iel Land van Beosden en Aliens, de Langstraat en de itommelerwaard. De Sten van tot Veredeling van Huisvlijt. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 2978Zaterdag 10 September FEUILLETON. Uw 3 VAM ALTS^ VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 191Q. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 71/» c^- Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Eenigen tijd geleden zijn te Amster dam een aantal belangstellenden in verbetering en veredeling der huisvlijt samengekomen, met het doel middelen te beramen ten einde de „volkskuust" iu Nederland te bevorderen. Noord- en Zuid-Holland, Friesland en Zeeland waren daar vertegenwoordigd en als gevolg der besprekingen is thans een vereeniging tot verwezenlijking van het genoemde doel in voorbereiding. Onder „volkskunst" is te verstaan „kunstvaardige huisvlijt", d. w. z. band- werk dat met gewoon gereedschap of eenvoudige werktuigen kan worden ver richt en door de mooie afwerking aan zekere eischen van kunstvaardigheid voldoet. Dit begrip we geven het gaarne toe is eenigszins vaag ge formuleerd, maar de te stichten vereeni ging wil dan ook niet de grenzen harer werkzaamheid te eng trekken en bijv. evengoed een klein baasje, dat een goed gebruiksvoorwerp heeft bedacht en op kunstvaardige manier uitvoert, ook al doet hij dit met behulp van een paar knechts, steunen en voorlichten, als een volbloed amateur, wien het om geen verdienste te doen is. Zij wenscht dus alle initiatief op dit gebied aan te moe digen, zoowel het kunstvaardige ambacht als de huisvlijt in engeren zin, die uit sluitend in vrijen tijd wordt beoefend. De volkskunst zal mitsdien aan de eene zijde grenzen aan de industrie, de kunstnijverheid, aan de andere aan ge knutsel. Op welke wijze wil men nu dergelijk initiatief steunen, bevorderen? Er werd in de vergadering allereerst gewezen op de waarde van het verschaffen van goede voorbeelden en modellen, in den vorm van platen, foto's, afgietsels enz Het heeft zeker zijn nut, vooral voor beginners, zulk een voorbeeld getrouw na te maken; het leert hun inzicht in de verhoudingen en in de schoonheid van vorm en lijn. Maar meergevorderden dit werd ook gemeld moet men prikkelen tot het maken van iets eigens, iets nieuws. Zelf vinden en bedenken moet hierby op den voorgrond staan. Hun moet men voorlichten door theoretische en prac tische cursussen, en door geïllustreerde literatuur. Voorts dient men hen do THEO VON BLANKENSEE. (26 Ook Robert Steinlein was weer kalm geworden en was gaan zitten. Zijn gezicht werd doodsbleek, toen hij in zijn zak tastte en een brillant van zeldzame grootte en van buitengewonen glans als inzet op de tafel lei. „Wie biedt er geld voor?" riep hij met heesche stem, de omstanders aanziende. Mandl gaf aan den commissaris door met zijn oogen te knippen te verstaan, dat dit zeker een der gestolen diamanten moest zijn; dit was ook aan de aandacht van Malchus niet ontgaan, maar het was nog niet het geschikte moment om tusschen beide te komen. Mandl stond naast den commissaris en fluisterde dezen zenuwachtig toe: „Dat is er een steen van! Zullen wij optreden Ook Mandl was nu door het hartstochte lijke spel geheel en al in beslag genomen, hij kon haast de beslissing niet afwachten. Alleen de commissaris had zijn kalmte bewaard. Hij antwoordde slechts op een toon, die alleen Mandl kon verstaan, op Steinlein wijzende: „Opgelet en kalm! Kalm! Het is nog geen tijdl Tracht in de nabijheid van den croupier te komen om hem te grijpen, als ik het teeken geef. Maar pas op voor het wijf. Zij kan de gevaarlijkste van allen De commissaris zweeg nu en zei toen, hardop lachend tot Mandl: „Ik denk dat de steen wel 3000 Mark waard isl of biedt iemand meer?" De crouprier liet geen oog van den steen gelegenheid te openen zich goede grond stoffen tegen lagen prijs te verschaffen. En een der krachtigste middelen is ook de financieele waarde van goede voort brengselen van volkskunst aan elk te doen inzien, m. a. w. te doen uitkomen dat er wat mee te verdienen is. Wij kennen een confiseur, die amateur fotograaf is, en zeker f 1000 per jaar bijverdienste daarmede maakt. De man heeft nl. een goeden neus voor wat de geïllustreerde weekbladen wenschen en bij alle gelegenheden ziet men hem, ge wapent! met zijn camera. Degelijk werk in allerlei branches wil de vereeniging aanmoedigen, wil goede voorwerpen koopen en weer veikoopen of verloten. Er zijn een massa producten van huisvlijt, die gaarne door het publiek gekocht zouden worden, als het ze maar kende. Zoo heeft een paar jaar geleden op een tentoonstelling van volkskunst te Berlijn het Friescho houtsnijwerk, dat inderdaad zeer smaakvol genoemd kan worden, een groot succes gehad. En sedert heeft men in Duitschland voor deze producten een prachtig afzetge bied gevonden. In een vorig artikel hebben we trouwens reeds doen uit komen van hoe groote waarde ook voor het ontdekken van meer dan ge wonen aanleg huisvlijt-tentoonstel lingen zijn. En tot inzenden van in allen deele goed verzorgd werk wil de vereeniging tevens medewerken door het beschik-aar stellen van medailles. Daartegen zal de „Volksbond", of wie anders zulke exposities mag organi- seeren, zeker geen bezwaar hebben. Wat nu de indeeliog der vereeniging betreft, zij meegedeeld dat zij provin- ciegewijs zal werken, in dien zin, dat er voor ieder gewest dat zich aansluit, een provinciaal comité zd zijn, terwijl aan het hoofd een centraal comité zal staan, waarin alle aangesloten gewesten zijn vertegenwoordigd. Dit dunkt ons een gezonde organisatie, omdat zich verschillende eigenaardigheden in de volkskunst van elke provincie uiten, die het beste kunnen gewaardeerd en dus aangemoedigd worden door menschen uit diezelfde streek. In het centrale comité kunnen door de verte genwoordigers der gewesten de belangen hunner streek worden bepleit en zoo de gewenschte samenwerking na over leg worden verkregen. Intusschen zijn we op de rege ling wel wat vooruitgeloopen, want de vereeniging bestaat nog niet, is nog slechts in wording. Alleen Friesland heeft thans reeds een comité, dat reeds veel goed werk heeft gedaan We heb ben echter goede hoop dat in deze maand, nu een tweede conferentie van belangstellenden in deze zaak is uitge schreven, spijkers met koppen zullen worden geslagen, en de vereeniging metterdaad zal worden opgericht. Men had geen beteren tijd en plaats kunnen kiezen. Want de conferentie wordt in Den Haag gehouden en de groote Huis- vlijttentoonstelling te Scheveningen is nog in volle fleur. Als vrucht van dien arbeid moge, naar we hopen, een krachtige „Vereeniging voor Volks kunst" ontstaan. Bulteiifaitd. af, die zeker wel 5000 Mark waard was. „Ik geef er '.500 voor!" zei een der om standers met een scherpe stem. „Ook goed!" riep Malchus. U mag hem houden! Meer dan 3000 is hij mij niet waard". Terwijl de croupier het geld aan Robert Steinlein uitbetaalde en daarvoor den steen in bezit nam, vroeg Mandl zenuwachtig: „Wat moet dat beduiden?" „Stil!" zei Malchus hem belettende verder te spreken. „De vrouw kijkt naar ons. Laat ons van elkander gaan staan en kijk goed naar mij. Speel ook een partij of wat om geen argwaan te wekken." Steinlein had ternauwernood net geld in zijn bezit, of hij wierp zich weer als een waanzinnige op het spel en zette in; hij scheen in zijn blinden hartstocht zijn verstand wel verloren te hebben en geen berekeningen meer te maken. Hij was in zulk een stadium van op winding, dat hij tot alles in staat was. Mandl had inmiddels dtn raad van den commissaris opgevolgd, en zich van hem verwijderd, nu en dan een sommetje inge zet, dat geregeld in de handen van den croupier kwam, om zoo den indruk te geven, dat hij in deze kringen gewoon was te verkeeren. Hij bemerkte nu ook, dat de dame op hem lette. Maar om elke verdenking van zich af te schuiven ging hij bij haar staan, knoopte zelfs een gesprek met haar aan. Hij sprak over allerlei, en doodbedaard, hij koketteerde zelfs met haar en meende te kunnen merken dat zij haar wantrouwen tegenover hem liet varen. Robert Steinlein had nog maar een klein stapeltje goudstukken voor zich. In zijn oogen vlamde een koortsachtige gloed, het vuur van den razenden hartstocht flikkerde er in; hij zag slechts het rollen van het balletje en hoorde slechts de eentonige stem van den croupier. In de volksbuurten van Brussel woedt een typhus-epidemie. Er hebben zich ongeveer honderd gevallen voorgedaan en twee met doodelijken afloop. Men schrijft de ziekte toe aan het gebruik van rauwe mosselen. In den Bond van diamantwerkers te Antwerpen is ernstige verdeeldheid ont staan, die mogelijk grootere gevolgen kan hebben. Een lid van het bestuur was beschuldigd het reglement te hebben geschonden, maar kon zich deswege voor de algemeene vergadering recht vaardigen. In plaats dat het geschil daarmee was bijgelegd, zetten de tegen standers van het betrokken bestuurslid den strijd voort en maakten zij hunne aanklacht openbaar in een strooibiljet met 230 handteekeningen, dat in de betrokken arbeidskringen groot opzien baarde. De onderteekenaars werden dien tengevolge van de ledenlijst geschrapt, wat tengevolge heeft, dat zij nu geen werk kunnen vinden, De uitgeslotenen hebben daarop geantwoord met een tweede strooibiljet, waarin zij een beroep doen op het gemeenschapsgevoel der arbeiders. Wordt hunne uitsluiting niet ingetroken, dan willen zij het bonds- bestuur in de rechten aanspreken. Tot de onderteekenaars behooren de meeste stichters van den bond. Uit Luik wordt gemeld dat de aan houdende regenbuien der laatste drie dagen de rivieren snel hebben doen wassen. Vele weilanden zfjn onderge- loopen. Te Awans is een in aanbouw zijnd huis ingestort, juist op het oogen- Deze had er echter den slag vin, zijn spelers te taxeeren; hij had als het ware een voorgevoel, dat de hartstocht van dezen eenen persoon wel eens een groot schandaal zou kunnen veroorzaken. En dit moest hij in zijn eigen belang voorkomen. De croupier gaf een voor zijn vrouw be grijpelijk teeken met de hand, wat deze dan ook dadelijk snapte. Zij richtte zich op en bevond zich weldra achter den stoel van Robert Steinlein, ging over de leuning hangen, om zoo den schijn te geven, dat zij den loop van het spel bestudeerde. Dit had de commissaris weldra begrepen, waarom hij dan ook in hare onmiddellijke nabijheid bleef. Mandl stond naast den croupier, en hield zich voor alle gebeurlijkheden gereed. „Wat bezielt je? Kalm. Je zult ons ver raden, als je drukte gaat maken!" siste de vrouw tusschen de tanden, maar toch niet zoo zacht, of de commissaris had ieder woord kunnen hooren. Robert Steinlein snauwde haar toe: „Waar bemoei je je mede, loop naar den duivel." Het spel ging door. Terwijl het balletje rolde kon men haast de ademhaling hooren. Robert Steinlein bleef aan 't verliezen. Zijn hartstocht steeg tot krankzinnigheid, straks zou hij niet meer toerekenbaar zijn. Dit begreep ook Malchus en dit oogenblik wachtte hij uf. Dit oogenblik zou weldra aanbreken. Een wenk met de oogen deed Mandl begrijpen, dat hij zich van den croupier moest meester maken, terwijl hij zelf Stein lein voor zijn rekening zou nemen en de buitenstaande agenten een teeken geven wilde. Hoe opgewondener Steinlein was, des te kalmer bleef de croupier, daar deze maar al te goed wist, dat, hoe kalmer hij bleef tegenover Steinlein, hij des te meer succes zou hebben. blik dat de metselaars vertrokken waren. De Ourthe voert groote massa's hooi mede. De lagere deelen van Esneux en Tilff staan onder water. De weg van Luik naar Verviers is op wel tien plaatsen door het water afgesneden. Te Broucke moesten de arbeiders der me- taalfabriek op karren van huis gehaald worden. Te Damry staan zes huizen onder water. Te Vaux-sous-Chèvremout staat het water tot aan de deur der kerk en moesten dammen en kistingen worden gemaakt om het water te keeren. Beneden de samenvloeiing van Oerthe en Vesdre spoelt het water over de drempels der huizen en vreest men nog was. Ook in de provi.'.cie Namen is de toestand onrustbarend. Het dal van Aisnes is overstroomd. Faccenda ging eveneens naar Parijs, waar hij de gangen zijner vrouw bespion- neerde, tot hij haar in het station met 1 Vacca aantrof. Zoodra de Fransche Kamers weer bijeenkomen zal de afgevaardigde Ray naud een voorstel indienen tot weder invoering der lijfstraffelijke rechtsple ging, in den vorm van zweepslagen, voor souteneurs en apachen. Tengevolge van de hevige regens 'zijn alle zijrivieren der March buiten haar oevers getreden; verschillende plaatsen staan onder water. Te Kunowitz is een honderdtal hui zen ingestort. Op verschillende plaat sen verkeeren de inwoners in gevaar, of zijn reeds verongelukt. De Chineesche regeering heeft be sloten 400 jonglieden naar Engeland, Frankrijk, Duitschland en Japan te zenden om daar tot marineofficieren te worden opgeleid. De gouverneurs en onderkoningin zijn reeds uitgenoodigd daarvoor geschikte candidaten aan te wijzen. Het noorder station te Parijs is de schouwplaats geweest van een schokken den moord. Voor de eerste klas-wacht kamer wachtte 's middags, toen de druk te der reizigers het grootst was, een met zorg gekleed man van eeD goede veertig jaar. Toen hij een jongen man met een jonge vrouw zag aankomen en naar het loket gaan om kaartjes te nemen, naderde hij het paar, schoot eerst den jongen man met een revol ver een kogel in den borst, daarna de vrouw, die vluchten wilde, een kogel in den rug. Toen bleef hij als verdwaasd staan tusschen zijn beide slachtoffers, die zonder een enkele kreet op den grond gevallen waren. Een politie-agent ontwapende gemakkelijk den moorde naar en bracht hem naar het bureau. De in den rug getroffen jonge vrouw verkeerde in ernstigen toestand, de jonge man was onmiddelijk overleden. De man, die dezen gruwelijken aan slag pleegde, is een te Glasgow wonend koopman, Italiaan van afkomst,Faccenda geheeten. Zijn slachtoffers waren zijn eigen vrouw en zijn vriend Vacca, eveneens een Italiaan, haar minnaar. Mevrouw Faccenda was naar Parijs ge gaan om een poos bij haar moeder te vertoeven. Er was tusschen haar en haar man reeds veel te doen geweest over haar verhouding tot Vacca, die zij echter steeds ontkende. Toen nu kort na het vertrek van mevrouw Faccenda, die zeer koket was, ook Vacca uit Glasgow ver dween, was de argwaan van Faccenda gewekt. Men raadt het verdere verloop. In een groote vergadering van vleesch- houwers, van wege het Hanze verbond te Berlijn belegd, is men eenparig tot de slotsom gekomen, dat de eenige midde len, om aan de duurte van het vleesch een einde te maken, bestonden in de openstelling van de grens en verlaging van de invoerrechten. Te San Juan (Portorico) heeft een orkaan geweldige schade aangericht. Spoor- en telegraafverkeer zijn stop gezet. De regeering van Nieuw Zeeland heeft een wetsontwerp ingediend, dat landeigenaars, die landerijen tot een waarde van 480,000 gulden in het bezit hebben, dwingt dit in pacht af te staan. De pachters hebben later het recht liet door hen bebouwde terrein aan te koopen. Verder heeft de regeering een anti trustwet ingediend, die tegen monopo lies in het algemeen en tegen de Stan dard Oil in het bizonder is gericht. Uit Warschau wordt aan het Berliner Tageblatt geseind, dat te Otwork door zeven vermomde bandieten een aanval is gedaan op het bekende sanatorium van dr. Garewich. Zij knevelden den portier en het verdere personeel en dwongen den directeur met geladen revolvers een niet onbelangrijk bedrag af te geven. Onder de patiënten ont stond een paniek. De inbrekers vluchtten toen zij een rijtuig hoorden aankomen. Naderhand zijn iu het park twee verdachte mannen gearresteerd. De vlieger Moisant, die 17 Augustus te Issy les Moulineaux bij Parijs opsteeg voor een tocht naar Londen, maar den Andermaal had Steinlein zijn laatsteD inzet verloren, en eensklaps riep de croupier met luide, verstaanbare stem, terwijl hij het geld opstreek. „De bank is gesloten!" Bij het vernemen van deze woorden gaf de commissaris Mandl een teeken, dat het nu ieder oogenblik tijd kon zijn om in te grijpen. Maar dit alles was evenmin aan de aan dacht van de altijd nog wantrouwende vrouw ontgaan, die zich nu van Steinlein ver wijderde. Dezen stond de mededeeling van den croupier niet aanmet een krachtigen ruk duwde hij zijn stoel achteruit, sprong op en schreeuwde, terwijl al de anderen druk gestikuleerend opeen drongen: „De bank heeft geknoeid. Niets anders dan geknoeid 1" „Kalmte!" riep de croupier nu met don derende stem; maar de opgewonden Stein lein liet zich niet tot zwijgen brengen: „Ik zeg het nog eens: geknoeid. Bedrie ger 1 Oplichter!" Bij het hooren van deze beschuldiging had de croupier zijn vuist gebald om hem j een slag toe te brengen, doch hij scheen slechts een paar seconden lang door zijn drift medegeslegpt, want hij had dadelijk weder zijn zelfbeheersching terug gekregen. Kalm, alsof er niets voorgevallen was, zeide hij tot Steinlein: „U hebt tot morgen tijd om dit woord terug te nemen. Doet gij het niet, dan zal ik weten wat mij te doen staat." Hij keek met zijn grijze, fonkelende oogen Robert Steinlein strak aan, zoodat deze onwillekeurig voor dien gebiedenden blik terug week en bevend van aandoening uitriep „Ik laat me niet bang maken. U is een knoeier Maar ook dat had geen invloed op den croupier, die reeds aanstalten maakte om met een spotachtig lachje heen te gaan. Nu achtte de commissaris het oogenblik gekomen. Hij ging naar de tafel en zeide m*t luider stem, die wel indruk moest maken „Ik sluit de bank, de politie heeft het huis omsingeld!" Tegelijk lei hij zijn hand op den schouder van Robert Steinlein en zeide tot dezen „En u verklaar ik in naam der wet als mijn gevangene, wegens moord met diefstal op von Forster Deze woorden hadden zulk een uitwerking op Robert Steinlein, dat deze als een krank zinnige den commissaris aanstaarde. Nauwelijks echter had deze de eerste woorden uitgesproken, of Simon Mandl greep den croupier bij den arm. Deze echter had de omstandigheden reeds begrepen en wilde zich losrukken, maar Mandl hield zijn arm zoo stevig vast, alsof zij tusschen een schroef zat. Er ontstond een groote verwarring in de zaal. Temidden van dit tumult klonk het schrille fluitje van den commissaris. Maar in hetzelfde oogenblik was de vrouw op een tafel gesprongen en had de lichten uitgedraaid. Nu steeg de verwarring ten top. De com missaris wierp Steinlein op den grond en trachtte hem te boeien. Deze scheen zijn toestand te begrijpen, hij trachtte dus zich met alle geweld aan de hand van den commissaris te ontwringen. Doch deze kon nog niettegenstaande zijn jaren, over een tamelijke groote lichaamskracht beschikken. Hij duwde Robert Steinlein met zulk een kracht op den grond, dat deze zich niet meer verroeren kon. Toen de commissaris opkeek, kon hij in de duisternis nog zien hoe Mandl den croupier vasthield, die heftig te keer ging (SZot volgt.) DOOR

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1