E n vergadering van burgers, te Lima viden en bijgewoond, zegt men, uoor 40,000 menschen, eischten oorlog met Ecuador. Naar de Daily Mail uit N?w-York verneemt, vreest de Amerikaanscbe re vering, dat een oorlog tusschen Peru -li Ecuador heel Zuid-Amerika zou meesleepen. Reeds trekken Chili en Columbië openlijk voor Ecuador partij le-moods zullen zij het gewapenderhand doen. PIaa(ael(}li I\leiiwa. Heusden, 9 April. De beide opleidingsschepen der Konink lijke Marine, welke Woensdagmorgen onze stad in de richting Den Bosch passeerden, zijn Donderdag teruggekomen en de Berg- sche Maas afgevaren. Waarschijnlijk houden zij een oefentocht. -Werden kort na de opening van den Nieuwen Maasmond door de Woudrichem- .sche visschers, die, om eenigszins schadeloos gesteld te worden voor het afsnijden van bun vischwater, alhier beoosten de stad ochten visschen, honderden elften gevan- en, thans hebben zij na enkele dagen ge- vischt te hebben, wegens totaal gemis aan t-lft deze vi8scherij moeten staken. Het gure weder schijnt van grooten invloed op de elftvangst te zijn. Aan het te 's-Bosch gehouden schrif telijk examen ter verkrijging van de acte van bekwaamheid als onderwijzer en on derwijzeres namen 202 candidaten deel, waarvan niet minder dan 7 leerlingen en 1 oud-leerling van de Rijksnormaalschool alhier. Werkendam. Donderdag 1.1. ver gaderde ten herberge van H. J. v. d. Steen hoven de Werkliedenvereeniging „Een dracht". Aanwezig waren ruim 60 leden. Na opening der verg. door den voorz. werden de notulen gelezen en onveranderd goed gekeurd. Vervolgens deed de penningm. rekening en verantwoording. Uit dierekening bleek, dat in de afgeloopen 3 maanden was ontvangen f 690.42 en uitgegeven f 560.18, zoodat over dien tijd het batig slot groot was 130.24. Het reservefonds bedroeg 1 April f 1096.41, het kapitaal f 1417.79, terwijl bij den penningm. op dien datum in kas was f 185.93. Het een en ander werd nagezien door de leden P. v. d. Heuvel, D. M. van Andel en W. C. Visser Sr. Bij monde van Van Andel werd den penningm. dank ge zegd voor zijn prompte boekhouding en de wensch uitgesproken dien functionaris nog lang als zoodanig te bezitten. Alles was in orde bevonden. Het bestuur zeide verder, dat't het voorstel van J. Vink om jongens van 16 jaar als leden toe te laten niet overnam, omdat die in de vergadering g-en zelfstandig oordeel konden vellen. Vink zeide, dat zijn bedoeling was geweest ze geen stemrecht te geven. Het bestuur vond met D. Koman, dat er nog genoeg inoiischen waren boven de 18 jaar die lid konden worden en spoorde ieder aan om te doen wat laatstgenoemde had gedaan, namelijk 6 nieuwe leden aangebracht. De voorz. bracht d;iarvoor Koman dank. V lat D. Koman nog opgemerkt had, dat mige leden niet ter vergadering kwa- men, omdat ze in geen herberg wilde ko men, en de voorz. had opgemerkt, dat alle vergaderingen een heel kalm en net verloop hadden en hij dus niet voor verandering nas ook met het oog op de kosten van buur der Nutszaal en hij bovendien ge loofde, dat die menschen toch niet zouden komen en het den schijn had of ze zich een vernisje godsdienst wilden geven, wat ook Koman geloofde, werd door J. Vink het denkbeeld geopperd of het Nut de zaal niet voor niets zou willen geven, waarna liet bestuur beloofde in deze te zullen doen wat het kon. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering gesloten na mededee- ling dat W. van Veen Az. en K. Schaddelee Pz. als leden waren toegelaten. Aalburg. Juist over de groote Maas brug, nabij deze gemeente, is, evenals op lal van andere plaatsen, vanwege den A. N. W. B. een prachtige wegwijzer geplaatst. Deze wegwijzer is wel de voornaamste in het Land van „Heusden en Altena". Hij wijst o.a. aan de richting Gorinchem DussenZalt-Bommel en tal van andere tusschen gelegen plaatsen. Eigenaardig is het, dat zich aan deze wegwijzer een arm bevindt, welke de gesloten wegen voor automobielen aanwijst. Meeuwen. Donderdag 21 dezer zal alhier de candidaats tel ling plaats hebben voor een lid van den gemeenteraad, ter vervulling van de vacature J. L. Sprang. Zaltbonilliel. Gisteren had de ver pachting plaats der hooi- en weilanden, twhoorende aan het Groote Bommelsche Gasthuis. De opbrengst bedroeg f 14642, tegen f 15876 in 1909 en f 14608 in 1908. Gisteren had de jaarlijksche verpach ting plaats der hooi- en weilanden in Bom- meier- en Tielerwaard, behoorende aan deze gemeente. De totaal-opbrengst bedroeg f 16374, tegen f 16152 in 1909 en f15118 in 1908. Het gras der wallen bracht op f 86, in 1909 bedroeg dit f 68. Cüeertruideiiberg;- Door den heer John. Allard alhier, is het voornemen kenbaar gemaakt om te bedanken als lid van den Gemeenteraad. Woildrichcm. Door de mare- ohausseé's alhier is bekeurd J. J. van T., wegens het visschen zonder akte of vergun ning in Staatswater te Giessen. l'een. Zijn de prijzen der vette varkens hoog te noemen, ook de prijzen der biggen zijn zeer hoog. Werd gewoonlijk circa f 8 gegeven, thans wordt voor zulk een big van f 12 tot f 15 besteed, 't Gevolg zal dan ook zijn dat dezen zomer bij vele mingegoeden de kooi ledig zal zijn. Naar wij vernemen is de zangvereen. „Excelsior" alhier, voornemens op Hemel vaartsdag a.s., eene uitvoering te geven in het muzieklokaal van den heer Jiskoot. Wegens de drukke werkzaamheden is de vereeniging „Leert Elkander" voor nemens hare studies voor den tijd van 3 maanden te staken. Het fanfaregezelschap „Wilhelmina" gaf Donderdagavond voor zijne eereleden en donateurs de eerste uitvoering in het daartoe pas ingerichte vereenigingslokaal Alle nummers van het programma kwamen op hoogst verdienstelijke wijze tot hun recht, geen oogenblik van onzekerheid viel waar te nemen, zuiver en helder was de intonatie, kortom alles gaf blijk van ernstige studie en juiste opvatting. Hulde daarvoor aan den energieken direk- teur, den heer Spiero, van 's Bosch. De komische voordrachten vielen, als atijd, bizonder in den smaak, er werd hartelijk gelachen en uitbundig toegejuicht. Men kon het allen aanzien, zoowel hoorders als executanten, dat men gezellig en opge wekt bij elkander was om een genoegelij ken avond door te brengen in „eigen huis". Aan de heeren gebroeders Jiskoot komt een woord van lof toe voor de doortastende wijze waarop zij het „zijn of niet zijn" der uitvoeringen hebben opgelost. Het lokaal is ruim en luchtig, keurig afgewerkt en met voldoende plaatsruimte Niet weinig werd de feeststemming ver hoogd door de tegenwoordigheid van den beschermheer den WelEdel. heer G. H Jiskoot van Amsterdam, die blijk van zijne belangstelling wilde geven, door deze eerste uitvoering in het nieuwe lokaal met zijne echtgenoote te komen bijwonen. Met blijde fanfares werden de heer en mevrouw Jiskoot bij het binnentreden der zaal door het orkest welkom geheeten. Nederhemert. (N.z.) Woensdag morgen viel het 3-jarig dochtertje van M. de Weert alhier, in een onbewaakt oogen blik in eene sloot bij het huis. Een buur meisje, dat toevallig de was ging spoelen zag tot hare ontzetting het kind, dat reeds gezonken was, liggen en redde het. Gelukkig waren de levensgeesten nog niet geheel geweken. Bij de Donderdag van Rijkswege ge houden peiling op de afgedamde Maas alhier bleek de grootste diepte slechts 1.35 M. te bedragen. Voor diepgeladen schepen zou deze rivier dus onbevaarbaar zijn. (Welseind). Dinsdag mocht het onzen visschers, gebroeders Oomen, gelukken den eersten elft te bemachtigen, waarvoor zij f 3 ontvingen. Deze heerlijke zeevisch wordt ieder jaar schaarscher en bijgevolg duurder. Evenals de zalm zal de elft voortaan alleen op den disch der aanzienlijken kunnen prijken. Capelle. In den loop dezer week hebben verschillende personen een proces verbaal opgeloopen wegens het doorgaan of rijden onder de afsluitboomen der Staats spoor nabij het station Kaatsheuvel-Capelle men laat daar echter de boomen dikwijls wel te vroeg zakken. Soms 15, ja 20 min. voor het passeeren van den trein. Oailiereil- Dinsdagmiddag kwam de landbouwer A. S., komende met paard en kar van de markt te Zaltbommel, onge lukkig terecht. Verscheidene marktbezoe- kers hadden op de kar plaats genomen. Bijna thuis zijnde overkwam hun het onge luk dat een streng brak en de kar met eenige personen (anderen sprongen er intijds af) naar beneden tuimelde, met het nood lottig gevolg dat H. v. d. W. er onder terecht kwam en met veel moeite er onder uit gehaald werd, inwendig ernstig ver wond. De materiëele schade was gering. Sprang. Maandagavond 4Aprilj.l. trad in openb. vergadering voor de jonge- lingsvereen. op Gereformeerden grondslag „Timotheus" op, den heer H. Both, met het reeds aangekondigde onderwerp: „Onze roeping tegenover den geest des tijds". Na een woord van inleiding, behandelde spr. de navolgende punten: le. De ver schillende stroomingen des geestes die door ons volk gaan. 2e De roeping die wij tegen over dien geest hebben te vervullen. Door den spr. werd opgemerkt, dat, bij het vele goede dat er is waar te nemen, er veel, zeer veel verkeerds is waar te nemen. Tal van voorbeelden haalde spr. ter ilustratie aan. Vervolgens betoogde spr. dat het de roeping van elk Geref. jongeling was, tegen over dien verkeerden geest pal te staan, met het zwaard des geestes in de hand. Ten slotte wees spr. er op dat de H. Schrift het arsenaal is waarin alle strijdmiddelen zijn te vinden. Door enkele der aanwezigen werd met den spr. van gedachte gewisseld, die alle door hem op zeer bevredigende wijze werden beantwoord. Deze vergadering door den voorzitter J. A. de Rooij, met gebed, het lezen van een gedeelte uit Gods woord en een kort inleidingswoord geopend, werd door J. J. Dalmaiier met dankgebed gesloten. Hoogst voldaan ging een ieder huiswaarts. Raamsclonk. In de hedenmorgen gehouden Raadsvergadering, waarvan het uitvoerig verslag in het volgend nummer zal voorkomen, werden de navolgende punten behandeld. 1. Ingekomen stukken. 2. Aanbieding verslag van den toestand der gemeente over 1909. 3. Schrijven van H.H. Ged. Staten inzake de verordening tot regeling van den omvang van het onderwijs op de O. L. scholen in deze gemeente, met advies van de plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 4. Adres van P. H. Speetjens, gemeente veldwachter te Raamsdonkveer, om betere huisvesting, met ontwerp-besluit. 5. Voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in het plan der bestrating van wegen. 6. Voorstel van B. en W. tot verkoop van oude schoolbanken, alsmede van bouw materialen bestaande in eene partij hout waren. 7. Schrijven van B. en W. houdende toezending van een door hen ontworpen legger tot wijziging van den legger van de openbare wegen en voetpaden in deze ge meente. 8 Schrijven van den waarnemend direc teur der N. V. Electriciteits mij. „Raams- donk" te Raamsdonk inzake verhuring van het bovenhuis van het voormalige post kantoor. 9. Adres van J. H. Schoenmakers om vrijstelling van het bepaalde bij art. 7, 2e lid der bouwverordening. 10. Vaststelling primitief kohier der be lasting op de honden. 11. Ontwerp-besluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1909. 12 Ontwerp-besluit tot het verleenen van toestemming van af- en overschrijving uit den post voor onvoorziene uitgaven der begrooting, dienst 1909. 13. Adres van de N. V. Electriciteits Mij„Raaamsdonk" te Raamsdonk houdende verzoek de aan haar voorloopig toegestane gelden ad f 35000, op le hypotheek te vervangen door het nemen van aandeelen tot een bedrag van 25000. 14. Reclames tegen aanslagen H. O. Heden herdacht de familie Johs. Schoenmakers onder vele blijken van be langstelling haar 25-jarig huwelijksfeest Het moge de alom geachte fa ilie S. gegeven worden, dat dit zilveren jubileum door het gouden huwelijksfeest worde gevolgd. Raamsdeiikveer. Het gelukte eergisteren den marechausseé alhier, dank haar actieviteit, de hand te leggen op twee individuen, B. Netten en J. Fijneman, op wie reeds lang de verdenking viel van meerdere diefstallen welke den laatsten tijd alhier en in den omtrek plaats hadden. In den nacht van Zaterdag op Zondag j.l. werd bij den landbouwer Avontuur, wonende op een buitenpolder „De Gijster" in den Biesbosch onder Made en Drimme- len, ruim 100 K.G. spek gestolen, hetwelk echter eerst Maandag morgen ontdekt werd. Onmiddellijk werd aangifte bij de ma rechausseé gedaan en viel de verdenking op bovengenoemde gearresteerden. Bij de huiszoeking bij eene genoemde werd niets ontdekt, doch toen de brigadier de heer Weda buiten kwam, viel het hem op, dat de hond steeds om een houtschelft bleef snuffelen, hetwelk hem aanleiding gaf ook de houtschelft te doen omzetten. Toen B. N. hiermede half gereed was, en de brigadier de geheele omzetting der schelft gelaste, wilde N. nog een poging wagen om uit de voeten te komen, door onder voorwendsel van dorst te hebben zich te verwijderen om te gaan drinken. Hiertoe gaf de brigadier echter geen kans, en toen N. merkte dat hij den dans niet ontspringen kon, deelde hij rondweg mede, dat ze 't spek zouden vinden, 't welk dan ook bleek waar te zijn. Geheel onder op de schelft werden drie groote stukken spek, ruim 50 K.G. wegende, gevonden. Nu had ten huize van J. F. huiszoeking plaats, hier was men echter niet zoo ge lukkig, alhier werd slechts een 30 K.G. boter, vermoedelijk eveneens van diefstal afkomstig, gevonden. N. heeft echter de politie verklaard, dat F. de overige helft van het ontvreemde spek heeft en hetwelk men hoogstwaarschijnlijk in aller haast bui ten de bakens in den Amer heeft geworpen. Hedenmiddag trok de burgemeester verge zeld van rijks- en gemeentepolitie er op uit om aldaar te dreggen. Woensdagmiddag bevond zich een wagen van Van Loon waarvan de as warm geloopen was, op de tramrails nabij Maton. De tram van 3.27 uit Oosterhout moest circa uur wachten, voor zij haar weg naar Den Berg kon voortzetten. Door mid del van kelder winden moest men den z wa ren wagen van de rails verwijderen. 11910, te verhuren tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 80. Op voorstel des voor zitters, die zegt, dat van het voornemen tot onderhandsche verhuring door Burge meester en Wethouders den 12 Maart 1910 openbare kennisgeving is gedaan, en daar tegen bij hen geen bezwaren zijn ingeko men, wordt met algemeene stemmen be sloten het verzoek in te willigen. 9. Verzoek van A. H. Gouda, gemeente veldwachter, hem een vergoeding te willen toekennen voor het schoonhouden van het gemeentehuis. Besloten daarvoor jaarlijks tien gulden op de begrooting te noteeren. 10. Voorstel van Burgemeester en Wet houders te doen bouwen een arrestanten lokaal met annex schuurtje voor den ge meenteveldwachter, waarvan de koBten ge raamd worden op f 150. Dienovereenkom stig besloten. 11. Verzoek van P. M. Hommel alhier hem eervol ontslag te willen verleenen als lantaarnopsteker. Besloten het gevraagde ontslag met ingang van heden te verleenen, terwijl in diens plaats tot wederopzeggens, op een jaarlijksche bezoldiging van f40, wordt benoemd A. M. van de Poorte, schoen maker te Vrijhoeven Cappel, die bereids te kennen gegeven heeft gaarne een benoe ming als zoodanig aan te nemen. 12. Verzoek van J. Kuipers, ambtenaar van den burgerlijken stand, belast met den algemeenen dagelijkschen dienst hem eervol ontslag te willen verleenen als ambtenaar van den burgerlijken stand. Het gevraagde ontslag wordt verleend en ter aanvulling dier vacature, waarvoor een aanbeveling van twee personen, waarop geplaatst zijn: M. Kuipers, secretaris en D. de Roon, koop man, beiden te Vrijhoeven-Cappel, benoemd M. Kuipers, die verklaart de benoeming aan te nemen, onder dankbetuiging vcor bet vrijwel unanieme vertrouwen, dat de heeren wederom in hem hebben gesteld (5 ste;i men op M. Kuipers en 1 stembriefje blanco.) 13. In de plaats van M. Kuipers, aan wien eervol ontslag wordt verleend als schatter der dranklocaliteiten, wordt be noemd J. Kuipers, biervoor vermeld. 14. Vaststelling kohier hoofdei, omslag 1910, waartoe de raad in geheim comité overgaat. In de geheele Betuwe en vooral in de Tielerwaard heerscht een buitengewoon levendige handel in exportvarkens. Behalve naar Engeland, voor welk land in den laatsten tijd honderden stuks werden op gekocht en aan de exportslachterijen hier te lande afgeleverd, is de uitvoer naar Zwitserland aanzienlijk. De varkens voor dit land bestemd, de z.g. zouter, zijn zwaar der dan die voor Engeland en gelden 24 ct. per pond. Rekent men nu nog de we- kelij ksche afleveringen voor de groote slach terijen in ons land, dan is het niet te verwonderen dat de prijzen, in het bijzonder die van jonge biggen, zoo hoog genoteerd zijn. De opkoopers besteden voor 7- 9- weeksche biggen van f 12 tot f 16 per stuk. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Vrijhoeven-Cappel, gehouden op Dins dag 5 April. Tegenwoordig de Burgemeester en alle leden, behalve de heer P. van der Schans De voorzitter opent de vergadering, waar na de notulen der vorige bijeenkomst wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen 1. Processen-verbaal van kasopneming d.d. 22 December 1909 en 1 April 1910, waaruit blijkt, dat de boeken behoorlijk waren bijgehouden en de vereischte bedra gen in kas werden bevonden. 2. Afschrift van het besluit d.d. 2 De cember 1909, van de Ged. Staten, houdende goedkeuring der begrooting, dienst 1910, bedragende in ontvangst en uitgaaf beiden f 6641,49*. 3. Afschrift besluit, d.d. 2 December 1909, van de Ged. Staten, dat geen termen zijn gevonden den aanslag in den hoofd, omslag van A. A. Moonen te verminderen. 4. Verslag volkshuisvesting over 1909. 5. Gemeenteverslag 1909. 6. Verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1909. 7. Provinciaal blad 2 van 1910, houdende regeling der jaarwedden van de gemeente ontvangers in Noord Brabant, waaruit blijkt' dat de jaarwedde van den gemeente-ont vanger met f 20 is verhoogd. Al deze stukken werden voor kennisge ving aangenomen en besloten die sub 4, 5 en 6 ter secretarie voor de leden ter inzage te leggen. 8. Een verzoek van de Wed. Hoefnagel alhier om haar het voormalige tolhuisje weder voor vier jaren, ingaande 1 Mei Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Geertruidenberg, gehouden op Vrijdag 1 April. Tegenwoordig met den voorzitter 5 leden. Afwezig met kennisgeving de heer Allard. Alvorens de vergadering te openen dankt de voorz. de leden voor de deelneming bij het overlijden zijner echtgenoote betoond. 1. Notulen van de vorige vergadering. Deze worden na lezing onveranderd goed gekeurd. 2. Voorstellen van den heer Bammens inzake de gemeenteleernngen. Na eenige discussiën stelt de voorz. voor de stukken verder ter secretarie ter lezing te depo- neeren; waartoe met onthouding van den heer Bammens met alg. st. werd besloten. 3. Verzoek van belanghebbenden om de gaslantaarns te laten branden tot het dag licht. De voorz. deelt mede, dat de Gas- commissie adviseert, alleen de lantaarn bij de vuilnisbelt te laten doorbranden. Het voorstel om slechts één lantaarn bij de vuilnisbelt te laten doorbranden, wordt in stemming gebracht en aangenomen. Tegen de heeren Bammens en Scherp. 4. Verzoek van vertrokken inwoners om terugbetaling van te veel betaalden hoof- delijken omslag. In drie gevallen wordt conform het voorstel van B. en W. met alg. st. besloten. 5. Verzoek van het bestuur der „Hanze" om gebruik van twee lokalen der openb. lag. school. B. en W. stellen voor het ver zoek toe te staan, mits het bestuur zelf zorgt voor het aanmaken en aanhouden der kachels; aangenomen met alg. st. 6. Eenige wijzigingen van eenige posten op de Gemeentebegrooting dienst 1909. Al dus wordt besloten. 7. Verzoek van het bestuur van het Groene Kruis om een bijdrage in de kosten eener tentoonstelling te Utrecht. Na eenige besprekingen vraagt de voorz. of de leden de zaak nog eens in overweging willen nemen, daar het nog tijd genoeg is eene beslissing te nemen in de volgende verga dering. Aldus wordt besloten. 8. Verzoek van mej. N. Meijers om eer vol ontslag als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openb. lag. school alhier. Wordt besloten dit ontslag eervol te verleenen. 9. Benoeming van een lid in de commissie voor den hoofdelijken omslag. Bij le en 2e stemming verkrijgen de heeren Bammens en Smets elk 3 st.; bij de >e stemming is een blanco biljet inge leverd en verkrijgt de heer Smets 3 en de heer Bammens 2 stemmen. De heer Smets verklaart de benoeming aan te nemen. Hierna gaat de raad over tot gesloten zitting. Riiiiienlund. H. M. de Koningin heeft een belang rijke gift doen toekomen aan het Haag- sche comité, dat zich gevormd heeft ter ondersteuning der nagelaten betrekkin gen van de omgekomenen bij het ver gaan van het stoomschip Prins WilemlI. H. M. de Koningin heeft afwijzend beschikt op de verzoeken om gratie van en voor den heer C. Suitgever van het Rotterdamsch Nieuwsblad, van de hem opgelegde gevangenisstraf van drie dagen, wegens smaad jegens mr. Slob, vroeger advocaat te Rotterdam. Men meldt aan de N. R. Ct., dat, op een daartoe door Z. K. H. Prins Hendrik geopperd denkbeeld, in over weging is de instelling van een medaille of eereteeken ter erkenning van trouw en toewijding, betoond bij de verple ging van zieken, gewonden en hulp behoevenden. Het Nederl. Correspondentiebureau in den Haag meldt: Met zekerheid kan worden medege deeld, dat 't niet in het voornemen ligt, den verjaardag van Prinses Juliana te maken tot een gelegenheid voor het verleenen van een reeks koninklijke onderscheidingen, zooals verleden jaar naar aanleiding van de geboorte van de Prinses is geschied. Veeleer kan men aannemen, dat 't in de bedoeling der regeering ligt, in het vervolg eenige soberheid te betrach ten in de voordrachten tot het toeken nen van ridderorden. De Staatscourant meldt; Op grond van ontvangen ambtelijke berichten wordt aan belanghebbenden dringend ontraden .zich te laten aan werven als arbeider bij den bouw der spoorwegliju Madeira—Mamora, in Bra zilië. Het klimaat aldaar wordt zeer gevaar lijk voor de gezondheid geacht. Aan een ieder die niet werkelijk land bouwer is en niet over eenige middelen beschikt, moeten ten sterkste worden ontraden naar Brazilië te emigreeren. Het Wbld. v. d. Nnordbr. Chr. Boe- ronbond schrijft: Er is in onze goede provincie een zanddorp, waar de boertjes hard, zeer hard om den kost hebben te tobben. In datzelfde dorp woont een rijk heer, die, zooals het meer gebeurt, liever hazen en konijnen ziet dan boeren. Aan zijn oppasser beloofde hij honderd gul den, als hij zorgde, dat in één jaar 1000 konijnen konden geschoten worden op een terrein, waar vroeger nauwelijks één konijn te vinden was. De oppasser kweet zich zoo uitstekend van zijn taak, dat er niet 1000 maar 1300 werden ge schoten. Nog zoowat 300 bleven er over, maar een groot aantal andere beesten zijn elders gehaald en er bijgezet. De boeren klagen en kermen steen en been en in Den Bosch worden akten op schadelijk gedierte uitgereikt. Maar zie, een van de boeren, die zulk 'n akte bekomen heeft, heeft ook grond in huur van dien grooten heer en om dat hij over den grond van den heer naar zijn land rijden moet, wordt hem de weg versperd. De boer gaat naar een advocaat en breekt den weg open, maar nu verschijnt een oppasser, die hem aankondigt, dat hij over den weg rijden mag, als hij zijn akte verscheurt. Dat is waarlijk groot nieuws in de jachtquaestie. De autoriteiten geven de boeren permissie, maar een dorpsheer dwingt de boeren om ze te vernietigen. Zoo iets hebben wij nog nooit ge hoord. Zijn de heeren jagers dan zoo verliefd geworden op de langooren, dat zij hun verstand kwijt zijn? Zien zij niet in, dat zij hun eigen ruiten in gooien? Aan het bestuur van den Boe renbond geven wij den raad, dat zij de heele geschiedenis aan den minister van landbouw meedeelen. Het zal hem stof leveren voor de nieuwe jachtwet, die binnenkort in de Kamers behandeld zal worden. PREDIKUEllRTËW, 10 April. Hemden, vm. 10 u. ds. Lans uit Doeveren, 's avonds geen dienst. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 6 u. Geref. kerk (Putterstraat) nm. 6.u. ds. Laatsman. Werkendam, vm. 9.30 en nm. 6 u. Van der Pol. Geref. kerk A, vm. 9.30 en nm. 6 u. ds. Rispens. Geref. kerk B, vm. 9.30 en nm. nm. 6 u. ds. Osinga. Geref. kerk vm. 9.30 en nm 2 u. ds. Both. 2 u. ds. P. van 't Zand. 2 u. ds. Rennes. Chr. Geref. kerk vm. 9 u. en nm. 2 u. leeskerk. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2,30 u. ds. Vonk. lidmaten. Nm. 2 u. voorbereiding. Geref. kerk, vm. 9.30 en nm. 1.30 u. ds. Brouwer uit Oost wende. Giessen, nm. 2 u. ds J. B. Benders. Heesbeen, nm. 2 u. ds. Trillaard. Geref. kerk vm. 9.en nm. 2 u. de heer A« Oost. Aalburg, vm. 9.30 u. ds. Trillaard. Aalst, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. Luteijn. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2 u. leeskerk. Almkerk, vm. 9.30 u. ds. Montijn. Andel, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. A. B. v. d. Put. Baardwijk, vm. 10 u. ds. Louwe Kooijmans. Babyloniénbroeknm. 2 u. dienst. Brakel, vm. 9.30 u. ds. Dekker van Gameren. Besoijen, vm. 10 en nm. 2 u. ds. Dierkens. Capelle, vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. J. J. Ruijs. Geref. kerk vm. 9.30 en nm. 2 u. ds. A. Brummelkamp. Capelle (Loonschedijk) vm. 9.30 en nm. Doeveren, nm. 2 u. ds. Lans. Drunen, vm. 10 u. ds. Van der Hofif. Drongelen, nm. 1.30 ds. Van Asch. Dussen, nm. 2 u. ds. Klomp uit Meeuwen. Geref. kerk vm. 9.30 u. en nm. Eethen, vm. 9,30 u. ds. Van Asch, Gameren, vm. 9,30 leeskerk, nm. 6.30 u. ds. Dekker. Genderen, vm. 9.30 u. ds. Koolhaas. Bevest. Herpt, geen dienst. Meeuwen, vm. 9.30 u. ds. Klomp.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2