Plnatseltfk Wleaws. Heusden, 13 Aug. De statmuziek van „het Leger des Heils" stelt zich voor op 7 September a.s. alhier eene muzikale wandeling door de stad te houden en daarna eene uitvoering te geven in „het Wapen van Amsterdam". Het Bestuur der Provinciale Land- bouw-Tentoonstelling te Waalwijk, zond ons ter kennisname het programma van het Concoure-Hippique, dat op 8 September e.k. aldaar staat gehouden te worden. Het is keurig uitgevoerd en practisch ingericht. Wij kunnen belangstellenden zeer aanbevelen een dergelijk programma aan te vragen bij den heer J. Quirijns, Secr.-Penningmeester van het concours, te Waalwijk. Inschrijving tot deelname is tot 2 Sep tember e.k. opengesteld. Bij Kon. besluit van 27 Juli j.l. zijn tot onderwijzers bij de Rijksnormaallessen alhier benoemd, in de plaats van den heer Van Woerkom, de heeren H. Prinsen en P. Weeda, respectievelijk hoofden der school te Haarsteeg en te Veen. Zij die wenschen deel te nemen aan een eventueel te geven cursus in runder kennis, kunnen daarvan vóór 20 Augustus a.s. aangifte doen bij den heer W. F. Hil- wig te Heusden. De deelnemers- moeten den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben. Gegadigden voor een mogelijk te houden, over twee jaar loopenden landbouw-winter- cursus, kunnen zich opgeven bij den heer J, OerlemanB te Drongelen. Zij die aan dezen cursus wenschen deel te nemen, moeten minstens 15 jaar oud zijn. Bij Kon. besluit is met 16 September benoemd tot directeur van het post- en tele graafkantoor alhier, de heer J. A. Wagen voorde, thans commies der tel. Ie klasse. Met betrekking tot de militaire oefe ningen in Noord-Brabant te houden, ver nemen wij dat door een batterij van het 3e reg. veld-artillerie te Breda, gebracht op oorlogssterkte, een groote oefening werd gehouden onder bevel van den kapitein G. A. O. Immink. Donderdag schietoefening met scherp op de Loonsche heide, daarna inkwartiering te Loon op Zand; Vrijdag marschoefening naar Heusden en inkwar tiering. Zaterdag oefening met booten van Heusden naar Willemstad en marcheeren naar Breda. De oefening van Donderdag met scherpe patronen is de eerste oefening in Noord-Brabant. Wij vernemen verder dat de stoombooten Thor I, II en III en een stoomboot uit Si reef kerk zijn aangewezen om zoowel mate rieel als paarden te vervoeren. Dit is de eerste maal dat eene dergelijke proefname gedaan wordt Bij het eerste schot, dat in de Loonsche heide gedaan werd, vloog de heide in brand, hetgeen een oponthoud van circa een uur veroorzaakte, alvorens het vuur geheel gedoofd was. Door Z.Exc. den Minister van Bin- nenianascne &aKen is unm».,» n_ m. ,i„ Koningin gunstig beschikt op een verzoek schrift van den heer J. L. Leestemaker a'hier om vergunning in zijn pand „Het Wapen van Amsterdam". Deze vergunning kon door Burg. en Weth. dezer gemeente en heeren Ged. Staten niet worden verleend. Werkendam. Eergisteren ver gaderde de Raad dezer gemeente. Na opening door den Voorz. werden de notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de rekening en verantwoording over 1909 door het Dag. Bestuur den Raad werden aan geboden, die door de heeren T. de Klerk en C. A. Konings zal worden onderzocht. Voor 2 plaatsen in het college van Zetters werden voor het dubbeltal gekozen de heeren: D. Pieck, K. de Boon, G. van Oord en T. de Klerk. Op voorstel van den Voorz. werd ter behandeling van reclames H. O. in zitting met gesloten deuren overgegaan. Bij de heropening der openbare vergadering stelde de heer C. J. Visser voor f 25 bij te dragen aan het feest door de Oranjevereni ging op 1 September te houden, welk voor stel werd aangenomen (tegen stemden de heeren G. van Oord, J. Visser en T de Klerk.) Ten slotte bracht de heer K. de Boon de brandweer ter sprake en wenschte betere regeling. Betoogd werd, dat die niet noodig was, als de brandmeesters van hun macht gebruik maken. Niets meer aan de orde zijnde sloot de Voorz. de vergadering, die door alle leden, behalve de heeren de Waard en Kieboom bezocht was. - Onze vroegere dorpsgenoot, de Wel- Eerw. heer A. Buurman, predikant te Batenburg, heeft een beroep ontvangen naar De Lier. Capelle. Dat het de schoenfabri kanten tegenwoordig ook in deze gemeente naar wensch gaat, kan blijken uit het feit, dat zij hun fabrieken steeds uitbreiden. Nog kort geleden is M. de Rooij machinaal gaan werken, heeft A. Kerst zijn bestaande fabriek belangrijk uitgebreid, terwijl A. Vos een begin gemaakt heeft tot het bouwen Van een flinke fabriek. Drunen. Uit eene weide onder Eethen in 't gebruik bij de geb. Klerks, wonende te Drunen (Wolfshoek) wordt vermist een zwart hokkeling, circa 17 18 maanden oud, gebrand op den horen H. K. Dussen. Als een bizonderheid kun nen wij mededeelen dat bij de heeren Gebrs. Hagoort een appelenboom in vollen bloei staat. Woensdagnamiddag 11. viel aan de papierfabriek alhier, de werkman F. P. van een meter of vijf hooge stelling. Hij be zeerde zich aan het been zoodat hij per kar naar huis moest worden gebracht. Dokter Millenaar verleende geneeskundige hulp. "Gameren. Dinsdagmiddag geraakte een 3-jarig dochtertje van J. v. H. te water en eer men het merkte was redding te laat; de levensgeesten waren geweken. Geertruidenberg. Bij de op II Augustus j.l. te Made gehouden ver gadering van stemgerechtigde Ingelanden van het waterschap den „Emiliapolder" werd ter vervulling eener vacature als Heemraad, C. Dirven alhier, als le candi- daat gekozenverder werd A. van Dongen te Made 2e, en A. Romme te Steelhoven 3e candidaat. Her pt. Op Maandag 15 Augustus a.s. hoopt de handboogschutterij „Ons Genoe gen", gevestigd bij den heer L. v. d. Grindt alhier, haar jaarlij ksch feest van prijsschieten te houden. Aan dezen wedstrijd, welke op het gelukspapier wordt gehouden, en waar voor een aantal fraaie prijzen zijn uitgeloofd, kan door alle leden worden deelgenomen. De wedstrijd neemt een aanvang om 5 uur namiddags. De harmonie „De Eendracht" alhier, zal dit feest met hare tegenwoordig heid opluisteren, 's Avonds om 8 uur zullen de prijzen aan de overwinnaars uitgereikt worden. Fietsongevallen komen met de vleet voor, de meesten echter uit onvoorzichtig heid. Wordt dikwijls verzuimd op gevaar lijke punten van de fietsbel gebruik te maken, anderen verzuimen weer bij voor keur rechts te houden. Doordat een van tweeën niet had gebeld, reden hier aan een gevaarlijken hoek een paar fietsrijders tegen elkaar. De een kreeg een defecte fiets en de ander een ontvelde hand etc. 't Had kunnen voorkomen worden, als ieder hunner oplettender was geweest. Bij de Donderdagavond alhier ge houden grasverpachting onder Beesd, deed zich het buitengewone geval voor, dat geen enkele liefhebber aanwezig was. Kaatsheuvel. Dezer dagen stond onder onze gemeente een grijsaard van 86 jaar, nog blootshoofd onder het neuriën van een lied, rogge te maaien. Voorwaar een staaltje van krasheid. Nieuwendfjk. Aan het telefoon kantoor alhier, werden gedurende de maand Juli 45 telegrammen behandeld en 105 ge sprekken gehouden. Door Joh. Colijn alhier, is voor re kening van de heer A. v. d. Stelt, aanbe steed het bouwen van een schuur. Er waren vijf inschrijvers uitgenoodigd en als volgt ingeschreven J. Straver, Almkerk, f 913; Adr. Pelle- kaan, Dussen, f 912; A. de Later, Nieuwen- dijk, f 874; J. van Breugel, id., f 868; G. van Andel, id., f 844,59. Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. Woensdagmiddag vonden de arbei ders van mej. A. J. den Dekker, bij de verbouwing van een huis aan den Buiten dijk alhier, een antieke haardplaat met een afschrift voorstellende den Engel met het ontbloote zwaard, staande bij Adam en Eva in den hof van Eden. Dat het maaien nog al eens onge lukken met zich medebrengt ondervond deze week A. van Breugge. Terwijl hij een garf terzijde wilde leggen, had hij het onge luk te struikelen en met zijn been in een zeis te vallen. Het bloed gutste uit de vrij dat een ader was afgesneden. Dat er nog pit zit in de melk van de stoom zuivelfabriek alhier ondervond Adr. van der Stelt, die in vijf maanden tijds een varken van 300 pond mestte. Het beest bracht bij verkoop niet minder dan 30 ets. per K.G. op. Voor het gehouden examen Engelsch 1. o. te 'sGravenhage slaagde o. a. ook de heer W. Klaver alhier. Itaamsdonk. Zondag was het juist 1 jaar geleden, dat de groote brand op 't Veer woedde. De behoeftigde gezinnen vonden toen een onderdak in planken keeten, die zij thans echter moeten ver laten, daar de keeten worden opgeruimd, 't Scheen er de luidjes dus goed te bevallen. Op Donderdag 18 Aug. a. s. hoopt het echtpaar G. Faassen, ploegbaas bij de staatsspoorwegen alhier, den dag te her denken, waarop zij voor 25 jaren in het huwelijk traden. Wij vertrouwen dat het de familie F. op dien dag niet aan belang stelling ontbreken zal. Sleeuwfjk. Het programma voor de feestelijkheden, welke alhier op 31 Augus tus a.s. zullen plaats hebben, is vastgesteld als volgt: Des voormiddags tracteeren en optocht van de schooljeugd. Des namiddags 1.15 uur: Opstelling bij het Gemeentehuis van deelnemers aan het ringrijden, en afmarsch naar het feestter rein gelegen aan den Rijksstraatweg. Ten 3 uur: Aanvang der volksspelen, als: Blaastrappen voor jongens van 1215 jaar; zakloopen voor meisjes van 1214 jaar; ringrijderij met fietsen; hardloopen op muiltjes voor meisjes boven 15 jaar; wedloop met hindernissen voor jongens boven 16 jaar. Ten 8 ure: Fakkeloptocht van af het feestterrein. Ten 9 ure: Concert. Ten 10 ure: Vuurwerk. Sprang;. Door het on weder, dat in de vorige week boven onze gemeente woedde, werd een boom, staande langs de z.g. „Bran- dekfts", toebehoorende aan den heer Van S. alhier, midden doorgespleten. LI. Maandag had de werkman W. B. alhier, bij het lossen van grind, het ongeluk met zijn hand tusschen het rad van de kar bekneld te raken. Dr. J. v. d. M. verbond de bekomen verwonding. Toen 1.1. Dinsdagavond de koopman J. S. uit Besoyen, met zijn gespan huis waarts reed, had hij het ongeluk in de Besoyensche steeg nabij den Meerdijk, dat de as van zijn wagentje afbrak, zoodat de geheele zaak tegen den grond stortte. Het paard dat door den schrik op hol sloeg, werd spoedig gegrepen. Door den ontboden voerman Eckels werd het wagentje opge laden en naar de plaats zijner bestemming gebracht. Naar men ons van bevoegde zijde meedeelde, heeft de afd. „Patrimonium" alhier, op haar 1.1. gehouden ledenverga dering met algemeene goedkeuring besloten den heer A. P. Staalman uit te noodigen, voor genoemde afd. in openbare vergadering op te treden, om te spreken over het nut der vakorganisatie en alzoo langs dien weg gemakkelijker te kunnen komen tot op richting van een Cbr. Prot. vakvereeniging van leerbewerkers in en buiten deze ge meente. Veen. Woensdag 17 Augustus a.s. zal des namiddags 6 uur alhier een open bare raadsvergadering worden gehouden. Te behandelen onderwerpen: 1. Ingekomen stukken. 2. Voordracht zetters. 3. Aanwijzing onderwijzeres belast met herhalingsonder- wijs. Door het hulppostkantoor alhier, werden over de maand Juli 83 telegrammen behandeld, waarvan 40 werden verzonden en 43 ontvangen. Over de maand Juli werd ten behoeve der rijkspostspaarbank ingelegd aan 15 in lagen een bedrag van f 1140.50. Bij de gehouden verpachting van weischaren op den Rijswaard alhier, werd per schaar f 17 betaald. Het vee kan dan blijven grazen tot 1 Nov. Vryhoeve-Cappel. Bij den heer H. Snijders alhier is komen aanloopen een blauwe trekhond ter waarde van f25. Tegen schadeloosstelling voor gemaakte onder houdskosten kan de eigenaar den hond terugbekomen. Gepasseerde week zijn in de Oude Straat onder deze gemeente enkele hekken voor weilanden vernield. Een bijzonder en waakzaam toezicht zij der politie dringend aanbevolen. Woensdagavond was de avond, waar op (naar bereids is medegedeeld) de inge zetenen dezer gemeente waren uitgenoodigd om ten gemeentehuize te komen, teneinde te geraken tot het constitueeren eener commissie voor de waardige viering op 31 Aug. 1910, van den verjaardag van H. M. de Koningin. Het aantal opgekomenen was echter zeer gering, zoodat, de bijeenkomst tot geen vast omlijnde plannen heeft geleid niet alleen, maar de feestviering vooralsnog een open vraag is. Vlas pik. Zondag speelde de voet bal vereeniging „Nooit Gedacht" alhier, mede in de medaille wedstrijd te 's Bosch, uit geschreven door de „Sprinkanen" aldaar. De nog zeer jonge vereeniging speelde zoo goed, dat zij den tweeden prijs, een zilveren medaille, mocht behalen. De heer H. de Roon, alhier, behaalde met zijn Engelsche buldog, op de interna tionale honden tentoon stelling te 'sGraven hage, de kampioensprijs, 2 eerste prijzen benevens 2 speciale prijzen. In de Vrijdag gehouden raadszitting waren alle leden tegenwoordig. Na opening en voorlezing van de notulen der vorige vergadering, welke onveranderd werden goedgekeurd, deelde de voorz. mede a. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger dd. 25 Juni 1910. In kas was f 5,08 J, hetgeen juist over eenstemt met hel bedrag dat in kas moest zijn. Aan de orde is: 1. Aanbieding gem een te-rekening over 1909. Tot leden der commissie tot het onderzoeken dezer rekeningworden benoemd de heeren P. A. Ruitenberg, J. J. Kamp P. Th. Gijsman. 2. Aanbieding armenrekening over 1909. Met algemeene stemmen wordt besloten de commissie belast met het onderzoeken der gemeente-rekening tevens te belasten met het onderzoeken der armenrekening. 3. Reclames hondenbelasting, Besloten wordt aan de verzoekers de gevraagde afschrijving van de helft der belasting, wegens afschaffing voor 1 Jul', te verleenen, terwijl een geheel wordt vrij gesteld. 4. Reclames hoofdelijken omslag. Ter behandeling dezer reclames wordt overgegaan in gesloten vergadering Na heropening der vergadering komt aan de orde: Benoeming leden zetters-college, vacatu ren M. C. J. Son en G. P. Teunen, die op 1 Jan. 1911 moeten aftreden. Op de voordracht worden geplaatst: a. voor de vacature M. C. J. v. Son: 1. M. C. J. van Son, 2. J. J. Kamp. b. voor de vacature G. P. Teunen: 1. G. P. Teunen, 2. P. Th. Gijsman, welke voordracht zal worden opgezonden aan den heer Commissaris der Koningin in deze provincie. n outlricheiu. Woensdagmiddag omstreeks 4 uur, trok een afdeeling pon teniers door ons stadje. Spoedig waren groot en klein op de been om te zien, hoe deze lieden in een ommezien eene brug van 600 M. lang over de Waal sloegen, tegen over het slot „Loevestein". Hun plan was den volgenden dag de brug af te breken en weder verder te trekken. Vooral 's avonds, toen deze brug verlicht was, leverde zij een prachtig gezicht op. *W«k. Al spelende met den hengel met een flinke angel, waarmede het 8-jarig zoontje van V. moest gaan visschen, had hij het ongeluk zich zeiven aan een der vingers vast te hengelen. De angel was zoo diep in den vinger getrokken, dat hij moei lijk meer te verwijderen was, zoodat men genoodzaakt was de hulp van Dr. Schmidz in te roepen, welke den angel uit de vinger verwijderd heeft. Een goede vangst dus! Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Heusden, gehouden op Donderdag 11 Augustus. Voorzitter de burgemeester. Secretaris de heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig de heeren Van Everdingen, De Jong, Van Andel, De Mol, Prins, Veer man en Vos. Nadat de voorzitter de vergadering heeft geopend, worden door den secretaris de notulen der vorige vergadering voorgelezen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Daarna komt in behandeling het in de vorige vergadering aangenomen voorstel van den heer Van Andel, waarin de wen- schelijkheid uitgesproken is tot oprichting eener school voor Meer uitgebreid Lager Onderwijs. De heer Van Andel deelt mede, d it hij bij 't ontwerpen van het plan door een deskundige, den heer Borren te Breda, ie voorgelicht en dat met dit plan voor oogen. welks cijfer zeer betrouwbaar zijn, de hoof delijke omslag zal worden 1,762. De secretaris leest ee adres voor van de heeren van Doveren c. e. te Wijk, inhou dende een adhaeeie-betuiging voor de op richting van een school voor M. U. L. O. alhier. In dat adres wordt te kennen gegeven dat uit de gemeente Wijk vele leerlingen de school te Heusden zullen bezoeken, vooral wanneer er handels-, landbouw- en tuin bon won derwijs wordt verstrekt, wat het Land van Heusden en Altena ten goede zal komen en Heusdens bloei bevorderen. De heer Van Andel zegt dat de vorige keer de zaak M. U. L. O. van alle kanten is bekeken en we daaarover dus niet behoe ven uit te weiden. Spreker wil bedaard en voorzichtig han delen en zooveel mogelijk rekening houden met de financiën der gemeente, opdat deze zoo weinig mogelijk belast worden. De heer Borren verdient wel een woord van dank voor zijne bemoeiingen en spreker hoopt, dat de raad thans in beginsel tot oprich ting zal kunnen besluiten. De heer De Mol moet het voorstel be strijden al weet hij vooruit dat het niets zal baten. Hij rekent het zich een duren plicht te waarschuwen tegen een school voor M. U. L. O. in een stadje als Heusden met ruim 1800 zielen. Wie niet door pu blieke hartstochten verblind is, weet toch wel dat zoo'n school hier volstrekt niet noodig is. Er zijn hier uitstekende onder wijskrachten Alleen de middenstand pro fiteert van M. U. L. O. en voor die lui zou de geheele gemeente moeten offeren. Boven dien acht spreker de cijfers van den heer Borren niet betrouwbaar. In een vergadering alhier gehouden, waar de heer Borren M. U. L. O. verdedigde werd deze door den heer Van Oppenraaij tegengesproken, die meende dat 2 onderwijzers onvoldoende zouden zijn. Te Waalwijk met 5000 inwoners telt een M. U. L O. school slechts 20 25 leer lingen. Hoe weinigen zullen er dan hier gebruik van maken? De H. O. moet hier grootendeels door 5 of 6 ingezetenen wor den opgebracht. Spreker is dan ook bevreesd dat deze inwoners, wanneer de lasten te hoog worden, zullen gaan verhuizen en noemt enkele voorbeelden uit andere plaat sen. De oprichting van een school voor M. U. L. O. acht spreker een ramp voor Heusden en verzoekt zijn medeleden deze ramp af te wenden. Spreker wordt door den heer van Andel gerustgesteld. De H. O. zal komen op 1.68. De cijfers kunnen onderzocht worden. De heer Vos wil gaarne zijn stem aan de oprichting dezer school geven. In zijn veeljarige praktijk heeft hij flinke jongelui ontmoet, welke goedkoop onderwijs hebben genoten. In Heusden is het onderwijs duur, want alleen door privaatlessen zal men zijn doel kunnen bereiken. De burgers moeten goed en goedkoop onderwijs kunnen ont vangen. Spreker noemt daarom een M. U. L. O. school een zegen voor de Heusdensche jongelui. Onze gemeente is wel klein, maar als zulk onderwijs verstrekt wordt, zullen de leerlingen wel komen. Vroeger vreesde men ook veor de totstandkoming van de tram, waarvoor onze voorzitter zoo geijverd heeft. Ze zou, al kwam ze, niet kunnen rendeeren en zie in welke groote behoefte ze thans voorziet. De heer Veerman geeft den heer De Mol van diens standpunt bekeken gelijk, maar de scherpe bewoordingen, waarin zijne ver dediging gevat is, keurt spreker ten strengste af. Deze school zal geen ramp, maar veel eer een zegen voor Heusden zijn. De heer De Mol meent, dat het met de M. U. L, O. School zal gaan als eertijds met de oprichting van de Bnitensocieteit. Waar moeten de leerlingen van daan komen? De heer Van Andel noemt enkele kleine plaatsen, o.a. Rijssen, Vollenhoven, Balk, Goor, Schoonhoven, Lekkerkerk, enz. op, waar ook zulke scholen bestaan en met succes werken. Waarom zou dat dan hier niet het geval zijn? Vele ingezetenen van Waalwijk zenden hun kinderen elders heen, anders zou die school veel meer leerlingen tellen. De heer De Mol vraagt nu, wie er hier van zullen profiteeren, waarop de Secretaris een adres van 23 ingezetenen van Heusden voor leest, d:e er gebruik van wenschen te maken. Aan zoo'n adres hecht de heer De Mol geen beteekenis. Ieder teekent onna denkend zoo'n lijst. De heer Van Andel beschouwt deze woorden als insinuaties en beweert, dat de onderteekenaars zich wel degelijk bewust zijn, waarvoor ze geteekend hebben. Deze school had er al vóór 20 jaar moeten zijn. De Voorzitter is overtuigd, dat de zaak nu voldoende is toegelicht en de discussies op een slingerend pad komen, waarom hij in overweging geeft, het voorstel Van Andel in rondvraag te brengen. Mochten de cijfers door den voorsteller genoemd de draag kracht der gemeente niet te boven gaan, dan zullen Burg. en Weth. den volgenden keer met een uitvoerig plan komen van de op te richten school. De heer De Jong kan geen genoegen nemen met het voorstel, want de behoefte voor andere talen is zeer gering, daar de Fransche les slechts 3 leerlingen telt. Dat Wijk adhaesie betuigd heeft is te begrijpen; waren de rollen omgekeerd, ook spreker zou met hand en tand geteekend hebben. De heer Veerman repliceert op deze woorden, dat de Wethouder thans zelf be wees, dat er aan deze school behoefte is. De heer Van Andel meent dat Wijk on mogelijk zulk eene school kan stichten. De hoofd. omsl. is daar 3 4 pet. De heer Vos zegt, dat de leerlingen uit Wijk natuurlijk hooger schoolgeld dan die uit Heusden zullen betalen b.v. f 30 f 40. De Voorzitter zegt, dat het doel der re geering is, dat allen goed onderwijszuilen ontvangen en dat voor deze streek een onderwijzer met acte land- of tuinbouw, zeer gewenscht zou zijn. Wanneer de cijfers betrouwbaar zijn, gaat de school de draag kracht der gemeente niet te boven. Spreker is van opinie veranderd, nu hij de over tuiging heeft, dat de gemeente niet te zeer in druk zal komen. De heer De Mo) kan zich niet voorstellen, "hoe men thans tot zulk een gering bedrag gekomen is. Eerst waren de cijters verba zend hoog. De heer Veerman acht het bezwaar van den heer De Mol opgeheven, nu Burg. en Weth. een nader onderzoek zullen instellen, en stelt voor af te wachten met welk plan Burg. en Weth. voor den dag zullen komen. Dit voorstel wordt aangenomen met 5 tegen 2 8temmen. Vóór stemden de heeren Van Everdingen, Van Andel, Prins, Veerman en Vos. Tegen de heeren De Jong en De Mol. Nu wordt de gemeente-rekening over 1909 aan den Raad aangeboden en ter con trole dezer rekening de heeren Van Andel en Vos benoemd. Aan de orde is nu punt 4 der agenda, n.l. voordracht zetters, aftr. de heeren Van Everdingen en Van der Heijden. Na her haalde stemmingen worden gekozen de heeren Van Everdingen en Van der Heijden en als hun plaatsvervangers respectievelijk de heeren K. A. v. Rijswijk en L. Verhoeven. De Secretaris leest hierop eene circulaire voor van Ged. Staten, bevattende wijziging der gemeentewet, betreffende gemeentebe drijven en sub-ontvangers. Daar er hier geen gemeentebedrijven zijn, zal deze circu laire alleen beantwoord worden met een reglement voor de marktgelden. ingekomen b. Procesverbaal der kasopneming van den gemeente-ontvanger. c. Een verzoek van de heeren Alta en Den Haan om een uitgang hunner woning naar den wal, hetwelk wordt goedgekeurd. d. Post ter verhooging van onderhoud van straten, van traktement der onderwijze res en van kosten krankzinnigen-verpleging. Deze verhoogingen worden goedgekeurd. J. Schrijven van den heer Van den Berg, dat hij de benoeming tot klokkenist van 1 Juli 1910—1 Juli 1911 heeft aangenomen. Op de vraag van den Voorzitter, of nog iemand wat heeft mee te deelen, vraagt de heer Van Andel hoe of het staat met de conservenfabriek met het oog op de ge ruchten, dat de vergunning tot oprichting verleend was. De Voorz. zegt een onderhoud te hebben gehad met de ingenieurs der Waterstaat van het le en 2e district. Hij is overtuigd dat de bedoelde grond niet aan den Staat, maar aan de stad behoort. Den heer Wijnands is opgedragen eene kaart van 't terrein te maken, belanghebbenden zullen dus geduld moeten hebben, tot deze gereed is. De heer Veerman deelt mede dat de op richters bereid zijn te betalen èndef40, per jaar aan de gemeente èn de circa f 60, die het Rijk wenscht voor den afstand van den grond, als er maar voortgang gemaakt wordt. Indien er echter niet spoedig verlof tot bouwen gegeven wordt, stellen zij zich voor de fabriek onder de gemeente Herpt op te richten, alwaar wèl terrein te bekomen is; hetgeen natuurlijk door Heusden on gaarne gezien zal worden. Hierop repliceert de Voorzitter dat hij nimmer ten bate van wien ook eenigen grond zal afstaan, welke de gemeente toe behoort. Geven we een klein gedeelte aan den Staat, dan zal hij ook het overige als zijn eigendom beschouwen. Het verschil tusschen Rijk en gemeente moet opgelost worden. Is dat vereffend, dan wil Voorz. in het belang der zaak persoonlijk naar Den Haag gaan. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten om in comité-generaal over te gaan. Kerknieuws. Door den kerkeraad der Herv. Gem. te Biakel, zijn op tweetal gesteld ds. P. Zandt te Loon-op-Zand en J. J. van Ingen te Woubrugge. Biimienland. Dezer dagen zijn de nieuwe stempels voor het aanmunten van geld, gereed gekomen en door H. M. de Koningin goedgekeurd. Eerstdaags zullen er dus munten in omloop worden gebracht met den nieuwen beeldenaar. De eerst vervaardigde munten zijn halve guldens voor Indië; daarna zullen er Nederlandsche kwartjes en dubbel tjes, waaraan groote behoefte is, mede worden geslagen, terwijl vermoedelijk eerst in den aauvang van 1911 guldens met den nieuwen beeldenaar in omloop komen. De nieuwe munt wijkt in zoo verre van de oude af, dat de beeltenis van H. M. niet slechts bet hoofd doch evenals op de postzegels ook een ge deelte van de buste in hermelijnen mantel, te zien geeft. De munten zijn voorts voorzien van een breederen rand evenals de stui ver reeds beeft waardoor de beel denaar en het opschrift op de achter zijde bij het gebruik niet zoo spoedig onduidelijk zullen worden. Wat overi gens bet opschrift op de achterzijde betreft, dit wordt aanmerkelijk duide- poote en diepe wonde. Dr. Overbosch ver leende geneeskundige hulp en constateerde b. Verschillende besluiten van Ged. Staten waarbij worden goedgekeurd diverse raads besluiten dd. 13 Mei 1910. Bovenstaande mededeelingen worden allen voor kennis geving aangenomen. De heer Van Everdingen zegt in beginsel niet tegen een M. U. L- O. school te zijn, wanneer het schoolgeld van f 30 op f 50 kon worden gebracht, zoodat daardoor de Et. O. niet beduidend zou stijgen. a. Een verzoek van den heer J. A. Leestemaker om benoemd te worden tot makelaar van roerende en onroerende goederen. Dit verzoek werd aangehouden tot eene volgende vergadering. e. Dankzegging van de afd. Heusden van 't Departement tot het Nut van 't Algemeen voor schrijven van burg. en weth.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2