denkt dat die lieden niet minder dan i.000,000 van die valscbe postzegelsin omloop hebben gebracht. Maar nu nog een aardige bijzor.der- beid: bet bestuur der posterijen heeft ritdekt dat die postzegels valscb waren doordat „do vignetten beter gegraveerd, de kleuren levendiger en beter verzorgd waren dan bij de echte postzegels." liet bestuur der posterijen oordeelt dus wel "treng over de officieele kunst! zegt het Franscbe blad, waaraan dit bericht is ontleent. Het lijk van de in stukken gesneden vrouw, dat te Berlijn gevonden is, is nu berkend als dat van een jonge vrouw, die bij de zedenpolitie bekend stond en sedert kort niet meer gezien was. De rheumatische pijnen, waaraan de Koning van België in het begin der vorige week hevig geleden heeft, waren Vrijdag geheel verdwenen en men meen de, dat de Koning geheel hersteld was. Zaterdagavond hebben zich echter com plicaties van hoogst ernstigen aard voorgedaan, en Zondagavond was de 'nestand zeer onrustbarend. Prins en iriuses Albert en prinses Clementine /.ijn naar 's Konings paleis te Laeken geroepen. Ook de minister-president Sehollaert, kardinaal Mercier en baron Goffinet, secretaris des Konings, ver schenen ten paleize. De ziekte, waaraan koning Leopold lijdt, is een hoogst ern stige darmafsluiting. De zieke lijdt veel pijn door opzetting van den buik, maar er is geen koorts. Zondagavond om half zeven hebben de geneesheeren een bul- •etin uitgegeven, waarin gezegd wordt Sinds de rheumatische pijnen verdwe nen zijn, lijdt de Koning aan een darm aandoening, die ongerustheid wekt. De Koning moet geheel op de hoogte van zijn toestand zijn. De bladen melden, dat Maandag, op zijn verzoek, aan den Koning, die vol komen bij kennis was, reeds de Sacre- ineoten der stervenden zijn toegediend. Dinsdagmorgen hebben de doctoren den koning een operatie doen onder gaan, welke volkomen gelukt is. Deze operatie bestond in het openen van den darm in de linkerhelft van den onderbuik. De koning gevoelt zich thans veel verlicht en maakt het redelijk goed. Uit verschillende deelen van Duitsch- land en Frankrijk, met name uit het Zuiden, komen weer verontrustende berichten over storm, hevigen meeuw- val en groote koude, waardoor het verkeer hier en daar is gestremd. Te München is zooveel sneeuw gevallen, dat de militairen opgecommandeerd zijn om de sneeuw te ruimen toen de aan genomen sneeuwscheppers niet tevre den waren met het uurloon, dat men hun bood en staakten. Treinen komen, wegens de sneeuw, met groote vertra ging aan. In geheel Tirol heeft het ook bui tengewoon gesneeuwd en in het Oos ten ligt de sneeuw op sommige plaat sen een meter hoog. Over de Franscbe departementen Opper Aveyron, Garoone en Ariége woedde Donderdag een hevige storm, die door strenge koude is gevolgd. Twee gruwelijke bloedbaden zijn in Frankrijk aangericht. Te Jully, op 30 K.M. van Tounerre (Yonne) hebben twee Zwitsersche boerenknechts van vijftien en zestien jaar den boer, diens vrouw, twee andere knechts en de meid vermoord. Deze misdaden zijn Vrijdag omstreeks zes uur in den avond bedre ven, blijkbaar met voorbedachten rade en om het geld van den boer te stelen. Een derde knecht, die een slag op het hoofd gekregen had, is neergevallen en heeft den adem ingehouden en dankt aan deze tegenwoordigheid van geest het leven. Hij is naar de buren gevlucht en toen de jonge boosdoeners dit be merkten, hebben zij zich uit de voeten gemaakt, zonder iets te kunnen mee nemen. Een oude heer, die in een bosch aan het jagen was, zag Zondagmiddag de twee jeugdige boosdoeners en dreef ze, met zijn geweer dreigende, naar het nabijgelegen dorp. Zij heeten Vienny en Jacquiard en zijn afkomstig uit het Zwitsersche kanton Freiburg. De oudste zei aan een verslaggever van de Matin waarom zij den moord hadden begaan. Zij konden als vreemdelingen op de hoeve, waar ze in dienst waren, nooit goed doen; werden altijd uitgescholden. Ze wilden zich wrekenmaar ook het geld van den boer stelen. Dan waren ze meteen uit de ellende. Ze zouden van 't geld allerlei snuisterijen koopen, die in Afrika aan de Indianen verkoo gen vpor grof geld en zoo rijk worden, 'aarvan hadden zij in een boek gelezen. Buiten Marseille heeft een aan den drank verslaafd, welvarend herbergier in een vlaag van waanzinnige woede $ijn moeder vermoord en daarna zijn vier kinderen en zijn vrouw gedood. Daarna schoot hij zichzelf een kogel door het hoofd. SMaatNeliik Nieuws. Heusden, 15 Dec. Maandagmorgen zagen we een vlucht deenen, (wilde ganzen) over de stad vliegen. De groote witte vogels, toevallig door de zon beschenen, staken sterk tegen den blau wen hemel af. Men wil hieruit afleiden dat de winter in aantocht is. Het petroleum- en benzine-depót is eindelijk uit de gemeente naar Oudheusden verplaatst. Het pakhuis is geheel ontruimd en de aangrenzende buren gevoelen zich hierdoor niet weinig verlicht. De verhoogde accijns op het gedistil leerd heeft hier eene groote drukte te weeg gebracht De firma Laarent Verhoeven alhier, debiteerde op den laatsten dag voor f 2500 aan jenever; die voor het meerendeel naar buiten de stad verzonden werd. De kasteleins zijn tot geen overeenstem ming gekomen. Enkelen blijven een glas jenever voor 5 cent verkoopen, anderen nemen 6 en 7 cent. In grootere café's vraagt men 12 en 13 cent in plaats van 10 cent. Werkendam. Naar we vernemen, zal er ten behoeve der armen 23 dezer weer een weldadigheidssoirée gegeven worden. Jammer, dat mej. A. Sigmond daaraan niet zal kunnen deelnemen, al zal door H.Ed. voor een plaatsvervangster gezorgd worden. Een prachtige pop met uitzet zal mede verloot worden en is te zien in den winkel van den heer H. Cornet Sleeuw fik. Op Zaterdag, 18 Dec. a.s. zal alhier de brandschouw plaats vinden. Jongelingen geboren in 1891 moeten zich in de maand Januari 1910 ter in schrijving voor de Nationale Militie ter secretarie aanbieden. Op Zaterdag 15 Jan. a.s. zal van des voormiddags 912 uur eene bizondere zitting daartoe worden ge houden. Capelle. Als een bewijs dat alhier nog best vee aanwezig is kan dienen dat door den heer W. B. Rijkers een koe is verkocht voor de kolossale som van f400. De landbouwvereeniging Capelle, Vrij hoe ven-Capel en Sprang zal op Woens dag 15 December a.s., bij gebrs. Ockers in de Kerkstraat alhier, een vergadering hou den. Aan de orde zijn: 1. Aanvrage om lid te worden; 2. Aanschaffing veevoeder. *Nieuwen«U|k. Alhier worden po gingen aangewend om een knapenvereeni- ging op te richten. Het kerkgebouw der Geref. gem. alhier is voltooid; het zal eerste Kerstdag in gebruik worden genomen. Haarsteeg;- Zaterdagmorgen werd C. D. door zijne dochter verdronken gevon den in een sloot in het veld. Den vorigen avond was hij op weg naar huis te water geraakt, althans na vijf uur heeft niemand hem gezien, 't Is een droevige zaak voor de kinderen, te meer daar hunne moeder zwaar ziek is. ^VrUliAeveii-Cappel. De begroo ting der plaatselijke inkomsten en uitgaven voor het jaar 1910, is door Ged. Staten van Noord-Brabant bij hun besluit van 2 December 1909 goedgekeurd, bedragende in ontvangst en uitgaaf beide f 6641,49^. Voor het examen ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid (na tionale militie hebben zich alhiei geen per sonen aangemeld. kerkwijk. Bij den heer Joh. Slegh, landbouwer alhier, zag de vorige week een kalf het levenslicht, dat het respectable gewicht had van 112 pond. Het heelt echter slechts enkele uren geleefd. H ijk. De laatste lading suikerbieten werd de vorige week hier verzonden en is dit jaar de bietencampagne dus weerafge- loopen. De opbrengst was over 't algemeen slecht. Het staat thans vast, dat het volgende seizoen minder bieten zullen worden ver bouwd dan dit jaar. In het gezin van J. v. R. is Zondag morgen een treurig ongeluk gebeurd. Ter wijl een paar jongentjes van 4 en 6 jaar een oogenblik aangekleed bij de kachel zaten, had de jongste het ongeluk eene kan kokende koffie van de kachel over het lichaam te trekken, waarbij het zulke ernstige brandwonden bekwam, dat het ventje onder de hevigste pijnen kort daarna is overleden. Met ingang van 1 Februari is alhier benoemd tot onderwijzer met verplichte hoofdacte de heer J. W. Woitten te Oude Tonge. De eerste scheepslading banden be staande uit ongeveer 5000 bossen, is heden voor de Werkverschaffing „de Vlijt" ge arriveerd. Als men weet dat al de banden een voor een door de hand moeten, het z.g. schiften, kan men begrijpen, dat dit, daar hier voor een tijdlang niets te ver dienen valt, ten goede komt en velewerk- loozen op deze manier een stuk brood verdienen. Benoemd tot voorzitter der commissie tot wering van schoolverzuim wegens perio dieke aftreding de heer N. v. d. Maaden. Raailisdonk. Donderdag 16 Dec. zal het armenbrood, ook voor het dorp te Raamsdonkveer in de oude openbare school publiek worden aanbesteed. Verleden Zaterdag werd alhier opge richt eene Onderlinge Paardenverzekering. 17 leden traden toe met 54 paarden. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. C. Schoenmakers voorzitter, D. Konings secretaris, B. de Bont Azn., A. C. Timmer mans, Nic. v. Dongen Thzn., D. Lankhuizen Szn., schatters. Men melde zich als lid aan bij den secretaris. Raamsdonksveer. Zaterdag 18 dezer, zal om 7 uur, ten herberge van den heer P. v. Leeuwen, alhier een vergadering worden gehouden van leden der Onderlinge Varkensverzekering „Eensgezindheid". Deze vereeniging, welke reeds twee jaren zeer nuttig is werkzaam geweest, mag er zich in verheugen, dat het aantal leden belangrijk is gestegen en dat zij dit dienst jaar hun rekening met een flink batig slot mag sluiten, terwijl door hen groote som men zijn uitgekeerd. Men bericht ons dat wellicht binnen kort aan den wensch van vele R.-Veere- naren zal worden voldaan, n.l. de over brenging van het Raadhuis, thans staande te Raamsdonk(dorp), naar Raamsdonksveer. Eerst was men van plan het tegenwoor dige gebouw door verbouwing en niouwen aanbouw te vergrooten. Thans gaat men inzien dat hierdoor de gemeentekas te zeer mee bezwaard zou worden. Door bovenbedoelde overbrenging zal menige wandeling worden gespaard. Door de harmonie de „Eendracht" alhier, wordt heel druk bestudeert het mooie tooneelspel de „Bokkenrijders'\'tLs dan ook een prachtig stuk te noemen, vooral zijn de kinderrollen ervan éénig mooi De harmonie zal er zeker succes van hebben en belooft voor de ingezetenen een gezel lig winteravondje te zijn. Geertruidenberg;. Aangaande den moord op P. Nootenboom, arbeider, 19 j. van Hooge-Zwalnwe, gepleegd met de Bergsche kermis op 26 Juli 1908, zijn naar men zegt, gister door een zekere M. uit den Bergschen polder aan de politie nadere gegevens verstrekt, wat wel tengevolge kan hebben dat de beschuldigde en vermoede lijke dader S. alsnog zijn straf zal worden opgelegd. De Rijkspolitie en marrechaussee van R'veer heeft de zaak weder ter hand genomen en is druk aan 't werk. Rossuill. Gisterenmorgen verspreidde zich hier het gerucht dat er brand was geweest en wel in onze eigen gemeente. Niemand bijna had er iets van gemerkt. Geen wonder. Een alleenstaand huisje, be woond door E. v. H., met een schuur, een klein half uur buiten het dorp, waren in vlammen opgegaan. Al vroeg was de brand ontstaan. De bewoners hebben zich nog bijtijds kunnen redden en ook het vee in veiligheid gebracht, behalve enkele kippen. Gebouwen en inboedel waren verzekerd. Naar men vermoedt is het onheil in den schoorsteen ontstaan. denderen. Honden hebben in den nacht een bezoek gebracht aan het kippen hok van den landbouwer C. Deze vond 's morgens zijn kippen in de boomen ver scholen, doch twee hadden deze schuilplaats zeker niet kunnen bereiken en waren door de honden verscheurd. Zondagavond hebben een drietal ingezetenen vermoedelijk uit wraak een ander ingezetene met een steen een gat in het hoofd gegooid. De politie is met het geval in kennis gesteld. Waspik. Zondag had bij den heer P. Th. Gijsman alhier, een kampioenswed strijd in komische voordrachten plaats. Deze wedstrijd mag weder goed geslaagd heeten. De eerste prijs, zijnde een diploma en 12 gulden, werd toegekend aan den heer A. Hanssen te Rotterdamde twee tweede- prijzen, zijnde elk een diploma en 7 gulden, werden toegekend aan de heeren C. Heioen te 's-Bosch en A. de Laat te Tilburg, ter wijl de laatste prijs, een diploma en 4 gul den, werd toegekend aan den heer C. Smits te Tilburg. Andel. Maandagmorgen terwijl de landbouwer v. W. alhier, een paar veulens uit de weide had gehaald, schrokken de beesten van den wagen van den vrachtrij der Snoek. Door het steigeren der veulens, geraakte v. W. beklemd en wel zoo hevig, dat hij bewusteloos moest worden wegge dragen. Naar we vernemen achtte de ont boden geneesheer den toestand uiterst ge vaarlijk. Vrijdag 24 December hoopt het mu ziekgezelschap „Andels fanfarekorps", hare jaarlijksche uitvoering te geven, met mede werking van den karakter-humorist Ka merman uit Heusden. De uitvoering wordt gegeven in het gebouw der openbare school en zal aanvangen om half zeven. Gameren. In den hoogen ouderdom van ruim 91 jaar overleed gisteren de oud ste inwoonster dezer gemeente, Sijke v. Hees. Veen. Het laatste vee dat nog buiten was, is naar de stallen gebracht. Nu het werd zachtjes aan tijd, daar de nachten wel wat te lang en koud worden voor het vee. Toch kon niet geklaagd worden, dat er zoo weinig gras aanwezig was, integen deel in sommige weiden was nog ruime voorraad aanwezig. Nederhemert (Noordzijde). Zon dagmorgen had alhier een plotseling sterf geval plaats. Een geacht ingezetene, de 82-jarige J. v. Ooijen, die reeds geruimen tijds sukkelende was, zakte, op zijn stoel gezeten, ineen en was een lijk. Het lek in het gedeeltelijk gezonken schip is thans door een duiker dichtge maakt. Met een centrifugaal-pomp zal men het overtollige water loozen, terwijl de lading uit suikerbieten bestaande door een lichter wordt overgenomen. De lading schijnt door het water weinig beschadigd te zijn en zal naar de fabriek verzonden worden. Kerknieuws. Heuiden. Voor de chr. jongelings- vereeniging „Eben Haëzer" alhier, hoopl Woensdag 15 December, 's avonds 7$ uur op te treden, de heer J. Zonneveld met het onderwerp „Vrede." De vergadering wordt gehouden in de consistorie der Ned. Herv. kerk. Toegang vrij. ♦Veen. Tot diaken bij de Ned. Herv. kerk, is herkozen de heer J. van Helden Hz. alhier. Wflk. De heer C. Bouman, ouderling der Ned. Herv. kerk alhier, heeft als zoo danig zijn ontslag genomen. Capelle. Zaterdag j.l. vierde de weleerw. heer ds. J. J. Ruijs alhier zijn 50-jarig jubileum, wat zeker een zeldzaam heid kan genoemd worden. Den algemeen geachten en beminden predikant ontbrak 't dan ook niet aan belangstelling. Rossuin. Bij de Ned. Herv. gem. al hier zijn herkozen tot kerkvoogd de heer M. P. van Willigen; tot notabelen de heeren J. W. van Ringelenstein en Joh. van Hem men, terwijl tot diaken is gekozen de heer Johs. Liebrecht Lz. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Capelle, gehouden op Zaterdag 11 De cember. Afwezig de heer M. Rijken Jz. Na opening der vergadering door den voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en zonder op- of aan merkingen goedgekeurd. De voorz. doet vervolgens mededeeling van de navolgende ingekomen stukken: 1. Een besluit van Ged. Staten dezer provincie d.d. 2 Dec. 1909, G no. 232, 2e afd., Ie bur., houdende goedkeuring der ge meente-begrooting voor het dienstjaar 1910. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Een missive van den heer L. C. Steffe- laar te Nijmegen, voorzitter van de wegen commissie, namens het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland, d.d. November 1909, waarbij wordt aangeboden een door hen uitgegeven brochure „Onze Wegen" in verband met het wegen-congres te Parijs. Op voorstel van den voorz. wordt besloten deze brochure voor de leden op het secre tarie ter lezing te leggen. 3. Een adres van den onbezoldigd rijks veldwachter C. Wagenmakers alhier om verhooging van jaarwedde. Na eenige discussie wordt besloten adres sant een verhooging toe te kennen van f 50 per jaar. Vervolgens neemt de raad, ingevolge art. 313 der gemeentewet, het besluit tot wijzi ging der begrooting dienst 1909. Voorts worden de leden en plaatsvervan gende leden voor het stembureau benoemd, van alle in 1910 eventueele verkiezingen voor leden van den gemeenteraad, Prov. Staten en Tweede Kamer der Staten-Gene- raal en voor het stembureau van leden voor de Kamer van Arbeid. Ten slotte wordt nog vastgesteld het suppletoir kohier van den hoofdelij ken om slag, dienst 1909. Niets meer aan de orde zijnde, en daar niemand meer het woord verlangd, sluit de voorz. de vergadering. fSiuiienlaiid. Blijkens mededeeling van den voor zitter der Tweede Kamer in de verga dering van gisteren, is van den minis ter van financiën bij de Kamer bericht ingekomen, dat de regeering het wets ontwerp tot verhooging van het tarief met 30 pet. heeft ingetrokken. In de vacature-Heerkens werd giste ren door de Prov. Staten van Overijssel tot lid der Eerste Kamer gekozen de heer Mr. H. Barge, (R. K.) oud-gou verneur van Curayao, met 25 stemmen. Jhr. J. Röell, oud-voorzitter der Tweede Kamer, verkreeg 19 stemmen, en de heer H. H. van Kol, 2 stemmen. In een Maandagavond gehouden ver gadering van de leden der Oeteldonk- sche Club te 's-Bosch is besloten tot het houden van een luisterrijken optocht bij het aanstaande Carnaval, in hoofd zaak een huldebetoon brengende aan prins Amadero, Ricosti, di Carnavalo, Heer en Meester van Oeteldonk, bij gelegenheid zijner 10-jarige regeering. Daar ver moedelijk deze week de con trole over het in voorraad zijnde ge distilleerd zal beginnen, achten wij het niet overbodig er de aandacht op te vestigen dat indien men bijv. 26 liter in voorraad heeft men niet moet be talen voor 1 liter, doch voor alle 26 liter. Zoodra men boven de 25 liter heeft, moet men voor de geheele hoe veelheid betalen. In zijn brief aan de Groninger Ge reformeerde „Kerkbode" van Zaterdag schrijft Wilhelmus (de heer Oosterbaan, lid van de Tweede Kamer), dat dr. A. Kuyper de vorige week van Zondag op Maandag aan een groot gevaar is ont komen. Tegen vier uur des nachts wak ker wordende toch, bemerkte dr. Kuy per, dat zijn slaapkamer vol gas stond. Er was een klein lekje in de nabijheid van de kraan. De gasfitter had door zijn knecht de buis laten nazien, maar die had het blijkbaar niet voldoende verholpen. Bijna vier uur heeft dr. Kuyper in die met gasdampen ver giftigde kamer geslapen. Was het lek iets grooter geweest of was hij niet wakker geworden, ongetwijfeld hadden zijne huisgenooten hem des morgens dood gevonden. Niettegenstaande dr. Kuyper zich da delijk onder medische behandeling heeft gesteld, heeft hij nog een dag en nacht de nawerking van het ongeval gevoeld. Thans echter is hij geheel en al het ongeval te boven. De „Antwerpsche Nieuwe Gazet" van Zaterdag meldt: In den afgeloopen nacht werden te Hamixem twee Hollandsche schippers aangehouden, welke er negen vaten ge smokkelde jenever aan wal brachten. De vaten waren bestemd voor Antwerpen en hebben een waarde van meer dan negenduizend frank. De twee Hollan ders weiden naar de gevangenis van Antwerpen gebracht, waar zij nu opge sloten zijn ter beschikking van den Toldienst. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld om de andere medeplichtigen te ontdekken. In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft in de Mariastraat in Den Haag een dame op haar kamer zulke ernstige brandwonden gekregen, dat zij in het Gemeenteziekenhuis aan de gevolgen daarvan is overleden. De ongelukkige, echtgenoote van een in Indië vertoevenden assistent-resident, bewoonde de eerste étage van een bo venhuis in de Mariastraat. Omstreeks 3 uur in den nacht hoorde de familie, bij wie zij inwoont, een vreeselijk gegil. Toen men toesnelde, vond men de deuren der beide ineenloopende kamers gesloten. Daar men er niet in slaagde de deuren in te trappen, riep men de luidkeels om hulp roepende vrouw toe, de deur te ontsluiten. Toen dit gebeurd was, vond men haar in vlammen gehuld. Ijlings werden deze gedoofd, waarna de deerlijk verwonde, nadat een dokter d9 eerste hulp had verleend, per auto naar het Gemeenteziekenhuis werd ver voerd, waar zij na een vreeselijk lijden overleed. De oorzaak van het gebeurde heeft men niet met zekerheid kunnen vast stellen. I i d.3 kamer was een begin van brand ontstaan, het ergst bij de papier mand. Vermoed wordt, dat de zoo op noodlottige wijze om het leven geko- mene, die de gewoonte had, tot laat in den nacht te zitten lezen, al lezende gedachteloos een brandende lucifer in de papiermand heeft geworpen en dat bij haar pogingen om den brand te blusschen, haar kleeren met de vlam men in aanraking zijn gekomen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft met vernietiging van het vrijsprekend vonnis der rechtbank te Alkmaar, bij verstek veroordeeld tot drie jaren ge- gevangenisstraf dr. A. T., arts te Alk maar, wegens het plegen van onzedelijke handelingen met minderjarigen. Aanhouding van dr. T., die voort vluchtig is, werd reeds door de justitie verzocht. De onbezoldigde rijksveldwachter L., te Melick bij Roermond, die zich Vrij dag aldaar in het jachtveld bevond, vernam in de richting van de in de buurt voorbijstroomende rivier de Roer een geluid, 't welk hem zoo vreemd voorkwam, dat hij op nader onderzoek uitging. Naderbij gekomen, zag hy den aan den oever der rivier staanden reiger, die, den snavel in het water houdend, met de vleugels klappend dat vreemd geluid veroorzaakte. Terwijl in gewone gevallen de reiger bij het naderen van een mensch schie lijk de vlucht neemt, was dit hier niet het geval. De jachtopziener naderde den vogel, die nog steeds den snavel onder water hield, en greep hem. En wat bleek nu? Een snoek van circa 5 pond had den vogel bij den snavel te pakken en liet dien niet los. Blijkbaar werd de snavel door den visch gegre pen, toen de vogel hem in het water stak ter bemachtiging van zijn buit. De jachtopziener kon vogel en visch in handen krijgen. De veenbaas W. H., te Oranjedorp, in wiens woning inbraak heette te zijn gepleegd, is gevankelijk naar Assen overgebracht. Hij wordt verdacht van valschheid in geschrifte en verduiste- tering van verschillende geldsommen ten nadeele van de heeren Stoker, te Appelscha, voor wien hij werkzaam was. Hij had aangifte gedaan, dat hem f 2000 was ontstolen. Zaterdagavond kwart voor zes had te Groningen een droevig ongeluk plaats. De arbeider Roelf Thomas, was werk zaam op een schip in het Winschoter- diep. De man bevond zich achter op het vaartuig, toen plotseling het roer door de sterke stroom werd omgeslagen, waardoor hij over boord werd geslin gerd en in de diepte verdween. De man werd in 't geheel niet teruggezien en is zeer zeker verdronken. Tot laat in den avond werd er gedregd, doch zDn- der eenig resultaat. Hij laat een vrouw met 6 kinderen na. Door manschappen van het stoom schip „Vlug" uit Amsterdam is in de Oostzee de bemanning van den Deen- schen schoener „Roska" gered. Kapitein Petersen van laatstgenoemd schip ver telt hierover aan „Politiken": De „Roska" was met een lading hout onderweg van Kotka naar Londen en werd in de Oostzee door een orkaan overvallen. Het schip kreeg een lek, pompen hielp niet en men heesch de noodvlag. De schoener kreeg gedurig zeeën over en ten laatste dreef hij op zijn lading. Verscheiden stoomschepen kwamen in de buurt, die de „Roska" op sleeptouw trachtten te nemen, maar dat mislukte. Een boot uitzetten kon niet wegens de wild bewogen zee, en zoo zetten de schepen hun reis voort. Men begon het aan boord van de „Roska" benauwd te krijgen en de manschappen bonden zich aan het want vast. De schoener dreef al meer naar de Zweedsche kust (hij is later gestrand bij Smyge Hok) en redding leek niet meer mogelijk. Toen stevende er weer een stoomschip op de „Roska" af. Het bleek do „Vlug" (van de Stoomrederij Baltic) uit Am sterdam. Kordaat streek men er een boot bemand met den le stuurman en drie matrozen, en met groot gevaar lukte het hun de beele bemanning van de „Ros ka" behouden aan boord van de „Vlug" te brengen. „Kapitein Petersen had geen lof ge noeg voor de flinke zeemansdaad van de bemanning van de „Vlug". Hij prees ook ten zeerste den Noordschen gezag voerder kapitein Börvik, die de schip breukelingen goed liet verzorgen. De

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2