er zal nog meer gebeuren. Sedert 1903 krijgt de arbeider in de industrie, de bakkersknecht, de timmer mansknecht, de schildersknecht, enz. enz., reeds eenzelfde uitkeering, die na 1 Januari 1910 de landarbeiders kunnen ontvangen. De landarbeiders komen duaal 7 jaar achter. Deze misstand en 't is een mis stand, dat de arbeider in de industrie wèl en de arbeider in den landbouw niet wordt gesteund zal nu worden opgeheven, en als de landbouwers niet zelf de handen aan den ploeg slaan dan zal de Regeering het doen. Dat de schildersknechts en al die arbeiders in de industrie, reeds gedurende zeven jaar een uitkeering ontvangen als zij een ongeval in het bedrijf krijgen, hebben zij te danken aaD de Regeering, die voor hen een Ongevallen-wet heeft gemaakt. En nu staat het te verwachten, dat de Regeering spoedig ook een ongeval lenwet voor den landbouw zal in het leven roepen, want er is geen enkele reden waarom de Regeerïng wel den ar beider in de industrie zou helpen en niet den landarbeider. Er ligt dan ook al in den Haag een Ontwerp van wet gereed't is door Minister Kuyper aangeboden 13 April 1905 en door de Ministers Veegens en Talma gehandhaafd. Maar zal men zeg gen, laten de landbouwers dan wachten tot de Regeering met een wet komt;'t is dan nog tijd genoeg. De verstandige landbouwers denken er evenwel anders over; die weten de ervaringen met de industrie on gevallenwet hebben dat geleerd dat als de Regeering met een landbouwen- ongevallenwet komt, het dan een dure en waarschijnlijk veel te dure geschiede nis zal worden. En daarom slaan thans de landbou wers de handen ineen. Zij wenschen aan hun knechts dezel- de uitkeeringen te doen, die de knechts in de industrie ook krijgen, doch zij willen beproeven de verdere onkosten die op de verzekering komen, zoo gering mogelijk te doen zijn. Daarvoor zijn nu opgericht de provin ciale onderlinge landbouwongevallen-vcrze- keringsvereenigingen. De landbouwers gaan dus thans zelf doen, wat anders wellicht spoedig de Regeering voor hen zal dotn, maar, dan waarschijnlijk veel duurder, en in ieder geval veel omslachtiger. Het welbegre pen eigenbelang van de landbouwers brengt dus mede, dat allen zich aan sluiten bij deze verzekerings-vereenigin- gen, die gesticht zijn door de Provin ciale Landbouw-Maatschappijen. Het zijn zuivere landbouwers-organi saties. Elke speculatie, zooals bij de particu liere premi-maatschappijen, is hier uit gesloten. Het geheele beheer is trouwens in handen van de deelnemers zelve. Hoe deze vereenigingen nu zullen gaan werken, zullen wij in een volgende beschouwing nader uiteenzetten. Siimnenlaiid. Het N. v. d. D. schrijft: Wij kunnen met zekerheid mede- deelen, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, den post van directeur- generaal van den landbouw binnenkort opnieuw te bezetten. Het gerucht, dat aan den heer Lovink geen opvolger gegeven zou worden, is dus ongegrond. De benoeming van een inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst wacht op de vervulling van het direc teur-generaalschap. In de Limb. K. verklaart de heer P. Brouwers, de tegencandidaat van jhr. Ruys de Beerenbrouck bij de laatste verkiezing in dit district, dat hij geen nieuwe candi latuur aanvaarden zal. Hij schrijft o a. „Mijne gedragslijn in deze zoude on getwijfeld eene geheel andere zijn ge weest, indien de verkiezing na eene ingestelde justitieele enquête ware ver nietigd geworden wegens corruptie, pressie of intimidatie, hetgeen echter rechtens niet gebleken is. „Nu de meerderheid der kiezers in uw district bij de jongste stemming hun mandaat andermaal hebben toe vertrouwd aan jhr. mr. Ruys de Beeren brouck, en de verkiezing alleen wegens formeele onregelmatigheden is vernie tigd geworden, acht ik mij verplicht de uitspraak der meerderheid te eer biedigen." Het Volk schrijft: Uit de beste bron kunnen wij mede- deelen, dat aan onzen partijgenoot Van Kol wel een candidatuur in liet district Gulpen is aangeboden, maar dat hij heeft geweigerd. Mr. N. de Visser, burgemeester van Leiden en lid der Tweede Kamer voor het district Wijk-bij-Duurstede, is Zater dagavond vrij onverwacht overleden. Hij was eenigen tijd geleden ernstig ziek geweest, doch daarvan zoo goed als hersteld. Vrijdag constateerde de geneesheer pleuris, waarbij een long ontsteking kwam, waaraan hij overleed. Zondagavond is te Gorinchen tus- schen 8 en 10 uur bij de wed. 't Hooft ingebroken. De dieven hebben uit de brandkast al de gouden sieraden, gelds waardige papieren, 't aanwezige geld, gouden ketting enz. meegenomen. De Chr. Werkmansbond van Amster dam, omvattende 1200 leden-werklieden, zond een schrijven van hulde en er kentelijkheid aan den burgemeester, met dringend verzoek deze gemeente zoo mogelijk nog geruimen tijd als zoodanig te blijven dienen. Onder het door de vereeniging „Am- sterdamsche Belangen" opgestelde adres aan den burgemeester (een verzoek om als burgemeester aan te blijven) zijn thans 25,000 handteekeningen geplaatst. In ons „Geïllustreerd Zondagsblad" van Zaterdag j.l. is een afbeelding opgenomen vertegenwoordigend vijf ge slachten, n.l. van de weduwe J. de RijkeBosschaart te Oost- en West- Souburg en hare ïechtstreeksche af stammelingen. De weduwe de Rijke is bet-over-groot- moeder en „oude Janna" hoopt 1 De cember haar lOOen jaardag te herdenken. Er is op Souburg reeds een feest commissie gevormd om dezen zeldzamen jaardag eenigszins feestelgk te vieren. Van V., bekend uit de Zeister moord zaak en door het gerechtshof te Amster dam tot 20 jaar gevangenisstraf ver oordeeld, werd, hoewel toerekenbaar geacht, voorloopig opgenomen in het krankzinnigengesticht te Medemblik. Zaterdagmorgen is hij echter onder sterk geleide van een rijksveldwachters- eskorte naar Leeuwarden overgebracht. Hij schijnt dus thans voldoende gene zen te zijn om de eerste jaren in cel lulaire opsluiting door te brengen. Hij zag er bleek en mager uit met gefronste wenkbrauwen en staarde onrustig om zich heen. In de Donderdag gehouden zitting van de Tweede Kamer heeft de hoer Troelstra bij de algemeene beschouwin gen over de Staatsbegrooting het woord gevoerd over de ridderorde-kwestie. Juist toen hij hiermede geëindigd was kwam de heer Kuyper de vergaderzaal binnen en vroeg het woord over een persoonlijk feit. Dat persoonlijk feit bestaat hierin, dat in het voorloopig verslag grieven zijn ontwikkeld tegen zijn beleid als oud-minister. Daarbij zijn vier vergissingen begaan, twee door sprekers schuld; twee door de schuld der oppositie zelve, hetgeen hij nader uiteenzet. Een en ander doet echter niets ter zake. Spr. komt tot de zaak. In zijn stuk in de Standaard van 28 Juli 1909 heeft hij niet anders be doeld dan de niet geringe beschuldiging af te wijzen dat hij zich als minister zou hebben laten omkoopen en een lintjeshandel zou hebben gedreven. Eerst verweet men spr. f 11000 te hebben aangenomen in 1903, terwijl men verzuimde op te merken dat de brief zijner dochter, waarin van deze som gelds sprake was, geschreven werd in 1905. Men wierp het toen op een anderen boeg. Niet hij persoonlijk had geld aangenomen, maar hij had het gedaan voor electorale doeleinden. Ook dit werd niet met bewijzen gestaafd. Spr. heeft gemeend toen te moeten zwijgen, totdat alle stukken voor hem lagen en is op reis gegaan. Aan zijn verzoek tot verdere publicatie is niet voldaan en hij is toen blijven zwijgen. Thans wil hij in volle vergadering spreken. De alles-beheerschende vraag is deze: Of in casu een decoratie is verleend uit gunstbetoon, dan wel om verdiensten te eeren. Wat waren de feiten? Een aantal jonge mannen, die dapper voor de onafhankelijkheid van hun land (Transvaal) hadden gestreden, hadden voor Engelsche overmacht moe ten wijken en werden op St. Helena geinterneerd. Alle pogingen om aan die interneering een einde te maken mis lukten. Toen nu bleek, dat de heer R. Lehman dit volle bedrag had geschon ken scheen het eisch van goede politiek die nationale daad te eeren, temeer omdat die heer reeds meer voor natio nale doeleinden geld had geschonken. Eenparig heelt de ministerraad zich met de decoratie vereenigd, alleen merkte de Min. van Buitenlandsche Zaken op, dat een consul-generaal mins tens een officierskruis verdiende. Wat nu de geldschenkingen aangaan, daarmee heeft het publiek niets te maken, tenzij het verband tusschen die schenkingen en de decoratiever- leening werd aangetoond. Intusschen wil spr. wel mededeelen dat de heer Lehmann die geldschenkingen aan de kas der antirev. partij deed, met sym pathie voor de wijze waarop de toen malige Regeering de staking van 1903 had bedwongen en die sympathie be woog hem ook tot aansluiting bij de antirevolutionnaire partij. Hij zond het geld niet aan den mi nister, doch aan den voorzitter der A.-R. partij, welke functie door spr. nog als minister werd vervuld. De bedragen werden rechtstreeks ontvangen, niet door bemiddeling van mej. Westmeyer, en werden door spr. afgedragen aan den thesaurier. Tot de decoratie van den heer A. E. Lehmann doet spr. het zwijgen. Waar moet het heen als in de Kamer van allerlei voorloopige ministerieele daden verantwoording moest worden afgelegd. Geheel onverplicht deelt hij echter mede dat op een door hem in 1905 voorloopig opgemaakte lijst van deco raties de naam van dien heer niet voorkwam. Wel heeft spr. tot een zij ner ambtgenooten gezegd dat, mocht Hoe staat het met de Laudbauwongerallen- Verzekeriag.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2