et Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. EERSTE 1IL1I). Zou 't waar zijn? STIJFKOPJE Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2QOO. Zaterdag 11 December. FEUILLETON. 19Q9. UfjQ VAN ALTEH*s VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Vt ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Die zieh op het NIEUWSBLAD abonneert, 75 cent per 3 maanden, ontvangt de nummers tot Nieuwjaar 6BATIS en, evenals alle geabon neerden, met Nieuwjaar een present Maand-Éalender, zeer praetisch voor het gebruik. „De mensch is een leerling en lijden is zijn meester, En niemand kent zichzelf vóór hij geleden heeft." Zelfkennis is niet algemeen onder de menschen en toch wordt er door de menschen veel geleden, 't Is dus niet waar, dat lijden tot zelfkennis voert? Niet alle lijden, en niet bij alle men schen althans? Of zou er in werkelijkheid niet zoo veel geleden worden, niet zooveel smart zyn, als wel beweerd wordt? Of zou lijden en smart vele menschen voorbijgaan en anderen te dieper treffen? Ziedaar, vragen die voor de hand liggen, als men bovenstaande versregels ontleden wil. Want bij de groote massa der men schen hapert het aan zelfkennis. „Niemand ziet zijn eigen bultNa tuurlijk, want geen mensch kan op zijn eigen rug kijken, en de jongeman tus- schen wiens schouderbladen zich een vergroeiing openbaart, is zich daarvan in den beginne gansch onbewust. Hij waant zich welgeschapen evenals zijn makker, wiens rug hij wèl ziet; hij verbeeldt zich even zoo te zijn en hij vat dan ook eerst niet, waarom hij niet, evenals zijn makker gevierd wordt en waarom, in gezelschap, waar zijn makker het middelpunt der schoone sexe is, men hem ontwijkt, meelijdend beschouwt of spotachtig om hem lacht. Dit doet hem pijn en begrijpt hij eerst niet. Tot hij allengs ervaart dat er iets leelijks aan hem is, dat hij in zijn uiter lijk niet mooi is als zijn makker dat hij een bochel heeft. W. HEIMBURG. (12 Tante Lotje had als haar oordeel te ken nen gegeven, dat het een „inderdaad wreede bepaling" was, maar dat zij daarvoor niet verantwoordelijk gesteld moest worden. Daarop had tante er de klassieke en later meermalen te pas gebrachte woorden aan toegevoegd „Ik wasch mijn handen in onschuld." Maar de jonge weduwe had, met een min achtend glimlachje, de schouders opgehaald en verklaard „Op mij heeft die clausule niet het minste effect. Ook zonder die bepaling zou ik er niet aan denken, mij voor de tweede maal in het echtelijk juk te krommen. Dit laatste was, nu Roosje een beteren kijk op de wereld had gekregen, allesbehalve mooi gezegd van mama. In de eerste plaats was haar huwelijksleven met papa, bij wien zij kon doen en laten wat zij verkoos, bui tengewoon gelukkig geweest, zooals mama trouwens bij elke gelegenheid, wanneer er niet van het testament maar van den over ledene zelf werd gesproken, gul erkende. „Te krommen in het echtelijk juk" Foei, welk een uitdrukking voor de heer lijkste aller uitvindingen, het huwelijk Verbeeld u, als zij eens het gelukkig vrouw tje was van haar Frits, dan zou er geen sprake zijn van een juk, maar van rozen ketenen, die nooit zouden worden geslaakt. Ja, als zij zou moeten trouwen met den Hilgendorfer weduwnaar. Grievend lijdt hij onder het bewast worden van zijn mismaaktheid. En nog tracht hg zich diets te maken dat 't zoo erg niet is. Hij wil 't weten en tracht zich te bezien van achteren. Hij onderzoekt, en kronkelt en werkt zijn lichaam in allerlei bochten tot grondig onderzoek en ten slotte, na vele pogingen, gelukt 't hem, tusschen twee spiegels in, zijn wanstaltige ach terfiguur to zienen moet hij zichzelf bekennen dat hij leelyk en misvormd is. Deze ontdekking van zichzelf aan zichzelf slaat hem terneer, martelt hem, ontneemt hem allen moed en levenslust, wanhopig als hij is over eigen gebrek kigheid te meer daar hij er immers niets aan kan veranderen, zich niets mooier kan maken dan hij is. Zou dit niet kunnen? Hij peinst en denkt en overweegt. En nu zal gebeuren één van beide: Hi) zal zich volkomen be wust worden dat hij niet welgeschapen is, en dit nooit kan wordendat dit nu wel niet is zijne schuld, maar nog minder de schuld van anderen, en dat deze anderen zijne misvormdheid zien en hem dus leelijk moeten vinden. Dit zal hem stemmen tot nederigheid, en daar hij nu toch zijn gebrek niet verbergen kan, zal hij er zich in schik ken en trachten door de gaven, die hem overigens geschonken zijn, zijn leven onder de menschen nuttig en dragelijk te maken. Of wèl: hij vloekt en toornt over de menschen, die anders zijn dan hij, en hij wil niet weten, dat hij wan staltig is. Hij tracht zijn uiterlijk mooi te maken en zijn misvormdheid te be dekken, door fraaie kleeding, opzichtigen tooi, linten en strikken en allerlei paskwil. Hij gedraagt zich als een „dandy", schettert en zwetst en tracht iedereen te overbluffen, en als men zijdelings hem een wenk geeft over zijn belachelijkheid, dan raast en tiert en scheldt hij als een bezetene. Ieder mensch heeft zijn eigen bultje, dat hij niet ziet. Ieder heeft een of ander stoffelijk of geestelijk gebrek, de eene of andere, grooter of kleiner wan staltigheid, die hem leelijk maakt in 't oog van anderen, die dat opmerken, schoon we 't zeiven niet gewaar worden. En het grootste en diepste lijden van den mensch ontstaat of staat in ver band met die oneffenheden in zijn wezen. Ware de mensch een volmaakt wezen, hij zou een gelukkig wezen zijn. En, door een voor de hand liggende com binatie van gevolgtrekkingen, dacht zij eens klaps weder aan den man en het fameuse codicil. Wat mocht dat toch wel geweest zijn? Zou tante Lotje het haar niet willen zeg gen? En als die niet wilde, wie dan? Want op welke wijze en door wie dan ook, weten moest ze 't en zij zou 't, al moest zij ook de luistervink spelen en de eene intrige op de andere stapelen. En op het onverwachts, spoediger dan zij dacht, was het toeval, dat evenals het geluk met den stoutmoedige is, haar gunstig en werd het geheim ontsluierd. Weinig had zij kunnen vermoeden, dat de „inderdaad wreede bepaling" feitelijk haarzelf van meer nabij betrof dan haar moeder. Des namiddags, dadelijk na de koffie, de lamp was nog niet aangestoken, zaten tante en mama op de kapster te wachten, daar men had afgesproken den avond in de opera, waar Lohengrin zou worden ge geven, door te brengen. Toen, terwijl de schemering snel neerdaalde en alle hoekjes van het niet al te groote vertrek vulde, kwam tante, die naast mama op de kana- pee zat, eensklaps met de vraag voor den dag: „Hoe meer ik je nu bijwoon en nader leer kennen, Rosa, des te meer verwondert het mij, dat je niet hertrouwd bent. Aan candidaten zal het je zeker niet ontbroken hebben Mijn man heeft mij indertijd verteld van een flinken, niet onbemiddel- den officier, die hem rondborstig had be kend dat hij den slag nog niet te boven was, welke hem was toegebracht door het blauwtje, dat jij hem in alle vormen hebt laten loopen Vertel nu eens eerlijk, Maar de mensch kent zichzelf niet in zijn gebrekkigheid en kan eerst door lijden en smartelijke ervaringen komen tot bewustheid van zijne onvol maaktheden. Nu zal niet alle lijden hem er toe brengen en ook niet ieder zal door lijden leeren. Er zijn er, die de schuld van alle lijden en smart wijten aan de maatschappij, aan de omstandigheden, aan noodlot of wat dan ook, maar altijd aan anderen, nooit aan zichzelf. Zulken blijven altijd in den waan van eigen voortreffelijkheid, en stellen zich even belachelijk aan als de bultenaar, die 't air aanneemt van een „dandy". Toch zijn er ook, die door smarten lijden gelouterd, inkeeren tot zichzelf, en leeren kennen eigen „lek en gebrek" en die daardoor gestemd worden tot nederigheid en berusting. Maar zeker is het waar, dat niemand, dan door lijden en bitter ervaren, tot zelfkennis komen kan. lBuiteiiIand. Dinsdagmiddag drie uur heeft te Hamburg een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. In de gasfabriek op de Grasbrook, bij de Vrijhaven, was men bezig met het vullen van een nieuwen gashouder, die 250,000 kubieke meters kat bevatten en de grootste op het vasteland is. Toen men ongeveer 100,000 kubieke meters in den gashouder gebracht had, kwam er in de telescopisch gebouwde caisson een scheur; daardoor ontsnapte gas, dat in een naast den gashouder staand schaftlokaal drong, waar een licht brandde- Zoodoende ontplofte de geheele gasvoorraad. Het deksel van den gashouder vloog de lucht in en de heele steiger om den gashouder heen raakte in brand. De vlammen van den brandenden steiger sloegen naar den ouden gashouder over, waarvan het dak vuur vatte. Om half vijf ontploften ook de ongeveer 50,000 kubieke meters gas die daarin bevat waren. Een reusachtige vuurzuil, die onder den nieuwen gashouder uitschoot, gaf aan heel den omtrek het sein, dat er een onheil gebeurd was. De werklui, die op een naburigen bouwsteiger ston den, namen dadelijk de vlucht. Maar de vlammen van het brandende gas versperden een aantal hunner den uit weg, zoodat verscheidenen, brandende fakkels gelijk, in de Elbe sprongen. Onder den puinhoop liggen, naar men vermoedt, nog een ingenieur met 15 arbeiders, die er onmogelijk het leven Rosa, waarom heb je hem, op wien niet het minste was aan te merken, niet ge nomen Een lange pauze ontstond. Toevallig was een kwartiertje geleden de dochter des huizes uitgegaan, terwijl Roosje bij de kachel zat, stil als 'n muisje, ver zonken in den diepen lederen leunstoel van oom. Zij hield den adem in. Misschien was mama in de veronderstelling, dat Roosje haar nichtje had vergezeld, en het sluwe kind wilde, in dit geval, haar moeder in de verbeelding laten, dat zij zich alleen met haar schoonzuster in het vertrek bevond. Met een diepen zucht begon de weduwe haar verhaal „Ach, lieve hemel, mijn beste, dat is een heele geschiedenis, smartelijk misschien, maar overwonnen. De strijd is gestreden, de wonden zijn geheeld." Dat begint zoo goed, dacht Roosje. De inleiding is zoo sentimenteel, dat er zonder twijfel heel gewichtige dingen voor den dag zullen komen, die mij de oogen zullen openen en veel raadselachtigs ontsluieren. „Het is zoo ook het beste," ging mama voort Het viel mij, ik beken het open. hartig, zeer moeielijk, toen ik het aanzoek van den ritmeester van de hand moest wijzen, maar het is je ongetwijfeld bekend, dat mijn overleden man zoo'n won derlijke clausule in zijn testament heeft aangebracht Waarom? Ja, dat heb ik totnogtoe niet kunnen doorgron den Waarschijnlijk wilde hij zijn eenig kind, zijn oogappel, in het onverdeeld bezit laten der moederlijke liefde." Toen de spreekster het verbaasde gelaat harer schoonzuster op zich gevestigd zag, vroeg zij „Heeft je man je dit dan nooit verteld „Nooit!" luidde het antwoord. „Mijn man kunnen afgebracht hebben. In en bij het schaftlokaal werden gedood de waardin Claussen, haar dienstmeisje, de opzichter Graf en drie anderen. Van de 40 gewonden, die meerendeels in het Havenziekenhuis waren opgenomen, waren er des avonds om elf uur zes bezweken. Men kon het geheele aantal dooden dus toen reeds op een kleine dertig stellen. De aangerichte schade is nog niet te ramen. De nieuwe gasfabriek, waar het ongeluk gebeurde, zou kant en klaar 14 millioen mark kosten. Het heeft in Argentinië, en wel in de provincie Buenos-Aires, de laatste nachten gevroren, en naar het heet is dat van invloed geweest op het te velde staande graan. Heel erg is de schade niet en de merkwaardigheid van het geval zit hem dan ook het meest in datum en ligging, daar de provincie Buenos-Aires op het oogenblik zomer heeft en de geografische breedte daar geen vorst zou doen verwachten. Op het Tempelhofer Veld bij Berlijn zijn Dinsdagochtend twee in een zwart manteltje gepakte vrouwenarmen ge vonden. Zij bleken te behooren bij den Zondag opgevischten romp. De armen waren gekookt om ze onkenbaar te maken. Met behulp van het manteltje hoopt de politie op het spoor van den dader te zullen komen. Engelsche oorlogschepen hebben in de Perzische Golf drie vaartuigen buit gemaakt, die gezamenlijk een kleine 3000 geweren en 460,000 patronen aan boord hadden. Men weet, dat er een uitgebreide sluikhandel in wapens en munitie op de kust van Perzië en Be- loedzjistan wordt gedreven. Ze zijn be stemd voor de stanmen aan de Af- gaansch-Indische grens. Of Engeland wel het recht heeft, in de Perzische Golf die wapenen en munitie in beslag te nemen, lijkt ons twijfelachtig. De Russische Rijksdoema heeft for meel eene orde van den dag aangeno men rakende de invoering eener mili taire belasting voor personen, die hun dienstplicht niet behoeven te vervullen. De baggermolen Aries, die 21 October van Marseille naar Dakar was vertrokken en van welken men na dien tijd niets meer gehoord heeft, wordt als verloren beschouwd-. Het vaartuig, dat een be manning van 21 koppen had, had Gi braltar en Las Palmas moeten aandoen, maar is niet gezien. In marine-kringen vindt men het zeer onvoorzichtig, dat het zware schip zegt mij trouwens rooit wat, hij is zoo gesloten als 'n boek met zeven zegels En toch weet hij, dat hij op mijn stilzwij gendheid kan rekenen", voegde zij er een weinig spijtig bij. „Hij moest het eerbie digen, dat koffiekransjes met hun onvermij- delijken nasleep van praatjes en laster mij steeds een heiligen afkeer hebben ingeboe zemd." Even keek mevrouw Wendenburg vreemd op. Was dit soms een steek onder water? Maar tante keek zoo onschuldig om zich heen En bovendien zou de mare van de Neustadter dameskransjes toch niet tot de hoofdstad zijn doorgedrongen! Mevrouw Wendenburg dacht er derhalve slechts aan, de „geslotenheid" van haar broeder te verdedigen. „Dan zweeg hij zonder twijfel uit over dreven kieschheidsgevoel voor de nagedach tenis van zijn zwager, voor wien hij steeds een warme vriendschap heeft gekoesterd. Hij kent trouwens het testament in alle bijzonderheden, daar dit hem tevens aan wees tot toezienden voogd over Roosje. En bovendien, het is voor niemand een geheim." „En de bewuste clausule?" „Die bewuste? Je moogt wel zeggen die beruchte clausule luidt, dat ik, zoodra ik mij weder in het huwelijk zou willen be geven, de rechten over mijn dochter, voor zoover het Burgerlijk Wetboek zulks toelaat, uit handen moet geven en haar opvoeding moet overdragen aan tante Lotje." „Neen, maar dat is ongehoord!" ver klaarde tante, wier vrouwelijk gevoel in opstand kwam tegen zulk een strenge be paling. „Ja, ja," knikte het schoone weeuwtje, „het was een harde slag voor mij." „Zoo 'n blanke Ottello ging de schoon zuster toornig voort. „Dat deed hij uit jaloezie, anders niet. Wie heeft ooit zoo'n zonder sleepboot of konvooischip de reis heeft aanvaard. Een der overlevenden van de schip breuk van de passagiersboot La Seyne, te Singapore vergaan na eene aanvaring met de Onda, heeft bij zijn aankomst te Marseille het volgende verteld: Het schip liep spoedig vol water. Niettegenstaande de paniek, deed de bemanning al het mogelijke, om de passagiers en het deel der bemanning dat te bed lag, op het dek te krijgen, maar 't was onmogelijk iedereen te redden. Twee minuten na de aanvaring stond het water reeds op het dek. Een passagier, die er in geslaagd was zich vast te klampen aan een mast, die boven water uitstak, werd door een haai weg gerukt. Talrijke passagiers sprongen van schrik te water, maar de meesten werden door haaien verslonden. Het was een vreeselijk schouwspel. De booten van de Onda en de Seyne waren aanstonds te water gelaten. Men rekent dat er meer dan honderd passagiers door de haaien zijn verslonden. Een dame te Clermont-Ferrand, die suiker in een chocolade-vla wilde roeren, heeft inplaats van suiker arsenicum gebruikt, dat ze in huis had om ratten te verdelgen. De dame en haar man en een getrouwde dochter zijn, na van de pudding genuttigd te hebbeo, ge storven. Een ongetrouwde dochter van 19 jaar en twee kleinkinderen verkeeren in hoogstgevaarlijken toestand. Mr. Lagasse, de Fransche advocaat die Renard verdedigde, heeft Dinsdag op de kanselarij een rekwest ingediend, houdende verzoek tot herziening van het proces van zijn cliënt, die tot levenslangen dwangarbeid is veroordeeld. Bij zijn rekwest is eene lange memorie gevoegd, waarin hij de redenen opsomt, die volgens hem doen vermoeden dat er eene rechterlijke dwaling is gepleegd. Daarin vermeldt hij ook, naar 't schijnt, twee nieuwe feiten en vestigt de aan dacht op tal van onregelmatigheden, in het proces van Versailles begaan. Bij de stukken is ook eene verklaring van 6 leden van de jury van Versailles waarin dezen verklaren, overtuigd te zijn van Renard's onschuld. Mr. Lagasse heeft ook een brief over gelegd van een der juryleden, waarin deze, naar 't schijnt, wijst op het groote gewicht dat ten nadeele van den ver oordeelde gehecht is aan een getuigenis, dal later bleek onjuist te zijn. Een commissionair te Stuttgart had een tijd geleden een advertentie ge plaatst, waarin voor een kantoor te Porto wreedheid uitgedacht? Dat is een beslag leggen op 'n vrouwelijk hart. De wet moest een dergelijke bepaling ongeldig verklaren." „De wet, hm. Je vergeet, beste, dat de wet door mannen in elkaar wordt ge flanst en dus wel 'n ellendig lapwerk zal blijven, tenzij de kiesrechtsvrouwen haar wil doordrijven en wij een woordje kunnen meespreken. „Zoover zijn we nog lang niet!" „Helaas!" zuchtte mama. Roosje, het luistervinkje, verwenschte in stilte deze uitwijding op politiek terrein, die haar niet het minste belang inboezemde. De kern van de historie, die interesseerde haar meer! Zij zou op haar wenken bediend worden. „Maar laten wij deze kwestie maar voor andere, strijdbare vrouwen overlaten!" zuchtte tante. „Mijn dochter bijvoorbeeld, die is een der steunpilaren van de Ber- lijnsche afdeeling van den „Algemeene Duitsche Bond van Vrije Vrouwen" en secretaresse der „Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht" Doch om op dit hatelijke codicil terug te komen „Ik geloof niet, dat mijn man zich door „aloezie of andere zwakheden liet leiden, toen hij deze bepaling in zijn laatsten wil laschte. Hij was een liefdevol echtgenoot, een door en door braaf en goed mensch en is hoogstwaarschijnlijk uitgegaan van de gedachte, dat ik, bij de nieuwe plichten, die ik op mij laadde door opnieuw een huwelijk aan te gaan, misschien die tegen over zijn teergeliefd kind zou kunnen ver onachtzamen, en kort en goed, hij bewees mijn karakter ten volle te hebben doorgrond. Mijn kind aan tante Lotje, dat „wasembeeld," af te staan. Liever ware ik gestorven!" NIEUWSBLAD VAN (Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 1