Het Land van Hensden en Altai, 'de Langstraat en de Boramelerwaard. Ld. De KLOOSTERBALSEM voor Brandwonden en Huidaandoeningen. tsenhouwerij armer- J. G. BERGMEIJER, grafmonumenten en w rxn Schoorsteenmantels. Draineerbuizen bewerkte HARDSTEEN en alle soorten ZANDSTEEN. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. J\o. 2914, Zaterdag 29 Januari. Oranje Nassaulaan, 's-HERTOGENBOSCH. Und van alt&h' VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1910. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. Tijdens de groote staking was in Zweden de verkoop van sterke drank verboden. Na de staking hebben drank bestrijders er op aangedrongen, het verbod, dat, naar aller oordeel, uitmun tend had gewerkt, van blij venden aard te maken. Daartegen heeft zich een manifest gericht, uitgaande van de uni versiteit van Upsala en onderteekend o.a. door een groot aantal Stockholmsche dokters. In dat manifest werden an dere middelen ter bestrijding van het drankmisbruik aanbevolen. Onder de onderteekenaars miste men destijds de namen van de bekendste Stockholmsche dokters. Nu hebben 60 hunner, onder wie verscheiden mannen van weten schappelijke boteekenis, een eigen ma nifest uitgevaardigd, waarin zij aanbe velen, den verkoop van sterkedrank volstrekt en voor goed in Zweden te verbieden. Prinses Louise heeft haar proces le gen barones Vaughan verloren. De eerste kamer van het hof van appel te Parijs heeft uitspraak gedaan op het verzoek van de barones om de verzegeling van het kasteel Balincourt op te heffen. Het hof kan het kasteel niet anders be schouwen dan als woning van mevrouw Delacroix, barones Vaughan, en niet als koninklijke residentie, daar koning Leopold er slechts enkele malen zeer kort verblijf gehouden heeft. Het hof wijst de veronderstelling af dat er voor werpen die aan den koning behoorden naar het kasteel Balincourt overgebracht zouden zijn. Het hof heeft bevolen, dat de zegels gelicht moeten worden, zon der inventaris of beschrijvinghet heeft het verzoek van prinses Louise om een onderzoek in te stellen verworpen en haar veroordeeld tot alle kosten. In Braunau (Opper-Oostenrijk) is door twee knapen, een van elf en een van negen jaar, een moordaanslag gepleegd op een 82-jarige vrouw. De jongens (broeders), die van plan waren den win kel dezer vrouw te plunderen, waren tot hun misdrijf opgestookt door hun 13-jarig broertje. Juist toen de jongens bezig waren de lade te lichten, trad de oude vrouw den winkel binnen. Ze wilde de knapen wegjagen, maar dezen vielen met messen op haar aan. De oudste knaap bracht de vrouw verschei dene steken toe. De vrouw slaagde er in den jongen het mes afhandig te maken, maar toen greep deze een mes, dat in den winkel voor de ramen lag, en hij bracht daarmee de vrouw niet minder dan 27 steken toe. De arme oude is vreeseiijk toegetakeld. De kna pen trachtten na het volbrengen van hun daad over de grens te vluchten, maar werden gepakt. In den kreits Marienburg (provincie West-Pruisen) is de kreitsgeneesheer dr. Hahn te Stuhm door pestpokken aangetast. Waarschijnlijk heeft hij de besmetting in het dorp Parpahren, waar twee sterfgevallen voor zijn gekomen, opgedaan. Te Marienburg zijn Maandag twee nieuwe gevallen van pestpokken voorgekomen. Het geheele aantal pestpokgevallen in den kreits Marienburg bedroeg Dins dag reeds 25. Maandag hebben te Barcelona negen en-twintig menschen terecht gestaan, die beschuldigd waren deelgenomen te hebben aan het oproer in Juli. Twaalf zijn er ter dood en vier tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De overige kregen langere of kortere gevangenis straffen. De vonnissen moeten nog door den kapitein-generaal van Barcelona bevestigd worden. Volgens een bericht uit Petersburg is Woskressenski, alias Petrof, de moorde* naar van kolonel Karpof, Woensdag morgen reeds terechtgesteld. In den laataten tijd zijn er telkens aanslagen op spoortreinen in het Roer gebied gedaan. I)e minister van spoor wegen heeft nu lastgegeven, afgerichte politie-honden tot opsporing van de daders op reis mee te nemen. De schipbreukelingen van het te Gree- noek thuisbehoorende schip „Deccan" door het van Punta Arenas te Liverpool aangekomen st. „Orcoma" aldaar geland hebben hun lijdensgeschiedenis verteld, waarvan de hoofdtrekken als volgt zijn: De „Deccan", met steenkolen van Port Talbol naar Tocopilla vertrokken, bemand met 27 koppen, werd 6 Decem ber op het eiland Ines gedreven en sloeg binnen 15 minuten uit elkaar. Er was slechts tijd om wat vleesch in blik en eenige scheepsbeschuiten in de booten te laden. Nadat men geruimen tijd in de booten die met moeite drijvende waren gehou den, had rondgedreven, ontdekte men een smalle kuststrook en bij landing bleek, dat het het onbewoonde eiland Tierra del Fuego was. Hier verbleef die bemanning 13 dagengedurende dien tijd waren de ontberingen door het ruwe weder en gebrek aan voedsel hevig. Het regende en ijzelde voortdurend en hun eenige beschikking was een stuk zeil van het verongelukte schip. Mos en schelpdieren waren hun hoofdvoedsel geweest. Bij hun onderzoekingstochten op dat eiland vonden zij een mensche- lijk geraamte, waarschijnlijk van een schipbreukeling, dicht bij een hoop mosselschelpen. Op den dertienden dag werden zij door een walvischvaarder ge red en naar Punta Arenas gebracht. In een Berlijnsche krant stond dezer dagen de volgende opmerkelijke adver ten tie „Een gezin met drie kinderen zoekt een huisgenoote geen dienstbode. De huisvrouw is zelve buitengewoon werkzaam en verlangt van hare huis genoote alleen hulp bij het werk. Daar de nieuwe huisgenoote hare werkkracht beschikbaar stelt, zal zij ook dienover eenkomstig loon ontvangen, maar nooit den indruk krijgen, dat zij voor loon dient". In ons huishouden is er veel te doen, maar er zijn aan den anderen kant ook vele feestjes en vroolijke ge noegens. De nieuwe huisgenoote is na tuurlijk bij alle gelegenheden, waarbij wij gasten noodigen, onze gast, zij kan zich, zoo zij wil, bij ons gezin aansluiten, maar blijft vrij, haar eigen leven te leven en aan het onze geen deel te nemen, indien zij daar de voorkeur aan geeft. Wij zullen den wil van onze huisgenoote nooit aan den onzen ondergeschikt trach ten te maken, de huisgenoote blijft een vrij mensch, ook al neemt zij aan ons werk deel. Gegadigden gelieven zich aan te melden enz De Frankf. Ztg. is van meening, dat, indien zulke verstandige advertenties geen uitzondering waren, vele klachten over de dienstboden-ellende zouden ver stommen en menig meisje van goeden huize erover zou denken in betrekking te gaan. De Italiaansche regeering heeft thans de ambtelijke opgaven over de slacht offers der aardbeving van 28 December 1908 openbaar gemaakt. In Messina heeft de ramp aan 77,283 menschen het leven gekost. Er zijn te Messina 27,523 lijken onder het puin weggehaald en begraven. Als vermist zijn opgegeven 32,477 personen. Hun lichamen rusten nog onder de puinhoopen of zijn door de vloedgolf, die op de aardbeving volgde, wegge spoeld. In de stad Reggio en het daarbij be- hoorende district heeft de ramp aan 7969 menschen het leven gekost. In Palmi zijn omgekomen 1743 menschen, in Villa San Giovanni 1092, in Gallice 963 en in Pellarox 922. Voor de overige kleine plaatsen be draagt het gezamenlijke aantal slacht offers 7108. Een Italiaansche fakir. Onder dit op schrift schrijft men uit Turijn aan de de Frankfurter Zeitung Een merkwaardig gevoel van gevoel loosheid heeft professor Negro alhier in de kliniek voor zenuwziekte vertoond. Het betreft een 24-jarigen stoker, met name Pietro Gatti, een krachtig gebouw den man. Hij kreeg vroeger al een zekere bekendheid doordat hij eens hij een sprong van een trein niet 't minste letsel bekwam. Hij is volkomen gevoel loos voor warmte en koude, honger, dorst of vermoeidheid. Toen zijn vader, een baanwachter, hem eens een vrijkaart op de Italiaansche spoorwegen bezorgd had, reed hij tien dagen achtereen en sliep hij in dien tijd slechts drie uren. Hij steekt dozijnen naalden in zijn lichaam zonder pijn te voelen en onlangs bracht hij een geduchte wonde toe aan zijn rechterkuit zonder dat hij zijn doel, het verwekken van pijn, kon bereiken. Ten slotte zond hem de arts van zijn geboorteplaats naar professor Negro, fn de kliniek toonde Gatti weer zijn ge voelloosheid. Professor Negro stak een groote naald in een van Gatti's arm spieren en daarna in zijn tong, klopte met een hamer op zijn schedel, bracht zijn lichaam in aanraking met kokend en koud water, zonder dat Gatti een teeken van pijn gaf. De geleerde houdt deze gevoelloosheid voor een zeldzaam verschijnsel van hysterischen aard. De gevoellooze stoker is voonminens zijn tegeuwoordigen werkkring vaarwel te zeggen en zich op kermissen te laten bekijken, om zoo op makkelijker en meer loonende manier zijn dagelijksch brood te verdienen. Uit Calcutta wordt gemeld: Tijdens het getuigenverhoor in hel strafgeding tegen de samenzweerders van Alipore in het Hooggerechtshof, heeft een jonge Bengalees een politie agent, die een groote rol heeft gespeeld in het onderzoek naar de samenzwering van Midnapore, met een pistoolschot gedood. De moordenaar vluchtte de straat op en werd daar achtervolgd door een bereden politieagent, naar wien hij een bom slingerde, welke echter niet ont ploft is. De moordenaar is gevangen genomen. In de villa-kolonie Ostend bij Berlijn baart de geheimzinnige dood van een jonge veelbelovende zangeres, Wally Wiegert, groot opzien. Zij woonde met hare twee zusters op een villa. Toen dezen Vrijdag thuis kwamen, vonden zij haar dood op de kanapee. Men ver moedt, dat juffrouw Wiegert aan arse- nicum-vergiftiging is gestorven. Het meisje zou binnenkort in het openbaar optreden en nam, om hare stem helder der te maken, in den laatsten tijd op aanraden van een dokter arsenicum- druppels. Men weet, dat dit vergif groo- tendeels in het lichaam blijft en, door ophooping in de nieren, een plotselingen dood kan veroorzaken. Daarbij kwam, dat het met haar hart niet in den haak was. Het lijk zal onderzocht worden. Te Odense in Denemarken zijn de pestpokken uitgebroken. De Lokal-An zeiger vernam Zaterdag uit Kopenhagen, dat de ziekte er, volgens bericht, aan gebracht is door een molenaarsknecht, die met het stoomschip Tjalve uit Windau in Rusland was gekomen. Hij stak ook zijn familie en zijn dokter aan. Men spreekt reeds van een epidemie. Alle openbare vermakelijkheden zijn verboden, de scholen gesloten, er zal geen kerk worden gehouden. In 't kort alle bijeenkomsten worden vermeden. De ziekte openbaart zich eerst eenige dagen na de besmetting, zoodat men nog niet weet, hoe groot de verspreiding is. Men zegt, dat alle ingezetenen inge ënt zullen worden. BINNENLAND. Woensdag werden den scheepstimmer man C. U. te Rotterdam, door den roeier A. R., aldaar, met een mes ern stige verwondingen in den hals toege bracht. Dinsdag was C. U. in de terechtzitting van de rechtbank te Dordrecht getuige in een zaak, in welke A. R. als ver dachte verscheen. De officier van justitie eischte 6 maanden gevangenisstraf tegen A. R., die nu beweert dat hij deze straf te wijten heeft aan een valschen -eed door den scheepstimmerman afgelegd. Thuis gekomen, liep de roeier met wraakplannen rond. Tevergeefs zocht hij, gewapend met eeu scheermes, C. U. te ontmoeten. Hij slaagde hierin niet. Daarop zond hij een kameraad naar de woning van den scheepstimmerman, met verzoek om in een koffiehuis te komen, ten einde over zaken te spreken. De man gaf aan de uitnoodiging gevolg, ver scheen in het koffiehuis en ontmoette daar den roeier. Deze verzocht hem om ter bespreking van de zaak de straat op te gaan. Ook dit deed de niets kwaad vermoedende man, maar nauwelijks buiten gekomen, greep de roeier hem beet en stootte hem het mes een paar malen in den hals. Een bootwerker die den moordaanslag zag plegen, schoot toe en had de tegen woordigheid van geest zijn hand op de grootste wond te leggen, deze dicht te drukken en zoo te houden totdat een geroepen docter verscheen. Dit was een geluk voor den verwondde, want een slagader bleek doorgesneden. Zoodra mogelijk is toen de scheepstimmerman naar het Ziekenhuis gebracht. Zijn toe stand is voorloopig niet levensgevaarlijk. De dader meldde zich uit eigen be weging aau en is in bewaring gesteld. Het stoffelijk overschot van het te Amsterdam vermoorde meisje Johanna van Driest is op de Oosterbegraafplaats ter aarde besteld. Vóór het sterfhuis in deSaenredam- straat verdrong zich een groote menigte belangstellenden, die onder het uitdra gen aer doode eerbiedig zwegen. De lijkkoets was getooid met een zestal bloemstukken, waaronder één van de atelier-kameraadjes der vermoorde, en een van den patroon. Honderden volgden den stoet tot op het kerkhof, en schaarden zich daar om de geopende groeve zonder eenige verstoring der orde. Onder het neerlaten der kist zongen een twaalftal meisjes, die met Johanna van Driest op hetzelfde atelier werkten, een lied. Daarna sprak de vader onder algemeene ontroering en het onstuimig geschrei der vele aanwezige vrouwen, een woord van dank voor de onder vonden belangstelling, nu zijn dochter gevallen was door het wapen van een sluipmoordenaar. Daaraan voegde hij toe een woord van ernstige waarschu wing aan vele jonge mensehen om voor zich tig te zijn wanneer zij een verkee ring beginnen: het lot zijner dochter moge strekken tot afschrikwekkend voorbeeld. En hij besloot met woorden van diepe deelneming in de smart der ouders van den moordenaar, wier eenige zoon hij is, en wien nog een vreeseiijk en langdurig verdriet te wachten staat. Deze weinige uit het hart gewelde woorden maakten op alle aanwezigen een diepen indruk. Nadat de meisjes bloemen in de groe ven hadden geworpen, was de droeve plechtigheid geëindigd. De gemeenteveldwachter van Houthem bij Valkenburg, had einde der vorige week een goede vangst gedaan door de aanhouding van een Pruis. Na eene achtervolging door den veldwachter van circa een half uur o ver slooten, weilanden, velden enz., werd de Pruis gegrepen, die getracht had in Valkenburg een diamanten dasspeld te verkoopen. Bij zijne aanhouding was de Pruis gekleed volgens den laatsten snit, met gouden lorgnet, in het bezit van dolken, een geladen revolver, dievenlantaarn enz., benevens van diamanten, briljanten, paarlen, gouden en zilveren sieraden enz.de juiste waarde hiervan is niet bij benadering te schatten, doch moeL enkele duizenden gulden bedragen. D® Pruis werd naar de Valkenburgsche kazerne overgebracht en er achter slof en grendel gezet, ten einde nadere in formaties in te winnen omtrent zijn persoon en omtrent de herkomst der kostbaarheden. Thans is uitgelekt, dat de Pruis uit zijn preventieve hechtenis in de marechaussee-kazerne te Valken burg ontvlucht is. De brigade comman dant ontwaarde bovendien tot zijne ontzetting, dat de Pruis schier alle kostbaarheden, die men hem had ont nomen, en in de kazerne bewaard werden voor de tweede maal had gestolen. Er is nog geen spoor van den vluchteling ontdekt. ADVERTENTIEN. ALLE SOORTEN te koop, aan de fabriek van J. WESSELIN6, te BOLSWARD. De ondergeteekende J. Bruigom, win kelier Benedeneinde-Sliedrecht, ver klaarde volgaarne, dat zijne 2 dochter tjes, genaamd Marie en Jannetrijntje, volkomen door den KLOOSTERBAL SEM genezen zijn. „Mijn dochtertje Marie kreeg op ze keren dag door het aanraken van de kachel een groote woud aan de rech terhand. De hand zette kolossaal op. Alle middelen namen wij te baat, doch niets hielp. Teneinde raad wendden wij den KLOOSTERBALSEM aan en na het gebruik van één potje was er merk bare verandering zichtbaar en genas zij gaandeweg. Het kind dat het vóór dien tiid uit- schreeuwde van de pijn, is thans totaal genezen. Mijn ander dochtertje, dat een huid aandoening had, hetwelk het kind ko lossale jeukingen veroorzaakte, is na het gebruik van één potje KLOOSTER BALSEM hiervan totaal genezen. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is tevens een uitmuntend mid del tegen brand- en snijwonden, zweren, huiduitslag, ziekten der hoofdhuid en aambeien (zoowel bloedende als andere). De Kloosterbalsem mag dan ook in geen enkele huishouding ontbreken, teneinde bij ziekte of grootere en kleinere onge lukken steeds onmiddellijk bijdehand te zijn. Piijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let op 1 Alleen de echte KLOOSTER BALSEM geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotter dam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depöthouders. SPECIAEi rEIT irv HET BESTE ADRES VOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5