6000 Dennenpalen, Hij trapte in glas. JOil.'vOS, Bouwkundig Zakboekje 1910, W. VAN RAAMSDONK, H Si lI.TilT Co., Atelier voor Glas in Lood. Glas in Koper. Geschilderd en gebrand Glas. Geldersche Orediet-Vereeaigiag, i. VAHÖSS1EAU te Heusden. J. G. BERGMEIJER, Iwrafmonumenten en c» cöc ik Nehoorsteenmantels. ttooreiie bjj het NieiwsM voor bet Lib van Hensden ei Altena m Vrijiai 31 Dec. 1909, No. SPECULAAS, Schuine blanke Potkachels, fijn geslepen, Oveükachels met verwarmvoet, Bieiensn ij machines, Veevoeder-ketels. I. C MORTIER A ZONEÜT, bewerkte HARDSTEEN en alle soorten ZANDSTEEN. Notaris DE VOCHT publiek verkoopen De voet begon te zweren. De KLOOSTERBALSEM genas. Het Adres voor fijne en goedkoope qnaliteit J. G. SCHNEIJDER, Architect. t 1.75. Uitgave BUSE's Boekhandel, Hardinxveld. Boek- en Papierhandel. Handelsdrukkerij. Postelstraat 15, 's-BOSCH. Vraag onze uitgebreide Catalogus. Hoogstraat A 7 en 8, GORi.XCHEM. Oranje Nassaulaan, .-. 's-HERTOGENBOSCH. BUITENLAND. Godard, een jongeman van 28 jaar, opera-zanger te Parijs, was eind Octo ber met zijn vrouw een dag gaan door brengen bij vrienden te Vésinet, het echtpaar Doudieux. 's Middags onder een wandeling klaagde de zanger over koude en hoofdpijn en voelde zich te ziek om naar Parijs terug te keeren. Mevrouw Doudieux bedacht zich, dat zij antipyrinepoeders in huis had, hoe wel ze niet wist wie haar die poeders gezonden had. Ze bood er enkele aan Godard aan, maar mevrouw Godard vond beter dat hij ze niet innam. Toen in den nacht de hoofdpijnen van Godard erger geworden waren, nam hij de poe ders en de pijnen werden Veel erger; de dokter constateerde een aanval van bloedwateren. Eenige uren later was de zieke overleden. Niemand dacht er aan dat de antipyrine verband met den dood kon houden. Maar toen er later een doos chocolade en daarna een mandje mosselen uit Caen bezorgd werden, zon der dat men wist van wie ze afkomstig waren, liet men het gezondene onder zoeken. Chocolade en mosselen bleken vergiftigd. Toen herinnerde men zich ook de antipyrine en den dood van Godard en men stelde de politie van een en ander in kennis. In die dagen zag de heer Doudieux een jong meisje, Marie Bouret, dat hij kf nde als een der winkeljuffrouwen uit de Louvre-maga zijnen. Hij wilde haar aanspreken maar het meisje ontvluchtte hem en toen hij haar in den winkel volgde, wilde zij hem niet te woord staan. Plotseling is toen de heer Doudieux hierdoor getrof fen: dat het handschrift van het win- keljuffrouwtje, van wie hij brieven in zijn bezit had, sterke overeenkomst ver toonde met de adressen op de vergiftige chocolade enz. Bij een huiszoeking bij Marie Bouret werd arsenicum gevonden en een flesch met een vloeistof, die nog onderzocht moet werden. Het meisje is in hechtenis genomen. BINNENLAND. De Kamer van Koophandel en Fa brieken te Sneek besloot bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal te protes teeren „tegen de behandeling en de uitvoering der wet van 4 Dec. 1909 (St. 375)" verhooging van den accijns op gedistilleerd. „De gevolgen" aldus de Kamer v. K. en F. in haar adres, waaraan het volgende is ontleend „van deze over haasting bleven niet uit. Nadat onder de belangstellenden de opvatting was gevestigd, dat onder „gedistilleerd" te verstaan was: gedistilleerd van 50 pCt. sterkte en dat, indien men meer dan 25 L. voorraad had, slechts van dat meerdere aangifte behoefde te worden gedaan, wordt, bij ministerieele aan schrijving, den ambtenaren medege deeld, dat voor de aangifte het gehalte niet in aanmerking komt en dat, bij hoeveelheden, boven 25 L., de navor- deiing over den ganschen voorraad moet plaats hebben. Eerst Woensdag 8 Dec. lekte deze resolutie uit; te laat voor verschillende handelaren om de adviezen omtrent hoeveelheid en gehalte aan hunne af nemers gegeven, nog te kunnen wij zigen. Door de ongehoorde overhaasting bij de invoering der wet is deze niet alge meen bekend geworden. In de couran ten dikwijls aangeduid als „wet tot verhooging van den jeneveraccijns" heerscht er op het platteland vrij al gemeen de meening dat deze wet alleen van toepassing is op drinkbaar gedis tilleerd. Het is de overtuiging van adressante dat ten plattelande vele doctoren met apotheek niet aan hunne preparaten hebben gedacht; vele winkeliers niet aan hunne eau de cologne en spiritus- houdende patent-geneesmiddelenvele particulieren niet aan het gehalte, en dus 30 L. van b.v. 40 pet. in voorraad hebben. Al deze personen zijn te goeder trouw en nu volgens art. 6 der wet misdadigers, geen overtreders. Adressante dringt er bij de Tweede Kamer op aan het daarheen te leiden, dat de handelaren welke aangifte doen restitutie ontvangen voor de eerste 25 L. en zij spreekt de hoop uit, dat mo gelijk volgende wetten den handel be treffende, tijdiger zullen worden bekend gemaakt. Bij Kon. besl. van 27 dezer is, met ingang van 16 Januari, aan mr. W. F. van Leeuwen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Amsterdam, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem in die betrekking bewezen. Een frappant staaltje, hoe onvoor zichtig het is, zonder inlichtingen een dienst in een onzer groote steden en vooral in Den Haag te aanvaarden, is ons nu weder ter oore gekomen. Een Limburgsch meisje had op een advertentie, waarbij eene meid in een deftig gezin tegen hoog loon gevraagd werd, geschreven, en was aangenomen. Nauwelijks eenige uren in huis komt de keukenmeid, al een bejaard mensch bij haar, en waarschuwt het argelooze meisje dat zij in een huisje is verzeild geraakt, waarin zij weldra haar deugd zal verliezen. „Och, voor mij is het toch te laat zei de bejaarde meid maar ik kan niet aanzien, dat gij, nog zoo jong en braaf, uw ongeluk inloopt". En bij nadere inlichtingen bleek, dat het maar al te waar was, wat de keukenmeid had verteld en waardoor het Limburg- sche meisje aan het grootste gevaar ontsnapt is. Als men weet, dat in Den Haag (adres: mevr. Cóómans-Mitschki, Ma- riastraat 2a) een bemiddelingsbureau bestaat, waar de meisjes, hetzij als meid of als huishoudster of kinderjuffrouw een plaats zoeken, alle inlichtingen gratis kunnen krijgen, dan begrijpt men niet hoe er ouders kunnen zijn, die hunne dochters zoo maar, zonder inlichtingen, naar den Haag durven laten vertrekken. Rijkspostspaarbank. In tegenstelling met zijne maande- lijksche bekendmaking, dat de spaar bankboekjes ter verificatie en rente bijschrijving elk jaar worden ingewacht, in de maand, waarin ze werden uitge geven, brengt de Directeur der Rijks postspaarbank ter algemeene kennis, dat boekjes in de maand Januari uitgegeven niet tot bovengenoemd doel mogen wor den ingezonden zonder dat de inlegger daartoe uitdrukkelijk door hem is uit- genoodigd. Hij vestigt voorts de aandacht der inleggers er op, dat, mochten in de maand Januari a.s. toch boekjes ter rentebijschrijving worden ingezonden zonder uitnoodiging zijnerzijds, deze, door de buitengewone werkzaamheden welke in die maand aan de Directie te verrichten zijn, noodzakelijkerwijs geruimen tijd onbehandeld zullen moe ten blijven. INGEZONDEN. Bij den aanvang van 1910. Nog slechts weinige uren en een nieuw jaar ligt weer voor ons met zijn onbekende toekomst. Zou het vreemd zijn, als de eerste dag van dat nieuwe jaar ons ernstig stemde, omdat we een oog hebben voor de onzekerheid van hetgeen voor ons ligt? Is het niet onwillekeurig dat de vraag ons op de lippen komt, „wat zal dit jaar ons brengen?" al weten we ook, dat op al ons vragen geen antwoord komt? Indien er eenige dag des jaars is, dan moet het wel de Nieuwjaarsdag zijn, die ons uitbrengt tot Hem, die blijft temidden der wisselingen des jaars en die alles be stuurt en regeert. Niettemin is het een bekend verschijnsel, dat bij zeer velen de Nieuwjaarsstemming een gansch andere is. Daarvoor zijn vele oorzaken aan te wijzen, allereerst hetgeen leeft in eigen hart, maar daarnaast doet de invloed van den drank zeer veel om alles wat ernstig kan stemmen te verdrij ven, ja meer nog door den drank is voor niet weinigen de Nieuwjaarsdag de aan vang van een verwoest leven, de eerste stap op een weg, waarop het lichaam be dorven werd, en wat het vreeselij kst is van alles, waarop de ziel verloren ging. Zooals bekend is, is het ons streven den drank uit onze samenleving te verbannen, omdat de invloed van dezen vijand zoo allertreurigst en ellendig is. Het is heel goed mogelijk dat gij om allerlei redenen het met ons streven niet eens zijt, maar gij zult toch niet ontkennen, dat misbruik van drank veel kwaad doet. Welnu op den eersten dag van het jaar is het misbruik van drank als op geen anderen. Wil ons dezen eenen dag helpen in onzen strijd tegen de drinkgewoonten. Hebt gij tot heden de gewoonte gehad op den Nieuwjaarsdag iets te drinken of te schenken, wil dan ditmaal eens met die gewoonte breken. Als ge het voor u zeiven niet behoeft te doen, doe het dan voor degenen, die niet zoo standvastig zijn en voor wie de Nieuwjaarsdag een dag vol gevaar is. We hopen, dat we Uwen steun niet te vergeefs hebben ingeroepen en wenschen U toe dat het jaar 1910 voor U en de Uwen een jaar zij, waarin ge Gods zegen op ongekende wijze zult ervaren. Het Bestuur der Afd. Heusden en Omstreken Voorzitter. Ds. B. C. KOOLHAAS, Secretaris. In de Tielsche Courant las ik een ver slag uit Lienden, betreffende eene lezing over de Nederlandsche paardenfokkerij door den heer W. G. van der Wal, te Heemstede, oud-kapt. paardenarts, gehouden in 't Wa pen van Lienden, op Woensdag 23 Dec. j.l., waarin de volgende punten behandeld werden lo. Hij, die een paard wil fokken, moet weten, wat hij zal fokken, hij moet een uitgangspunt hebben. 2o. Dieren van goede afstamming. 3o. Jonge dieren, niet te oud, doch ook niet te jong. 4o. Goede verzorging van de veulens, vooral in 't eerste jaar, ontziet dan de haver niet, later krijgt ge de winst; sommige ouderen zeggen nog wel eens: „Als een veulen maar een natten zak kan dragen", dus niet uitgeven en later wel in den zak steken! Bij een mensch wil men wel alles doen, zuigflesch, pap enz. enz., doch bij 't' dier zoo weinig mogelijk. Eenige jaren geleden hadden we ook alhier van tijd tot tijd soortgelijke lezingen, maar in den laataten tijd bemerkt men nog alleen dat men Lid is van de N.-Brab. Mij. van Landbouw, ais een nietig alma nakje wordt aangeboden met een kwitantie voor het lidmaatschap. Zou het Bestuur van de afdeeling Heus den der genoemde maatschappij niet kunnen medewerken, dat aan dezen wegkwijnenden toestand een einde komt? Als men nagaat hoe druk steeds de ver gaderingen werden bezocht, waarin lezers van naam optraden, dan blijkt daaruit toch, dat landbouwer en veehouder gaarne degelijke wenken ontvangen. We hopen dat het gevolg van deze uiting weldra een druk bezochte vergadering zal zijn, waarin een specialiteit zal optreden. Een Lid van de N.-Brab. Mij. v. Landbouw. ADVERTENTIEN. te Waalwijk, zal ten verzoeke van den heer J. ERVEN, Houtkooper te Oirschot, op llaandag ÏO Januari 1910. des v.m. to lö ure precies, op Plantloon onder Loon-op-Zand, geschikt voor Heiningpalen, ter lengte van 1.80 Meter en 1.60 Meter. Plaats van samenkomst bij LUCAS VAN DER KAA, op Plantloon onder Loon-op- Zand. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Gen lieren. Gepasteuriseerde Roomboter onder Rijkscontrole. De Staat waarborgt de zuiverheid onzer boter. Prijs per 1 Kg. f 1.50, per Kg. f 0.75. lederen werkdag aan de fabriek ver krijgbaar, en te Heusden bij W. v. HEL DEN, Wed. NIEUWKOOP, A. KRAAI en J. VERHEIJ. De echtgenoote van den Heer Jan Kamps Wzn. te Noordslcen (Drente), verklaarde ons, dat haar zoon Hendrik, oud 12 jaar, het ongeluk had in glas te trappen, waardoor de voet één groote wonde geleek. Het ventje schreeuwde het uit van de pijn en de voet begon te zweren, hetgeen leelijk was om aan te zien. Door één potje KLOOSTER BALSEM, gehaald bij den drogist Fred, ten Cate te Emmen, is de voet totaal genezen, terwijl vóórdien, verschillende middelen vruchteloos waren aangewend. Jongen zoowel als ouden worden door den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, onvoorwaardelijk genezen van oude en nieuwe wonden, brand- en snij wonden, zweren, roven, uitslag, ring- dauw- en baaraworm, ziekten der hoofd huid,Rheumatiek, Rheumatische zenuw pijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneu zingen, stramheid in de ledematen spit in den rug en aambeien, zoowel bloedende als andere. Bij het gebruik van Kloosterbalsem, wijken alle huid uitslagen als bij tooverslag. Prijs per pot van 20 pram 35 ctvan 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let opAlleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotter dam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothekers en de bekende Depóthouders. Wijkschepoort HEUSDEN. Extra fijne qualiteit 50 ct. p. pond. fijne 45 Middelsoort 35 Goede qualiteit 25 Ook voor fijne soorten Banket, fijne Koek jes, Chocolade, Suikerwerken en verschil lende soorten Peperkoek, Kandij en Ont bijt, van 10 tot 60 ct. Ik offreer Stokvisch 30 ct. per pond. kook-Ernleii 17 ct. per kop. Beveelt zich beleefd aan tot het leveren van alle Koloniale- en Grutterswaren en aanverwante artikelen, tegen den meest con curreerenden prijs. Voorhanden Liebigs Vleeschextraet. volgens de praktijk samengesteld door Sterk in leer gebonden Het PERSONALIA verschijnt in Januari. - keizersd{Jk E 52. Raauisdonk(veer). Eevering van aiie soorten - DRU3SL WE5RKL, spoedig en tegen lage prijzen. Voor Registers met speciale liniatuur vrage men prijsopgave. W A AL WIJ K Groote straat no. 264. Kapitaal: 3© millioen gulden. Reservefondsen: fl.200.000. Opent credict tegen overeen te komen voorwaarden. Neemt gelden in dépót en in rekening-courant. Belast zich met het incasseeren van wissels en ander handelspapier. Verzilvert coupons en losbare stukken. Levert chèques wissels en crediet-brieven op binnen- en buitenland. W. J. SADEE, Commissionnair in Effecten. werkelijk flink verwarmde kaniers, stookt dan de Eclite Engel- selie VNT3IRVCIET, der Gwann-Cea-Gurwen-Golliery mijnen. Zuinig in 't gebruik. Daarom goedkoop. Minst asch gevend. Derhalve minst stof veroorzakend. Uitsluitend verkrijgbaar, bij HWENDI.IK, GORCIJM. N.B. Naar buiten de stad worden de zakken verzegeld afgeleverd. Prima kwaliteit Kaelielkolen en Kooks tot eoncurreerende prijzen. E C 33E rJT Jö 14 ENTAL's Lage vaste prijzen. »sm voor goede Sigaren is: f Uitgebreide Sorteering (vanaf f 1.10 tot f 9.per kist van 100 stuks.) Prima merken van f 2.50 en f 3. Die ze eens gerookt heeft blijft ze rook en. Door goede waar trekt men zijn afnemers. SPECIALITEIT IiX: HET RESTE ADRES VOOR der Nat. Chr. Geheelonthoudersvereeniging. Ds. G. P. A. RUIJSCH VAN DUGTEREN, Aanbevelend ALS BOVEN. Marmer- en Steenhouwer!!.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1909 | | pagina 5