zoomen. Hij^looehent alle schuld en uudt staande, dat het sein op veilig stond. De wisselwachters beweren echter bet tegendeel. Van de gewonden is er nog een be zweken, zoodat het geheele aantal dooden gisteren 20 bedroeg. Nog vijf anderen verkeeren in levensgevaar. De overigen hoopt men te behouden. Uitbarsting van de Etna. 'ouderdag werd uit Catania gemeld >e uitbarsting van de Etna is weer in bangheid toegenomen. De lavastroom ricbi zich naar de streek van Cisserna Ftegina. Hedenavond 8 uur is opnieuw een aardschok waargenomen. Er is geen schade aangericht. De snelheid van den lavastroom is een weinig verminderd. De Amerikaansche geleerde Perret, die op de Etna het dichtst bij de kra- ers is geweest, noemt de uitbarsting van wetenschappelijk standpunt nor maal. Het zou geen wonder zijn, meent hij, indien de uitbarsting nog zes maan den aanhield. Intusschen heeft de lava groote stoffelijke schade aangericht. Een groot aantal kleine boeren is tot den bedelstaf gebracht. Wat de lava spaart, wordt door een heirleger van nieuws gierigen vertreden. ii'lualseliik 1%'ieuws. Kleusclen, 2 April. Voor de leden van het Departement Heusden van de Maatschappij tot Nut van Algemeen, trad Donderdagavond j.l. in de ?.aal „Concordia" als spreker op, de lieer W. C. v. d. Volckere, met het onder werp: „luchtvaart". Wegens het belangwekkend onderwerp was er ook gelegenheid tot introductie, waarvan een ruim gebruik gemaakt was. Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer L, J. Veerman, opende dr. Erkelens «ie vergadering, heette den spreker en de aanwezigen welkom en schreef de geringe «>pkomst der buitenleden toe aan het gure weder. De heer Volckere begon met de wet van Archimedes, n.l. een lichaam in 't water gedompeld, verliest zooveel van zijn volume gewicht als het kubieke decimeters groot is. Een schip drijft dus op het water als zijn gewicht niet grooter is dan de water massa, die 't verplaatst. Zoo is het ook met de lucht gesteld zeide spreker. Vroeger dacht men dat de lucht geen zwaarte had. Aristoteles probeerde ze te wegen, maar het mislukte; ook later bij de proeinemingen van Simon Stevin. Nu vertoonde spreker een luchtledigen ballon en vulde dien met lucht. Gewogen zag men, dat de gevulde ballon zwaarder was. Zoo is het gewicht van 1 dM3 lucht 1.3 g. Het gewicht der lucht oefent druk king uit en wel in alle richtingen, dus ook opwaarts, wat vooral voor de luchtscheep vaart van belang is. Is de ballon zwaarder dan de verplaatste lucht, zoo zal hij niet opstijgen. Is hij even zwaar, zal hij zweven en niet drijven. Een schip drijft maar een ballon zweeft. Daarop berust de luchtvaart. Na enkele aardige proeven liet spreker een miniatuur Zeppelin-scheepje met schroef zien, en beschreef de werking van die schroef, vergeleek die bij de schroef van een boot. Bij deze is het water de moer bij gene de lucht. De vliegmachine berust op het vliegend wiel; in rechten stand geplaatst gaat dit vooruit, in liggenden stand omhoog. Met lichtbeelden werd nu de geschiede nis der luchtscheepvaart vertoond. Van de primitiefste ballons met verwarmde lucht tot de Zeppelin toe kregen de aanwezigen een duidelijk beeld van de vorderingen op dit gebied. Met een woord van dank sloot dr. Erke lens de vergadering, bedankte den heer v. d. Volckere voor de zakelijke behande ling van zijn onderwerp, en hoopte hem het volgend jaar terug te zien om ons dan vliegen te leeren. De 20-jarige schippersknecht Visser, wiens been in het begin van Februari door een staaldraad afgesneden en in het Diaco- nessenhuis alhier verpleegd werd, heeft deze inrichting thans verlaten. De ongelukkige jongen is per rijtuig naar zijne woonplaats Capelle vervoerd en springt op krukken. Voorloopig zal hij f7 per week door de Ongevallenwet uitbetaald krijgen. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Maart 1910 in de rijks postspaarbank ingelegd f 8662.57 en terug betaald f 19261.77. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4852. Werkendam. De wekelijksche collecte van den Neerboschcent heeft in het eerste kwartaal van dit jaar f 38.35 opgebracht. Woensdag 11. des voormiddags be- '.«•eht de Commissaris der Koningin in deze i ovincie onze gemeente en vertoefde on- r 2 uur ten Raadhuize alwaar Zijne x.ulentie werd te woord gestaan door het dug. bestuur en audiëntie verleende aan een commissie uit den Raad, die in opdracht had de keeten-verordening met Z.Exc. te bespreken. Woensdagnamiddag werd het stoffe lijk overschot van mevrouw de weduwe I)e KlerkSigmond ter aarde besteld. Zeer velen bewezen de laatste eer aan de zoo ongaarne gemiste weldoenster door mede te gaan naar de rustplaats der dooden, alwaar gesproken werd door de predikanten G. J. v. d. Pol, van hier, cn J. J. van Noort te Amsterdam, waarna mr.A. Sigmond, van Dordrecht, neef van de overledene, namens de familie dankte voor de blijken van deelneming. %1 ill kerk Donderdag bezocht de commissaris der koningin, Mr. Baron Van Voorst tot Voorst de gemeenteen vertoefde geruimen tijd ten raadhuize. Het gerucht, als zou de gemengde zangvereen. „Excelsior" hebben opgehouden te bestaan kan beslist tegengesproken wor den. De vereen, heeft wegens de ziekte van den directeur eenige weken niet kunnen repeteeren, dat is al. BesoUen. Woensdagmorgen had de jongen N. V., werkzaam bij J. v. d. Heijden het ongeluk met zijn hand tusschen een machine te geraken. Zijn duim werd by na afgesneden. Dr. van Gils verleende hulp. Capelle. 2e Paaschdag gafdezang- vereeniging „Hallelujah" in het kerkgebouw der Geref. gem. alhier, voor een zeer talrijk publiek een uitvoering, die alleszins geslaagd mag heeten. De verschillende zangnummers werden door de vereeniging op verrukke lijke wijze ten gehoore gebracht, zooals we trouwens van „Hallelujah" gewoon zijn. Dat de zangvereeniging nog meer moge groeien en bloeien, is onze wensch. Deze week werd de heer De Jong uit Kaatsheuvel, terwijl hij als schatter met den heer Teunen uit N^aspik, in 't café van den heer L. F. van Dongen, bezig was 't mobilair voor de pers. bel. te waar- deeren. door een beroerte getroffen. Naar we vernemen is de getroffene aan de beterende hand. Als een bijzonderheid kan van uit deze gemeente gemeld worden, dat de heer A. Hagoort alhier, deze week zijn 50ste aanvrage tot het bekomen van een jacht akte heeft gedaan. Voorwaar een groote zeldzaamheid. Russeil. Maandag werden de gez. W. en A. A. de Wit, welke menigmaal een fietstochtje maakten, door den Rijksamb tenaar alhier aangehouden, en gevraagd naar hun rijkaart. Het bleek dat ze die niet hadden, zoodat een procesverbaal tegen hen werd opgemaakt. Woensdag j.l. werd alhier op eene publieke verkooping een schuur, welke half vol met takken bossen zat, verkocht voor de som van f 0.35. Zeker iets zeld zaams. Gameren. Op maandag 2en Paasch dag gaf ons harmoniegezelschap „Prinses Juliana", directeur de heer J. J. Hermans uit 's Bosch haar eerste concert. Buitenge woon waa de opkomst. Genoemd gezelschap mag zich verheugen over een groot lokaal te beschikken, doch deze bleek veel te klein daar het publiek zich ternauwernood met een staanplaats moest behelpen. Veel meer moesten zich tevreden stellen niet toegelaten te kunnen worden, daar ze binnen als haring in een tonnetje gepakt waren. Niemand had zich zulk een opkomst durven voor stellen, temeer daar dit gezelschap slechts negen maanden geleden is opgericht. Het programma welk een achttal nummers bevatte liep buitengewoon van stapel. De voordrachten welke tusschentijds ter afwis seling ten beste werden gegeven vielen ook zeer in den smaak. Het applaus van 't publiek getuigde daarvan. Op den dag van 't concert werd voornoemde harmonie aan genaam verrast, daar het bestuur van haren beschermheer een flink bedrag tot steun werd ter hand gesteld. Met genoegen kan èn gezelschapèn bestuur terugzien op hun ingeslagen weg daar hun keuze betreffende de directeur eenig mag genoemd worden, daar deze oefeningen door hem met de meeste toewijding worden geleid. Iedereen, niemand uitgesloten ging hoogst voldaan huiswaarts met den wensch „Prin ses Juliana" spoedig weer eens te mogen hooren. Vlerpt. Vanwege den Algem. Nederl. Wielrijdersbond zijn alhier op een tweetal plaatsen zeer practische handwijzers ge plaatst, die nu eens werkelijk in eene lang gevoelde behoefte voorzien. Deze week is alhier opgericht eene vereeniging van geitenhouders, welke zich ten doel stelt, om elkander te steunen, door, als van een der leden een „koe van den werkman" sterft, hem een som ter hand te stellen om zich een andere geit aan te schaffen. Meeuwen. Met genoegen maken we melding van eene voordracht, Woens dagavond te Drongelen gehouden in het lokaal van P. Nieuwkoop, 't Ging over het houden van kippen en eenden en de teelt van tamme konijnen. Spreker was de heer Joh. M. Hannik, Directeur-veilingmeester der Rotterdamsche eierveiling. Door den Burgemeester aan de vergade ring voorgesteld, begon hij niet te vertellen hoe in Mei 1901 werd opgericht de V. P. N., lees de Vereeniging tot bevordering van de Pluimveehouderij en tamme konijnen teelt in Nederland. Thans telt ze meer dan 16000 leden. Bewijst dit al genoeg, met trots mag ze tevens op haar werk terug zien. Ook door haar toedoen, wat een ver andering in dien korten tijd! Van een land dat zijn eieren vroeger uit den vreemde moest halen, nu een land dat ze bij mil- lioenen naar den vreemde kan brengen. Met warmte wekte hij de aanwezigen dan op, zich bij haar aan te sluiten. Achtereenvolgens werd daarna een en ander verteld van de hoenders, de eenden en de konijnen. De hoenders of kippen. Waarvoor houdt men die? Voor liefhebberij en om het nut. En is het om het nut, heeft men dan öf meer de vleeschvorming op het oog èf wel de eieren? Want let wel, dat maakt verschilhet eene ras leent zich meer voor dit, 't andere meer voor dat doel. En dan, wanneer wil je graag eieren rapen? Zeker, als ze het meeste geld op brengen, dus tegen den winter. Welnu, dan hebben we hier al weer met iets anders rekening te houden, met vragen alswelk soort van kippen moet ik nu hebben, wan neer broeden en zoo meer? Zoo voor zomer- leg Leghorn, Minorkas, onze holl. kippen, voor winterleg Wyandottes en Orpingtons. Dat zit hem in den aard van 't beest. Bouw, kam en bevedering eener Wyandotte wer den nu vergeleken met die onzer gewone kip, onder de opmerking: zoo'n kam van een Wyandotte loopt weinig gevaar te be vriezen. Nu, zou dit ook het geval zyn, reken dan maar niet op eieren, met bevro ren kam eieren leggen is onmogelijk. Een andere eisch is niet te lang voort te werken in eigen bloed, maar voor de noodige bloed- verversching te zorgen en daarbij terdege te letten op hetgeen door u wordt ingevoerd, op den aard en de af komst van die dieren. Men laat z'n exemplaar nog al-eens uit Verviers komen. Op zich zelf zou d iar niets tegen zijn. Het vervoer hierheen, de onge makken daarbij te doorstaan, werken zeer ongunstig, de verandering van bodem doet de restniet zelden komt er besmetting onder den troep en veel nadeel is er het gevolg van. Op dit en zoo veel meer nog werd de aandacht gevestigd en overtuigend bleek ook hier weer, dat kennis en nog eens kennis van het bedrijf noodig is, om met vrucht werkzaam te zijn. Naar aanleiding van gestelde vragen werd nog gesproken over de inrichting der hok ken, vooral waken tegen tocht, luidde hier de waarschuwing, over het voer, tijd en wijze van voederen, over het verschil in eieren d. w. z. over «lie met bruine en met witte schalen. De eerste zijn zwaarder, be vatten meer eiwit, de laatste meer water hoorden we, waarom de bruine ook om kleur en doorschijnendheid van den inhoud duurder werden betaald dan de witte, vooral door de Engelschen, echte kenners ook op dit gebied. In de tweede plaats kwamen de eenden aan de orde en wel de loop-Rouaan en Peking-eenden. Bijzonder om de mindere zorgen die ze behoefden, kon het houden daarvan warm worden aanbevolen. Spr. eindigde met de konijnen. Denkt er om, werd hier geleerd: zoekt niet te veel uwe kracht in het fokken van reuzen- dieren, maar in het kweeken van die soor ten, welke in een maand of vijf groot en vet worden en meteen om de huid het meest worden begeerd, dat zijn de blauwe konijnen. Wat de V. P. N. in deze deed en nog doet, gaf hem aanleiding om nog maals met nadruk op te wekken zich bij die vereeniging aan te sluiten. Nu, de ge achte redenaar-had alle succes. Immers, nadat nog de heer Swagemakers, voorzitter der afd. Noodbr. in 't kort het doel en de wijze van werken had toegelicht, gaven al dadelijk 12 leden hun verlangen te kennen om toe te treden. Aangezien nu 10 leden voldoende zijn, tot het vormen eener afd., was deze gevormd. De heeren A. D. van der Schans, Adr. v. Campen en G. Branderhorst werden ge kozen tot leden van het voorloopig bestuur om de zaak verder in orde te brengen. Onder instemming der verg. wenschte de Burgemeester de beide heeren hartelijk ge luk met den uitslag van hun streven, hij dankte de aanwezigen voor hunne belang stelling en voegde er den wensch bij dat de nieuwe afd. zou mogen groeien en bloei en en veel bijdragen om de welvaart der leden te bevorderen. Nederheincrt. (N.z.) Het man nenkoor „Zanglust" alhier, gaf Paaschmaan- dag eene welgeslaagde uitvoering in de openbare school alhier. Er was veel publiek en het programma werd flink afgewerkt. Een woord van lof komt den directeur, den heer W. Knoop toe, voor zijne uitste kende leiding. Nieuweildtik- Een hond, wiens sprong over de ijzeren poort bij Mej. Den Dekker mislukte was met zijn lichaam in de ijzeren punten der spijlen blijven hangen en werd in die positie 's morgens vroeg door den daar passeerenden arbeider D. Ewijk aangetroffen en uit zijn lijden verlost. Poilderoofjen. De jaarlijksche verpachting van hooi- en weilanden van de Ned. Herv. kerk alhier, die den 26 dezer gehouden is, bracht dit jaar op de 13per- ceelen f 450 meer op dan verleden jaar, niettegenstaande het vorige jaar reeds buitengewoon hooge prijzen werden besteed. De vorige week was de kleinzoon van den landbouwer J. B. aan het mest rijden. Het paard kwam te vallen en bleef als dood liggen. Naar een nabij zijnde schuur vervoerd bracht het een dag later een dood veulen ter wereld. Naar men meent is het veulen gedood door den val. Het paard is thans vrij wel. Raamsdonk. Woensdag hield de heer Ant. Geluk uit Bergenopzoom in 't café van mej. Floris een lezing over het onderwerp: „De wet op het arbeidscontract en de finantiëele gevolgen voor den werk gever Met het oog op de werkzaamheden der bevolking ter dezer plaatse verklaarde spr. alleen die artt. welke betrekking heb ben op het landbouwbedrijf. In eenvoudige woorden, verhelderd door tal van voorbeelden uit de praktijk, schetste spr. de rechten en plichten van den werk gever. En wijl vooral deze laatste zoo zwaar zijn, ried spr. aan zich aan te sluiten bij een verzekeringsmaatschappij, omdat deze beter de risico kan dragen dan eiken werk gever op zichzelf. Dat spr. degelijke studie gemaakt heeft van de wet blijkt uit zijn duidelijke, bevattelijke uiteenzetting van gisteravond. De nieuw te bouwen schuur voor den heer A. de Bruijn te Raamsdonkveer is aangenomen voor ongeveer t 4000 door Jos. Lei) ten, Mr. timmerman alhier. De toestand van den werkman P. Verschure, die verleden Dinsdag in de coöperatieve roomboterfabriek alhier van den ongeveer 5 M. hoogen koelbak viel, is nog steeds zorgwekkend. De ongelukkige klaagt nog veel over pijn in borst en rug Raamsdonkveer. Gisteren had door den bouwkundige P. A. van Dongen Dalmeijer alhier, namens den heer C. Boe- zer de aanbesteding plaats van het bouwen van een slachthuis en verbouw van een landbouwschuur. Ingeschreven werd als volgt L. Spuij broek, alhier f 769, G. van Dongen, Raamsdonk 753, D. van Suijlekom, 734, A. Broeders, 655, H. de Graauw, 641,—— Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Gisterenmiddag viel de 77-jarige Wed. A. Kieboom met eenige emmers water zoo danig tegen den grond, dat zij zich aan verschillende lichaarasdeelen zeer ernstig wondde. Door de buren moest zij worden opgeholpen en haar woning worden bin nengedragen. Rossuin. Met de zalmvisscherij is hier ook een begin gemaakt, met niet al te beste uitkomsten, waarom dan ook alleen maar 's Maandags, als den besten dag, wordt gevischt. Vorige week is één hengst bemach tigd; deze week maar twee zalmen. Sleeuw|jk. In den nacht van Zondag op Maandag j 1. is ten nadeele van Johs. V. alhier, een schaap doodgebeten. Wij raken hieraan zoo zachtjes aan gewoon. Schier eiken morgen hooren we dat de honden weder hun slag wilden slaan, of hebben geslagen. Door aanhoudend ge blaf van honden werden de bewoners uit hun slaap gewekt, doch de honden hadden voordat er volk op de been was, hun slacht offer al ter aarde liggen. In den afgeloopen nacht zijn er enkele honden slecht wegge komen. Zij hadden dezen nacht hun aanval gericht op een kalf van F. uit Werkendam. Tijdens dien aanval werd er een hond door middel van een geweer terstond gedood, en een doodelijk gewond, 'tls te hopen, dat de andere honden, welke daarbij tegen woordig waren, van hunnen verderen roof tocht afzien en dat er eens een einde komt aan de vernielzucht dier dieren. Een ieder zij gewaarschuwd zijne honden des nachts vast te houden, daar zij anders grooten kans hebben dat hun hond wordt dood geschoten en bovendien, nog een proces verbaal oploopen. Woensdag j.l. bracht Z.E. den heer Commissaris der Koningin in Noord-Brabant een bezoek aan deze gemeente. Zoowel van de openbare gebouwen als van particuliere woningen wapperde de driekleur bij die gelegenheid. Sprang;. Deze week is men met het restauratiewerk van den toren alhier, begonnen. Maandag 4 April zal de Chr. Zang vereeniging „Excelsior", haar (door om standigheden uitgesteld) 25ste jaarfeest vieren. Dit jaarfeest zal van grooteren om vang zijn, als dit voorheen het geval was. Voor de Gereformeerde Jongelings- vereeniging j„Timotheus", zal op Maandag 4 April e.k. des n.m. half zeven, in open bare vergadering in het kerkgebouw der Gereformeerde Gemeente optreden, haar eere-voorzitter, den heer H. Both uit Be- soijen, met het onderwerp: „Onze roeping tegenover den geest des tijds. Toegang vrij. Veen. Donderdagavond werd het nieuwe locaal door het fanfare-corps „Wil- h#lmina" voor 't eerst in gebruik genomen. Nu, we mogen zeggen dat het voor de ver eeniging eene groote verbetering zal zijn. Het geheel maakt met zijn degelijke tribune en hare cementen vloer een aangenamen indruk. Naar we vernemen kan de zaal circa 200 toehoorders bevatten. We wenschen dus het corps bij hare uitvoering, welke binnen een paar weken zal plaats hebben, veel succes toe. Vrijhoeve-Capelle. Hedenmid dag brak er brand uit in een schuurtje toebehoorende aan H. N. Een geit en een aantal konijnen kwamen in de vlammen om. Oorzaak als gewoonlijk onbekend. Naar men zegt was het niet geassureerd, dus wel een schadepostje voor dien man. Zekere G. G., gepasporteerd militair, die bij zijn ouders inwoont, heeft zijn zuster een heel net meisje op een ergerlijke wijze mishandeld, zoodat de politie er aan te pas moest komen en procesverbaal werd opgemaakt. Waalwijk. Bij kon. besluit van 30 dezer is benoemd tot griffier bij het kan tongerecht te 's-Hertogenbosch, Mr. F. J. Van Lanschot, advocaat en procureur te 's-Hertogenbosch en schoolopziener in het arrondissement Waalwijk. Een zekere V. Dalen, werkzaam bij Van Schijndel had het ongeluk met zijn hand tusschen het doozenmachine te gera ken. Zijn duim werd geheel afgesneden. Dr. van Gils verleende hulp. Wjjk. De veldarbeiders klagen thans steen en been. Het spitten gaat dit jaar buitengewoon slecht. De voordurende regens in den afgeloopen winter hebben den grond zoo doorweekt en taai gemaakt, dat de bearbeiding tweemaal meer tijd en geld kost dan andere jaren. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft het in deze streek zoo hard gevroren, dat de veldarbeiders des morgens den grond niet konden omspitten. Wij vreezen dat ook de bloeiende abrikozen veel te lijden hebben gehad. üKaUllommcl. Bij de gehouden verpachting van wei- en hooilanden, be- hoorende aan het Gecomb. Hervormde Weeshuis was de totale opbrengst f 3576, of ruim f 170 meer dan in 1909. Op de Dinsdag gehouden weekmarkt werden de volgende prijzen besteedTarwe f 6,50 f 8,50, haver f 3,50 f 3,75, garst f 4,70 f 4,70 per H.L. Boter f 0,675 f 0,725 per i/2 K.G. Eieren f 0,80 f 0,95 per 26 stuks. Biggen f 8,50 f 13,50 per stuk. Dat van de gemeentetram een druk gebruik wordt gemaakt bleek vooral met de Paaschdagen, toen ruim 700 personen daarvan hebben gebruik gemaakt. Zeer zeker zou dit getal nog grooter zijn geweest, zoo bij enkele treinen (zooals b.v. de laatste trein op Paasch-Maandag) een reservewagen aanwezig ware geweest. Nu moesten nog velen te voet naar de stad, daar de tram overvol was. Zuilicheill. Maandagmiddag haal de men uit een sloot achter het huis het lijkje op van het 4-jarig kindje van P. Murraij. Vermoedelijk is het kind al spelende achterover in de sloot gevallen, zonder dat het door iemand is opgemerkt. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Capelle, gehouden op Woensdag 30 Maart j.l. Voorz.G. Vermeulen Wz., burgemeester. SecretarisM. A. Verhoeven. Tegenwoordig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige worden gelezen en zonder op- of aanmerkingen worden goed gekeurd. De Voorz. deelt mede dat burg. en weth. bij den gemeente-ontvanger kasopname hebben gedaan, en dat uit het overgelegd proces-verbaal is gebleken, dat boeken en registers behoorlijk waren bijgehouden, het vereischte bedrag in kas aanwezig was. Verder biedt de Voorzitter de vergadering aan het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim alhier en het verslag, bedoeld bij art. 52 der woningwet, beiden over het jaar 1909. Beide verslagen worden aangenomen voor kennisgeving. Nog wordt vastgesteld het kohier der belasting op de honden over 1910, waarna de deuren worden gesloten ter behandeling van het kohier van den hoofdelijken voor 1910. Na heropening der deuren deelt de Voor zitter mede, dat, aangezien er niets meer te behandelen is en niemand meer het woord verlangt, hij deze vergadering sluit. Verslag van de gemeenteraadsvergade ring van Sprang, gehouden 29 Maart 1910. Tegenwoordig zijn de leden Rijken, Ha- verhals, Verhoeven, Maijers en Meijer, tevens voorzitter. Bij behandeling van punt 5 komt nog ter vergadering het lid de Jong. De voorz. opent ruim 7 uur de vergadering. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige vergadering worden aan de orde van behandeling gesteld de volgende punten 1. Mededeelingen. De voorz. deelt mede dat B. en W. de kas bij den gemeente ontvanger hebben opgenomen, waarbij bleek dat alles in orde was, en het kassaldo bedroeg f 390,67|. Aangenomen voor kennisgeving. 2. Vaststelling kohier hondenbelasting dienst 1910. Dit kohier, waarop voorkomen 23 eerste klasse en 105 tweede klasse hon den, wordt met alg. st. vastgesteld op f87. 3. Af- en overschrijving op de begrooting voor 1909. Op verschillende posten van uitgaaf komt te kort een bedrag in totaal van f 123,50, welk bedrag gevonden kan worden door afschrijving van posten waarop een overschot is. Aldus wordt besloten. 4. Voorstel van B. en W. tot aankoop van 5 lantaarns met palen van de gemeente Raamsdonk voor den prijs van f 11,50 voor elke lantaarn met paal en lamp. De voorz. ligt het voorstel toe, door mededeeling dat enkele lantaarns wegens verschillende gebreken door andere moeten vervangen worden en dat thans te Raams donk zich de gelegenheid voordeed gebruikte doch nog goede lantaarns tegen billijken prijs over te nemen. Met alg. st. wordt tot aankoop besloten. 5. Voorstel van B. en W. tot verhooging van de bezoldiging van den grafdelver, tevens klokluider. B. en W. stellen voor te rekenen vanaf 1 Maart 1.1. te betalen voor het grafdelven en luiden met beide klokken f 3,en voor het grafdelven en luiden met de kleine klok f 1,15, ongeacht welke leeftijd de overledene bereikt heeft of welke klasse begraven wordt. De voorz. z gt, dat de grafdelver die de klokken steeds door anderen moest laten luiden, denlaat- sten tijd geld moest toegeven en dat de billijkheid dus meebrengt dat de belooning daarom verhoogd wordt. Tot heden werd zijn belooning geregeld naar de klasse waarin begraven werd. Daarmee wordt thans ge broken. Hij ontvangt nu gemiddeld voor een groot lijk f 1,10 meer. Het voorstel wordt met alg. st. aange nomen. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de raad in geheim comité ter regeling van den Hoofdelijken omslag voor 1910. Verslag van den gemeenteraad van Wijk van 22 Maart 1910. Tegenwoordig 5 leden. Afwezig 2. Voorzitter de burgemeester. De secretaris leest de notulen der vorige vergadering die worden goedgekeurd. De Voorzitter stelt achtereenvolgens aan de orde: 1. Vaststelling der rekening van het al gemeen armbestuur over 1909. Wordt vast gesteld in ontvangsten op f 1203.35 en in uitgaven op f 1211.32J. 2. Benoeming stembureau bij de verkiezing voor leden van den gemeenteraad, de prov. Staten en de Tweede Kamer. Benoemd worden de heeren: C. B. Vos en A. v. d. Beek. Als plaatsvervangers de overige leden van den gemeenteraad. 3. Den burgemeester wordt machtiging verleend tot het houden van verpachtingen van hooi- en weiland. 4. Mededeeling van het verslag van de gemeente over 1909. 5. Plaats hebben eenige kleine wijzigingen der begrooting voor 1909. 6. Aan den heer Woiltieg, wordt met ingang van 1 Juni als onderwijzer hoofd akte, ontslag verleend. 7. Ingekomen stukken: Goedkeuring van Ged. St. eener dading over een verschil in tiendrecht. Verslag van de com nissie tot wering van schoolverzuim. De Voorzitter sluit de vergadering. Kerknieuws. Hedel. Bedankt voor het beroep naar deze gemeente door ds. A. H. den Ondsten te Wezep (G.) Rursgerlffke Mtand. Heusden, van 25 Maart tot 1 April. Geboren: Eulalina Josepkina Maria, d. v. A. C. A. Swagemakers en Th. van Langevelt. Capelle, over de maand Maart. Geboren: Sijke Adriana, d. v. J. Mole- graaf en J. G. de JongWillemina, d. v. A. C. Groeneveld en M. Kruijf. Overleden: Ant. C. Ruijtenberg, 52 j. echtg. v. J. A. v. d. Made; H. P. van

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2