Uitslag loting voor de Nat. Militie. opstandelingen, aan wien president Madriz het presidentschap overgegeven heeft, een proclamatie uitgevaardigd, waarbij de regeering aan de opstande lingen wordt overgedragen. De ongere geldheden te Managua zouden zeer ern stig zijn; vele inwoners vertrekken de Amerikaansche inwoners zijn ongerust. Het aantal revolntionnairen in de hoofd stad zou twaalfduizend bedragen. Het Amerikaansche ministerie van buitenlandsche zaken verneemt uit Managua, dat het leger van Madriz ontredderd is. Madriz en zijn aanhangers bereiden hun vlucht voor. Een menigte trekt door de straten onder het geroep van dood aan de Yankees. Gezantschap en consulaat worden bewaakt. De Oostenrijksche ministerraad heeft zich de laatste dagen bezig gehouden met de stijging der vleeschpiijzen. Be sloten werd verschillende maatregelen te nemen, met name zoo noodig mach tiging te verleenen tot invoer van hoorn vee, afkomstig uit Italië, Nederland en Frankrijk. De Belgische staat en de erfgenamen van koning Leopold zijn, naar de Pa triote meldt, er niet ingeslaagd de kwestie van de Koburgstichting tot een minnelijke oplossing te brengen. Iravin Lonyay en de schuldeiscbers hui dhaven hunne rechten, de Belgische staat eischt de bezittingen in zijn ge heel op. ilieuwN. Heustlen, 24 Aug. De Provinciale Landbouwtentoonstelling te Waalwijk van411 September e.k. nadert hare voltooiing. Zij zal een blik geven op alles wat door machinewezen op landbouwgebied kan worden bewerkstelligd. Verder zal de keur vereenigd zijn van ooft- en tuinbouw, granen hulpmeststoffen, voeder-artikelen, zaaigra nen, paarden, vee en pluimvee. Alle vakken, met het landbouwbedrijf in betrekking, zal gelegenheid gegeven worden zich op aan schouwelijke wijze te ontwikkelen; terwijl de schoonheidszin tevens zal worden be vredigd en het niet zal ontbreken aan ge past en opwekkend genot. Ieder die de energieke Langstraatsche bevolking kent, heeft respect voor haar vooruitstrevenden zin. Wij vleien ons dan ook, dat deze ten toonstelling in alle opzichten zal slagen. Opwekking tot inzending zal wel onnoo- dig zijn. Ieder die zijn bedrijf hoogacht en op dat gebied iets kan bijbrengen, zal gaarne toonen wat ook hij in het edele landbouw bedrijf beteekent. We hopen dan ook het Land van Heusden en Altena flink ver tegenwoordigd te zien. Samenwerking en goeden wil is bij alles noodig; maar zeker om eene tentoonstelling te doen slagen. We komen hierop later nader terug Het kaartgezelschap „Ons Genoegen", gevestigd bij P. van den Oever alhier, gaf Zondag een concours in het café „Concor dia", waaraan door een twintigtal concur- reerende gezelschappen werd deelgenomen. Tijdens den wedstrijd heerschte op de zaal een gezellige en opwekkende geest. Als overwinnaars traden uit het strijd' perk, met eerste prijs: het gezelschap ge vestigd bij den heer Janssens op „Lombok" te 'sBosch; tweede en derde prijs: het ge zelschap „Zwaantje der Volharding" uit het café „de Schaapsklok", alhier, en vierde prijs: het kaartgezelschap Nieuwkuik. Tijdens de loting der Nat. Militie op 22 en 23 dezer, waren alle koffiehuizen ge sloten, zonder dat dit van de zijde des burgemeesters was bevolen. De ondervinding schijnt geleerd te hebben, dat hetvoordee liger is niet te tappen, dan kans te loopen door baldadigen schade te beloopen. Op a.s. Koninginnedag stelt de ver- eeniging Floralia zich voor eene tentoon stelling te houden van de gekweekte bloe men, onlangs als stekken uitgegeven, gevolgd door net uitreiken van prijzen en onthaal der kinderen. De beide muziekkorpsen zullen muzikale wandelingen door de stad doen en bij af wisseling een concert geven in de buiten- societeit, alwaar het terrein keurig versierd en feestelijk verlicht zal zijn. De Vischmarkt was Maandagavond een punt van attractie. Jong en oud tuurde in Noordelijke rich ting naar iets, dat oogenschijnlijk een ster geleek, die telkens van plaats verandert. Karakteristiek waren de verschillende op merkingen van Zeppelin, vliegmachine, dwaalster enz. Waarschijnlijk was het niets anders dan een verlichte vlieger van een vreemd model, welke deze luchtsprongen maakte. Werkendam. Zondag 1.1. werd nabij de Kozakkenstoep, onder de Werken, een paard van C. Stam, vrachtrijder aldaar, zoo door de jeugd gejaagd, dat het, naar men zegt, dientengevolge een poot heeft gebroken. Stam kan zulk een verlies niet hebben en zullen de ouders van de kinderen die de oorzaak zijn van de schade, indien ze genoegzaam gegoed zijn, zedelijk verplicht zijn de geleden schade te vergoeden. Kan de politie de werkelijke schuldigen niet opsporen, dan gelooven we, dat ieder het zijne wel zal willen bijdragen om Stam door een paard weer te paard te helpen. Rroilgelen. Steeds waren vreem delingen, ons dorp doortrekkende, in twijfel welken weg in te slaan bij den driesprong voor de kerk. De A. N. W. B. heeft dezen f v ij fel opgeheven door op dat punt een w»gwijyer te plaatsen. Sinas Maart j.l heeft de A. N. W. B. in 't Land van Heusden en Atena en de Lang straat alleen reeds 14 nieuwe wegwijzers en 1 waarschuwingsbord geplaatst, terwijl nog meerdere zullen volgen. Dat de wielrijders in deze streek den A. N. W. B. hiervoor dank verschuldigd zijn, is ongetwijfeld. Zij kunnen dien dan ook niet beter betuigen dan door lid van den A. N. W. B. te worden die behalve door het plaatsen van wegwijzers nog op velerlei andere wijze in het belang zijner leden werkzaam is. Russen. Vrijdag 1.1. ontstond in de meelfabriek „de kroon" van de firma kin deren van Engelen alhier, een begin van brand. Door het flink optreden der knechten, wist men het vuur met enkele emmers water te blusschen. Maandagmorgen 1.1 circa half vijf, brandde de boerenstelling, behoorende aan P. de W. alhier, en bewoond door A. R. tot den grond af. Het hooi van C. S., het welk in de schuur zat, werd mede een prooi der vlammen. Het huis was alleen verzekerd. iMorinehem- Op de Zaterdag alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd 484 stuks en werden de volgende prijzen besteed: Luxe paarden f500f700; Werk paarden f 150f 300; 1^-jarige paarden f 175—300; 2£-jarige paarden f250—f450; Veulens f 150—f 225; Hitten f 50—f 250. Vooral in goede paarden was de handel vlug. Herpt- Schreven we een vorige week, fietsongevallen komen met de vleet voor, ze konden dikwijls voorkomen worden als de berijders wat oplettender waren. Zoo Zaterdagavond. Op een gevaarlijken draai, nabij de Herv. Kerk, kwam op eens de heer v. d. V. uit Heusden en zijn zoon op hun fiets gezeten, in dien draai een kar tegen. De voorste rijder kon deze zeker niet meer ontwijken en reed er tegen op. De achterrijder kwam toen ook te vallen. De bestuurder kon gelukkig zijn paard op eens tot staan brengen. Beide heeren kwa men als een wonder met de schrik vrij. Hun fietsen waren echter zoo defect, dat ze op een jui3t naar Heusden rijdende kar werden geladen en de verdere reis te voet moest worden gemaakt. Meeuwen. Nabij hetCapelsche veer alhier is een wegwijzer geplaatst, die daar zeer goede diensten zal bewijzen. Meeuwen. Toen A. V. alhier Zater dag bezig was met peren te plukken, brak de ladder, waarop hij stond. Gelukkig kon hij zich vastgrijpen aan een tak en daaraan zoo lang blijven hangen tot zijn kameraad hem uit zijn minder prettigen toestand kwam verlossen. En P. K. had bij het neer laten eener slep hei ongeluk dat deze hem ontschoot en op zijne voeten terecht kwam. 't Liep best af, alleen raakte hij daarbij de kap van een zijner klompen kwijt. Naar we vernemen, hoopt men ook hier den 31 Aug. niet ongemerkt te laten voorbijgaan, maar wenscht men dien eenigs- zins feestelijk te vieren. Als eene bijzonderheid mag zeker nog vermeld worden, dat eene zieke alhier dezer dagen nog werd verrast met een 7-tal groote en heerlijke aardbeien. Neder hemert (N.-Z.) Hoewel de handel in eerste kwaliteit hooi verre van levendig is, zijn dezer dagen alhier nog 2 schepen geladen, respectievelijk door de heeren A. Bakker en W. van Genderen, tegen den prijs van f 14 per 500 K.G. De heer E. M. Smits, wethouder alhier, is door Ged. Staten benoemd tot polder meester (bestuurslid) van den polder Neder- hemert N.-Z. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer gras van de eerste snede binnen is en wel licht, dat de veestapel is ingekort. De op brengst was f 759,en 't vorige jaar on geveer f 2000, Vrlfhoeveii-Cappel. Bij Kon. besluit van 28 Juli 1910, no. 35. is aan onze gemeente ex art. 53 lager onderwijswet over 1910 een buitengewone subsidie van f 600 toegekend. Tiepeerend mag het zeker wel ge noemd worden, dat éénzelfde persoon in drie weken tijds driemaal een bekeuring wegens overtreding weggeld, door den veld wachter geconstateerd, opliep. W aspik. Zondag 1.1. speelde het tweede elftal van de voetbalvereeniging ,,N. G." een match tegen „K. H. M. K.", beiden alhier, op het terrein van laatstge noemde club. De overwinning werd door eerstgenoemde behaald met 3—2. In de laatste dagen werden alhier door de politie verscheidene processen-ver baal opgemaakt wegens het berijden van den berm langs de Provinciale wegen. Men zij dus gewaarschuwd. *11 Uk. Op de voordracht voor een Hoofd der School alhier, komen in alpha- betische volgorde de volgende heeren voor J. Bijlo te 's Hertogen bosch, Entrop te Rumpt en v. d. Heuvel te Nieuwendijk. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven: De aanvoer op de verschillende jaar markten wordt grooter. De handel blijft levendig. Belgische kooplieden bezoeken de markten en koopen goede qualiteit melkvee. Het vet vee wordt nog met den dag duur der. De handel in varkens blijft voortdurend levendig en de omzet groot. Veel vraag was er naar dragende varkens tegen hooge prij zen. Vette varkens en biggen voor Engeland blijven op denzelfden prijs. Paarden blijven duur. De prijs van wolvee en kalveren is onveranderd. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 72 80 ct., 2de kwaliteit 64 69 ct., vette kalveren 60 62 ct., vette var kens 62 k 65 ct., voor Engeland, 52 62, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 155 f 250, neurende f 135 k f 240, guste f 145 k f 255, pinken f 65 f 120, kalveren f 16 f32, biggen f 10 A f 15^ drachtige zeugen f 63 a f 85, drachtige gelten f 45 a f58, schot telingen f 28 f 38, schapen f 16 f 26, vette schapen f 19 A f 28, luxe-paarden f 500 k f 650, werkpaarden 1ste kwaliteit f 375 k f 525, 2e kwaliteit f 230 f 320, twee-en-een-halfjarige f 000 k f 000, ander- halfjarige f 180 k f 285 per stuk. HEUSDEN. 1 M. A. J. de Bruijn, 2 M. C. Knieper, 3 St. A. van Eeuwijk, 4 Chr. C. van Rijs wijk, 5 A. D. van Baardwijk, 6 H. de Waal, 7 M. van Hooft, 8 J. W. Rooijakkers, 9 C. J. J. van Eggelen, 10 Jac. van Sint- truijen, 11 A. J. C. de Mol, 12 A. Bruijstens. 13 Joh. Poddewijn, 14 H. A. M. J. M. Ver hoeven, 15 W. van Diemen, 16 H. Dammers. Gebreken no. 14. Broederdienst no. 16. GENDEREN, DRONGELEN, MEEUWEN. 1 J. van Emden, 2 J. W. Branderhorst, 3 C. Donkersloot, 4 B. C. Millenaar, 5 S. van Berkel, 6 M. A. Kramer, 7 G. Bouman, 8 M. Hagen, 9 J. G. Heijmans, 10, J. Bou man, 11 A. A. Branderhorst, 12 A. van der Beek, 13 L. van Combee, 14 K. Blan T r. i -j i. -yr u kers, 15 C. H. van den Heuvel, 16 J. van J. Doruyter, slaagde te 's Gravenhage voorH Gan^er 17 w F> Homburg, 18'Ph. Nieuw- hPI fiTtimPn hfinntpplrpnftn 7 r TT 07 Tr koop, 19 M. Hack, 20 G. van der Koppel, 21 L van der Kolk, 22, W. J. Lankhaar, 23 J. Colijn, 24 G. van den Nieuwengiessen, 25 G. Lankhaar, 26 H. Collet, 27 Fl. C. Kramer, 28 A. van Meel, 29 Th. Rijken. Gebreken no. 11 en 21. Broederdienst no. 2, 7, 12, 16 en 17. Te klein no. 12. het examen hand teekenen. Raumsdonk Vrijdagmiddag had het dochtertje van schipper A. v. Strien, het ongeluk in een pot kokend water te stappen. De hevig gebrande voet en been, werden door dr. Smits verbonden. Onze dorpsgenoot D. v. Loon, is met ingang van 28 Aug. als arbeider-telegrafist verplaatst naar 't station Beugen-Rij ken - voort. Naar wij vernemen zal er op den verjaardag onzer Koningin in de openbare school feest worden gevierd. *Raams<lonksveer. Dinsdag ver trok van de werf der Wed. D. van Suijle-' kom alhier, het stalen klipperschip „Zee- land", gebouwd voor rekening van den heer J. de Regt te Kortgene, welk schip een inhoud heeft van 260 ton. Alhier heeft zich een comité gevormd tot feestelijke herdenking van den verjaar dag van H. M. de Koningin, op 31 Aug. a.s. Het comité is samengesteld als volgtF. M. A. J. Ridder de van der Schueren, burge meester, eere-voorzitterW. van Raams- donk, voorzitter; H. Simonis Gzn., secre taris A. C. Ockers, penningmeesterG. van Aalst, Joh. de Klijn, J. Kleijn en Joh. van 6 A. F. Vesters, 7 A. van de Wetering, 8 Gent, commissarissen. P- H. Korthout, 9 A. Coenraad, 10 J. van Sprang;. In de vorige week werd- ®P®e' van '*e het 7-jarig dochtertje van den heer D. uit JY1?]' 0 Hn- valuGorcum, Rotterdam, dat alhier op pension is, toen Y' A. Timmermans, 17 P. het met enkele kinderen op den straatweg Brok, 18 C. M. van Helvert. aan 't spelen was, door een dame tegen den i WIJK en VEEN. grond gefietst. Liet het zich eerst erg aan-! q G. A. Roeland, 2 H. A. Honings, 3 G. zien, bij nader onderzoek bleek dat het IG Verbeek, 4 P. Roeland, 5 J. Verbeek, SPRANG en VRIJHOEVE-CAPELLE. D. A. Bol vers 12, J. de Bie 25, Chr. Bras penning 8, Th. J. Chabot 9, L. van Each 11, D. Geenen 17, J. W. Genuït 23, H. W. de Graaf 13, T. v. d. Hamme 15, A. Haver- hals 18, A. M. Hulst 3, J. J. Ophorst 24, S. A. Ramsteijn 21, P. v. d. Schans 22, Jac. Timmermans 2, H. Wether 20, C. v. Zeist 4. J. H. de Bruin 6, P. van den Hoek 19, M. Hommel 5, D. de Jong 10, W. T. Reub 16, K. v. d. Schans 14, A. J. Snijders 1, P. T. Witteboll 7. Broederdienst no. 3, 4, 10, 16 en 25. Te klein no. 7, 14 en 23. DRUNEN. 1 M. v. Dommelen, 2 W. de Vaan, 3 P. van Drunen, 4 H. Cales, 5 A. C. v. d. Hoven, niet zoo erg was, doch het kind was danig verschrokken. Door de afdeeling „Patrimonium" alhier, is ter gelegenheid van zijn verjaar dag, aan haar Eere-Voorzitter, den Eerw. heer ds. P. van Toorn een Swanvulpen- 6 Kornelis Bouman, 7 C. Colijn, 8 Jan Bouman, 9 Zw. Bouman, 10 Jac. van der Pol, 11 P. J. van Wijk, 12 D. Hoeflaken, 13 B. M. v. d. Pol, 14 C Vos, 15 B. Vos, 16 L. Bouman, 17 P. van Kapel, 18 Johs. Bouman, 19 W. Dammers, 20 G. Mans, 21 houder ten geschenke aangeboden. Om'den Andries Furster, 22 L. v. Helden, 23 Th. houwer zijn twee gouden bandjes aange-M. J. van Alphen, 24 B. Vos. bracht, waarin den naam der afd. en den datum van overhandiging zijn gegrift. Zondagmorgen had zekeren M. Dan- nenberg uit Loon-op-Zand, het ongeluk in de Biersteeg nabij de Spaansche vaart van j zijn fiets te vallen. Op zijn hand terecht Broederdienst no. 3 en 7. Gebreken no. 11, 13, 14, 15, 16 en 20. HERPT, OUDHEUSDEN, HEDIKHUIZEN. 1 J. P. A. J. van Herpt, 2 G. v. Baard- Verslag van het verhandelde in de ge meenteraadsvergadering ran Meeuwen, ge houden op 18 Augustus 1910. Voorzitter de heer J. Oerlemans. Secretaris de heer J. L. Sprong. Afwezig de heeren A. van Koyck en C.Vos. L De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastgesteld. II. Hierna wordt ter tafel gebracht de door den gemeente-ontvanger aan Burg. en Weth. gedane rekening van ontvangsten en uitgaven der gemeente over het dienstjaar 1909, vergezeld van de noodige bijlagen en bescheiden en bedragende in ontvangst f 8520,61J, in uitgaaf f 8165,071, alzoo met een batig slot van f 355,54. De voorz. benoemt daarop een commissie die de rekening zal onderzoeken en waartoe worden aangewezen de heeren G. Boom, A. de Graaff en A. van Koyck. III. De voorz. deelt mede dat wegens periodieke op 31 December a.s. als leden van het College van Zetters in deze ge meente zullen moeten aftreden de heeren K. de Joode en C. Vos, naar aanleiding waarvan een opgave zal moeten worden opgemaakt. Voor de vacature K. de Joode worden vervolgens door den Raad aanbevolen K. de Joode en J. Hagoort, voor de vacature C. Vos, C. Vos en G. Boom. IV. Door den voorzitter wordt mededee- ling gedaan van de ingekomen stukken: a. een missive van den Ingenieur-Verifi cateur van het kadaster te 's Hertogenbosch waarbij deze voorstelt over te gaan tot de vernieuwing van de kadastrale plans dezer gemeente. De voorzitter stelt voor deze zaak bij de behandeling van de begrooting dienst 1911 te bespreken, waarmede de raad accoord gaat. b. een missive van Ged. Staten dezer provincie onder overlegging van een afschrift eener ministeriëele beschikking, waarbij over het dienstjaar 1910 de aftrek krachtens het eerste lid van art. 9 bis der wet van 24 Mei 1897 S. 156 voor de gemeente Meeuwen wordt verminderd met f 200 en alzoo vast gesteld op f 1560. c. een schrijven vanwege den minister van financiën, betreffende de beschikbaar stelling der gemeente-secretarie voor de schattingscommissie in dit district. De stukken b en c worden beiden voor kennisgeving aangenomen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de voorzitter de vergadering. Kerknieuws. Zuilicheill. Zondagmiddag deed ds. G. v. Vel zen, naar aanleiding van 2 Cor. 5 vers 19, zijn intrede bij de Geret. kerk alhier, na des morgens bevestigd te zijn door ds. A. Blink,' emeritus-predikant te Kampen. Ds. D. Th. Keek heeft een beroep ontvangen naar Ouderkerk a. d. IJssel. iprang. Onze geachte leeraards. P. van Toorn heeft een beroep ontvangen naar A.meide en Tienhoven. S4i»uienlti<id. l t T" yp J iu lerA- 1 Wijk, 3 M. de Wilt, 4 A. J. Pulles, 5 M. komend,^ bekwam hy hieraan zulk een diepe p_ yan de Wiel> 6 j Doliekens, 7 A. v. d. Zee, 8 L. H. Hurkens, 9 C. J. van der Sanden, 10 J. Bergmans, 11 J. v. Hei- wonde, dat hij genoodzaakt was, zich onder geneeskundige behandeling te stellen. Veen. Bij de alhier gehouden ver pachting van nagras, staande op den Uiter waard „de Nesch" onder Pouderooijen, waren de prijzen aanmerkelijk lager dan verleden jaar. Een bewys dat er veel hooi. voort, 12 J. F. Fitters, 13 A. A. van Oud- heusden, 14 L. v. d. Brandt, 15 P. Ver meulen, 16 A. van Dal. Gebreken no. 1 en 6. Broederdienst no. 15. Uit H ek van Holland wordt gemeld Naai wij uit goeden bron vernemen, is bin' enkort een wetsontwerp te ver wachten tot grensregeling, waarbij met 1 Jan. a. s. Hoek van Holland bij Rot terdam gevoegd zal worden. Naar aanleiding van een bericht be treffende prentbriefkaarten, deelt een der handelaren in dergelijke kaarten mede, dat hij zich gewend heeft tot het hoofdbestuur der posterijen omtrent het verzenden van een door hem in den handel gebrachte kaart. Het antwoord dat werd gegeven, luidde: Naar aanleiding van uw schrijven heb ik de eer u mede te deelen. dat den directeur van het postkantoor te R., door toezending van een afschrift dezes, is medegedeeld, dat tegen toelating a's drukwerk, van de door u bedoelde kaarten, waarop een z.g. imitatie brie- ventasch is gehecht, mits zij onder open omslag worden verzonden, geen bezwaar behoeft te worden gemaakt. Namens den directeur-generaal, de administrateur, was get. v. Vleuten? (onleesb.) Loc. adm. Het merkwaardige van het geval is nu, dat er verschillende opinies heer- schen. Postambtenaren in verschillende plaatsen weigeren de prentbriefkaarten bovenbedoeld, het hoofdbestuur zegt nu ten onrechte. Het zal zaak zijn, dat dit hoofdbestuur zijn naeeniug aan alle postambtenaren bekend maakt. Waarom intusschen de prentbrief kaart nu wel als drukwerk in een en veloppe en niet als zoodanig zonder enveloppe mag worden verzonden, is ons niet recht duidel k. Bij de Nederlandsche justitie is aan houding verzocht van den reiziger in sigaren H. Buck, uit Neurenberg, die de kellnerin Betty Dresscher heeft me- degelokt naar zijn kamer en haar al daar door verwurging van het leven beroofd, teneinde in het bezit te komen van haar geldtaschje. Vermoed wordt, dat hij naar Nederland gevlucht is. Maandagochtend halfzeven zou de 19-jarige schippersknecht C. J. de W., thuisbehoorende te Almkerk, aan boord van de sleepkast Rheinsche Schiffahrt- gesellschaft XIV in den mond van de Kil, nabij Willemsdorp, den vlieger ophalen. Daarvoor wordt een staaldraad aan den kop dier roeiboot bevestigd, over een blok aan een der davits ge haald en aan de as der lier bevestigd. Bij het opdraaien schoot die draad ech ter van de lier en sloeg hij om bet linkerbeen van den schippersknecht, dat daardoor even onder de knie geheel werd afgekneld. Nadat de hevig bloe dende wond was afgebonden, werd de jongeling door de sleepboot Mars, welke het schip op sleeptouw had, naar Dor drecht gebracht, waar in het kantoor van den havenmeester een geneesho >r hem de noodige hulp verleende. Per raderbrancard van de politie is hij ver volgens naar het Ziekenhuis te Dor drecht gebracht en daar ter verpleging opgenomen. Zondag werd op de Steglitz-wieler- baan de Groote Prijs van Berlijn, over 100 K M. met motor-gangmaking, ge reden. Winner werd onze landgenoot Piet Dickentman, die gemakkelijk in 1 pur 23 min. 27 sec. won, waardooor hij tevens wereld-record-houder werd. De 30 K.M.-wedstrijd werd eveneens door een Hollander gewonnen en wel door den Amsterdammer Piet van Nek. Beide Hollanders werden langdurig toegejuicht. Nu de verboden tijd voor de zalm zegen visscherij en op onze benedenrivie ren ingetreden is, blijkt het, dat het afgeloopen jaar van 15 Aug. 1909 af voor verreweg de meeste visscherijen onder de ongunstige jaren moet- ge rekend worden. Met zekerheid kan ver meld worden, dat weder vrij groote kapitalen ver oren zijn gegaan. Er zijn visscherijen, waar in dat tijdvak zoo weinig zalmen gevangen zijn, dat de aandeelhouders op zijn minst 70 pet. moeten bijpassen. De Middelburgsche rechtbank heeft gisteren uitspraak gedaan in de, de vorige week behandelde zaak tegen H. A. van Dalsum, notaris en uitgever van De Volkswil te Hulst, beklaagd in ge noemd blad pastoor Schots te St. Jan steen te hebben beleedigd door hem van meineed te betichten. Do rechtbank heeft den beklaagde heden tot f 100 boeten veroordeeld. De eisch van het O. M. was een maand gevangenisstraf. De beklaagde had vrijspraak of ontslag van rechtsvervolging gevraagd. Vrijdagmiddag is ontdekt, dat is in gebroken ten huize van mevrouw de weduwe S. S. Rijnbendevon Hemert, wonende Kleine Houtweg no. 20. te Haarlem. De bloemist Buijs, die het gras in den tuin kwam maaien, vond de gangdeur die toegang geeft naar de plaats en verder naar de tuin, open. Deze tuin grenst aan den tuin achter het Weeshuis der Doopsgezinde gemeen te, en laatstgenoemde komt uit in de laan tusschen Baan en Gasthuissingel. Wellicht is men dus langs dezen weg binnengekomen. Het huis is tijdelijk onbewoond en mevrouw Rijnbende afwezig. Bij het ingesteld onderzoek is reeds gebleken, dat het geheele huis is doorzocht, tot de dienstbodenkamers toe, verschillende kasten opengebroken en goederen van waarde ontvreemd zijn. Met juistheid kan echter niet alles worden opgegeven. Uit een gesloten kast, staande op een der bovenkamers, naast de badkamer, is een groote partij zilver, tafelzilver, lepels, vorken, enz. ontvreemd. Ook was er zilver geborgen in een open kast op den zolder, die evenwel onaan geroerd is gebleven, zoodat het zilver daarin nog aanwezig was. De inbraak moet tusschen Dinsdag ■en Vrijdag hebben plaats gehad. Het gebruikelijke souvenir is achtergelaten. Mevrouw Rijnbende is tegen inbraak verzekerd. De politie te Leiden heeft Zaterdag de hand gelegd op vier jonge mannen, als werklieden gekleed, die Vrijdag bij verschillende winkeliers aldaar gouden en zilveren voorwerpen te koop aan boden. Zij werden door drie rechercheurs op de Korenbeursbrug aangehouden on met groote moeite gearresteerd. Een hunner droeg een koffer, gevuld met gouden en zilveren voorwerpen, terwijl ze ook in hun zakken goud en zilver droegen.De voorwerpen bestaan uit kostbare antieke horloges, medailles, ringen en tafelzilver, meer dan honderd stuks. Op de medailles komt de naam W. E. Rijnbende voor en op den voet van een zilveren beeld staat: „Aan den WelEd. heer W. E. Rijnbende wegens 50 jarig mede-directeurschap van de Onderlinge Brandwaarborgmaatschappij De Jong en Co." De mannen, tusschen 20 en 25 jaar oud, zeggen uit Haarlem te komen en den koffer te hebben gevonden. Een hunner bekende, pas uit de gevangenis te zijn ontslagen. De politie te Haarlem heeft een man chetknoop gevonden in het geplunderde huis die er niet behoorde en nu is ge bleken, dat een der vier mannen, die manchetten droeg, een knoop miste en dat de andere geheel gelijk was aan die, welke daar gevonden was. Dat is voor de justitie een sterke aanwijzing. Al het uit de villa vermiste goed is nog lang niet terecht. Zij hebben dus al veel te gelde gemaakt of er zyn nog

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2