[lel Land van [leusden en Allena, de Langstraat en de Boinmelerwaard. TWEEDE IILA Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Ufo, 2988. Zaterdag 15 October Omwenteling in Portugal. UijD VAN AU"*" VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijsverhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. 1910 Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/s ct. Groote letters naar plaatsruimte. Adverteniiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. BUITENLAND. *De Lissabonsche correspondent van de Daily Chronicle, te Lissabon terug gekeerd, seint aan zijn blad een belang rijke beschouwing. De gematigde poli tici, die het voorloopige bewind vormen zegt hij hebben te strijden tegen een sterke kliek radicalen, die een der gelijke hinderlijke rol spelen als het Jong-Turksche comité te Konstanti- nopel. De correspondent vertrouwt, dat de regeering krachtig genoeg zal zijn om die republikeinen, die alles op haren en snaren willen zetten, te beteugelen. Niettemin zal zij met alle bedachtzaam heid en geestkracht moeten optreden. Intusschen zijn de ministars van plan hun eigen weg te volgen, waarmede zij weten, dat zij Europa en Engeland vooral tevreden zullen stellen. De re geering rekent daarbij op leger en vloot, alsook op alle verstandige Portugeezen, onverschillig of zij republikeinsch of koningsgezind zijn. De regeering heeft een kleine verandering ondergaan, maar is niet verzwakt. Zij heeft besloten een constituante bijeen te roepen, gekozen door het algemeene stemrecht. Een Portugees, Affonso de Penha, vertelt in de anti-semietische Staats- bürger-Zeitung, dat de omwenteling het werk van joden is. Het wemelt in Portugal van gedoopte en ongedoopte joden, zelfs de adel is met hun kwaad bloed vermengd. De joden hebben het volk stelselmatig opgeruid. De groot- monden onder de republikeinen, de journalisten en koffiehuis-revolutio nairen zijn allemaal gedoopte en onge doopte joden. Onder koning Carlos durfden zij niets, maar onder Manuel zijn zij hoe langer hoe parmantiger geworden. De heele omwenteling is niets dan de toeleg van een speculeerende kliek, die zichzelf aan de staatsruif wil vet mesten, en de matadors onder dezen zijn joden. Het platteland denkt niet aan omwenteling. Maar in groote steden, Lissabon en Oporto, is zij uitgebroken, blijkbaar tengevolge van de woelingen van de Alliance Israélite. De katholieke Germania, die deze beweringen als heiligen ernst schijnt te bescuouwen, ziet een bevestiging ervan in de houding van bladen als het Berliner Tageblatt en de Frank furter Zeitung. De Standard en de Daily News be vatten telegrammen van hun Lissa bonsche correspondenten, die met den president-minister hebben gesproken. Deze zei aan den man van de Stan dard, dat er aan den gewezen koning geen jaargeld of eenige andere tege moetkoming zou betaald worden. Het particuliere bezit van de leden van het koninklijke huis zou geëerbiedigd wor den, maar hun schuld aan de schat kist, ongeveer 8ys millioen gulden, zou hun in rekening worden gebracht. Aan den man van de Daily News zei de minister, dat Portugal voortaan naar vrijhandel zal streven, aangezien de regeering overtuigd is, dat het pro tectionisme Portugal ten onder zou brengen. Alle boeren zijn vrijhande laars geworden. De regeering zei de minister ver der zou alle gezanten van Portugal terugroepen, als overbodige en dure aanhangsels van het koningschap. Zij zouden vervangen worden door zaak gelastigden, hetgeen een aanzienlijke besparing zou wezen. De Lokal Anzeiger meldt, dat het telegraphisch verkeer met Portugal geheel verbroken is en maakt de ge volgtrekking, dat er weer dingen ge beuren, die de republikeinsche regeering liever verborgen houdt. Volgens de Indépendance beige, heeft de Koning van Italië besloten, koningin Maria Pia van Portugal uit zijn eigen kas een jaargeld van 125,000 gulden toe te staan. Mrs. Pankhurst, de bekende Engelsche stemrechtvrouw, heeft voor de a.s. Par- lementsopening een betooging aange kondigd, die veel belooft. Een deputatie van vrouwen zal naar het Lagerhuis gaan aanvragen, waarom niet voldoende tijd aan de wet op het vrouwenkiesrecht is besteed. Deze deputatie zal wel met geweld verwijderd worden, maar ver zekerde Mrs. Pankhurst, daarop zijn we voorbereid en op de gevangenis boven dien. Eu hare collega Mrs. Gobden Sanderson heeft verklaard, dat de dames, wanneer er geen verbetering in haar toestand komt, tot lijdelijk verzet zullen overgaan en geen belasting meer zullen betalen. De Lokal Anzeiger bericht, dat in het Eifelgebergte een niet onbelangrijke hoeveelheid goud gevonden is, in de buurt van het plaatsje Soeldingen. Het was reeds eerder bekend, dat in de Eifel goud te vinden was en er is in de laatste jaren ook ijverig gezocht, maar men kon er niet in slagen hoe veelheden van eenig belang te vinden. Thans is een maatschappij gevormd, die een machinale goudwassching zal exploiteeren. Bij het station van het plaatsje Lor- nes (departement Loiret) heeft een snel trein een geheel gezin verpletterd. Twee kleine kinderen speelden op de rails toen de trein aankwam. De ouders zagen het en wilden de kleinen rodden en zijn met hen overreden. Naar uit San Francisco gemeld wordt was daar een aanslag beraamd tegen den Chineeschen prins Tsai-soen aan boord van het stoomschip Chy. Een aantal tot de tanden gewapende Chi- neezen is aan boord van dat schip gevangen genomen en aldus heeft men een aanslag op het leven van den prins voorkomen. Een der gearresteerde Chi- neezen is gebleken lid te zijn van een revolutionnaire vereeniging en hij heeft erkend, dat het zijn plan was geweest den prins te dooden. Kapitein Matsijewitsj is eergisteren te Petersburg met zijn Farmanvliegtuig opgestegen tot een hoogte van 1000 M. Door onbekende oorzaak brak het toe stel en de vlieger stortte naar beneden. Hij was dadelijk dood. De Atheensche correspondent van de Times geeft een uitvoerig relaas van de wreede wijze, waarop de Turksche autoriteiten de ontwapening van de Christelijke bevolking in Macedonië doorvoeren. In het district Kosjane zijn 6 boeren doodgeranseld en dergelijke berichten komen uit de buurt van Kos- sowo. Te Uskub zijn 49 zwaar geketende mannen gebracht,* waarvan sommigen zoo mishandeld waren, dat zij nauwelijks konden loopen. De notabelen van Istib, waaronder de Bulgaarsche aartsbisschop van Uskub, zijn voor de zgn. ontwape- ningsconiité's gebracht en zijn daar ge slagen. De vicaris werd zoodanig mis handeld, dat hij den volgenden dag zelfmoord pleegde. En zoo is er meer. In Minesota (Ver. Staten) woeden hevige boschbranden. Uit Warroad, in Minnesota, wordt geseind, dat de steden Beaudette, Spoo- ner, Pitt en Graceton door het vuur totaal zijn vernield. Bovengenoemde plaatsen werden als door een wervel storm van vuur getroffenin minder dan een uur tijds waren zij totaal uit gebrand, en de inwoners hadden ter nauwernood den tijd zich door de vlucht te redden. Het bosch ten oosten van Warroad brandt Een tweede telegram is gedateerd uit Winipeg. Daarin wordt gemeld, dat de boschbranden in Noord-Minnesota zich uitbranden en reeds bijna de grens van Zuid Oost-Manitoba hebben bereikt. Het door den brand geteisterde gebied ten oosten van Warroad beslaat een opper vlakte van ongeveer 50 vierk. Eng. mijl. Door de groote verwarring die er heerscht, is het heel moeilijk een schat ting te maken van het aantal slacht offers; maar uit de mededeelingen van de vluchtelingen, die in Warroad zijn aangekomen, valt af te leiden, dat uit de buurt van Beaudette en Roosevelt honderden wordfen vermist. De plaats Roosevelt werd reeds verloren gewaand daar de vlammen steeds nader kwamen, toen de wind keerde en het onheil werd afgewend. Volgens dit telegram uit Winipeg zijn er 5000 menschen van alle have beroofd en dakloos gemaakt. Heele ge zinnen zijn omgekomen. Menschen, verbijsterd van angst en ontzetting, zwerven nog in de wouden. De Canadian Northern Railway laat voor zooveel mogelijk extra-treinen loopen naar de geteisterde plaatsen, om de menschen weg te brengen, naar oorden, waar hun beter een onderkomen en verpleging kan worden geboden. In het gebied van den brand is de Krijgs wet afgekondigd. Een later bericht uit Fort William, in Ontario, Canada, meldt dat ook in die provincie de brand woedt. Het stadje Rainy River, waar veel zaag molens en opslagplaatsen zijn, staat in vlammen. Een telegram uit Warroad, dd. 11 dezer, luidt ongeveer aldus: In het gebied der boschbranden in den staat Minnesota heerscht nog de grootste verwarring. Een treinmachinist, die den vorigen dag het gebied was doorgereden, vertelde er van, dat het een ware hel was. Wild gedierte van allerlei soort en van angst verdwaasde mensehen vlucht ten er naast elkaar. Men doet al het mogelijke, om de ongelukkigen die zich nog bevinden in het pad, dat de vlam men nemen, te redden. Volgens de be richten was het geweld van het vuur in den avond wat verminderd; maar, mocht de wind weer krachtiger worden, dan zou de brand onmiddellijk zijn gansche vernielende kracht hernemen De genoemde trein-machinist gaf als zijn meening te kennen, dat, indien men den brand niet spoedig meester wordt, er heel weinig zal gespaard blijven van de bevolking van Noord- Minnesota. Van zijn locomotief gezieu, had het hem toegeschenen of heel het land was kaalgeschoren. Van alle kanten worden treinen met voorraden, tenten, geneesmiddelen en verpleegsters naar het gebied van de branden gezonden. Het gevaar van vernieling, dat de plaatsjes Cedar, Spur, Roosevelt en Williams bedreigde, is nu afgeweerd. Het vuur heeft die stadjes gespaard. Ook worden de zeer houtrijke gebie den van Zuid-Oost-Mauitoba (Canada) door de vlammen bedreigd. Iets noor delijker in Manitoba grijpen reeds andere boschbranden om zich heen. In Minnesota zijn tot dusver zes plaatsen vernield; en, mèt de door het vuur vernielde bosschen, bedraagt de stoffelijke schade naar sohatting hon derd millioen dollars. Zooals gewoonlijk bij rampen van dergelijken omvang, zijn er ook hier laaghartige individuen die met de be staande verwarring hun voordeel trach ten te doen. Benden plunderaars trekken rond in het Rainy Riverdistrict en trachten daar hun slag te slaan. De overheid heeft patrouilles uitgezonden om deze bandieten op te sporen en neer te schieten. BINNENLAND. Aan boord van het pantserdekschip Friesland, liggende op 's rijks werf te Willemsoord, heeft een oppasser, die bezig was een revolver van een der officieren schoon te maken, den haan laten overgaan, niet wetende, dat het wapen geladen was. Het schot ging af en de kogel trof een marinier in het hoofd. Deze is ernstig gewond naar het hospitaal vervoerd. Woensdagnacht is te Beverwijk afge brand de rijwielherstelplaats van Pf. Deze is door de politie aangehouden. Mede gingen verloren een 500,000 aard beienmandjes van den heer T., welke niet verzekerd waren. Woensdagavond is te Utrecht een 11-jarige jongen, die bij het water aan de Bemuurde weerd aan het spelen was, door een rat aangevallen. Op het hevige gegil van den jongen suelde een jager toe, die de mouw van de jas van den jongen opensneed en de rat doodde. De jongen was op drie plaatsen in den arm ernstig, gebeten,, zoodat overbren ging naar de rijksklinieken noodzakelijk werd geacht. De vijf Amersfoortsche apothekers waren overeengekomen, des Zondags te sluitenbij beurtorde zou er één open blijven Alles liep wel en ook het pu bliek sympathiseerde ermee. Niet aldus de inspecteur Coebergh, belast met de handhaving der wettelijke bepalingen op het uitoefenen der artsenijbereid- kunde, die op zekeren Zondag de diverse apotheken bezocht en vier van de vijf gesloten vond. Hij maakte proces-ver baal op, en wel op grond van de wet, die den apotheker gebiedt, zijn zaak voor het publiek dagelijks open te hebben. De Staatsspoorwegen, Holl. IJ. S. M. en de Centraal Spoorweg nemen tot nader order geen goederen voor den Franschen Noorder-spoorweg en het transito-vervoer over zijn lijnen ten vervoer aan. Donderdag ontdekte het personeel van de distilleerderij en likeurstokerij de Helm, van de firma Johs. van Belle, aan het Roodezand te Rotterdam, dat op het kantoor was ingebroken. Ver moedelijk hebben de daders zich toe gang verschaft door een huis, dat in de St. Laurensstraat uitkomt. Aan de achterzijde van het huis lieten zij zich langs een ladder op een binnenplaats zakken, die achter de distilleerderij gelegen is. Van de deur der distilleer derij sloegen zij een ruit stuk, maar omdat daar een ijzeren plaat achter zit, moesten zij van een breekijzer gebruik maken om de deur te openen. Eenmaal binnen, begaven zij zich langs de trap naar de eerste verdieping waar het kantoor is gelegen. Op dat kantoor is van de brandkast het slot uitgehakt. Daaruit is een bedrag van f 175 aan bankpapier eD specie gestolen. De politie vond op de binnenplaats waar de ruit is ingeslagen, een stukje glas, waaraan bloed en een stukje vel kleefden. Dit stukje glas met wat eraan zat heeft aanleiding gegeven tot de arres tatie van J. J. S., wonende aan den Diergaardesingel. Men vond hem in oand 20 aan de Schavensteeg. Een stukje vel zoo groot als het gevondene ontbreekt aan zgn pink. En de politie- geneesheer, wiens hulp men inriep, constateerde dat het gevonden velletje zeer waarschijnlijk dat is, althans veel overeenkomst heeft met dat, hetwelk aan de pink van den gearresteerden S. ontbreekt. Als verdacht van medeplichtigheid zijn in den loop van den dag ook aan gehouden J. E. van D. en C. de B., zwervelingen, die ook in pand 20 aan de Schavensteeg verblijf hielden. Van het gestolen geld is nog niets terecht. wel hieruit, dat de heer Brederode eerst te Zaandam bij het openen be merkte, dat hij niet zijn eigen tasch bij zich had. Nederlandsche Staatsloterij. Dikwijls komt het voor, dat houders van prijsloten bij de uitbetaling van prijzen of premiën een bedrag van den uitgetelden prijs zoogenaamd laten lig gen voor den collecteur, voor diens kantoor, voor diens dienstbode, voor den debitant of voor diens kantoor, welk bedrag dan d<jor sommige collec teurs en debitanten wordt aangenomen. Aan de collecteurs en debitanten is thans het aannemen van deze fooien uitdrukkelijk verboden. Uit 's-Gravenhage wordt gemeld: Woensdagmiddag is de verleden jasm in verband met toen voorgekomen g» vallen van chantage ontslagen recher cheur van politie B. op heeterdaad be trapt bij het stelen van een rijwiel na bij het postkantoor in de Prinsenstraat, Hij werd naar het Huis van Bewaring overgebracht. Bmrgerlllke Door den procuratiehouder van de firma Pont en Versteegh, te Zaandam, is bij de politie aangifte gedaan, dat in een café in de Kalverstraat te Amster dam zijn tasch, waarin zich eeu porte feuille met ongeveer f 1000 bevond, is verwisseld voor een soortgelijke tasch met waardelooze papieren. De tasch, die aan den procuiatie- houder behoorde, is te Haarlem ledig teruggevonden. Omtrent de verwisseling van de tasch meldt men nog uit Amsterdam, dat, hoewel dit niet absoluut vaststaat, de tasch moet zijn verruild door iemand die daarop geloerd heeft en daarvoor een tasch heeft meegenomen, geheel gelijk aan de begeerde en inhoudende papieren, die niettot herkenning konden leiden. Hoe een en ander mogelijk is geweest, kan men begrijpen wanneer men de omstandigheden, waaronder de diefstal heeft plaats gehad, kent. In het drukke Poolsche Koffiehuis, in de Kalverstraat, houden Maandags de velschillende houtkoopersfirma's kan toor tot het doen van ontvangsten en betalingen. Ze hebben daar ieder hun vaste tafeltje en zenden uit den aard der zaak een bepaalden geëmployeerde, die steeds dezelfde tasch meebrengt. De bestolene is de heer Brederode, procu ratiehouder van de firma Pont en Ver steegh, te Zaandam. Dat de dief diens tasch goed moet gekend hebben blijkt Capelle, over de maand Sept. Ondertrouwd: Jacob Versteeg, 20 j. en Ant. van Peer, 21 Getrouwd Martinus van Oversteeg, 25 j. en Wilhelmina Koenen, 25 j Geboren: Josina, d. v. J. Heijblom en C. Priest; Jan, z. v. D. de Rooij en A. Kluijtenaar; Elisabeth, d. v. J. A Westbro k en J. KluijtenaarWijnand Johannes, z. v. A. Konings en G Snijders; Ariedina, d. v. P. J. Geene. en N. G. de Rooij. Overleden: Hendrik Ernst Over- bosch, 69 j., wedn. v. J C. de Kreuk. Vertrokken naar 's Graveland, J. Ver- ver en gezin; Gorinchem, C J v< Randwijk; Waspik, A. C. Hotnin» 'sGravemoer, Adr. van Beugen Vlijm«-n M. Martens; Naaldwijk, P. Verduijn e:, gezin; Den Helder, G. Jonker; 's 11%r togenbosch, B. Spierings; Vrijhoeveu- Cappel, H. M. van Tilborgh en A. van der Schans; Loon op Zand, M. van Oversteeg en W. Koenen Woudrichern, M. A. J. de Bruijn. Ingekomen van 's Hertogenbosch, A U. van Campen; Loon op Zand, A. Werth. J. W. L. Cessie en D. Waartsen gezin; Moordrecht, L. van Tilborgh 's Grave- moer, A. H. van Gooi; Loosduinen, E. de JongHelmond, A. D. van Oosterhout Almkerk, van 15 tot 30 Sept. Getrouwd: M. v. Vuuren, 27 j. er- J. Spiering, 25 j. Geboren: Neeltje, d. v. G. Pelleka «n en G. v. GenderenMaria Aria, d. v A. Vink en M. DekkerLammert Ad"i anus, z. v. C. Verhoeven en A. Duijzer Marinus, z. v. J. v. Rijswijk en J. Ouwerkerk; Gerrit, z. v. J. v. Haaften en A. v. Haaften; Johannes Bastiaan, z. v. W. de Peuter en H. Donkersloot. Overleden: Gerrit Tamerus, 1 w.; Gerrit Bezemer, 3 mnd. Vertrokken naar Kampen, J. A. Goed bloed; Andel, J. v. Haaften, J A. v. Andel met kindDordrecht, P V«» schoor en gezin; de Werken en Su-o wijk, J. Kamp; IJsseltein, W. A. Bi ger; Loosduinen, W. Noorloo3Giess^ Matthijs v. Vuuren en vrouw. Ingekomen van Zwammerdam, J. v. Delzen; Woudrichern, A. vau Andel; Werkendam, C. Verlee. Waspik, van 15 tot 30 Sept. Ondertrouwd: W. Vermeulen, 54 j. en J. Vermeulen, 41 j. Getrouwd: C. Brokx en C. Hooij- maijers. Geboren: Johanna Maria, d. v. C d. Bont en J. Kamp; Johanna, Adriana Petronella, d. v. J. W. Tempelaa rs e:. J. v. d. Pluijm. Overleden: HuiberdinaKamp, 70j.; Lourens Pols, 65 j.; Lambert Kamp, 73 j.; Pieter Ramstijn, 59 j.; Christiaan J. A. Kuijten, lj.; Petrus, A. v. Dis seldorp, 36 j. Ingekomen van: Capelle, A C. H rrn mei; Rotterdam, J. de Jong: M. J. Notten; Vlijmen, W. E k-ls Vertrokken naar: Boxtel, Wed. J. Ver bunt; Loon-Op-Zand, L. v. d. Veu: Raamsdonk, M. J. H. Lips; Oud heusden,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5