De Aardappelealtaar in Nederland. lgkheid rust om Spanje aan de reactie te ontrukken en die het vertrouwen des konings bezit, zal Spanje redden ondanks alles en tegen allen. Na afloop van den jongsten minis terraad is aan de pers de volgende half ambtelijke mededeeling verstrekt: De minister-president heeft in den ministerraad verslag uitgebracht over de nota, die aan den gezant Ojeda ge zonden is, als antwoord op de jongste nota van het Vaticaan. Het Vaticaan had te kennen gegeven dat het, to voortzettingder onderhandelingen, nood zakelijk was dat de Spaansche regeering alle in de godsdienstkwestie genomen maatregelen introk. De Spaansche re geering heeft na een ernstig onderzoek besloten dat aan een dergelijk verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Zi meent alle verantwoordelijkheid af te mogen wijzen voor den toestand, welke in het leven is geroepen door personen aan het Vaticaan die de verzoenings gezinde voorstellen der Spaansche re geering totdusver hebben doen mis lukken. De Spaansche regeering heef! alle middelen, die haar ten dienste stonden, aangewend om een vergelijk tot stand te brengen in zake de beper king der geestelijke orden en gods dienstige instellingen. Zij zal, Ojeda uitnoodigen een nota te doen toekomen aan Merry del Val, mededeelende da hij door zijn regeering naar Spanje ont bo len is om instrnctiëu te ontvangen terwijl een gezantschapsraad met de functiën van zaakgelastigde belast wordt De Spaansche nota is Maandagmorgen 7 uur bij het Vaticaan ingediend. De Spaansche gezant bij den Heiligen Stoe is vertrokken zonder vooraf een bezoek te brengen. De Matin verneemt uit Oran Inboor lingen, die uit Marokko komen, melden dat een afdeeling Spaansch paardevolk sterk 400 tot 500 man, den 17en dezer uit Mar Chica zijn vertrokken om >;ich naar het dal van Wed Kert te begeven De Mooren vormden dadelijk een harke en het kwam alras tot een bloedig treffen De Spanjaarden verloren een kleine 80 man aan dooden, onder wie een majoor de Mooren 6 dooden en vele gewonden l>e Heilige oorlog wordt in het gansche Rifgebied gepredikt. Aan het hoofd der beweging staat de maraboet Abid Am- saine. Het ministerie van marine te Rome maakt bekend, dat de kapitein-ter-zee Antonio Calabretta, directeur van de koninklijke werf te Castellamare, uit zijn ambt gezet en in hechtenis geno men is. Volgens de Tribuna, is Calabretta belanghebbende in een particuliere scheepvaartmaatschappij geweest en heeft hij aan haar eigendom van den staat overgegeven. Bij het onderzoek zijn nog andere onregelmatigheden aan het licht gekomen. De Jewish Chronicle deelt mede, dat de regeering van West-Australië een aanbod van Israel Zaugwill overweegt om land te koopen voor een nederzet ting van Joden. Het blad had gehoord dat het 400,000 H.A. zou w.zen, maar Zangwill, wien zij er om vroeg, zei dat dat voor zijn plan niet voldoende zou wezen. Hij voegde erbij, dat de onder handelingen met West-Australië geen plannen voor andere deelen der wereld uitsluiten. De Jewish Chronicle is zeer ingeno men met het denkbeeld. Hoe heerlijk zou 't wezen, als een millioen Joden of zelfs minder uit de Russische verdrukking weg konden komen en vrijheid vinden onder de Engelsche vlag! Maar het plan is nog in zijn eerste ontwerp, voegt het blad erbij. Te San Francisco is zekere Joseph Wendling in hechtenis genomen. Men houdt hem voor den pleger van den moord op het 8jarige meisje Alma Kellner, dat in December j.l. onder gru welijke omstandigheden te Louisville was omgebracht. In Honduras, waar een omwenteling gaande is, hebben de opstandelingen, volgens een te NewYork ontvangen bericht, bij Caba hevig met de regee- ringstroepen gebakkeleid. Er moeten honderd man gesneuveld en tweehon derd gewond zijn. Volgens bericht uit Marseille is Zon dagavond om half negen een krachtige aardschok waargenomen te Rogner. De verschrikte bevolking vluchtte uit haar woningen. Geen ongelukken vielen er bij voor. In een sneltrein van Parijs naar Or leans is de postwagen geplunderd. Bij Orleans heeft men ze3 zakken gevonden, waarin brieven waren geweest, 13 ge leegde omslagen van geldswaardige pa pieren enz. B'ijkbaar zijn de stukken uit deu trein geworpen en door handlangers opgeraapt. Het Handelsblad van Antwerpen meldt Een nooit geziene stortbui, een ware waterhoos, heeft Dinaut en omtrek ver woest. De straten waren geblokkeerd en de bewoners zijn in hunne huizen opgesloten. Het is een ware ramp voor heel de streek. Het was drie ure in den namiddag toen de regen begon en die hield twee volle uren aan. In de stallen stonden de paarden tot aan de borst in het water. In de Leffe- vallei is een molen vernield. Al de hoven zijn totaal verwoest. Hout, kruiwagens, zelfs keukengerief en landbouwgereedschap drijft weg. Ook uit Hoei wordt gemeld dat een vreesverwekkend onweer een groote ver woesting heeft aangericht. Sommige straten zijn in woedende snelstroomen veranderd; het water lichtte de riool deksels op en het water springt omhoog. De trein van Civen naar Landen reed tot aan de assen der wielen door het water en met heel den omtrek was de gemeenschap gebroken. Het is hier eveneens een ware ramp. Men vreest nog slechte tijdingen van elders. In een botsing tusschen een goederen en een passagierstrein bij Tlelat zijn er, naar het gerucht wil, twintig per sonen gedood en veertig gewond. De slachtoffers zijn bijna allen Kaby- lische of Spaansche maaiers. Blijkens opgave van de Aéro-Club de Belgique, heeft de vlieger Olieslaegers Zaterdag met zijn Blériot-machine een hoogte bereikt van 1524 meters, dus 144 meter hooger dan Latham. Plaatselijk Nieuws. Heusden, 3 Aug. Benoemd tot kantonrechter alhier, mr. J. E. Koning, thans griffier bij het kanton gerecht te Bergen-op-Zoom. De vorige week slaagden voor het schriftelijk gedeelte van het examen voor pandidaat-gemeente-secretaris en verwierven mitsdien het diploma de heeren A.D. van der Schans te Drongelen, J. Timmermans te Veen en C. A. Luijben te Bergharen, allen leerlingen van den heer H. J. van Eggelen, secretaris dezer gemeente. - Aan het postkantoor alhier, en de daaronder ressorteerende hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1910 in de rijks postspaarbank ingelegd f 16063.91| en terug betaald f9493.42. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 4927. Werkenclam. Met genoegen mel den we, dat de heer I. Bril met gunstig gevolg het eindexamen aflegde voor de H. B. S., en de heer J. Cornet slaagde voor candidaat gemeente-secretaris. Dr ongele». Wegens vertrek naar Indië (Deli) heeft de heer F. Hengeveld met ingang van 1 Aug. eervol ontslag aan gevraagd als onderwijzer alhier. Dat ontslag werd verleend en in zijne plaats benoemd mej. N. Bos, van Eethen, welke reeds tijde lijk werkzaam was. Met genoegen vermelden we dat onder hen, welke dezer dagen het diploma als gemeente-secretaris mochten behalen, ook behoort de heer A. D. v. d. Schans alhier. Lieert ruiden berg. De heer N. G. E. Meijers, ambtenaar ter secretarie al hier, verkreeg dezer dagen het diploma candidaat-Gemeente-Secretaris. Raamsdonk. Verleden Zaterdag had de heer J. van Disseldorp bij het rogge- maaien 't ongeluk zich in 't been te hakken. Dr. Smits moest hulp verleenen. Maandag had de varensgezel Jos. de Bont 't ongeluk den rechtervoet te ver stuiken. De B. die niet loopen kan, moest geneeskundige hulp inroepen. Raamsdonk* veer. Zaterdag middag, circa half twee geraakte het ruim 2-jarig zoontje van P. Heuster, achter het huis al spelende in een sloot. Toen de moeder het kind na eenige oogenblikken miste en het ging zoeken, vond zij het, geen teeken van leven meer gevende. De in allerijl ontboden geneesheer dr. Quirijns, kon, na dat hij ruim een half uur getracht had de levensgeesten op te wekken, slechts den dood constateeren. SleeuwHk. Aan het postkantoor alhier werd gedurende de maand Juli op de rijkspostspaarbank ingelegd f 608.08 en terugbetaald f 240. Behandeld werden 25 elegrammen en 21 gesprekken aan de elefoon. Sprang;. Gedurende de maand Juli werd alhier aan het hulppostkantoor, op 's Rijkspostspaarbank belegd een bedrag van 725,93en terugbetaald f 372.50. Ween. De heer J. Timmermans, volontair ter secretarie alhier, heeft met gunstig gevolg het examen afgelegd van adspirant-gemeente-secretaris. IVampik. Zondag speelde het 2e elftal van de voetbalclub „Nooit Gedacht" alhier een vriendschappelijke match tegen „Juliana" uit Kaatsheuvel. De overwinning werd behaald door „N. G." met 6—1. Zondag ontstond er twist tusschen zekere K. en V. I., beiden wonende alhier, waarbij K. eenige flinke slagen opliep. De drank schijnt de oorzaak geweest te zijn van dezen twist. De zaak is in handen van de politie. Dezer dagen hoopt de heer G. P. Teunen, den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren werd benoemd tot secretaris van den polder „het Eenidennest". Roudriehei». Aan het postkan- oor en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurenöle de maand Juli in de rijkspostspaarbank ingelegd f 5241.47 en terugbetaald f 2670.25. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven ioekje, draagt het numm er 2310. Vl (jk, 29 Juli. Een -eenvoudige plech tigheid nam dezen dag veder hoofd en hart iu beslag, onze gemeente, nam afscheid van haar hoofd der school, den heer van Woer- kom, nadat deze reeds een week te voren bij den aanvang der vacantie zijn leerlingen had vaarwel gezegd. Om één uur hadden zich in het gymna stieklokaal oud-leerlingen, onderwijzers en oud-onderwijzers, eene commissie uit de gemeente, benevens tal van vrienden ver- eenigd om vóór zijn vertrek hun onderwijzer en vriend hulde en dank te brengen voor het vele dat hij in zijn 36-jarige loopbaan als hoofd der school voor allen geweest is. En wel is die dank en hulde verdiend Niet voor niets stond de Wijksche school ook buiten de gemeente als een uitstekende bekend, zooals de leerlingen kondengetnigen, die geregeld uit andere gemeenten haar kwamen bezoeken. Diens goeden naam had zij te danken aan den heer van Woerkom. Zoo het ooit een onderwijzer gelukt is den stempel zijner persoonlijkheid op zijn school te drukken, dan was het den heer van Woerkum. Hij had den tact om in zijn leerlingen ieders eigenaardige talenten tot ontwikkeling te brengen. Daarvoor was hem nooit iets te veel. Waren de schooluren daarvoor niet voldoende, vóór en na school tijd steeds was de heer van Woerkom bezig te onderwijzen, te helpen en te steunen. En niet te vergeefs! Dat getuigt de groote schaar van oud-leerlingen, die hij heeft opgeleid en die, over het gansche land verspreid, door zijn geest bezield, zijn voor beeld navolgen en op hun beurt leerlingen opleiden of in een anderen werkkring nuttig werkzaam zijn. Dat kunnen niet minder getuigen zij, die niet hun arbeidsveld elders elders zochten, maar die hier bleven en nuttige leden der maatschappij werden. Allen zonder onderscheid stemmen in met wat vandaag in verschillende bewoordingen zoo menigmaal gezegd is„De gemeente Wijk heeft een groot verlies geleden, haar onderwijzer, dien zij waardeerde en liefhad, ging haar verlaten." Nadat de heer Van Woerkom met zijn familie door eene commissie was binnen geleid, trad het eerst naar voren de heer A. Schouten van Vlaardingen, die namens oud-onderwijzers en -leerlingen den heer Van Woerkom in hartelijke bewoordingen dank en hulde bracht voor zijn groote werk kracht, welke hij steeds in 't belang zijner leerlingen aanwendde, voor de gevoelens van vriendschap, die hij zijn leerlingen toedroeg, maar bovenal voor zijn liefde en den tact, waarmede hij in zijn leerlingen het beste dat in hen sliep, wist te wekken en te voorschijn te roepen. De heer Van Woerkom had begrepen, dat karakter meer is dan kennis. Daarom heeft hij steeds ge streefd niet alleen te ontwikkelen maar bovenal karakters te vormen. Daarvoor dan ken hem zijn leerlingen en oud-leerlingen en zij verzoeken hem als een stille her innering aan het ook voor hem onvergete lijke Wijk naar zijn nieuwe woonplaats te willen medenemen dit album met hunne portretten. Daarbij bood spreker den heer Van Woerkom eene oorkonde met een prachtig bewerkt album aan. Hierna bedankte namens eene commissie uit de gemeente de heer G. Bouman Wz. in een eenvoudig maar warm woord den heer Van Woerkom voor de liefde en de toewijding, waarmede hij Wijks kinderen steeds heeft onderwezen. Wijk zal den heer Van Woerkom niet vergeten, maar dank baar de herinnering aan het vele goede, dat hij hier gewrocht heeft, bewaren. Als een klein aandenken bood spreker den heer Van Woerkom een paar keurige fauteuils aan, passend bij de salonstoelen, de vorige week door de leerlingen hun onderwijzer aangeboden. Namens de onderwijzers bedankte de heer B. v. d. Steenhoven, onderwijzer alhier, den heer Van Woerkom voor de vriend schappelijke wijze waarop hij steeds met de onderwijzers omging. Geen wanverhou dingen verstoorden hier de samenwerking, maar als oudere en jongere vrienden werd er samengewerkt ter bereiking van één doel: de ontwikkeling en vorming der jeugd. Nadat nog de jongeheer M. Schouten Mz. namens de oudere leerlingen een kort woord van hulde en dank aan hun onderwijzer had gebracht, dankte de heer Van Woerkom diep bewogen voor al de betoonde aan hankelijkheid en liefde, van zijn kant ver zekerende, dat hij nimmer Wijk zal ver geten. Zooveel bewijzen van sympathie had hij niet kunnen verwachten. Hij had slechts zijn plicht gedaan. Nog geruimen tijd bleef men gezellig bijeen, oude herinneringen werden opge haald en een oud-leerlinge zong, zooals zij vroeger zoo vaak gedaan had, nog eens een sololied voor den heer Van Woerkom. „Er is een tijd van komen, doch ook een tijd van gaan." Wie echter zóó gaan kan als de heer Van Woerkom, die zooveel vruchten van zijn werk gezien heeft, hier door zijn oud-leerlingen vertegenwoordigd, mag bij al den weemoed die elk scheiden medebrengt, toch ook een dankbare vol doening smaken. Om ruim halfvier nam men afscheid, daar verschillende oud-leerlingen nog geen vacantie hadden en weer naar hun stand plaatsen moesten vertrekken. Alle beste wenschen vergezellen den heer Van Woerkom en de zijnen naar Bussum. Het ga hun wel tot in lengte van dagen Zalt hommel. Een bakker hier ter stede was vermeerdering van zijn gezin te wachten. Moeder de vrouw oordeelde het daarom noodig een baker te bespreken. Wellicht omdat de zoon van de baker een voorstander was van de coöperatieve bak kerij, is onze bakker van zienswijze ver anderd, tenminste toen de ooievaar zijn pakje had thuis bezorgd, verrichtte een andere vrouw de baker diensten. Dat hier mede het zaakje niet uit was, bleek voor het kantongerecht, waar onze baker het in verband met de arbeidswet had aanhangig gemaakt. Hoewel de jeugdige vader betoogde dat hij als hoofd van het gezin personeel en dus ook een baker had aan te stellen, was de kantonrechter van een andere zienswijze. De eisch van de terzijde gestelde baker werd toegewezen en onze bakker tevens in de kosten veroordeeld. Die slimme bak(k)er Vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk op Zaterdag 30 Juli 1910, des namiddags 7 uur. Voorzitter: F. M. A. J. Ridder de van der Scheuren. Secretaris: J. M. Kieboom. Afwezig waren de heeren P. A. van Don gen, mr. G. J. H. Heere en G. H. Simonis. Na lezing der notulen van de vorige ver gadering worden deze onveranderd aange nomen en goedgekeurd. Hierna stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Ingekomen stukken. Besluiten van Ged. Staten: a. dd. 19 Juli 1910 G no. 27, houdende goedkeuring suppletoir-kohier Hoofdelijken Omslag. b. dd. 19 Juli 1910 G no. 70, houdende goedkeuring van het Raadsbesluit dd. 8 Juli 1910 tot het aangaan eener geldleening groot f 2050. c. dd. 19 Juli 1910 G no. 71, houdende goedkeuring Raadsbesluit, betreffende ver bouwing post- en telegraafkantoor teRaams- donksveer. 2. Adres van de directie der brandweer te Raamsdonksveer, met verzoek te willen besluiten tot aankoop van eene nieuwe hand brandspuit van de nieuwste construc tie, waarvan de kosten het bedrag van f 1000 niet zullen overschrijden. 3. Adres van een zes-tal ingezetenen van Raamsdonk, houdende verzoek om voor ziening in de slechte waterloozing in de Molenstraat aldaar. 4. Adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, houdende verzoek om eene betere bergplaats voor het archief. Welke stukken werden verzonden naar burgemeester en wethouders voor zoover noodig ter uitvoering en advies. Alsnu werden aangeboden: a. Gemeenterekening dienst 1909; b. Rekening van het Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1909; c. Begrooting van het Burgerlijk Armbe stuur, dienst 1911. Deze stukken werden ter onderzoek ge steld in handen eener daartoe benoemde commissie bestaande uit de heeren P. A. van Dongen, G. H. Simonis en D. Tim mermans. Hierna werd door den voorzitter namens Burgemeester en Wethouders het le sup pletoir kohier hondenbelasting aangeboden hetwelk werd vastgesteld tot een bedrag van f 44.75. Hierna ging men over tot benoeming van een viertal personen om voorgedragen te worden aan den heer Commissaris der Koningin tot het doen van een keuze van twee zetters van 's Rijks directe belastingen, (aan de beurt van aftreding zijn de heeren J. H. Kamp en G. H. Simonis. Werden benoemd ter voorziening in de le vacaturen de heeren E. C. de Wit en A. W. J. van Iersel; ter voorziening inde 2e vacature de heeren G. H. Simonis en S. J. Zijlmans. Hierna sloot de voorzitter de openbare vergadering en ging men over in een met gesloten deuren. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Capelle, op Zaterdag 30 Juli 1910, des voormiddags half elf. Tegenwoordig alle leden, behalve het lid M. J. Rijken Az. Voorzitter: G. Vermeulen Wz. Secretaris: M. A. Verhoeven. Na opening der vergadering door den Voorzitter, legt het nieuw verkozen lid van den raad, de heer A. van der Hoeven, in handen van den voorzitter, de bij de wet voorgeschreven eeden af, waarna de Voor zitter den wensch uit spreekt, dat de heer Van der Hoeven steeds onpartijdig de ge meente-belangen zal bevorderen en steeds in 't belang dezer gemeente zal werk zaam zijn. Daarna deelt de Voorzitter mede, dat Ged. Staten dezer provincie goedkeuring hebben verleend aan het besluit van den raad dezer gemeente, d.d. 9 Juli jl., tot wijziging der begrooting. Aangenomen voor kennisgeving. Vervolgens wordt de vergadering over gelegd 1. De gemeente-rekening over 1909. 2. De rekening van het algemeen armbe stuur over 1909 en de begrooting van dat college voor 1911. Wordt besloten ter fine van onderzoek te stellen in handen eener commissie, be staande uit de heeren A. van der Hoeven, A. L. Sneep en R. Middelkoop. Nog wordt opgemaakt de voordracht voor de benoeming van leden van 't college van zetters in deze gemeente. Voor de vacature W. Wachter wordt aan bevolen: als le candidaat W. Wachter, als 2e candidaat R. Middelkoop. Voor de vacature G. M. Verheijden: als le candidaat G. M. Verheijden, als 2e can didaat J. van der Hoeven Bz. Ten slotte besluit de vergadering nog 't gewapend beton schoeiïngwerk aan de haven alhier, met alle bijwerk in eigen beheer te doen uitvoeren door de Kon. Rotterd. Mij. v. h. v. Waning en Co. Niets meer aan de orde en niemand het woord meer verlangende, sluit de Voor zitter deze openbare vergadering. LANDBOUW. Een beschrijving hiervan komt voor in No. 3 van de Verslagen en Mede- deelingen van de Directie v. d. Land bouw over 1910. Wij stippen een en ander hieruit aan. Ten aanzien van de bezette oppervlakte nemen aardappelen onder de cultuurgewassen de tweede plaats in: in 1908 was met rogge be- teeld 212556 H.A., met aardappelen 159887 H.A. of 18,4 pCt. van de totale oppervlakte bouwland. In den loop der laatste 60 jaren heeft de aardappelteelt zich belangrijk uitgebreid: van 1851 60 was van de totale oppervlakte bouw land 13.3 pCt., in 1908: 18.4 pCt. met aardappelen beteeld. In die provinciën waar de veenkoloniën gelegen zijn, heeft de verbouw zich snel en voortdurend uitgebreid: in Groningen is de bezette oppervlakte na 1870 nog meer dan verdubbeld; in Drente heeft een ver dubbeling zelfs nog na 1880 plaats gehad. Tot de streken, waar de aardappel het hoofdgewas vormt, moeten worden gerekend: de gecultiveerde dalgronden in de prov. Groningen, Drente en Overijsel, waar hoofdzakelijk fabrieks aardappelen worden geteeld, de Friesche kleibouwstreek en voorts een deel van West Friesland. In deze streken is een vierde tot de helft van het bouwland met aardappelen beteeld. Voorts zijn er streken, waar de met aardappelen be zette oppervlakte 515 pCt. der totale oppervlakte bouw- en grasland inneemt; hieronder vallen in 't algemeen de zandstreken, alsmede de rivierklei in Gelderland en Utrecht, de zeeklei van de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsnhe eilanden en in West-Noordbrabant en de Limburgsche klei. Eindelijk heeft men streken waar de aardappelteelt van geringe of zeer geringe beteekenis is, omvattend de kleibouwstreek in Gro ningen, alsmede alle streken met over wegenden weidebouw, als het Z-W. deel van N. en Zuid-Holland en 't Westen van Utrecht. Ook in droog makerijen en op de zeeklei in N.-Hol land worden slechts weinig aardappels verbouwd. Uit een in 't Verslag voorkomenden tabel blijkt, dat in alle provinciën de opbrengsten per Hectare sterk zijn toe genomen, dat de bodem produktiever is geworden: sinds de jaren 187180 is de opbrengst gestegen van 125 H.L. tot 206 H.L. per H.A., een vermeerde ring van 81 H.L. op 65 pCt. Het sterkst was de toename in de provinciën waarin de veenkoloniën gelegen zijn, alsmede in Friesland; de geringste vermeerde- iing vertoonde de provincie Utrecht. De totale aardappelproductie bedroeg in 1908 34 millioen 75 duizend H.L., dat was per hoofd der bevolking 5,9 H.L., zonder de fabrieksaardappelen 4,2 H.L. De aardappelen worden hier te lande verbouwd; le voor verbruik in't gezin van den verbouwer, 2e voor verkoop voor consumptie, 3e voor bereiding van zetmeel en aanverwante produktenvoor veevoeder. Van de ruim 34 millioen millioen H.L. in 1908 werd 9 millioen 602 duizend H.L. door de aardappel- meelindustrie verbruikt; hoeveel voor de andere doeleinden afzonderlijk kan niet worden vastgesteld. De voornaamste afnemers onzer aardappelen zijn België, Groot-Brittanje en Duitschland't laatste land in de laatste jaren verreweg de grootste: in 1908 en '07 ging meer dan de helft van onzen uitvoer naar Duitsch- land. De uitvoer liep in de jaren 1891 1903 uiteen van 714 duizend wagon ladingen van 10,000 K.G. per jaar, in de laatste jaren is hij zeer sterk toe genomen en bereikte in 1908 een bedrag van ruim 28,000 wagons. De invoer wisselt van 1—7 duizend wagons. Binnenland. Bij Kon. besl. van 30 Juli is benoemd tot commandant van het leger en chef van het departement van oorlog in Nederlandsch-Indië, de luitenant-gene raal G. C. E. van Daalen, chef van den generalen staf van dat leger. Men schrijft uit Wageningen: Een eigenaardig verschijnsel liet zich Vrijdagavond alhier waarnemen. Na zonsondergang was tegen den westelijken hemel een aantal kronkelende zuilen waarneembaar, die boven de weilanden gevormd, zich hoog in de lucht voor 't oog verloren. Er waren een twintig tot dertig van genoemde zuilen waar neembaar, die, steeds kronkelende zich tegen den westelijken hemel afteeken- den. Verscheidene kolommen vereenig- den zich tot één, om na eenigen tijd zich weer te splitsen. Bij nader beschou wen bleken die kronkelende zuilen uit muskieten te bestaan, zoodat dit ver schijnsel ons heel wat belooft voor eene aanstaande muskietenplaag. Een winkelierster uit de Schietbaan laan te Rotterdam is door een onbekend gebleven man opgelicht voor een bedrag van f 18. Die man kwam haar winkel binnen om te informeeren naar het adres van een zeker persoon, die in de buurt moest wonen en waarvan hij geld, afkomstig van een erfenis in ontvangst had te- nemen. Terwijl hij in den winkel stond, kwam er een tweede persoon binnen, die een lap goed in zijn bezit had. Die lap bleek te koop te zijn en werd door den man, die de erfenis moest ontvangen, gekocht voor f 18, welk geld de winkelierster hem voorschoot, terwijl de kooper als waarborg de lap goed in haar bezit liet totd..t hij het geld inge lost zou hebben. Sedert lieten de beide mannen zich niet meer zien. en de achtergelaten lap goed bleek van zeer inferieuren aard. Vrijdagavond lokte een logeergast te Arnhem 2 minderjarige meisjes mee naar zijn hotel. Na eenigen tijd bemerkte hij, dat hem 2 bankbiljetten van f10 waren ontfutseld. Hij waarschuwde de politie. De meisjes werden gearresteerd

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2