KUNST 's-Bosch^ Kerkstraat 48, Firma Soesman, In de „Kleine Winst J. BüLLER, M. van Biggelen, aft „ECUYER", „CICERO", FRAJNS IV', Huisschilder en Kaïiierbelianger, Behangselpapier en Aangemaakte Verf, liMJBIMIIIItFV, Bouwmaterialen. bÉoorrie bij bet Nieuwsblad woor bet Land van Hensden en Altena van Zaterdai 18 Juni 1910, No. 2954. Stoomboot-Maatschappij GORINCHEM. JACQ. DE BRAVE, Mannheinier Cement. Passage-El migratie. II. van Krimpen te Meuwendijk, (N.B.) Wittel) rood straat 45 IVieuwe C. Bouman, Heusden, ter dekking: Firma Schouwenburg. BUITENLAND. Te Montigny-Gohelle in het Pas de Calais hebben Franschen en Belgen het met elkaar aan den stok gehad. Er waren vier Belgen, die nu tegenover de Fransche bevolking een uitdagende houding aannamen. De bewoners werden ten slotte zoo opgewonden, dat zij de vier Belgen wilden lynchen, wat zeker gebeurd zou zijn, als niet Fransche gen darmes de Belgen hadden ingerekend. De verwoede menigte ging er nu toe over een Belgische herberg en drie door Belgen bewoonde huizen te vernielen. Er werden negen airestaties uitgevoerd en het parket van Bethune vaardigde tegen negen andere personen een bevel tot inhechtenisne i ing uit. De bevolking verzette zich evenwel tegen het vertrek van den trein, die de gevangen geno men Franschen zou wegbrengen. Zij legde de slagboomen van den overweg dwars over de rails, zoodat de trein moest terugkeeren naar Harnes. Het verkeer op den spoorweg stond dien avond stil. De bevolking is woedend op de Belgen. Eenige Belgen, die zich bang maakten voor de vijandige hou ding der bevolking, zijn gevlucht. Drie brigades gendarmerie handhaven thans de orde. De rechtbank van gezworenen te Parijs heeft den Russischeu ingenieur Michel Rips, beklaagd van poging tot moord op kolonel von Kotten, een amb tenaar der geheime politie te Moskou, vrijgesproken. Die uitspraak was voor namelijk te danken aan de verklaring van een voormalig ambtenaar der Rus sische geheime politie, dat er in Rusland een vertrouwelijke circulaire bestaat, waarin de hoofden der politie worden uitgenoodigd aan alle gearresteerde re volutionairen aan te bieden in dienst der politie te treden, niet als speurhond, maar als agent-provocateur. De Daily Chronicle bevat een onder houd, dat iemand van Reuters bureau met een vertegenwoordiger der Finnen gehad heeft, waarin deze de hoop uit sprak dat de Russische Doema of de Tsaar ten slotte Stolypin's ontwerp be treffende Finland niet goed zal keuren, omdat het ontwerp in Rusland alles behalve populair is. Het is ook moeilijk aan te nemen, zeide de Fin, dat dezelfde Tsaar, die in 1905 het manifest voor Finland uitvaardigde, thans het daar mede volledig in strijd zijnde ontwerp zou teekenen. Maar zoo de Tsaar het ontwerp toch goed mocht keuren, dan zou er terstond een conflict ontstaan, want de Finsche Landdag en de Finsche rechters zullen weigeren het ontwerp te erkennen. Naai de Daily Chronicle uit New- York verneemt, is te Lake Charles in Louisiana een rijk planter, met name James Perkens, op een open plek in een bosch naakt aan een paal gebonden gevondeü, terwijl om hem heen een vuur aan hem lekte. De man leefde nog, maar is aan zijn brandwonden bezweken, zonder te kunnen uitbrengen wie hem zoo hadden behandeld. Uit de Vereenigde Staten komt weer een bericht van een dier groote boseh- branden, die in de V. St. zoo veelvuldig zijn. Die brand heeft gewoed in Seattle, waar een oppervlakte van 20 acres door het vuur werd vernield. De schade wordt geschat op ca. 1,000,000 dollars. Vijfhonderd personen zijn dakloos. Men vreest dat 22 menschen zijn omgekomen. De bezetting van de stad Bampoer door de Engelschen van Perzisch Be- loedsjistan heeft te Teheran ontsteltenis gewekt. Men is bang, dat de Engelschen het Zuiden, de Russen het Noorden zullen bezetten en dat het dan met Perzië gedaan zal zijn. De Amerikaansche kruisbe^sennieeldauw. In 1907 werd deze ziekte voor de eerste maal in ons land aangetroffen, in eenige bessentuinen te Amerongen en Eist (U.). Sinds heeft zij zich ver breid en ze is er ook nu nog. Prof. Ritzema Bos te Wageningen waarschuwt de kweekers met nadruk, om toch vooral op hun hoede te zijn tegen deze ziekte, welke van hoogst ernstigen aard is en de teelt van kruisbessen onmo gelijk kan maken, terwijl haar verbrei ding hier te lande tengevolge kan hebben dat andere landen hun grenzen voor den invoer van onze kruisbessen gaan sluiten. Wanneer de Amerik. kruisbessenmeeldauw slechts één jaar ongestoord voortwoekert in kruisbessen- struiken in een bessentuin of in een boomkweekerij, dan treedt deze ziekte het volgend jaar zoo hevig op, dat van den bessenoogst weinig of niets terecht komt, terwijl de struiken ook zeer ernstig schade lijden. Daarom is het zeer noodzakelijk, dat ieder bessenteler en boomkweeker zijn struiken nauw keurig en geregeld inspecteert, om dadelijk te kunnen ingrijj>en, als de ziekte optreedt. Verdachte scheuten en bessen zende men onverwijld naar den Directeur van het Instituut voor Phy- topathologie te Wageningen. Het eerste optreden der ziekte is einde Mei of begin Juni, maar zelfs tot begin Sept. kunnen nieuwe besmettingen voorko men. Juist de onopgemerkte besmet tingen zijn zoo gevaarlijk gebleken: le omdat de eigenaar der struiken zich van geen gevaar bewust was en dus ook aan geen bestrijdingsmaatregelen dacht, en 2e omdat de besmetting met de aan de twijgen zittende winterspo- ren van de meeldauwzwam zoo ver bazend heftig blijkt te zijn. Het zwam- weefsel wemelt n 1. van zwamvruchten welke alle het volgend voorjaar sporen voortbrengen. Het is dus van 't hoogste belang, dat zoowel des zomers als des winters alle besmette scheuten worden verwijderd en verbrand. Het komt vaak voor dat in den win ter scheuteinden, die den vorigen zomer door bladluizen waren aangetast, op het oog moeilijk te onderscheiden zijn van scheuttoppen, die door den Amerik. meeldauw zijn aangetast. In dat geval doet men het best al de verdachte, bruine toppen af te snijden en te ver branden. Het is beter tien toppen te veel af te snijden dan één te weinig. Al wat men afsnijdt of afknipt, verza melt men in een emmer, opdat niets op den grond valle; en al die takjes en topjes worden verbrand of in kokend water geworpen, want dit is de eenige manier, waarop de zwam gedood kan worden. Men moet voorts zeer groote voor zichtigheid betrachten bij het aanschaf fen van kruisbessenstruiken of stekken uit andere tuinen of kweekerijen, en koope deze alleen van handelaars, die daarbij een door het Hoofd van den Phytopathologischen dienst (te Wage ningen) afgegeven certificaat kunnen voegen. Ten slotte boude men alle verzendingsfusten slechts op een bepaal de p'aats in den tuin, zoo mogelijk in of bij de loods, en men late al zijn vruchten alleen plukken in uitsluitend daarvoor bestemde plukmanden, waar van men zeker weet, dat zij geen ziekte kiemen kunnen bevatten, omdat zij nooit buiten den tuin komen. BINNENLAND. Reuter seint uit Willemstad: De gouvernementsschoener Van Heerdt is op de Noord-Oostelijke kust van Cura- gao verongelukt. Zondagavond hebben vijf overlevenden het bericht ervan gebracht. Onder de verongelukten is de gezag hebber van Bonaire. Ook de kapitein der Van Heerdt wordt vermist. De bekende uitbreker, die verleden jaar uit de strafgevangenis te 's-Her togen bosch is ontvlucht, waar hij een straf van 5 jaar had te ondergaan voor een ongeveer 3 jaar geleden gepleegde inbraak in een goud- en zilversmids- winkel aan Nieuwendijk te Amsterdam, is Woensdagmiddag door de politie in een woning aan de Weteringdwarsstraat te Amsterdam aangehouden. Tot het laatste oogenblik beeft de man, Arie Boere genaamd en 36 jaar oud, getracht te ontkomen. De politie, die er met man en macht op uit was getrokken om dezen zeer gevaarlijken misdadiger weer veilig achter slot te krijgen, vond, na de woning op den beganen grond zoowel als op de daken omsingeld te hebben, alles zorgvuldig afgesloteu. Een smid moest er bij gehaald worden, om het slot der straatdeur open te steken, welke daarna geforceerd moest worden, omdat zij bo/endien met gren dels was afgesloten. Toen begon de doorzoeking van het huis. Het bleek, dat Boere de vlucht naar boven had genomendit zou hem echter niet baten, omdat op het dak talrijke rechercheurs hem opwachtten. Op een gegeven oogenblik zagen deze dakpannen bewegen, en het hoofd van den misdadiger door een opening, welke hij gemaakt had, naar buiten steken. Toen de rechercheurs hem een revolver onder den neus hielden, trok hij zijn hoofd weer teiug; het volgende oogen blik werd hij overweldigd door de politie mannen, die door de straatdeur naar binnen waren gedrongen. Hij was toen bezig zich uit te kleeden, met de be doeling om zijn overbrenging naar het bureau te bemoeilijken; hij verwachtte toeh, dat men hem niet geheel ontkleed over de straat zou voeren. Dat hij in- tusschen van plan was, zijn vrijheid zoo duur mogelyk te verkoopen, bleek hier uit, dat hij met een zwaren bijl gewapend was, waarvan hij zeker gebruik zou heb ben gemaakt, als hij niet onmiddellijk voor de overmacht had moeten zwichten. De overbrenging naar het politie bureau in de Ferdinand Bolstraat had per celwagen plaats. De arrestant, een zeer robuste kerel, stelde zich zoo razend te weer, dat hij aan handen en voeten gebonden, en bovendien van den hals tot de voeten in touwen gewikkeld moest worden. Zelf toen nog was het zoo moeilijk hem in bedwang te houden, dat drie rechercheurs met hem in den celwagen den rit naar het politiebureau moesten meemaken. Hier moest hij worden binnengedragen, en verzette hij zich weder hevig. Op het politiebureau begon hij on middellijk zich als een volslagen krank zinnige aan te stellen. De gearresteerde is een zeer gevaarlijk slag misdadiger. Niet alleen leeft hij van roof en inbraak wanneer hij zich op vrije voeten bevindt, maar hij be hoort ook tot een beruchte bende, die haar werk maakt van het plegen van chantage-doeleinden. Tot het terrein van hun werkzaamheden kiezen deze misdadigers, vooral bij avond, het Von delpark uit. Gewoonlijk staat de politie machteloos tegenover deze praktijken. Kort nadat de straftijd van Boere was aangevangen, werd hij tot observatie zijner geestvermogens naar het krank zinnigengesticht te Medemblik gezon den, van waar hij ontsnapte. Daarna geraakte hij weer in handen der politie en ontvluchtte verleden jaar uit de straf gevangenis te 's-Hertogenbosch. Daarna heeft hij naar Engeland de wijk geno men. Althans het staat vast, dat hij niet lang geleden onder een valschen naam te Londen veroordeeld werd ter zake van gewelddadig verzet tegen een politieagent. Vóór dit alles heeft hij in België we gens verschillende misdrijven een zeer langdurige gevangenisstraf ondergaan. De gearresteerde werd na een kort verblijf op het politiebureau naar het huis van bewaring overgebracht, en is Donderdag geboeid en onder sterk ge leide van daar naar 's-Hertogenbosch getransporteerd, alwaar hij zijn verderen straftijd zal hebben te ondergaan. Donderdagmorgen hebben de knechts van den rijwielhandelaar I. Engers, Amstelstraat te Amsterdam, hun patroon bewusteloos te bed gevonden. De kamer stond vol gas. Het bleek, dat de gaspijp was doorgesneden, en dat de geheele boel, blijkbaar door inbrekers, overhoop was gehaald. Op een stoel waren ge krast de woorden: „Wij komen terug." Een onaangenaam avontuur is een paar Amsterdammers overkomen. Enkele dagen geleden ging de heer K. naar Parijs. De trein was pas in beweging, toen de heer K. iets in zijn portefeuille wilde nakijken en in zijn zak tastte. Men kan zich zijn schrik niet voorstel len, toen hij bemerkte, dat zijn jaszok ledig was! Met zijn portefeulle was het daarin aanwezige bankpapier tot een bedrag van f 490 natuurlijk tegelijk verdwenen. Het geval veroorzaakte op schudding in de coupé, en een mede reiziger die in zijn zak voelde, miste eveneens de zijne, waarin ruim f 500 aan bankpapier. Men trok aan de nood rem en de trein die stilstond werd ge heel doorzocht, zonder dat het gelukte een spoor van den dader te vinden. De zaak is nu in handen der politie, die er nog niet in geslaagd is den dief te vinden. Men vermoedt met internatio nale treindieven te doen te hebben, die waarschijnlijk in het station voor de loketten of op het perron hun slag slaan. Men zij op zijn hoede. Coöp. Stoomzuivellabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", tenderen BOTE It. KAAS. Gerechtigd tot het voeren van het RUkshotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.25 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen rembours door geheel Nederland. tanden a f 2.- Gebitten a f 40. volgens 't nieuwste systeem, plaatsing zonder pijn, met 4 jaar schriftelijke garantie. Slecht passende gebitten worden spoedig en zeer billijk hersteld. Consult dagelijks. Des Zondags van 912 uur. Tandtechnische Inrichting. Méc. Dentist. De van ouds bekende collectie stalen ontvangen. ZWARTE EN GEKLEURDE JAPONSTOF- FEN, FANTAISIE KATOEN k JOUR, alles in ruime keuze. Vitrage, Tule, Glas-gordij nen, Overgordij nen, Vlaamsch linnen met gewerkt midden stuk, in alle breedten. Gordijnstoffen, Franje Embrassen, gemaakte Sloopen, Beddelakens, Badhanddoeken, Tafellakens, Servetten, Gezondheidscorsetten in alle w ij d t e n. Prachtige sorteering Harpetten, Kapok en Veeren voor Bedden, enz., enz. Beleefd aanbevelend, HEUSDEN. D reestraat. HOOGSTRAAT, hoek Kortendijk A 9, GORINCHEM. Alleenverkoop voor GORCUM en Omstreken, van de alombekende Goedkoop in 't gebruik. Verder Luiksche Meelkalk, And. Tras, Eng. en Oosterh. Buizen, enz. Vereenigde Heusdensche Bosch - Heusden-Gorlnchem- Pordrecht-Rotterdam. Heusden-Gorinehem. Van Heusden naar Gorinchem; Zondag v.m. 8.n.m. 3.uur. Van Gorinchem naar Heusden Zondag, v.m. 10.15, n.m. 6.30 uur. Maandag, v.m. 11.12.n.m. 1. 3.45, 6.30 uur. Bosch-Gorinchem. (1 April1 November). Naar 's-Bosch. Jlaandag. Van Gorinchem nm. 12.van Heusden nm. 2.uur. Maandag. Van Bosch vm. 4.nm. 3. van Heusden vm. 5.30, nm. 4.15 uur. EXTRA VKKDIEISSTi Woensdag: van Andel naar Bosch vm. 3.30 uur; van Heusden naar Bosch vm. 5 uur. Van Bosch naar Gorinchem nm. 12 uurvan Heusden naar Gorinchem nm. 1.30 uur. Op Gorinchemsche jaarmarkten geen ge regelde dienst. Heusden-ltotterdam. Van Heusden t Maandag en Dinsdag 's nachts circa 1.30 uur. Overige dagen (behalve Zondag) vm. ciroa 4.30 uur. Van Rotterdam: dagelijks (behalve Zon dag) nm. 12.45 uur. AGENT te Heusden: 6. Haliagré. Directeur: l. DE BEER, Gorinchem. ADVERTENTIEN. CANADA, 3e Klasse, f 102,—; NEW-YORK, BOSTON, PHILADELPHIA, 3e Klasse, f 96.NLW-ORLEANS, (Midden-Amerika,) 3e Klasse, f 100. BRAZILIë, ARGENTINIë, 3e Klas», f 108.—; SYDNEY (N. Zuid-Wales,) 3e Klasse, f 144.en hooger. SYDNEY (N. Zuid-Wales,) Gesteunde passage voor Landbouwers f 99,—. Vraagt inlichtingen bij de Agenten H0IJMAN SCHUURMAN's P&ssagebureau, Reguliersbreestr. 1, AMSTERDAM, of bij den plaatselijken Agent: Verkrijgbaar bij De navolgende Stam- en Premiehengsten staan op alle werkdagen bij Gebr. Oerlemans-van der Schans te Drongelen. Anglo-Normand, Vos, oud 6 jaar, N. P. S. no. 912, Vader „Kamtchatka", Moeder „Violente", (eigenares de Ned. Harddraverij en Renvereeniging), Zwart met Kol, Snebje en Witte Voeten, oud 6 jaar, N. P. S. no. 886, en Donkerbruiu, oud 13 jaar, N. P. S. no. 551, op Haandag, Woensdag, Don derdag en Zaterdag, „FRANS IV" staat op eiken Dinsdag en Trfjdag, gedurende de maanden April, Hei en Juni bij de KINDEREN SCHOENMAKERS te Almkerk. Het Dekgeld is voor „Ecuyer" f 15, en voor „Frans IV" en „Cicero" f 8, te betalen bij eerste toelating* 99 Levert uitsluitend goed werk tegen lagen prijs. goedkooper dan waar ook. Vraagt s.v.p. prijsopgaaf en neemt de proef en U behoort tot mijn vaste clientèle. .Algenieene handel in: D. H. WIELRIJDERS! Indien gij voor het feit staat, binnenkort een nieuw Rijwiel aan te schaffen, een Rijwiel, dat op en top betrouwbaar is, komt dan eerst bij ons zien, alvorens te besluiten. Weest er zeker van, dat wij u kunnen helpen. Wij leveren met steeds stijgend succes DAMES- en HEEREN-RIJWIELEN vanaf f 50, f «O en f* 95, alsmede de bekende Raleighs, Fongers, Burgers en andere fabrikaten. Dit zijn Rijwielen die u, door veeljarige reputatie, de verzekering geven van lichten gang, solide afwerking en betrouwbare constructie. Koopt dus geen Rijwiel, alvorens onze nieuwe uiedellen gezien te hebben, daar het u anders wellicht zou berouwen. Vraagt de nieuwe Prijscourant, die u gratis en franco wordt toegezonden. Aanbevelend, Filiaal SLIEDRECHT. Telefoon no 114. Eind Langend ij k B 110 en 115, Gorinchem. Speciale Emailleer-Inrichting. heeft een prachtige nienwe aanvulling in hare Dienstregeling 1 Zei1 Oetnher. Maandag, v.m. 4.5.30, 6.30, n.m. 1, 4.15 uur. Dinsdag en Vrijdag, v.m. 6.n.m. 1.uur. Overige dagen v.m. 6.30, n.m. 1.uur. Vrijdag, v.m. 8.30, n.m. 3.45, 6.30 uur. Overige dagen v.m. 9.nm. 3.45, 6.30 u. Dinsdag, Donderdag, Vrijdag. Van Gorinchem v.m. 6.vsn Heusden v.m. 8.uur, Zaterdag van Gorinchem, v.m. 6.n.m. 3.30; van Heusden v.m. 8.n.m. 5.15 uur. Naar Gorinchem. Dinsdag, Donderdag en Vrijdag. Van Bosch nm. 1.van Heusden nm. 2.15 uur. Woensdag en Zaterdag. Van Bosch 's mid dags 12.van Heusden n.m. 1.15 uur. «Ml III II I. I r I. I I I. W——WM—O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5