De Koning van België is Vrijdag- 1 'i-geD om vijf minuten over half drie gestorven. Het was, op den dag af, vier-en-veer- t-g jaar geleden dat de Koning gehul digd was. Den lOden December 1865 was Leopold I gestorven en den 17den van die maand had de thans overleden Koning voor de vereenigde kamers den 1 op de grondwet afgelegd. l'iaatselUk üleuws. Heusden, 18 Dec. De volgende korte berichten gewerden >ns. Elk op zich zelf is niet zoo groot van ilgemeen belang; doch wel voor de be trokken personen. Donderdagmiddag viel het paard van den landbouwer N. uit Drongelen, gespannen voor een voertuig in de Engstraat alhier. Groote belangstelling en hulpvaardigheid, zooals altijd als er een paard valt. Het «lier scheen zich bezeerd te hebben, want bet kwam met moeite op zijn beenen en de burrie van het voertuig was gebroken. Het paard, tijdelijk bij een stalhouder alhier geplaatst, was den volgenden morgen dood. Verder vernamen we dat de echtgenoote van den heer P. B. te Heesbeen van den trap gevallen is met eene gapende wonde aan het hoofd en eindelijk, dat te Drunen gisterennacht in het Station van de Staats spoorweg is ingebroken. De dief of dieven zijn vermoedelijk gevlucht, toen ze bemerk ten, dat het gezin van den Chef wakker werd en stelde(n) zich tevreden met f 3 weg te nemen en de plaatskaartjes, over den vloer verspreid, achter te laten. In een ander loquet, waarin f 15 lag, bobben zij de waarde niet opgemerkt. De heer J. J. Lugten Bz., gep. Op zichter van den Rijks-Waterstaat van Noord brabant, die eene reeks van jaren alhier -estationeerd was, doch nu, circa 15 jaar geleden, met pensioen zich uit den dienst terugtrok, is te Utrecht overleden in den boogen ouderdom van 84 jaar. Onze vroegere stadsgenoot, de heer H. J. Scholten te Harlingen, slaagde Dins dag 1.1. met gunstig gevolg voor Ned. taal en lett. M. O. De felle Oostenwind werkt gunstig op het vallen van het water, zoodat de Bergsche Maas weldra weer haar winter- bedding zal verlaten en den normalen stand aannemen. Reeds is de veerdam begaanbaar en zul len de stoombooten weer aan de gewone steigers kunnen aanleggen. Meldden we de vorige week, dat de heer A. v. Wijnen voor het gymnastisch gedeelte van het toelatingsexamen en tot het Reserve-kader geslaagd was, thans kun nen we mededeelen, dat ook het weten schappelijk gedeelte van dat examen, het welk Nederlandsch, Fransch, Duitsch en Wiskunde omvat, door hem met gunstigen uitslag is afgelegd. Blijkens gedane aankondiging door Burgemeester en Wethouders, worden be langhebbenden herinnerd aan de verplich ting tot inschrijving voor de Nationale Militie in Januari 1910. Vooral de mannelijke personen, geboren in 1891, of hunne ouders of voogden, zul len wèl doen de noodige aandacht te schen ken aan de bekendmaking, die aan het gemeentehuis is aangeplakt. Werkendam. Door de jonge- dochtersvereeniging „Die den arme geeft, leent den Heere", werden Donderdag 1.1. weer tal van kleedingstukken uitgedeeld onder de armen. Tot 3 Januari 1910 kunnen de leden van de landbouwvereeniging „Werkendam en omstreken", bij den heer J. v. d. Sluis, te Sleeuwijk hun bestellingen van kunst mest voor de voorjaarsbestelling opgeven en vóór of op 22 December a.s., die voor klaverzaad enz., aan een der navolgende heeren: D. C. Hakkers, W. de Waard en A. H. Donker Lz. De landbouwvereeniging „Werken dam en omstreken", zal op Woensdag 22 Dec., des avonds 7 uur, bij mej. de Wed. Wink alhier, eene vergadering houden. Op ie agenda staat: 1. Huishoudelijke zaken; 2. Voorstel tot het stichten van een opslagplaats te Wer kendam aan het Veer; 3. Verloting van een landbouwwerktuig onder de aanwezige leden; 4. Rondvraag en sluiten. Bij den gemeenteveldwachter, alhier, is door den verliezer terug te bekomen eene portemonnaie, inhoudende eenig geld. Kerkwijk. Mej. Senechal, onderwij zeres aan de bij z. school alhier, als zoodanig benoemd te Rotterdam (Charlois), heeft voor deze benoeming bedankt. Bij den landbouwer J. A. S. bracht •en koe een kalf ter wereld, dat het zeld zame gewicht woog van 112 pond. *Sleeuw|jk. Op Woensdag 22 Dec. a. s. zal de Jongelingsvereen. Prediker 12 la en de Geref. Jongedochtersvereen. Dor kas te zamen een jaarfeest vieren in de Christel, school alhier. Cleuderen. De melkrijder A. deR. had het ongeluk met zijn kar, beladen met ondermelk in een vrij diepe sloot te raken. Wonder boven wonder liep dit ongeval bijzonder goed af en was de wagen door rappe handen weer spoedig op het drooge gebracht. Herpt. Hoewel onze geachte burge meester, de heer I. Buijs te kennen heeft gegeven, den herdenkingsdag van zijn zil veren ambtsjubilé op 8 Jan. e. k. met het oog op zijn gezondheidstoestand zonder openbaar feestbetoon te laten voorbijgaan, bereidt de burgerij zich voor dezen dag toch, op een gepaste wijze te vieren en alzoo uiting te geven aan de gevoelens van dankbaarheid en achting voor hetgeen bur gemeester Buijs in deze 25 jaar in het belang der gemeente heeft gedaan. i\Tederhemert, (Noordzijde), De cember hooimaand! Geloove wie 't wil! Toch is het zoo. Donderdag 16 Dec. reden een paar landbouwers één aan de Noordzijde en één op 't Eiland hun hooi naar huis. Door allerlei omstandigheden was de hooioogst vertraagd. Beiden voeren dit hooi kersversch aan 't vee op. Niemand kon vermoeden, dat de duiker, die het gezonken schip alhier moest dichten een lid der Sperlings was, zoo bekend geworden bij de ramp van de „Berlin" aan den Hoek van Holland. Bijna niemand had ooit een duiker aan 't werk gezien. De man had dan ook veel bekijks. Thans is het schip dat niet ge assureerd was, weer vertrokken. De schipper lijdt door het ongeval veel schade. Cleertruiflenberg. Dinsdagmid dag tusschen 1 en 2 uur zijn uit den tuin der kinderen Staal aan den weg naar Statendam 4 boezeroenen gestolen, welke aldaar op een heining te drogen hingen. De dieven zijn volgens achtergelaten sporen langs de sloot door een opening in een doornenhaag gekropen. Van de dief(ven) geen spoor. Capelle. De heer H. E. Huizenga, Rijkslandbouwleeraar te Breda, zal op Maandag den 20 December a.s. in het café van den heer L. F. van Dongen een lezing houden over het onderwerp: „Graslandbe mesting en Veefokkerij". Aanvang 's-avonds 6 uur. Het fanfarecorps „Sirena" uit Vrijhoe- ven-Cappel zal op Woensdag 22 December a.s. des avonds uur in de herberg van den heer A. Stam, in de Heistraat alhier een algemeene ledenvergadering houden met medewerking van het fanfarecorps, zoodat we weer een uitvoering van genoemd fanfare krijgen. Wouclricheiti. De Zang en Too- neelvereeniging „Aurora" gemengd koor, gaf Woensdagavond voor een flink bezette zaal in 't sociteitslokaal „Wilhelm" onder leiding van haren directeur den heer Krie- laart, hare vierde openb. uitvoering. Met volle gerustheid en vooral ook met genoe gen, kunnen wij mededeelen dat de nog jeugdige vereeniging weder uitstekende vor deringen heeft gemaakt, vooral op 't gebied van tooneelkunst. Alle voordrachten welke het programma bevatten, werden keurig afgewerkt en getuigden van degelijke studie en goeden wil. De directeur ontziet niets om zijne leden flink voor den dag te laten komen, maar dit dient ook gezegd, de leden doen allen hun best en „Aurora" bezit onder hare leden zelfs uitnemende krach ten voor tooneelkunst. De lachspieren der aanwezigen werden verscheidene keeren in werking gebracht; bij de pantomine, ge geven als toegift, door twee heeren, dade lijk na afwerking van 't programma gierde de geheele zaal van het lachen. Van de zangnummers kunnen wij in 't bijzonder vermelden no. 8 van 't program ma; daarin kwamen de verschillende par tijen uitmuntend tot hun reöht. Na afloop der uitvoering van 't program ma vergastten nog verschillende heeren leden der vereeniging het publiek op enkele voor drachten, waarvoor het zeer dankbaar was, getuige het langdurig applaus, en werd het zoodoende ruim iddernacht toen allen zeer voldaan huiswaarts keerden. Moge „Aurora" in ledental klimmen en in bloei toenemen en het zal van de sym pathie en steun vm het kunstminnend Woudrichem's publiek verzekerd zijn. Wij zijn zeker de tolk van alle aanwezi gen wanneer wij de vereeniging een spoe dig tot „weerziens" toeroepen. Meeuwen. Voor de eerlang te hou den 9e volksstelling, werden voor deze ge meente aangewezen de heeren J. Dammers en B. Hengeveld. Ook bij de vorige telling waren dezen met die taak belast. Almkerk. Op een der bietenlos plaatsen zijn op 't oogenblik een partijtje suikerbieten aanwezig, van wie men niet weet wien ze toebehooren. 't Is een waarde van f 30 f 40. Tot dusverre kunnen de verschillende agenten en wegers, noch schip pers, hieromtrent opheldering geven. De eigenaar der laadplaats zat er denkelijk 't beste nog mede zijn. Bij het raadslid Van der Meijden is een postduif aangekomen, gemerkt Bee- destraat no. 15 Rotterdam. Kerk-Driel. De jachtliefhebbers hebben in de laatste dagen hun moeite rijkelijk beloond gezien; door den hoogen waterstand waren de hazen genoodzaakt hun toevlucht te nemen tot den binnen- polder, die daardoor een wildrijk jachtveld werd. Gretig werd dan ook van deze ge legenheid gebruik gemaakt en menig haasje viel door 't moordend lood der jagers. De jager de G. had nog een extra buitenkansje door het bemachtigen van een grooten vischotterdit dier had eveneens de wijk genomen naar het vaste land en had zich een schuilplaats uitgekozen in een nabij het water staanden knotwilg, lar.gs den dijk. Hier werd hij door den jager de G. opgemerkt, die hem na eenige moeite met een welgemikt schot neervelde; het dier, dat uitsluitend om zijn pels gezocht wordt, bracht bij verkoop f 12.50 op. Rruchem. Door den rijks veearts is bij sommige landbouwers vee ingeënt tegen de bekende ziekte (het vuur) waar jong vee hoofdzakelijk veel aan bloot staat. ftieuweiidijk. De hier bestaande fanfare „Crescendo" is van plan ook dit maal met Kerstmis een concert te geven, thans eerste kerstavond. De koetsier van Mej. Van Baasbank alhier, Gerrit Verhoeven, bracht in een gesloten rijtuig zijn vrouw met een kind naar de boot te Werkendam. Bij 't draaien naar den veerdam schrok 't paard van een hoog opgeladen kar met koffers, 't Gevolg was, dat paard en rijtuig van den weg gingen, waarbij het rijtuig beschadigd werd. De koetsier, diens vrouw en kind bekwa men geen letsel, ook het paard bracht het er ongedeerd af. Naar we'vernemen wordt de plaats van fortconducteur vaceerende wegens 't vertrek van den heer Trijlink naar 't fort te Giessen niet meer vervuld. Het opzicht wordt nu waargenomen door den heer Lem, conducteur op 't fort „Altena" Eetheil. De bejaarde arbeider van den landbouwer J. Branderhorst, Hugo Bel, had het ongeluk door de gladheid op den dam, terwijl hij met een kruiwagen reed, uit te glijden en een zijner armen te breken. De veertienjarige F. v. d. K. liep in den stal van G. J. W. B. achter de koeien zoodanig in een mestgreep of riek, dat hij zijn voet vooreerst niet kan ge bruiken, O a me ren Tot directeur der chr. zangvereeniging te Nieuwaal is benoemd de heer Bijkerk, onderwijzer aan de school met den bijbel alhier. Woensdag 22 December a.s. zijn de leden der zangvereen. „Hallelujah" voor nemens, in de school met den bijbel een uitvoering te geven. "Nieuwaal. Maandag j.l. trachtte zekere G. V. zich door ophangen van 't leven te berooven, doch werd daarin ver hinderd door zijn vrouw, die 't plan nog intijds wist te verijdelen. "Raamsdoiik. Donderdag werd voor het dorp de leverantie van het armenbrood aangenomen door den heer H. van Amels- foort. Woensdagmorgen verloor mej. Nijen- huis op den weg een gouden broche, die gelukkig door P. v. d. Westen werd terug gevonden. De eerlijke vinder kreeg een flinke belooning. Deden alhier al geruchten de ronde, dat de Vereeniging tot verbetering van het paardenras in de Langstraat e.o., zou wor den ontbonden, thans kunnen wij officieel mededeelen, dat van ontbinding geen sprake is en de vereeniging integendeel a.s. voor jaar een anderen hengst zal aankoopen. Uit goede bron vernemen wij, dat onze Zuivelfabriek tegenwoordig niet min der dan 8000 liter melk per dag verwerkt, waaruit 280 K.G. keurige boter wordt be- reid. Regoifen. Met Kerstmis hoopt de chr. zangvereeniging „Hallelujah" alhier, haar 10e uitvoering te geven, met mede werking van den heer Jos. Groenen, bariton. De goeden naam die de vereeniging en de medewerkers hebben zal zeker tot succes leiden. De chr. bewaar- en handwerkschool, hoopt 20 December Kerstfeest te vieren en de zondagschool „Het Mosterdzaadje" met ruim 100 leerlingen, 27 Dec. a.s. Neen, Ten gerieve der bewoners van het Benedeneind en de Wielstraat is aan het eerste gedeelte een hulpbrievenbus ge plaatst. Aalst. Met het gezonken bietenschip te Pouderoijen, dat bestemd was voor de suikerfabriek te Geldermalsen, is Woensdag een begin gemaakt om dat te lichten. Voor den eigenaar zal dit evenwel een groote schadepost zijn, daar zijn schip niet was geassureerd. jlalbui'tf. In het gezin van de fa milie V., alwaar onlangs de vader, de moe der en de oudste dochter aan de gevreesde typhus stierven, zijn op heden ook de jongste zoon en dochter door dezelfde ziekte ernstig aangetast. In het gezin van S. zijn allen gelukkig aan de beterende hand. "lAifk. Algemeen wordt hier geklaagd over weinig wild. Bij eene deze week ge houden drijfjacht werden slechts 2 hazen geschoten. Als een zeldzaamheid kan worden medegedeeld, dat men dezer dagen in het z.g.n. Hakkeveld onder deze gemeente nog bezig was met hooien. Keixersveei*. Gisternamiddag kreeg de pontwachter B. 't Hart alhier, bij het vastleggen der stoompont een zeer zware uitschietende haak met zoo'n kracht tegen de borst, dat de man inwendig gekneusd buiten dienst en onder geneeskundige be handeling gesteld moest worden. Het been der borstkas is van boven gekneusd. Raamsdoiikveer. Woensdag morgen werd met gunstig gevolg te water gelaten de zijlsleepkaan „Eben Haëzer," groot 320 ton, gebouwd op de scheepswerf der firma D. P. van Suijlekom Zn. alhier, voor rekening van schipper M. D. Lucas van Lage Zwaluwe. Volgens oordeel van deskundigen moet het een zeer fraai en solied gebouwd schip zijn. Dadelijk daarna werd de kiel gelegd voor een sleepkaan groot pl.m. 700 ton voor rekening van A. de Pijper van Etten de Leur. - De levering van Duitsche kachel kolen ten behoeve van het Algemeen Arm bestuur alhier, is bij de op gisteren gehou den openbare inschrijving aan den laagsten inschrijver, den heer A. C. van Gerwen alhier, gegund, te leveren in R'veer voor 84 ct. en in R'dorp voor 89 ct. per mud thuis te brengen. De goederenboot van de firma Ver- schure en Zoon te Oosterhout, varende van hier op Rotterdam, is Woensdagavond j.l. in aanvaring geweest met een onbekend gebleven dito boot. Hoewel de toegebrachte schade niet groot is, zal de boot Broeder trouw II in reparatie gaan op de scheeps werf van de firma D. P. van Suylekom alhier. Door den heer W. F. Simonis, eige naar der bekende firma W. J. Simonis de Kok alhier, zijn aangekocht de terreinen en gebouwen der familie Simonis van der Pluijm en gelegen aan Keyzersdijk en Prins Hendrikstraat alhier. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van genoemde firma eene aanmerkelijke uitbreiding aan hare zaken te geven. Het mag wel als een bewijs voor de ondernemingsgeest van ge noemde firma gelden dat, gezien de onder brenging der zaken in het prachtige'gebouw hoek Keizersdijk Prins Hendrikstraat pas twee jaren geleden, nu reeds eene kolossale uitbreiding noodzakelijk- is. Verslag van de Gemeenteraadsvergadering van Wijk, gehouden op Donderdag 9 Dec. v.m. 10 uur. Afwezig 1 lid. Voorzitter: de Burgemeester. De voorzitter opent de vergadering en leest het gebed. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering, die worden goedgekeurd. Achtereenvolgens stelt de voorzitter aan de orde le. Benoeming van een onderwijzer met hoofdakte aan de Openbare School te Wijk. Als zoodanig wordt benoemd de heer W. J. Woittrez, te Oude-Tonge. 2e. Benoeming lid van het algemeen armbestuur. Vacature C. B. Vos. De heer C. B. Vos wordt herbenoemd. 3e. Verhooging subsidie Burgelijk-Arm bestuur. Wordt verhoogd met f 350, en alzoo gebracht op f 1150. 4e. Benoeming van drie leden voor de commissie tot wering van schoolverzuim. Als zoodanig worden benoemdde heeren G. van Os, N. v. d. Maden en A. de Kok. 5e. Nog hebben plaats enkele kleine wij zigingen der begrooting voor 1909. 6e. Ingekomen stukken: Een schrijven van Gedeputeerde Staten, waarbij de be grooting voor 1910 der gemeente en ebbe wordt goedgekeurd. De voorzitter sluit deze vergadering. Dezer dagen heeft zich te Waalwijk, op uitnoodiging der Noordbr. Mij. van Land bouw, daarin gesteund door de vereeniging „Waalwijks Belang," een comité geconsti tueerd voor het organiseeren eener groote prov. Landbouwtentoonstelling in 1910 te Waalwijk. Waalwijk, niet alleen het centrum van de Schoen- en Lederindustrie, is tevens 't middelpunt van den landbouw, de veeteelt, den ooftbouw, den hooibouw, de zuivelbe reiding, de heide-ontginning der Langstraat en omgeving en het Land van Heusden en Altena. Het ligt in de bedoeling niet eene locale tentoonstelling te houden, maar eene groote provinciale, waar alles zal worden te zien gegeven wat op 't gebied van landbouw, veeteelt, ooftbouw, zuivelbereiding, bosch- bouw, heide-ontginning, belangrijks en leer rijks zal zijn. Wijl sedert 1891 in deze ge heele streek geen flinke landbouwtentoon stelling werd gehouden, zal alles in 't werk worden gesteld, om deze expositie, waarvoor reeds van tal van zijden steun werd toege zegd, zoo uitgebreid en nuttig mogelijk te maken. Het comitié is als volgt samengesteld Philip Timmermans, presidentH. G. van E verdingen, vice-president; Jan Tielen, le secretarisM. Ant. van Liempt, 2e secreta ris; Bern. TimmermansVerschure, pen ningmeester; Charles Hoffmans, Jan van Schijndel, Petrus van Schijndel, Eduard van Tilburg, H. van Tusschenbroek, Cor. Witlox, G. Zuurhout, lbden. Kerknieuwst. Werkendam. Tot ouderling der Ned. Herv. kerk alhier, is benoemd in de plaats van den heer C. C. Zwets, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen de heer K. de Boon en tot diaken in plaats van den heer C. Visser, die deze gemeente metterwoon gaat verlaten de heer J. Schaddelee. Bij de Ger. kerk A alhier, staan op het tweetal voor één diaken de heer O. Brienen (aftr.) en M. J. van Oord en op het viertal voor twee ouderlingen de heeren G. van Oord (aftr.), D. C. Hakkers (aftr), J. Kallewaard en J. van der Schoot. Nederhemert. Bij de alhier ge houden stemming voor een notabel, wegens het bedanken van C. Lam, is gekozen de heer De Gaaij. Nul bur De heer W. van Wijk Az. is tot diaken bij de Ned. Herv. gemeente herkozen. Resotien. Tot ouderling der Ned. Herv. gem. alhier is gekozen de heer J. A. van Zeist en herkozen tot diaken de heer H. van Heijst. Op 7 Februari a.s. hoopt in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden, de heer A. J. Hoekendijk van Heemstede om te spreken over het werk der Christelijke barm hartigheid voor en onder toevallijders. Meeuwen. Bij de Ned. Herv. gem. alhier werden herkozen tot ouderling de heer L. van Koyck, tot diaken de heer Johs. de Raad. Herwfjneil. Bij de Ned. Herv. gem. alhier, zijn met algemeene stemmen her kozen de heeren H. C. J. van Herwijnen en L. Ver voorn, resp. als ouderling en dia ken. Rl'uelieill. Beroepen bij de Ned. Herv. gem. alhier, ds. Pauwe te Bennekom. De heeren H. J. Dingemans en G. van Herpen zijn herkozen respectievelijk als kerkvoogd en notabel der Ned. Herv. kerk alhier. Aalst Bedankt voor 't beroep naar Oud-Beijerland, door ds. Luteijn alhier. Eet heil. In de vergadering van 16 Dec. j.l. is met algemeene stemmen gekozen tot notabel de heer W. Honcoop, aftr., en Jan Baks in plaats van den heer A. Nieu- wenhuizen en tot kerkvoogd de heer J. P. Smits in plaats van den heer M. Smits. Dtlnneiiiland. De Sumatra Post geeft het volgende bericht over de uitspraak in de zaak Van Daalen (de bekende kasdiefstal te Koeta-Radja) De Raad van Justitie te Padang, uit spraak doende inzake Van Daalen, ver oordeelde beklaagde wegens diefstal van f 320,000 met gebruikmaking van val- sche sleutels in een oubewoond huis tot vijf jaren gevangenisstraf (conform den eisch) en tien jaren ontzetting uit de rechten genoemd in art. 20 van het Wetb. v. Strafrecht (waarnemen open bare bedieningen of ambten, curator schap, afleggen getuigenis onder eede in burg. zaken). Beklaagde hoorde onbewogen de voor lezing van het vonnis aan en glim lachte spottend bij de opsomming van de aanwijzingen. De veroordeelde vraagt revisie. Mr. P. J. Troelstra heeft in een ver gadering te Ti el meegedeeld, dat de in diening van het voorstel om een parle mentaire enquête in de lintjeszaak te openen, deze of de volgende week kan worden tegemoet gezien. Het Vad. komt thans verzekeren, dat het aan Land en Volk ontleende bericht dat de gunstvrijbiljetten voor de gezin nen van werklieden en beambten der H. IJ. S. M. met 1 Januari zouden wor den ingetrokken, volkomen onjuist is. Bij de Maatschappij was van dit voor nemen niets bekend. De bestaande be palingen blijven ongewijzigd gehand haafd. Naar de Nieuwe Sn. Ct. meldt, is de tusschen Enkhuizen en Stavoren ge zonken stoomboot Handel en Nijvsr- heid door de mannen, die ze zullen lichten, nog niet gevonden. De ton, welke ter plaatse was gelegd, moet zijn afgedreven, en de wachthoudende bot ter, die tusschenbeide naar Enkhuizen teruggaat om de noodige levensmid delen op te halen, regelt zijn anker plaats naar de ton. Wij lezen in het Dagblad v. Nbr. In den avond van Zondag 27 Juli van het vorige jaar werd na een dans partij te Geertruidenberg P. Nooteboom, uit Hooge Zwaluwe, met een bajonet een steek in de borst toegebracht, die den dood tot gevolg had. Verschillende verdachten werden in verhoor genomen. De getuigenverklaringen waren van betrekkelijk weinig waarde en op som mige punten met elkander in strijd. Desniettegenstaande werd de milicien S. als vermoedelijke dader aangehouden en verscheen hij voor den krijgsraad in Den Bosch. Deze, hoewel niet overtuigd van de onschuld van S., sprak toch geen ver- oordeelend vonnis over hem uit. Tot nu verleden Zondag bleef 't daarbij. Toen bezocht de gewezen milicien St., uit Made, die als getuige in de zaak was opgetreden, te G;eeitruidenberg verschillende café's en daar vertelde hij aan ieder die 't hooien wilde, dat S., de vroegere verdachte, werkelijk de moordenaar van Nooteboom was, en dat hij hem zou gaan verraden. En hij heeft zich werkelijk naar veld wachter Lambregts begeven en zoo 't schijnt aan dezen verteld, welk schrik kelijk geheim zijn gemoedsrust martelde. Hij moet aan dezen politieman li b- ben verklaard, dat alles wat hij vroeger inzake den doodslag op Nooteboom verteld heeft, zoowel bij 't voorloopig verhoor, als voor den krijgsraad leugens waren. Hij verklaarde, dat hij inder tijd millicien van Brunschot, afkomstig uit Oirschot, ten onrechte heeft aange wezen als den vermoedelijken dader. Hij deelde mede, dat hij groote wroeging gevoelde over de valsche verklaringen die hij toen had afgelegd, en dat sinds dien zijn geweten hem geen oogenblik met rust liet. Om een einde te maken aan de wroeging, gevoelde hij zich ge drongen de volle waarheid than 3 te zeggen. Veldwachter Lambregts had onmid dellijk iemand naar Raamsdonksveer gestuurd om den brigadier der Kon. marechaussee, die indertijd het voor loopig onderzoek in handen had, te waarschuwen. In zeer korten tijd was deze bij Lambregts en hij was nog in de gelegenheid een groot deel der-ver klaring van St. aan te hooren. Hoewel St. nu wel niet geacht kon worden in dronken toestand te verkee- ren, meenden de politiemannen toch wijs te doen de verklaring althans voor loopig niet al te ernstig te moeten op vatten. Ze verzochten daarom St. den volgenden morgen nogmaals bij Lam bregts te komen om nader de zaak te bespreken. St. beloofde te zullen komen en hij hield woord. Maandagmorgen om acht uur meldde hij zich reeds bij den veldwachter aan. De brigadier uit Raamsdonksveer was ook reeds present en dus kon onmid dellijk een nader verhoor worden aan gevangen. St. was toen geheel nuchter en moet dus goed geweten hebben wat hij verklaarde. Hij deed weer hetzelfde vei haal als den rorigen dag. Zijn ver klaring werd op papier gezet. Ook gaf hij nog de namen op van eenige miliciens, die er bij tegenwoor dig waren, toen de noodlottige steek aan Nooteboom gegeven werd, en die volgens St. evengoed als hij zelf moeten gezien hebben, dat S. en niemand an ders zijn bajonet in de borst van No- teboom heeft gestooten. De brigadier zette onverwijld het on derzoek voort. Pronnciale Landbouwtentoonstelling te Waalwijk.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 2