Uiterwaardsch Hooiland. lloüilaiifll. 178 Hectaren Hooiland. Bouwmanswonisg c.a., Gratis. Ph. van Wijk, J. ELEKAN, Spiegels, Schilderijen, Lijsten in alle prijzen. I Koninklijke RoUerdamsche Betonijzer Maatschappij Ti TU WANING A Co., Bicrbrouwerij-Haatschappij behoorettfle lij let NMM ?oor let Lil m Herten en Altona van Zaterlai 4 Jnni 1910, No. 2950. 211 Hectaren Hooiland. Uiterwaardsch Hooigras. Groote Markt 77, 's-Bosch. Notaris KERKHOVEN te WerMatn, 11. van Krimpen te Nieuwendijk, (N.B.) Notaris KHRKHUVEV, PUBLIEK VIM00PEV pubiiek verhuren verhuren Hoogstraat GORINCtiEM. Encadrem enten. Vergulden en Glas opnieuw verzilveren. C. VAN DER ZANDE, uitsluitend het te BUITENLAND. De Finsche kwestie. Het verzoekschrift van den Finschen Landdag aan den Tsaar tegen de ad ministratieve hervorming van Finland, heeft, naar uit Petersburg gemeld wordt, in de hooge Russische kringen grooten indruk gemaakt. Men had niet gedacht dat de Landdag met zooveel vrijmoe digheid zou durven spreken. De Doema zou het niet gewaagd hebben aan den Tsaar te zeggen dat zijn ministers de Finsche grondwet schenden. De Landdag heeft zelfs den moed gehad het openlijk tot den Tsaar te zeggen dat geen Fin ooit zal gehoorzamen aan Russische oekasen, maar uitsluitend aan de door den Landdag aangenomen wetten. Te Petersburg weet men bij ondervinding hoe de Finnen op hun stuk staan en er zijn wellicht groote moeilijkheden met de Finnen te wachten, als de Rus sische regeering haar zin wil doordrijven ten koste van alles. Ook in het Oostenrijksche Huis van afgevaardigden ligt een adres aan de Russische Doema ten gunste van Fin land ter teekening. In het adres, dat reeds vele handteekeningen draagt,wordt betoogd dat Finlands zelfstandigheid berust op historische feiteD, welker be staan door de invoering eener grondwet in Rusland niet uitgewischt is. De stellers van het adres geven de verze kering dat zij zich niet wenschen te mengen in de binnenlandsche aange legenheden van Rusland, maar dat het hier gaat om de bescherming van de vrijheid der volkeren, een kwestie die alle vrijheidlievende menschenaangaaat. Verder wordt in het stuk de overtuiging uitgesproken dat een volk, hetwelk pas zelf een grondwet en volksvertegen woordiging gekregen heeft, zeker de grondwet en het zelfbestuur van een met hem verbonden volk trouw zal willen handhaven. Het Oostenrijksche adres heeft dus vrijwel denzelfden inhoud als de adres sen van andere parlementen, die reeds bij de Doema zijn ingekomen. In Frankrijk hebben een honderdtal afgevaardigden en vijftig senatoren een adres aan de Doema ten gunste van de rechten van Finland onderteekend; dit adres vestigt er de aandacht op, dat het welslagen van de plannen die vijandig staan tegenovei de autonomie van Finland, zeer zeker in Frankrijk terugslag zou vinden. Aan de Doema is ook een adres gezonden van 125 leden van de Itali- aansche volksvertegenwoordiging o.a. vijf oud ministers en 10 oud onder ministers in zake Finland. Uit Petersburg wordt d.d. 31 Mei geseind, dat de Rijksdoema met alge meens stemmen besloten heeft een door leden der Nederlandsche Tweede Kamer ingediend protest tegen de administra tieve hervorming van Finland, onge lezen terug te zenden. De Nieuwe Ct. kan omtrent dit pro test mededeelen, dat in 't begin van Mei in Den Haag een van zeer goede introducties voorziene Fin, oud-lid van den Landdag, vertoefd heeft, teneinde leden van het Nederlandsche parlement te bewegen een adres te richten tot de Russische Doema, waarin met een be roep op het eenigen tijd geleden uit gebrachte advies van een aantal rechts geleerden van naam en van verschil lende nationaliteit tegen de toenemende onderdrukking van Finland zou worden geprotesteerd. Dit zou dan geschieden op het voor beeld van dergelijke adressen uit het Engelsche Parlement en de Belgische Kamer van Afgevaardigden, waarop reeds door vele tot verschillende par tijen behoorende leden was geteekend. De bedoelde Fin bezocht een aantal Kamerleden in Den Haag en elders in het land, en ontmoette bij sommigen hunner dadelijk de bedenking, dat al wat zweemde naar bemoeiing van Ne derlandsche Kamerleden als zoodanig met de inwendige aangelegenheden van een vreemden Staat moest worden ver meden. Het hoofdargument, hiertegen door hem ingebracht, was dat, nu de Rus sische regeering de goedkeuring der Rijksdoema op haar plannen ten aan zien van Finland had gevraagd (waar mee zij, volgens hem, voornamelijk be oogde zich een zedelijken steun bij de uitvoering van die plannen te verze keren) het van het grootste belang was, dat de publieke opinie van Europa om trent de behandeling van Finland zich op gezaghebbende wijze aan de Doema openbaarde en dat dit het best zou geschieden langs den door hem aan bevolen weg, welke trouwens in Eage- land en België reeds was betreden. Het blad heeft niet nader vernomen wat het resultaat van zijn pogingen geweest is, maar blijkbaar is er ten slotte een door Nederlandsche Kamer leden geteekend adres aan de Doema gezonden. BINNENLAND. Voor en weerszijden van de woning van de familie Voorhoeve aan de Dunne Bierkade in Den Haag, van waaruit het stoffelijk overschot van de vermoorde kinderjuffrouw Gerrie Snijdeis ten grave werd gedragen, had zich Donderdag voormiddag een groote schare verza meld, waarvan velen den rouwstoet volgden naar de Algemeene Begraaf plaats. Daar was de belangstelling nog grooter en toen de baar grafwaarts werd ge dragen, klonk luide het gesnik van velen, die zichtbaar zeer onder den indruk waren van deze plechtigheid. Rond de groeve schaarden zich de diep bedroefde moeder, gesteund door twee harer kinderen, verdere familieleden, de heer J. N. Voorhoeve met twee van de kinderen, die getuigen waren van het schrikkelijke voorval, en eenige anderen, die de overledene van zeer nabij kenden. De heer Voorhoeve, naar voren tre dende, las eerst de eerste twee verzen uit het 14de hoofdstuk van het Boek Job. Spr. riep zich voor den geest het vreeselijke oogenblik, toen hij uit zijn tijdelijke woning aan de Luiksche straat werd geroepen, om de kinderjuffrouw, die tien minuten tevoren nog welgemoed en vroolijk het huis had verlaten, leven loos op den grond te zien liggen. Deze vreeselijke ramp heeft met ontroering en ontzetting allen getroffen vooral hen, die haar van nabij hebben gekend en liefgehad. Woorden van troost richtte spr. ver volgens tot de moeder, tot den armen zieken vader, die hier niet kon zijn. Spr. dankte de overledene voor hetgeen zij voor hem en zijn familie is geweest. Zich tot de weenende moeder wendende, vroeg spr., of het voor de betreurde doode niet beter was te sterven dan te vallen in de handen van een slecht man, want zij is vaak angstig geweest voor den man, die haar gedreigd had, doch zij vond rust in haar geloof. Ds. Van der Voort van Zijp, de vroe gere godsdienstleeraar van het meisje, dankte namens de familie den heer Voorhoeve en de zijnen voor de groote liefde, die zij hun kinderjuffrouw steeds hadden betoond en voor alles wat hij in deze droeve dagen voor de nabe staanden is geweest. Ten slotte getuigde nog iemand, bij wien het meisje vroeger in betrekking was en bij wien zij nog vaak aan huis kwam, dat hier reden was om te zeggen „Hier is een reine, een onschuldige neergelegd door een sluipmoordenaar." Meermalen had zij het spr. verzekerd, liever te sterven dan de zonde te doen, liever te vallen in de handen van een moordenaar, dan zedelijk zijn slachtoffer te worden. Voor beloften noch bedrei gingen is zij gezwicht. Woensdagavond is de stoomtram der Rott. Trammij., komende van Gouds waard, bij den Groenen Weg, pl.m. 15 minuten van Oud-Beijerland, ontspoord, met het ongelukkig gevolg, dat twee stokers onmiddellijk gedood en de ma chinist en de conducteur zwaar gewond werden. Enkele passagiers kregen min of meer ernstige wonden. De ontsporing geschiedde met zulk een kracht, dat de locomotief omsloeg en de grond meer dan een halve meter werd omgewoeld, de rails verbogen werden en de eerste passagierswagen totaal verbrijzeld werd. Van de tweede wagen waren enkele ruiten vernield. Uit 's Gravenhage wordt gemeld De aannemer van werken op het terrein van wijk VII, gelegen langs het Zieke, waar vroeger de ijzergieterij der firma Enthoven Co was, heeft ter vervanging van de stakende werklieden een zestigtal arbeiders uitNoord-Brabant laten komen. Zij werden per boot van Roosendaal naar hier overgebracht, som migen met hunne gezinnen. Zij blijven op het terrein onder be waking van een sterke politiemacht, des daags onder leiding van een inspecteur en s avonds v^n een brigadier. De stakers zijn kort na aankomst der Noordbrabantsche werklieden met een bootje laDgs het terrein gevaren en heb ben reeds enkelen hunner overgehaald om het werk neer te leggen. Deze ver telden, dat niemand der nieuwaange- nomen arbeiders wist van een staking in Den Haag en dat er bij de aanneming ook niets daaromtrent was medegedeeld. Men schrijft uit Cuyk d.d. 31 Mei: Hoe gevaarlijk het is om in de pro vincie Noord-Brabant te gaan wielrijden, kon blijken uit het feit, dat op j.l. Zondag 29 Mei alleen te Cuyk pl.m. 20 proces-verbaals zijn opgemaakt we gens het rijden zonder wegkaart. Ieder niet ingezetene van deze pro vincie kon ten gemeentehuize van een plaats in Noordbrabant een kaart be komen om op 15 verschillende dagen van het dienstjaar van de wegen per rijwiel gebruik te maken. De aanvraag was Zondag zoo groot, dat in den namiddag het aantal blanco aanwezige kaarten op het gemeentehuis alhier verbruikt waren. Toeristen, die dezen zomer Noord brabant per rijwiel bezoeken, denken er om zich te voorzien van zulk een kosteloos rijbewijs. De rechtbank te Zutphen heeft uit spraak gedaan in zake het spoorwegon geluk te Colmschate, waarbij jhr. v. d. Brandeler het leven verloor. Het O. M. had gevraagd veroordeeling van den overwegwachter S., te Lettele, en vrij spraak van den stationchef V., te Bath- meu. De eerste is door de rechtbank ver oordeeld tot een week hechtenis, en de tweede vrijgesproken. - ADVERTENTIEN. te Werkendam, zal Woensdag 8 «luili 1910, nam. 6 uur precies, in het Café SPRENGER te Sleeuwijk, seizoen 1910, de eerste snede HOOIGRA8, van 118-15 Hectaren Uiter waardsch Hooiland op de aan wassen, onder Sleeuwijk en Woudrichem, in 14 perceelen en PUBLIEK YEllHUKEV: de WEI-TOEHAAT van voormelde aanwassen in massa. Notaris KERKHOVEN te Werkendam, zal aldaar Honderdaft 9 Juni 1910, nam. 9 uur precies, in het Café „WINK", over het seizoen 1910, 911 Hectaren Hooiland, op den Hoogenpolder, Borcharenpolder, Wilhelminapolder, Galeij waard, Bloem- plaat of de Dood, Kraaienest, Kop van de Oude Wiel, Kleine Kraaienest, Buiten waardje en Kwellingen, onder Dussen, deWerken, Werkendam en Made c.a. Alles in perceelen, als 8 dagen vóór- en op den dag der verhuring zullen zijn af gebakend. zal op Zaterdag 11 Juni 1910,1 nam. 8 uur precies, bij GOVERT VER- HOEVEN, aan den Tol, onder De Werken, om over 1910 tweemaal te hooien: 13.64.30 hectaren Boezemland, onder De Werken en Sleeuwijk. Breeder bij biljet omschreven. Notaris KERKHOVEN te Werkendam, zal aldaar Zaterdag 11 Juni 1910, nam. 9 uur precies, in het Café „ZWETS", aan den Sasdijk, over het seizoen 1910, te Andel. Notaris KERKHOVEN te Werkendam, zal op VrUdaften ÏO en 11 Juni 1910, des v.m. 11 uur precies, in de herberg van de Wed. BOUMAN, aan den Rib te Andel, krachtens rechterlijk bevel, voor de Erven van Mej. A. VAN ANDEL, veilen en verkeopen: De Bouwiuanswoniuft met Ach terhuis, geteekendA 96a en 96, twee af zonderlijke Schuren, Kippenhok, Erf, Tuin, Boomgaard en Dijkkaveling, aan de Achter straat, strekkende Spie'sgewijB tot aan de kruin van den Hoogen Maasdijk te Andel, in den Kleinen Polder van het Waterschap „de Opperste Polder van Andel", kadaster A 727, 726 en 730, groot 46 Aren, 86 Cen tiaren. Breeder bij biljet omschreven. Op aanvrage bij den huurder DE LORM te bezichtigen, bij wien, evenals ten kan tore van den Notaris, nadere inlichtingen te bekomen zijn. Al wie hij mij een Orgel koopt, krijgt 3 maanden gratis onderricht. Ontvangen een mooie zending ORGELS, waaronder de beroemde Esty en Packard Orgels met harp en fluit. Orgels in nieuwen stijl, in eiken- en notenhout, met fraaie lusters, enz. Billijke prijzen. Ruime korting. 10 jaar schriftelijke garantie. Met toenemend succes worden door mij Huis- en Kerkorgels schoongemaakt en ge stemd. Ook aan huis te ontbieden tot het repareeren van Orgels. lIDRWERkEM Verder alle soorten Nieuwe stijl garnituren. GOUDEN-,en ZILVEREN Heeren- en Dames-Horloges. Gouden van af f 12. Zilveren vanaf f 4.95. Nikkelen van af f 2.50. HorlQge schoonm. 75 ets. Veer 75 ets. Wekker schoonmaken 50 ets. Alles onder garantie. Hoogachtend, Parfjzer Not. HEBKH0VEN te Werkendam, zal Donderdag; 19 Jnnl 1910, v.m. 11 uur, in het Café „H. VAN GOOL" te Woudrichem, publiek verkoopen: Eerste snede Hooigras, onder Woudrichem en Sleeuwijk, seizoen 1910: KANTOOR VAN RECHTSKUNDIG ADVISEUR, Maaslandstraat 0 33, 's-BOSCH. Adviezen in alle zaken van rechts kundigen aard. Behandeling van alle voorkomende Rechtszaken, zoowel bij Rechtbank als bij Kantongerecht, innen van Scliuld- vorderinften aanbieden van onder- handsche aceoorden, maken van Contraeten enz. enz. Vlugge en prompte afwerking. Biliyke Conditiën. N.B. Bij niet inkomen der schuldvorde ringen in der minne, worden geen kos ten in rekening gebracht. GROOTSTE SORTEERING. Bekend GOEDKOOP adres. Spoedige Levering. voorheen N. VAN THIJN Zn. 118 Hectaren Hooiland, op Steenenmuur, Keizersguldenwaard, Kooiwaard, Tien Morgen, Middel waard je, Vijf Ambachten, Klein Zalmpje, Eij er waardje, Klein Stukje en Panne- koek, onder Werkendam en Dussen. Alles in perceelen als 8 dagen vóór- en op den dag der verhuring zullen zijn af gebakend. Corset fabriek. 's-Hertogenboscli. HINT HAMERSTRAAT 31, hoek Gasselstraat. Onze COK8ET8 worden franco aan huis naar alle plaatsen in Nederland gezonden, na ontvangst van postwissel en opgave van taillewijdte: Reclame Hercules Corsets, allen voorzien met onbreekbare Hercules-baleinen, sterk écru coutil, kan gewaschen worden, met uitneembare baleinen, van 54 tot 80 c.M. a f 1.25, f 1.60, f 1.90, f2.25 en f2.80. Zelfde soort met totaal onbreekbare Buskes en baleinen, tailles 56 tot 88 cM. a fl.60, fl.90. Zuigcorsets 56 tot 80 cM. wijdte f 1.60, in prima kwal. met Hercules-baleinen f 2.75. Positiecorsets met Buikband, van 60 tot 80 cM. a f 3.50, f 4.50. Verder speciaal voor zware dames, tailles 70 tot 1C0 cM., met elastieken Band en onbreekbare Hercules veeren a f 2.90. Dezelfde in extra qual. Sattin coutil, onbreekbare Hercules veeren, ook van 70 tot 106 cM. a f 4.50. Fransche corsets, dubbel coutil, echt balein, 90 tot 100 cM. f4 25. Witte en grijze Kindercorsets f0.80, fl.fl.40, fl.70. Hercules Baleinen zijn de beste vervangers voor echt Baleines corsets. De helft goekooper. Duizenden in gebruik. Men zende post wissel, met juiste opgave van taillewijdte en soort. REGTHOUDERS. CiP.A LASIRÈNÊ Not. KERKHOVEN te Werkendam zal op Donderdag 19 Juni 1910, nam. 5 uur, in de herberg van Gebroeders Nieuwenhuijzen, te Rijswijk, publiek verkoopen: De le snede Hooigras van de Rijswijksche Waard, onder Rijswijk in per ceelen als vorige jaren, den Kardam en van het perceeltje afkomstig van de Wed. ELSHOUT. Rotterdam, ïelef. 330. Enschedé, Telef. 339. Ontworpen en Uitvoering van alle BETON-UZERWERKEN. Grootste voorraden Patten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor DUIKERS. Passage-K migratie. CANADA, 3e Klasse, f 102,—; NEW-YORK, BOSTON, PHILADELPHIA, 3e Klasse, f 96.—; NEW-ORLEANS, (Midden-Amerika,) 3e Klasse, f 100.—; BRAZILIë, ARGENTINIë, 3e Klasse, f 108.—; SYDNEY (N. Zuid-Wales,) 3e Klasse, f 144.en hooger. SYDNEY (N. Zuid-Wales,) Qesteunde passage voar Landbouwers f 59,-. Vraagt inlichtingen bij de Agenten H0IJMAN SCHUURMAN's Passagebureau, Reguliersbreestr. 1, AMSTERDAM, of bij den plaatselijken Agent: voor de Erven L. Kalis Kz., voor de Hervormde Kerk, te Sleeuwijk, van het Kerke weitje- voor de Erven L. Kalis Kz., Voor den heer H. A. Hanedoes, van de Uiterwaarden „het Klein Gors", „het Groot Gors" en „de Groesplaat" in perceelen. Voor den heer A. Naaijen, van den Dijk, de Kade, de Laan en het Boomgaardje van het Kraaiveld, bene vens gedeelte Roefsche laan en Kade ten Zuiden van de nieuw aangelegde griend. Breeder bij biljet omschreven. Niet naar genoegen kan geruild worden. Speciale engros-prijzen voor H.H. Winkeliers. Monsterzendingen franco. Voor den heer ARIE NAAIJEN te Andel,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5