Hel Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. TWEEDE BLAD. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2900. Zaterdag 11 December. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1909. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7 7* ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BINNENLAND. Het Hdbl. bericht, dat het bestuur der Rijks-verzekeringsbank besloten heeft, een onderzoek te doen plaats hebben naar rentetrekkers (getroffenen), die tot eenigen arbeid geschikt zijn geworden. Met dat onderzoek, uitgezonderd oog letsels, zijn door het bestuur der Bank belast de twee agenten, de heeren L. A. M. Wolffram, te Arnhem en J. F, Staleman te Nijmegen, die daartoe zich door het geheele land zullen begeven. Gevolg van dit onderzoek zou kunnen zijn, dat te eenigertijd door het bestuur der Rijksverzekeringsbank ambtshalve voor verscheidene getroffenen een ver mindering der hun toegekende defini tieve rente zal plaats hebben. Nederland en Venezuela. Het te Puerto Cabello verschijnende nieuwsblad Boletin de Noticias bevat de volgende oflicieele waarschuwing „Aan de consignatarissen van zeil schepen wordt kennis gegeven, dat, van den 15en Nov. af, zulke schepen, her komstig van de Antillen, na 6 uur des namiddags de haven niet mogen bin nenkomen. Zij, die deze bepaling over treden, zullen de vastgestelde straffen beloopen". Zou de (Venezolaansche) minister Pietri begonnen zijn, zijne antipathie tegen deze kolonie te luchten, vraagt De Wekker. De Willemstadsche correspondent van de Nieuwe Courant schrijft: Deze officieele waarschuwing is vooral daarom opmerkelijk, aangezien zij in het bijzonder zeilschepen komende van de Nederlandsche Benedenwindsche eilanden zal treffen. Alle andere Antillen onderhouden n.l. een veel minder druk zeilvaart-verkeer met Puerto Cabelle dan onze eilanden. Vergoelijkend wordt weliswaar door sommigen beweerd, dat die waarschuwing betrekking heeft op een in alle Venezolaansche havenplaat sen reeds bestaande verbodsbepaling, welke thans te Puerto Cabello in her innering gebracht wordt, aangezien een geval van smokkelarij, dat zich onlangs aldaar afspeelde, de autoriteiten te dier stede op het denkbeeld bracht, dat de plaats van herkomst deze kolonie moet zijn. Voordien werden te Puerto Cabello evenals in de andere Venezolaansche havenplaatsen, vermoedelijk met het oog op een betere bewaking, 's-avonds aankomende zeilschepen somtijds van overheidswege uitgenoodigd de haven binnen te zeilen. Zou men het nu ver kieslijker achten de zeilschepen buiten de haven, dus buiten het bereik van het wakend oog der douanebeambten, den nacht te laten doorbrengen? Daar aan is eenerzijds voor den Venezolaan- schen fiscus het bezwaar verbonden, dat van uit de kust scheepjes er op af gestuurd kunnen worden om de lading clandestien over te nemen, terwijl an derzijds voor de schepen, welke niet aan smokkelen denken, en deze maken de meerderheid uit, het verbod om een reeds bereikte veilige haven binnen te zeilen onder sommige omstandigheden zeer bezwarend kan zijn. Dat de bepaling alleen op zeilschepen slaat, wordt daardoor verklaard, dat de stoomschepen van grootere afmetingen zijn en daarom na zonsondergang toch niet zullen wagen de haven van Puerto Cabella binnen te stoomen. Entusschen zijn de bepalingen in quaestie en \ooral de verscherpte toe passing er van uitsluitend te Puerto Cabello, zeker niet overeen te brengen met het streven om betere betrekkin gen tusschen Nederland en Venezuela te scheppen. Hiertoe zijn uitzonderings bepalingen als de onderhavige niet be vorderlijk. Beter ware het, indien wer kelijk slechts het doel voorzit om den sluikhandel tegen te gaan, strenge be waking in de haven toe te passen en zoodoende, gelijk geschiedt in andere landen waar de fiscale wetten tot smok kelen uitnoodigen, de verleiding hiertoe tot een minimum terug te biengen niet alleen bij buitenlanders, maar vooral ook bij zonen des lands zelf. Ook in de naburige republiek Colum bia verheffen zicli stemmen tegen maat regelen van de tegenwoordige Venezo laansche regeering, welke den handel van een gedeelte van Columbia bemoei lijken. De Telegraaf schrijft: Een jonge Duitscher uit een klein plaatsje nabij Hannover, die in het groote Amsterdam verdwaalde, kwam daar bloot te staan aan berooving, als zoovele vreemdelingen, die niet met de Amsterdamsche kwartjesvinderstrucs op de hoogte zijn, in ieder geval niet van hooren zeggen kennen. De bedoelde Duitscher, die hier in een hotel logeerde, begaf zich met 3300 Mark in zijn portefeuille op weg, vol gens zijn zeggen met de bedoeling om dit geld op een bank te deponeeren. Voor hij echter een dergelijke instelling bereikt had, kwam hij een aanminnige landgenoote tegen, die hem door haar ooglonkjes onder bekoring bracht. Te zamen gingen ze na een praatje een glaasje bier drinken en aan het tafeltje waar ze zaten, zette zich al gauw een drietal vrienden van de dame. Men be sloot gezamenlijk naar de woning van deze laatste te gaan en daar een kaartje te leggen. Zoo geschiedde en de Duit scher was al gauw honderd Mark kwijt, die hij in den vorm van een bankbiljet uit zijn portefeuille haalde. De blikken van de vier getuigen vielen daarbij op den rijken inhoud, en na afloop van het spel tuimelde per ongeluk een van de spelers om en tegen den Duitscher aan. Ze vielen nu beiden op den grond, de anderen schoten te hulp en toen de jonge Duitscher alleen op straat stond, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met de 3200 Mark verdwenen was. Hij wendde zich tot de politie, de juffrouw werd gearresteerd, maar zij wist van niets en de vrienden waren hoege naamd geen vrienden. Ze moest weer op vrije voeten worden gesteld. De po litie stelde een ijverig onderzoek in, maar, als zoo vaak, zullen ook ditmaal de handige kwartjesvinders wel buiten schot blijven. Aan boord van de sleepboot Titan, die bij het afbrengen van het nabij Terschelling gestrande stoomschip Lucy behulpzaam was, zijn bij het sleepen de bolders, waaraan de sleeptros bevestigd was, gebroken, waardoor een der opva renden gedood en een gewond werd. Het lijk van den jongen man, dat Maandag door de politie in beslag werd genomen, in verband met de mogelijk heid, dat de dood niet zou zijn inge treden als een gevolg van den val van de trappen (de man werd dood gevonden in het trapportaal van een logement in Wijk C aldaar) is van uit het sectielo kaal der klinieken ter aarde besteld. Naar het U. D. verneemt, is niet ge bleken, dat hier inderdaad aan een mis daad behoefde te worden gedacht. Uit Wilhelmshaven wordt gemeld dat een kruiser en een torpedoboot in zee zijn gestoken, ten einde een-en twintig vischkotters op te zoeken, welke sedert den grooten storm verdwenen zijn. Men vreest dat al die booten zijn vergaan. Er zouden dan meer dan veer tig slachtoffers zijn. Volgens later bericht waren er Don derdag reeds vijf aan- en vier in het gezicht gekomen. Een is er omgeslagen, maar de bemanning werd door een Deen- sche stoomboot gered. Er ontbraken er toen nog elf. Land en Volk schrijft: Aan de beambten en werklieden der Hollandsche IJzeren Spoorweg-Maat schappij is bekend gemaakt dat vanaf 1 Januari 1910 de vrijbiljetten voor de gezinnen zullen worden ingetrokken. De directie meent dat het vrijkaarten stelsel een te grooten omvang gaat aan nemen. Dit is feitelijk een loonsverlaging; bij de indiensttreding wordt verklaard, dat men wordt aangenomen op zooveel salaris met verhoogingen als premie enz., vrije uniform en zooveel vrij kaarten voor zich en zijn gezin. De loonsverlaging is voor velen van beteekenis: immers voor menig school gaand kind werd van de gelegenheid gebruik gemaakt; zoo ook voor menige huismoeder, om in de stad inkoopen te doen. Uit Rotterdam wordt geschreven: In verband met de inhechtenisneming van de barbiers, de gebroeders L. en J. K., uit de Hendrik Sorchstraat no. 16 alhier, als verdacht van den in Juli j.l. gepleegden diefstal der kennisgeving van den aangeteekenden brief uit de brievenbus ten kantore van de firma W. A. H. van den Brande, in effecten aan de Korte Wijnstraat no. 9, en het zich toeëigenen van het belangrijk be drag aan geldswaarde en effecten, dat deze aangeteekende brief bevatte, is als derde medeplichtige gearresteerd de si garenhandelaar K. v. d. V., uit de Jacob Catsstraat. De arrestatie van dezen sigarenhan delaar is in hoofdzaak te danken aan het beleid van den inspecteur van politie, den heer C. van de Pol Jr. In den loop van dezen zomer werd dezen inspecteur het onderzoek opgedragen van verschillende diefstallen van aan geteekende brieven en postwissels, welke diefstallen geheel volgens hetzelfde systeem plaats hadden, als de diefstal van de kennisgeving bij de firma van den Brande gepleegd. Tijdens deze on derzoeken verzamelde de heer van de Pol verschillende gegevens en signale menten, die nu dienst doen en waardoor K. v. d. V. herkend is als aanbieder van het gestolene, zoowel ten postkan tore als elders. De drie verdachten, allen in het huis van bewaring alhier opgesloten, hebben, naar wij vernemen, volledig bekend. Behalve het belangrijke bedrag dat zij meester werden door den diefstal van den aangeteekenden brief uit Am sterdam verzonden aan de firma W. A. H. van den Brande alhier, wordt het gezamenlijk bedrag van de overige hier gestolen geldswaarden geschat op f 5000 tot f 6000. Maar niet alleen hier ter stede, maar ook te Amsterdam moet dit drietal op dezelfde wijze werkzaam zijn geweest en welbij voorkeur in de kantoorwij ken op de Heeren-, Prinsen- en Keizers grachten. Ook daar zouden zij een bedrag van ongeveer 5000 gulden buit hebben gemaakt. Om te kunnen slagen volgden zij des morgens de brievenbestellers op hun weg, als zij aan het bestellen waren, en waar de bezorging van de kennis geving van een aangeteekend stuk werd waargenomen, haastten de dieven zich om na het vertrek van den besteller het stak uit de brievenbus te halen, hetgeen in vele gevallen niet moeilijk was. Van het geld, op deze wijze ver- meesterd, heeft het drietal goede sier gemaakt. De gearresteerde sigarenhan delaar K. v. d. V.„ logeerde o. a in den afgeloopen zomer eenigen tijd met een juffrouw te Driebergen. Eergisternacht is er ingebroken in den goud - en zilverwinkel van den heer Van Laarhoven in de Brugstraat te Breda. De etalage hangt daar vol goud- en zilverwerk en in den winkel bevinden zich in wandkasten eveneens gouden en zilveren voorwerpen. De inbreker heeft dat alles laten staan en is een kamer achter den winkel binnengegaan, waar de heer Van Laar hoven sliep. Daar heeft hij uit een bak vijf gouden kettingen genomen en eenig reparatie- werk, als horloges, ringetjes, enz. Verder is er een portemonnaie met f 13 gestolen, doch twee andere bakken, die ook in de slaapkamer stonden, zijn onaange roerd gelaten. De politie stelt een uitgebreid onder zoek in. Donderdagmiddag deden te Amster dam een substituut-officier van justitie en een rechter-commissaris een inval in het kantoor der Eerste Nederlandsche krijgsdienst-, uitzet- en levensverzeke ring-maatschappij De Elf Provinciën, gevestigd Rokin 81. Zij waren verge zeld van een zestal rechercheurs. Op de boeken is beslag gelegd. Wij vernemen bij geruchte, dat verduis tering tot een bedrag van f 200.000 in het spel moet zijn. Behalve de artikelen in een der bladen op assurantiegebied'en de uiteenzetting in de „Controleur", heeft tot dezen inval aanleiding gegeven een klacht tegen de commissarissen door een der aandeelhouders, den heer van den Heu vel te Bleskensgraaf, ingediend. Deze klacht loopt o. a. op de roekeloosheid in het beheer. De leiding der zaak berust op het oogenblik niet op den directenr, doch bij gebrek van dien op de commissarissen. Te Dillenburg heeft een droom on gelukkige gevolgen gehad. Een vrouw droomde van inbrekers, die in huis wa ren gekomen. Op het oogenblik, dat zij uit dien droom wakker werd, kwam haar man thuis. De vrouw geloofde nu, dat haar droom geen bedrog was en sprong in haren doodsangst uit het raam op de binnenplaats, waar men haar met ernstige kwetsuren vond. Een zevende geval van pokken heeft zich te Rotterdam voorgedaan, thans bij een vrachtrijder in de Raamstraat Hij is naar de barakken vervoerd. De gevangenis te Rotterdam is zoo vol, dat er de vorige week zelfs geen plaats was voor een veroordeelde, die een maand straf moet ondergaan. Deze werd toen naar Breda gebracht. Dage lijks worden dan ook gevangenen naar andere plaatsen getransporteerd. Ook het Huis van Bewaring is vol. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: De vereeniging „Onderling Belang" afdeeling 's-Gravenhage van den Neder- landschen Bond van vergunninghouders, hield een dezer dagen een zeer druk bezochte vergadering. De voorzitter wekte op tot aansluiting bij de vereeniging, daar tegenover de vergunninghouders staat een groote macht van drankbestrijders, die, zei spr., „er altijd op uit zijn onze belangen te benadeelen." Wat het doel dezer ver gadering betreft, betoogde spr., dat het zaak was, „nu de regeering met een overmachtige meerderheid de accijns- verhooging heeft doorgedreven en ons den genadeslag heeft toegebracht," naar maatregelen om te zien, teneinde de dreigende schade zooveel mogelijk te beperken. Van de bestuurstafel werd nog op gemerkt, om „over vier jaar revanche te nemen op den maatregel van minister Kolkman" en dan niet te vergeten wat deze regeering thans heeft gedaan. Ook uit de vergadering gingen stemmen in dezen geest op. Tengevolge van de aanhoudende re genvlagen is de waterstand in Zeeland in jaren niet zoo hoog geweest als te genwoordig. Z)o zijn op Zuid-Beveland verschillende wegen onbegaanbaar. Te Heinkenszand staateen landbouwschuur in het water; de vloer ervan staat ge heel blank. In den polder Kruiningen staat het water 1.53 meter boven den vloer der zeesluis, het gemiddelde win- terpeil is 0.85 meter. Ook op Walche ren is de waterstand zeer hoog. Vele slooten kunnen het water niet bergen en loopen over, waardoor de meeste landwegen ouder water staan, wat vele moeilijkheden veroorzaakt. Hier en daar kunnen de menschen dan ook niet te voet de kerk bezoeken, terwijl heden bij een begrafenis onder het gehucht Hoogelande het lijk uit het huis per boot op den beganen grond moest wor den gebracht. Het lage deel van Schou wen vertoont op vele plaatsen één uit gestrekte waterplas, en met reden wordt gevreesd, dat van het uitgezaaide koren niet veel terecht zal komen. Ook uit Koewacht (Z. Vlaanderen) wordt zeer over het vele water geklaagd, tenge volge waarvan op sommige plaatsen het onderling verkeer niet anders dan per vaartuig kan geschieden. In de zeer laag gelegen wijk Hoogeweg, ook Stroodorp genoemd, stond dezer dagen in de meeste woningen het water wel 3 5 decimeter hoog. Woensdagmiddag had H. v. B., lood gietersknecht te Gorinchem, het onge luk van het dak van De Doelen te vallen; hij kwam met het hoofd op een emmer terecht. De man werd on middellijk per brancard naar het zie kenhuis gebracht, waar hij in bewus- teloozen toestand aankwam, 's Avonds is hij overleden. Hij laat een weduwe met 3 kinderen achter. In de zaak der firma Wilhelm B. A. Günther, aan de Groenmarkt te Dor drecht, kwam Dinsdagmorgen iemand een aantal projectielen, waarmede op schepen, in tijd van nood, signalen worden gegeven, ten verkoop aanbiedeu. De zoon van den heer Günther ging toen die projectielen onderzoeken. Ze bevatten o. m. grof korrelig kruit, een lont en eeü geel poeder. Vermoedende, dat dit poeder een sterk lichtgevend vermogen zou hebben, stak hij het op het plankier aan de Voor straatshaven, waar hij en een knecht het hadden neergelegd, aan. Nauwelijks was het vuur met de gele substantie in aanraking, of een geweldige slag weerklonk, welke tot ver in den omtrek werd gehoord. Door den zwaren schok sprongen aan den achtergevel van het huis, in de werkplaats, een 20-tal ruiten, zoodat de glasscherven in het rond vlogen. De zoon van den heer Günther werd daar door verwoud aan handen, lies en bee- nen, en de 18-jarige knecht, J. v. K ook aan handen en beenen. Dr. F. Delhez, die onmiddellijk hulp verleende, con stateerde geen ernstige verwondingen. In het pand van den heer B. J. Zwang, naast dat van den heer Günther, spron gen aan den achtergevel 16 ruiten, terwijl in drie huizen aan den overkant een 10-tal ruiten werden verbrijzeld. Op het plankier van den heer Günther werd nog een zware plank vernield. De gevaarlijke projectielen, welke ver moedelijk dynamiet bevatten, zijn in de kruitkamer van het hoofdbureau van politie geborgen. Het Haagsche correspondentiebureau meldt Naar wij vernemen ontvangen de inspecteurs der accijnzen uit alle deelen van het land officieele opgaven omtrent de verzending van gedistilleerd aan neringdoenden en particulieren, om ook daardoor te kunnen doen nagaan of bij het in werking treden der accijns\ er- hooging de aanwezige voorraden wel behoorlijk worden aangegeven. Men meldt uit Gorinchem: In verband met den brutalen inbraak welke 21 November 1.1. bij de Wed. 't Hoofd alhier plaats had, kan bericht worden, dat een persoon, zich genoemd hebbende W. Vetheggen, op 25 en 23 November j.l. dooreen tusschenpersoon te Amsterdam eenige der gestolen ef fecten heeft doen verkoopen. Het signa lement is bekend. Een brutale aanranding heeft nabij Waterhuizen (Gr.) plaats gehad. Schip per Pinkster van Groningen was per fiets naar Waterhuizen gegaan om te zien of zijn schip ook in aantocht was. Nabij genoemde plaats werd hij plot seling aangegrepen door een viertal kerels. De een sloeg hem op het hoofd, een ander wierp de fietslantaarn stuk en in de duisternis wisteen derde zich meester te maken van de portefeuille, die Pinkster in den binnenzak van zijn jas droeg en waarin een paar hon derd gulden aan bankpapier stak. Toen de aanranders het geld in hun bezit hadden, lieten ze hun slachtoffer aan zijn lot over en maakten zich met den buit uit de voeten. De politie doet onderzoek. Dezer dagen kwam een jongedochter L. van Heerlen, met kar en paard uit Aken naar huis. 't Was ongeveer half acht, toen zij in het Giesenderveld werd aangesproken door een kerel, een Duit scher, die probeerde bij haar in het karretje te klimmen. Toen dit niet ge lukte, vroeg hij een mark. Maar in plaats van geld kreeg hij van juffrouw L„ die een bewonderenswaardige kor daatheid aan den dag legde, eenige rake slagen, zoodat hij van zijn poging om op het karretje te klimmen moest af zien. Een wielrijder, die haar tegemoet kwam, werd door juffrouw L. om hulp

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5