Zaterdag werd uit Brussel gemeld Er is vannacht brand ontstaan op de tentoonstelling in enkele gebouwtjes van Brussel Kermis. Het vuur was spoedig bedwongen. Het was vijf minuten over half vier toen de brand ontdekt werd. Drie tap perijen zijn uitgebrand. De brand zou door kwaadwilligheid veroorzaakt zijn. De brandweer heeft in een der verbrande gebouwtjes inder daad sporen van kaarsen gevonden. Men heeft de overtuiging dat alle branden, die er tot dusver op de tentoonstelling zijn voorgekomen, door kwaadwilligen gesticht zijn. Reeds Zaterdagavond om negen uur, nadat ©r eerst een ont plofflng gehoord was, bleek er brand ontstaan te zijn ©p het terrein voor vermakelijkheden, maar het vuur kon spoedig gedoofd worden. Men meent een komplot op het spoor te zijn, want reeds geruimen tijd geleden zijn er door verdachte individuen, die n»en opspoort, zeer bezwarende dingen uezegd. Maandag werd uil Londen gemeld De ouverwachte officieels mededeeling, dat de terechtstelling van Crippen niet morgen, maar eerst Woensdag over een week zal plaats vinden, heeft hier nogal <>p ien gebaard. Men vraagt zich af, wat achter dit uitstel steekt en denkt, dat wellicht een verzoek van Crippen's advocaten aan de regeering te Washing ton is gedaan, om ten zijnen gunste hier tusschenbeide te komen, en den minister van binnenlandsche zaken te verzoeken de voltrekking van het dood vonnis op te schorten, zoolang een verder onderzoek nog hangende is. Newton, Crippen's procureur, stelt een dergelijk uitvoerig verzoekschrift aau den minister van binnenlandsche -/ ken op waaronder hij haudteekeningen erzoekt. Hoofdzakelijk wordt er in betoogd, dat Crippen niet in over en- stemming met het recht behandeld is. Een naamgenoot van Crippen's advo caat, Tobin, verzekert in de New York Herald, het bewijs te kunnen leveren, dat Belle Elmore, de vrouw van Crippen, gezond en wel heimelijk te Chicago vertoeft. De vroegere chefs van Crippen hebben 125 000 gulden uitgeloofd voor den ge lukkige, die weet te ontdekken, waar Belle Elmore verblijf houdt. Heusden, 9 Nov. Bij het Zaterdag j.l. te Breda gehouden examen voor de vrije- en ordeoefeningen der gijmnastiek, slaagde onze stadgenoote mej. J. Reas, leerlinge der rijksnormaal school alhier. Beide candidaten zijn thans geslaagd. Maandagavond ten 7 uur, ontlastte zich een onweer boven de gemeente, ge paard met storm en hagelslag. De hagel- steenen hadden de grootte van knikkers en door het aanhouden van den hagel ge raakten op tal van daken de waterloop verstopt; zoodat in de meestehuizen waters nood, (wel te verstaan nood door water), ontstond en men overal in de weer was om het lekken zoo min mogelijk schadelijk te maken. De afdeeling Heusden van den Neder- landschen Bond „de Post", vierde Zondag haar 10-jarig bestaan. Ten einde aan dezen dag een feestelijk aanzien te geven, had zij geëngageerd de tooneelvereeniging „Cecilia", uit 's-Bosch. die een keurig programma had klaar gemaakt, en het publiek daarvan ook tegen een matig entrée liet genieten. De verschillende nummers werden dan ook correct afgewerkt, getuige het daverend applaus dat den spelers telkens ten deel viel. Een zeer gezellige avond werd door gebracht. Tot laat in den nacht duurde dat feestje voort, wijl er nog gelegenheid was gegeven een dansje uit te voeren. Dé afdeeling Heusden heeft op deze wijze aan velen e9n aangeramen avond bezorgd. Op 7 November is de brigadier der Kon. Maréchaussée's Van Westen uit Moer dijk, alhier bij de brigade geplaatst. Het water op de Bergsche Maas heeft eene buitengewone hoogte bereikt. Dins dagmiddag stond het tot aan dè berg- loodsen en waren de bruggen van twee aanlegplaatsen ondergeloopen. Later is het gaan vallen. Werkendam. Vrijdag a. s. te 6,45 uur nam. hoopt de Raad dezer gemeente te vergaderen. De onderwerpen ter behan deling zijn: 1 Notulen, 2 Ingekomen stuk ken, 8 Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadslid, 4 Wijziging politieveror dening, 5 Benoeming van een lid der Com missie tot wering van schoolverzuim, 6 Benoeming onderwijzeres in de handwerken aan de school in den Biesbosch, 7 Aan bieding begrooting dienst 1911. Aalburg. Het herhalingsonderwijs alhier, is begonnen met aanvankelijk tien leerlingen. De heer A. H. den Ouden, onder wijzer aan de o. 1. school alhier, is als zoodanig benoemd te Puttershoek. Aalst. Ais een bewijs van buiten gewone duurte van het vee kan dienen, dat bij den landbouwer C. Vernooij alhier, voor een hokkeling van anderhalfjaar ver geefs f200 is geboden. Au (lel. In October werden op het bnlptelegraatkantoor 66 telegrammen be- 'ideld, waarvan 40 werden verzonden en 26 .i itvangen. 'Sabilouiëiibroek. Naar wij ver heeft de collecte voor het Pretes ts n i Ziekenhuis te Heusden, die Zondag j iu de .Ned. Herv. Kerk alhier werd ge houden, opgebracht f 7.62£. Capelle. Mejufifr. C. Brenkman, on derwijzeres alhier viel bij gelegenheid van de groote verloting van de Hu is vlij tten toon stelling te Scheveningen een prachtige damesfiets ten deel. Mejuffr. J. H. van Dongen alhier ontving dezer dagen de benoeming tot onderwijzeres aan de openb. lagere school te Barneveld, terwijl mej. Steg wee alhier, onderwijzeres aan de christelijke school te Loonschendijk. een benoeming ontving aan een christelijke school te Amsterdam. De zangvereen. ,,'t Rozeknopje" alhier is j.l. Zondag met haar eerste repetitie bij haren nieuwen Directeur, de heer L. Kooien uit Waalwijk, begonnen. Bij die gelegen heid hebben zich naar we vernemen een aantal nieuwe leden, zoowel jongens als meisjes, aangemeld. Dat de vereeniging, die al aardig wat presteert, nog meer in lede; tal moge bloeien. nrongelen. Dank zij het gunstige weder van den voorlaatsten tijd zal het bietenvervoer alhier spoedig afgeloopen zijn. Over het algemeen wordt geklaagd over de geringe opbrengst, daar het gewicht der bieten zeer tegen valt. Eetlien. Eenige dagen geleden ont dekte v. d. Steenhoven, jachtopziener te Meeuwen, toen hij 's nachts het veld door liep, dat een schaap vastgeraakt wa3 in een hazenstrik, zoodat het arme dier niet van zijn plaats kon. Spoedig was het dier nu uit zijn minder aangename positie verlost. Oeertruidenbera;- Dinsdag morgen ontstond er brand bij A. van Velt- hoven alhier, welke echter spoedig gebluscht is geworden. De schade door den brand aan het pand en den inboedel toegebracht is niet groot, doch de waterschade om den brand te blusschen is nog al van beteekenis. Assurantie dekt de schade. Oenderen. Onder het vee van G. v. d. Beek alhier, kwam heden eeD geval van miltvuur voor. Het rund is volgens wettelijke voorschriften verbrand. Voorwaar een leelijke schadepost voor den man, temeer daar hij nu ook de melk zijner andere runderen gedurende eenigen tijd niet mag verkoopen. 'i Gravemoer. Volgende week Maandag komt alhier onder den hamerde scheepstimmerwerf der firma P. J. Tak en Zonen, eene inrichting, waarop tal van jaren vele hoofden van gezinnen een goed stuk brood verdienden. In het belang van den bloei dezer gemeente zou het wenschelijk zijn, dat deze zoo gunstig gelegen inrichting in handen kwame van hem, die de een of andere tak van industrie daarin weder uitoefende, want zij was langen tijd de kurk, waarop in hoofdzaak dit dorp dreef. Mej. B. F. M. Yaux, sedert 1 Nov. 1907 onderwijzeres aan de openbare school alhier, is in gelijke betrekking benoemd aan de Nutsschool te Breda. Herpt. „Van een slechte markt 't huis gekomen" kan Van Krugten alhier zeggen. Op weg naar Hedel, om zijn paard op de bekende markt te verkoopen, kwam hij met zijn dartel paard tusschen een boom en lantaarn terecht, bij welke gelegenheid hij zijn arm brak. Hoort men hier maar zelden, dat tuinvruchten worden ontvreemd, dezer dagen heeft men uit den tuin van den heer J. B. een 30-tal roode kooien gestolen. Meeuwen. Op Zaterdagavond den 26 Nov. a.s. zal in de zaal van den heer D. Smits, door de Harmonie „Kunst en Vriendschap" alhier, een concert worden gegeven. De muziek zal telkens worden afgewisseld door voordrachten. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk alhier ten bate van het Pro- testantsch Ziekenhuis te Heusden heeft op gebracht f 6.614 Nederliemert. De groote drijf jacht Vrijdag en Zaterdag onder leiding van jhr. Kretschmar van Veen, directeur- generaal der Staatsspoorwegen, in het Starrebosch en het Eiland, op de goederen van Baronesse Van Nagell gehouden, heeft dank zij het wakend oog en scherp toe zicht van jachtopzieners en politie, goede resultaten gehad. A.an de Noordzijde werden 9 en aan de Zuidzijde 7 hazen geschoten. (Zuidzijde). Bij het Zaterdag j.l. te Breda gehouden examen voor de vrije- en orde-oefeningen der gijmnastiek, slaagde mej. E. Knaap alhier, leerlinge der rijks normaalschool te 's-Hertogenbosch. ^Sprang. Aan het herhalingsonderwijs dat als naar gewoonte op 1 November j.l. is aangevangen, onder leiding van den heer Klein, hoofd der school alhier, nemen slechts 4 jongelingen deel. Is het niet te betreuren, dat van deze nuttige lessen, niet meerder gebruik wordt gemaakt Door zekere J. S. alhier, werden in de vorige week uit zijn tuin, nog een partijtje rijpe frambozen geplukt. L.l. Maandagavond (31 Oct.) trad in openbare vergadering voor de Jongl. Vereen. „Timotheus" alhier op, ds. C. Lindeboom van Gorinchem, met het reeds vermelde onderwerp „De Kinderen van Korach". Na een woord van inleiding stond spr. in het kort stil, bij het droevige einde des vaders (Korach) van wege zijn opstand tegen den Heere. Daarna bepaalde spr. den aan wezigen o, m. bij de besliste keuze, door de kinderen Ko.rach's gedaan, om alzoo door Gods genade alles los te laten wat losgelaten moest worden, ja, zelfs banden des bloeds te verbreken, waardoor geheel Korach's geslacht kwam. te staan op een breuk met haar vader, om zich tevreden te stellen met een bescheiden plaats, hun door den Heere aangewezen om als dorpelwachter in het huis huns Gods te wezen, dit ver kiezende, boven de verkeering in de tenten der goddel onzen. Vervolgens bepaalde zijn Eerw. zijn hoorders, hoe, vooral onder de regeering van David de kinderen Korachs een voorname plaats innamen en zij in den zang en muziek opgeleid, als leiders dienst deden. Ook wees spr. op den blij ven den zegen der kinderen Korachs, hoe hun geslacht nog voortleeft en deze geschiedenis tot aller leering geschreven staat Ten slotte bracht spr. de geschiedenis in verband met de jongeling8vereenigingen. Ook zij (aldus spr.) ook zij hebben wars van alle halfheid en het hinken op twee gedachten met be slistheid te kiezen. Principieel komt eiken Geref. jongeling voor deze keuze te staan, en te meer klimt die keuze waar ook zij, evenals de kinderen van Korach opgenomen zijn in het verbond en daarom oek met beslistheid hebben te leven naar den regel van 't verbond. De bedoeling der J. V. moet zijn levensvorming. Met een gloedvolle peroratie besloot spr. zijn rede. Deze lezing werd van het begin tot het einde door aller belangstelling gevolgd. Aan het einde der rede uitten de heer H. Both, eere-voorzitter der J. V. een woord van dank, waarbij hij den wensch liet hooren meermalen in de gelegenheid te mogen zijn bij monde van ds. Lindeboom dergelijke onderwerpen te hooren. Deze vergadering door haar eere-voorzitter geopend, werd met dankzegging door ds. Lindeboom gesloten. Veen Terwijl de koopman v. L. uit Wijk, Zaterdag met zijne kar geladen met 3 kalveren, naar Aalst per roeiboot wilde overgaan, trof het ongeluk dat de kar op eens terugliep en de heele vracht in de Maas terecht kwam. Met groote moeite konden 2 van de drie kalveren gered worden. Voor den man eene aanzienlijke schade post. Ar|jIioeven-CappeI De reke ning der gemeente Vrijhoeven-Cappel over 1909, is overeenkomstig de voorloopige vaststelling door den gemeenteraad, ge sloten en vastgesteld op f 6407.08| in ont vangst en f 6213.651 in uitgaaf, alzoo met een goed slot van f 193.43. Het echtpaar P. G. Hoefnagel alhier, dat 17 November a.s. zijn vijftig jarige echtverbintenis hoopt te vieren, ontvangt bij die gelegenheid van H. M. de Konin gin f 20, M. van der Horst, hoofd der school te Loonschendijk, is in de jongste verga dering van het onderwijzersgezelschap in het arrondissement „Waalwijk" benoemd tot vice-voorzitter in de plaats van den heer Spijkerman, hoofd der school te Waal wijk, die onder geen beding langer als zoodanig wenschte te fungeeren. tAaalwfjk. De Ministers van Binnen landsche Zaken en van Landbouw, geven kennis dat te vervullen is de betrekking van directeur der te stichten Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers, met daaraan te verbinden proefstation voor de ledernijverheid alhier; de aanvangsjaarwedde aan deze betrekking verbonden, bedraagt f 3000. Inzending der sollicitatiestukken voor 20 Nov. aan het Departement van Binnenlandsche Zaken. Waspik. In den nacht van Zater dag op Zondag is alhier uit de weide een vaars ontvreemd, toebehoorende aan den heer A. Vloeimans. De politie heeft de zaak in handen. Wclseind. De visscher A. Oomen alhier, had verleden week het buitenkansje met den zegen in één trek 2 prachtige wint» rzalmen te vangen van 16 en 20 pond per stuk. Daar de prijs thans f 3.50 per pond be draagt, brachten deze beide heerlijke zee- visschen f126 op. Wmidriehem. Sinds 4 Nov. is van de brigade maréchaussée's te 's Her togenbosch overgeplaatst naar die te Wou- drichem de maréchaussée Bogaerts. W jjk. Zaterdagavond merkten we een grooten oploop van een menigte straat jongens,- welke tot doelwit hadden zekeren P. v. R. alhier, welke nog al kennis had gemaakt met enkele koffiehuizen hij werd verschillende malen door de straatjeugd door modder en slijk gesleurd, zoodat men ten slotte besloot, hem onder de pomp op de perzik van modder te ontdoen. Flink natgepompt en meer dood dan levend, werd hij bij zijn vrouw thuisgebracht. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven Nog altijd blijft het druk aan de markten. Vooral goed melkvee is zeer gezocht. Voor vet vee worden ook goede prijzen besteed. Met de varkens schijnt voorloopig het bloeitijdperk voorbij te zijn; zeker wat de biggen betreft, welke ongeveer f 3 per stuk lager zijn dan eene maand geleden. Ook de prijzen der vette toonen neiging tot dalen en die der loopvarkens en dragende eveneens. Schapen zijn niet best te plaatsen. Paarden blijven onveranderd duur. De prijzen waren als volgt: vet vee 1ste kwaliteit 72 77 ct., 2de kwaliteit 62è,65 ct., vette kalveren 60 64 ct., vette var kens 60 65 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 190 f 265, neurende f 160 f 250, guste f 180 k f 260, pinken f 65 f 97, kalveren f 14 k f45, biggen f 7 f 11, drachtige zeugen f 55 f 70, drachtige gelten f 40 f 52, schot- telingen f 20 f 28, schapen f 20 st f 24, vette schapen f 20 f 25, luxe-paarden f 540 f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 f 420, 2e kwaliteit f 210 k f 335, twee-en-een-halfjarige f 160 f 260, ander- halfjarige f f per stuk. 8l»rserl|$ke Heusden van 1 tot 8 Nov. Overleden: J. Vermeulen, 64 j., wedn. van E. J. de Rooij J. Bax, 74 j echtg. van C. J. Westhoff. Ingekomen van Maasdam, A. v. d Linden; Sctftedam, C. W. C. Odé; Nieuwkuik, H. M. J. Duijsters. Vertrokken naar 's-Bosch, H. P. Hau- sen; Haarlem, K. A. de Mol; Herpt, G. Biekens; 's-Bosch, G. W. van Leeuwe. Brakel, van 1 tot 31 Oct. Getrouwd P. Klop, 28 j. en T. den Tek, 26 j. Geboren: Jenneke Mereke, d. v. A. vau de Wetering en G. van Tongerloo Helena Willemina, d. v. J. van Hemert en E. van MourikArendje, d. v. J. Versteeg en G. van der Linden; Hen- drika Adriana, d. v. P. Kuintjes en D. van Mourik. Overleden: Willemke van Wijger- den, 67 j., wed. van C. Paerel Alida van Hemert, 2 m. Geertruidenberg, van 16 tot 31 October. Ondertrouwd: Frederik A. Arnold, 26 j. en Elisabeth A. van den Hoven, 26 j. Getrouwd: H. M. Snijders, 23 j. en J. G. Goossen8, 24 j. Geboren Hendrikus Johannes, z. v. II. A. van Steenbergen en P. J. Broeders; Christina Philippiua, d. v. G. W. Ramaker en J. F. BaerveldtAutonius Jacobus, z. v. J. P. Heeffer en A. C. van EsReinierus Coenraad Machiel, z. v. A. O. ter Berg en P. H. Huijsmans. Overleden Cornelia P. Spuijbroek, 2 j.; Martha de Swart, 85 j Antonie G. Nuijten, 52 j.; Leendert Wessels, 6 j- Ingekomen vanDordrecht, A. M. Schijvens; Breda, A. M. A. Weterings Westdorp, F. Dierick. Vertrokken naar: Amsterdam, W.Th. Ravenswaay Loon op Zand, A. Spie- rings Heekeren (België), A. J. D. Stal. Giessen, over de maand Oct. Ondertrouwd: Adrianus Roza, 59j. (wedn. van E. S. Willems)en Adriaantje Verschoor, 45 j (wed. van H. Bode); Oornelis van Vliet, 57 j. (wedn. van M. Vermeulen) en Gijsbertje Verheij, 45 j. (wed van J. Duizer)Wouter Duister, 27 j. en Helena Crielaard, 22 j. Geboren: Wouter, z. v. S. de Zeeuw en A. Roza. Vertrokken naar: Leerdam, G. van der Stelt en gezin. 's Gravenmoer. Ondertrouwd: A. F. J. W. Visser, 35 j. en W. Rozenbrand, 34 j. Getrouwd: C. A. van Beugen, 22 j. en J. Rosenbrand, 22 j.; P. Rutters, 27 j. en P. A. Pruijssers, 20 j. Geboren: Gerardus Johannes, z. v. W. P. van der Pot en H. van Dongen Adriaan, z. v. R. van der Dussen en C. Beunis; levenloos kind van G. Snels en A. C. A. van Sprang. Overleden: G. H. Blom, 81 j.P. Rosenbrand, 55 j. Ingekomen van: Sprang, J. Rutters; Oosterhout, A. Peters. Vertrokken naar: Dongen, W. van de Laar, C. de Jong, J. van de Laar, M. van de Laar en J. van de LaarSprang, A J. Ramsteijn; Waspik, H. C van Pas; Capelle, S. J. van der Schans; Maasbree, I; M. Louw et; Dussen, J. F. van Onzenoort, C. van Dongen, M. van Dongen, J. P. van Dongen,'s Her togenbosch, C. P. Broek mans, A. Treffers, E. Broekmans, W. Broekmans. Pouderoijen, van 1 tot 31 Oct. Getrouwd: A. Schaap, 29 j. en G. van der Meijden, 23 j. Geboren: reke, d v. L. van Kam pen; Johannes, z. v. Z. H. de Noo en E. de Mooij. Overleden: Hermina Cretier, 88 j., wed. van M. Biesheuvel. Veen, van 1 tot 31 Oct. Geboren Hieke, z. v. T. Jonker en G. van BallegooijenDirk, z. v. A. 't Lam en P. Zandt. Overleden: Johannes den Boer, 2 w. Goossen van Brakel, 10 w. Nesia van Wijk, 7 w. Vrijh. Cappel over de maand October. Geboren Adriana Wilhelmina, d. v. M. A. van Dongen en H. J. van Dongen Willem Mar inns, z. v. J. Mandemakers en C. Hommel. Overleden: Adriana Wilhelmina, d. v. M. A. van Dongen en H. J. van Dongen, 20 d. Ingekomen van Capelle, C. Hommel Loon ep Zand, Joh. Mandemakers. Vertrokken naarSprang, M. Ros A. Vos. Woudric'. em, van 1 tot 31 Oot. Getrouwd: M. C. Hofman, 28 j. en C. Wilhelm, 22 j. Geboren: Maria Adriana, d. v. J. den Tek en G Verbeek Bastiaan, z. v. B. de Joode en B. Baks; Dirkje, d. v. D. van Straten en J. van Berghem. Overleden: Sander de Leng, 78 j. Cornelis de Leng, 6 m. Wijk en Aalburg, van 15 tot 31 Oct. Geboren; Gijsbert, z. v. E. A. van Ballegooijen en A. H. Furster; Jen neke, d. v. G. A. v. Rijswijk en K. Vos Johanna, d. v. J. van Wijk en G. van Dam. Overleden: G. van Wijk, 83 j., wedn. van K. van Wijk; C. van Kuijk, 2 m. Kerknieuws. Aalburg. De Weleerw. heer ds. J. C. C. Trillaard alhier, komt voor op het zestal voor een vacante predikantsplaats bij de Ned. Herv. gem. te Rotterdam. Sprang. Ds. P. v. Toorn, predikant bij de Ned. Herv. gem. alhier, heeft een beroep ontvangen naar Waddingsveen en een naar de kerk van Aalst. NieuwendUlt- Maandag 21 Nov. a.s. hoopt ds. J. A. Goedbloed, pred. der Geref. gem. alhier den dag te herdenken dat bij voor 35 jaar als Bedienaar des Woords bevestigd werd te Axel. Hij vertrok 8 Juli 1883 vandaar naar Zierikzee en staat sinds 25 Aug. 1889 te Nieuwendyk. C>6lldereU' Ds. B. C. Koolhaas, pred. der Ned. Herv. gemeente, hoopt Zondag 8 Januari 1911 alhier zijn afscheid en 15 Januari 1911 zijn intrede te Zuidland te prediken. Andel- Door ds. Hagenbeek uit Ouder kerk a.d. IJsel is voor het beroep naar de Geref. Gem. alhier bedankt. Stiii uenland. Namens de Vereeniging van Machi nisten ter Koopvaardij, gevestigd te Rotterdam, de Zeevisschers-Vereeniging Vrede en Welvaart, gevestigd te Vlaar- dingen, de Rotterdamsche Zeemans- vereeniging Volharding en den Noord- zeeharingvisschersbond te Terschelling, is tot den minister van landbouw, nij verheid en handel een adres gericht, waarin wordt verzocht zoo spoedig mogelijk over te gaan tot openbare be handeling van het wetsontwerp tot verzekering tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen voor zeelieden. Bij het adres is een memorie van toelichting gevoegd. Een comité, bestaande uit de heeren H. P. den Bouwmeester, wethouder van Middelburg: H. G. Hammacher, notaris te Groede, lid van de Prov. Staten van Zeeland; H. L. Gerth van Wijk, leemar rijks hoogere burgerschool; W. Hu- bregtse, particulier; W. L. Ghijsen, civiel-ingenieurP. Borggreve, leeraar rijks hoogere burgerschool; C. de Jongh, winkelier, en J. A. Pieters, koopman, allen te Middelburg, is een actie begon nen tegen het wetsontwerp inzake de kustverdediging. De comitéleden be- hooren tot verschillende politieke par tijen. Het comité heeft van heden tot 17 dezer in de voornaamste plaatsen van Zeeland een adres aan de Tweede Kamer ter teekening gelegd van den volgenden inhoud „Geven met den meest verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, allen Nederlanders en wonende in de provincie Zeeland; dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het bij Uwe Kamer in gediende wetsontwerp, strekkende om 46 millioen gulden beschikbaar te stellen voor fortificatie enz. ter meerdere ver sterking onzer kusten dat de tegenwoordige kustverdediging reeds jaren bestaat en zich geen enkele reden heeft voorgedaan, om die te moeten uitbreiden, wat blijkt uit het oordeel van deskundigen, die het ontwerp van wet ontraden en zelfs middelen aan wijzen, waardoor op miu kostbare wijze 's lands verdediging wordt gewaarborgd; dat de uitbreiding der kustverdedi ging ook meer weerbare mannen zou eischen, waardoor de uitgaven voor oorlog en marine jaarlijks onrustbarend stijgen zouden; dat de belastingen in de laatste jaren door de uitvoering van verschillende wetten zeer zijn verhoogd, zoodat eene uitgaaf, als de bovengenoemde een enormen druk op de belastingbetalende burgers zou teweeg brengen, hetwelk adressanten ten zeerste zouden be treuren dat zij met te meer klem dit request tot u te richten, omdat uit de Memorie van Toelichting gebleken is, hoe zwak de minister van oorlog zijn ontwerp verdedigd heeft; redenen, waarom adressanten zich tot u wenden met het eerbiedige verzoek bedoeld ontwerp te verwerpen, als zijnde niet in 's lands belang." Naar Het Volk verneemt, heeft minis ter Talma de arbeidsinspectie belast met het ten spoedigste verzamelen van de gegevens, die hij meent noodig te hebben voor de regeling van den arbeids tijd der bakkers, die hij van plan is in te voegen in het ontwerp-Bakkerswet. Reuter seint uit Stockholm, dat Za terdagavond de Zweedsche Akademie van Wetenschappen besloten heeft, den Nobel-prijs voor de natuurkunde toe te kennen aan prof. J. D. van der Waals, oud-hoogleeraar te Amsterdam, voor zijn onderzoekingen over den gasvor- migen en vloeibareti toestand (toestands vergelijking). In den nacht van 16 op 17 November is er een totale maaneklips in Neder land zichtbaar, onder zoo buitengewoon gunstige omstandigheden als maar zel den voorkomen. De volle maan te 11 u. 4 m. (Amsterdamschen tijd) in de schaduw der aarde treden, na dan al sedert een uur gedeeltelijk door de halfschaduw te zijn verduisterd, maar dat is nauwelijks te zien. Van 12 u. 15 m. tot 1 u. 6 m. na middernacht is de maan geheel in de aardschaduw gedompeld, en dus totaal verduisterd en pas te 2 u. 17 m. prijkt zij weer geheel rond als volle maan aan den hemel. Als het weder ons begunstigt zal het belangwekkende .verschijnsel in zijn geheele verloop goed gevolgd kun nen worden, daar de maan den 16en 's avons reeds vóór zonsondergang op komt en den 17en pas 's morgens te kwart over zes ondergaat. Men meldt uit Oijen: Maandagnacht zijn de uiterwaarden aan beide zijden der Maas ingeloopen, zoodat het water van dyk tot dijk staat

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2