el Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bemmelerwaard Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. No. 3000Zaterdag 20 November. 1910. Herverzekering Gratis. UftD VAN ALTEW VOOB Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zender prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. Ad verten tiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7Yi ot. Groote letters naar plaatsruimte. Advertei.tiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 jur ingewacht. BUITENLAND. Eenige Duitechers willen, na goede voorbereiding, het waagstuk van een luchtreis over den Oceaan ondernemen. De reis zal beproefd worden met het luchtschip Suchard van een vereeniging die heet: Munchensch Genootschap voor de uitvoering van een transatlantische luchtexpeditie. De volgende maand wordt de Suchard te Kiel gestationeerd, om van daar uit proeftochten te doen. De luchtbol heeft een inhoud van 8000 kubieke meters, het schuitje den vorm van een motorboot en kan dan ook bij het neerdalen in het water daarin ver anderd worden. De bemanning lelt zeven of acht koppen, meerendeels wetenschap pelijke mannen, onder leiding van dr. Gans Fabrice uit Munchen. In Januari of Februari denkt men van de Azoren uit de reis te aanvaarden. Woensdag werd uit Londen gemeld: Het verzoek om gratie voor dr. Crip- pen is van de hand gewezenheden morgen 9 uur is hij opgehangen. Toen zijne bewakers en zijn advocaat hem mededeelden, dat hij zich moest voor bereiden om te sterven, scheen hij zeer terneergeslagen, maar spoedig vatte hij weer moed en verzocht hij zijn verde diger ervoor te zorgen dat al zijne be zittingen na zijn dood aan miss Le Neve zullen worden ter hand gesteld. Deze heeft hem gisteren een bezoek in de gevangenis gebracht, dat zeer roerend was. De jonge vrouw weende bittere tranen en Crippen moest haar troosten. Volgens de Evening Times heeft Crippen een uitvoerige bekentenis neer geschreven, waarin hij erkent, dat hij de strop heeft verdiend. Te New-York werden Maandag de Gebrs. Burr, directeuren eener in 1907 gestichte maatschappij voor den bouw van plaatijzeren huizen, op hun kantoor gearresteerd ter zake van verduistering. Zij hebben n.l. de aandeelhouders be drogen door valsche gegevens omtrent een 30 tal maatschappijen, zooals zink en kopermijnen en petroleumbronnen, welke hoegenaamd niet bestonden of in staat van faillissement verkeerden. Op die wijze hebben zij zich met 50 millioen dollars verrijkt. Naar de Gaulois uit Duinkerken ver neemt, is daar een walvisch aan land gespoeld. Het dier is 19 meter lang, 4 meter hoog en weegt 40,000 K.G. BINNENLAND. De minister van oorlog staat, zoo meldt de N. Ct., aan de officieren, die zich practisch aan de luchtvaart willen wijden, een jaar verlof toe. Eenige of ficiereu hebben dat verzoek gedaan en worden nu door deze toestemming van den minister in staat gesteld, op eigen kosten te gaan vliegen. Papendrechtsehe strafzaak. Het rapport der psychiaters, met ee voorwoord van professor Jelgersma, zal niet vóór de uitspraak van het Arn- hemsche hof in druk verschijnen. Op verzoek van den president van den Hoogen Raad heeft de heer Jel gersma, naar de N. Ct. verneemt, van de publicatie vóór dien datum afgezien. De gezusters Gaartman te Tiel zijn het slachtoffer geworden van brutale dieven. Woensdag ont\ingeu zij bezoek van een koopman van oudheden, die voor een drietal antieke vazen tever geefs f 300 bood. Donderdagmorgen waren deze vazen verdwenen. De dief stal moet in den vroegen av<>nd gepleegd zijn, aangezien de familie den avond na 7 uur doorbracht in de kamer, waar de vazen stonden. Ongeveer twee jaar geleden werd onder Gramsbergen een lijk gevonden, dat herkend werd als te zijn van H. Grob, vroeger wonende te Stad-Almelo. Dezer dagen vervoegde H. Grop zich bij de politie te Almelo om onderdak Dinsdagavond werd er brand ondekt in een binnenkamer der woning van den heer L., te Stolwijkersluis. De be woners waren afwezig, doch de brand weer wist het vuur te bereiken en te blusschen, zoodat in die ééne kamer alleen eenige schade werd aangericht. Des nachts ongeveer twee uur sloegen plotseling de vlammen uit het dak van hetzelfde perceel. Inderhaast wisten de heer L. en zijn gezin zich te bergen. De aangerukte spuiten konden thans den brand niet keeren, het perceel brandde tot den grond af. De naast liggende graanpakhuizen bleven ge spaard, doch kregen veel waterschade. Uit het huis, dat ongeveer drie jaren geleden ook afbrandde, weid, behalve de brandkast, slechts weinig gered. Het verbrande was verzekerd. Met ingang van 1 December zal de H. IJ. S. M. manden of kisten met wijn en likeuren in flesschen, sigaren, eet- en vleeschwaren niet meer onverzegeld of ongeplombeerd ten vervoer aannemen. Deze maatregel is een gevolg van de veelvuldig voorkomende beroovingen. Uit Rotterdam wordt gemeld: Woensdagnacht ongeveer 2 uur woed de een hevige brand in een huis aan den Bergweg, gemeente Hilligersberg, bewoond door de familie Viertelhausen. De bewoners, die allen in diepe rust lagen en door omwonenden gewekt werden, ontkwamen ternauwernood in nachtgewaad. Toen stond het geheele huis reeds vol rook, waartusschen de laaiende vlammen speelden. De dienstbode, de ruim 20-jaiige B.. uit Brielle herkomstig, is bij den brand omgekomen. Haar lijk werd, toen de blussching nagenoeg voltooid was, op den vloer van een vertrek nabij de keuken gevonden. Zij zal, door het gemaakte alarm gewekt, uit haar bed zijn gesprongen en daarna, waarschijn lijk door den zwaren rook bevangen, gevallen en gestikt zijn. Haar beenen waren met brandwonden overdekt. Men schrijft van Terschelling aan het „Hbld." Het bergingsschip „Lyons", sedert Zaterdag in de haven van Terschelling liggende, wacht tot nu toe tevergeefs op g" weer om met de werkzaam- hed' annen beginnen. Eerst moet de .-.d zuidelijk worden, daar met noordelijke winden op de plaats waar de „Lutine" ligt de branding zóó hevig is, dat er geen schip kan verkeeren om er te werken. Intusschen trekt de „Lyons" veel bekijks en geeft veel stof tot spreken, vooral aan de talrijke zeelui, die in vroegere jaren aan boord van de schelp zuigers reeds op het wrak van de „Lu- tinne" werkzaam zijn geweest. Allen, wien men hoort, zijn van meening dat er van de goudschat niet veel meer over is. De justitie zoekt in verband met den moord te Spaarndam een verdwenen aangetrouwd familielid van de vermoor den en heeft naar aanleiding daarvan twee nabestaanden van dien vermiste gehoord. Aan de „Haarl. Ct." kwam ter oore, dat de vrouw van e n schipper, in den avond van den moord te Spaarndam met zijn schuit bij de sluis liggend, een paar mannen tegenkwam, toen ze even een boodschap deed. De een hoorde ze zeggen: „Kom vooruit ik ben morgen naar Keulen en jij naar Brussel" Aan de justitie is hiervan mededeeling gedaan en naar den schipper wordt gezocht. Mon meldt uit Gorinchem Nu er dit jaar door de suikerfabriek Hollandia alhier beetwortslen in Enge land zijn gecontracteerd, heeft men dezen winter het zeker zeldzame gezicht dat er alhier zeeschepen met suikerbie ten aankomen. Op 't oogenblik ligt er een driemaster, die eerst 80 c.M. moest gelicht worden, omdat hij anders de fabriek niet kon naderen. Uit Wissenkerke wordt gemeld: Dezer dagen zijn aan den Anna Friso- polder en den Jacobapolder in de slikken voor die polders oeverafschuivingen waargenomen tot een lengte resp. van 225 M. en 180 M met een inscharing van ongeveer 50 M. 59 verpleegden van het rijksopvoe dingsgesticht De Kruisberg, zijn onder leiding van zes ambtenaren naar Leiden overgebracht. Deze overbrenging is geschied, daar de Kruisberg wordt ingericht tot obser vatiegesticht, waar alle onder toezicht gestelden eenigen tijd zullen vertoeven alvorens over hun definitieve plaatsing wordt beslist. In de Woensdag gehouden zitting van den gemeenteraad van Middelburg kwam in behandeling een voorstel van de commissie voor de strafverordenin gen, om enkele wijzigingen aan te bren gen in de politieverordening. De voornaamste wijziging, die werd voorgesteld was, die tot het invoeren van een sluitingsuur voor café's en dergelijke. Tot nu toe is Middelburg de eenige plaats in Nederland waar zulk een sluitingsuur niet bestaat en in 1905 was een dergelijk voorstel als thans behandeld werd, door den raad ver worpen. Dit voorstel werd aangenomen met 9 tegen 7 stemmen. Met 12 tegen 4 stemmen werd het sluitingsuur echter bepaald op half één. De „Zwolsche Courant" verneemt, dat A. J. V., secretaris van Doornspijk en gemeente-ontvanger van Elburg, te Wapenveld© in hechtenis genomen en naar Zwolle is overgebracht, verdacht als penningmeester der Nutsspaarbank zich schuldig gemaak te hebben aan valschheid in geschrifte en daarmee in verband staande verduistering van gel den. Hij genoot het onbeperkte ver trouwen. De N. Ct. verneemt omtrent deze opzienbarende arrestatie het volgende De heer V. is 50 jaar secretaris van Doornspijk, ontvanger van Elburg en penningmeester van het Nut. Hij ge noot een verbazend groot vertrouwen. De boeren brachten bij hem de spaar gelden voor de Nutsbank, die door hem in hun boekjes en in zijn klad kasboek werden geboekt. De heer Meijer hield het grootboek, en de heer V. moest aan hem de bedragen weer opgeven. De heer V. speculeerde en vermoed wordt, dat hij de gemeente- en de Nuts gelden over en weer misbruikte. De vorige week kwam boer Spijker boer bij den heer V. om de f 3000, dre hij op de Nutsspaarbank had. De heer V. stuurde hem weg, zeggende, dat hij den volgenden dag maar weer moest komen. Toen dit drie dagen gebeurde, vervoegde Spijkerboer zich bij den heer Meijer, en toen kwam uit, dat de heer V. slechts f 50 op het grootboek had, en Spijkeiboer f 3^00 op zijn boekje. Dadelijk werd een spoedeischeude bestuursvergadering van het Nut belegd en daar viel V. door de mand. Hij is toen dadelijk naar Den Haag gereisd. De burgemeester zond hem twee agenten van politie achterna, en dezen zochten hem te Wapenveld bij zijn zoon. Wer kelijk kwam hij daar 's avonds aan en werd hij gevangen genomen. Hij had vrij veel geld bij zich, dat, naar hij zeide, aan de gemeente behoorde. Bij het op maken van de gemeentekas kwam deze uit. Toen het feit van de verduistering niet meer te ontkennen viel, zei de heer V.: „'t Is maar goed, dat het uit gekomen is, anders had ik mij er nog veel dieper ingewerkt". V. speculeerde, en de verduisteringen dateeren reeds van voor vier jaar. Na tuurlijk loopt het storm om de spaar penningen. Wel is gebleken, dat vele boekjes meer aanwijzen dan het groot boek, maar het bedrag is nog niet te benaderen. Men vermoedt, dat het in de duizenden loopt. De Nutsbank heeft een reserve van f 32,000 en zal alles wel uitkeeren. De heer V. heeft aan geboden zijn bezittingen te verkoopen, teneinde de gemaakte schulden te dek ken. De ontsteltsnis is zeer groot in het rustige Elburg. Naar aanleiding van eenige grieven, besloot het personeel der sigarenfabriek van den h er Jos. Levie, te Assen, om zoo aan de eischen niet werd toegegeven, Vrijdag a.s. de werkstaking af te kon digen. Op dit besluit heeft de heei Levie de 11 aangeslotenen bij de afdee ling Assen van den Intern. Sigaren- makersbond met ingang van 25 dezei ontslagen en besloten, zijn fabriek naar elders te verplaatsen. De sleepboot Noordkaap, kapt. Kolk van den Amsterdaraschen Sleep- ei Drinkwaterdienst, is te Wezel in aan varing geweest met de goederenboot, W. Egan <fc Co. 29. I)e Noordkaap is gezonken, en eer jongen van 21 jaar en een jongentje van 3 jaar zijn daarbij verdronken, ter wijl de vrouw van kapt. Kolk bij he ongeval een been brak en naar het ziekenhuis te Wezel moest worden ver voerd. De Egan 29 kreeg ook veel schade, maar bleef boven water. Twee jaar geleden 't was tegen Sint Nicolaas had een inwoner var- Winschoten een kreupel muschje ge vangen. Het dier werd in een kooitje verzorgd en kreeg een lapje om he gekwetste pootje, dat langzamerhand begon te beteren. In 't voorjaar van 1909 verdween dt musch plotseling, en sedert zag geen der huisgenooten het vogeltje terug Tot j 1. Zondagmorgen, toen de musch bij hen kwam binnenvliegen, druk sjil pend en heen en weer fladderend, nog met een, nu vuil, lapje om den rechter poot. Verre van schuw pikte het van de toegeworpen kruimels brood. Dt musea had zijn vroegere huisgenooten, die verhuisd waren, teruggevonden Dagelijks wordt het vogeltje daar nu weer gezien. Verslag van de Raadsvergadering der ge meente Genderen, gehouden 23 Nov. 1910. Allen aanwezig. Na de -opening worden de notulen dei vorige vergadering gelezen en onveranderc goedgekeurd. Aan de orde De heer J. Smits, die namens de Com missie, die de begrooting onderzocht heeft, daarvan verslag uitbrengt, zegt dat twee posten op de begrooting aanleiding tot op merking gaven en wel le. een post groot f 150 voor straatver lichting. Spr. meent dat wanneer men een maal hiermede begonnen is steeds meerdere uitgaven daarvoor zullen worden gevorderd. 2e. een post voor brandassurantie. Spr. zegt dat de registers, boeken, kasten en verdere inventaris der secretarie tezamen verzekerd zijn voor f 1000 en dat dit be drag z. i. zeer wel f 3000 kon zijn. De Voorzitter duidt de wenscheliikheic. aan van straatverlichting voornamelijk in het dorp Genderen en zegt, dat wanneer eenmaal de proef met eenige lantaarns ge slaagd is, de inwoners zich gaarne eenige uitgaven zullen getroosten. Spr. zegt dat het bovendien niet in de bedoeling van B. en W. ligt reeds dadelijk tot aankoop van lantaarns over te gaan, doch te wachten tot Gedep. Staten besloten zullen hebben of voor deze gemeente al of niet electrisch licht te hopen is. Met betrekking tot de 2e opmerking van den heer J. Smits zegt Spr. dat B. en W. hiermede volkomen instemmen en dat ook zij een bedrag van f 1000 te laag achten voor het bovengenoemde. Niemand verder het woord verlangende wordt besloten le. de secretarie-meubelen, reg'eters en verdere inventaris tegen brandschade voor f 3000 te verzekeren. 2e. de begrooting van inkomsten en uit gaven der gemeente voor het jaar 1911 zooals ze is aangeboden vast te stellen in ontvangst en uitgaaf op f 9760.42^. c. In verband met een verzoek van den veldwachter om vergoeding voor het gebruik van een rijwiel stelt de heer Branderhorst voor, daarop afwijzend te beschikken, maar de jaarwedde van den veldwachter met ingang van 1 Januari a.s. met f 20 ts verhoogen. De heer de Graafï stelt voor de jaarwedde met f 40 te verhoogen, welk voorstel echter verworpen wordt. Het voorstel van den heer Branderhorst wordt hierop met algemeene stemmen aan genomen. e. Ingekomen is een verzoek van h t Burgerl. Armbestuur te Genderen om ee'. subsidie van f 50, wijl noodzakelijk onde>. stand moet worden verleend en geen gei i in kas is, wat blijkt uit de rekening va; dat Armbestuur over het afgeloopen en <1 begrooting voor het volgende jaar. Met algemeene stemmen wordt beslot» de gevraagde subsidie te verleenen. Niets meer te behandelen zijnde sluit de Voorzitter de vergadering. fkanheHtedingeii. lUuw|i Aanbe9(ediu$c(*ii. ADVERTENTIEN. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Gencleren. 1BOTES*. K%1*. Gerechtigd tot het voeren van het RtJksbotermerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.45 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. Koninkl. Goedgekeurd. Reserves Ruim f 50.000, 1/5 3 TÜ«la;eestIot f Klassikaal f 1,'iO. 1/1© 3 Tijdgeest lot f 3, Klassikaal f 0.60. HO 3 o/o TiJdtfeestlot f 1,5© Klassikaal f* 0,30 3 TUdgeestpolis f 11.— Betaalbaar met f I,per maand. De Polissen geven 3 loterijen precies dezelfde kansen als 1/20 Staatslot. H«w»h zijn veel voordeeliger. Verkrijgbaar te Rotterdam aan het Hu» kantoor Wijnstraat 16. Te Heusden, bij W. v. HELDEN, Breeetr- Te Veen, bij Tj. JONKER. Te Gilsen, bij J. v. HER WIJNEN. Toezending naar buitea na ontva bedrag plus f 0,15 voor porto- en zegelkostea. a. Voorloopige vaststelling gemeentere kening 1909. De heer G. Vos, namens de in de vorige vergadering benoemde Com missie verslag uitbrengende, zegt dat het onderzoek der rekening aan de Commissie geen aanleiding tot op- of aanmerkingei heeft gegeven en dus kan vastgesteld worden met een ontvangst van f 11924.12^ en eer. uitgaaf van f 11608.10. Dienovereenkomstig wordt besloten. b. Vaststelling gemeentebegrooting van inkomsten en uitgaven voor 1911. d. De Voorzitter doet mededeeling van een van den Burgemeester van Heusden ingekomen schrijven, waarin wordt voorge steld om de aanstelling van een veearta voor den veekring Heusden te vernieuwen, aangezien door Gedep. Staten nog geene herziening van de provinciale districten heeft plaats gehad Dit voorstel in rond\ r g gebracht zijnde wordt met algemeen stemmen aangenomen. 28 Nov. Prov. bestuur van Zaid-Holland, het 1 der werken, behoorende tot de buitenhaven te ieh;'.-- ningen, gedurende 1911. Raming 7900. 28 Nov. Prov. bestuur van Utrecht, net uitvoeren r. baggerwerk in het gekanaliseerde gedeelte van d- lsndschen IJssel. Raming 5830. 30 Nov. Min. van Waterstaat, het onde-Ho werken voor scheepvaart, afwatering en gemer langs de Bergsche Maas en het riviervak 'tong. Drimmelen van den A mer, gedurende de jaren 9 en 1913, in 7 perc. Raming resp. 790, 9 a 6460, 271, 11.160 en 1890 30 Nov. Prov. bestuur van Groningen, het ouderh van de bodemdiepten in de haVea te Delfzijl, geduretde het jaar 1911. R iming f 85.' 00. 80 Nov. Prov. bestnnr van Zeeland, het onderhond van het kanaal door Zuid Bereland, gedurende de j-.ren 1911, 1912 en 1913. Raming ƒ22.500 ptr jaar. 1 Dec. Prov. bestuur van Noordholland, de voorziening der boorden van het Noordhollandsch kanaal. Raming resp, ƒ10.800, ƒ7300 en ƒ18.100. 3 Dec. De directenr der reg. en dom. in de-toc-i&Mt St. Joris te .Middelburg, lo. het leggen.van een zeedijk ter lengte van 4108 M. ter bedijking van een gedeelte, der buitengronden aan de Ncordzy le van den Spoorwegl.-iru door de Ooaterschelde en langs den Caters: older, onder de gemeenten Rillaild-Buth en Woeusdreeht beneve.n het bouwen van eene Uiiwateringsluia en verdere w -rk- it. 2o. het verharden van wegen in den Caterapoldvr gemeente Woensdrecht, ter gezunenlijke len-rte van 885 23 Nov. Min. van Waterstaat, het onderhonden der rijksrivierwerken van de Noordgenl, de Botlek, het Hartelsche Gat en de Brielsche Nieuwe Maas. en v*n de werken van het kanaal door het benedenheind van Rozenburg, van 1 Jan. 1911 tot en met 31 Deo. é'J Raming 12.500 per jaar. Minste iDschr. T. A. Swets Bz., Ilardinxveld voor f 13,200 per j iar. 11 „Dg Titeest"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1