VREESELÏJKË MAAG- KWELLING tehoorenie bij kt NiewsM Toor kt Land van Heisici ei Altena van Zaterdaff 15 Ja 1910, No. 2910. BUITENLAND. Onze lezers herinneren zich mis schien nog de afschuwelijke misdaad, die er op 1 December 1907 te Brussel gepleegd is op een meisje van zes jaar, Anna Bellot. Het kind was met haar broertje uitgegaan; op straat kwamen de kinderen een man tegen, die aan den kleinen jongen vroeg of hij even sigaretten voor hem wilde gaan halen. Het ventje draafde weg voor zijn bood schap; toen het terugkwam was zij o zusje verdwenen. Alle nasporingen ten spijt was het meisje nergens te vinden. Den volgenden ochtend werd haar lijkje gevonden dicht bij het Zuiderstation op een braak liggend terrein. Het meisje bleek verkracht en geworgd te zijn. Hoewel men de dader niet kon vinden, was zijn signalement, daar ver schillende personen hem gezien hadden, bekend. Thans komt uit Mauheuge in Frank rijk het berkht, dat de dader te Lou- vroil is aangehouden. Het is een man van 30 jaar, een Belg, die Ferdinand Verhoestrate heet. Een pachter te Munster, in Westfalen had Maandag een staljongen uit Neder land, zekeren Jongman, gedaan gegeven, omdat hij met zijne dienstbode onge oorloofde betrekkingen onderhield. Uit wraak daarover heeft de staljongen 's nachts den pachter in zijn bed en daar na ook de minderjarige dienstbode neer geschoten. Men heeft hem later in een herberg gevat. Juffrouw Marie Bourette, die er van beschuldigd woidt, zooals onze lezers weten, o.m. met arsenic vermengde an- tipyrine-poeder aan het echtpaar Dou- dieux te Vesinet gezonden te hebben, waardoor de dood van den jongen zan ger Godard veroorzaakt werd, is Woens dag geconfronteerd met een buur van het echtpaar. Deze heeft de juffrouw dadelijk herkend als de persoon, die twee jaar geleden te Vèsinet schandaal gemaakt heeft voor het huis der Dou- dieux. Mevrouw Doudieux was bij die gelegenheid alleen thuis en wilde juf frouw Bourette niet binnenlaten, waar over deze toen hevig uitvoer. Ze wei gerde toen ook aan mevrouw Doudieux haar naam te noemen. De dokter, belast met het onderzoek der ingewanden van den tenor Godard, heeft den onderzoeksrechter medege deeld, dat hij er een hoeveelheid arse nicum in gevonden heeft, genoeg om verscheiden personen te dooden. Toen de magistraat Marie Bourette met dezen uitslag bekend maakte, zeide ze dat zulks haar niet aanging. Er is in Duitschland een maatschappij opgericht om een geregelden dienst met een bestuurbaar luchtschip in te stellen van Hamburg over Kopenhagen naar Malmö. In alle drie plaatsen komt een station. Te Crest, in het departement Dröme, is de weduwe Blanc, geboren 15 October 1802, overleden. Tot het laatste oogen- blik toe heeft de meer dan honderdzeven jaar oude vrouw haar volle verstand gehouden. Zij had gevraagd of men haar na haar dood haar trouwmuts wilde opzetten. Onder de officieren in Griekenland circuleert een verzoekschrift, dat reeds drie honderd handteekeningen draagt, waarin wordt aangedrongen op bege nadiging van allen die aan de jongste muiterij bij de marine hebben deelge nomen. Men denkt dat de regeering ook ten deze zal toegeven en dat eerstdaags de amnestie zal worden afgekondigd. Volgens een bericht uit Praag is eer gisteren op het kerkhof te Leitmeritz het lijk opgegraven van de in 1904 overleden verloofde van Hofrichter (den officier, die verdacht wordt van de be kende poging tot vergiftiging op groote schaal). Blijkbaar bestaat er vermoeden, dat Hofrichter ook zijn verloofde door cyankalium heeft uit den weg geruimd. Naar het Wiener Extrablatt uit Gross- wardein in Hongarije vernam, is dezer dagen te Görbesd in het komitaat Bihar een dame van honderden vijftien jaar gestorven. Het is de weduwe Maria Papp. Zij was geboren in 1795. In 1809 bezocht zij met haar moeder het leger der opstandelingen te Raab, waar haar vader diende in het adellijke regiment. De gansche familie vader, moeder en het toen veertienjarige meisje werd door de Franschen gevangen ge nomen, doch later weer op vrije voeten gesteld. Na het einde van den oorlog vestigde de familie zich in het komitaat Bihar, De thans overleden dame, die tijdens haar leven veel belangwekkende dingen uit den tijd van Napoleon wist te vertellen, was tot het eind toe kern gezond. Zij laat twee zonen na, die, hoewel ze over de negentig jaar oud zijn, gezond en krachtig zijn. De bestrijding der tuberculose levert in Pruisen bijzonder gunstige uitkom sten op. De geduchte ziekte vermindert van jaar tot jaar en professor B. Fraen- kel voorspelt op grond van statistieken die hij meedeelt, dat in het jaar 1950 nog slechts enkele gevallen van tuber- culoze zullen voorkomen. Van 1875 tot 1886 kwamen er op elke tienduizend inwoners 31 of82 sterfgeval len van longtering voor. Van 1887 af verminderde die verhouding en in 1900 telde men 21 gevallen op de tiendui zend inwoners. Tot 1905 werd het 17.26 en in 1908 16.46. Die verbetering wordt door prof. Fraenkel toegeschreven aan het ontdek ken van de tuberculosebacil door prof. Koch, aan de invoering van verplichte verzekering tegen tuberculose en aan de inrichting (sinds 1906) van volkssanato ria van longlijders. Te Rixdorff, bij Berlijn, zijn een koopman, Pnol Mittman genaamd, en zijn vrouw in hechtenis genomen onder verdenking, hun zoontje van 2s/4 jaar zoo lang mishandeld te hebben dat hij aan de gevolgen overleden is. Het jon getje was een kind uit een vorig huwe lijk van vrouw Mittman. Toen het lijkje in beslag genomen werd, was het bedekt met blauwe plekken, zweeren en vin gerdikke striemen van slagen en stooten. Vooral de moeder moet het kind voortdurend gruwelijk mishandeld heb ben, wijl het haar in den weg stond. BINNENLAND. Door den Minister van Financiën zijn als kantoren waar de Nederlandsche pasmunt, mits voor niet minder dan f 50 voor de zilveren en f 10 voor de nikkelen en bronzen, kan worden in gewisseld tegen rijksdaalders, guldens en halve guldens, naast de Nederland sche Bank te Amsterdam en de kanto ren der betaalmeesters aangewezen be paalde kantoren der directe belastingen en der directe belastingen, invoerrech ten en accijnzen. De kantoren uit onze omstreken zijn: Dongen, Geertruidenberg, Heus- den, Kaatsheuvel, Oss en Oudenbosch. De nieuwe Boterwet. Het schijnt ons niet overbodig, schrijft de N. Ct., met een enkel woord de aan dacht te vestigen op de invoering van de nieuwe Boterwet op 1 Januari jl. Die wet toch legt aan degenen, die margarine produceeren of boter onder elkaar mengen voor den verkoop zekere verplichtingen op. Zoo moet iemand die margarine fabriceert, of boter met margarine mengt, daarvan aangifte doen bij den burgemeester zijner woon plaats onder overlegging van platte gronden der bereid- en bewaarplaatsen. Dergelijke aangifte moet vóór 15 Ja nuari geschiedeu. Aangiftebiljetten zijn aan het ministerie van Landbouw te verkrijgen. Iemand, die boter bereidt, waaronder ook verstaan wordt verschillende soor ten boter onder elkaar mengen, mag in die bereidplaats en evenmin in de ruimten, die daarmede gemeenschap hebben, margarine of andere vetten, die voor vervalsching van boter ge schikt zijn, in voorraad hebben. Ook moge men wel oppassen met de samenstelling dier waren. Boter moet nu minstens 80 procent botervet be vatten, zoodat het watergehalte zeker niet hooger dan 16 a 17 procent kan stijgen. Margarine mag maar een zeker procent botervet bevatten, dat zonder scheikundig onderzoek niet precies is aan te geven. Men mag aannemen dat het 20 a 30 procent bedraagt. Zij die boter en margarine onder elkaar men gen, „mélanges maken" zooals men dat in het vak noemt, mogen wel zeer voorzichtig zijn, aangezien het geheel van de samenstelling der gebruikte bo ter en margarine afhangt, hoeveel van eerstgenoemde waar men bij laatstge noemde kan voegen om niet met den strafrechter in aanraking te komen. Wij vestigen op het bovenstaande in 't bijzonder de aandacht van diegenen onzer lezers die zich met boter en mar garine bezighouden en raden hun aan nauwkeurig na te gaan, wat de nieuwe Boterwet met de daaruit voortgevloeide besluiten en voorschriften inhoudt, daar de straffen, op overtreding dier voor schriften gesteld, niet malsch zijn. Deze bepalen zich niet alleen tot grootere of kleinere boete, doch ook gevangenis straf of hechtenis kan en moet in som mige gevallen opgelegd worden. Het oud-lid der Tweede Kamer, de heer Van Kol, zal den 27en a.s. het land verlaten tot het ondernemen van een reis, eerst naar Turkije en Noord- Afrika, en vervolgens naar Oost-Indië. Op de laatstgehouden algemeene ver gadering van den Bond van Neder landsche Onderwijzers werd een motie aangenomen, waarin de eisch van abso lute neutraliteit van het onderwijs op de lagere school weer scherp op den voorgrond werd gesteld. De aanleiding tot die motie was het gesprokene in de Tweede Kamer over de houding van sommige onderwijzers bij de Juliana- feesten, die geweigerd zouden hebben den kinderen vaderlandsche liederen te laten zingen. De heer J. B. Meerkerk, directeur der Rijks Hoogere Burgerschool te Sap- pemeer, heeft na bovengenoemde ver gadering, een ernstig protest laten hoo- ren tegen den B. v. N. O. en haar be ginsel omtrent de absolute neutraliteit. Hij schrijft nu, dat zijn protest heinde en ver sympathie heeft gevonden en hij noodigt nu hen, die zijn meening zijn toegedaan, uit voor een vergadering te Utrecht op 1 April a.s., in het ge bouw voor K. en W. aldaar. Hij wil dan overwegen de stichting van een vereeniging, b.v. „De Vaderlandsche school" geheeten. Als punten van over weging stipt hij de volgende aan„neu traliteit beduidt niet onverschilligheid, noch op godsdienstig terrein, noch in politieken zin niemand aanstoot geven beduidt niet, godsdienstloos zijn, doch integendeelhoogen eerbied hebben voor ieders godsdienst uit godsdienst; het besef van plicht tegenover het vaderland in natiouaal-historische beteekenis moet in de vaderlandsche jeugd worden ge wekt, zoowel als dat van plicht tegen over zichzelf en de menschheidalle vage theorieën schadende openbare onderwijzer die zóó zijn verheven taak opvat is de aangewezen opvoeder van de vaderlandsche jeugd, enz., enz. Woensdagmiddag kwam de Gemeen teraad van Amsterdam bijeen, voor de laatste maal onder voorzitterschap van mr. W. F. van Leeuwen. Na afdoening van de agenda deed de secretaris voorlezing van een schrijven van den Commissaris der Koningin in Noordholland, houdende mededeeling van het verleende ontslag aan mr. Van Leeuwen als burgemeester van Amster dam. De heer Serrurier voerde het woord als oudste lid van den Raad. Hij be tuigde namens den Raad leedwezen, over de door den heer Van Leeuwen genomen beslissing, waarvan het ont slag het gevolg is. Na 'n herinnering aan het raadslidmaatschap en het wet houderschap van mr. Van Leeuwen ge tuigde spr. van de onvermoeide werk zaamheid en de groote toewijding door hem betoond, van de zorg, waarmede alles door hem werd geregeld. Als oudste wethouder sprak de heer Del prat. De raad hoorde deze beide redevoe ringen staande aan en betuigde door applaus zijn instemming. Alleen de soc.-dem. leden applaudisseerden niet. Alvorens deze vergadering te sluiten wenschte de burgemeester een woord van dank te richten tot den wethou der en het oudste raadslid, en de overige raadsleden, voor zoover zij daarmede hun instemming betuigden. In zijn afscheidsrede gaf mr. Van Leeuwen als aanleiding tot zijn ont slagaanvrage op, dat naar zijn oordeel de bestaande bestuursorganisatie aan leiding zou geven tot moeilijkheden: o. a. noemde hij als bezwaren tegen het bestaande stelsel: raadscommissies, zonder bevoegdheid; het te omvang rijk worden van de taak van 't college van B. en W.de collectieve verant woordelijkheid van den burgemeester. Zonder wijziging van de gemeente wet, waarop spr. reeds in 1904 in de Eerste Kamer heeft aangedrongen, zal verbetering niet mogelijk zijn. Bij het afscheid, dat hij daarna nam van zijn functie van den Raad en de burgerij, zei spr., dat het afscheid na 14 jaar aan de tafel van het Dagelijkscn bestuur te hebben gezeten hem bijzon der zwaar viel. Bij het uitspreken van deze woorden was mr. Van Leeuwen zichtbaar aan gedaan en stokte zijn stem. Da publieke tribune was grootendeels ingenomen door hoofd- en verdere amb tenaren. Naar de „L. K." meldt zal binnen kort te Reuver een begin gemaakt wor den met het boren naar steenkolen van wege het Rijk. De toren en de loodsen staan er reeds en de machines zijn aan wezig. Over 14 dagen hoopt men aan het werk te zijn. De Amsterdamsche politie heeft Woensdagavond aan de overzijde van het IJ een goede vangst gedaan. Zij snapte n.l. een man en een vrouw, terwijl dezen bezig waren een aantal gouden en zilveren voorwerpen te begraven. Deze voorwerpen bleken afkomstig te zijn van de brutale inbraak, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag in den winkel van den antiquair S. Cohen, Spuistraat 181 te Amsterdam is gepleegd. Voor veertien dagen is er te Rolde brand geweest ten huize van Willem S. Men vermoedt, dat deze den brand zelf heeft gesticht, daar hij verschillende goederen uit zijn huis had vervoerd, die door de rijks- en gemeentepolitie te Rolde zijn opgespoord en in beslag genomen. De verdachte is na verhoor door den rechter-commissaris in het huis van bewaring te Assen opgenomen. Woensdagnacht werd bij den kolen handelaar Taffijn aan den Morschweg onder Oegstgeest een bedrag van f270 aan specie gestolen. Van inbraak heeft men echter geen spoor gevonden. De 24-jarige V. uit Heerarendskerke, die op 6 December te Middelburg met een biljartqueue op het hoofd geslagen werd, is aan de gevolgen overleden. De dader, de 24-jarige A. M. uit Kou- dekerke, is naar Middelburg overge bracht. In de afdeeling scheepsbouw van de werf der Kon. Maatsch. de Schelde te Vlissingen is, naar de VI. Ct. meldt, aan 54 werklieden aanzegging gedaan, dat zij tegen de volgende week zijn ontslagen. Eenigen tijd geleden, het was in de maand November, werd de praktizijn L A. de Vries te Amsterdam door ze keren Dutilh uit Den Haag, die zeide directeur van een administratiekantoor te zijn, aangezocht om een hypotheek van f 9000 te sluiten op een huis aan het Bezuidenhout 11, toebehoorende aan zijn, Dutilh's, cliënt, baron van Haer- solte v. d. Doorn. Daar de heer De Vries omtrent den baron de meest gunstige informaties kreeg en Dutilh bewijsstukken overlegde, dat het per ceel onbezwaard was, werd, ten kantore van notaris Ritman te Amsterdam, de hypothecaire geldleening gesloten. Eenige dagen later vroeg Dutilh den heer De Vries een bedrag van f 2000 te verstrekken op een door baron van Haersolte geaccepteerden wissel en ook deze transactie kwam tot stand. Nu enkele dagen geleden kwam Du tilh met een nieuw verzoek bij den heer De Vries: hij wenschte een twee de hypotheek te sluiten op het huis in het Bezuidenhout, ditmaal tot een be drag van f 20.000. Ook hiertegen had de praktizijn geen bezwaar, omdat hem gebleken was, dat het perceel naar schatting een waarde van f 50,000 had, doch tevens stelde bij voor, de reeds voorgeschoten bedragen van f 9000 en f 2000 met de nu aangevraagde f 20.000 te doen ineensmelten tot één eerste hypotheek, tot een bedrag dus van f 31,000. Het was van deze transactie dat Dins dag ten kantore van den reeds genoem den notaris op de Heerengracht bij den Amstel de acte zou gepasseerd worden. De heer De Vries had echter arg waan gekregen door 't groote bedrag, dat thans gevraagd werd, en Maandag toog hij naar Den Haag, om daar tot de ontdekking te komen, dat hij hoogst waarschijnlijk met een paar oplichters te doen had en dat de „baron" in het geheel geen baron was. Zich echter houdend alsof hij de zaak volkomen vertrouwde, begaf de heer De Vries zich Dinsdag met het ge vraagde bedrag naar het kantoor van den notaris. Hij had evenwel de voor zorg genomen de politie van een en ander in kennis te stellen en een in specteur stelde zich met een paar re chercheurs in een aangrenzende kamer verdekt op. De acte werd voorgelezen en door den „baron" onderteekend. Toen het de beurt van den heer De Vries was, om eveneens te teekenen, zeide deze nog even te willen wachten. Zonder meer beschuldigde hij daarop de beide heeren er van oplichters te zijn en hij dreigde hen aan de politie over te le veren, als zij niet zorgden, dat hij het hun reeds verstrekte bedrag van f 11,000 terugkreeg. De heeren vielen door de mand en wilden naar Den Haag gaan om het geld te halen. Daar kwam na tuurlijk niets van in. De politie nam het tweetal mee naar het bureau. Bij fouilleering bleken beiden slechts weinig geld op zak te hebben. De „baron" die deftig uitgedost was zeide thans assuradeur te zijn. Hij ver klaarde Van der Mee te heeten en te 's-Gravenhage te wonen. Dutilh bleek onder zijn werkelijken naam gewerkt te hebben; op hem werd o. a. een ploertendooder gevonden. De Amsterdamsche recherche stelde ook te 's-Gravenhage een onderzoek in. Zij vond er in de woning van Dutilh een bedrag van ongeveer duizend gul den. Een bediende van de effectenfirma B. en E. te Amsterdam wordt sinds enkele dagen aldaar vermist. Hij heeft voor een bedrag van ongeveer f3000 aan effecten verduisterd. 'tZijn eenige aandeelen der Transvaalsche Bank en llandelsvereeniging, een aandeel Rot- terdamsche Lloyd, een 8-tal dividend bewijzen, benevens ruim twintig cou pons. De series en de nummers zijn bekend. Woensdag werd uit Utrecht geschre ven Hedennacht te half vier ontspoor den op het emplacement der Staatsspoor nabij het Centraal Station door het bre ken van een as van een goederen waggon zes wagens van een goederentrein der N. C. S., waardoor de sporen naar Am sterdam en Rotterdam totaal werd ver sperd. Dientengevolge ondervond heden» morgen het treinverkeer enorme ver traging, daar uit de richting Leiden, Den Haag, Rotterdam en Amersfoort geen enkele trein op het station kon aankomen en ook geen treinen in die richting konden vertrekken, waarvan ook de internationale treinen groot na deel ondervonden. Hedenmorgen te half twaalf ongeveer konden weer treinen uit de genoemde richtingen binnenkomen en naar die richting vertrekken, doch daar slechts één spoor bevrijd, was met groote ver traging. De remmer van den ontspoorden goederentrein is licht gewond. De schade aan weg en materieel is vrij aanzienlijk. genezen door de AbdUsiroop, nadat de IRder een jaar lang; tevergeefs allerlei genees middelen geprobeerd had. De Abdijsiroop, Klooster SanctaPaulo, is het meest ingrijpende geneesmiddel dat ooit vervaardigd is. De Abdijsi roop bezit de wonderbare eigenschap uitgeputte organen te herstellen. Zij geeft weer nieuwe krachten aan het lichaam, waardoor de uitgeputte orga nen wederom werkzaam worden en waardoor de kwalen die door uitputting van het lichaam ontstonden, verdwij nen, omdat de Abdijsiroop het weer standsvermogen van het lichaam ver hardt. Daarom geneest de Abdij siroop alle ziekten die door slechten bloedsomloop ontstaan, zooals maagziek ten, sleehte spijsvertering, zwakte, ze nuwpijnen en dergelijke ziekten. Mej. van Wijngaarden te Uithoorn verklaarde ons dat haar zoon Cornelis van Wijngaarden te Uithoorn, gedu rende een jaar aan vreeselijke maag krampen leed die zoo hevig waren, dat hij van pijn in elkander kromp. Het was zoo erg, dat hij dikwijls zijn werkzaamheden niet kon verrichten van de hevige pijnen. Hij at weinig, leed aan slechte spijsvertering en aan slapeloosheid. Als hij 's morgens op stond voelde hij zich vermoeider dan hij 's avonds naar bed gegaan was. Hij was zwak en ziek en ik vreesde dat hij nooit beter zou worden. Wat hij al niet geprobeerd heeft is niet te zeggen allerlei geneesmiddelen: warme stoom, warme doeken, het hielp allemaal niets. Neem toch de ABDIJSIROOP! hij, door de Abdijsiroop genezen was en dit deed hem besluiten het ook eens met de Abdijsiroop te beproeven. Hij kocht toen een flesch Abdijsiroop bij den depothouder N. de Vries te Uit hoorn. Na den inhoud van die éêne flacon Abdijsiroop te hebben opgebruikt, waren de vreeselijke maagkrampen ver dwenen en gevoelde hij zich volkomen genezen. Zijn eetlust was teruggekeerd, hij kon zijn voedsel weer verteren en sliep sinds dién weer goed en vei kwik kend. Men bedenke wel, dat de heer Van Wijngaarden een volledige genezing heeft bekomen en dat hij zijn werk zaamheden weer heeft kunnen hervat ten. Men maakt dus hieruit op, dat hij vreeselijk veel tijd verloren heeft en bijgevolg ook geld voor nuttelooze be handeling, terwijl de Abdijsiroop hem een zeer snelle genezing heeft bezorgd. (Het gebruik van één flesch slechts.) Daar het reeds twee jaren geleden is, dat de heer Van Wijngaarden is gene zen, is bewezen dat de genezing niet tijdelijk, doch werkelijk duurzaam was. Dit is niet met andere geneesmidde len het geval. Maakt gij het gebruik van andere geneesmiddelen, dan helpen deze slechts tijdelijk. Wanneer gij de behandeling met de Abdijsiroop gevolgd heb en gij gevoelt U beter, dan zijt gij hersteld en krijgt gij de ziekte nooit meer terug. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo kost per flacon van 230 gram f 1. van 550 gram f 2.en van 1000 gram f 3.50. Centraal-Depót: L. I. AKKER, Van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende weder- verkoopers, alle Drogisten en de meeste Apothekers. Hij was dan zoo wit als een doode en moest dan op zijn buik gaan liggen van de pijn. Het is nu al twee jaar geleden, dat hij genezen is en hij heeft nog nooit eenigen terugkeer van zijn kwaal gehad.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5