Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt te Scheveningen. De oudste zoon van Koning George van Engeland is iu de kapel van het kasteel van Windsor door den aarts bisschop van Canterbury als prins van Wales gewijd. Volgens de jongste berichten uit Konstantinopel wordt het boycot tegen de Grieken zoo streng mogelijk toege past. Tal van Grieksche kooplieden zijn genoopt hun zaken stop te zetten. Het boycot-comité is van plan met het boycotten voort te gaan tot een defini tieve voor Turkije gunstige oplossing der Kretenzer kwestie bereikt is! In dat geval zal het boycot nog lang kunnen duren, want de mogendheden hebben wel getoond, dat zij aan een definitieve regeling van het vraagstuk als zoodanig nog niet denken. Door de leidende kringen te Saloniki wordt de bevolking aangespoord om geen geloof te hechten aan de verze kering der Engelsche regeering over haar goede bedoelingen in het Kretenzer vraagstuk, daar Turkije juist van Engel sche zijde reeds meermalen teleurstel lingen heeft ondervonden. Het zekerste middel om het doel te bereiken is een verscherping van het boycot tegen Griekenland en de uitwijzing van Grieksche onderdanen. Hoever de boycot van Grieksche schepen en goederen gaat, kan blijken uit de officieuse mededeeling dat Zater dag een Fransch schip te Saloniki ge boycot is omdat de gezagvoerder een Griek was, terwijl hetzelfde lot onder ging een Engelsch stoomschip, dat een aantal Grieken onder zijne be i anning telde. De vreemde gezanten hebben daarop de aandacht der Porte geves tigd, maar de Grootvizier heeft daarop geantwoord, dat hij den volkswil on mogelijk kan beletten om zich te uiten. De mogendheden hebben aan de Porte medegedeeld, dat Turkije, als het 't oogenblik gekom«D acht om over te gaan tot een definitieve regeling der Kretenzer kwestie, zich moet wenden tot alle mogendheden die het verdrag van Berlijn onderteekend hebben. Op de Brusselsche tentoonstelling is Zondagnamiddag het Restaurant Métro- pole, schuin tegenover het Nederland- sche paviljoen met de tuinen er tus- schen, geheel uitgebrand. Het fraaie paviljoen van Monaco, dat er naast ligt, heeft eenige sehade beloopen. De Berlijnsche correspondent van de Daily Mail seint, dat Löwe, de voor zitter van de Duitsche Luchtvaart- Maatschappij, hem gezegd heeft: In h6t volgende jaar Juni of Juli steken wij met de Deutschland het nieuwe Zeppelin-luchtschip over naar Enge land en hopen met Engelsche reizigers terug naar Duitschland te vliegen. Wij zullen opstijgen op een punt dicht bij de Nederlandsche of Belgische grens en hopen bij gunstig weer den overtocht gemakkelijk in tien uur te volbrengen. Graaf Zeppelin gaat mee. Uit Wozniensk, Russisch Polen, wordt eene vreeselijke misdaad gemeld. De koopman Baikal is door zijne buren met zijne vrouw en vijf kinderen iü zijne woning vermoord gevonden. De moordenaars hadden de lijken op beest achtige wijze verminkt. Van de daders is geen spoor ontdekt. Het hemelvuur eischt dit jaar al bijzonder veel slachtoffers. Thans zijn te Loccum bij Hanover een landbouwer, zijn zuster en een arbeider door den bliksem getroffen en gedood. Deze per sonen zaten allen op een wagen en de beide daarvoor staande paarden werden eveneens doodgeslagen. In de provincie He Long Fiang, in Mandsjoerije, zijn Russische en Chi- neesche beverjagers met elkaar slaags geraakt. Tachtig Chineezen moeten daarbij gedood zijn. De Russische ge zant te Peking en het departement van buiteril. zaken aldaar houden zich met het geval bezig. Volgens berichten uit Riga zou daar een wijdvertakte samenzwering tegen het leven van den Czaar zijn ontdekt. Generaal Koerlof, het hoofd der geheime politie is daarheen vertrokken en heeft een aantal personen in hechtenis doen nemen. Bij velen wordt nog huiszoeking gedaan. Ook moet gebl ken zijn dat een te Genève gevestigde Rus, Alexan der Belski, die onlangs zelfmoord pleeg de, door het lot was aangewezen den Czaar van het leven te berooven, maar uit vrees daarvoor gevlucht en toen zelf door de terroristen met moord bedreigd was. Uit Gaston, in Noord Carolina, wordt gemeld, dat de vertegenwoordigers van 58 katoenfabrieken eene overeenkomst hebben geteekend om de productie in de maanden Juli en Augustus gedurende vier weken geheel te staken. Te Rostof aan de Don vertoont zich d zer dagen een bizonder venijnige Vui m van cholera. Er zijn dagelijks tusschen de twee- en driehonderd ge vallen, waarvan een groot aantal met den dood eindigen. Er zijn uitgebreide maatregelen genomen, uit alle deelen van Rusland zijn dokters naar Rostof gezonden. In de stad heerscht een pa niek. De gegoeden vluchten en alle plaatsen in de treinen zijn vooraf be sproken. Donderdag waren er 2000 nieuwe gevallen. De stad moet er uit zien, alsof zij in staat van beleg ver keert. De verkoop van groenten en vruchten is verboden en op straat wordt gratis gekookt water beschikbaar ge steld. Een professor uit Petersburg heeft na onderzoek verklaard, dat het water van den Don besmet is. De „Gazette de Bruxelles" schrijft: Zaterdagmorgen heeft de vlieger Gof- faux proeven genomen met een door hem "geconstrueerde monoplane. Het eigenaardige van deze vliegmachine is, dat de vleugels buigzaam zijn en den vlieger in staat stellen om tegen zeer hevige stormwinden op te vliegen. De vlieger heeft besloten om in de maand Augustus van Ostende naar Lon den en terug te vliegen. De Engelsche ochtendbladen bevatten een aan Asquith gerichte brief, namens de Rijksvlootvereeniging onderteekend door 158 hoofdofficieren van leger en vloot, waarin de eerste minister wordt uitgenoodigd een wetsontwerp, strek kende om een leening aan te gaan van honderd millioen pond voor de lands- defensie, bij het parlement in te dienen. De adressanten betoogen, dat het on betwistbaar is, dat gevaren van buiten af Engeland bedreigen en dat het af wenden dier gevaren onmiddellijk bui tengewone maatregelen vereischt. De adressanten zijn van oordeel, dat alle partijen hiertoe zullen willen medewer ken en ongetwijfeld door de overgroote meerderheid van het volk daarbij ge steund zullen worden. Zij bepleiten tevens de vorming van een groote com missie voor nationale defensie ten einde door samenwerking van leger en vloot de beste aanwending van de honderd millioen pond te verzekeren. De liberale bladen zwijgen bijna allen over het adres, maar de unionistische pers schrijft er met instemming over en herinnert er aan, dat Cobden reeds in 1861 voorstelde een leening van hon derd millioen pond te sluiten ter uit breiding van de vloot, om zoodoende Frankrijk te beletten een even sterke vloot te bouwen. In Engelsche bladen is er eenigen tijd geleden een boekje opengedaan over het bederf in de ambtelijke wereld van Canada. Onlangs zijn er bedriegerijen ontdekt bij de staatsdrukkerij. De Eve ning Journal van Ottawa schat het ver lies, dat het land geleden heeft, op misschien wel f 600,000. Ambtenaren brachten het rijk gedurig allerlei in koopen te hoog in rekening; soms legden zij er 40 pCt. op. Borden, dehiderder oppositie in het Canadeesch Lagerhuis, zei Zaterdag in een redevoering, dat schandalen aan andere departementen een algemeen onderzoek noodig maken. IMaatisellik Nieuws. Heugden, 29 Juni. Onze vroegere dorpsgenoot de heer E. M. J. van der Ven, Commies Posterijen en Telegrafie 3e klasse, is bevorderd tot 2e klasse. Werkendam- De wekelijksche collecte der „Neerbosch cent" heeft voor het 2e kwartaal opgebracht f 33.90. Zondag 1.1. nam de WelEerw. heer J. Osinga, predikant bij de Geref. Kerk Werkendam B, afscheid van zijn gemeente naar aanleiding van Jesaja 21 vers 10. Aalburg. Zaterdag j.l. werd door J. v. R. een vijfjarig zoontje van D. B. met een fiets aangereden, het kind viel en brak een been. Door dr. Schmidz werd spoedig geneeskundige hulp verleend. Clcertruidenberg Bij de op Vrijdag j.l. gehouden aanbesteding van het plaatsen van een afscheiding op de secretarie dezer gemeente werd ingeschreven als volgt A. du Pont f 377,F. Renniers f 315, A. Krols f 317,— R. Naglé f 314,—. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. fwiessen- De alhier bestaande paar denmarkt zal dit jaar, doordat den 3den Juli op Zondag valt, op Zaterdag 2 Juli a.s. gehouden worden. Raain§(lonk. Toen vrouw de B. Vrijdagmorgen de Donge wilde overvaren had zij het ongeluk met haar kindje te water te geraken, doch werd gelukkig door P. v. Raamsdonk uit het water op de kant gebracht. De verbouwing van het inwendige van 't raadhuis alhier werd Vrijdagmiddag op de publieke aanbesteding aangenomen door onze dorpsgenoot G. v. Dongen voor f 195,—. Verder was ingeschreven door: H. P. Spuij broek, Raamsdonk f 198. P. Leijten, id. 304. H. de Graauw, id. 341. P. Mutsaers, Waspik 387. J. H. Leijten, Raamsdonk 388. Raamsdonksveer. Naar wij vernemen heeft de heer C. F. Kommers alhier, aan de ouders van C. Kieboom, welke tijdens een on weder, indertijd door bliksemslag werd gedood, eene lijfrente van f 50 toegezegd. Sprang;. Dezer dagen had de heer J. H. alhier een kip te broeden gezet. Ge durende den broedtijd legde deze kip ge regeld om den anderen dag een ei, zoodat genoemde heer toen de broedtijd verstreken was, nog 10 eieren geraapt had. De afloop der broederij was boven verwachting. Zeker een hoogst zelden voorkomend geval. Maandagavond had den zoon van zekeren W. v. d. S. (een toevallijder), het ongeluk op den straatweg nabij het Geref. kerkgebouw zoodanig te vallen, dat hij aan het hoofd verwond werd. Op een kruiwagen werd hij door een drietal per sonen naar de ouderlijke woning vervoerd. Sleeuwyk. De zangvereeniging „Looft den Heere", is voornemens op 20 Juli a.s. zich per stoomboot „Mercurius H" naar Nijmegen te begeven en de schoone omstreken aldaar te bezoeken. Diegenen die deze pleizierreis mede willen maken, kunnen zulks tegen betaling van f 1,doen. Vrijdagmiddag j.l. trokken door deze gemeente J. P., C. B. en C. I. uit Werken dam, waarbij zij niemand ongeschonden lieten. Ten nadeele van de Weduwe W. A. D. sloegen zij enkele ruiten stuk, ter wijl zij niet konden nalaten een geit te mishandelen. Van het voorgevallene is bij de politie aangifte gedaan. Aeeil. Toen de landbouwer B. Vrij dagmorgen bij zijn vet kalf kwam, kwam hij tot de onaangename ontdekking dat zijn kalf ruim 100 K.G. wegende, dood in het hok lag. Voor den man welke reeds het kalf had verkocht eene aanmerkelij ke schade post. Vrijdag had alhier de verpachting plaats van hooigras, staande op den uiter waard „de Nesch", gelegen onder Poederoijen. Er waren veel koopers, zoodat het vlug van de hand ging. De opbrengst was circa f 400 minder dan verleden jaar. De hooigras ver pachtingen zijn thans afgeloopen. De arbeiders welke voor eenige weken geleden naar de Haarlemmermeer vertrokken teneinde aldaar werkzaam te zijn, zijn bijna allen weer teruggekeerd. Gedurende den tijd dat zij aldaar werk zaam zijn geweest, hebben zij aldaar een goed weekgeld verdiend. Thans is alhier voor hen weer voldoende arbeid. Arjj hoeve-Capelle. Hedenavond zal het fanfarekorps „Sirena" een open lucht-concert geven op het terrein voor het gemeentehuis. Wanneer het weer zulks toe laat verwacht men als gewoonlijk veel pu bliek. Het knaapje van K. W. het welk onlangs getrapt werd en reeds eenigen tijd in het gasthuis te 's-Hertogenbosch ver pleegd wordt, neemt zachtjes aan in beter schap toe. De vreugde der ouders is in deze onbeschrijfelijk. De collecte voor den gewapenden dienst in de Nederlanden, heeft alhier, na aftrek der onvermijdelijke kosten, op gebracht f 2.76. Zondagmorgen tijdens de godsdienst oefening ontvingen de arme en dechristel. school te Loonschendijk van een onbekende gever of geefster door middel der collecte een gift van f 12.50. lAaspik.. De heer W. Kamp te Dongen is nu sedert 25 jaren secretaris penningmeester van verschillende water schappen in deze omgeving. Deze gebeurtenis zal door de betrokken waterschappen feeste lijk worden herdacht. Zekere N. Sch. alhier, had het on geluk bij het lossen van hooi met zijne hand in eene zeis te slaan, zoodat direct geneeskundige hulp moest worden inge roepen. nyk. Den polderwerkman J. R. al hier, trof verleden week een ongeluk, n.l. met het aanleggen van een nieuwe spoor baan op het werk onder Vucht, raakte hij met zijn hand tusschen de zware biels be kneld, zoodat zijn duim gedeeltelijk werd verbrijzeld. Spoedig moest heelkundige hulp worden verleend. De collecte gehouden voor den ge- wapenden dienst, heeft hier f 3,85 opge bracht. Kerknieuws. Sprang;. Ds. P. v. Toorn, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, neeft voor het beroep naar Zegveld bedankt. Rinnenland. Wij lezen in „De Avp.": Overeenkomstig den wensch der Re- geeriDg wordt het rapport der Krupp- commissie niet gepubliceerd. De om standigheid, dat op verschillende re- geeringsdaden ten aanzien van geschut- leveranties critiek wordt geoefend, maar bovenal ^het feit, dat de achterlijkheid van de firma Krupp in het stuk ge constateerd wordt, heeft bij enkele der betrokken bureaux groote ontstemming gewekt, zoodat van die zijde het ver langen wordt gekoesterd om slechts in het geheim over de zaak te beraadslagen. Vermoedelijk is dit de reden, waarom de Tweede Kamer niet heeft besloten tot openbaarmaking, waartoe -- gelijk wij reeds mededeelden de Commis sie heeft geadviseerd. Men schrijft uit Buenos-Aires d.d. 2 dezer De Santa Cruz liep heden hier bin nen, met het zoogenaamde officieele oftewel aulenthieke Nederlandsche vee (2 stieren en 7 koeien), bestemd voor de tentoonstelling alhier. De heer Van den Bosch zeide, dat, dank zij de groote zorgen aan boord, het vee in uitsteken den toestand is aangekomen. Vijf koeien hebben gekalfd en met goed gevolg, zoodat haar melkvermogen op de ten toonstelling tot volle recht zal komen. Onze gezant heeft bewerkt, dat de in zending uit Nederland nog aan het concours voor melkvee kan deelnemen. Naar hetUtr. Dgbl. verneemt, bestaat bij de regeering het plan, bij den a.s. winterdienst der spoorwegen een be perkten Zondagsdienst in te voeren, om zoodoende het personeel Zondags meer vrij te kunnen geven. Het plan is dan, zeer vele treinen te doen uitvallen; alleen ochtend-,avond en internationale treinen zullen blijven loopen. Nu reeds moet des Zondags het aantal reizigers van alle treinen geteld worden. Naar de Tel. uit goede bron verneemt, zullen de drie rechtsche partijen in den Rotterdamschen raad bij de a.s. verkie zing van een vijfden wethouder uitko men met een candidatuur mr. De Jong. Voorts werd aan het blad verzekerd, dat aan een eventueele verkiezing tot wethouder dezelfde voorwaarden zijn verbonden als reeds bij een vorige ge legenheid aan mr. De Jong zijn gesteld n.l., dat hij zal bedanken: le als lid der Tweede Kamer voor Rotterdam 2e als hoofdredacteur van „De Rotter dammer" en 3e als voorzitter van den Bond van anti.-rev. kiesvereenigingen te Rotterdam. Zaterdagnamiddag stookten twee meis jes van ongeveer 9 jaar een vuurtje op de brandplaats van varkens in Ter Neu zen. De kleertjes van een harer vatten vuur. Op deze afgelegen plaats was niemand aanwezig om hulp te verleenen waarom het kind, hevig gillend, naar de op eenigen afsta.'d gelegen woning harer pleegouders snelde. Eer zij daar was, waren haar de kleeren, voor zoover zij ze niet had kunnen afrukken, geheel van 't lijf gebrand, zoodat ze geheel naakt en met vreeselijke brandwonden overdekt haar pleegvader in de armen vloog. Dadelijk werd haar alle mogelijke hulp verleend, wat niet kon voorkomen, dat zij na een nacht van hevig lijden Zondagmorgen is overleden. Zaterdagavond is de bliksem geslagen in de R.-K. kerk te Rossum, waardoor brand ontstond, welke echter spoedig door de brandweer gebluscht. werd. Ook de pastorie werd door den bliksem ge troffen, zonder dat echter schade werd veroorzaakt. De jongen, die een brandbrief aan een dame te Woensel heeft overhandigd en daarop de vlucht nam, is in de ouderlijke woning teruggekeerd. Te Sittard zijn Maandagmorgen een locomotief en 3 rijtuigen van een trein ontspoord, tengevolge waarvan de hoofd sporen versperd geraakten en het mate rieel en de weg belangrijk beschadigd werden. Men meldt aan de N. R. Ct., dat er in verband met de veelvuldig in den laatsten lijd voorgekomen treindief- stallen thans rechercheurs mede in treinen reizen, welke het internationale verkeer onderhouden tusschen ons land en België en Frankrijk. De rechtbank te Breda veroordeelde Maandag overeenkomstig den eisch, J. J. B. B. M., architect te Teteringen, tot 3 maanden en Th. J. B., bouwkun dige te Princenhage, tot 2 maanden hechtenis, wegens dood door schuld van twee werklieden bij het instorten van een huis, waar de eerste als archi tect en de tweede als aannemer de lei ding en uitvoering hadden, en bij wel ken bouw zij zeer onvoorzichtig en on bedachtzaam een viertal grove verzui men en overtredingen hebben gepleegd of doen plegen. Uit het krankzinnigengesticht te Cas- tricum is eergisterennacht ontvlucht de bekende Willem Roos van 't trio, die door het gerechtshof in Juni 1908 is veroordeeld tot een gevangenisstraf van 3 jaar en 6 maanden, wegens diefstallen in de cacaofabriek van Blooker en in de Nieuwe Huishoudschool enz. Nader hand werd hij in Castricum ter verple ging opgenomen. Hij ontvluchtte op de fiets van den dokter en zette koers naar Amsterdam waar hij, volgens beweren gezien werd. Mede tengevolge van een beperkt gewas, maar hoofdzakelijk door de on gekende schaarschte van kersen is de prijs van het kleinere fruit in de Betuwe verbazend hoog. Roode kersen, welke gewone jaren in het begin 10 cent per Va K.G. kosten, gaan vlug van de hand tegen 20 k 22 cent, fi ambozen doen meer dan 25 cent per 1/1 K.G., aard beien blijven zich op den hoogenprijs van 12 cent handhaven. De kersentijd, die gewone jaren drie vier weken duurt, is voor de meikersen reeds ge ëindigd en loopt voor de andere soorten de volgende week af. Zondagavond tegen 10 uur zagen be woners der Zwart Janstraat te Rotter dam vlammen en rook komen uit een aan de achterzijde van de strafgevan genis op den Noordsingel aldaar gele gen cel. De daarin opgesloten gevan gene h~.d zijn stroomatras en hoofd kussen in brand gestoken, vermoede lijk om in vereeniging met andere ge vangenen een poging tot ontvluchting te wagen, in de algemeene verwarring, die door hen verwacht werd. Zij zijn teleurgesteld, want onder de leiding van den adjunct-directeur, hebben de bewaarders met een paar extiucteurs het vuur gebluscht, dat geen schade van beteekeuis heeft aangericht. Geen oogenblik kregen de gevangenen kans om te ontsnappen. De politie ts Maastricht heeft Zondag op heeterdaad betrapt een jeugdigen zakkenroller. Diens moeder is voor een dergelijk feit vroeger met de politie in aanraking geweest. Vóór het huis in de Wassenaarsche- straat te Scheveningen, waar, gelijk reeds gemeld werd, herhaaldelijk vreem delingen van geld waren beroofd, nadat ze door vrouwen van verdachte zeden waren medegelokt, is thans een vaste politiepost geplaatst, overdag één en 's nachts twee man. Een der vrouwen is door de politie aangehouden op grond, dat zij den meerderjarigen leeftijd nog niet heeft bereikt. Sinds eenigen tijd hield te Leeuwar den kantoor in de Poststraat de direc tie van de spaarkas „De Nederlanden", die zoogenaamd vertegenwoordigers had door geheel Nederland en bestond uit de heeren H. Metz, zich ook noemende Bremer, 25 a 30 jaar oud enDuitscher van origine, en D. Kousbroek, anders genaamd Jan van der Heuvel, 33 jaar, vroeger te Rotterdam. Zij breiden hun werkkring flink uit en waren er ook te Heerenveen in geslaagd, tal van spaarzegelboekjes te plaatsen. Wanneer die boekjes vol waren, dan zou men voor zijn bespaard sommetje (f 5.20) een keuze mogen doen uit een prijslijst van allerlei huishoudelijke artikelen. Maar zoover kwam het niet. Tal van personen waren met hun spaarzegel- boekje nog maar op de helft, toen de directie plotseling zoek raakte en niets meer van zich liet hooren. Ook op an dere plaatsen moeten spaarlustigen er ingeloopen zijn. De wachtmeester der marechaussee te Steenwij k heeft de aanhouding der heeren verzocht, die zich in verschillende deelen van ons land hebben schuldig gemaakt aan op lichting ten nadeele van de spaarkas Vesta, voor welke kas ze eertijds als colporteurs optraden. Te Dinxperlo wilde Vrijdagmiddag een troep Zigeuners met 7 beren ons land binnendringen. De ijlings ontbo den marechaussees en verdere politie noodzaakten het gezelschap tot doortocht naar Bocholt. De politie blijft de grens bewaken. Nu de commissie van advies voor het opleggen van straffen aan politiedienaren den hoofdcommissaris van politie heeft geadviseerd, den inspecteur Van Rossen geen straf op te leggen, in verband met de klacht, door den heer Van Raalte tegen dien politieambtenaar ingediend, is ook de geringe geldboete, welke den heer Van Rossen aanvankelijk was op gelegd, meer met de bedoeling, hem in de gelegenheid te stellen zijn zaak door de commissie van advies te doen onderzoeken, ingetrokken. Men meldt uit Barneveld In het zoogenaamde landlooperskamp op de hofstede De Tweel, onder deze gemeente, is Zondag weer hevig gevoch ten. Een landlooper, bekend onder den naam George, werd door een voorbij ganger bewusteloos en badend in zijn bloed gevonden. Bij onderzoek bleek, dat hij met een mes dwars door zijn pols gestoken washet mes zat nog vast in de wond. Dit kamp is wijd en zijd onder de landloopers bekend. Bijna eiken Zondag komen hier tal van landloopers bijeen, om het in de open lucht gekookte mid dagmaal te gebruiken, waarin de dag vervolgens meestal drinkende wordt doorgebracht. Er worden hier ook heel wat land- loopershuwelijken gesloten. Geen ver bintenis tusschen man en vrouw wordt in het wereldje van landloopers voor echt erkend, wanneer zij niet door hun „burgemeester" eveneens een landlooper bekrachtigd is. Als laagste tarief voor deze plechtigheid werd ons een flesch jenever genoemd. De inzendingen der Nationale Ten toonstelling voor Huisvlijt, welke in JuliSeptember door den bond te Sche veningen wordt gehouden, zullen wel zeer talrijk zijn en toonen ten duide lijkste aan, dat zij, die twijfelden aan de levensvatbaarheid van eene derge lijke tentoonstelling op zoo grooten schaal in ons land, eenigermate een pessimistischen blik hadden in de be- teekenis der huisvlijt voor ons tegen»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2