el Land van Hensden en Altena, de Langstraat en de Bommeierwaard. KL ill Aboiine's, Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2950 Zaterdag 25 Juni. 1910. JL lANB VAN ALT£^r' VOOR 1 Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 77i ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. die hun welbegrepen belang behartigen en tevens ons blad willen steunen, adverteeren hunne huw elijks- geboorte en overlijdensberichten uitslui tend in dit blad, dat de groot ste publiciteit in deze streek en omgeving heeft- kondigen er hunne za ken in aan en zullen direct een gunstig gevolg daarvan ondervinden, daar het debiet van stonde zal toenemen. Z|j verzoeken hunnen Nota ris alle verpachtingen en ver koopingen in dit blad te plaat sen en z(j zullen de hoogste prijzen maken. Neemt de proef! DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. De Matin meldt, dat het huwelijk tusschen prins Victor Napoleon en prin ses Clementine van België 15 Augustus op het kasteel Moncalieri bij Turijn voltrokken zal worden. Beiden zijn daar nu op bezoek bij prinses Clotilde, de moeder van prins Victor Napoleon. - President Taft heeft Maandag het wetsontwerp waarbij de gebieden Ari zona en Nieuw-Mexico tot staten ver heven worden, geteekend. In Duitschland is een nieuw passa giers-luchtschip voor de luchtvaart maatschappij gereed gekomen. Het luchtschip, dat den naam Deutschland zal krijgen, is 148 M. lang en 14"*|I. breed. Er zijn drie motoren, een iff het voorste schuitje van 130 P.K. en twee in het achterste schuitje van 100 P.K. elk. De gemiddelde snelheid is 48 K.M. in het uur en de maximum snelheid 58 K.M. Het schip heeft een bemanning van negen koppen en er zijn twee passagierskajuiten, waarvan een als eetzaal is ingericht. Men kan er koude schotels, wijn, thee en koffie krijgen. De luchtvaartmaatschappij, die het luchtschip laat loopen, vraagt een hof meester van niet te zwaar gewicht. De kajuiten zijn met mahoniehout beschoten en geriefelijk ingericht. Aan alle kanten zijn ramen aangebracht. Het luchtschip kan petroleum voor een tocht van 24 uren en 1000 K.G. mee nemen. Een later bericht luidt: Dinsdagnacht om drie uur is te Frie- drichshafen het eerste passagierslucht schip, met dertien personen aan boord, opgestegen en heeft de reis naar Dus seldorp zonder stoornis volbracht. Het luchtschip heeft den afstand FriedrichshafenStuttgart, 200 K.M., in juist 3 uren afgelegd, en het traject MannheimDusseldorp, waarover de sneltrein 6 uur doet, in 4 uur. Het luchtschip is bij deze gelegen heid overgenomen door de Deutsche Luftschiffarhts-Aktiengesellschaft", die voornemens is geregeld tochten met passagiers te doen. Behalve de 9 of 10 koppen van de bemanning en 20 tot 25 reizigers, kan de L Z VII voedingsstof voor de motoren voor ten minste 15 tot 20 uren en 1000 tot 1500 K.M. meenemen. Het schip zal voorloopig van Dussel dorp uit korte tochten van twee tot drie uren ondernemen. De passage-prijs zal gemiddeld 200 mk. zijn. Langere en kortere tochten kosten naar die ver houding meer of minder. Af en toe zullen tochten met bepaalde steden als doel ondernomen worden, wann er het weer dienende is. Gaandeweg zal zoo doende de kring van luchtschipstations zich uitbreiden en het verkeer door de lucht, naar men hoopt, geregelder en .omvangrijker worden. Minister-president Canalejas heeft aan eene deputatie van republikeinsche par lementsleden, die bij hem kwam aan dringen op de indiening van een uitge breid wetsontwerp betreffende eene am nestie, welke in het bijzonder zou om vatten alle Spanjaarden, die tengevolge van de gebeurtenissen te Barcelona het land zijn uitgewezen, geantwoord, dat de afgekondigde gedeeltelijke amnestie voldoende was en dat de deputatie aan die uitgewezenen kon seinen dat zij vrijelijk in Spanje kunnen terugkeeren. In de Duitsche academiestad Fried- berg in Hessen, heeft Woensdagmiddag in het stadhuis een hevige ontploffing plaats gehad, waardoor dit op de bui tenmuren na, geheel verwoest werd de ambtenaren, waarvan verscheidene gewond werden, konden niet vluchten en moesten door de brandweer met ladders naar buiten geholpen worden, daar de trappen vernield waren. Tijdens de verwarring, welke door deze bom aanslag plaats had, drong de dader, een roover, het nabij het stadhuis ge legen filiaal der Rijksbank binnen om de kas te plunderen. Het hoofd van het agentschap Meyer is een pootig man, die tegenover den binnendrin- genden vreemdeling, uitgedost met een Panamahoed en een zwart masker, geen kamp gaf. Er ontstond een handgemeen waarbij de bankier, voor zijn geopende kluis staande, een paar slagen met een stomp voorwerp op het hoofd kreeg. Daarop trok de roover een revolver en loste een schot, dat Meyer maar licht wondde. Maar voor hij bewusteloos in elkaar zakte, zette hij een keel van ge weld op, zoodat de roover het geraden achtte, beenen te maken. Hij sprong op een andermans fiets, die buiten stond en trapte er als een bezetene van door, in de richting van Nauheim. Twee heeren zetten hem in een auto na, en later trachtte ook de politie hem in een auto teachterbalen. Een doofstomme jongen van dertien jaren, die toevallig in zijn weg kwam, kreeg een kogel in het lijf en is later aan deze wond be zweken. Twee boeren, die op het veld werkten, en hem trachtten tegen te houden, werden ook gewond. Eer de politie-auto den man in had gehaald, zakte hij kort voor Nauheim uitgeput bij den weg neer en joeg zich den laatsten kogel, dien hij nog in zijn revolver had, door zijn slaap. Hij lag nog tien minuten te reutelen en gaf toen den geest. Uit een onderzoek bleek, dat de doode een twintigjarig chauffeur Barkenstein uit Halle a/d. Saaie was, die zich uit had gegeven voor een rei ziger in glas. De 4800 mk., die men bij hem vond, waren niet afkomstig uit het agentschap van de bank, want men mist daar geen pfennig. Voor het agentschap heeft men nog twee peervormige blikken bommen en een lont gevonden. Men vermoedt, dat Barkenstein ook de pleger is geweast van den aanslag op de villa van den bankier Maier te Frankfort a/d. Main, op 14 dezer. In de kamer, die hij in een hotel bewoonde, heeft men nog meer mate riaal voor het vervaardigen van bommen gevonden. Ook vermoedt men, dat Barkenstein een medeplichtige heeft gehad, die te Nauheim of te Frankfort vertoefd heeft. De diplomatieke vertegenwoordigers van China in het buitenland hebben last gekregen, aan de in Europa en Amerika vertoevende Chineesche stu denten mede te deelen, dat het mini sterie voor onderwijs een verbod heeft uitgevaardigd, dat den studenten ver biedt, met een buitenlandsche vrouw een huwelijk aan te gaan. Indien de studenten zich niet om het verbod bekommeren, zullen de ge zantschappen hun na de voltooiing van hunne studiën het getuigschrift ont houden, dat zij voor hun loopbaan in China noodig hebben. Bovendien moe ten zij, die op kosten of met hulp van de regeering gestudeerd hebben, in dat geval het studiegeld terugbetalen. Als reden wordt opgegeven, dat de jongelieden zich geheel aan hun studie moeten wijden, maar in werkelijkheid schuilt er, volgens den Sjanghaischen correspondent van de Kölnische iets anders achter. De jonge Chinees trouwt niet, maar wordt uitgehuwelijkt, en wel aan het meisje, dat buiten hem om, misschien reeds voor zijne geboorte, door de twee families voor hem bestemd is. Buiten landsche huwelijken moeten in den regel tot de pijnlijkste onaangenaam heden voor alle betrokkenen leiden. Een Chinees kan, zoo lang zijne hem toegedachte bruid nog leeft, niemand anders tot zijne rechtmatige vrouw maken. Pas na de bruiloft zou hij haar in sommige gevallen kunnen verstooten, maar in goede families komt dit haast niet voor. Een tweede, een bijwijf, in zekeren zin nog een rechtmatige eeht- genoote raag hij trouwen, indien de eerste vrouw hem geen zoon schenkt. Andere vrouwen, op zijn Chineesch „kleine vrouwen" genoemd, mag hij naar hartelust kiezen. Hij koopt deze soort meestal en let daaibij meer op uiterlijke bekoorlijkheden dan op deugd zaamheid. Dat zijn de vrouwen, die b.v. de rijke kooplui in verschillende handels plaatsen, waar zij komen, hebben en die den man ook overal volgen. De rechtmatige vrouw moet in de eerste plaats bij de ouders van den man blij ven en ziet hem dikwijls in jaren niet. Maar zij is de rechtmatige echtgenoote, de „vrouw thuis", en de zoons van de overige, de „buitenvrouwen", gaan voor hare kinderen door. De Chineezen zullen Europeesche vrouwen wel altijd als zulke „buitenvrouwen"moeten beschou wen, juist omdat zij natuurlijk altijd bij haren man blijven, zonder er mis schien benul van'rte hebben, dat eene andere, in werkelijkheid de rechtmatige, vrouw in de geboolteplaats van den man bij diens familie inwoont of mis schien het hem toegezegde meisje op het huwelijk wacht, waarop zij en hare familie krachtens wet en gebruik recht hebben. Aan dit alles kan het in het buitenland gesloten zoogenaamd wettig huwelijk niets veranderen, de Euro peesche vrouw blijft een „buitenvrouw". Aan de plechtige verzekering van een overigens nog zoo fatsoenlijk en eerlijk Chinees, dat hij geen Chineesche vrouw of verloofde heeft, mag men zonder bondige bewijzen nooit geloof schenken zegt de correspondent. Er zijn in de liefde haast geen hartstochtelijker menschen dan de nuchtere Chineezen. Het is in China iets, dat alle dagen voorkomt, dat Chineezen meisjes tot een huwelijk bepraten met de heilige, maar leugenachtige verzekering, dat hun rechtmatige verloofde of jonge vrouw dood is. Naar de Daily Chronicle uit Johan nesburg verneemt, zijn er teekenen, dat de Unieregeering er over denkt een recht van uitvoer op diamanten te hef fen, teneinde het diamantslij pen uit Amsterdam naar Zuid-Afrika te ver leggen en tegelijkertijd ettelijke dui zenden Europeanen in Zuid-Afrika te krijgen. Er werken te Johannesburg al verscheidene Amsterdammers met suc ces. Het slijpen en zetten van diaman ten is daar van 15 tot 20 pet. goed- kooper dan in Londen. Berichten uit Cananea (Mexico) ma ken melding van ernstige woelingen in de provincie Sonora. De leiders van de beweging willen de T, erkiezing van president Diaz verhinderen. Honderden personen zijn in hechtenis genomen en in alle steden van genoemde provincie is de krijgswet afgekondigd. Groote hoeveelheden wapens zijn uit de Ver- eenigde Staten over de grens gesmok keld. De overheden hebben reeds vele wapens in beslag genomen. Er zijn in allerijl troepen gezonden naar Sonora, waar men ernstige botsingen verwacht. Zondag a.s. wordt de verkiezing ge houden. In Rusk (Texas) is een neger gelyncht, die beschuldigd werd van moord op een blanke vrouw. De neger, een zekere Johnson, is door een woedende menigte levend verbrand. De overheid stond machteloos tegenover het volk, dat den neger onder martelingen een bekentenis afdwong en hem vervolgens naar den brandstapel sleepte. Hij werd aan een paal gebonden, het hout werd tot hoog boren zijn hoofd opgestapeld en in brand gestoken. Toen de vlammen op waarts stegen, ging er een vreugdegebrul op uit de menigte. In Hongarije houden de regens en de daarmee gepaard gaande overstroo mingen aan. Het geheel aantal slacht offers wordt tot dusver opgegeven als driehonderd. Frans Jozef heeft honderd duizend kronen beschikbaar gesteld voor de slachtoffers. Troepen en inge nieurs zijn naar de getroffen streken gezonden. Vele plaatsen zijn niet meer te herkennen. In het dorp Ypost zijn alle huizen vernielddaar alleen wordt het aantal slachtoffers op meer dan tachtig geschat. Het herstel van wegen en spoorlijnen zal maanden duren. Senator Lannelongue heeft bij den Senaat een voorstel ingediend om de ontvolking van Frankrijk tegen te gaan met behulp van de volgende maatre gelen: vermeerdering van militaire plichten voor ongehuwde mannen bo/en negen-en- twintig jaarverplichting voor alle staats-, departementale en gemeente ambtenaren om gehuwd te zijn op vijf- en-twintigjarigen leeftijd. Ambtenaren, die minstens drie kinderen hebben, zullen geldelijke voordeelen genieten in hun betrekking en ook bij hun pen- sionneering; opheffing van de bepa lingen in het burgerlijk wetboek, be treffende de beschikbare gedeelten eener nalatenschap, met de bedoeling, dat het recht van den vader van een gezin om vrij te beschikken over zijn ouder lijk erfdeel, geen vrees kan doen ont staan voor verbrokkeling der fortuinen door het toenemen van het aantal kin deren. Uit het verslag dat de Engelsche bladen geven omtrent de ontvangst die de deputaties vóór en tegen het vrou wenkiesrecht, bij minister Asquith heb ben gevonden, blijkt, dat Asquith aan de twee deputaties onverholen heeft te kennen gegeven, dat hij voorshands tegen het parlementaire kiesrecht der vrouw en dus niet geneigd is, om mee te werken, dat Shackleton's wetsont "erp hetwelk iets meer dan een millioen vrouwen het kiesrecht zou bezorgen, in de loopende zitting afgehandeld kan worden. Maar, voegde hij 'er bij, zoo denken er niet al mijn ambtgenooten in het kabinet en de meerderheid in de partij over. Hij zou zoo trouw mo gelijk de argumenten voor en tegen aan het oordeel van het kabinet over brengen, en de beslissing van het kabi net aangaande het wetsontwerp van Shackleton zoo spoedig mogelijk in het Lagerhuis meedeelen. Het wetsontwerp nopens Finland, dat op tien dezer door de Russische Doema werd aangenomen, is thans in den Rijksraad. Zooals Reuter meldt, heeft de rapporteur Dietrich er op aange drongen het wetsontwerj) goed te keu ren in den vorm, zooals het van de Doema ontvangen was. Volgens berich ten uit Petersburg is het volstrekt niet zeker, dat dit gebeuren zal. In natio nalistische kringen is men er niet ge rust op. Het Novoje Wremja zegt dat er in den Rijksraad een sterke stroo ming is tegen het Finsche ontwerp. Die strooming gaat niet slechts uit van de Polen en den linkervleugel, maar heeft ook vele leden aangegrepen aan wier vaderlandschen zin niet te twijfe len valt. Hun taktiek zal wellicht zijn het indienen van allerlei amendemen ten, waardoor de afdoening van het ontwerp mogelijk tot den herfst zal worden vertraagd, terwijl ook mogelijk is dat het ontwerp verworpen wordt. Er is, altijd volgens het Novoje Wremja, tegenwoordig in gezaghebbende kringen een gunstiger stemming ten opzichte der Finnen. Men zou in geen geval de zaken op de spits willen drijven. BINNENLAND. Op de oorlogsbegrooting voor het jaar 1911 is een post van bijna 7 ton gebracht voor verbetering der officiers- tractementenvoor alle wapens wordt de bezoldiging gelijk gemaakt met die voor de officieren der genie. Uit Amsterdam wordt gemeld Naar wij vernemen heeft de directeur der Staatsloterij een missive gezonden aan de verschillende collecteurs en collectrices, waarin de collecteurs en de debitanten er op worden gewezen, dat het ten strengste is verboden om loten te verkoopen met voorbehoud van het recht om die loten terug te koopen, of met beding, dat de koopers van klassikale loten na afloop van een der eerste vier klassen geen gebruik zullen maken van hun recht van ver wisselen, welke handelingen geacht moeten worden in strijd te zijn met de wet van 23 Juli 1885. Ten tweede dat collecteurs streng behooren toe te zien, dat de onder hun toezicht ge stelde debitanten in geen geval, hetzij direct of indirect, na den aanvang der collecte loten opkoopen. Zoo debitanten in strijd met de voor schriften handelen, zal hun ontslag als debitant volgen. De beruchte in- en uitbreker Arie Boere, die thans weer in de bijzondere strafgevangenis voor mannen te 's-Her- togenbosch achter slot en grendel is gebracht, weigert voedsel tot zich te nemen. De gebroeders J. en L. S., Duitschers, te Dusseldorp woonachtig, zijn Dinsdag avond in den trein tusschen Breda en Rotterdam in handen gevallen van de kwartjesvinders Van W. en K. De Duit schers verloren f 300 en f 2o0 met kaartspel. Bij aankomst aan het station Beurs hebben zij hiervan kennis gege ven aan het stationspersoneel. Omtrent een geheimzinnige zaak, welke zich in Ned. West-Indië heeft afgespeeld, meldt de correspondent van liet Hbld. te Paramaribo d.d. 1 dezer het volgende: Heden heeft in het fort Zeelandia door den procureur-generaal, bijgestaan door de justitie, een omstandig verhoor plaats gehad van Killinger, welke be kend h eft, dat door hem een komplot op touw was gezet om het gezag in Suriname omver te werpen. Een tien tal personen, zoo geeft hij op, was door hem ingewijd in zijne plannen, en had opdracht een zoo groot mogelijk aantal handlangers aan te werven. Men weet reeds van een 150 personen die in de zaak betrokken zijn. Killinger beweert, dat de bedoeling was de „omwenteling" zonder bloed vergieten te doen plaats vinden. Alleen de ingewijden zouden in den nacht van den aanslag voorzien worden van re volvers. De overige volgelingen zouden met speciaal voor dit doel vervaardigde, zware stokken worden gewapend. (Na Killinger's mededeelingen heeft inder daad hedenmiddag de politie 146 stok ken gevonden, die onder den grond waren begraven.) De aanslag zou altijd volgens Killinger's mededeelingen ongeveer als volgt worden afgespeeld: In den bewusten nacht, wanneer de inspecteur van politie met zijn ploeg manschappen de wacht had, zou op twee plaatsen in de stad valsch brandalarm worden gemaakt. Een deel der militairen zou dan, als gebruikelijk, met een brand spuit uitrukken. Op het politiebureau blijven op zoo'n oogenblik slechts weinig manschappen achter. Killinger en zijn manschappen zouden dus, wat het poli tiebureau betreft, vrij spel hebben. Van het bureau zou men oprukken naar het fort Zeelandia, de schildwachten met dekens overrompelen en onschadelijk maken. De mannen, zoowel van de po litie als de troepenmacht, die niet tot Killinger's volgelingen behoorden, zou den zooveel mogelijk door opsluiting onschadelijk worden gemaakt. Daarna zou de Gouverneur aan de beurt zijn, die onmiddellijk zou worden afgezet, waarna men Suriname tot vrijstaat zou verklaren onder patronaat van Neder land. In Suriname zou men dan een vredesstaat stichten zonder militairen. Dat verder de telephoon'iijnen zouden worden doorgesneden, het telegraaf kantoor bezet, enz. zijn bijzonderheden, bij wijze van kruiding der spijze. Er is in deze „bekentenis" veel zon derlings, wat tot reserve maant. Vooral die vredesydilles van een man die steeds

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5