Zondagochtend heeft een voddenraper te Parijs op straat een pak gevonden met het lijk van een 4-jarig knaapje, zoontje eener vrouw van verdachte zeden De moeder, die haar kind gewoon lijk aan zijn lot overliet, had den ge- heelen nacht er naar gezocht, totdat de politie haar van de vreeselijke vondst op de hoogte stelde. Het knaapje schijnt gewurgd te zijn. Vau den moord wordt verdacht een vroegere minnaar der vrouw, die zich op haar heeft willen wreken. PlaHlNelifk ^leuw», Heusden, 30 Nov. Een petroleumbron ontdektUit de pomp bij de wed. Engelen wordt petroleum op gepompt die goed brandbaar is. Hoe komt zoo'n bron in Heusden? Hebben we dan Amerika en O.-Indië voor zijn petroleum niet meer noodig? Iemand, die het altijd beter wil weten, zei dat de bron wel spoedig niet meer zal vloeien, zoodra al de petroleum is uitge- pompt, die er vermoedelijk van uit een bergplaats van petroleum in de buurt, naar toe is gevloeid. De tijd zal leeren wie gelijk heeft. Werkendam. Eergisterenavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Na opening met gebed werden de notulen ge lezen en onveranderd goedgekeurd, waarna de heer M. J. Meijer, met gedekt hoofd de vereischte verklaring en belofte aflegde. De Voorzitter heette den heer Meijer welkom en hoopte dat hij aan de verwachting der kiezers zou beantwoorden en tot heil dezer gemeente zou werkzaam zijn. De heer Meijer dankte den Voorz. voor het gesprokene en hoopte zooveel in zijn vermogen is tot den bloei der gemeente mede te werken. Vervolgens deelde de Voorz. mede, dat de heer Van Oord wegens ongesteldheid, verhinderd was de zitting bij te wonen. Medegedeeld werd dat de heer L. J. van Santen zijn benoeming tot lid van de com missie tot wering van 't schoolverzuim heeft aangenomen, waarna afwijzend werd be schikt op een verzoek van bewoners van huizen van den heer Albers tot plaatsing van een lantaarn bij die huizen. De door B. en W. voorgestelde begrooting werd in ontvangst en uitgaaf voorloopig vastgesteld op f 85026,25, nadat tot de navolgende wijzigingen was besloten, lo. de toelage van de nachtwacht te ver- hoogen met f 10, 2o. de gratificatie der rijksveldwachters te brengen van f 30,op f 40,en de veldwachter er eene te geven van f 10, 3o. de uitgaven voor de waterleiding te verminderen met f 50, Tot lid van 't Burgerlijk Armbestuur werd vervolgens herbenoemd met alg. st. de heer A van Loon, waarna besloten werd de borgtocht van den ontvanger te ver- hoogen van f 1600,op f 2800,de over waarde te bepalen op 35 pCt. en aanvulling te eischen bij daling daarvan tot 25 pCt. Van de geldleening werden uitgeloot de aandeelen 77 en 65, elk groot f 500, Over het verminderen van de huishuur van mej. Rensen van f 50,op f 25, Btaakten de stemmen. Na nog eenige vragen beantwoord te hebben van ondergeschikt belang, sloot de voorz. de vergadering. Aalburg. Zaterdag vermaakten 3 kinderen van D. v. W. zieh op het ijs op de Ebbe. Plotseling zakte een van hen er door, juist ter hoogte van een vrij diepen sloot. Een zesjarig zusje wilde haar redden, maar ging ook door 't ijs. Gelukkig hoorde M. van Esch, die aan den anderen kant van den dijk werkzaam was het hulpgeschrei en mocht er in slagen de beide kinderen nog bijtijds van een wissen dood te redden. Aalst- Hoe gevaarlijk het is over ijs van een paar nachten te loopen, onder vonden A. v. d. Mooren en B. v. d. Pol alhier, die Zondag over den bevroren ,,Put" liepen. Juist in 't midden zakten ze er door en beiden zouden stellig verdronken zijn, indien de werkman C. Biesheuvel hun niet ter hulp gesneld was. Almkerk. Donderdagavond 24 Nov. gaf de fanfare „Nooit Gedacht" alhier hare eerste winteruitvoeringin het hotel Hijkoop. Over 't geheel genomen werd goed, doch on zes inziens wel een beetje te sterk gespeeld. Fanfaremuziek klinkt in zoo'n beperkte ruimte toch reeds zoo scherp. De leiding berust overigens bij den heer Lentz in goede handen en we constateeren met genoegen merkbaren vooruitgang. Wat ter afwisseling werd aangeboden was vermakelijk, vooral hetgeen de heer Schouten voordroeg was zoo echt in karakterweergave, dat zelfs geen karakter-komiek het hem verbeteren zal. Een en ander doet ons een spoedig weerzien hopen. Capelle. Naar we vernemen bestaan er in deze gemeente plannen om voor de gemeenten Capelle, Vrij hoeven-Cappel en Sprang een fokvereeniging op te richten. Waarlijk, er wordt hier zeer veel gedaan in 't belang van den landbouw. Hoewel het de vorige week nog maar enkele nachten gevroren had, waagden zich toch sommigen reeds op het ijs. Dit had ten gevolge, dat ze allen kennis maakten met het natte element. Zelfs was er een jongen zoo ver doorgezakt, dat hij, ware niet spoedig hulp bij de hand geweest, zeer zeker verdronken zou zijn. Men zij toch voorzichtig. Tengevolge van den hoogen water stand staat bij vloed nog steeds een gedeelte van het Capelsche veerpad nabij de stoom- pont onder water. Dat dit ernstige strem ming in het verkeer teweegbrengt, is te begrijpen. Eet heil. Door de stemgerechtigde ingelanden van het waterschap „De polder van Eethen" werd j.l. Vrijdag in eene open bare vergadering besloten tot het bouwen van een stoomgemaal op de plaats waar thans de zoogen. Peperbus staat, teneinde bovengenoemden polder droog te houden. Geert ruiden berg;- Door den Raad dezer gemeente is besloten de jaar wedde van den agent van politie met f 60. te verhoogen en alzoo te brengen op f 600. aan J. Vermeeren, stadsreiniger, met in gang van 1 Jan. a.s. als zoodanig eervol ontslag verleent op een pensioen van f130, 's jaars. en werden de heeren A. de Kroon en S. G. Berendse herbenoemd als leden van het college van Regenten der Sted. Godshuizen. Genderen. Door onbekende oor zaak geraakte Vrijdag j.l. de hooischelf van den landbouwer j. van Gorkum in brand. Gelukkig zag men dit echter bijtijds, zoo dat dit ongeval buitengewoon goed afliep, anders zou het bij die enkele hooischelf niet gebleven zijn. Kierpt. Op de Zaterdag te Amraer- zoden gehouden wedstrijd in het voordragen, comische scènes en "humoristische voor drachten, verwierf onze dorpsgenoot W. Kuijs, den 4en prijs. Meeuwen. Zaterdagavond werd hier in het café van den heer D. Smits, door onze fanfare een winterconcert gegeven. De zaal was eivol, zoo uit onze gemeente als uitde omgeving hierheen gekomen, die allen verwachten iets goeds te hooren. Deze verwachting werd niet teleurgesteld. Zoowel de muzieknummers als de voor drachten, die ter afwisseling werden aan geboden, vielen zeer in den smaak en brachten de bezoekers in eene feestelijke stemming en dankbaar- en voldaan keerden ze huis waarts. Gaarne vereenigen we ons met den wensch bij het scheiden uitgesproken Toe „Kunst en Vriendschap" breng ons meer in zoo'n feestelijke stemming. Geef ons meer van die genoeglijke avonden 1" lederhemert. Met ingang van 1 Jan. 1911 is hij Kon. Besluit van 25 Nov. j.l. benoemd tot burgemeester dezer gemeente E. J. baron Lewe van Aduard te Velp. De bietencampagne welke nu onge veer 7 weken geduurd heeft, is thans af- geloopen. In 35 schepen werden niet minder dan 2624736 kilo's naar de verschillende fabrieken verzonden. Met bekwamen spoed werd door het weegpersoneel gewerkt en over 't algemeen kunnen de agenten en bietenbouwers tevreden zijn. De opbrengst was echter beneden het middelmatige. Volgens de laatstgehouden negende algemeene volkstelling bestaat de bevolking dezer gemeente uit 515 mannen en 442 vrouwen, totaal 957 inwoners. Raamscloiiksveei*. De heerM. de Bruijn, herbenoemd lid van de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier, heeft zijne benoeming niet aangenomen. De heer Bechthold, klerk bij de posterijen is met ingang van 29 November naar Tilburg verplaatst. Te oordeelen naar het groot aantal transporten van landloopers die de mare chaussees hier dagelijks hebben, moet men veronderstellen dat de verdiensten over het algemeen zeer slecht zijn. Transporten van 5 a 6 personen zijn geen zeldzaamhedengisterenmorgen echter zag men de marechaussee met 11 heeren naar Breda vertrekken. Sprang;. Volgens opgave van het Centraal-Bureau voor de statistiek bedroeg het aantal inwoners onzer gemeente op 1 Januari 1.1. 1765, waarvan 952 mannen en 813 vrouwelijke personen. Ween. Door een inwoner alhier werd bij den ambtenaar van den Burg. Stand aangifte gedaan van zijn veertiende kind, zijnde ^en meisje, waaraan de naam werd gegeven van „Juliana". Waspik. Zondag j.l. had in de zaal van den heer L. Schroot alhier, eene uit voering plaats, gegeven door de aldaar ge vestigde tooneelvereeniging. Deze uitvoering mag in alle deelen wel geslaagd heeten. Vooral het drama: „Een plichtvergeten Vader" viel zeer in den smaak van het publiek. De zaal was goed bezet en na afloop, ging eik zeer voldaan huiswaarts. Het aandeel dezer gemeente in de de Nationale Militie voor de lichting 1911, bedraagt 11, waarvan 8 voor volledige, en 3 voor korte oefeningen moeten worden ingelijfd. Het aantal lotelingen bedroeg 34. Well. Bij de Maandag j.l. gehouden verpachting van het vischwater in de Maas toebehoorende aan de Ned. Herv. Kerk was de hoogste inschrijver Adr. Oomen alhier voor f 1560 per jaar. De vorige pachtsom bedroeg nog geen f 300. In den laatsten tijd werd in dit vischwater veel zalm gevangen. W^elseiild- In den aardappelhandel is weer eenig leven gekomen. De prijzen zijn evenwel dalende. In het laatst der vorige week werd alhier een schip geladen met bestemming naar Den Haag. Men besteedde voor eigenheimers f 3, en voor blauwen f 2,per H.L. W lik. Door H. M. de Koningin is aan M. Treffers alhier een gratificatie ver leend van f 30. Verslag van de Raadsvergadering der gemeente Sprang, gehouden den 25 Nov. 1910. Tegenwoordig alle leden, uitgezonderd de heer J. Rijken. De Voorzitter, burgemeester Meijer, opent de vergadering. Na lezing en goedkeuring, komt aan de orde: 1. Medeeling ingekomen stukken: De Voorzitter zegt, dat Gedep. Staten goedkeuring hebben verleend aan het besluit tot onderhandsche verhuring der kamer onder het raadhuis en ook aan suppl. kohier van den hoofdelijken omslag. Aangenomen voor kennisgeving. Voorts deelt de Voorzitter mee, dat na verzending der oproepingsbiljetten nog is ingekomen een adres van den veldwachter om een toelage uit de gemeentekas voor onderhoud van zijn rijwiel. Besloten wordt dit adres aan te houden. 2. Eervol ontslag aan den onderwijzer W. van Suijlekom. De Voorzitter deelt mee, dat B. en Wt deze ontslagaanvraag nader hebben over wogen en thans meegaan met het voorstel- De Jong om eervol ontslag te verleenen met ingang van 1 Februari 1911. In de vorige vergadering hebben de stemmen over dit voorstel gestaakt. Thans wordt met algemeene stemmen het voorstel-De Jong aangenomen. 3. Benoeming van een lid van het alg. armbestuur, wegens periodieke aftreding op 1 Jan a.s. van den heer M. Vos. Met algemeene stemmen wordt de heer Vos herbenoemd, één stem was blanco. De benoemde wordt door den Voorzitter ge feliciteerd en verklaart, op een desbetref fende vraag van den Voorzitter, de benoe ming aan te nemen. H erna wordt de vergadering gesloten. Verslag van de gemeenteraadsvergadering van Sleeuwijk, gehouden Zaterdag 26 No vember 1910. Alle leden waren tegenwoordig. Te tien uur opent de Voorzitter de ver gadering met gebed, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering leest. Na de lezing daarvan bespreekt de heer Slagmolen de onjuiste voorstelling van den verslaggever van de Nieuwe Gorinchemsche Courant, ten aanzien van zijn in de vorige vergadering gedaan voorstel om op de be grooting voor 1911 een post uit te trekken voor belooningen en eereblijken am de schooljeugd. De notulen worden daarna onveranderd goedgekeurd. Aan de orde is: 1. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende uitnoodiging om het besluit van 13 October j.l. betreffende de benoeming van een hoofd der school in te trekken en tot eene nieuwe benoeming, aangezien die be noeming niet conform de wet was geschied. Met algemeene stemmen wordt hiertoe besloten en wordt de heer C. Godtschalk te Dussen benoemd met 5 stemmen. De heer L. Verdcorn verkreeg 1 stem, terwijl 1 blanco-stem werd uitgebracht. De be- Doemde zal 1 Januari a.s. in functie treden. 2. Een besluit van Ged. Staten tot vast stelling der gemeenterekening over 1909. 3. Een schrijven van Ged. Staten, hou dende bericht van ontvangst van een afschrift der op 13 October j.l. vastgestelde politie verordening. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 4. Een schrijven van de commissie tot overbrugging van het Keizersveer om eene bijdrage in hare kosten 1 cent per inwoner. Wordt besloten deze bijdrage te verleenen. 5. Missiven van Ged. Staten, houdende niet ontvankelij k verklaring van de ingestelde beroepen door G. F. van 't Sant en E. de Hoog, inzake hunne aanslagen in den hoof delijken omslag dezer gemeente. 6. Wordt tot lid van het burgerlijk arm bestuur van Sleeuwijk herbenoemd de heer P. Ippel en voor DeWerken de heer K. Walraven. 7. Mededeeling dat aan G. van Oord te Werkendam bij inschrijving een perceel griendhout is verkocht voor f 433.67. Goed gekeurd. 8. Een adres van N. Koster, klerk ter secretarie, oni verhooging van jaarwedde. Met algemeene stemmen wordt hierop af wijzend beschikt. 9. Wordt besloten geene besluiten inge volge art. 114bis der gemeentewet te nemen. 10. Een adres van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, waarbij o. a. in over weging wordt gegeven om na te gaan of niet kan worden overgegaan tot verlaging van het bedrag der zekerheid van den gt- meente-ontvanger. De zekerheid blijkt niet lager gesteld te kunnen worden. De heer .Jigmond verzoekt den Voorzitter om zooveel mogelijk te willen bevorderen, om de raadsvergaderingen waarin benoe mingen moeten worden gedaan, zoodanig te beleggen, dat alle leden tegenwoordig kunnen zijn. De Voorziter zegt hiervoor steeds zooveel mogelijk zorg te dragen. De heer Van der Meijden bespreekt de wenschelijkheid om, nu de bewoners van den Sleeuwijkschen dijk door de versmalling van de rivier st eds moeilijker aan drink water kunnen komen, dat deel der gemeente aan te sluiten aan de Werkendamsche waterleiding. Daarna wijst de heer Van der Meijden op de onvolledigheid van de verordening tot heffing van schoolgeld en stelt de vol gende motie voorDe Raad, van oordeel dat het besluit tot heffing van schoolgeld binnen de gemeente DeWerken en Sleeuwijk herziening behoeft, gaat over tot de orde van den dag. Deze motie wordt met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. Hierna wordt de openbare vergadering gesloten en gaat de Raad in geheime zitting over. ftlejiKMiSand. De Prov. Staten van Zuid Hollaud hebben gisteren gekozen tot lid der Eerste Kamer (vacature Van Velzen) den heer E C. baron Sweerts de Landas Wyborgh, burgemeester van 'sGraven- hage, met 47 stemmen, tegen 22 op den heer A. Plate, oud-lid der Tweede Kamer. De versterking; vau Vlissingen. De Indépendance Beige van Maandag bevat weder een artikel van Roland de Marès over de versterking van Vlis- singen. Het slot van het artikel luidt: van welke zijde men het vraagstuk ook be ziet, het is niet mogelijk uit de ver wezenlijking van het ontwerp der ver sterking van Vlissingen een andere ge volgtrekking te maken, dan deze: Kt wordt voor Engeland onmogelijk België, ingeval dit overvallen werd, te hulp te komen; de toegang op Duitschlands rechtervleugel wordt gesloten, opdat deze zich vrijelijk over Belgisch gebied kunne uitstrekken. Nederland, dat zoo nauwlettend op het bewaren van zijne onzijdigheid toeziet, zou tot nadeel van België die onzijdigheid schenden Dat kan niet toegelaten worden en wij blij ven overtuigd, dat het voldoende i9 een beroep te doen op het verlichte geweten van onze buren en vrienden, opdat deze schending niet een beklemmende werke lijkheid worde. Onder den titel „De Schelde en de doorloopende onpartijdigheid van België, volgens de overeenkomsten van 1839 en 1907" bespreekt generaal jhr. J. G. C. den Beer Poortugael in eene brochure van ongeveer 30 hlz. de bedenkingen, welke van Belgische zijde, door den heer Roland de Marès, zijn in het midden gebracht, en telkens weer worden her haald tegen den door onze regeering, bij het kustverdedigingsontwerp, voor gestelden fortenbouw bij Vlissingen. De stelling van den heer Roland de Marès, die het voorgestelde fort als vooral tegen een doortocht van Engelsche schepen naar Antwerpen gericht beschouwt, luidt, gelijk men weet, in het kort: „Volgens internationaal recht, heeft Nederland niet het recht zich te ver zetten tegen een doortocht van scaepen, die België, dat bedreigd wordt, te hulp willen komen." Generaal Den Beer stelt daar tegenover: „Wij hebben niet alleen bet recht, maar op ons rust zelfs een plicht, waaraan wij ons niet mogen onttrekken, dat te doen, en of wij een fort bouwen bij Vlissingen of niet gaat België in het geheel niet aan." Uitvoerig licht generaal Den Beer deze raeening toe, en betoogt hij, dat vreemde mogend heden België, ingeval zijne neutraliteit geschonden wordt, te hulp kunnen komen, naar hun goeddunkt, „mits zij gebruik maken van ons territoir." In eene bespreking over deze bro chure schxijft de red. van de N. R. Ct. Het boekje lijkt ons wel geslaagd. Inderdaad is het ons ook onbegrijpelijk hoe men zich in België zoo over ons ontworpen fort bij Vlissingen kan warm maken. Zelfs indien het betoog van generaal den Beer niet opgaat, en de stelling van den heer de Marès onbe twistbaar mocht zijn, lijkt ons de be langstelling die men in België heeft, overdreven. Indien toch waar mocht zijn, dat Nederland zich in het door den heer de Marès geschetste geval niet tegen een doortocht van Engelsche schepen verzetten mocht, zou daaruit niet meer voortvloeien, dan dat het fort bij Vlissingen, als het er kwam, tot verhindering van dien doortocht niet in actie gesteld worden mocht, geenszins, dat het fort er daarom in het geheel niet mag zijn. En indien wij een doortocht een weinig waar- schijnlijken doortocht, gelijk generaal den Beer duidelij k maakt wel moeten verhinderen, dan moeten wij dat óók doen, als er géén fort bij Vlissingen is. De al- of niet aanwezigheid van een fort verandert niets aan onze interna tionale rechten of plichten. De Belgische onrust kan daarom, naar wij meenen, bij de beslissing over het fort buiten beschouwing worden gelaten. Hetgeen niet belet, dat gene raal den Beer er een goed werk aan heeft gedaan, te pogen haar te bezweren. Mocht tot het fort worden besloten hetgeen wij om de vroeger door ons aangegeven redenen niet hopen, en wij zijn door de lezing van de brochure van generaal den Beer in die meening eer versterkt dan verzwakt dan zal oen brochure van zoo bevoegde hand als van generaal den Beer er ongetwij feld toe bijdragen, dat ons besluit in het ons bevriend België niet verkeerd worde uitgelegd. „Laten wij vrienden zijn en blijven, maar met erkenning over en weer van onze rechten 1" besluit generaal den Beer zijue brochure. Ons dunkt, de brochure zal tot dit resultaat zeker medewerken. Uit Elburg meldt men aan de Zw. Ct. Meer en meer blijkt, dat 't aantal vervalschingen in de spaarbankboekjes bij de Nutsspaarbank albier do<>r den gewezen penningmeester A. J. V., zeer groot is. Zelfs werden er verscheidene boekjes gevonden, die heel niet in de journalen en grootboeken voorkomen. Nagenoeg alle posten van die ver- valschte boekjes zijn alleen door V. gete.kend, terwijl duidelijk is voorge schreven, dat ze door twee bestuurs leden geteekend moeten zijn. V. hield, door zeer vele betalingen, die te zijnen kantore geschiedden, zijn medebestuurs leden onkundig van deze inlagen of zette in de boeken een ander bedrag dan in het journaal of de grootboeken voorkwam. Dat V. zulks kon doen, moet voornamelijk gezocht worden in het overgroote vertrouwen in V., die altijd zoo welwillend en behulpzaam was, en verder in wantrouwen van de inleggers, die voor elkander en anderen niet wilden weten, dat zij spaarden, ten einde toch maar niet te hoog aan geslagen te worden in de schatting van anderen. Daarom giugen zij liever naar het kantoor van V., dan Maandagavonds naar het gemeentehuis, niet bedenkende, dat het bestuur dér bank tot geheim houding verplicht is. De hoegrootheid der vervalsching is zelfs niet bij benaaeriug op te geven. Alle avonden houdt het bestuur zitting, om de boekjes, die alle opgevraagd zijn, te controleeren en te verificeeren. Ook zal het bestuur een accountant be noemen, ten einde alles op het nauw keurigst te onderzoeken. De marechaussee te 's Heerenberg heeft Zondag gearresteerd en gevanke lijk naar Arnhem gebracht v. K., die drie jaar geleden te 's Heerenberg dood slag heeft gepleegd, door de Arnhem^che rechtbank tot 2 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, in Medenblik ver pleegd werd en aldaar is ontvlucht. De familie van den heer G. v. d. B., te Noordwijk, zoo schrijft men aan het „Leidsche Dagblad" vandaar, kreeg gis teren het bericht, dat zekere A. v. d B. (een broer van G. v. d. B.), die vijftig jaren geleden als zeventienjarig jonge ling dienst nam op een zeeschip, nog leefde en wel als kastelein van een klain hotel, waar wel matrozen komen, op een plaats aan de Oostkust van Zuid- Amerika. Iuterressant wordt deze bijzonderheid, als men weet, dat genoemde familie indertijd van den kapitein van bet vaartuig, waarop A. v. d. B. dienst genomen had, de tijding ontving, dat genoemde A. v. d. B. over boord was geslagen en verdronken. Zijn kist met kleeren enz. werd aan de familie ge zonden, die de kerkelijke plechtigheden liet houden voor de zielerust van den overledene, daar deze Katholiek was. Nooit vernam men iets meer van hem men meende vast en zeker, dat de man dood was. Nu kwam eenigen tijd geleden (wij vertellen heusch geen verzinsel) een kleinzoon der zuster van den dood gewaande in een herberg op een plaats aan de Oostkust van Zuid-Amerika. Deze kleinzoon, zekere R., die als ma troos vaart, kwam met andere Holland- sche matrozen daar binnen, om wat te gebruiken. Toen de herbergier (de dood gewaande A. v. d. B.) Hollaudsch hoorde praten, vertelde hij, dat hij van Noord- wijk kwam en indertijd gedeserteerd was van zijn schip. Hij vroeg naar zijn broer en zuster te Noordwijk en kreeg tot zijn groote verbazing te hooren, dat R. 'n kleinzoon van zijn zuster was, dus dat hijzelf de oud oom van R. was. De man is nu 67 jaar. De familie v. d. B. zal met hem gaan correspon- deeren. Men schrijft aan het Centr. uit Baarle Nassau 't Gehucht Castelré met pl.m. 350 inwoners ligt circa 2 uur van hier. De bewoners hebben kerk noch school. Voor godsdienstige oefeningen is de kerk, voor onderwijs de school van Minderhout aangewezen, een dorp in België. Zoo werden de bewoners langzamerhand van hun vaderland vervreemd en is er thans een beweging onder hen gaande tot afscheiding van Holland en vereenigiug met België. Uit Schipluiden wordt aan het Vad. gemeld, dat nu ook de twee laatste raadsleden, de heeren P. van Leeuwen en P. van Vliet, hun ontslag genomen hebben. De burgemeester van Schipluiden heeft Maandag bij den officier van justitie te 's-Gravenhage een klacht ingesteld tegen het raadslid P. v. Leeuwen, ter zake van beleediging. Dit raadslid zou zich tegenover een verslaggever van De Avondpost op beleedigende wijze over den burgemeester hebben uitgelaten en hem zelfs hebben beschuldigd, gelden ten nadeele der gemeente ontvreemd te hebben. Het raadslid heeft tegen den verslag gever gezegd: „De hoofdelijke omslag is van 1908 tot nu van f 2000 gestegen op f 4000. Nu zijn de salarissen wel verhoogd, maar dat is niet meer dan f 1000. Waar zijn die andere f 1000 gebleven. Die gebruikt de burgemeester onder bedekte termen." Toen zijn dochter hem waar schuwde, niet te veel te zeggen, wilde Van Leeuwen verder niets meer loslaten. Gebleken is, zegt de H. C„ dat de begrooting, Van Leeuwen noemde haar „hoofdelijke omslag", zoo gestegen is, doordat aan salarissen ruim f 1000 meer werd betaald het laatste jaar, terwijl nog andere uitgaven, als f325 voor een krankzinnige enz., met elkaar ook f 1000 zijn, zoodat hiermee de f2000 verhooging verklaarbaar wordt. Sedert Mei j.l. woont in de Paarde- weide, onder Havelte, de arbeider H. Netel onder den blooten hemel. De man, een zonderling, wil van geen armhuis weten. Des daags gaat hij bij den boer op daghuur, des avonds betrekt bij zijn bivak. Nu nog, terwijl de grond daar reeds dik met sneeuw is bedekt geweest en de winterkoude zieh terdege doet voelen, huist de man op dezelfde plaats. Een tegen den grond liggend kastje en een paar bosjes riet, benevens een dunne deken moeten den wind keeren. Boven een potje met vuur kookt hij zijn eten. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf is de goederentrein 1240, van Tilburg gekomen, door een onveilig sein ge reden en even ten Oosten van het station Breda op een leegen rangeerenden personentrein geloopen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2