Land van Hensden en Allena, de Langstraat en de Oommeiertvaard. EKI1SIK KL li). Verplichte Winkelsluitiog. Ken arm Meisje Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No, 2934, Zaterdag 9 April, FEUILLETON. 191Ü, Uf]3 VAN ALTEN^ VOOE Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Ziehier een onderwerp waarover men het in middenstandskringen lang niet eens is. Verplichte winkelsluiting! In sommige steden staan de meest vreed zame winkeliers als kemphanen tegen over elkander wanneer de kwestie der winkelsluiting in hun byzijn ter sprake wordt gebracht, en zelfs is zij oorzaak geweest dat een deel der broederen zich heeft algescheiden in eene afzon derlijke vereeniging, nadat in de oude vereeniging een sterke strooming vóór verplichte winkelsluiting was ontstaan. Verplichte winkelsluiting: dat is het meest brutale en onrechtvaardige in grijpen van overheidswege in het par ticuliere leven der burgers, meenen velen, maar wij betwijfelen het of hun tegenstand veel zal baten, nu, blijkens het verschenen rapport van de Staats commissie voor den Middenstand, ook deze commissie welke bestaat uit mannen van allerlei politieke en gods dienstige richting zich veiklaard heelt vóór een wettelijk sluitingsuur. Het is de stellige overtuiging der commissie dat eene verplichte regeling van een vervroegd sluitingsuur van winkels wenschelijk en noodig is, en wel in het belang van de patroons en van het personeel. Ongetwijfeld zou h. i. het personeel reeds zeer gebaat zijn door eene wet telijke regeling van den arbeidsduur voor mannen, vrouwen, jongens en meisjes, zooals voorgesteld werd bij het ontwerp-arbeidswet-Kuijper. Doch met eene regeling der vervroegde winkel sluiting wordt meer beoogd. Immers worden h. i. met die ont- werparbeidswet de middenstanders, de patroons en vooral de kleine patroons niet geholpen. Daarbij komt, dat de commissie meent dat een eendrachtige samenwerking van middenstanders om tot eene niet-wette- lijkgeregelde, maar geheel op onder linge afspraak berustende winkelslui ting te komen, niet mogelijk is. Ware een minnelijke oplossing buiten dwang van de wet mogelijk, dan zou de commissie naar zij verklaart aaD haar de voorkeur geven boven een wettelijke regeling. Men heeft echter slechts de practijk WILHELMINA HEIMBURG. 23) VIII. Veertien dagen waren ongeveer na de in het vorige hoofdstuk beschreven gebeurte nissen verloopen, toen tante Lotte, 's mor gens de trap afkomend, naar Moritz vroeg. Hij was in mevrouw's salon, zeide de be diende. De oude dame lichtte de portière op en vroeg „Stoor ik u niet kinderen?" „Kom maar binnen tante," riep Moritz. Frieda zat aan haar schrijftafel. „Een oogenblik tante," verzocht zij, en las nog even een met een wapen versierd briefje over: Liefste zuster Lili 1 „In vliegende haast slechts een paar woor den, opdat gij op de hoogte zult zijn van mijn baltoilet voor Berlijn, daar wij immers veel samen zullen uitgaan. Ik heb bij Ger- son een costuum besteld van wit atlas met zilver borduursel, het corsage van drap d'argent en ik denk in plaats van bloemen mijn brillanten daarbij te dragen, mij dunkt, dat zal gedistingeerd staan. Mama en Moritz staan er op, dat Elze, die sedert kort meer dan vervelend geworden is, cause de monseur Bernardi) meegaat. te raadplegen, zegt ze terecht, om tot de overtuiging te komen, dat een der gelijk eendrachtig sameDgaan te dezer zake een utopie is. De Staatscommissie heeft zich de vraag gesteld, of met wettelijke win kelsluiting werkelijk een algemeen be lang gebaat is, en zij wijst er in haar antwoord op, dat de meeste winkels, vooral in de groote steden, zeer laat sluiten. Bij dit te lang gebonden zijn van het personeel staat h. i. een sociaal belang op het spel. Vrije tijd geeft ge legenheid tot het zich eigen maken van betere ontwikkeling, terwijl ook het gezinsleven er door bevorderd wordt. (Lees: kan worden). En dit geldt, naar haar oordeel, niet alleen voor het personeel, doch speciaal voor de kleine winkeliers, die thans zonder personeel werkend, den geheelen dag tot laat in den avond gebonden zijn, zonder ook maar even vrij te zijn. Daaronder moeten h. i. de gezondheid en tevens de arbeidslust lijden. En hierbij komt nog, dat in den laatsten tijd de middenstander tot het bewust zijn is gekomen, dat hij er zich op moet toeleggen om zijn vak beter te beheerschen, en ook bij hem het besef is levendig geworden dat vakorganisa tie dringend noodig is. De Staat, wiens roeping het is om het belang zijner burgers, hun geestelijken materieel welzijn te bevorderen moet naar de meening der commissie, ingrijpen, wanneer blijkt dat een groot deel van de burgers gebukt gaat onder een last, waarvan zij zich zonder inmenging van den Staat niet kunnen bevrijden. Daarom stelt zij als eerste artikel van het ontwerpwet voor, dat in winkels tusschen 's avonds 9 en 's morgens 5 uur geen klanten mogen worden bediend. Een uitzondering wordt slechts gemaakt voor apotheken en inrichtingen, waar spijzen en dranken voor het gebruik ter plaatse worden bereid en verkocht, café's enz., op Zaterdagen en op een twintigtal andere dagen. Bovendien is er nog een artikel in het ontwerp opgenomen wij noemen nu maar de twee voornaamste waar door het sluitingsuur vervroegd wordt, als twee derde der winkeliers, behoorend tot één vak, bij een uit te schrijven stemming zich daarvoor heeft verklaard. Het gemeentebestuur is dan verplicht eene verordening vast te stellen waarbij het sluitingsuur, door die bepaalde groe pen van bedrijven gewenscht, wordt voorgeschreven, met de bepaling dat het „Mama wil haar volstrekt in een rose- zijden kleedje steken; ik word langzamer hand deze Elizabeth-vereering hartelijk moede, en zal Moritz mijne meening daar omtrent eens ronduit aan het verstand brengen. Ik raad je aan, Lili, neem nooit een meisje in huis, dat quasi familierechten heeft; het is meer dan ergerlijk, vooral als de heer des huizes zich verplicht gevoelt de vaderlijke voorzienigheid en soms den redder te spelen, gelijk Moritz. Lang duurt mijn geduld niet meer. „Groet onze ouders. Tot weerziens. Uw zuster Frieda." „N.B. De Bennewitzer komt tegenwoor dig heel dikwijls bier; ik vertrouw mijn schoonmoeder niet op dit punt; zij zegt om Elze's vader. Er bestaat een oud spreek woord, maar dat ik hier niet wil neerschrij- ven. „Zie zoo, taDte. Wat is er van uw dienst vroeg zij, nadat zij den brief dichtgemaakt en het adres geschreven had. „Och, Heere, Moritz," wendde tante Lotte zich nu tot haar neef, die bij den haard zat in zijn duffelsche jas en de kaplaarzen aan, juist zooals hij van het veld gekomen was, „ach, Moritz, het gaat mij zoo aan het hart. Elze zij klaagt niet, zij zegt niets, maar zij slaapt geen enkelen nachtzij ge bruikt niets en zij wordt zoo vreeselijk mager; wilt gij den dokter niet eens laten komen Ik vrees dat zij wegkwijnt om dien Bernardi." „Is die komedie dan nog niet uit vroeg de jonge vrouw. „Wat wilt gij toch? Elze schijnt heel vergenoegd te zijn. Dat zij er eenigszins tegen op ziet om uit te gaaD, is nogal natuurlijk, acht dagen lang was zij 't onderwerp van alle stadspraatjes." „Ja, zij toont veel geestkracht, Frieda," drie maanden na de gehouden stemming in werking zal treden. Ziehier een kort overzicht. Wat de pers zegt (vooral de middenstandsorga nen) hebben wy nog niet gelezen, maar wij vreezen dat het ontwerp heel wat beroering en verdeeldheid zal brengen in de middenstandsbeweging. Vooral de kleinere winkeliers zullen er bezwaren tegeu hebben. En het lijkt ons dan ook gewenecht dat er speciaal op hunne be langen gelet wordt. Zij hebben toch al een zwaren strijd te voeren tegen de moderne magazijnen, werkend met groot kapitaal. Het is een maatschappelyk belang dat zij hunne economische zelfstandigheid blijven bewaren. BnUe Het is in Spanje gewoonte, dat de koning op Goeden Vrijdag genade schenkt aan ter dood veroordeelden. Dit jaar is koning Alphons bijzonder genadig geweest: van drieëntwintig ter dood veroordeelden is het vonnis gewijzigd en uit het feit, dat er onder deze drie en twintig misdadigers waren, die zich aan de zwaarste misdaden hhdden schul dig gemaakt, als dubbelen en driedub- belen moord," vadermoord, enz., maken de Spaansche bladen de gevolgtrekking, dat Canalejas langzamerhand tot alge- heele afschaffing van de doodstraf wil geraken. Te Kopenhagen heeft dezer dagen een 19-jarig schildersgezel een revolver op zijn vader leeggeschoten. Aan de politie zei hij, dat zijn vader eep dronk aard is en sedert jaren zijn moeder mishandelt; in den laatsten tijd zoo erg dat zijn moeder met gedachte aan zelf moord omgirg. Dat kon de zoon niet langer verdragen. De vader, die niet gevaarlijk gewond is, pleit voor zijn zoon en cok de openbare meening hoopt op ontslag van rechtsvervolging. In de Oostelijke Pyreneën blijft het winter en het koude weer heeft zeer groote schade aan den wijnbouw en de groenten- en vruchtenteelt aangericht. In de Cévennis ligt de sneeuw 30 a 50 cM. hoog. Alle veldarbeid is er ge staakt en de Kamer candidaten in het district hebben hun rondreis af moeten breken, omdat de wegen onbegaanbaar zijn. Men herinnert er zich niet zulk ruw en koud weer in dezen tijd van het jaar. Uit Barcelona wordt gemeld, dat de sneeuwval en de koude der laatste weken in de provincie Tarragona groote schade zeide de oude dame en knikte ernstig met bet hoofd, „maar" „Nu, gij doet ook al wat mogelijk is om haar te troosten," vervolgde Frieda op wre- veligen toon. „Of mij dit of dat scheelt, daar vraagt niemand naar, het is altijd Elze, Elze voor en Elze na. Zoo doet mama, zoo doen de kinderen en zoo doet Moritz. Ik mag niet eens meer spreken zooals ik wil en wat ik wil; binnenkort spreek ik geen woord aan tafel meer, als dat zoo voortgaat." Ontsteld keek tante Lotte Moritz aan, die onverschillig in zijn stoel leunde. „Kijk eens aan, tante; Frieda weet dat het haar erg goed staat, wanneer zij een beetje pruilt. Maar gij moogt mij niet het verdriet aan doen kind, dat ergerlijk humeur mede naar Berlijn te nemen, want „Als gij er bij blijft volharden dat Elze mede moet, dan bl$f ik met wat gij mijn „ergerlijk humeur" gelieft te noemen, hier en ga niet", viel zij hem in de rede. „Dat moet gij maar met mama uitmaken", antwoordde hij bedaard„zij heeft verlangd, dat Elze met ons mede zou gaan." „Maar dan kan ik niet mede gaan, terwille van de kinderen," hield de jonge vrouw vol. „Ik begrijp niet waartoe ik een gouvernante heb, wanneer ik niet eens gerust van hier zou kunnen gaan." „Tot nu toe was u het toezicht der oude kindermeid voldoende. Maar gelijk gij ver kiest, Frieda; ik heb nog nooit met u getwist, wanneer gij voornemens waart uw hoofdje te toonen, dat weet gij wel. Vandaag is het de laatste dag dat Elze hier als gou vernante werkzaam isik zal aanstonds moeite doen, om een andere dame te engageeren." Frieda zweeg en sloot buitengewoon lang- hebben toegebracht aan den landbouw. Hagels!ag heeft de oogsten voor een deel bedorven; de oogst van olijven en aman delen is verloren en ook de wijnbergen hebben veel geleden. Het blijft winter in een gedeelte van zuidelijk Frankrijk. Uit Yssingeauv in Haute-Loire wordt gemeld, dat de ge- heele streek onder een dik pak sneeuw bedekt ligt en uit Privas in Ardèche wordt eveneens zware sneeuwval gemeld. Zoo dikwijls hebben de bladen reeds gemeld, dat mevrouw Toselli.de geschei den echtgenoote van den koning van Saksen, weer echtscheiding wenschte, dat wij geneigd zijn dergelijke berichteD maar weg te laten. Nu echter schijnt het ernst te zijn. Althans komt van meer dan eene zijde het bericht, dat mevr. Toselli met haar zoon en een paar gou- veruanten de echtelijke woning ontvlo den is en te Montreux in een hotel haar intrek heeft genomen. In Zwitserland zal zij trachten echtscheiding te verkrij gen. Men zal zich herinneren, dat haar huwelijk met den pianist Toselli te Lon den gesloten is. In Französisch-Bucholz bij Berlijn heeft zich gisterenochtend een jongen van vijftien jaar doodgeschoten. Hij heeft de daad gepleegd uit vrees voor straf. Den vorigen dag had hij namelijk al spelende, een anderen jongen met zijn revolver gewond. Te Praag liggen zes personen ziek r an pokken. O.a. heeft een dokter de pokken gekregen, die een door die ziekte aan getasten Russischen banneling had be handeld. De berichten omtrent de heviger wer king van den vulkaan worden bevestigd. Een der lavastroomen beweegt zich voort met een snelheid van 10 meter per uur. Andere lava-stroomen vloeienlangzamer. In den middelsten krater heeft een instorting plaats gehad. Groote spleten vertoonen zich allerwegen. Te Busdongr, in Spanje, is een huisje, bewoond door een wegwachter met vrouw en zes kinderen, door een sneeuwlawine bedolven. De ouders werden zwaar ge wond van onder de massa te voorschijn gehaald; de kinderen zijn omgekomen. Spaansche bladen maken een statis tiek openbaar, waaruit blijkt, dat er in het vorig jaar 120,000 menschen uit Spanje naar den vreemde verhuisd zijn. De meesten dezer lieden kwamen uit Galicië, Catalonië en Almeria. Woensdag is te Pittsburg een bank- aanslag gepleegd van zóó verbluffende zaam de eene lade na de andere van haar kleinodieën-kastje, waarin zij naar iets ge- gezocht had. „Een ding verzoek ik u slechts, Frieda, laat het meisje niet vermoeden, waarom deze schikking wordt gemaakt. Het overige zal wel gevonden worden." Hij was opgestaan, had muts en rijzweep vaa den stoel genomen en was heengegaan. Toen hij de deur achter zich dicht getrokken had, sloeg de jonge vrouw de handen voor het gelaat en barstte in tranen uit. „O, tante Lotte, wat ben ik diep onge lukkig!" De goede oude dame was geheel de kluts kwijt bij dit tooneel. „In 's hemelsnaam Frieda, wat scheelt u?" „Hij houdt niet meer van mij 1" snikte het mooie vrouwtje en wierp zich in een fauteuil, „ik weet het maar al te goed hij houdt niet meer van mij „Wat, gij zijt toch niet jaloersch „En nu gaat hij naar mama, naar mama, die mij altijd berispt als een dom kind!" Schielijk sprong zij op, de blauwe portières werden opengeschoven en mevrouw van Ratenow trad statig het salon harer schoondochter binnen. „Wel, Frieda? Ik verneem daar juist van Moritz, dat gij niet recht wel zijt," zeide zij en nam plaats naast het schreiende vrouwtje. Frieda stamelde iets van hoofdpijn. „Natuurlijk!" De oude dame vatte hare hand. ,,'tls ook al te vermoeiend voor u, den godganschehjken dag met die drukte van de kinderen, ik kan dat wel, daar kunnen uw zenuwen niet tegen. Maar ik wil u een voorstel doengij zendt de kleine 1 meisjes naar school, dan heerscht er rust brutaliteit, dat hij wel vermelding ver dient. De bank in quaestie is gelegen in Kee Rocks, een der buitenwijken van Pittsburg. Vier gemaskerden tra den het gebouw binnen, en twee hun ner eischten, met een revolver in de hand, alle aanwezige specie van den kassier. Deze weigerde en werd dood geschoten, en desgelijks de directeur. Drie employé's werden zwaar gewond de bandieten, van wie er twee den in gang bewaakten, maakten zich meester van 500 dollars en kozen het hazenpad. Inmiddels was alarm gemaakt, en de roovers moesten zich door de menigte en de toegesnelde politie-mannen heen slaan om hun paarden te bereiken. Zij slaagden daarin, na enkelen der ver volgers te hebben neergeschoten. Donderdag werd uit Londen gemeld Het eerste veto-besluit, luidende dat het Hoogerhuis wettelijk de bevoegd heid zal worden ontnomen, financieele wetsontwerpen te verwerpen of te wij zigen, is in het Lagerhuis met 339 tegen 237 stemmen aangenomen. De nationalisten hebben de regeering gesteund. Voor het hof van den lijkschouwer te Letchwoith in Eugeland is een vreemde geschiedenis aan den dag ge komen. Een spoorwegklerk met name Beeton, een man en vader, had omgang gehad met een ongetrouwde vrouw. Er werd uit dezen omgang een kind geboren. Beeton beloofde voor 't kind een goed onderkomen te zoeken en haalde het van de moeder weg. Deze verlangde het na eenigen tijd terug te zien. Op haar aandringen kwam Beeton ten slotte met een kind, dat, naar zij dadelijk zag, het hare niet was. Beeton had het op straat uit een kinderwagen geroofd. Voor dezen roof werd hij gestraft met eenige maanden gevangenisstraf, die hij op het oogen blik ondergaat. In de gevangenis be kende hij aan een lotgenoot, dat hij zijn eigen kind verdronken en in deu moestuin bij zijn woning in een kool veld begraven had. De man, wien Bee ton het verteld had, bracht het aan bij de politie. Deze ging in het koolveld graven en vond het lijk van het kind. De berichten uit Peru en Ecuador luiden zeer dreigend. De correspondent van de Daily Mail te Callao seinde Woensdag, dat het volk daar de huizen van Ecuadorianen, ook die van den gezant en den consul van Ecuador, heeft opengebroken en de meubels op straat verbrand. Ecuado rianen doen in hun steden tegenover Peruanen desgelijks. Te Guayaquil is op Peruaansche ffoombootengeschoten. in huis, kind, en gij behoeft u niet meer te ergeren over de gouvernante. Wat zegt gij daarvan?" De jonge rrouw richtte zich snel uit hare liggende houding op, maar zij had geen tijd om een antwoord te geven. „Elze Hegebach blijft mijn gezelschaps juffrouw hier in huis, lieve kind," vervolgde zij met iets beslist in de stem, „en als zoodanig zal ik haar tegen iedere beleediging weten te beschermen, Frieda I" Frieda was bleek geworden. „Zoo heb ik het niet gemeend," zeide zij schreiend. „Waar is Elze? vroeg haar schoonmoeder. „In de kinderkamer; zij geeft rekenles," antwoordde Frieda deemoedig. „Ik hoop u hedenavond boven aan de theetafel te zien," vervolgde mevrouw van Ratenow. „Tante Lotte, ik verzoek u, op tijd te komen. De Bennewitzer heeft belet gevraagd." „Dat is nu al de derde maal binnen veertien dagen," zeide Frieda en stond op. „Vroeger kwam hij nooit, of in ieder geval maar hoogst zelden." „Natuurlijk! Jaren lang had hij een suk kelende vrouw, en tot nu toe droeg hij zwaren rouw. Zal ik 't genoegen hebben u hedenavond te zien?" vroeg zij nogmaals. „Het spijt mij, mama, wij zijn op de thee gevraagd bij mevrouw van Z." „Elze ook?" Zij was verzocht, maar bedankte." „Nu, ik hoop niet bij mijEn de oude dame knikte haar schoondochter vriendelijk toe, zeggende: „Adieu, kindlief, als gij het goedvindt zendt mij dan de kleinen een poosje." En zij verliet het vertrek, haar zich in al haar rechten gekrenkt meenende schoondochter aan hare gedachten over latende. Wordt vervolgd). Naar het Duitsch VAX

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1