el Land van Heusden en Allena, de Langstraat en de Bommelerwaard, INKWARTIERING! Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. 1910. FEUILLETON. W eldadigheid. Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 0.75, franco per post zonder prijs verhooging. Afzonderlijke nummers 5 cent. No. 3001. Woensdag 30 November. Advertentiën van 16 regels 50 ct. Elke regel meer 7l/t ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdag middag 12 uur ingewacht. Wat zou er terecht komen van de liefdadigheid (naar, boven en be neden vermogen!) indien we er van gingen aftrekken de dankbaarheid der bedeelden en vooral de publieke erken ning, het uiterlijk vertoon, of hetloon" voor den weldadigheidszin, in den vorm van actief of passief vermaak? We zullen maar niet naar een antwoord zoekendoch liever blij zijn, dat er weldadigheidsfeesten worden gehouden, ten genoege van de jongedames en de jongelui uit de wereld waar men zich amuseeren moet om zich niet te ver velen en ten bate van den mede mensch, die daar ergens in eeu onfrissche achter buurt den tijd passeert met honger en koulijden. Laten we blij zijn, dat er groote en kleine kranten zijn om den lof te verkondigen van ieder, die van zijn overvloed een portie afstaat voor den armen „broeder." Die arme broeder vaart er in elk geval wel bij Niet, dat er geen waarachtige, uit het hart opwellende liefdadigheid be staat! Philantropie die noch om beloo ning noch om erkenning vraagt! Niet dat het „doe wel en zie niet om" en het „laat de rechterhand niet weten wat de linkerhand doet" geen toepas sing zou vinden. Maar zeker is het toch wel, dat als men groote sommen bijeen moet brengen voor „liefdadige doeleinden", men dan de menschen wat „geven" moet voor hun centen, op z'n minst de gelegenheid om aan Jan, Piet en Klaas te toonen hoe men ook zijn oogenblik van braafheid en mild heid heeft gehad, al is het dan ook maar ten koste van een dubbeltje! Hulde aan de slimme philantropen, die uit de menschehjke zwakheden munt weten te slaan voor hen, die armoe en ellende lijden, al is het dan ook maar dat ze een prullig bloemetje in 't knoopsgat of op den boezem steken van hem of haar, die zijn simpele dub beltje offeren wil op „het altaar der weldadigheid en menschlievendheid". Zoo krijgt men dan toch de noodige dubbeltjes maar bij elkaarHet is ge bleken en het zal, hopen wij nog duide lijker blijken. Want het bestuur van de Nederlandsche Centrale Yereeniging tot bestrijding der tuberculose zal zich, evenals in 1910, ook in 1911 weer belasten met de organisatie van den verkoop eener weldadigheidsbloem, ten W. IS EI 91 BUIIG. 15) Brennenberg groette Klara nog eens, drukte den majoor, die sprakeloos van den een naar den ander zag, de hand, en verliet het vertrek. Nauwelijks had hij de deur achter zich gesloten, of het jongemeisje zonk met een zachten kreet van smart ineen, het teedere lichaam beefde en zij strekte de beide handen uit naar haar vader, wiens gelaat van sombere verslagenheid getuigde. Met angstig smeekende stem riep zij uit „Ach, kwel mij niet langer, lieve vader, heden niet meer 1" Onwillekeurig bewogen door haar diepe smart, hield hij de verwijten, waarmede hij zijn dochter reeds wilde overstelpen, terug. Hij haastte zich haar op te richten, maar voor zich heen bromde hij „Domme meid 1 Dwaze grillen I Hij ging naar beneden en zond juffrouw Specht naar de kamer van de freule. Ook de huishoudster zag er zeer terneer geslagen uit. Zij had het wel aan mijnheer Von Brennenberg kunnen bemerken, dat hij geenszins als verloofde het huis verliet. XIV. Toen de arme Klara alleen was sloeg zij de handen voor het gelaat, als wilde zij den storm niet zien, die plotseling over haar was losgebroken. De kalmte, die zij in het gesprek met Von Brennenberg had bate van de tuberculosebestrijding in Nederland. De proef, in 1910 genomen, is boven verwachting goed geslaagd. De netto opbrengst heeft toen meer dan f 47,000 bedragen. Thans zal de regeling voor 1911 op veel grooter schaal worden getroffen. Het bestuur der Centrale Vereeniging zal er nu naar streven, den verkoop zoo algemeen mogelij x door het geheele laud te doen plaats hebben. Hiertoe zal worden gebruik gemaakt van de tusschenkomst der besturen van alle bij de Centrale Vereeniging aange sloten plaatselijke vereenigingen tot be strijding der tuberculose en daarmee ge lijkgestelde afdeelingen van het Groene en Witte Kruis. Op plaatsen waar zulke vereenigingen niet bestaan, of waar de bestaande aangesloten plaatselijke tuber- culose-vereenigingen de bloem in 1911 niet wenschen te verkoopen, maar ook alleen op zulke plaatsen, zullen andere vereenigingen en coraité's die zich tijdig voor den verkoop aanmelden, hiertoe kunuen worden toegelaten; in geen enkele gemeente zal de bloem echter voor meer dan één vereeniging of comité verkrijgbaar worden gesteld. Wanneer uit een gemeente zich meer dan één comité mocht aanmelden, zal het dage lijksch bestuur der Centrale Vereeniging beslissen, aan welk comité de bloemen zullen worden verschaft. Alle comité'» moeten zich verbinden, het bloempje niet in het openbaar vóór de officieel vast te stelleu dagen te verkoopen, en verder 18 pCt. van de netto opbrengst te storten in een fonds, dat door het dagelijksch bestuur der Centrale Ver eeniging zal worden beheerd. Van deze 18 pCt. zal 6/s gedeelte onder de bij de Centrale Vereeniging aangesloten sanatoria en hospitia worden verdeeld, terwijl Vg gedeelte aan de kas van de Centrale Vereeniging zelve ten goede zal komen. Over de overige 82 pet. houden de plaatselijke vereenigingen en comité's het volle beschikkingsrecht, mits het geld uitsluitend worde aange wend in het belang van de tuberculose bestrijding in welken vorm ook. De bloem zal in 1911 niet op één dag, zooals in 1910, worden verkocht maar op drie op elkaar volgende dagen, nl. Zaterdag 29 April, Zondag 30 April en Maandag 1 Mei. Elke plaats is vrij om één of twee dezer dagen of alle drie voor den verkoop te bestemmen. De vei koopprijs in het openbaar is weer aan den dag gelegd, had haar geheel ver laten de vreemdste gedachten doorkruisten haar brein. Zoo juist had iemand haar een huwelijks- voorstel gedaaneen man had haar gezegd, dat hij haar liefhad Voor 't eerst in haar jeugdig leven waren zulke woorden haar toegevoegd! Hoe heerlijk had zij zich altijd zulk een oogenblik voorgesteld, met een kloppend hart zich voorgespiegeld hoeveel geluk in het aanhooren van dergelijke woorden moest liggen. „Ik heb je lief, Klara!" welk een genot, den klank dezer woorden op te vangen En nu? Zij had deze gewichtige woorden gehoord. Maar waar was het geluk, dat die klank te voorschijn had moeten tooveren? In plaats daarvan hebben die woorden slechts innerlijke verontwaardiging en afkeer opge wekt, haar lippen gebracht tot een ruwe weigering, tot harde woorden. En waarom? Was het dan niet een onuitsprekelijk geluk, dat haar, arm meisje, werd geboden? Had zij niet dankbaar de hand moeten grijpen, die haar zoo eerlijk werd toege stoken Neen, duizendmaal neen! het was onmogelijk! Ja, als „een ander" deze woorden had uitgesproken, als „een ander" zoo voor haar had gestaan O, met welk een glans zouden haar oogen geschitterd hebben, wat zoete lach zou over haar gelaat gevlogen zijn, en hoe spoedig zou haar hartje gerust hebben „voor altijd geborgen." „Een ander Zij ontwaakte uit haar droom en liet de handen machteloos nederzinken. „Een ander!" Hoe belachelijk! 10 cent per bloempje. Mogen er veel bloempjes gedragen wordenWe zullen elkaar dan met wederzijdsche zelfvoldoening kunnen aankijken, altemaalgewaarmerkte barm hartige broeders onder elkaar. En de arme teringlijders zullen er wel bij varen. Buitenband. Zaterdag werd uit La Coruna, de Spaansche zeehaven, gemeld, dat in de gemeente Noya ongeveer drieduizend boeren steenen geworpen hebben in de bureaux en in de woning van den pachter der belastingen. Gendarmen, die de boeren uiteen wilden drijven, werden met een regen van steenen begroet. Zij moesten van hun vuurwapenen gebruik maken. Zes boeren, een korporaal en twee gendarmen zijn gewond; ver schillende andere personen liepen lichte kwetsuren op. De orde is hersteld. De brandweer uit Hamburg heeft de brandende gasbron bij Neuengamme weer gebluscht en dadelijk daarop is men begonnen het gas uit het boorgat door buizen af te leiden. Er zal een verwulf van beton over het boorgat gemetseld worden. Zoolang het werk nog niet klaar is, zal het gas tijdelijk weer aangestoken worden, opdat het den omtrek niet verpest. Met het oog op den steun, dien Al- baneesche vluchtelingen steeds in Mon tenegro vinden, wordt uit Saloniki aan de Vossische Zeitung geseind, worden de toestanden aan de Turksch-Monte- negrijnsche grens steeds moeielijker. Bij Rapisjta zijn een koporaal en drie man doodgeschoten en bij Nitisjich vielen waterhalers in een hinderlaag, hetgeen aan twee hunner het leven kostte. Alle protesten bij de Montene- grijnsche regeering zijn tot dusver zonder resultaat gebleken. Van de Engelsche kiesrechtvrouwen, die Donderdag tot geldboeten zijn ver oordeeld, hebben er ongeveer vijftig verkozen de maand of halve maand gevangenisstraf, op niet-betaling gesteld, te ondergaan. In Juni j.l. hebben we meegedeeld, dat te Leer, in Oostfriesland, in een kelder van den heer Hortmeijer een z.g. petroleumbron was ontdekt, althans, dat er dagelijks een zekere hoeveelheid goede petroleum kon worden opge vangen. Thans heeft zich het verschijnsel op nieuw voorgedaan; nadat enkele weken Zij haalde de schouders op; een bittere lach speelde om den fijn gevormden mond. „Een ander" die haar reeds lang ver geten had I In welk een dwazen droom had zij daar haar gedachten doen verdwalen! Nog altijd brandde het licht en wierp zijn droevig schijnsel op de witte oamelia's, die prachtige bloemen, welke zich, als 't ware met parvenu-achtige aanmatiging boven de donkere viooltjes verhieven, die ze om ringden. Een heerlijke bouquet, zooals slechts zulk een met briljanten versierde hand kou over reiken! Zulk een in kant gehulde ruiker behoorde in de hand eener schoone, gevierde vrouw, in hooge statie-salons, bij het schit terend feestlicht, dat weerspiegeld wordt in flonkerende edelgesteenten en gelukkig lachende oogen 1 Zulke bloemen moesten het korststondige leven eindigen in een met welriekende geuren gevulde atmosfeer, onder den klank van lustige muziek of vrooiijke gesprekken, of in het weelderig boudoir eener schoone vrouw. Onwillekeurig hield het jongemeisje den ruiker omhoog; haar oogen blikten als droomend in de verte toen wierp zij den bloemenschat van zich af en begon haastig iets te zoeken in een klein kistje, dat op haar werktafeltje stond. Linten, paarlen en brieven vlogen er door elkander uit, eindelijk hield zij een klein verwelkt takje in de hand. Het was eikenloof Zij zette zich aan de tafel neder, zonder er op te letten, dat de camelia's midden in de kamer op den vloer lagen, en tuurde naar de verdroogde bladeren. „En al bood men mij er de schoonste rozen voor", fluisterde zij, „ik gaf ze toch niet wegIk wil de herinnering aan hem behouden, en dit kan alleen, als ik mijzelf weinig of geen vloeibare (en brandbare) stof kon worden opgevangen, is de toe voer thans van dien aard, dat een nader onderzoek zal worden ingesteld, of een petrohumbron gevonden worden kan. In een riool nabij het station St. Lazare te Parijs is gisteren het geheel naakte lijk van een man gevonden. Het verkeerde nog niet in staat van ont binding. Langs den kant vonden de rioolwerkers eenige kleeren en eenig geld, benevens papieren, waarait bleek, dat men te doen had met een 43jarig grondwerker uit Soisy sous Montmo- renev, die tot 7 November j.l. te Pontoise heeft gewerkt. Hoe het lijk daar gekomen is blijft nog een raadsel. Bij het rechter oog vond men een kleine ontvelling en in de zijde een tamelijk breede, maar niet diepe wond, waarschijnlijk door stooten veroorzaakt. De vergunning om vee uit Frankrijk in te voeren, heeft te Muihuizen, in den Elzas, reeds ten gevolge gehad, dat een aantal slagers den prijs van alle soorten van vleesch met 8 tot 10 pf. het pond hebben afgeslagen. De regeering van Saksen-Weimarheeft vertegenwoordigers van de steden bijeen geroepen, om overleg te houden over maatregelen tot bestrijding van het gebrek aan vleesch. Te New York is uit Alaska bericht ontvangen, dat de Beringgletscher ge barsten is. Het onder den gletscher ge legen meer stort zich over het dal van de Bering, waarin veel mijnen zijn. De Bering zelf is 3. meter gestegen. Talrijke hutten van mijnwerkers zijn vernield. Het geheele dal is met water en reus achtige ijsblokken bedekt. Of en hoeveel persoonlijke ongelukken te betreuren zijn, weet men niet. Er zijn reddings expedities uitgezonden. De Russische Doema heeft een voor stel van de socialisten en de cadetten om een wetsontwerp betreffende de af schaffing van de doodstraf op de agenda van de eerstvolgende vergadering te plaatsen met de stemmen van links tegen die van rechts verworpen. Lloyd's Weekly News behelst een stuk, dat Grippen den avond voor zijn terechtstelling heet geschreven te heb ben. Daarin bekent hij niet alleen geen schuld, maar tracht zijn onschuld te bewijzen door uitvoerig de verklaringen, die de deskundigen bij het proces heb ben afgelegd, na te gaan en te beweren, dat de overblijfselen bij hem in den kelder gevonden niet die van zijn vrouw zijn. behoud! Liever alleen, liever ploeteren voor het dagelijksch brood, dan leven in over vloed en weelde, als vrouw van iemand dien ik niet liefheb en nooit kan leeren liefhebben. Moge hij het mij vergeven, dat ik hem op zoo barsche wijze afwees, maar mijn gansche ziel kwam in opstand tegen zijn verlangen. Moge ook mijn vader mij vergeven, dat ik zijn wensch niet vervul en hem in zijn illuzies teleurstel maar ik kÈtn niet. Ik zal mij .wel alleen door het leven helpen. Met Januari ga ik naar Bres lau, naar de Kweekschool voor Onderwijze ressen Ach, er zou nog een lange tijd verloopen eer Januari kwam, een tijd om te weenen en al den moed te verliezen. Op haars vaders op knorrigen toon ge dane vraag om haar dwaas gedrag te recht vaardigen, gaf zij hetzelfde antwoord als aan den aanzoeker zelf: „Ik heb hem niet lief." Dit antwoord had een heele stroom van ver wij tingen en vermaningen ten gevolge. Zij hoorde ze zwijgend, met gebogen hoofd aan. Toen zocht zij kalm haar kamer op. Bijna dagelijks kwam Brennenberg op bezoek. Hij was altijd zeer beleefd tegen haar, hoewei zij ternauwernood zijn vragen beantwoordde en zich zoo spoedig mogelijk weder in haar eenzaamheid terugtrok. Toen hij eens ook daar zelfs tot haar doordrong, onder voorwendsel haar een zeldzame vrucht te brengen, zocht zij een toevlucht in haar daarachter gelegen slaap kamertje, waarvan zij de deur achter zich sloot. Het is te begrijpen, dat haar vader, na zulk een al te duidelijke aan wijziging van de onveranderde gezindheid zijner dochter, in het tegenovergestelde van een opge- Vrijdagavond is er een spoorwegon geluk gebeurd bij Ormskirk, niet ver van Liverpool. Een seinwachter, die 7,30 uur dienst achter den rug had, vergat, naar hij bekend heeft, dat hij een locomotief op de hoofdlijn had laten gaan en zette het sein veilig voor een sneltrein. Deze reed op de locomo tief in. De locomotief van den sneltrein viel om en de voorste wagens werden zwaar beschadigd Gelukkig waren bijna alle reizigers achter in den trein en slechts enkelen werden er gewond. Ook de machinist en stoker kwamen er met niet ernstige verwondingen af. Tot over maat van ramp reed een oogenblik later een electrische trein op den ver ongelukten trein in, met weinig vaart wel, maar een reiziger werd er toch door gedood. Zaterdag heeft in een fabriek van papieren doozen te Newark, in den staat New Jersey, een noodlottige brand gewoed, waarbij een groot aantal vrou wen en meisjes, welke op een boven verdieping werkten, om het leven zijn gekomen. Uit andere berichten blijkt, dat bijna alle vrouwen, die bij de ramp hun leven hebben verloren, gewerkt hadden op de vierde verdieping, waar de brandweer ongeveer 20 verkoolde lijken van vrou wen en meisje vond, die blijkbaar zijn omgekomen toen zij opeengedrongen stonden bij het venster, dat toegang gaf tot de brandladder. Deze was echter na korten tijd niet meer te bereiken, doordien de vlammen uit de lager ge legen vensters omhoog sloegen. Iu het geheel moeten 35 40 vrouwen bij den brand zijn omgekomen. De brand ont stond op de derde verdieping tenge volge van eene ontploffing van gasoline en breidde zich zoo snel uit, dat het weldra onmogelijk was de werksters op de bovenste verdieping te bereiken. Toen de ongelukkigen uit de vensters begonnen te springen, kwam de brand weer met springzeilen te hulp, maar er heerschte zulk een geweldige paniek dat slechts eèn derde deel der meisjes die den sprong waagden, kon worden opgevangen, met het gevolg dat velen zwaar gewond en gedood werden. Aan verscheiden aardbevingswach- ten -- o.a. te Laibach, Straatsburg en Jugenheim zijn Zaterdagmorgen seismische storingen geconstateerd, die van vrij groote sterkte moeten zijn ge weest, en van welke de haard op aan zienlijken afstand moet verwijderd zijn geweest. Verder schijnt de beving van ongewoon langen duur te zijn geweest. Te Straatsburg stelde men den afstand op 17,000 K.M., te Laibach op 14,000 K.M. ruimd humeur verkeerde, en zelfs juffrouw Specht waagde het om het jongemeisje allerlei ver w ij tingen voor de voeten te werpen Opzekeren dag ontving Klara een brief van haar oom. Hij schreef haar, dat zij in ieder geval met Kerstmis op Klein-Herms- dorf moe3t komen. Hij zou dan met haar over den stap, waartoe zij wilde overgaan, uitvoerig spreken. Zij zou zeker op zijn hulp kunnen rekenen. Zij zuchtte en zag naar buiten op de morsige straat en op de natte muren der tegenoverliggende huizen. Zij wilde niet naar Hermsdorf. Altijd doemden zich zwarig heden voor haar op. Waarom schreef oom ook niet een dui delijk, bepaald omschreven antwoord? Zij zag het welzij moest alleen haar zaak in orde brengen, als zij haar doel wilde bereiken. Onder den brief van haar oom stond nog net volgende postscriptum „Heb je ook een zekeren mijnheer Von Brennenberg leeren kennen, die bij jelui in de buurt een landgoed gekocht heeft Als je hem toevallig mocht ontmoeten, breng hem dan mijn hartelijke groeten over. Hij is een goed vriend van mij en een uitstekend landhuishoudkundige geworden. Ik heb altijd gedacht een schoonzoon in hem te krijgen en nu gaat mijn Hedwig er met dien langen luitenant van doorMaar hoe zou je 't vinden als hij eens mijn aange- trouwden neef werd? Neem mijn vraag niet kwalijk, nichtje, maar het idee is nog zoo kwaad niet. Dus, als je hem ziet, wil je hem zeker wel uit mijn naam groeten." Haar hand beefde en een bittere lach zweefde om haar lippen. BOOR Wordt vervolgd).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 1