Het Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de ilommeierwaard. TWEEDE BLAD ilbonne's, Hagelslag. Hagelslag BÖUMM, elieeloiitlioiiikrs- kOEEIEIIllS. Sigareah&ndel. Msrk TUX Aim. puike sipar voor reclame. Koninklijke Rotterdamsche Betonijzer Maatschappij LAN ff ABM Co., Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2948. Zaterdag 28 Mei 1910. Eene lekkernij voor bo terham en beschuit. bevordert den eetlust bij kinderen. Uitsluitend verpakt in cartons. Prijs per carton, 1 ons, 16 cent. naast de Pastorie - 100 stuks f 1.30. V TT N t T tanden a f 2.- R u J 1 Gebitten a f 40. 's-BOSCH, Kolberstraat 17, JACQ. DE BRAVE, Ontwerpen en Uitvoering van alle RETON-IJZERWERKEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor DUIKERS. UuD VAN VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/, ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. De berichten over de overstroomingen in het Zuiden van Frankrijk duren voort. De Aude is over hare geheele lengte buiten hare oevers getreden, waardoor een aantal boerderijen geheel onder water staan, bruggen zijn weg geslagen en molens zijn ingestort. De Garonne en de Arège zijn nog niet over- geloopen, maar met hare zijrivieren en beken is dat reeds het geval. Vele fa brieken, huizen en schuren in die streek zijn reeds vernield. In het departement Tarn zijn de verwoestingen ontzaglijk de oogst is er vernield, veel vee is er verdronken, de wegen zijn onbruikbaar geworden, fabrieken zijn ingestort enz. De Sultan van Marokko heeft aan den deken van het diplomatieke corps te Tanger mededeeling gedaan van zijn besluit om de folteringen in zijn rijk af te schaffenWaarschijnlijk zal hij dat echter wel niet uit vrije beweging hebben gedaan maar door de vreemde gezanten ertoe zijn uitgenoodigd. De politie van Portugal is thans in het bezit van een lijst van 1148 per sonen, allen betrokken bij den konings moord. Nochtans wacht de regeering nog op nadere aanvulling, voor zij tot hande len overgaat. Zestien welbekende poli tieke personen moeten onder de ver dachten zijn; de leiders schijnen vier groepen van twintig samenzweerders te hebben opgesteld langs den weg, dien de koninklijke stoet dien dag volgen zou, zoodat, ware de eerste afdeeling niet geslaagd, de andere het bloedige werk toch zouden volbracht hebben. Bij de volkstelling, die in de Ver- eenigde Staten gehouden is, is geble ken, dat in de Californische stad Flo rence een oud echtpaar woont,dat ver moedelijk het oudste der wereld is, want de man is 110 de vrouw 107 jaar oud. Sedert 90 jaar zijn zij gelukkig getrouwd. De man is in 1800 in Nieuw Mexico uit Fransche ouders geboren, de viouw drie jaar later in Mexico. In 1820 zijn beiden te Santa Fé getrouwd. Van hunne 10 kinderen leeft er nog een, een grijsaard van 85. Uit Tsjoeangsjia (30 mijl N.W.lijk van Sjangsja) is bericht gekomen dat de opstandelingen een aantal gebouwen hebben verbrand. De autoriteiten zijn gevlucht en hebben de stad in handen van de opstandelingen gelaten. Een bende volks trekt langs den grooten weg Noordwaarts. Verscheiden dorpen langs dien weg zijn totaal vernield. De Duitsche Telegraaf maatschappij verneemt nog uit Shanghai, dat in Midden- en Zuid-China de vijandige stemming tegen de buitenlanders toe neemt. Als oorzaken voor de onlusten noemt het telegram de rijstschaarschte en de overijlde invoering van hervormingen, ofschoon China niet beschikt over ge noeg mannen van voldoende kennis en ervaring om die hervormingen met verstand en beleid in te voeren. Ook het houden eener volkstelling had kwaad bloed gezet, want het mindere volk zag daarin een voorbode van de invoering van nieuwe belastingen. In den aanvang richtte de toene mende ontevredenheid zich tegen de autoriteitenmaar nu teekent zich over al in China een streven om de bewe ging af te leiden op de buitenlanders. In de Chineesche inlandsche pers wordt ook weer het gerucht gecolporteerd, dat de buitenlandsche mogendheden een verdeeling van China voor de naaste toekomst voorberei !en. De regeering te Peking staat zelf niet sterk genoeg om met kracht op te tre den tegen de verspreiders van deze ge vaarlijke geruchten. In China worden tegenwoordig op groote schaal graven ontwijd, om aan menschenhaar te komen, dat vooral naar Parijs wordt uitgevoerd. De on derkoning van Kanton heeft zich daar om genoodzaakt gezien, deze grafschen- ners met de doodstraf te bedreigen. De volledige uitslag der senaats-ver kiezing in Spanje is als volgt: Gekozen zijn 103 ministerieele liberalen; 3 vrije liberalen42 conservatieven5 regio- nalisten; 4 republikeinen; 5 katholie ken; 4 Carlisten; 2 onaf hankelijken. Naar uit Rome gemeld wordt, ver keert men daar zeer onder den indruk van den geheimzinnigen zelfmoord van drie personen. Eerst schoot zich een artillerie-officier, die pas verloofd was, voor het hoofd. Hij liet een brief ach ter voor zijn 16-jarigen broer. In dien brief zat een ander briefje, dat echter eerst mocht geopend worden nadat die jongere broeder meerderjarig zou zijn geworden. Het briefje werd echter toch geopend en daarna hebben de verloofde van den officier en diens jongere broe der zich ook van het leven beroofd. De moordenaar van baron de Mon- trond, den ouden heer, die verstikt en met een schot in het hoofd te bed ge vonden werd op zijn kasteel bij Cher bourg, is gepakt. Het is een jongen vau 19 jaar, die bij zijn aanhouding het horloge van den baron en nog en kele van dezen afkomstigo kleine voor werpen op zak had. De moordenaar maakte een suffen indruk en scheen niet goed te beseffen welke rreeselijke misdaad hij bedreven heeft. De Porte heeft de aandacht der be schermende mogendheden gevestigd op het feit dat de kadi van Rhetynino niet door de Kretenzer regeering erkend is omdat hij heeft geweigerd den eed van trouw aan den Koning van Grie kenland af te leggen. Volgens inlichtingen van goede zijde beraadslagen de mogendheden over de tegen de Kretenzers te nemen maat regelen in geval zij de Mohammedaan- sche afgevaardigden van de zittingen der Kamer mochten blijven uitsluiten. In dat geval zouden de mogendheden weder overgaan tot de aanstelling van een hoogen commissaris. Te Sunderland heeft een man zijn vrouw en vier kinderen den hals af gesneden en toen getracht het zich zelf te doen, maar hij zal er het leven waar schijnlijk afbrengen. Het gezin woonde sedert enkele weken in een klein huisje De man had al jaren niet gewerkt; ver scheiden van zijn verwanten hebben in een krankzinnigengesticht gezeten. Tweemaal was do vrouw voor den po litierechter geweest om zich te bekla gen, dat haar man haar mishandelde, en had zij verzocht van hem verlost te worden, maar telkens had de goede magistraat de vrouw belezen om te vergeven en te vergeten. De man be weert, dat zijn vrouw hem ontrouw was, maar men gelooft dat niet. Koningin Eugenia Victoria van Span je i8 van een levenloozen zoon beval len. Haar toestand is zeer bevredigend. Naar de Times uit Petersburg ver neemt, is men daar verstoord, dat de prins van Montenegro nu, terwijl Kreta zooveel moeilijkheden geeft, de kwestie heeft opgeworpen om zijn land tot een koninkrijk te verheffen. Te Barcelona is een tweede bom ont ploft, die evenmin als de eerste men- schen gekwetst heeft. In de stad heerscht evenals te Madrid groote ontsteltenis over dit hernieuwd optreden der ter roristen, die zich zeven maanden rus tig gehouden hebben. De Daily News wijst op het gevaar, dat er gelegen is in de weigering van den groot-moefti van Egypte om de terechtstelling van Wardamai, den moor denaar van Boetras pa?ja, te bekrach tigen. Het blad is het geheel oneens met hen, die betoogen dat de goed keuring van den groot moefti overbo dig is, want hij is het hoofd der mu zelmannen in Egypte, die, evenals el ders levende Mohamedanen, zeer ge krenkt zouden zijn, indien Wardanai, tegen deD zin van den groot-moefti in, terechtgesteld zou worden. De Daily News hoopt, dat het hof van cassatie Wardanai's doodvonnis niet zal bekrachtigen. Het zou krank zinnig zijn dit vonnis ten uitvoer te brengen, daar men daarmede met het geheele Mohamedanisme in strijd zou komen. Te Madrid is een bom ontploft bij het gedenkteeken, dat opgericht is ter nagedachtenis van de slachtoffers, die bij den aanslag van 31 Mei 1905 geval len zijn. De man, die den bom neer legde, is aangehouden, doch pleegde daarna zelfmoord. Volgens een bericht uit Kristiania zal de Noorsche regeering het Storting voorstellen, een staatsloterij met vier jaarlij ksche tiekkingen van telkens 300000 kronen in te voeren. De op brengst zou dienen voor tuberculose- inrichtingen, voor het Nanseufonds voor wetenschappelijk onderzoek, voor het museum te Bergen en voor bebos- sching. van autoriteiten brengen, dat zijn zoon lijdende was aan eene besmettelijke ziekte. De mooie laan langs het water op den Vijverberg te 's Hage, heeft thans weer haar gewoon aanzien verkregen door de opruiming van de houten schut ting, die den doorkijk op die dreef van beide zijden gedurende eenige weken belemmerde. Van de maatregelen die het gemeen tebestuur nam om zijn beweerd eigen domsrecht op den Hofvijver zichtbaar te toonen, is nu alleen nog in stand gehouden het houten vlot, dat in een hoekje van het water is blijven liggen en met dik ijzerdraad aan den wal is vastgemeerd. Men wil blijkbaar de verwijdering van dezen vonder overlaten aan den staat, die tot de opruiming zijnerzijds door den president der rechtbank ge machtigd is. BINNENLAND. Woensdag werd in de Tweede Kamer et voorstel-Troelstra tot het houden van eene enquête in de decoratie-zaak met 49 tegen 31 stemmen verworpen. Tegen stemde de rechterzijde, on de heer Thomson, vóór de linkerzijde be halve de heer Thomson. Tal van boerenarbeiders uit verschil lende plaatsen in de provincie Gronin gen zijn deze week reeds narr Friesland vertrokken, waar de grasrijkheid der weidelanden, in tegenstelling van ver leden jaar, voor velen reeds genoeg werk met grasmaaien biedt. Verwacht wordt, dat bij blijvend gun stig weder een drukke periode van dien seizoensarbeid aan velen werk zal geven. Woensdagnacht ontmoette de vee- kooper J. v. d. S. uit Werkendam in de Hoofdsteeg te Rotterdam twee vrou wen, die hem aanspraken en medeliepen in de richting van den Middensteiger. Al wandelende bemerkte de veekooper dat men hem beroofde van een zakje met ruim f 102 aan zilvergeld, hetwelk hij in zijn binnenzak droeg. Op zijn luidruchtig protest schoten politieagen ten toe, wien bij het gebeurde vertelde en die daarop beide vrouwen medena men naar het politiebureau. De beide vrouwen zijn M. C. v. M., wonende in de Korte Wagenstraat No. 11 en J. S. wonende in de Vogelenzang. In het bezit van eerstgenoemde is het zakje met het gestolen geld gevonden, waarom zij naar de gevangenis is over gebracht. De aan den Haagschen inspecteur van politie, van Rossen, door den burge meester ter zake van zijn optreden tegenover den journalist opgelegde straf, bestaat in een geldboete. Te Nieuw-Helvoet kregen bij het uit gaan der school twee elfjarige jongens zoo'n ruzie, dat het al gauw op een vechten ging, waarbij de een den ander met een mes een paar diepe steken in de rechterzijde van den rug toebracht. De toestand van den gestokene, P. v. d. B., schijnt ernstig te zijn. Tegen een geneesheer te Huizen heeft het O. M. bij het kantongerecht te Hil versum twee geldboeten van f 200, subs. 10 dagen hechtenis en f 25, subs. 5 dagen hechtenis geëischt wegens verzuim van aangifte aan autoriteiten van een be smettelijke ziekte, waargenomen bij het zooutje van het hoofd eener christelijke school. Beklaagde heeft het kind per rijtuig naar Amsterdam doen vervoeren en meende geen strafbaar feit te hebben gepleegd, omdat hij alle personen en het huis dadelijk ontsmet had. Het O. M. was voornemens wat het tweede feit, het vervoer, betreft, principale hechtenis te eischen, doch daar bekl. zich ook nog voor de rechtbank te Utrecht moet ver antwoorden, vioeg spr. f 25 boete, subs. 5 dagen hechtenis. Ook de vader van den knaap moest terecht staan en hoorde f 10 boete, subs 2 dagen hechtenis eischen wegens het niet binnen drie dagen ter kennisse Men meldt aan de Tel. uit Amers foort, dat op uitlatingen van een be schonken persoon het politieonderzoek is heropend inzake den moord in No vember 1898 te Amersfoort op J. Kalfï, een alleenwonend persoon, gepleegd, en die acht dagen na den moord in zijn woning werd gevonden. die Iiuii welbegrepen belang behartigen en tevens ons blad willen steunen, adverteeren hunne huwelijks- geboorte en overlijdensberichten uitslui tend in dit blad, dat de groot ste publiciteit in deze streek en omgeving heeft. Z(j kondigen er hunne za ken in aan en zullen direct een gunstig gevolg daarvan ondervinden, daar het debiet van stonde zal toenemen. Zij verzoeken hunnen Nota ris alle verpachtingen en ver- koopingen in dit blad te plaat sen en zfj zullen de hoogste prijzen maken. Neemt de proef! DE ADMINISTRATIE. Aanbestedingen. Afloop Aanbestedingen. ADVERTENTIEN. Verkrijgbaar bij Drietrompetterstraat, Heusden. Pelsterstraat O 64, Altijd geopend bclialve ZONDAGS, o Is U gewoon een 2'2ct. sigaar, neemt dan de proef met UITSCHOT k 2 cent. Na ontvangst postwissel FRANCO TOEZENDING. volgens 't nieuwste systeem, plaatsing zonder pijn, met 4 jaar schriftelijke garantie. Slecht passende gebitten worden spoedig en zeer billijk hersteld. Consult dagelijks. Des Zondags van 912 uur. Tandtechnische Inrichting. Méc. Dentist. Rotterdam, Telef. 330. Enschede', Te! f. 339. I1E1IWÜBL4D 1 Jnnh Min. van Waterstaat, lo. het maken van werken tot voortzetting van de verbetering van de rivier de Waal bjj Tiel. Raming 92000. 2o. Het uitvoeren van baggerwerk in de rivier de Dordtsche Kil. Raming f 138 0. 3o. Het uitvoeren van baggerwerk in het Noord- Pampus nabij de haven van Goedereede. Raming f 'PSiOO. -- 4o. De uitvoering van baggerwerk tot onderhoud van de bodemsdiepte in de haven voor Rjjksvaartuigen te Hoek van Holland, van het kanaal door het benedeneind van Rozenburg en aan den rechteroever van het Scheur vóór den havenmond te Maassluis. Raming 3150O, 2 Juni Prov. bestuur van Noordholland, lo. het ver meerderen en verbeteren van aanlegplaatsen in de haven op het eiland Terschelling, in de prov. Noordholland. Rammg f 2610. 2o Het maken van een remmingwerk voor den verlengden steiger van gewapend beton langs de zuid westzijde van de visschershaven te Ifmuiden te IJmuiden, behoorende tot de werken voor de uitbreiding van die haven. Raming f ÏIO'O. 2 Juni. Prov. bestaur van Overijssel,lo. het verrichten van baggerwerk in het Zwartewater. Raming 10.40 per knb. meter. 2o. Het verrichten van baggerwerk tot verdieping van het vaarwater tusschen de beide leidammen in het Zwolsehe Diep en daarbuiten in zee Raming .21 per kub. meter. 3o. Het verrichten van baggerwerk tot herstel van de diepte in en voor de haven te Emmeloord met bijkomende werken op het eiland Schokland. Raming 43<-0. 8 Juni. Prov. bestuur van Drenthe, het maken van boordvoorzieningen langs de Drenthsche Hoofdvaart in het jaar 1910. Raming 133 0. 8 Juni. Min. van Waterstsat, de uitvoering tan werken in de Neder Rijn, onder de gemeente Huissen. Raming 83201. 9 Juni. Prov. bestuur van Noordholland, lo. het uit roeren van onderhordsbagg<-rw«rk in de vaargeul langs den strekdam in het open IJ buiten de Oranjesluizen, zij Schellingwoude. Raming f 25000. 2o Het weder op hoogte brengen van een gedeelte van bet Merwedekan al in de prov. Noordholland. Ra ming 8 (0. 13 Juni. Prov. bestaur van Limburg, het maken van werken tot voortzetting der verbetering van de rivier de Maas onder de gemeenten Kuik en Linden (prov. Noord- brabant) en Mook en Middelaar (pror. Limburg). Raming 11250. 1 Juni. Min. van Waterstaat, lo. het uitvoeren van baggerwerk in de rivier de Nieuwe Mecwede. Raming 10C00. 2o. Het nitvoaren van werken aan de Otterslnis gelegen onder Sliedrecht, aan den rechteroever van ds Nieuwe Merwede, nabij Kop van 't Land. Raming f 67 0. 25 Mei. Prov. bestuur vsn Noordbrabant, het vernieuwen van beschoeiingen in en beneden tinia no. O der Znid-Willemsvaart. Raming f 13000. Minste inschrijver L. Spierings te Boxtel voor 12,200. 26 Mei. Prov. bestuur van Noord-Holland, het makea en onderhouden van werken tot verdediging van da Noordzeekust in de prov. Noordholland benoorden itrand- paal 9800. Raming 93 .00. Minste inschrijver J. v. d. Plas te Hardinxveld voor 92,700

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5