Het gepeupel verkoopt- in do buurt de kloosters soutaDe9 en met goud "duurde priestergewaden; eeuwen- ie boeken van onschatbare waarde, liggen bevuild op den vloer van de bibliotheek; 400 uonnen zijn op goed geluk over de grens gezet. Uit Lissabon wordt aan de Temps gemeld, dat daar Maandagmorgen een decreet is uitgevaardigd, waarbij de Jezuiten en de vreemde monniken worden verbannen. De eigendommen der Jezuiten zijn verbeurd verklaard. Volgens verschillende bladen heeft de Braziliaansche regeering laten weten, dat zij de Republiek Portugal erkent. Te Lissabon wordt beweerd, dat Enge land en de andere mogendheden dit voorbeeld spoedig zullen volgen. Volgens de „Intransigeant" hebben ongeveer 1000 arbeiders van den Noor- dersijoorweg in Frankrijk het werk - neergelegd en de werkstaking uitge roepen. Reuter seint echter, dat het zoo erg niet is en dat slechts 500 arbei ders in twee werkplaatsen dier maat schappij tot staking zijn overgegaan, terwijl een ander bericht zegt, dat het aantal stakers slechts 100 bedraagt en hun dierist thans door genie-soldaten wordt waargenomen, zoodat de treinen loop geen vertraging ondervindt. Volgens de laatste berichten neemt «le staking een ernstig karakter aan en zijn reeds vele treinen niet kunnen vertrekken. De militairen worden gereed gehouden om op de treinen dienst te kunnen doen. nieuws. Heusden, 12 Oct. De heer Jos. W. Wijnands alhier, is be noemd tot ambtenaar der Provinciale Griffie in Noordbrabant, afd. Waterstaat. Nu ook andere bladen het mededeelen, willen wij er ook van gewagen, dat alhier een nieuwtje de ronde doet, dat men voor nemens is alhier een gloeikousenfabriek, volgens anderen een fabriek van gloeilampen, op te richten. Hoewel wij het gaarne zagen gebeuren en er terrein genoeg voor is, heb ben wij hiervan toch nog geen zekerheid. Zaterdagmiddag was de landbouwer B. Kuij pers met een wagen, waarop een pleeg, buiten de Oudheusdensche poort. Van tegenovergestelde kant kwam een wagen mét steenen, die niet genoeg uitweek, zoodat ze met de assen tegen elkander stonden. Inmiddels kwam de stoomtram, die een uitstekend gedeelte van het eerste voertuig greep en beschadigde en de ploeg over den weg sleurde. Eene burrie werd gebroken, ploeg beschadigd doch voerlieden en paarden kwamen er zonder letsel af. De nieuwe dijken, aan weerszijden van de groote brug, zijn reeds enkele jaren beplant met boomen, zoodat ze reeds eene allée vormen, die schaduw afwerpt. Thans wordt van rijkswege die laan aan de Zuid zijde doorgetrokken tot aan den z.g. Steenen- paal, de scheiding van de grens van Heusden. Een kleine honderd boomen worden aan geplant, die in de toekomst schaduw en daarna geld zullen afwerpen. Toen Zaterdag de tram van 12.55 nam te Elshout voorbij den molen in den Wolfshoek kwam, bemerkte de machinist een kind met een hondenkar tusschen de rails. Het kind was te jong om een honden kar te besturen. Direct werd geremd en machinist en stoker slaagden er in het kind met wagen te verwijderen en een groot ongeluk te voorkomen. Eere aan hun flink optreden. De officieele vergunning is ontvangen én nu wordt met kracht aan de conserven- fabriek gewerkt. Als het weder niet te zeer tegenvalt, komt nog dit jaar alles onder de kap. Onze gemeente geraakt uit den ver geten hoek. Niet alleen dat fabrieken ver rijzen, maar ook vreemdelingen komen het meer bezoeken. Zoo was er ook dezer dagen een bezoek van Amerikanen, dames en heeren, die per auto herwaarts kwamen en als souvenir uit Heusden wilden medenemen houten bottines (aliasklompen), die ze daar naar hun zin wisten aan te koopen. Merkendam. Zondagmorgen werd een meisje van ongeveer 10 jaar zoodanig geslagen en getrapt, dat het ten slotte op de straat neerzeeg. De schuldige, een jongen van gelijken leeftijd, is bekend en de zaak is in onderzoek bij de politie. Maandag a.s. kan men tot 4 uur candidaten stellen voor de verkiezing van een raadslid, in de plaats van den overleden burgemeester, den heer H. Gaij. De stemming is bepaald op 24 October en de herstemming op 31 October a.s. Aalburg. Een zeldzaam geval voor ons dorpje doet zich in de laatste donkere avonden voor, dat lichtgeloovige menschen aan een spook doet denken. Men ziet een wit beweegbaar voorwerp, met langen staart en vurige oogen, dat de gedaante heeft van een geit. Of men nu hier met een z.g. grap penmaker te doen heeft, evenals in het vorige jaar in het naburige Meeuwen, of wel met een of ander ondier, hopen we spoedig tot geruststelling van velen te weten te komen. Alinkerk. Op Vrijdag j.l. gehouden paardenmarkt werden omstreeks 700 stuks aangevoerd meest anderhalf jarige met tame lijk vluggen handel besteedde men vanaf f2.25 tot f3.50, enkele hooger. Ha biloniën broek. Methetgeven van herhalingsonderwijs aan de jongens voor den a.s. wintercursus zal worden belast de heer Hengeveld, hoofd der school. Doeveren. Werd in het vorig num mer van dit blad uit Doeveren geschreven, dat tevergeefs f 420 was geboden voor een anderhalfjarig paard van de wed. H. Ver hoeven, thans kan gemeld worden, dat hetzelfde paard, zijnde een op de landbouw tentoonstelling van Waalwijk met den tweeden prijs bekroonden vos, is verkocht aan den heer H. A. J. Verhoeven te Heusden voor de som van f 460. Drongelen. Voor den landbouw- cursus, welke alhier dezen winter zal plaats hebben onder leiding van den heer Van Gooi uit Dussen, hebben zich een 20-tal jongelieden uit deze en omliggende ge meenten aangegeven. De cursus zal naar alle waarschijnlijkheid in het begin van November a.s. aanvangen. De heeren Johs. Burghout en P. van der Schans alhier, zijn door den Commis saris der Koningin tot leden van het College van Zetters herbenoemd. Dussen. Doordat de aardappelprijs hier hoog is, en de kwaliteit veel te wenschen overlaat, worden er hier velen van uit Put ingevoerd, welke vrij wat beter en goed- kooper zijn. Men vraagt hier voor de eigenheimers f 3.75 voor de bravos f4,25 per H.L. Geertruidenbers;. Maandag liep alhier het gerucht, dat de landbouwer C. Dirven alhier, van een onbekend familie lid uit Amerika vier en een halve ton zou geërfd hebben. Voorwaar, een mooie erfenis! Made- en Drimnielen. Vrij dag j.l., had de verkiezing plaats voor de vacature van een lid van den Raad. Inge leverd werden 3 candidatenlijsten; nJ. 2 voor den heer A. v. Dongen Jzn., land bouwer en 1 voor den heer F. J. v. d. Reijt, molenaar. Made. Door de Provinciale Staten van deze provincie, is aan de Hanze alhier toegekend een subsidie van f 85,als bijdrage voor den handelscursus over 1911. Meeuwen. Door burg. en weth. is aan den gemeenteraad aangeboden de begrooting van ontvangsten voor het dienst jaar 1911, vermeldende in ontvangst en uitgaaf f8289,895. Met het geven van herhalingsonder wijs aan de jongens voor den aanstaanden wintercursus zal worden belast de heer Burghout, hoofd der school alhier. Tot leden van het college van Zetters in deze gemeente zijn alhier door den Commissaris der Koningin herbenoemd de heeren K. de Joode en C. Vos. Mederhemert- (Noordzijde). Ten behoeve van het openbaar lager onderwijs is bij Koninklijk Besluit aan deze gemeente, behalve de bijdrage bedoeld bij art. 45 der wet op het lager onderwijs, eene subsidie verleend van f 300. Toen Vrijdagmiddag de veerman G. Smits alhier, met de pont overvoer, brak onder het trekken de ketting, welke om de reep geslingerd wordt. De veerman stortte voorover en verstuikte den pols. Geruimen tijd zal hij geen dienst kunnen doen. (Rietschoof). De eerste suikerbieten zijn alhier uit den Meidijk aangevoerd. De oogst valt geducht tegen en de peeën zijn klein van stuk. Ze moeten echter een groot suikergehalte bezitten. De landbouwers, die hierop gecontrakteerd hebben, zijn er dus het best aan toe. De prijs is f 12,per 500 Kg. llaaiiisdoiik. Op de Zaterdag 1.1. ten huize van mej. Floris, door de land bouw vereeniging gehouden vergadering, werd de heer J. Timmers tot lid gekozen en de heeren J. Schoenmakers, B. de Bont Azn. en A. Bink als bestuursleden herkozen. De rekening van den penningmeester werd nagezien door de heeren D. Lankhuizen J.zn., D. Lankhuizen Szn. en J. de Bont Azn., en in orde bevonden, 't geen laatstgenoemd lid onder dankbetuiging aan den heer Verschuren de vergadering mededeelde. Uit de rekening bleek dat er voor plm. f 25000 door de vereeniging in het afge- loopen boekjaar verhandeld was en de kas sloot met een batig slot van f 250. Nadat het honorarium van secretaris en penning meester, door de leden onder algemeene goedkeuring werd verhoogd met f 10, sloot de voorzitter, de heer J. Schoenmakers, de vergadering. Dezer dagen had de heer A. Vissers 't ongeluk, met zijn knie zoo hevig op den dorschvloer te vallen, dat hij zich onder behandeling van dr. G. moest stellen. De heer V. zal zich met enkele weken ge dwongen rust moeten getroosten. Itaamsdoiikveer. Zondag j.l., ontving de heer J. Kamp, landbouwer al hier, uit Antwerpen het treurig bericht, dat zijn 22-jarige zoon, schipper op een sleepkaan, over boord gevallen en verdron ken was. De droefheid der ouders over het verlies van hunnen oppassenden zoon is groot. Sprang. L.l. Donderdag hadden hier enkele jongens (tusschen de 8 en 12 jaar oud) de aardigheid een partij pennen, met de punten in de hoogte in het fietspad te steken. Naar wij met zekerheid kunnen meedeelen kreeg zekeren Wagenmakers uit Kaatsheuvel er verscheidene in de banden van zijn fiets. Bij de politie werd aangifte gedaan. De jongens die deze ongeoorloofde grap uithaalden, moeten naar men ons be weerde, de bekomene schade dekken. Toen 1.1. Zaterdagmiddag den jongen heer C. Klein, per fiets van de Rijksnor maalschool uit Waalwijk huiswaarts reed, had hij het ongeluk, toen hij ons dorp binnenreed, dat de vork van zijn fiets brak, zoodat genoemde tegen den straatweg stortte. Gelukkig kwam hij zelf met den schrik vrij. Bij zekeren J. v. Zeist alhier, doet zich een geval van diphtheritis voor. Sleeuvi'(]k. De voordracht ter ver vulling van de betrekking van hoofd der openbare school alhier is samengesteld uit de volgende heerenP. Boet' te Utrecht, C. Godtschalk te Dussen, P. Tazelaar en L. Verdoorn te Werkendam, en M. Verzijl te Drongelen. Tegen Donderdag 13 October a.s. des voormiddags 9£ uur is alhier eene gemeente raadsvergadering belegd. Als eene bizonderheid kan worden medegedeeld, datG. Middelkoop alhier thans nog rijpe aardbeien van den kouden grond heeft geplukt. In de maand September is alhier in de postspaarbank ingelegd f 339,65 en terug betaald f 38,-—. Het aantal behandelde telegrammen be droeg 15 en gesprekken 8. Waspik- Bij besluit van den heer Commissaris der Koningin in deze provindie, zijn benoemd tot lid van college van zet ters alhier, de heeren G. P. Teunen en M. C. J. v. Son. Zekere v. d. W. alhier, ontving van H. M. de Koningin, eene gift van f 10. Vrijdagavond werd zekere Maria K. alhier, verradelijk aangerand. De dader bleef onbekend. De zaak is bij de politie aangegeven, die een ernstig onderzoek in stelde, doch tot heden zonder resultaat. Wük De Spanjaard weet waar hij zijn vee moet betrekken om in goede rich ting voort te fokken en durft dan ook goede prijzen te besteden. Zoo heeft hij bij den landbouwer J. de Waal alhier, voor dat doel aangekocht een kalfkoe voor den prijs van f 390. Het rooien der aardappelen raakt gedaan. De resultaten zijn zeer verschillend. Die witte Zeeuwen hebben geteeld, moeten zich met een klein beschot tevreden stellen, de qualiteit is slecht. De Eigenheimers waren beter, doch hebben ook van het bederf geleden. De Bravo's zijn goed van opbrengst en smaak, en worden hier ver kocht voor f 4.per H.L. Evenwel worden hier veel aardappelen uit Zeeland en Zuid- Holland ingevoerd. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De toevoer van allerlei soort van vee op de markten was weer zeer groot. In den prijs kwam over het geheel genomen geen verandering. Hij werd vooral niet hooger, terwijl de handel lang zoo vlug niet was als een paar weken geleden. Drachtig vee en goede qualiteit melkvee zijn nog steeds zeer begeerd, vooral in het buitenland. Ook eerste soort van vet vee is zeer duur. In mindere soorten was de vraag niet groot. Biggen zijn nog wat in prijs gezakt, ter wijl ook de vette varkens neiging vertoonen tot zakken. Deze laatste zijn slechts in gering aantal in voorraad. In paarden was de handel levendig aan de bekende hooge prijzen Vooral goede qualiteit is zeer gezocht. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 72 78 ct., 2de kwaliteit 62 67 ct., vette kalveren 60 a 62 ct., vette var kens ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 150 al f 245, neurende f 120 k f 240, guste f 130 A f 265, pinken f 50 al f 95, kalveren f 14 at f32, biggen f 8 f 12, drachtige zeugen f 55 k f 76, drachtige gel ten f45 k f62, schot telingen f 20 f 32, schapen f 14 f 25, vette schapen f 15 A f 27, luxe-paarden f 550 f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 al f 450, 2e kwaliteit f 210 al f 330, twee-en-een-halfjarige f 150 k f 265, ander- halfjarige f i f per stuk. IIGEZOIDEM. De Christelijke Jongelings-Vereeniging „Andreas" te Werkendam vraagt door deze uwe welwillende aiandacht voor 't volgende Zij stelt zich ten doel naast de hoogste belangen ook de stoffelijke belangen harer leden te bevorderen, en wil daarom voor de a.s. wintermaanden een cursus organi- seeren ter beoefening van lezen, schrijven en rekenen, welke zelfs kan leiden tot het doen van verschillende examens. Om niet naast maar als voortzetting te dienen van het herhalingsonderwijs, stelt zij den leef tijd der deelnemers op 17 jaar. Allen die van de aangeboden gelegenheid wenschen gebruik te maken, onverschillig tot welk kerkgenootschap zij behooren, worden vrien delijk verzocht zich aan te melden 15 Oct. a.s., bij den heer J. van Laren, Hoogstraat en bij den ondergeteekende. De kosten der lessen zullen niemand behoeven af te schrik ken, doch zullen nader worden geregeld. Moge dit weinige, dat „Andreas" onder neemt, ook leiden tot onderlinge vriend schap. Namens het Bestuur, J. C. VISSER, Voorzitter. Werkendam, 6 Oct. 1910. Kerknieuws. Her pi. Het is nu dezer dagen 300 jaren geleden, dat de Hervormde Gemeente alhier werd gesticht. In 1610 kwam alhier als eerste predikant Jozephus van der Ro- sieren, die tegelijk ook predikant werd van de Herv. Gemeente te Hedikhuizen. De Godsdienstoefeningen werden om beurten te Herpt en te Hedikhuizen gehouden. In den winter stonden de wegen tusschen beide dorpen meestentijds onder water, zoodat men dan dikwijls met schuiten van hier naar Hedikhuizen moest varen, en het voor den predikant soms zeer moeilijk was om de Godsdienstoefeningen in beide kerken geregeld te doen plaats hebben. Toen dan ook in het begin van het jaar 1708 eene vacature ontstond, werd door de kerkeraden erkend, dat de toestand in den winter onhoudbaar was, en kwam men overeen om de landsregeering te verzoeken dat de gemeente van Hedikhuizen met die van Vlijmen en die van Herpt, met Heusden zou worden gecombineerd. Dit verzoek werd door de toenmalige regeering bij besluit van 12 October 1708 goedgekeurd. 's-Gravemoer. Op Donderdagavond a.s., hoopt ds. E. J. H. van Leeuwen, weder een aanvang te maken met zijne weke- lijksche bijbellezingen, gedurende het win terseizoen. Uitw{jk. Naar wij vernemen, zal Woensdag 19 dezer in de Herv. Kerk al hier, een avondbeurt worden waargenomen door den heer Van Os, Zendeling onder de Joden. Loon-op-Zand Ds. P. Zandt, hoopt vanwege zijn vertrek naar IJselmuiden, Zondag 16 October a.s., des namiddags ten twee ure, zijn afscheidsrede te houden. Kantongerecht Waalwijk. Uitspraken vau 30 Sept. 1910. C. v. d. W. en C. v. G. beiden te Baardwijk, J. D. te Ammerzoden, R. v. d. S. te OudheusdeD en J. v. E. te Vlijmen, allen overtr. Motor- en Rijw. regl. ieder f 1 of 1 d.P. v. O. te Ca pelle en A K. te Vlijmen, beiden overtr. en boete alsvoor; G. M. te Amsterdam overtr. alsvoor 2 m. f 1 of 2 m. 1 d. H. v. d. B. en J. H.f beiden te Drunen, burenger ieder f5 of 3 d.J. J. en F. A. v. d. W., beiden te Besoijen J. T. v. L. en (J. L. de K., beiden te Baardwijk, allen overtr. alsvoor, ieder f3 of 2 d.; A. v. d. P. te Waalwijk, dronkenschap en burengerucht, resp. f 2 of 2 d. eu f 3 of 2 d.G J. v. H. te Haarsteeg, C. H. v. d. W. te Vlijmen, P. C. de R. te Kaatsheuvel, J. H. en C. N., beiden te Besoijen, allen overtr. pol. verord. ieder f 1 of 1 d.J. A. v. D., M. D. en J. H., allen te Kaatsheu vel, C. H. v. d. W. te VlijmeD, J. A. D. en J v. d. M., beiden te Waspik, allen dronkenschap, ieder f 2 of 2 d.; T. M. S. te Sprang, overtr. alsvoor f 3 of 2 d.; L. v. A. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor (ree) 3 d. en 1 jaar opzending Rijkswerkinrichting, H. B, ved. H. v. d. W. te Vlijmen, overtr. veldpol. f 3 of 2 *1.; T. R. te Blerik en A. v. G. te Baardwijk, beiden overtr. alsvoor, ieder f 1 of 1 d J. v. R., hv. W. K. te Kaatsheuvel, overtr. alsvoor f 2 of 2 d.; P. F. te Vlijmen, D. de R. te Oosterhout, L. v. V. te Wijk en F. S. te Heusden, allen overtr. prov. regl., ieder f 1 of 1 d.I). L. te Raamsdonk, overtr. alsvoor, f 0,50 of 1 d.; A. P. te Waspik, overtr. pol regl. f 1 of 1 d.; A. S. te Capelle, dronken de orde ver storen, f 5 of 3 d.M. H. v. d. W. te Drunen, jachtdelict f 3 of 2 d.P. G. O. R, zwervende, dronkenschap en cp gave valschen naam, resp. f 2 of 2 d. en f 10 of 10 d J. J. v. d. W. en A. v. O., beiden te Capelle, ijkwetovertr., ieder f 1 of 1 d.; F. H. K. te Waal wijk, overtr. pol. verord. f 0,50 of 1 w. tuchtschool, H. de RC. R. en A. T., allen te Capelle, overtr. alsvoor, terug gave aan ouders; Jhr. v. H. te Tilborg, jachtdelict, verzet vervallen verklaard. Vergadering van de Commissie tot over brugging van het Keizersveer op Donderdag 6 October 1910 des namiddags te 3 uur in de raadszaal van het gemeentehuis te Dussen. Tegenwoordig de heeren A. H. van Honse- wijk voorzitter, F. M. A. J. Ridder de van der Schuere en C. de Jonge, ledenJ. J. H. Snijders secretaris. Afwezig met kennisgeving de heeren N. Meijers, P. Verhagen. De Voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en onver anderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Van de firma Bogaerts Petit te Breda een schrijven d.d. 27 Augustus 1910, waarbij die firma zich aanbeveelt voor het leveren van schets en reproductie van eventueel benoodigde kaarten. Van P. Verhagen te Woudrichem, een schrijven d.d. 6 September 1910, waarbij gegevens worden verstrekt betreffende de bruggen bij Heusden en bij Spijkenisse. Van burgemeester en wethouders der gemeente Oosterhout een schrijven d.d. 20 September 1910 no. 460, waarbij zij hunne instemming betuigen met het streven der commissie. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De Voorzitter stelt vervolgens aan de orde de behandeling van een ontwerp adres aan H. M. de Koningin tot het verkrijgen op rijkskosten van eene vaste brug ov?r de Bergsche Maas te Keizersveer. Hij deelt mede, dat met betrekking tot deze aange legenheid is ingekomen een schrijven van den heer N. Meijers te Geertruidenberg d.d. 4 October 1910, hetwelk hij veorstelt ge lijktijdig te behandelen. Na langdurige discussie wordt eenstem mig besloten om: le. te trachten nog nadere gegevens te dezer zake in te winnen, en 2e. na ontvangst der sub lo. bedoelde inlichtingen deze aangelegenheid andermaal aan de orde te stellen. Intusschen zullen pogingen worden aan gewend om te bewerken, dat bij de a.s. behandeling der Staatsbegrooting de over brugging te Keizersveer in de vergadering der Staten-Generaal zal worden ter sprake gebracht. Vervolgens wordt met algemeene stemmen besloten om de bijdragen in de kosten der commissie voor de belanghebbende gemeen ten te bepalen op een cent per inwoner. De vergadering wordt daarna door den Voorzitter onder dankzegging gesloten. Klnnentand. De correspondent van de N. R. Ct. te Batavia seindeKapitein Christoffel heeft ontslag aangevraagd, omdat hem een verlof voor twee maanden is ge weigerd. De red. teekent hierbij aan: Het is heel moeielijk van hieruit op een kort telegram te beoordeelen of er jegens kapitein H. Christoffel, den man vaD Atjeb, Borneo, Celebes, de Batak- landen, Flores, al of niet een onbillijk heid is begaan door hem een verlof voor den tijd van twee maanden te weigeren. Wij weten alleen, dat kapitein Chris toffel met een korte tusschenpoos twee maal langen tijd met verlof in Europa heeft vertoefd en nu eerst kort van dit tweede verlof in Indië terug was. Wij weten ook, dat de gezondheid van Chris toffel door de zeer hooge eischen, die hij de laatste jaren aan zijn physiek heeft moeten stellen, te wenschsn over laat. Het is waarschijnlijk, dat Christoffel twee maanden verlof wegens ziekte heeft moeten vragen en dat de legercomman dant. gelet op het feit, dat hij pas van verlof uit Europa terug is, gemeend heeft dat verzoek van de hand te moeten wijzen. Generaal Van Daalen, die beter dan eenig ander kan beoordeelen, wat Christoffel heeft gepresteerd, moet ge acht worden deugdelijke redenen te hebben gehad voor dit optreden tegen Christoffel. Kapitein H. Christoffel heeft nu ont slag uit den militairen dienst verzocht en daar hij recht heeft op pensioen wegens volbrachten diensttijd, zal de gouverneur-generaal eenvoudig gunstig hebben te beschikken op dit verzoek. Naar aanleiding van een beslissing van den Hoogen Raad heeft de regeering bij de Tweede Kamer een ontwerp van wet ingediend, ter voorziening in de behoefte aan vaststelling van een eeds formulier en van de gevallen, waarin de eed van getuigen in burgerlijke en strafgedingen kan worden vervangen door een belofte. Dit laatste zal, volgens het ontwerp het geval zijn, wanneer de tot de eeds aflegging geroepene: a. behoort tot een kerk of kerkge nootschap, hetwelk het afleggen van den eed verbiedt, of b. niet behoort tot een kerk of kerk genootschap en redelijke gronden op geeft, waarom hij tegen het afleggen van den eed bezwaar heeft. Omtrent de wijziging van de jacht wet is een wetsontwerp ingediend, strek kende om het jagen op spoorsneeuw niet steeds ongeoorloofd te doen zijn en het houden van drijfjachten, ingeval er sneeuw mocht liggen niet onmoge lijk te maken en voorts, om het depar tement, belast met de jachtaangelegen- heden te veroorloven, landbouwers, ook dan als er sneeuw ligt in de gelegen heid te stellen zich zooveel mogelijk te kunnen ontdoen van een schadelijke hoeveelheid wild. Men herinnert zich het geval van den kassierlooper N., die in dienst der firma Moquette te Amsterdam zeide zijn portefeuille met f 11,000 verloren te hebben, doch met zijn broeder gear resteerd werd onder verdenking, zich deze gelden toegeëigend te hebben. Zij werden geruimen tijd in bewaring gehouden, doch daar tegen hen geen enkel bewijs was in te brengen, moesten beiden op vrije voeten worden gesteld. Vrijdag echter heeft de justitie de twee broeders overvallen in de woning hun ner moeder in de Jonkerstraat. Bij huiszoeking werd, hoewel de men schen als arm bekend staan, een bedrag van f 300 gevonden en in beslag ge nomen. De justitie vondaanleiding.de twee verdachten wederom te arresteeren. De politie was gewaarschuwd door een jonge vrouw, die in relatie tot een der beide broeders stond. Zij had als haar aandeel in de buit gevraagd dui zend gulden. Toen deze echter werden geweigerd, heeft zij gedreigd met de door de firma Moquette uitgeloofde f 500 te zullen gaan verdieneu, door de daders aan te wijzen. En bij deze bedreiging heeft zij het niet gelaten. Men schrijft aan de N. R. Ct. Nauwelijks zijn de suikerfabrieken te Zevenbergen begonnen, of het water in het kanaal de Roodevaart is dermate verontreinigd, dat alle leven er in on mogelijk is. Duizenden doode vischjes van 5 tot 10 centimeter drijven aan de oppervlakte. Doorde drukke scheepvaart is het onmogelijk voor voldoende water- verversching te zorgen, zoodat de toe stand hoe langer hoe ongunstiger zal worden. Dezer dagen werd eenLeidsch student, die per motorrijwiel den Haagwegbuiten de gemeente Leiden passeerde, door acht personen aangehouden en tot kaartspel uitgenoodigd. Hij zeide geen geld bij zich te hebben, waarop een der hand langers f 100 leende, waarvoor hij een schuldbekentenis teekende. Toen begon het spel, en de heeren hadden het ge leende geld binnen betrekkelijk korten tijd „gewonnen". Reeds eenige uren later vervoegden de acht mannen zich aan de woning van het slachtoffer, en kwamen mot de schuldbekentenis in de hand het geld opeischen. Zij hebben het even wel nog niet ontvangen. De student begreep toen eerst, met welke personen hij in aanraking was geweest. De verbeteringen in de regeling der pensionneering van het personeel der Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen, welke door de directie in overleg met de regeering zijn vastgesteld, zullen, volgens het C., met 1 Januari a.s. worden ingevoerd. Het maximum toe te kennen pensioen zal van s0/6) op 40/6J van het gemiddelde bedrag der jaarlijk- sche bezoldiging worden gebracht, zon der dat van de tegenwoordige deelge- nooten een verhooging der bijdragen zal worden gevorderd. Deze verbeterin gen zijn in hoofdzaak te danken aan het krachtdadig ingrijpen van onzen Aan de Ingezetenen van Werkendam en Dewerken.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2