bevrijd. De justitie heeft geen last ge geven om de muiters te vervolgen, om dat dat toch tot niets zou dienen. De eerste bezending Argentijnsch vleesch (22,000 Kg. rundvleesch en 9000 Kg. ramsvleesch), die te Weenen is aangekomen, is door een commissie van deskundigen onderzocht en voor treffelijk bevonden. Bij den verkoop in 't klein is het hier e v daar tot rumoerige tooneeleD gekomen. De voorraden waren binnen ef-n half uur uitverkocht. De eerstvol gende zending, van 800,000 kilo komt in December. Uit Havanna wordt bericht, dat de jongste wervelstorm daar ongeveer 100 slachtoffers heeft gemaakt. In den nacht van 23 op 24 dezer en Maandagochtend heeft een vreeselijk noodweer (wervelstormen en wolkbreu ken) gewoel in de provincies Napels ei. Salerno, alsmede op het tegenover Napels liggende eiland Iscbia. Een bericht uit Napels meldt: Zware stortregens hebben in den af- geloopen nacht ernstige overstroomingen veroorzaakt in de om den Vesuvius ge- 'egen gemeenten en hebben de verbin dingen verbroken. Tusschen Restino en Torre del Greco is in de velden groote schade aangericht en zijn de wegen ver nield. Te Torre del Greco is de straat van den 20sten September bijna geheel verwoest. Men heeft 5 dooden geborgen. In de provincie Salerno hebben ver scheidene plaatsen schade geleden. Latere berichten melden, dat de stad Casamicciola, op het eiland Ischia, bijna geheel verwoest is. Heusden, 26 Oct. De Woudrichemsche visschers zullen thans hun geluk beproeven met de houting- vangst. Evenals de zalm en de elft komt ook deze heerlijke zeevisch jaarlijks onze rivieren opzwemmen. De hooge prijzen van zalm en elft schijnen ook op deze vischsoort van invloed te zijn. Kocht men vroeger een flinke houting voor 10 cent, thans brengt zoo'n visch het driebubbele van dien prijs op. Met genoegen vernemen wij dat op de scheepswerf alhier weder een schip op stapel is gelegd voor eene buitenlandsche firma. Zooeven werd ons getoond een prik of zevenoog, vorm paling, die bij de kabel jauwvangst gebezigd wordt en maar zelden zoover de Maas opkomt. Dinsdagmorgen werd met eenige plechtigheid de z.g. „eerste steen" gelegd voor de conservefabriek, hetgeen door den 3-jarigen jongenheer Wildervank uit Sappe- meer geschiedde. De fundeering is reeds gereed en het opbouwen zal nu met bekwamen spoed geschieden. Werkendam. Maandag 1.1. had de stemming plaats voor een raadslid dezer gemeente in de plaats van wijlen den heer 11. Gaij. Candidaten waren de heeren C. Baggerman Bz. (antir.) en M. J. Meijer (lib.). Uitgebracht waren: 339 stemmen, waar van van onwaarde 13 stemmen. De vol strekte meederheid was dus 164 st. De heer Meijer behaalde 183 en de heer Baggerman 143 st., zoodat gekozen is de heer M. J. Meijer. De raad bestaat thans uit 4 lib., 4 christ.-hist. en 3 antirev. Andrl. Aan den heer J. de Kluiver, shiismeester alhier, is tegen 1 November eervol ontslag verleend. fltiibiloiiiëiibroek. Naar wij vernemen zal onze vroegere dorpsgenoot de heer Bern. Hengeveld, die sinds geruimeD tijd alhier met vacantie was, binnen eenige dagen weder naar Ned. Indië vertrekken, ten einde zijn betrekking als 2e stuurman <»p de Ned. Pakketvaartmaatsch ippij aldaar te hervatten. Cappelle. Aangezien de treinen tusschen Waspik en Waalwijk, in verband met het stoppen op 2 stations, en locaai- treinen bovendien op 2 wachtposten, den Latsten tijd veel vertraging opliepen, heeft de spoorwegmaatschappij besloten om aan dien toestand een einde te maken, nabij het station „KaatsheuvelCapelle" onder deze gemeente, een kruiselingsspoor te doen aanleggen en tengevolge daarvan een tweede perron te laten maken. Een belangrijke uitbreiding dus. Droilgeleil. Te verwachten is dat de Drongelensche Zeedijk zal worden los gemaakt uit zijn verband met den hoogen Maasdijk van stad en Lande van Heusden en in bèheer worden gebracht bij het wa terschap „de Binnenpolder van Drongelen" en wel naar aanleiding van zijn geïsoleerde ligging en zijn tegenwoordig karakter van binnenwaterkeering. DtlSSeil. Vrijdag 1.1. is aan de papierfabriek alhier, C. L. twee vingers afgesneden, door tusschen een der snijma chines te komen. Dr. Millenaar verleende geneeskundige hulp. Qenderen. Toen de heer J. M. v. d. Beek, Maandag met zijn pas gekocht paard van het land terugkeerde, struikelde het, met het gevolg dat het de knieën stuk viel,' en een lichte wonde ann den kop opliep, 't Had erger kunnen zijn. 's-Gravemoer. Aan E. Kielen en 51 andere eigenaars of huurders van gron den onder deze gemeente en Waspik, als mede aan het bestuur van het waterschap „het Eendenneet" onder Capelle c. a. is door den heer Commissaris der Koningin dezer provincie op hunne desbetreffende verzoekschriften te kennen gegeven, dat er veene aanleiding bestaat om den Minister van Waterstaat in overweging te geven wijziging te brengen in Z. E. beschikking van 12 Febr. 1909, betreffende de regeling der Keersluis in de 's-Gravemoersche Vaart. Een vernieuwd verzoek om die sluis ook bij hooge wintervloeden gesloten te houden, kan eerst na enkele jaren in overweging genomen worden, als wanneer de verhoogde kaden langs de Dongepolders goed gezeten zijn. Op Vrijdag 28 dezer zal de afdeeling der Maatschappij tot Nut van :t Algemeen voor 's-Gravemoer en Omstreken een volks- biblioteek openen, alsmede een bibliotheek voor jongeliedea. Een onderzoek door het Rijksland bouwproefstation van de aan de tuinbouw- vereeniging geleverde kunstmeststoffen heeft tot resultaat gehad, dat kaïniet-kali op losbaar in water 13.6 pCt. en thomasslak ken meel en phosphorzuur oplosbaar in mineraalzuur 16.3 pCt. bevat. Aan eene garantie van respectievelijk 12.4 en 16 pCt. is dus ruim voldaan. Herpt. In verband öoet de voorge nomen opheffing van het waterschap „De Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden", zijn Ged. Staten van Noord- Brabant voornemens aan de Prov. Staten voor te stellen het waterschap „Herpt en Bern" op te heffen en daarvoor twee nieuwe waterschappen op te richten. Een ten noor den van de Bergsche Maas, dat den naam zal dragen van waterschap „Bern" en een ten zuiden der rivier, dat zal worden ge naamd waterschap „Herpt en het Herptsche veld". Meeuwen- Op Donderdag a.s. des nam. 4.30 uur zal de gemeenteraad alhier vergaderen. Agendaa. Ingekomen stukken, waar onder eene missive van de commissie tot overbrugging van het Keizersveer om eene bijdrage in de kosten dier commissie; b. vaststelling gemeente-begroo ting dienst 1911. De inspectie der verlofgangers uit deze gemeente zal worden gehouden te Dussen op 7 November a.s. Aan dat onder zoek zal behooren deel te nemen de verlof ganger J. van Tilburg. De keuring der lotelingen van de lichting 1911 uit deze gemeente zal ge schieden te Waalwijk op Maandag den 31 October a.s. Nederhemert. (N.Z.) Tot zetters der belasting zijn voor deze gemeente be noemd de heeren E. v. d. Vliet én J. W. van Rossum. Raamsdonk. De uitslag der Maan dag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad is als volgt: Dorp. - Veer. Totaal. A. J. v. Laarhoven, 5 60 65. J. C. Schoenmakers, 150 25 175. J. H. Schoenmakers, 5 56 61. W. F. Simonie, 6 113 119. Zoodat herstemming zal plaats hebben tusschen de heeren J. C. Schoenmakers alhier en W. F. Simonis van R'veer. Maandagmorgen kreeg A. Hooij- maaiers, knecht bij den landbouwer A. Broekmans, van een veulen een hevigen slag tegen 't hoofd. De groote wond moest door dr. Smits worden verbonden. Sprang;. Dezer dagen verkocht de wed. De B. alhier, een paard aan zekeren O. te Kaatsheuvel. Toen men het paard afleverde, werd het door den kooper „gekat", bewerende, dat het paard kreupel was. De eigenaar nam met de bewering geen ge noegen. Bevatten de geruchten waarheid, dan is thans de zaak in handen der justitie. Zondag 16 Oct. 1.1. bedankte H. J. Zwart voor zijn lidmaatschap der jonge- lingsvereeniging op Ger. Gr. „Timotheus" alhier. Genoemde is bijna 23 jaar lid der vereeniging geweest. Daar hij ook een be stuursfunctie bekleedde, werd in zijn plaats J. W. Genuït gekozen. Tot bestuurslid voor den ring ,,'s Bosch en Omstreken" werd C. van Dongen be noemd. Aan het eind der vergadering uitte de voorzitter een woord van dank voor de bewezen diensten en noesten vlijt, waarmede genoemde voor de vereeniging altijd was bezield geweest, en bood hem het eere lidmaatschap der vereeniging aan, hetwelk met een hartelijk woord van dank door het scheidend lid werd aanvaard. Waalwijk. Naar wij uit vertrouw bare bron vernemen, zijn in de St.-Jans- kerk te Waalwijk, een groot aantal ruiten ingeworpen. Men is den vermoedelijken dader op 't spoor. Melden we laatst, dat de firma van Schijndel geen werkwilligen kon krijgen, thans is hij geslaagd er een 30-tal te werven. De Hanze Commissie heeft nog pogingen in 't werk gesteld, om beide partijen tot elkaar te brengen, doch de heer van Schijn del wil hebben, dat de katholieke vakor ganisatie alle beleedigende en lasterende meiedeelingen omtrent zijn persoon en zij n werklieden, terug te trekken, en te erkennen, dat ze werkelijk in deze staking ongelijk heeft gehad. Bovendien wil hij geen aan- voeders der stakers terug nemen. Doch de vakorganisatie zegt: Geen enkel lid van onzen bond kome in de fabriek van Van Schijndel, zoolang daar geen vrede is met de katholieke organisatie. Waspik.. Door het omvallen van een brandende waskaars ontstond in den nacht van Zaterdag op Zondag brand in de woning van den heer directeur van het post- en telegraafkantoor alhier. Gelukkig werd de brand intijds bemerkt zoodat alles nogal goed afliep. De schade, welke niet zeer groot is wordt door verzekering gedekt? Verleden Zaterdagavond vergaderden ten huize van mej. M. de B. alhier de leden der coöperatieve stoomzuivelfabriek. Op ondubbelzinnige wijze werd door ver schillende aangeslotenen het misnoegen te kennen gegeven over het beheer der fabriek en aan het adres van den directeuren N. werden woorden gericht, die nu juist niet zoo bijzonder aangenaam waren om te moeten hooren. Wij hopen voor onze een voudige landbouwers, dat de lage prijzen, die zij voor hun melk tot nu toe kregen wat zullen rijzen, dan heeft deze vergadering ten minste iets goeds uitgewerkt. Wjjk. G. B. verkocht een vet kalf ter waarde f 45 aan P. O. te 's Bosch. Het kalf werd te 's Bosch geslacht en voor het gebruik afgekeurd, waarop aan B. geen cent wordt uitgetaald. Een leelijke schadepost voor den armen man. Hedenmorgen kwam de koopman B. tot de onaangename ontdekking dat een zijner vette varkens, ongeveer 200 pond "wegende, dood in het hok lag. Voor den betrokkene een aanmerkelijke schadepost. Verslag van de vergadering van den Raad der gemeente Raamsdonk op Zaterdag 22 October. Tegenwoordig alle leden met uitzondering van het lid v. d. Heuvel. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Hierna stelde de Voorzitter aan de orde. I. Ingekomen stukken. a. Provinciaal Bijblad no. 127 dd. 3 Oct. 1910, houdende mededeeling van de her benoeming der heeren G. H. Simonis en E. C. de Wit tot leden van het College van Zetters, b. Proces-verbaal van kasopneming, dd. 8 October 1910, waaruit blijkt, dat de boeken behoorlijk zijn bijgehouden en dat het kasgeld f 7142.85 bedraagt. c. Adres van W. A. Martens en 20 anderen allen i ngezetenen dezer gemeente, houdende verzoek om te willen bevorderen dat aan den overweg nabij de Bosschen een wacht post worde geplaatst, zulks in verband met het steeds toenemend verkeer aldaar. Welke stukken voor kennisgeving werden aangenomen. d. Adres van P. A. Blommaert alhier, houdende verzoek om ontheffing van hoofde- lijken omslag. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. werd besloten den aanslag te handhaven. II. Aanwijzing van het onderwijzend personeel voor het Herhalingsonderwijs. Als zoodanig werden aangewezen Voor het Dorp, de heeren M. A. Zwets en J. N. van Dongen, voor het veer de heeren J. W. Smeijers, J. J. Leenaarts en T. Kolsteren. III. Ontwerp besluit tot wijziging der gemeentebegrooting dienst 1910. Conform het voorstel van B. en W. werd de be grooting gewijzigd. IV. Bezwaarschrift van Chr. Hitters tegen zijn aanslag in de Hondenbelasting. Over eenkomstig het voorstel van B. en W. werd voor 2 jaar ontheffing verleend. V. Adres van J. Th. M. Peters e.a. houden de verzoek om verbetering te brengen in den waterafvoer betreffende de perceelen gelegen aan den Keizersdijk, en de Prins Hendrikstraat, met ontwerp besluiten. Na eenige discussie werd besloten B. en W. op te dragen In dez# aangelegenheid verbetering te brengen. VI. Benoeming stembureau voor de ver kiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. Werden tot leden benoemd de heeren G. H. Simonis en D. Timmermans en tot hunne plaatsvervangers de heeren P. van Dongen, J. P. Dornenboom, M. Th. de Bruijn en W. J. Zijlmans. VII. Schrijven van de commissie tot p.vejbrugging *;tf%n -het Keizersveer, betref fende toekenning eener bijdrage in hare kosten. Werd besloten zïilks overeenkomstig het voorstel van B. en W. aan genoemde com missie een bedrag yan f 61.95 toe te kennen. VIII. Ontwerp verordening tot regeling der jaarwedden der ambtenaren ter secretarie. Deze verordening werd onveranderd, zooals zij door B. ;en W. was aangeboden, vastgesteld, zoodat de ambtenaren ter sec retarie thans aanspraak kunnen maken op periodieke verhoogingen. IX. Ontwerp besluit tot verhooging van de jaarwedde van den gemeente-bode. B. en W. stelden voor de jaarwedde van dezen ambtenaar met f 50 te verhoogen, de raad besloot echter geene verhooging toe te kennen doch eene jaarlij ksche grati ficatie toe te kennen van f 50. X. Verzoekschrift van C. W. de Jong e.a. betreffende straatverlichting van Stadsweg. Na eenige discussie werd besloten adres santen t« berichten, dat indien binnen zes maanden na dagteekening van dit besluit, van hun de mededeeling is ingekomen, dat van partikuliere zijde wordt ingestaan voor de kosten bedoeld in artikel 4 der con cessievoorwaarden, de gemeente bereid is hét daarheen te leiden dat op Stadsweg, op nader aan te geven plaatsen drie licht punten worden aangebracht. XI. Ontwerp-besluit tot verzekering van de gemeentepolitie tegen ongevallen. Conform het voorstel van B. en W. werd besloten. XII. Verzoekschrift der directie der Brand weer te Raamsdonksveer, inzake aankoop van een nieuwe brandspuit. De Raad besloot overeenkomstig het voorstel van B. en W. tot aankoop van eene nieuwe spuit, en hiervoor een bedrag van hoogstens f 1000 beschikbaar te stellen. XIII en XIV. Ontwerp verordening op de heffing eener bijzondere belasting wegens onderhoud van straten en wegen en de kosten van straatverlichting, benevens ver ordening op de invordering van voormelde belasting. Beide verordeningen, werden onveran derd vastgesteld, waardoor thans door de ingezetenen plm. 3 pet. van de huurwaarde der gebouwde eigendommen zal moeten worden opgebracht. XV. Ontwerp besluit tot het aangaan eener geldleening, inzake vernieuwing be schoeiing van de haven te Raamsdonks veer en aankoop van eene nieuwe brand spuit. In afwijking met het voorstel van B. en W. werd overeenkomstig het voorstel der commissie tot onderzoek der begrooting besloten eene leening van f 5000 aan te gaan. XVI. Vaststelling gemeente-begrooting dienst 1911. Nadat door den heer Timmermans namens de commissie van onderzoek rapport was uitgebracht, werd overeenkomstig genoemd rapport de begrooting gewijzigd en daarna vastgesteld. Hiermede de agenda afgehandeld zijnde, en niemand verder het woord verlangende, sloot de Voorzitter de vergadering. Kerknieuws. Andel. Zondag 30 October zal in de Herv. kerk alhier een collecte gehouden worden voor noodlijdende kerken en per sonen. Hurler Hike *ifand. Heusden, van 18 tot 25 October. Geboren: Pieter, z. v. J Smits en A. van Rijswijk. Ingekomen van Drunen, P. v. Iersel Rotterdam, P. DoorenHelmond, J. A. Hulsken; Alkmaar, A. Gorter; Naald wijk, G. Roza. Vertrokken naar Nieuwkuik, M. A. v. Hooff; Hoogeloon, W. H. Molenbrugge; Amersfoort, A. W. Helmerhorst; Nieuw kuik, H. M. J. Duijsters. Andel van 1 tot 15 October. Geboren: Dinus, z. v. A. NaaijeD en D. Crielaard; Maaike, d. v. C. van der Vliet en C. van Hofwegen; Anna, d. v. G. Timmermans en D. Duister; Johan nes, z. v. A. Verwijs en P. Clement. Getrouwd: J. van Rijswijk en C. KraaijA. Naijen en A. van Andel P. J. de Groot en B. Kraaij. Vertrokken naar Rotterdam, A. Dam mers; Almkerk, M. van der Vlies; 's Bosch, W. RoelofsenHeukelum, C. Kraaij; Gorinchem, B. Kraaij. Ingekomenvan Stratum, J. de Tigter Apeldoorn, W. Eimers. Sprang, over de maand Sept. Ondertrouwd: Hendrik Haverhals, 26 j. en Christuffelina van derSijde, 23 j. Getrouwd: A. Hommel, 34 j. en A. H. Zwart, 38 j. Overleden: Alida van Vuuren,ö7j wed. v. D. DekkersAdriana Blok, 3 m. Geboren: Anna Maria, d. v. G. van Riel en F P. Verhof; Johanna, d. v. M. Ophorst en C. van der Schans; Catharina Cornelia, d. v. J. Leenen en J. van Herwijnen; Nicolaas, z. v. D. A Pol en M. P. Verschuren; Petrus Uubertus, z. v. F. de Wit en II G. van de Louw; Jan Cornelis, z. v. M. Nieuwenhuizen en A. A. van Beek. Genderen, van 17 tot 29 Sept. Geboren: Antonie Willem, z. v. C. van Mersbergen en K. Bouraan Willem Arie, z. v. E van Kuijk en J. Treffers Anneke Pieternella, d. v. P. Vos en M. Bouman. Overleden: W. A. van Kuijk, 5 d. Waspik, van 115 Oct. Geboren: Gerard Adriaan, z. v. C. P. Verhulst en M. Driedijk; Adrianus Martinus, z v. A. Verschuren en A. Dingemans; Cornelis Huibertus Anto- nius, z. v. J. J. v. d. Vleuten en C. PagieWilhelmina, d. v. A. Nollen en A. Boogtnaüs; Cornelia, d. v. J. de Rooij en C. Heijblom Christianus, z. v. C. Remeijnsen en M. C. Schapers; Machiel, z. v. M. Boezer en W. v. Oversteeg. OverledenWillem Klerks, 77 j. Ingekomen van Loon-op -zand, P. Ma- rijnissen; Geertruidenberg, C. M. Ver hagen; Heijthuijsen, A. Kerkhof; Til burg, A. Brouwers. Vertrokken naar Rotterdam, W. Ha mel Breda, J. J. Werther; Capelle, A. Quirijns en echtg. Geertruidenberg, van 1 tot 15 October. Ondertrouwd: Jacobus Spitters, 25 j. en Johanna E. Sweep, 28 j. Geboren: Antoinetta Adriana, d. v. M. Beljaars en C. J. Sweep: Antonius Adrianus, z. v. C. J. Venus en J. v. Helvoirt; Berthrina, d. v. M. Koop6r- berg en M. Kalk er. Overleden: Adrianus Thiel, 10 d.; Johannes de Vries, 46 j. Ingekomen van Kedichem, Klaas Nobel en echtgen., Sanderijna M. v. d. Werff; Rotterdam, Maria C. A. Sonder; Heus den, Joh. M. A. Berendsen; Tilburg, Elisabeth M. M. v. BreemenSchiedam, Wilhelmus B. Janssen en gezin Breda, Joh. A. v. d. Heiden en gezin; Dor drecht, Cath. M. van Ee; 's Hage, Cath. G. Sonderman en A. C. Sonderman Raamsdonk, A. C. C. de Wijs; Won- seradeel, Hinne Bloemhof; Uithuizen, Gerrit F. HenkeiRotterdam, Arie van der Weiden en gezin. Vertrokken naar Antwerpen, Hendrika A. de Jong; Ginneken, Adriana v. d. Mast; Breda, Josephus J. de Kroon en gezin; Loosduinen, Johannes Batist; Rotterdam, Carlus J. W. de Hoog en echtgen. itiunetiland. Bij de Maandag in district V te Rotterdam gehouden stemming, ter verkiezing van een lid van de Tweede Kamer, zijn 4733 geldige stemmen uitgebracht. Hiervan verkregen de heerenMr. van Deventer, de vrijzinnig democra tische candidaat 439 stemmen de Jongh, de candidaat der vrijzinnigen 1541 Ter Laan, de sociaal-democratische candicaat 724 en de candidaat der ver bonden rechter partijen, Vegtel 2029. Aangezien de volstrekte meerderheid 2367 bedroeg, moet er dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren de Jongh en Vegtel. De Tel. verzekert, dat de minister van landbouw, nijverheid en handel de intrekking van het wetsontwerp tot instelling der bakkersraden overweegt in verband met een denkbeeld, om bij de voorgenomen wijziging der arbeids wet (uieuwe arbeidsregeling) een insti tuut in te voeren, waarin het beginsel, thans vastgesteld in de voorgestelde ontwerpwet tot invoering der bakkers- raden, meer algemeen voor alle bedrij ven zal worden toegepast. Dezer dagen heeft de vice admiraal I. van den Bosch, stelling-commandant in Den Helder, tegen 15 November ontslag gevraagd. Omtrent de aanleiding daartoe deelt men aan de Avondp. het volgende mede: De vlootpredikant heeft aanmerking gemaakt op hef lezen van een der boeken van het boekenfonds door de matrozen. Naar men zegt, was het een werk van Thérése Hoven, dat Z.Eerw. onge schikt vond voor het zieleheil der Neder- landsche Jantjes. Met dit bezwaar is hij bij den admiraal gekomen, en deze heeft natuurlijk gezegd, dat het boek volgens zijn meening niets kwaads in hield en dus als lectuur voor den schepe ling gehandhaafd blijft. Daarna heeft de vlootpredikant zich met zijn bezwaren tot den minister ge wend, waarvan het gevolg geweest is een schrijven van Zijne Excellentie, waarbij den admiraal bevolen werd om te handelen volgens de wenschen van den vlootpredikant. Dit gaf den heer Van den Bosch aan leiding om zijn ontslag te vragen. Het Hdbl. verneemt, datinafwachting van de beschikking op de ontslag-aan vraag aan den admiraal verlof is verleend. De vlootpredikant in Den Helder, ds. Warners, zegt in een ingezonden stuk in de Tel., dat bovenstaand geheel onwaar is. Aan de Zutpb. Ct. wordt medegedeeld, dat tot de ontslagaanvrage een andere oorzaak moet hebben meegewerkt. Een paar maanden geleden hebben eenige zeeofficieren in Den Helder op straat oneenigheid gekregen met enkele middernachtzendelingen. Die midder- uachtzendelingen stonden onder aan voering van ds. van der Voort van Zijp, lid der Tweede Kamer. Deze heeft toen, in 't volle bewustzijn van zijn macht als zoodanig een klacht inge diend bij den minister van marine, speciaal tegen een zee-officier, thans op non-activiteit. Het gevolg van die aan klacht is geweest, dat door den minister een commissie van onderzoek werd benoemd, die na verhoor, haar dossier ter beschikking van den krijgsraad heeft gesteld. De krijgsraad verklaarde zich evenwel onbevoegd. En nu moet de verstoordheid van den minister over het in 't zand loopen van de heele quaestie zich geuit hebben in eeD schrij ven aan vice-admiraal Van den Bosch, wat dan mede de aanleiding moet geweest zijn tot deze ontslag-aanvrage. Een gisterenmorgen bij Rosande, onder Oosterbeek, uit den Rijn opge haald kinderlijkje is door de familie aan de schoenen en de overblijfselen van kousen herkend als dat van de dezen zomer verdwenen Theodora Kraak. Te Tilburg zijn dertien personen uit verschillende gezinnen tengevolge van het gebruik van worst vrij ernstig onge steld geworden, zoodat geneeskundige behandeling noodzakelijk was. De worst is in beslag genomen. Zondag is te Zundert (N.-B.) ge arresteerd en naar het huis van bewaring te Breda overgebracht J. M., wonende onder Rijsbergen, als verdacht van po ging tot moord op twee zijner zoons. De Friesche Propagauda-Commissie zal trachten het gebruik van fruit in hotels, café's, ontspanningsplaatsen, ver gaderlokalen, enz. in Friesland meer ingang te doen vinden, teneinde daar door het gebruik van alcoholhoudende en tevens dat van minderwaardige en schadelijke alcoholvrije dranken tegen t> gaan. De commissie zal daartoe de geheelonthouders opwekken, bij hun bezoek aan bovengenoemde inrich tingen, meer dan tot nog toe het ge val was, de vraag naar fruit te stellen, en meteen de houders dezer inrichting uitnoodigen, mede in hun eigen belang die vraag tegemoet te kom:n. In aanmerking genomen de groote massa geheelonthouders in Friesland, heeft deze poging van de F. P. C. wel kans van slagen. Er is inderdaad niets tegen, allerminst uit gezondheidsoog punt, de gewoonte van het drinken te doen vervangen door die van het ge bruik van sinaasappelen, appelen, peren, kersen, bessen, noten, enz. enz., al naar het seizoen oplevert. Vele dezer vruch ten voldoen aan den eisch van verfris- schende genotmiddelen en overtreffen de dranken verre in voedzaamheid. Toen de bootwerker W. V. te Rot terdam, zich Vrijdagavond in zijn wo ning aan den Goudschenweg bevond, kwam daar plotseling binnenloopen zijn broeder G. V., een matroos, in de Adrianastraat woonachtig. Na een korte woordenwisseling greep de zeeman een mes van tafel en bracht daarmede zijn broeder een drietal verwondingen in de linkerzijde toe. De verwonde bootwerker nam de vlucht en zocht hulp in een apotheek

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2