betomde liij liet NicwsbM yoof iet Laid van Heisden en Altena m Zaterdag 17 Sept. 1910, No. 2980. I/V DE PARADIJSVOGEL - Heeren-, Joii^ekeereii- en lii ulerktoedius;. C. Koninklijke Rotterdamsclie Betonijzer Maatschapoii Tl TAN IA1I Co., S I» A A II I! O it «I E S de Handels- en Landbouwbaak, HOLT- en BOUVVM\T LKI\LE N Landbouwkal k, mm mus oesiemajsa Ph. IAYFARTH Co.. FiiAMU tT a. ZAAIÏAC8I1EA Het Adres M UilllMiS en WMkTM voor Landbouw en Zuivelbereiding de Heer C G. NIEUWKOOP te Drongelen (N B.) M. Demi-Saisons, Pardessus, Regenjassen, Capes enz. NICO MARIENSHaarkunüge, Grootste Inriditing1 voor Kruidenierswaren en aanverwante Artikelen. A. D. Baaljens te Herpt. te Gorinchem en Dordrecht. Geldmiddelen. Wij geven ditmaal een extra rummer van ons Maandbe richt. De nood dringt ons er toe. Men weet dat Br. Hofman, tot zijn en ons groot leedwezen, van Posso terug moest keeren om gezondheids redenen. Wij kunnen zijn post, Kasi- goentjoe, waar zooals men weet de eerstelingen uit Centraal Celebes ge doopt werden, niet onbezet laten. Br. Wesseldijk staat gereed naar Indië te vertrekken om hem te vervangen. Zuster Hulsebos stond gereed om met verlof naar het vaderland te vertrekken, waarop zij aanspraak heeft. Zij heeft de plaats die voor haar reeds op de boot bespro ken was, moeten afstaan aan zuster Verwaal, voor wie onmiddellijke terug keer naar Nederland om gezondheids redenen noodig geworden was Mede daardoor is het vertrek van Zuster Roose naar Indië dringend noodzake lijk. Reeds vier jaren geleden beloofden wij aan het zelfbestuur in Bolaang- Mongondou de uitzending van een zen deling-onderwijzer, voor wiens tracte- ment dit zelfbestuur zorgen zal. Wij mogen het vertrek van Br. van der Endt derwaarts niet langer uitstellen. Daardoor staan wij op dit oogenblik voor groote uitgaven, waarvoor het aanwezige kasgeld niet voldoende is. Op den vloed van het vorige najaar, toen ons dreigend tekort werd gedekt, is wel eenigzins eb gevolgd. Reeds ten vorige jare voorspelden wij, dat ook 1910 een zwaar jaar zou zijn. Deze ver wachting wordt maar al te zeer bewaar heid. Wij hebben onze zendelingen aange schreven hunne uitgaven met 20 pet te verminderen. Zij hebben ons geant woord, dat dit onmogelijk is. Enkelen zullen trachten eenig geld te besparen door b.v. een keer minder met hun personeel te vergaderen, een op zich zelf reeds bedenkelijke maatregel. Maar het blijft bij dergelijke kleine bezuini gingen. Wij zullen dus onzen BB. die door hen aangevraagde sommen moeten zen den, ofons werk met eigen handen afbreken. Zal het zoover komen? Wij kunnen den moed nog niet op geven. Zoo menigmaal stonden wij reeds voor zeer groote zorgen, en steeds schonk God gewillige harten en handen, die ons het noodige verschaften. Wij kunnen en willen niet gelooven, dat de gemeente van Christus op het oogen blik, nu allerwege in Indië de deur voor het Evangelie openstaat, haar heilige taak zou verwaarloozen en de oudste der Nederlandsche Zendings corporaties niet zou in staat stellen te doen wat hare hand vindt om te doen. Maar wel achten wij ons verplicht, hoe noode ook, den bestaanden toe stand bekend te maken. Daardoor dient dit extra maandbericht. Wij vragen dringend aan onze lezers en lezeressen ons te helpen zooveel zij kunnen. Laat vooral ook ieder in eigen kring de hand aan de ploeg slaan. In 19u9 was f 10.000 meer noodig dan thans. En met ver eende krachten kwam het geld bijeen. Wat toen mogelijk bleek zal, als een ieder doet wat hij kan, ook nu zekerlijk gelukken. Daartoe schenke God Zijn onmis- baren Zegen Raming van uitgaven over 1910f129110, Daarentegen werd ontvan gen tot 31 Juli - 54697, Blijft voor 1910 f 74413,— Agenten des Genootschaps: D. Hoge- weg te Steenwijk; P. C. van Melle te Middelburg; H. Sijsling te Rotterdam, Noordsingel 149. BUITENLAND. Dezer dagen is de Grieksche gezant te Konstantinopel naar Athene terug gekeerd. Het vertrek, dat van officieuze zijde wordt voorgesteld als zijnde van geener lei beteekenis, blijkt, volgens een tele gram van den uitnemend ingelichten Atheenschen correspondent van de Vos sische Zeitung, wel degelijk een diepere beteekenis te hebben. Toen Gryparis, de Grieksche gezant, seint hij, den laatsten keer door Rifaat pasja, den minister van buitenlandsche zaken, werd ontvangen, maakte hij in scherpe be woordingen bezwaar tegen de nog im mer voortdurende boyeott en tegen de houding der Porte ten opzichte van het oecumenisch patriarchaat. Hij zeide verder, dat de Porte, niettegenstaande de pogingen der Grieksche regeering om de moeielijkheden uit den weg te ruimen, dagelijks nieuwe geschillen te berde brengt. Rifaat pasja antwoordde op heftigen toon, dat hij een inmenging van Grie kenland in Turksche aangelegenheden niet wilde toestaan en keerde Gryparis zonder verder een woord te zeggen den rug toe. Gryparis heeft onverwijld zijn regee ring telegrafisch van het gebeurde in kennis gesteld, en verzekerd, dat voor hem te Konstantinopel geen plaats meer was. Het antwoord luidde, dat hij maar voorloopig moest blijven, waar hij was. Intusschen begaf Kallergis, de minis ter van buitenlandsche zaken, zich naar de gezanten van de groote mogend heden e^ verzocht hun, te bewerkstel ligen, dat hun regeering het geschil tussclien Gryparis en Rifaat pasja zouden bijleggen. Wanneer aan dit ver zot k niet weid voldaan dan zou Gry paris onbepaald verlof krijgen. In hoeverre de officieuze mededeeling over de mondelinge inlichtingen, die Gryparis zijn regeering moet verschaffen, juist is, kan moeielijk nagegaan worden. Intusschen blijkt wel, dat de zaak niet zoo onschuldig is, als zij er uit ziet De door den Oecumenischen patriarch belegde bijeenkomst der Nationale Ver gadering van Ottomaansche Grieken te Konstantinopel heeft Woensdag, on danks alle door de Turksche regeering genomen maatregelen om die te beletten, plaats gehad. De vergadering bestond uit 30 afgevaardigden, 12 leden van de Synode, 12 prelaten en 5 leden van den patriarchalen raad. De Patriarch hield eene redevoering, waarin hij het doel d r vergadering uiteenzette en zich be klaagde over de buitensporige maat regelen der regeering. Hij verklaarde dat de Grieken het herstel der Grond wet met ingenomenheid hadden begroet, maar in hunne hoop bitter teleurgesteld waren door de gebeurtenissen, welke de gelijkheid en vrijheid alsmede de privi legiën van het patriarchaat hebben ge schonden. De verdere werkzaamheden zijn uitgesteld tot 23 September. In middels zal de Patriarch bij de Turksche regeering stappen doen om de wettig heid der vergadering te doen erkennen. Elf afgevaardigden, die vóór de opening der vergadering werden gevangen ge nomen, zijn voorloopig weer op vrije voeten gesteld, nadat zij eeno verklaring hadden onderteekend dat zij aan'de vergadering niet zouden deelnemen. Bij het verlaten der vergadering wer den 9 afgevaardigden gearresteerd. De Patriarch zond terstond een afgezant naar den minister van eeredienst om hunne vrijlating te eischen, onder be- Ireiging dat hij anders het patriarchaat sluiten en de regeering verantwoordelijk zou stellen voor de gevolgen. De mi nister antwoordde echter dat zoolang de Patriarch niet van het houden der vergaderingen afziet, hij de maatregelen niet kan herroepen. De gevangenen zullen voor den krijgsraad moeten te rechtstaan. Naar het heet, worden nog meer arrestatiën verwacht. Uit Engeland wordt de volgende ge heimzinnige geschiedenis gemeld Den 28sten Augustus was George Woodgate, een 22 jarig luitenant van het jongens-verkennerscorps, verdwe nen. Te Bromley had hij met twee jonge verkenners en zijn hond bij zich het korps verlaten, om in de lichting van Farnborough te wandelen. Zijne metgezellen kregen bevel, om bij den weg te gaan zitten en hij liep door, zeggende dat hij na een tijdje bij den volgenden mijlpaal op hen zou wach ten. Zijn terrier volgde hem. Later vonden een paar wielrijders den hond aan een hek gebonden, maar van den luitenant was geen spoor te ontdekken. Dinsdagochtend werd aan het huis van zijn moeder in Peckham gebeld. Zij ging haastig naar de voordeur en vond den luitenant in uitgeputten toe- staud op de stoep. Zijne schoenen wa ren versleten, zijne kleeren gescheurd en stoffig, kortom, hij zag er uit als iemand die lang rondgezworven had. De jonge man was zoo slap en zoo ziek, dat hij niets anders kon mompelen dan dat hij naar bed wou. Men bracht hem de trap op en stuurde om een dokter, die voorloopig verboden heeft, om hem te ondervragen. Maar toen zijne moe der hem brj zijne thuiskomst vroeg: Waar heb jo de jongens verlaten ant woordde hij na eenige aarzeling n et de wedervraag: Welke jongens? Hij scheen zich niets meer te kun nen herinneren. Het onderzoek van senator Tedoelin in Kiëf heeft aangetoond, dat de amb tenaren der intendance daar gedurende de laatste 5 jarer» voor een bedrag van 12 millioen gulden aan omkoopings- gelden hebben ontvangen. Omtrent de werkstaking te Barcelona wordt van daar gemeld, dat er van de 326 metaalfabrieken met 11.000 arbeiders reeds 180gesloten zijn. Het aantal stakers is tot 7600 gestegen. Men vreest, dat ook de spoorwegarbeiders en de tram beamb ten den arbeid neer zullen leggen. De politie heeft uitgebreide veiligheids maatregelen genomen. Hiermede hebben wij de eer UEd. de Ontvangst te berichten van onze zeer uitgebreide keuze in Het allernieuwste wat de mode aangeeft wordt dadelijk in onze collectie opgenomen en zal het U gemakkelijk vallen daaruit eene keuze te doen Bezichtig onze étalagewaarin voortdurend de laatst uitko mende Nouveauté's geëxposeerd worden De geëtaleerde kleeding is in alle maten in ons magazijn voorhanden Frans Fr erker 4' Co. Italiaansche oorlogsschepen geankerd lagen. Sommige zijn van hun ankers afgeslagen en er zijn botsingen ontstaan, die een materieele schade van een half millioen gulden hebben veroorzaakt. ADVERTENTIEN. 11* Een heftige cycloon heeft gewoed in de golf van Toiauto, waar tal van lleusdeii. Handel in alle soorten bericht dat hij heeft ontvangen Nieuwe Jams, Frambozen, Bessen, Kersen, Aardbeien, Frambozen met Bessen. verder SOEPEN, zooals: Tomatensoep, Schildpadsoep, London- dery, Óxtial en Kerrysoep, Zalm, Kreeft, Sardines, Lunchtong en gesneden Ossetong Cibels en Soja. Gember, Vruchten op Sap. Maggi om te Kruiden. Champignons en Truffels. Steeds voorhanden Versche Druiven en Meloenen. Minzaam Aanbevelend C. Gfc u «I M. Onderlinge BOEREN-Brandwaar- borg Mpij. (üeveitisd te Zwolle. KONINKLIJK GOEDGEKEURD. Volt. waarborgkapitaal 100.000.00. Directeur: JASPER WARNER. Bovengenoemde Maatschappij verzekert c. Gereedschappen en machines, dienstig aan landbouw en veeteelt; De premie is naar gelang van bouwaard en bedekking slechts van f 1.50 tot f 2.50 per duizend verzekerde waarde, benevens 40 cent administratiekosten en eene geringe kosten in het jaar van toetreding. Deze Maatschappij werkt zuiver coöpe ratief. Van de winst wordt 75 percent voor de verzekerden opgelegd. Vraagt inlichtingen bij den Agent Rotterdam, Telef. 330. Enschedé, Telef. 339. Ontwerpen en Uitvoering van alle BETON-IJZERWEBKEN. Grootste voorraden Putten, Kolken, Rioolbuizen, ei- en cirkelvorm voor DUIKERS. worden uitgereikt floor Begl e 111 en te n worden op aanvrage gaarne verstrekt. Mr. F. FERNHOUT. J. W. MEKKING. steeds in voorraad, tegen concurreerende prijzen. VRlJUOËVS;\-€l IM'KL. LET OP- ADRES. VRAAGT PRIJS. FABRIEKEN VAN LANDBOUWWERKTUIGEN. lieveren met liet meeste succes voor Nederland; Slechts één zaairad voor alle granen. De beste machine voor bietenzaad. Geheel van ijzer en staal. PRIJSCOURANT 4820 GRATIS. Goede vertegenwoordigers gevraagd. YOOll Hoofdvertegenwoordiger der voornaamsfe Rtiniien- en Buitenlandsche fabrieken. I3C A. -A_ 3FL W iES H jesl. 's-BOSCH, Hinthamerstraat 37, naast de Singer-Maatschappij. Telefoon 460. Speciaal adres voor Dames- en ■■ecren-BI.%AR l^iKKsJ^iY. Aparte Salon voor Damesliam*wassen met nieuwste systeem Droogmachiue. J/0T Yraagf U.t AHPKTIIÖL ~9M| uieuwste preparaat tegen uitvallen der hareu, per flacon f 1.00. doet de roos eu schilfers van het hoofd verdwijueu, fr. p. post -1.15. geeft de natuurlijke glans terug, per flacon - 1.50. en is ook ten zeerste aan te bevelen voor kinderen, fr. p. post - 1.65. Maandbericht van het >ederlandsche Zendelinggenootschap. \#aL4,4 V*4> a. Boerenbehuizingen, gebouwen en hooi bergen enz.; b. Meubilaire-, lijf- en andere roerende goederen d. Runderen, paarden en ander vee, dat ook tegen hemelvuur in 't open veld verzekerd kan worden (ook voor een half jaar) zonder premie verhooging. e. Koren, hooi en veldvruchten. Door hare inrichting de roordeeligste. Geeft den meest solieden waarborg. De Directie:

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5