k el Land van fleusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Fatsoen. Van aal-eitje tot dikken paling Uitgever: L.„J. VEERMAN, Heusden. No. 2910. Zaterdag IS Januari. FEUILLETON. ÜND VAN ALT^] VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 191Ü. Adrertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wat wordt dat woord al niet gebruikt en misbruikt. Reeds ia onze kinder jaren leeren wijons fatsoenlijk gedra gen. Ons wordt onderwezen wat al of niet fatsoenlijk is en hoe we in houding en beweging, in spreken en zwijgen, in geheel onzen omgang met andere men- schen „fatsoenlijk" moeten zijn. Onze ouders stellen er prijs op fatsoenlijke kinderen te hebben, want dat is, in het oog der maatschappij aanbeveling en iemand die niet fatsoenlijk is, wordt in de nette kringen der samenleving niet toegelaten, is niet in aanzien en wordt den rug toegedraaid. „Dat is geen fatsoenlijk mensch," zegt men, „daar kun je niet mee omgaan." Zelfs in de kinderwereld wordt al op dat fatsoen gelet en een niet-fatsoenlijk kind wordt gemeden. In de groote-men- schen maaatschappij wordt hierop nog sterker gelet. Ieder wil graag den naam hebben fatsoenlijk te zijn en in fatsoenlijke kringen te mogen verkeeren. Ieder gaat prat op zijn „fatsoen" en uitgemaakt te worden voor een „onfatsoenlijk" mensch is haast nog erger en beleedigender voor een persoon, dan voor een schurk ge houden te worden. Fatsoen is: vorm. Men kneedt een klomp deeg of specie, tot een zekeren vorm, die men er aan geven wil, als versiersel of beeld van een of ander voorwerp; men geeft dan de ruwe en onbewerkte, lompe klomp een zeker fat soen. Fatsoeneeren is: iets vormen of vervormen naar het een of ander model. Zoo wordt ook de mensch, in zijne jeugd gevormd, gefatsoeneerd naar zulk model als in de maatschappij nu een maal is aangenomen als: fatsoenlijk, correct te zijn. Hem wordt geleerd, in den omgang met andere menschen, ze kere vormen in acht te nemen, in spre ken en schrijven, houding, en manieren zich zoo voor te doen, als in de maatschap pij nu eenmaal wordt voorgeschreven, als behoorlijk en gepast. Fatsoenlijk zijn wij als wij in ons uiterlijk vertoon aan de menschen weten te behagen naar den maatstaf die daar voor is aangelegd geen aanstoot geven aan anderen, door iets te doen of te laten, wat naar dien maatstaf alweer, niet fatsoenlijk, niet netjes, niet behoor lijk is. Fatsoenlijk is dus: een uiterlijk en aangeleerd vertoon, dat met ons innerlijk zijn weinig of niets te maken heeft. We worden als 't ware gegoten in een passenden vorm, om gangbaar te zijn, maar 't blijft een vorm waarin we gekneld worden en die niet altijd ons ware wezen vertoont. FREDERIKE J. VAN UILDRIKS. (1 O, die gladde, glibberige, glijdende, schui vende, slierende, sluipende, slimme, kron kelende aal, wat heeft hij dame Wetenschap al lang bij den neus gehad en haar gevoerd op dwaal- en doolwegen, tot ze, als in een labyrinth, heelemaal geen weg of steg meer wist en er maar doldriftig op los ging ra den, volkomen de kluts kwijt als ze was geworden in den doolhof, waarin ze den buigenden, wriemelenden, haar telkens we der ontglippenden sinjeur trachtte te volgen. Dat heeft hij al eenige duizenden jaren gedaan, en meen niet, dat hij ermee opge houden heeft, nu dame Wetenschap, de zoekende vrouwe, in de twintigste eeuw al een respectabelen leeftijd heeft bereikt. Neen, hoewel hij al gedwongen is tot veel openbaringen aangaande zijn wezen, hoewel hij kijkjes heeft moeten gunnen in rechte paden, die leiden naar het plekje, waar 't geheim van den doolhof ophoudt te bestaan, toch ligt de historie van den gladden kron kelaar nog niet volkomen helder vóór ons hij houdt nog openbaringen in reserve en Intusscheu: die vormen moeten wor den aangenomen, om het onderling verkeer tusschen de menschen mogelijk te maken en te veraangenamen. De ruwe diamant moet eerst geslepen worden wil hij bruikbaar en verhandel baar zijn eerst door het slijpen komen zijne schitterende eigenschappen voor den dag. En zoo moet ook de mensch als 't ware ontbolsterd worden en ge fatsoeneerd, om in de samenleving bruik baar te worden en opgeld te doen In zekeren zin is dit dan ook noodig en nuttig, en moet ieder er prijs op stellen, fatsoenlijk te zijn, de vormen behoorlijk in acht nemen en, door houding en gedrag tegenover anderen, dezen weten in te nemen en geen aan stoot te geven. In den goeden zin van het woord en in alle opzichten een „fatsoenlijk" mensch te zijn moet het streven wezen van elk weldenkend individu. Wij cursiveeren dat: zijn! Want daar zit 't juist in. Er wordt met dat fatsoen soms zoo raar omgesprongen. Uiterlijk vertoon is het, zooals we reeds opmerkten, en voor velen is 't dan ook niets anders. Fatsoenlijk te heften is voor de meesten genoeg en voldoende. Er zijn er, die tot in de uiterste puntjes alle vormen in acht nemen, die in de samenleving voor zeer fatsoenlijk doorgaan, en die des-ondanks heel on-fatsoenlijke dingen doen, soms do grootste schurken zijn, waarvoor men zich niet genoeg wachten kan. En er zijn er ook, die niet zoo precies alle vormen op hun duimpje kennen, of weten in acht te nemen, die wel eens falen en onfatsoenlijk heetenmaar die toch in merg en been, zelfs in hunne binnenkamer, in doen en laten steeds fatsoenlijk zijn De Franschen hebben voor ons „fat soenlijkheid de uitdrukking: comme il fautdat, letterlijk vertaald, luidt: „zooals het behoort", en dan ook eigen lijk de juiste beteekenis is van het woord. Een mensch die wezen wil, „zooals het behoort" moet niet alleen trachten aan alle vormen der samen leving te voldoen en fatsoenlijk teheelen, maar er naar streven, in alle opzichten, en ook voor zichzelf, in al zijn doen en laten, fatsoenlijk te zijn. BuUeiiland. Zooals men weet, was door het over lijden van koning Leopold II gansch het dienstpersoneel van het koninklijk huis ontslagen. Koning Albert heeft nu eenigen der gewezen dienstboden van zijn oom terug aanvaard, doch alleen de Belgen. Het Duitsch en Engelscb laat de zoekenden nog staan voor enkele raadselen en gesloten deuren. Zij echter, «Ie zoekende vrouw Weten schap, ze laat niet afhaar vorschende geest heeft al zooveel geheimen ontsluierd, ze zal niet rusten, eer ook het boek van de aalgeschiedenis open vóór haar ligt zonder een enkele onopengesneden bladzijde. Daar voor pleit al, wat ze reeds gevonden heeft over die duistere historie. Wat een wonderlijk geval is het toch, dat terwijl men door de eeuwen heen dien visch, den aal of paling, als een smakelijk voedsel kende, terwijl reeds de ouden hem op hun disch zagen verschijnen en terwijl hij, op allerlei wijzen bereid eD voorgediend, gekookt, gestoofd, ingemaakt in zuur, ge braden en gerookt, als een lekker gerecht bemind was bij rijk en arm, het toch maar altijd bij reeksen van gissingen moest blij ven aangaande de vraag, waar de jonge alen vandaan kwamen. Er is over dat on derwerp al wat gephantaseerd 1 Aristoteles decreteerde, dat de alen geen eieren noch zaad hadden, zich dus niet konden voortplanten en uit den modder der poelen ontstonden, en Plinius kwam al niet veel verder met zijn bewering, dat het in rivieren geworpen aas ze deed ont staan. Snuggere visschers meenden, dat alen door waterkevers werden voortgebracht en dat ze na hun dood weer tot kevers werden en nu nog leeft onder visschers aan den Rijn het geloof, dat de grondel jonge aal voortbrengt. Nu is de aal ook bijzonder geheimzinnig personeel, dat koning Leopold II in zijn dienst bad, blijft afgedankt: het dienstpersoneel van het huis des konings bestaat nu bijna geheel uit Belgen. De gouvernante der kinderen zou o. a. een Engelsche juffer zijn. Het aantal personen die voordeel zullen trekken uit de strafvermindering, ter gelegenheid der troonsbeklimming van koning Albert verleend, wordt op 2500 geschat. Van de 4500 veroordeel den, die in de Belgische gevangenissen opgesloten zijn, zullen er 1200 kwijt schelding krijgen. De totale bevolking der gevangenissen zal daardoor met omtrent een vierde verminderd worden. Men zal zich herinneren, dat de nieuwe Kretenzer regeering den eed van trouw aan den Griekschen Koning heeft afge legd en dat de Porte een nota van protest heeft gezonden aan de bescher mende mogendheden. In antwoord op die nota hebben Rusland en Engeland reeds de verzekering gegeven dat zij met leedwezen de onverstandige gedragslijn der Kretenzers gadeslaan en dat er maatregelen zullen worden genomen om veidere dwaze stappen, als het zenden van volksvertegenwoordigers naar het Grieksche parlement, te verhinderen. Inmiddels is de Kretenzer staatsman Veniselos te Athene aangekomen, waar hij door een afvaardiging van den officie- renbond werd begroet. Hij heeft reeds een samenspreking gehad met kolonel Zorbas.De reis van Veniselos naar Athene moet samenhangen met de Kretenzer kwestie en in 't bijzonder met het zenden van Kretenzer afgevaar digden naar het Grieksche parlement. De prefect van politie te Parijs, de heer Lépine, heeft aan alle politieposten en commissariaten een dienstorder laten aanplakken, waarin den agenten wordt bevolen zich in geval van wettige zelf verdediging tegen apachen van hun wapen te bedienen. Naar aanleiding hiervan merkt de „Matin" op, dat het tot niets dienstig is wanneer de agenten met bewonderenswaardigen heldenmoed hun eigen leven in gevaar stellen. Wan neer een agent bij de vervulling van zijn plicht gedood wordt, krijgt zijn weduwe een pensioen van 600 a 1200 francs. En de moordenaar zelf kost den Staat nog meer. Elke balling in Nieuw- Caledonië kost jaarlijks 800 francs, elk hoofd dat onder de guillotine valt 3000 francs. Een revolverkogel is heel wat goedkooper20 centimesdit is nog wel duurder dan een sabelhouw, besluit het blad, maar toch zekerder. Een te New-York ontvangen bericht uit Los Angeles meldt, dat de Fransch- man Paulhan het wereld-hoogte-record voor aeroplans heeft bereikt, met een hoogte van 4600 voet (ongeveer 1390 meter) bij een vliegtocht van 50 minu ten 46.5 seconde. Reeds Maandag, toen de wedstrijden te Los Angeles met mooi weer begonnen met zijn eigenlijk wezen, want zelfs voor het microscoop van een zoo knap onder zoeker als Antonie Leeuwenhoek wist het dier zijn geslachtsorganen volkomen te ver bergen. Hom of kuit vonden in de zeven tiende eeuw de geleerden nog in geen en kelen aal. Toch waren die wel degelijk aanwezig, en het voortgezette onderzoek heeft ze ten slotte aan het licht gebracht, de eitjes van het vrouwelijke dier eerst, en wel in 1777, ontdekt door Mondini. Ze lagen als een dunne draad langs den rug- gegraat en waren nog geen tiende milli meter groot. Toen verliepen er weer bijna honderd jaren, eer de hom der mannetjesalen werd ontdekt door Syrski in 1874 in alen, die dicht bij zee in riviermondingen waren ge vangen, en eerst in 1893 werd met zeker heid uitgemaakt, dat dit voorplantingsor gaan ook al bij zoetwateraal voorkomt in den vorm van twee draden in de lengte van het lichaam. De zaak was echter met die vondst nog lang niet in orde. De gladde slimmert had de nieuwsgierige menigte op allerlei ma nieren gefopt en liet ze o.a. in zijn lichaam een aantal kleine, dunne wormvormige diertjes vinden. „De aal brengt levende jongen ter wereld," zeiden de menschen; „nu is het raadsel opgelost." Maar ze had den ingewandswormen van het dier voor de jongen aangezien. Zoo ging het telkens. In het verbergen is de aal een meester. Meent ge misschien, dat hij geen schubben heeft als andere toonde Paulhan zich zeer optimitisch. Men vroeg hem„kan U Latham's 3000 voet record slaan?" Onverschillig keek de Franschman rond, de lucht in en de vinger wees naar den bergrug van de Sierra Madres, die zich op den achtergrond verhief, terwijl hij vroeg: „Hoe hoog is dat?" Meer dan 4000 voet," was 't ant woord „Dan ga ik eroverheen" klonk't kloek en met overtuiging. Hij schijnt daarin thans te zijn ge slaagd. Gisteren is te Londen het vonnis ge vallen in een merkwaardig geval van bedrog met wedden. Een Engelsch bookmakers-kantoor te Vlissingen, een van die inrichtingen die ons land bij fatsoenlijke Engelschen in opspraak brengen, geeft gelegenheid tot wedden op den uitslag van voetbalwedstrijden in Engeland. De brieven, waarin de weddenschap naar Vlissingen worden opgestuurd, mogen geen later poststem- hebben dan 2.15 nam. van den dag van den wedstrijd. Te Eusom nu wist een zekere Hall een postbeambte om te koopen om hem envelops met een vroe ger stempel te geven. Hall wachtte dan den uitslag van den wedstrijd af, vulde dien in en sloot het papier in de enve lop met het onjuiste poststempel. Op de een of andere manier wist men er waren nog twee handlangers den brief in den mailzak te krijgen. Hall, een oude schavuit, kreeg vier jaar ge vangenisstraf, de postbeambte, die een langen eervollen dienst achter den rug had en voor wien zelfs het postbestuur pleitte, kwam er met drie maanden af. De twee handhangers werden gestraft met twaalf en negen maanden dwang arbeid. Volgens telegram uit Alhucemas, in Marokko, hebben de stammen der Bo- koya en de Beni Oeriagal alle vredes voorwaarden der Spanjaarden aanvaard en zich aan generaal Marina onderwor pen. Deze is, volgens bericht uit Ma drid, van plan zich naar Alhucemas te begeven teneinde het stieroffer bij te wonen, waarmede de Kabylen die aan de overzijde van dit water wonen hun vriendschap met Spanje opnieuw wil len wijden. Aan de Penon de Valey zal een dergelijk offer den vrede bezegelen. Uit Tandzjer wordt gemeld, dat alle stammen in de buurt van Tesa van plan waren, den 8en dezer bijeen te komen om Abdul Azis weer tot sultan uit te roepen en Moelai el Kebir als zijn chalief. Een ingenieur met name Shelford heeft aan Reuter's Agentschap iets ver teld van het Magadimeer, waarheen men een zijlijn van den Oegandaspoorweg wil aanleggen. Het meer ligt in een diep dal, met aan de eene zijde een bergketen, die tot een 2000 M. hoogte stijgt, en aan de andere zijde een, die visschen? O jawel; hij verbergt ze enkel onder de dikke slijmlaag. Het zijn uiterst fijne, lange, smalle, doorzichtige schubben, die in de dikke, slijmerige huid zijn weg gedoken. Maar zijn allergrootste snakerij heeft de gladde paling uitgehaald met de vermom ming, die hij zijn pasgeboren, dus pas uit de eitjes gekomen, kinderen aantrekt. Hij steekt hen namelijk, zooals de geleerde we reld nu pas sinds een jaar of elf weet, in een pakje, dat in niets gelijkt op het ouder lijke. Daarenboven verstopt hij ze op on vindbare diepten van den wijden oceaan. Niemand heeft de pas gelegde eitjes van den paling nog ooit gezien; niemand weet met zekerheid, waar de mannetjes het hom- vocht over de door het wijfje gelegde eieren uitstorten en cf, wat zeer waarschijnlijk is met het oog op de waargenomen feiten, de dieren niet na het paaien spoedig sterven. Het vermommingspakje der jeugdige alen is zoo weinig palingachtig, dat de aallarven niet meer op de volwassen dieren gelijken dan rupsen op vlinders, en het gevolg van dit snakerij tje in de aalgeschiedenis is ge weest, dat men tot het allerlaatste tiental jaren van de 19de eeuw de larve gehouden heeft voor een aparte vischsoort, den Lep- tocephalus, die al honderden jaren bekendis. Wie zou ook hebben gedacht, dat een plat, vrij breed, glasachtig viscbje van zoo wat acht centimeter lang, geheel kleurloos op de oogjes en een paar stipjes na, in vorm gelijk aan een platvisch als schol of tong, maar dan met één oog aan eiken een 2500 M. hoogte bereikt. Aan de oevers wonen geen menschen, maar het wemelt er van flamingo's. Het meer is een 16 K.M. lang en 3 tot 4 K.M. breed. Het water lijkt roodachtig. Het meer is slechts enkele centimeters diep. De bodem, die er als geelig marmer uitziet, bestaat uit soda. Men heeft er in geboord en de soda tot aanmerke lijke diepte gevonden. De hitteaanhet meer was groot. Aardschokken, die gepaard gaan met onderaardsch gerommel zijn Woensdag in Villafranca nabij Lissabon waarge nomen. Het Huis van afgevaardigden der Vereen. Staten heeft het wetsontwerp tot bestrijding van den handel in vrou wen en meisjes aangenomen. In de woning van den directeur der Neder-Oostenr. Hypotheekbank teWee- nen, is Woensdag een bom ontploft. De muren werden zwaar beschadigd, maar niemand werd gedeerd. Een Hongaarsch geneesheer te Ro- sinjo heeft op de vaak besproken vraag, of een dokter hat recht heeft, een ou- geneeslijken patiënt te dooden metter daad een bevestigend antwoord gegeven. Hij heeft een patiënt, die tien jaren lang ontzettend leed, zonder hoop op genezing, op diens eigen verzoek en met toestemming der familie vergiftigd. Maar een dienstbode die aan de deur had geluisterd, heeft de zaak aangege ven en de dokter werd in hechtenis genomen. Hij beweert nu voor het ge recht, dat de zieke niet door hem is vergiftigd, maar het slachtoffer eener vergissing van een apotheker gewor den ia. Op ongeveer 15 zeemijlen Oost van het Borkum-vuurschip heeft een ernstig ongeluk plaats gegrepen. De door de sleepboot „TritoD" van Hamburg gesleept wordende Eng. bark „Lady Elizabeth" werd Dinsdagochtend door stormweer beloopen, waardoor de gezagvoerder van de bark besloot naar de reede van Cuxhaven terug te keeren. Bij de wendingsmanoeuvre wilde de „Triton" achteruit slaan, doch daar door raakte de schroef door een sleep tros onklaar. De bark, die nog tamelijke vaart had, liep op de „Triton", maakte een groot gat in die sleepboot, waardoor dit vaar tuig direct zonk. Hierdoor verloren de kok, een stoker en een matroos het leven. De overigen konden nog op de bark overspringen, die later te Geeste- munde binnenliep. De „Lady Elizabeth" heeft geen groote schade; echter is de voorpiek vol water geloopen. De „Osservatore Romano" bevestigt het gerucht, dat de Negus van Abe«- synië reeds den 23 December ia over loden, maar dat dit zoo lang mogelijk kant van het lichaam hetzelfde dier was als zoo'n stevige, ronde aal Toch deed die Leptocephalus of Dunkop, of hij niets te verbergen had, want alles was waterblank aan en in hem; door het viscbje heen kan men de letters van een boek lezen. Maar iets van de taaiheid van den aal valt er al bij waar te nemen, want zoo'n Dunkop is wel eens in papieren drie dagreizen ver verzonden, kwam in levenden lijve aan en fleurde, in zeewater gebracht, weer geheel op Geheimzinnig, dat de aal met zijn larvt i was Alleen in de Middellandsche Zee waren die larven gevondennooit in de Noordzee of daarbuiten in den Atlantischen Oceaan. Toen dan ook eindelijk de wetenschap erin slaagde, den aal in zijn slimheid te rer- schalken, gebeurde dat in de eerstgenoemde zee, meer bepaald in de Straat van Messina. Daar heeft men een kijkje gekregen onder den sluier, waar de aalhistorie onder lag verborgen. In jaren en jaren van onder zoek hebben de beide Italiaansche zoölogen, Grassi en Carducci, die aallarven of glas- vischjes gekweekt in aquaria met zeewater en ze hebben in 1897 bevonden, dat die vischjes langzaam zich vervormden tot de dieren, die men reeds als jonge aaltjes had leeren kennen, de kroosaaltjes of het aal- broed, draaddunne, een pink lange, eerst nog doorzichtige, maar later donker ge kleurde diertjes. {Slot volgt.) DOOR Overgenomen uit de Nieuwe Rott. Courant.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1