beliooreiide ltfi bel Land van Hensden Tan Zateriai 4 Dec, PracMe en Nnttie Caieani voer Heeren. C. STÖLk, Fa. van Kuijk. Goud, Zilver en Horloges. I I I I I I KNIJFF&VERWEr, 1909, No. 2898. Van ouds bekend JE adres voor Laodbouwkalk. Toer bel en Altena Heeren Mode- en Hoedenmagazijn, Vuehterstraat 36—38, 3 °|o liorting a contant. K-indere door de Abdijsiroop Klooster Sancta Paolo. Firma Schouwenburg. BOUWMATERIALEN. Gorinchem. Hoe staat het met de Landbouw-Ongeral- lenrerxekering! II. In ons vorig artikel hebben wij ge zegd, dat de landbouwers in ons land zich gereed maken de landbouw-onge- vallenverzekering zelf ter hand te ne men. Zij doen dit, omdat aan de Hoofd besturen van de Provinciale Landbouw maatschappij is gebleken, dat op deze wijze de knechts het best zullen ge holpen worden zonder dat het bedrijf hierdoor al te zwaar zal worden belast. Geld zal een landbouw ongevallen verzekering, hetzij die van Rijkswege hetzij die door de boeren zelf wordt ingevoerd, altijd kosten, dat spreekt vanzelf, maar het scheelt nog verbazend veel hoe de uitvoering van zoo'n land- bouw-ongevallenverzekering wordt ge regeld. Hoe minder ambtenaren er bij betrokken worden, hoe goedkooper. Daarom is de basis, waarop de Land- bouw-Onderlinge rust deze: De Landbouw-Onderlinge zou wel honderden ambtenaren over het land kunnen verspreiden, die het werk zou den moeten doen, dat van de landbou wers zelf zal worden gevraagd, doch die ambtenaren zouden moeten worden gesalarieerd en dat salaris zouden de landbouwers weer moeten betalen, zoo dat de onkosten aanmerkelijk zouden worden verhoogd. Landbouw-Onderlinge is dan ook niet van plan, trouwens het ligt geheel bui ten hare bedoeling, om overal in den lande inspecteurs en agenten aan te stellen zooals de premie-maatschappijen dat doen, want dat groot aantal ambte naren bezwaart door het salaris de uit gaven. Het vereenigings-leven onder de land bouwers is in de laatste jaren zeer sterk ontwikkeld, op ieder dorp is minstens één, soms zijn er twee of meer land bouwers-vereenigingen, overal zullen dan ook wel mannen te vinden zijn, die genoeg ervaring hebben om met succes deel te kunnen nemen aan de uitvoering van de landbouw-ongevallen- verzekering. Bovendien, zoo'n heksenwerk is het ook niet. Dat hebben de tuinbouwers al bewezen, die sedert 1 Juli 1909 aan gesloten zijn bij „de Tuinbouw-Onder- linge", eene vereeniging, die voor de knechts in den tuinbouw reeds doet, wat de landbouwers voor hun knechts nu ook gaan doen. De Tuinbouw-Onderlinge" loopt goed en van niemand is nog een klacht ge hoord, dat de uitvoering voor de tuin bouwers te moeilijk is. Eenvoud is het kenmerk van het ware. Het zou wel een beetje al te mal zijn, als het helpen en steunen van een knecht, die een ongeVal heeft ge kregen, zoo ingewikkeld was, dat een ge woon mensch dat niet zou kunnen doen. Wij willen daarom thans de vraag beantwoorden: Hoe zit een Provinciale Landbouw-Onderlinge in elkander? In een vergadering, bijeengeroepen door de provinciale landbouw-maat- schappij, is een bestuur gekozen, dat uit 5 of 7 leden bestaat. Dit bestuur heeft voor de geheele provincie de hoofdleiding doch omdat de bestuursleden allen hun gewone dagelijksche bezigheden hebben, laat dit bestuur zich bijstaan door een administrateur. Het provinciale bestuur regelt en beslist alles en de administra teur voert het uit; de leiding van het geheel is dus in handen van de land bouwers en de administrateur is niets meer dan een beambte, die, zoo hij niet voldoet, ontslagen kan worden. Stellen wij ons nu voor, dat op een dorp b.v. 100 'landbouwers zich aan sluiten bij de Provinciale Landbouw- Onderlinge, hoe gaat het dan? In overleg en onder goedkeuring van het provinciaal bestuur der Landbouw- Onderlinge wordt op zoo'n dorp door de landbouwers uit hun midden een Plaatselijke Ongevallen-Commissie aange wezen leden van deze commissie zullen dus zijn landbouwers. En wat zullen deze Commissies nu moeten doen? lo. Moeten zij uitmaken of het on geval, dat een knecht is overkomen, werkelijk gebeurd is, toen de knecht voor zijn patroon werkzaamheden ver richtte, welke onder de verzekering vallen. 2o. Houden zij het oog op de ge neeskundige behandeling van den ge troffen arbeider. 3o. Stellen zij vast hoeveel uitkee- ring aan een knecht toekomt voor on gevallen, die hoogstens 2 maanden duren. Ongevallen, die langer dan 2 maanden duren regelt de Administrateur. 4o. Betalen zij aan de getroffen ar beiders de toegekende schadeloosstel lingen uit. oo. Controleeren zij de lijsten, waarop de patroons invullen, hoeveel loon z<< jaarlijks uitbetalen, want van de grootte der jaarloonen hangt het af, hoeveel iedere landbouwer zal moeten betalen. 6o. Houden zij toezicht op de ar beiders, ter plaatse woonachtig, die eene schadeloosstelling ontvangen. Is dit nu een te moeilijk of te om slachtig werk? Zal dit nu zooveel tijd, zooveel administratie kosten?Natuurlijk niet, want elke commissie heeft maar te zorgen voor een betrekkelijk klein aantal arbeiders en bovendien, er ge schieden op een dorp toch niet dagelijks landbouw-ongevallen Men zal eens zien, hoe de werkzaam heden meevallen; in den tuinbouw is het óók bijzonder meegevallen, wat trouwens te verwachten was. Uit een vakkundig en een finaneiëel oogpunt beschouwd zijn de Plaatselijke Ongevallen-Commissies verre te ver kiezen boven ambtenaren, omdat de leden der Commissies, landbouwers en dus geheel met het vak op de hoogte zijn. In een volgend artikeltje bespreken wij nader wie onder de verzekering vallen, ivelke uitkeeringen aan de arbeiders zullen worden gedaan en ten slotte, wat deze verzekenng vei'moedelijk aan de landbou wers zal kosten. Intusschen willen wij den landbou wers nog dezen raad geven, om, als in hun buurt eene vergadering wordt ge houden, waarin over de Landbouw-On- derlinge wordt gesproken, die vergade ring vooral bij te wonen. Tevens willen wij hieraan toevoegen, dat de landbouwers verstandig zullen doen, door zich niet in te laten met de agenten en inspecteurs van premie maatschappijen, want deze maatschap pijen hebben niet uitsluitend het be lang der landbouwers op het oog. Door de oprichting der Provinciale Landbouw-Onderlingen, die zuivere coö peratie landbouw-vereeirigingen zijn, heb ben de voormannen op landbouwgebied te kennen gegeven, dat zij niets willen weten van de premie-maatschappijen. Alleen de Landbouw-Onderlinge is ge sticht door en voor de landbouwersdat men dit goed onthoude! BUITENLAND. Te Boedapest is een brutale oplichterij aan 't licht gekomen. Vóór eenige dagen was aan verschil lende bladen uit Boedapest gemeld, dat dr. Albert Leijer, professor aan de uni versiteit te Helsingfors, uit Rusland had moeten vluchten, en daar aan zijne collega's financieelen steun verzocht had, die hem ook met de meeste bereid willigheid gegeven was. Nadat hij daar een week als gast der hoogleeraren doorgebracht had, vertrok hij met een aanzienlijke gift naar Mis- kolcz, waar hij hetzelfde verhaal deed aan de leeraren van de daar gevestigde middelbare scholen, die eveneens be sloten den vervolgden Finschen geleerde te helpen en geld voor hem in te za melen. Der politie in Miskolcz kwam de zaak evenwel verdacht voor, weshalve zij zich tot den directeur der rijkspolitie in Boedapest wendde, met het drin gende verzoek nadere inlichtingen om trent den professor in te winnen. Toen dit bekend werd, waren de leeraren daarover zoo ontstemd, dat in hun naam de directeur van 't gymnasium voor meisjes in een der provinciale bladen daartegen openlijk protesteerde en me dedeelde dat dr. Leijer reeds de noodige stappen gedaan had om zijn diploma als doctor in de filosofie door de universi teit in Klausenburg te laten erkennen, daar hij zich in Hongarije, dat hem zoovele bewijzen van sympathie gegeven bad, wilde vestigen. Het wantrouwen der politie was volgens hen derhalve niet gerechtvaardigd. Daar uit Boedapest geen antwoord kwam, liet de politie den man onge moeid, die na de ontvangst van een flinke ondersteuning weer naar de hoofdstad kwam. Hier verzocht hij den minister van onderwijs hem in audiëntie te willen ontvangen, om hem zijne lijdensgeschie denis te vertellen; maar daar de mi nister tegenwoordig niemand ontvangt, liet de secretaris-generaal den „profes sor" bij zich komen. De secretaris-ge neraal gaf hem ten slotte een brief mee aan den secretaris van de onafhanke lijkheid spar tij, alweer met het verzoek den ongelukkigen man te helpen. Des avonds verscheen dr. Leijer ook wer kelijk in de politieke club om dezen brief te overhandigen en zijn leed te klagen. Daar evenwel wachtte hem eene groote verrassing. Twee politieagenten pakten hem in zijn kraag en namen hem mede naar het hoofdbureau, waar men hem zijne fotografie liet zien, die al sedert eenige jaren met zijne levens beschrijving daar bewaard wordt. Daar uit blijkt dat de zoogenaamde Finsche professor Bela Waldenauer heet, Hon gaar van geboorte is en een der gevaar lijkste oplichters is, niettegenstaande hij nauwelijks lezen en schrijven kan. In Nyitra werd hij veroordeeld tot 17s jaar, in Olmütz tot 2 jaren gevangenis straf, en sedert tien jaren leeft hij uit sluitend van oplichterijen. Hij heeft heel Europa bereisd, nu eens als monnik, dan als professor en ook dikwijls als offieier. En steeds is het hem door zijn gunstig voorkomen en zijn optreden gelukt groote giften in te zamelen, waar van hij dan eenigen tijd rustig ging leven. Te Portsmouth is dezer dagen een tragisch g^val gebeurd. Een procureur, die veel aan fotografeeren deed, had zich in zijn donkere kamer opgesloten en een flesch bier meegenomen. Hij schonk zich daarvan een glas in, maar deed er later bij vergissing een sterk vergif bij. Toen hij gedronken had be merkte hij het en begreep, dat de dood snel zou volgen. Hij greep een stuk papier en schreef er nog deze boodschap aan zijn vrouw op (bij de lijkschouwing las de coroner het voor): „Heb in het halve donker een vreeslijke vergissing begaan. Moet cyanide in het bier heb ben gegoten. Nog maar enkele secon den te leven. Kan niet roepen. God helpe je lieveling. Mijn hoofd loopt om. Zeg Na dit geschreven te hebben, is de ongelukkige nog uit het hok ge kropen en tot bij de trap gekomen. Daar vond zijn vrouw hem dood liggen. Volgens een telegram uit Weenen heeft een schuldeischer van prinses Louise van België, die nu te Boedapest is, haar faillietverklaring aangevraagd. De speelbank van Monte-Carlo welke naar 't heette gesloten zou worden, heeft opnieuw vergunning gekregen om in haar zalen gelegenheid tot spelen te geven. Maar tevens zijn haar nieuwe verplichtingen opgelegd, o. a. deze, dat de bank voortaan gas moet leveren aan de bewoners van het vorstendommetje Monaco. Eén gasfabriek is voor het heele vorstendom genoeg. Wie had er ooit gedacht, zegt de Lok. Anz., dat de „Cercle des Etrangers" d. i. de speel bank, ook gas fabriceert! Ze toont wel een waarlijk verrassende veelzijdigheid. Men zou soms denken dat het voor de bank met roulette en baccarat afliep. Niettegenstaande andere lasten, als de bouw van een schouwburg en een in richting, waar beambten van het Casino verpleegd kunnen worden, zal de bank wel kans zien deze kosten van „ver lichting" er uit te halen. Ze doet toch al heel wat: ze betaalt aan den vorst van Monaco een hooge pachtsom, haar aandeelhouders een hoog dividend, de leden van het theater, van het kleine balletdanseresje tot den directeur toe, geweldig hooge salarissen; ze houdt de heele badplaats in orde en maakt dat de inwoners geen belasting hoeven te betalen. Bovendien ziet ze nog kans de groote Parijsche pers geregeld den mond te stoppen met geld. Men kan er dan ook zeker van zijn dat het Casino van Monte-Carlo, telkens nadat men hoort, dat het gesloten wordt, weer tot nieuw leven ontwaken zal, al heeft het dan eerst flink moeten bloeden!' Onder verschijnselen van vergiftiging zijn Woensdag in het krankzinnigenge sticht te Friedrichsberg na het eten van rijst eenige honderden personen ziek geworden. Twee zijn er reeds gestorven. Men denkt aan moedwillige vergifti ging. Bij Strolno is een Rus in hechtenis genomen op wien de persoonsbeschrij ving van den man, die van den achtvou- digen moord in Posen verdacht wordt, zou passen. ADVERTENTIEN. Ondergeteekende houdt zich be leefd aanbevolen voor de levering van de gunstig bekende Zeisen, Zichten, Haartuigen, Scheermes sen, enz., enz. Tevens bericht hij hierbij dat hij ALLK'D h weer bezoekt als vorige jaren met dezelfde soor ten Zeisen en Zieli<en enz. Heusden. FIJNE DASSEN, FOULARDS, HANDSCHOENEN, SLOBKOU SEN, FANTAISIE en GEBREIDE VESTEN, PLAIDS, REISDE KENS, AUTO SHAWLS, RE GENJASSEN, CAPES, OVER SCHOENEN, HOEDEN, ENG. CAPS, JACHTHOEDEN, PA- RAPLUIES, REIS-NECESS AI RES, TOILET-ARTIKELEN, enz. Lage vaste prijzen. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, heeft reeds meer dan 5.000.000 kinderen genezen, die aan kink- en slijmhoest, longaandoeningen, borst ziekten of benauwdheden leden. De Abdijsiroop maakt de slijm gemakkelijk los en kan zelfs door de kleinste kinderen ingenomen worden, omdat de Abdijsiroop geen scha delijke noch veidoovende bestanddeelen bevat. Ouders, geeft Uwe kinderen intijds de Abdijsiroop opdat zij niet in een hoestbui blijven en daardoor een vroegtijdigen dood stervenI Hieronder weer een greep uit de millioenen dankbetuigingen die ons letterlijk toestroomen. Het zijn alle korte uittreksels uit de laatst ont vangen dankbetuigingen. Wij plaatsen nooit een getuigschrift twee keeren. Gij kunt dus hieruit opmaken, wat een belangrijk en krachtig genees middel de Abdijsiroop is. PIEPTE ALS EEN OUD MAN. Mej. Amelie Schillemans, huis vrouw van Alfons Wuijtack, St. Janssteen (Z.-V.), verklaart, dat haar dochtertje Anna het eenigen tijd wreed op de borst had, men sprak van een zware bezetting op de borst, de fluimen wilden niet loskomen en het kind lag te piepen als een oude man. Niettegenstaande het gebruik van andere genees- SLIJMHOEST. middelen werd de kleine hoe langer hoe erger. Toen het kind een lepel Abdijsiroop had gebruikt, vermin derden de benauwdheden en na een flesch gebruikt te hebben, was de weg der genezing zichtbaar merkbaar. Thans na twee flesschen gebruikt te hebben, is zij volkomen genezen. De heer H. van der Wal te Zandvoort verklaart, dat zijne twee kinderen Bernarda en Elisabeth gedurende een geruimen tijd aan slijmhoest leden. „De kinderen hoestten nacht en dag zonder op- houden. Toen kocht hij bij den drogist Van Ingen in Zandvoort een flesch Abdijsiroop van f 3.50 en toen deze opgebruikt was, waren ook de kinderen genezen." KON GEEN LUCHT KRIJGEN. Het kind van Mej. F.Doesburg te Wagenborgen (Groningen) was geruimen tijd lang ziek. „Mijn Truida, een kind van twee jaar, kon geen lucht krijgen" zeide ons haar moeder. „Het was verschrik kelijk. Het lag levenloos voor zich heen te kijken, zoodat ik niet an ders dacht, of ik zou mijn lieve ling moeten missen. Alles heb ik geprobeerd, geen kosten gespaard, niets mocht baten, totdat ik be sloot, de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, te probeeren, die ik kocht bij J. Prenger alhier. Het gevolg is geweest, dat het kind na 7 flesschen Abdijsiroop gebruikt te hebben, geheel genezen en thans flink en gezond is. Centraal-Depöt L. I. AK KER, van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende verkoopers alsmede bij alle Drogisten en de meeste Apo thekers. Wordt, indien verlangd, ook franco thuis gebracht. alles, wat de landbouwers zelf kunnen doen, moeten zij ook zelf doen, opdat dit met zoo weinig mogelijk kosten geschiede. Beleefd aanbevelend, J. Th. COUWENBERG, St. Nicolaas Cadeaux. UB B B I De Abdijsiroop be>at geen schadelijke bestanddeelen en geneest zoowel jongen als ouden ran alle borst- en longaandoeningen, Asthma, Pleuris, Influenza, bloed spuwingen, kink- en slijmhoest. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon ran 230 gram f 1. ran 550 gram f 2.en ran 1000 gram f3.50.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5