Omtrent de ontsnapping van Pellaert, leu koning der oplichters, uit de ge- •isrenis van St. Gillis wordt nog ge- T<- 1. dat de politie het bewijs heeft Pellaert naar Engeland is gevlucht eplichtigen zouden hem kleederen geld bezorgd hebben. Uit het ingestelde onderzoek is ver der gebleken, dat er verscheidene nach ten, voorafgaande aan dien, waarin Pel laert ontvlucht is, een automobiel langs de gevangenis is komen rijden, waar door de koning der oplichters de vrij heid gevonden heeft. Donderdagmid dag heeft een werkman achter een heining bij een in aanbouw zijnd huis, op ongeveer tweehonderd meters af- faud van da gevangenis, een touwlad der gevonden, waarvan een lang touw afhing, aan welks uiteinde een klein koperen gewicht gebonden was. Men denkt dat Pellaert met behulp van deze touwladder over den gevangenis muur geklommen is. Ook is men van oordeel dat Pellaert hulp heeft gehad van iemand uit het gevangenispersoneel. Alle wakers, die in den nacht van Pel- laert's ontsnapping dienst gedaan heb ben, zijn ondervraagd. Zonder resultaat. Een later bericht meldt: Een gevangene in cel 261 in de ge- angenis van St. Gilles heeft verteld, dat hij in den nacht van Dinsdag op Voensdag Pellaert heeft zien ontsnap pen. De gevangene had zijn cel tegen over de ziekenkamer, waaruit de ont vluchting plaats had. Omstreeks twaalf uur hoorde de gevangene leven. Nieuws gierig heesch hij zich tot de hoogte v<in het raampje in zijn cel op en dooi een kleine plek in het matglas kon hij zien wat er voorviel. Pellaert was bezig de tralies door te vijlen. Hij lichtte zich bij met een electrisch lampje en het ging heel vlug: in tien minuten waren de twee spijlen doorgevijld. No. 261 kon Pellaert heel goed zien en nog iemand ituders, die in den gevangenistuin voor het venster van Pellaert in de schaduw sioud. Toen de koning der oplichters door het raampje heen geklommen was, verdween hij met den oubekende in den tuin. No. 261 was nog niet van zijn verbazing bekomen, toen hij in de cel waar Pellaert uit ontsnapt was, de scha duw van een man zag bewegen en het yenstertje hoorde sluiten. Indien dit waar is, zou de vluchteling dus een nel- per in de gevangenis gehad hebben. De koning der oplichters is niet pre cies wat men noemt een dom man. Hoewel leelijk, is hij zeer elegant en heeft innemende manieren. Hij spreekt uigzaam, drukt zich correct uit in het Fransch, Vlaamsch, Engelsch en Duitsch en heeft uitstekend gestudeerd aan een universiteit. Zondagnacht is op de Schelde bij Antwerpen een roeiboot, waarin een brievenbesteller en zes soldaten gezeten w iren, door de Hollandsche sleepboot 'Avenir aangevaren. De boot kantelde, •i drie soldaten zijn verdronken. De roeiboot voerde geen lieht. Een vreeselijke storm heeft volgens '<ej ichten over Londen op het eiland L is Palmas (Kanar. eil.) geweldige ver woestingen aangericht. Gebouwen stort ten in, de banana-oogst en andere oog sten zijn vernield, en er werd voor ette- iijke millioenen peseta's schade aange richt. In een dorp sloeg de bliksem in een kruitmagazijn, hetwelk ontplofte en aldus de vernieling nog vermeerderde. Parijs is weer opgeschrikt door een ellendige misdaad. Zaterdagavond wil den twee politie-agenten in de Andry- le-Boucher-straat een jongen van twintig jaar, die zich onhebbelijk gedroeg, mee nemen naar liet bureau. Op het oogen- blik, dat ze hem elk aan een arm aan pakten, stieten de agenten kreten van pijn uit: het individu had zijn armen, van de polsen tot de schouders, met leeren riemen omwonden, waar vlijm scherpe stalen punten uitstaken, die de handen der agenten hevig wondden. Zoodra de bandiet zich vrij voelde trok hij een ponjaard en viel op de agenten aan; andere agenten snelden ter hulp, waarop de twintigjarige een pistool reep. Een der agenten, die reeds zes messteken in de borst had, kreeg twee pchoten in den buik en stierf. Drie andere agenten zijn naar het ziekenhuis gebracht moeten worden wegens ernstige verwondingen. Van een hunner is de toestand zorgelijk. Ook de moordenaar is gewond; toen hij hoorde, dat hij een agent gedood had, zeide hij, dat het hem speet, dat er maar één het leven gelaten had. De menschen op straat, die van het afschuwelijke voorval ge tuigen waren, wilden zich op den woes teling werpen en hem lynchen, wat de politie niet dan met de grootste moeite heeft weten te beletten. Uit Chalons wordt gemeld, dat Latham aldaar gevlogen heeft op een hoogte van 1100 M. en daardoor alle hoogte-records geslagen heeft. Er komen weder berichten van felle koude uit de Vereenigde Staten. Te Chicago en eld.-rs, in de staten Dakota, Kansas, Minnesota en Iowa heeft een ij dge-sneeuwstorm veel schade en ellen de veroorzaakt. Er zijn vele menschen doodgevroren, en door de stremmingen in het spoorwegverkeer is in eenige plaatsen ook gebrek aan levensmiddelen ontstaan. Een jonge Russische, de 19 jarige Paulina, gearresteerd onder verdenking van revolutionnaire gevoelens, is ont vlucht uit het gevangenishospitaal te Odessa, waar zij verpleegd werd. Een vriendin die haar kwam bezoe ken heeft vermoedelijk kleederen in het hospitaal binnengesmokkeld, waar mee zij zich vermomde om te ontvluch ten. De vriendin had toen zij kwam wel de aandacht getrokken door hare bijzondere welgedaanheid maar men vermoedde toen niet, hoe het kwam dat zij zoo dik was. Zoodra de vlucht van het meisje werd ontdekt, heeft de politie overal naar haar laten zoeken en naar alle grensstations geseind maar tot dusverre kwam men de vluch telinge nog niet op het spoor. Te Philadelphia is in den ouderdom van 105 jaren zekere Braina Magadenhy overleden. Zij laat niet minder dan 211 afstammelingen na; ze had 16 kinderen, 67 kleinkinderen, 98 achterkleinkinde ren, en 30 achter-achterkleinkinderen, Haar man stierf vier jaren geleden, in den leeftijd van 101 jaar. Haar oudste zoon, in Rusland wonende, is een ruim tachtigjarige en haar oudste kleinkind is thans 54 jaren. Zoowel in Andalusië, waar de Ko ning van Spanje deelneemt aan groote jachtpartijen, als te Madrid, zijn weer een groot aantal van anarchistische neigingen verdachte personen gevangen genomen. Men brengt dit in verband met de aankomst van een dertigtal uit Buenos Ayres verbannen personen, naar aanleiding van den aanslag, welke daar onlangs op het hoofd der politie werd gepleegd. 8*6» af k lieuws. Heusden, 12 Jan. Naar wij vernemen zal op Woensdag 19 Januari op Concordia alhier een bespreking over het „meer uitgebreid lager onderwijs" worden gehouden door den heer Borren, voorzitter der vereeniging m. u 1. o. Werkendam. Zaterdag 1.1. ver gaderde in de Nutzaal alhier, de griend- werkersvereeniging „Onderling Belang." Nadat de voorz. den leden het welkom had toegeroepen, en een gelukkig nieuwjaar had toegewenscht, had gememoreerd, dat, on danks het her- en derwaarts gedreven ge weest zijn, de vereeniging reeds 3 jaar had bestaan en dus getoond had levensvatbaar heid te hebben, en allen verder opgewekt hebbende hun krachten te wijden aan de verhooging van het zedelijk peil en de maatschappelijke welvaart van de leden der vereeniging, werd overgegaan tot het lezen der notulen, die vervolgens werden goedgekeurd. Uit de rekening en verantwoording van het geldelijk beheer, die nu volgde, bleek, dat sinds de laatste vergadering was ont vangen f 125.875 en uitgegeven f 123.23, dus het saldo groot was f 2.64s. Over het afgeloopen jaar was ontvangen f 421.36, uitgegeven f 257.955, dus meer ontv. dan uitgegeven f 163.405 aan rente was bijgeschreven f 10.53, op de spaarbank stond f 602.36 en bij den penningmeester was in kas f 41.30, dus samen f 817.605, waarvan f 803.43 op de spaarbank was ge plaatst en f 14.175 bij den penn. in kas was gebleven. Het een en ander werd nagezien door de leden H. den Haan, A. Biesheuvel en C. de Graaff, die bij monde van Biesheuvel den penn. dankten voor de prompte en nette boekhouding. Vervolgens stond het bestuurslid J. de Keijzer op en bood den voorz. namens de leden een prachtigen spiegel aan als bewijs van erkentelijkheid voor de vele diensten reeds aan de vereeniging bewezen, hopende dat hij en zijn gezin er lang genot van zouden mogen hebben. De voorz. getroffen door dit blijk van waardeering zijner bemoeiingen, zeide wei nig zulke oogenblikken in zijn leven te hebben gehad als deze, dat hij geheel be langeloos zich had gegeven en het hem niet om giften of gaven was te doen geweest, maar dat het hem toch genoegen deed zulk een blijk van erkentelijkheid te ontvangen en hij steeds zijn beste krachten zou blij ven wijden aan den bloei der vereeniging. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van bestuursleden en wel met den volgen den uitslag. Herkozen werden de 3 aftre dende leden A. Schaddelee, C. v. d. Pleuvel en A. J. den Hollander met respectievelijk 57, 64 en 65 van de 69 uitgebrachte stem men en in de plaats van J. van Oorschot werd gekozen A. Biesheuvel met 42 van de 71 uitgebrachte stemmen, terwijl W. C. Visser W.Cz 26 stemmen op zich vereenigde. Aangenomen werden als nieuwe leden J. Duizer en G. van Zante. Niets meer aan de orde zijnde sloot de voorz. de vergade ring en hoopte, dat ieder zich bij voorko mende gelegenheden de vereeniging even hoog zouden houden als dezer dagen had den gedaan J. A. Visser en Zoon en J. de Keijzer. Vrijdagnamiddag brandden alhier, aan den fabrieksdijk eenige schelften band af van den heer P. K. van Baasbank. De schade, gedekt door assurantie, bedraagt f 5000 f 6000. Oorzaak onbekend. Meeuwen. Op 31 December 1908 bedroeg de bevolking dezer gemeente 837 zielen. In 1909 werden er geboren 24, terwijl 42 van elders inkwamen, daarentegen over leden 10 (met inbegrip' van 3 levenloos aangegevenen) en vertrokken 34 personen. De geheele vermeerdering bedraagt dus 25, de bevolking bedroeg aldus op 31 Dec. 1909 862 personen. Aan het telefoon kantoor alhier, wer den gedurende de maand December 1909, 31 telegrammen ontvangen. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim werd door den gemeen teraad benoemd de heer E. Burghout, hoofd der school alhier, welke de benoeming heeft aangenomen. Ilerpt en Bern. Zaterdag vierde onze gemeente feest. Zooals we reeds in ons vorig no. mededeelden herdacht de heer I. Buijs, burgemeester, zijn zilveren ambtefeest. Het was een bij uitstek uitgelezen dag om feest te vieren. De feestelijke stemming zat er dan ook al vroeg in bij de burgerij. Van alle woningen wapperde de driekleur. Bij de woning van den jubilaris was een eereboog opgericht, terwijl ook de gevel van zijne woning keurig was versierd. Tot het raadhuis w aren hooge masten geplaatst waaraan wimpels wapperdendaartusschen stonden masten boompjes terwijl daar tus- echen guirlandes waren aangebracht met lampions. Bij het raadhuis was eveneens een eereboog opgericht; ook de gevel van dit huis was keurig versierd. Een sierlijk medaillon bevatte de volgende versregelen Des Burgemeesters jubelfeest Geeft stof tot dankbaarheid en vreugd God schenk' hem lang nog kracht van [geest, Niets maakt ons inniger verheugd. Te 10 uren werd eene openbare raads vergadering gehouden. Nadat de leden alle tegenwoordig waren en de burgemeester de vergadering had geopend verkreeg de wethouder de heer A. J. van Grevenbroek het woord en bracht in welgekozen woorden hulde aan den man die 25 jaren lang aan het hoofd dezer gemeente heeft gestaan en zich zoo verdienstelijk heeft gemaakt, dat elk daarvoor hem gaarne met een dankbaar hart hulde biedt. Als blijk van goede ver standhouding en hooge achting bood spreker den jubilaris namens de leden van den raad en den ontvanger zijn welgelijkend geschilderd portret aan. Zichtbaar geroerd dankte de jubilaris voor dit blijk van sympathie en aanvaardde het geschenk met dankbaarheid. Nadat de leden den burgemeester hadden gelukge- wenscht, werd deze buitengewone zitting gesloten. Van de gelegenheid om den jubilaris te complimenteeren werd een druk gebruik maakt niet alleen door ingezetenen, maar ook tal van personen van elders kwamen den burgemeester hunnen gelukwensch aanbieden. Het was bepaald aardig te zien, hoe een klein meisje, Sientje Buijs, nichtje van den burgemeester met groote vrijmoe digheid een toepasselijk vers kwam voor dragen. Een deputatie bestaande uit de besturen der verschillende hier bestaande corporaties kwamen den jubilaris hun opwachting maken en boden hem bij monde van den heer Kerkhofs een kostbare prachtige pen dule met candelabres aan, uitgevoerd in wit Cararisch marmer, in oud-Moorschen stijl. Ook dit blijk van toegenegenheid werd dankbaar aanvaard. Hierna begaf de jubilaris zich op het bordes van het gemeentehuis, waar de jonge dochters hem een voor deze gelegenheid vervaardigd lied toezongen. De burgemeester dankte de meisjes hiervoor en ook voor de moeite voor het aanbrengen der versieringen en sprak vervolgens de saamgestroomde menschen- massa toe. Deze toespraak werd met hoera geroep begroet en werd door de harmonie „De Eendracht" een „lang zal hij leven" aangeheven. Hierna werd de optocht opgesteld en met de muziek voorop het dorp doorgetrokken tot ongeveer 2 uur. Te half zes werd een lampionoptocht gehouden waaraan groot en klein deelnam. Het feest is in de beste orde afgeloopen, zonder dat een wanklank werd gehoord. Wij kunnen niet nalaten een woord van dank te brengen aan allen die hebben medegewerkt tot welslagen van den feestdag. Inzonderheid verdienen een woord van lof de heeren Engelen, schilders te Heusden, voor het geheel belangloos uitvoeren van schilderwerk alsmede de heeren A. J. van Horen, bouwkundige en P. van Gerven, timmerman, die geheel belangloos hunne medewerking en materialen beschikbaar stelden. En vooral ook een woord van dank aan de meisjes die dagen gewerkt hebben aan de inderdaad keurige versie ringen. Herpt en Bern heeft feest gevierd en heeft getoond dit te kunnen. Deze dag zal nog lang een aangename herinnering achterlaten. Capelle. Bij verschillende personen in de Nieuwstraat dezer gemeente zijn de hekken voor hun huizen j.l. Zaterdagavond door baldadige handen weggenomen en een eind de straat opgesleept. Zelfs bij enkelen had men de brutaliteit ze vlak voor de deur te plaatsen. Moge de politie de laffe daders spoedig op het spoor zijn. Voor het jaar 1910 is alhier als doodschouwer en tot het verrichten der periodieke koepokinentingen benoemd dr. P. J. Kohier. C*eiideren. Een landbouwer die vermoedde dat uit zijn schuur haver ont vreemd werd, waarschuwde de gemeente politie. Deze had het geluk den dief op heeterdaad te betrappen. Sleeuw(jk.. Door een tweetal vis- schers uit Gorinchem is gisterenmorgen in de grachten van het fort aan den Uppel- schendijk met den hengel een snoek ge vangen welke ruim 20 pond woog. Baatnsdonk. Tot lid der com missie van bestuur en beheer der Bijz. scholen van de Ned. Herv. Gemeente al hier, is uit en door de Kerkvoogdij geko zen de heer P. A. van Dongen Szn., ter vervanging van den heer P. van Dongen Jzn., die voor zijne herbenoeming tot lid van genoemde commissie bedankte. Naar wij vernemen, hebben de ge volmachtigden der „Vereeniging tot verbe tering van het Paardenras in de Langstraat e. o.", voor deze vereeniging eenen 3-jarigen donkerbruinen hengst aangekocht van 01- denburgsch ras. Tot de a.s. voorjaarskeuring blijft het dier te 's-Hertogenbosch. De heer J. v. d. Westen zal binnen kort alhier eene electrisch gedreven schoen fabriek bouwen. Dat i3 dan de eerste ma chinale fabriek in het westen der Langstraat. Wel een bewijs, dat ook hier vooruitgang in de schoenindustrie valt te bespeuren. Op Zaterdag 15 Jan. des nam. te 6 uur houdt de landbouw vereeniging ten huize van Mej. A. M. Floris eene algemeene ver gadering. Onder een 8-tal punten der agenda komt ook deze vraag voor „of het niet mogelijk zou zijn de pulp dit jaar in ont vangst te nemen en uit te betalen, volgens de wicht, welke bij uitlossing blijkt aan wezig te zijn." Alzoo een vraag van belang voor landbouwers. i\ederhemert. (Rietschoof.) Za terdagmorgen viel het 4-jarig zoontje van D. Teeuw, smid op de steenfabriek „de Rijswaard" in den kelder. Het knaapje werd door de ontstelde moeder met een gebroken armpje opgenomen. (Noordzijde) Toen de vrouw van C. Haasakker, Vrijdagmorgen op den zolder van den koestal eieren uit het nest wilde halen, gleed ze uit en kwam op een scherp voorwerp terecht. Zeer ernstig gekwetst vond men haar in een bloedplas liggen. Terstond moest ge neeskundige hulp worden ingeroepen. Om de geweldige concurrentie van broodinvoer het hoofd te kunnen bieden, hebben de broodslijters gedaan gekregen en bezorgen de bakkers het nu zelf aan huis. Dat is voor de slijters eene groote teleur stelling. Een hunner zekere J. v. V. heeft dit ruim 30 jaar gedaan en is nu in eigen lijken en figuurlijken zin broodeloos. (Eiland). Alhier had 1.1. Donderdag morgen een ongeval plaats, dat ernstiger gevolgen had kunnen hebben. Toen dr. E. uit Heusden, op zijn stoomfiets door ons dorpje tufte, sprong plotseling een hond voor het voorwiel der „tuf-tufmet het gevolg, dat het beest overreden werd. Be hendig sprong dr. E. van zijn „tuf-tuf", zonder eenig letsel te bekomen en kon weldra, na eenige kleine gebreken aanzijn stoomfiets verholpen te hebben, de reis voortzetten. Inmiddels hinkte de ongeluk kige hond jankend en kermend voort; wel dra was hij echter weer in zijn ouden doen, getuige, dat hij met eenige soortgenooten vroolijk over een weiland rende. Waalwfjk. De landbouwtentoon stelling alhier wordt gehouden van 48 Sept. Reeds is men met verschillende rijks instellingen op landbouwgebied in ver binding. Baard wfjk. Maandagmorgen met de tram van 8£ ure tusschen de Halte J. De Kort en Van Mierlo te Baardwijk, had een juffrouw wonende te Heusden, de on voorzichtigheid, om op de in beweging zijnde tram te springen, met het gevolg dat zij uitgleed, en tusschen de rijtuigen terecht kwam. Gelukkig dat de conducteur Leltz, die op 't balcon stond en haar nog had gewaarschuwd niet op de tram te springen, de tegenwoordigheid van geest had, haar te grijpen en zoo een eind weegs bij haar kleed vast te houden, totdat de machinist opmerkzaam werd gemaakt stil te houden. Had de conducteur niet op dat balcon gestaan, was zij zeker vermorzeld geworden. Nieuwkuik. Op een plaats is hier f 25 gestolen, op een andere werden sporen van braak gevonden, doch wordt niets vermist. Voor het aanleggen van nieuwe be plantingen en eikenbosschen is op de ge meen tebegrooting een som van ruim f 2000 uitgetrokken. Gameren. Zaterdagnamiddag liep het 3-jarig zoontje van A. v. d. M. over een plank, welke achter 't huis over een sloot lag, met het gevolg dat het ventje uitschoot en in de sloot viel. Geertje v. T., die juist in de nabijheid was, snelde zonder aarzelen toe; zij greep den kleine bij de kleeren en mocht het genoegen hebben hem van een anders wissen dood te redden. Bussen. Woensdag werd aanbesteed het bouwen van een school met onderwij zerswoning in wijk C. Inschrijvers waren: C. Bakker, Werkendam, f 35234; D. G. de Graaf, Woudrichem, f 35000; P. Ver doorn, Werkendam, f 33670; L. G. Kooi man, Almkerk, f 32645; Adr. Pellekaan, Dussen, f32625; H. Kolff, Almkerk, f32484; H. Michael, Loonschendijk, f 32100; C. Michael, Vrij hoeven-Capelle, f 31870; F. Remiers, Geertruidenberg, f 31700; Joh. P. Dien van Vaessen, Vught, f 31700; F. H. v. d. Pluijm, Dussen, f 31192; Ant. van Meer, Oosterhout, f 31053; A. H. Pluijm, Dussen, f 30970; W. F. Roovers Zn., Waspik, f 30967; J. van Gastel, Breda, f 30900; J. van Loon, Werkendam, f30696; Ant. de Later, Nieuwendijk, f 30600; Ph. de Krom, Princenhage, f30420; H.Kleinoog, Genderen, f 30333; Kramer van Varik, Werkendam, f 29998; H. Visser J.M.z., Sliedrecht, f29870; Ph. Koning, id. f29680; M. J. Breed veld, Oud-Alblas, f 288/0; M. M. Dorth, Woudrichem, f 28455; D. G. Mans, Andel, f 28400; J. van Wijk Wz., Wijk, f 27673. Het werk is aan den laags ten inschrijver gegund. Over den veehandel in Gelderland schrijft men thans: Het was de laatste dagen stil in den handel. De tijd van het jaar brengt dit zoo mede. Vreemde kooplieden ziet men bijna niet; zij zijn in dezen tijd van het jaar gewoonlijk thuis. Voor binnenland ging er ook niet veel om. Vet vee le qualiteit blij ft goed op prijs; ook vette varkens en biggen handhaven de bekende hooge prijzen. Wolvee is niet duur. In den prijs der paarden kwam geen verandering. Het meest is vraag naar eerste qualiteit dragend en vet vee, doch daaivan is niet veel aanbod. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 70 71 ct., 2de kwaliteit 50 ft 61 ct., vette kalveren 60 A 61 ct., vette var kens 59 A 62 ct., voor Engeland, 59 A 60, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 135 A f 220, neurende f 105 A f 230, guste f 130 A f 18-5, pinken f 40 A f 68, kalveren f 12 A f21, biggen f 6 A f 10.50, drachtige zeugen f 50 A f 65, drachtige gelten f 40 A f52, schot telingen f 17 A f 26, schapen f 12 A f 20, vette lammeren f 10 a f 14, luxe-paarden f 500 A f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 300 A f 450, 2e kwaliteit f 205 A f 315, twee-en-een-halfjarige f 150 A f 235,ander- halfjarige f Af per stuk. Verslag van de Raadsvergadering der ge meente Dussen, gehouden op 8 Jan. 1910, des voormiddags ten 9 uur. Bij de opening door den voorzitter, de Edelachtbare heer A. H. van Honsewijk, burgemeester, zijn aanwezig de heeren: J. Schoenmakers, A. A. H. van Honsewijk, P. de Wildt, J. Leemans, B. van Daalen, L. van der Pluijm, P. van der Pluijm, B. van de Koppel; ongeveer half tien komt de heer A. van Beurden, terwijl de heer P. \erschoor circa tien uur verschijnt. Na voorlezing der notulen, welke onveranderd goedgekeurd worden, gaat men over tot behandeling der agenda. 1. Benoeming van een lid van het Bur gerlijk Armbestuur; aftredend lid is de heer A. van Krimpen. Als candidaten hier voor zijn opgegeven de heeren: A. van Krimpen, J. van Dijk en B. A. van de Koppelbij stemming behaalt eerstgenoemde 8 stemmen, zoodat deze als zoodanig is herbenoemd. 2. Benoeming 2 leden van de commissie tot w. v. schoolverzuim. Aftredende leden zijn: A. van Krimpen en F. van der Pluijm; naast dezen zijn candidaat gesteld J. van Vork en A. Ansems. Bij stemming behaalt de eerste 9, de tweede 10 stenrmen, zoodat beiden weer herbenoemd zijn. 3. Benoeming onder wij zer(es) aan school wijk C. De voorzitter deelt mede, dat de benoe ming noodzakelijk geworden is door het bedanken van deo vorigen benoemde den heer Van Ginneken uit Alkmaar, die te gelijkertijd te Heerlen benoemd is, in welke plaats hij beter huisvestiug kon krijgen dan in deze gemeente. Een sollicitatie is ingekomen, nd. van mej. M. A. P. Herrij- gers te Ossenisse. Het spijt den voorzitter, dat de onderwijzers zoo korten tijd aan school wijk C. blijven, daar toch tegen woordig een hoog salaris gegeven wordt, nl. f 75 boven het wettelijk minimum. De heer Van de Koppel vraagt of de sollicitante „immers katholiek is", waarop bevestigend geantwoord wordt; spreker be treurt het ook, dat ze zoo slecht er blijven en hoopt dat het moge veranderen. De voorzitter zegt tot stemming te zullen overgaan; met algemeene stemmen wordt mej. Herrijgers aan school C. benoemd. 4. Regeling salaris onderwijzers. De voorzitter deelt mede, dat een schrijven is ingekomen van den heer schoolopziener om aan het hoofd van school wijk B. f50 toe te kennen voor het geven van Fransche les. Van Beurden neemt het woord en deelt mede, dat hij uit het veld geslagen is over die f 50 voor het geven van Fransche les; de vorige keer was hij er reeds tegen ge weest en nu gaat het er toch door. Hij zou er niets tegen hebben, als het door de leerlingen betaald werd; in Waspik en Almkerk is dit zoo. De voorzitter merkt op, dat wij noch in Waspik noch in Almkerk zijn; dat wij het niet moeten vooruitloopen en niet vooruit kunnen bepalen, wat ieder leerling betalen moet. Wenscht nog iemand het woord, dan zullen we tot stemming over gaan. Het blijkt, dat 7 leden voor, nl. de heeren Leenmans, Van Daalen, Van de Koppel, Van de Pluijm, A. A. H. van Honsewijk, A. van Honsewijk en Schoen makers. en de andere heeren tegen ver hooging zijn. Voorstel is dus aangenomen. 5. Ontslagaanvrage door den onderwijzer H. Boer, wegens benoeming te Hardinx- veld. De voorzitter. Is het goed heeren, dat we H. Boer, onderwijzer aan school wijk C. eervol ontslag geven? Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Idem, aan den heer H. C. van 't Hooff, onderwijzer aan school wijk B, wegens be noeming te Stratum. 6. Voorlezing wordt gedaan van een schrijven van G. Dirkse, hulptelefoonkan- toorhouder alhier, om een verhooging van f 100 per jaar, daar een salaris van f 100 's jaars, met inbegrip van een plaatsver vanger, te weinig is. Een schrijven wordt gelezen van den Directeur-Generaal, waaruit blijkt, dat voor G. Dirkse f 100 salaris voldoende is en voor hulptelefoonkantoorhouder te Hank f 75 voldoende zal zijn. L. van der Pluijm vraagt: Krijgt die bij ons ook f 100? Voorzitter: Ja. Van der Pluijm: Ik dacht, dat daar werd voorgelezen van f 75. Voorzitter: f 75 zou voldoende zijn, maar hij heeft evenals Dirkse hier ook f 100 en ook vrije woning. Zouden we het dan maar aanhouden tot de volgende vergadering? Van de Koppel: Ik zou het nu maar afhandelen. Voorzitter: Van de Koppel stelt voor het nu af te handelen, is dat goed, heeren? De overige leden gaan met voorstel Van de Koppel accoord. Met algemeene stem men wordt het verzoek van Dirkse van de hand gewezen. Voorzitter zegt over te zullen gaan tot behandeling reclames hoofdelijken omslag en verzoekt de op de tribune aanwezig zijnde hoeren zich te verwijderen. Binnenland. Naar de „N. It. Ct." verneemt zal den luitenant-generaal F. H. A. Sabron, thans op non-activiteit, weder de betrek-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2