Moorende lijj het Niemshlai voor het Oproeping Erfgenamen. Notaris KNOOK te Andel, 3 pCt. Tijdgeest Polissen Herverzekering Gratis. 3 pCt. Tijdgeest Loten UITVERKOOP JOH. Spiegels, Schilderijen, Lijsten in alle prijzen. KUNST Gratis. Ph. van Wijk, VRAAG??? ANT WOORD ®-1 K. VAN REEUWUK, Lii van Hensflen ei Ata fan Zaterftat 19 Maart 1910, No. 2928. Groote Markt 77, 's-Bosch. Kipstraat 38, 38A en 65. B- VAROSSIEAU, te Heusden. Schoenen en Laarzen publiek verhuren: Eucadremeuten. TT urwerlien. Iz. KIEBOOM Pz., Woudrichem. Opruimi a van enkele merken BUITENLAND. De directies van 49 spoorwegmaat schappijen in het Westen der Vereenig- de Staten hebben een eisoh ontvangen namens 30,000 stokers, waarin er op wordt gestaan, dat de bevordering van de stokers, bij de maatschappijen in dienst, voortaan onder contróle zal staan van de stokers zeiven. Deze voorwaarde zal moeten worden ingewilligd, vóór een scheidsrechterlijke beslissing nopens de loonsverhooging kan worden aanvaard. Voor de rechtbank te Blois hebben VrQdag terecht gestaan het echtpaar Amiot en de geestelijke Barre, omdat ze een vocht verkochten, waarvan ze zeiden, dat het een wonderdoende uit werking had, en voorgaven de toekomst te kunnen voorspellen, het booze lot afwenden, en zoo hielden ze er allerlei praktijken op na, die ze voor grof geld aan den man brachten. Een jonge man zou zich van kant gemaakt hebben nadat vrouw Amiot hem wijs gemaakt had, dat het booze oog op hem loerde. De oplichterijen van het schurken-trio zouden meer dan 250,000 frank opge leverd hebben. Ze leefden er vet van en alen en dronken onmatig weelderig. Hun slachtoffers hebben Vrijdag voor de rechtbank te Blois getuigenis afge legdhet waren meest boeren, die naïef weg stonden te vertellen hoe ze door het echtpaar en den geestelijke zijn beetgenomen. In den posttrein tusschen Sjklof en Kopissj hebben twaalf zich in den ar restantenwagen bevindende met tucht huis gestraften en twee andere gevan genen, nadat zij de lichten uitgedaan hadden, de met hun bewaking belaste beambten overvallen. Er ontstond een gevecht, waarbij een beambte en een tuchthuisboef gedood, twee beambten en tien tuchthuisboeven gewond werden. Buitenlandsche bladen hebben het bericht dat er in en om San Francisco weer een krachtige aardbeving is ge weest. Ook elders in den Staat Cali- fornië is de beving waargenomen. Uit San Francisco wordt nog gemeld, dat de daar gevoelde aardschok de he vigste is geweest sedert 1901, maar er is geen bericht van schade ingekomen. Op het kantoor van de Western Union Telegraph liepen alle klerken van de toestellen weg, zoo levendig stond hun de ramp van vier jaar geleden nog voor den geest. In de schouwburgen, waar de voorstellingen tegen het einde liepen, stroomden de zalen half leeg, maar spoedig bedaarde de opschudding toch. In een Moravisch dorpje in de buurt van Konitz zijn zeventien huizen door een grooten brand vernield. Vier men- schen vonden hun dood in de vlammen. De dorpsbewoners wilden een huiseige naar, bij wien de brand was uitgebro ken, lynchen en hem in de vlammen werpen, daar men hem beschuldigde den brand gesticht te hebben. De po litie heeft echter de menigte verhinderd haar voornemen ten uitvoer te brengen. Terwijl een electrotechnicus gisteren te Bunzlau doende was aan de electri- sche geleiding, werd plotseling de elec- trische stroom ingeschakeld. Zijne klee- ren vatten vuur en hij verbrandde le vend. Een werkman, die hem hulp wilde brengen, kreeg zulk een gewel digen electrischen opstopper, dat men voor zijn leven vreest. Men weet, dat koning Albert van België de kosten van het pensioneeren van al de oudgedienden van het paleis voor zij ae rekening heeft genomen. Dit blijkt geen kleinigheid te zijn: het be drag van de gezamenlijke pensioenen beloopt 287,000 fr. in het jaar. BINNENLAND. Woensdagmiddag is aangehouden en na verhoor voor den rechter-commis- saris naar het huis van bewaring te Middelburg overgebracht J. L., oud 49 jaar, brievengaarder en gemeente-ont vanger te Oudelande, verdacht van ver duistering in zijn functie als brieven gaarder. Een later bericht luidt: De brievengaarder heeft zich vrijwil lig bij de justitie aangemeld en heeft verklaard, zich schuldig te hebben ge maakt aan verduistering van een aan zienlijk bedrag ten nadeele van de Post spaarbank en inleggers. Woensdag werd uit Rotterdam ge meld: In den afgeloopen nacht is een koop man van buiten de stad, in pand no. 8 in de Peperstraat alhier, in een zoo genaamd nachtcafé, beroofd van f 570 aan bankpapier. Terwijl hij rustig sliep, stormden een paar hem onbekende mannen het vertrekje, waar hij zich bevond, binnen, grepen hem vast en haalden dit geld uit zijn portefeuille. Heden zijn verdacht van medeplichtig heid aan deze berooving in verhoor genomen C. V. vrouw van F. C. v. W., wonende in de Peperstraat no. 8 en G. B. vrouw van W. van H., wonende in de Zwaanstraat no. 18. Van het ge stolen geld is niets teruggevonden. Ook werd dien nacht een bedrag van f 2000 aan bankpapier in de woning van een vrouw in de Trouwsteeg alhier, gestolen van een koopman, gisteren voor zaken van uit de provincie her waarts gekomen. Gisterenavond knoopte hij op de straat kennis met een vrouw aan, die hem naar deze achterbuurt bracht. En eerst vanmorgen constateerde hij het gemis van het geld uit zijn portefeuille. De vrouw was verdwenen. A. van N., rijtuigpoetser bij de H. IJ. S. M. te Amersfoort, een vader van 9 kinderen, is Dinsdagavond op heeter- daad betrapt bij het wegnemen van een pakje van een wagen waarmee in het station de goederen worden vervoerd van den eenen trein naar den anderen. Bij een huiszoeking bleek, dat hij tal van kleine diefstallen moet hebben ge pleegd. Te Eibergen heeft zich een zonderling geval van vernielzucht voorgedaan op een magazijn van wit confectiegoed. Reeds geruimen tijd had men telkens beschadiging van gemaakt goed moeten vaststellen, doch het mocht niet geluk ken, de oorzaak er van te ontdekken. Op de werkkamer was men overtuigd, dat hier bovennatuurlijke machten in 't spel waren, en den geheelen dag werd door de meisjes nergens ander over ge praat. Eindelijk is het door een slim be dachte spionage gelukt de daderes te betrappen, een naaistertje van 13 jaar die met een schaar knippen in het af gewerkte goed gaf. Zij zelf voerde steeds het grootste woord over de „kwade gees ten". Na halstarrige ontkenning is ze ten slotte door de mand gevallenze gaf als reden op, dat ze mijnheer wilde benadeelen, omdat ze niet genoeg ver diende. Het bedrag der veroorzaakte schade loopt in de honderden. Met ingang van 1 Juli a.s. hebben B. en W. van Amsterdam dr. De Gelder als onder-directeur van de gemeentelijke Electrische Centrale eervol ontslag ge geven. Het Hbl. meldt, dat de aanleiding tot het conflict tusschen den directeur, den heer A. W. Ressing, en den onder directeur dr. De Gelder, welk conflict tot het ontslag van den laatste heeft geleid, is gelegen in het volgende Zaterdag 8 Januari van dit jaar be vond dr. De Gelder zich met verlof elders. Bij terugkeer in de Centrale op Maandag 10 Januari bleek zijn schrijf tafel geopend te zyn. De directeur deelde hem mede, den voorafgaanden Zaterdag het bureau te hebben doen openen, daar hij eeti stuk, dat bij dr. De Gelder berustte, dringend noodig had. Dr. De Gelder meende te kunnen bewijzen, dat de heer Ressing het stuk geenszins noodig had, althans niet vóór het tijdstip waarop hij, dr. De Gelder, zou terugkeeren. De volgens hem, on- noodige opening van het bureau, achtte hij in hooge mate beleedigend en toen hij den heer Ressing verklaring vroeg van diens handeling, ontstond een vrij heftige woordenwisseling. Onze zegsman deelde ons mede zoo gaat het Hbl. voortdat omtrent de juiste toedracht van wat verder is geschied in bijzonderheden geen mede- deelingen kunnen worden gepubliceerd, daar het gex*ezen conflict spoedig grooter afmetingen aannam en weldra meenings- verschillen omtrent bedrijfsaangelegen- heden en het beheer met de quaestie werden vermengd. Popingen, door derden aangewend om het geschil bij te leggen, hadden geen resultaat. In Februari meende dr. De Gelder den wethouder der bedrijven, den heer Delprat, met eenige zaken het conflict betreffende, te moeten in kennis stellen. Dat voornemen werd uitgevoerd en ook aan den heer Ressing door dr. De Gelder bekend gemaakt. In den brief aan den wethouder beklaagde de heer De Gelder zich er o. m. over, dat de directeur voortdurend zijn (De Gelder's) gezag ondermijnde. De correspondentie tusschen den wethouder en dr. De Gelder, die van dien brief het gevolg was, leidde ten slotte er toe, dat de heer Delprat, in het begin van Maart, den heer De Gelder beval eervol ontslag te vragen binnen drie dagen, daar het hem anders on eervol zou worden gegeven, op grond, dat samenwerking tusschen directeur en onder-directeur voor de toekomst onmogelijk is gebleken. Het verder verloop der zaak is den lezer bekend. Het bestuur der Sociaal-technische Vereeniging van Ingenieurs te Amster dam heeft een adres aan den gemeente raad gericht, houdende bezwaren tegen de wijze, waarop den onder-directeur, dr. De Gelder, ontslag is verleerd, „in strijd met alle begrippen eener behoor lijke rechtspositie." Een gehouden vergadering van werk lieden, besloot te pogen het ontslag ingetrokken te krijgen. Uit Hillegom wordt gemeld Het prachtige weer der laatste dagen heeft een gunstige en snel zichtbare uitwerking gehad in de bloembollen streek van Haarlem tot Leiden. Dage lijks neemt het getal der velden, die zich met een frisch voorjaarskleed tooien toe. Er komen handen te kort, om het riet, dat nu ijlings moet worden weg genomen, op de braakliggende tuinen uit te spreiden, om het daarna, als zon neschijn en wind het gedroogd hebben, tot groote schelven op de tassen. De planten, vooral de hyacinten en tulpen groeien verbazend snel. Van dag tot dag kan men zien, dat ze vorderen. De knop pen der hyachinten en enkele tulpen soorten komen niet alleen dadelijk te voorschijn, maar ook de kleur die de bloem straks zal hebben, is al waar te nemen. De algemeene opine der bloe misten in deze streek is dan ook dat, houden we dit weer tot Paschen, de vroegste soorten der hyacinten, en ook de eerste tulpen reeds in bloei zullen staan. Een paar kooplui hadden te Breda een uitverkoop aangekondigd van een enormen voorraad heerenkleeding, tot ongekend lage prijzen. Die kleeding zou afkomstig zijn uit het faillissement der firma Dalenburg te Amster lam, curator mr. Windesheim. De Middenstands-ver- eeniging te Breda, op de vreemde con currenten niet gesteld, verkreeg de zeker heid dat te Amsterdam ge n Dalenburg en evenmin een mr. Windesheim be kend was. Toen dit in Breda bekend werd vertrouwden de Bredanaars 't zaak je niet; er werd niets verkocht. De kooplui trokken daarop naar den Bosch, waar het heette, dat de kleeding- stukken afkomstig waren uit het faillis sement van de firma Klamhout te Am sterdam, curator mr. Van Wingerden. Maar ook d i e namen zijn in Amsterdam onbekend; dat hadden de middenstan ders in den Bosch al heel gouw uitge vonden, en toen dit den zaalhouder, die de verkooping onderdak had toege zegd, ter oore kwam, joeg hij de kooplui die zóó roekeloos met faillieten en cu rators omspringen, de deur uit. Vol hardend als kooplui zijn, wisten zij toch de beschikking over een ander lokaal te verkrijgen, maar de Bo-schenaren laten op zich wachtenverkocht wordt er niet. Pas opstraks gaan de kooplui zelf nog failliet! Ten bewijze hoezeer de plattelands bevolking in sommige streken van ons land op groote begrafenissen gesteld is, kan dienen, dat Dinsdag te Achteveld een eenvoudig landbouwer is begraven, tot bijwoning van wiens uitvaart onge veer 90 gezinnen waren uitgenoodigd. Rekent men nu elk gezin gemiddeld op 5 personen, dan kan men zich voor stellen welk een schare de teraardebe stelling bijwoonde. Daar het sterfhuis zelf te klein was, diende het grootste café van het plaatsje tot bijeenkomst der treurenden, in welk café tevens na afloop der plechtigheid de inwendige mensch versterkt werd. Bij deze gele genheid werd o. m. een hoeveelheid van 10 emmers koffie opgedronken. Dat ook de hoeveelheid verorberd brood én kaas reusachtig was, laat zich begrijpen. In de Meer onder Ubbergen is ge vonden het lijk van den heer A. B., sigarenhandelaar te Nijmegen, die sedert veertien dagen werd vermist. In verband met een brandje in een schoenwinkel in de Wagenaarstraat te Amsterdam, zijn de winkelier B. en diens zoon onder verdenking van op zettelijke brandstichting gearresteerd. ADVERTENTIEN. De ondergeteekende roept bij deze op de gerechtigden tot de onbeheerde nalatenschap van den Heer HANS BANDER, vroeger kleer maker, laatst zonder beroep, gewoond hebbende te Ilellevoetsluis en den 29 Januari 1910 overleden, zich zoo spoe dig mogelijk te vervoegen of op te geven ten kantore van Notaris J. VAN DER KNAAP te Hellevoetsluis. De overledene was ongehuwd en liet geene broeders of zusters of afstam melingen daarvan na, en was een zoon geboren uit het huwelijk van wijlen de echtelieden HENDRIK BANDER, geboren te Amsterdam, 25 April 1798 en WILLEMINA TIJSSEN, geboren te Heusden, den 25 Januari 1797, gewoond hebbende te Zutphen, Dordrecht, Helle voetsluis en Rotterdam. C. C. J. VAN DER LINDE. zal op Woensdag; 23 Maart 1910, n.m. 1 uur, ten Koffiehuize van A. ROZA te Andel, voor het Seizoen 1910. 2 perceelen WEILAND onder Giessen. 2 H if Andel. 3 perceelen WEILAND onder Andel. 4 perceelen WEILAND onder Andel. 2 ii ii Veen. Tl l> Zie billetten. f 11,Per maand f 1. Geven drie achtereenvolgen de loterijen precies dezelfde kansen als 1/2© Staatslot. 1/10 lot f 3,Klassikaal f 0,60. 1/20 lot 1.50. Klassikaal 0.30. Zegelkosten f 0,10. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hoofd kantoor der N. V. „DE TIJDGEEST" Wijn straat 16, en te Heusdenbij W. v. HELDEN, Breestraat; te Veen, bij T. J. JONKER; te Giessen, bij J. v. HER WIJNEN; te Werkendam, bij P. v. DRIEL. GROOTE van circa lOO paren prima beste Mans, Vrouwen en Kinderen, in Groom- en ander Leder op Maandag 14 en 21 Maart aan de 2 recht over elkaar staande Schoenkramen van JOH. SMITS, f* Op elk paar schoenen garantie in het dragen. Ruilen wat niet past. *^NI P.S. Gedurende H dagen ook aan huis opruiming. Buitenlui vraagt zichtzending. Aanbevelend, GORCIJM. Vergulden en Glas opnieuw verzilveren. GROOTSTE SORTEERING. Bekend GOEDKOOP adres. Spoedige Levering. C. VAN DER ZANDE, voorheen N. VAN THIJN Zn. tanden a f 2.- Gebitten f 40. volgens 't nieuwste systeem, plaatsing zonder pijn, met 4 jaar schriftelijke garantie. Slecht passende gebitten worden spoedig en zeer billijk hersteld. Consult dagelijks. Des Zondags van 912 uur. Tandtechnische Inrichting. 's-B 0 S C H, Holberstraat 17, JACQ. DE RRAVE, Méc. Dentist. Al wie bij mij een Orgel koopt, krijgt 3 maanden gratis onderricht. Ontvangen een mooie zending ORGELS, waaronder de beroemde Esty en Packard Orgels met harp en fluit. Orgels in nieuwen stijl, in eiken- en notenhout, met fraaie lusters, enz. Billijke prijzen. Ruima korting. 10 jaar schriftelijke garantie. Met toenemend succes worden door mij Huis- en Kerkorgels schoongemaakt en ge stemd. Ook aan huis te ontbieden tot het repareeren van Orgels. IJlIIIWERhEM. Verder alle soorten Nieuwe stijl garnituren. GOUDEN- en ZILVEREN Hoeren- en Dames-Horloges. Gouden van af f 12. Zilveren vanaf f 4.95. Nikkelen van af f 2.50. Horloge schoonm. 75 ets. Veer 75 ets. Wekker schoonmaken 50 ets. Alles onder garantie. Hoogachtend, Hoogstraat GORINCHEM. Landverliuizers Zij, die weuschen te emigreeren naar Canada, Brazilië, Noord-Amerika of Australië (Queensland), wenden zich voor alle inlichtingen omtrent Zee- en Landreis, alsmede voor l*assagebiljetteu, tot onderstaand adres. Alle mogelijke inlichtingen, benevens Atlassen en beschrijving van boven genoemde landen, zijn gratis verkrijgbaar, bij Generaal-Agentschap van diverse stoomvaart eu emigratie naar ge noemde landen. aan alle menschen die in Rotterdam bekend zijn, waar het adres is voor Meubelen en Redden en ze zullen allen zeggen het ROTTERDAM. Uitgebreide So r tee ring (vanaf f 1.10 tot f 9.per kist van 100 stuks.) Prima merken van f 2.50 en f3. Die ze eens gerookt heeft blijft ze rooken. Door goede waar trekt men zijn afnemers. tegen verminderden prijs, als: „Inhuldiging" voorheen f 2.60 thans f 2.o5 per 100 stuks. „de Meijerij" 1.90 „la Bonita" 1.35 Zoolang de voorraad strekt. 1-70 1.25 De Curator in de onbeheerde nalatenschap van Hans Bander Voor den Heer C J. VAN ANDEL te Ubbergen: Voor Mej. M. S. VAN ANDEL te Almelo: Voor den Heer J. A. VAN WAARDHUIZEN te Ubbergen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5