B. STAP, KS" Heusden. N. „Be ïijleest" B. VAROSSIEAU, W. L VA1 DIE DONK. ST. WICOLAAS-MK1IBELEW. Nuttige Sint Maas Cadeaux. J. F. W. LINGE)lAi\\ F. J. WITHER, 3 pCt. St. Nicolaas-Polis Koloniale en Grutterswaren, Tabak en Sigaren. Voor SI, fticolaas SPECULAAS en SUIKERWERKEN. Het Idres voor goede Sigaren is: Verjaars- en St. Nicolaas-Gadeaux. Hoogensteenweg No. 433, 's-Hertogenbosch. «folian van loessel, Atelier aan huis. a Contant 501 Langendijk B 178 Gorinchem. bebooreiÉ bij let NiernbM roor bet LaM van Hensien es Altena van Zaterdai 3 Dec. 1910, No. 3002. zijn waarde Staatsloterij. Specialiteit in KAAS. te HEUSDEN. Hinikamtraat A 21, 'S HERTOGENBOSCH. Telefoon No. 382. Modes. Coöp. Stoomzuivelfabriek „OP HOOP VAN ZEGEN", Manden. Stoelen. Dagelijksch versche EIEREN verkrijgbaar. Vraagt Gloria Thee met Cadeaux. Het beste merk is SOLO met Gratis Kindertijdschrift. Neemt proef met mijn RECLAME-SPECULAAS a 25 en 30 ets. per pond. Elk pond circa 65 stuks. Gorinchem. Fabriek en Magazijn van: P»araplxiies, Parasols ©n W andelstoiiiiLeii. Groote keuze BUITENLAND. In Frankrijk wordt weer veel schade veroorzaakt door overstroomingen. De stad Nantes staat op verschillende punten onder water. Verschillende fa brieken zijn ondergeloopen, waardoor 3000 arbeiders buiten werk zijn; tus- schen Toures en Luynes is het spoor wegverkeer stop gezet. De Maine is zoo snel gestegen, dat niet bijtijds maatre gelen genomen konden worden om de bewoners van de lager gelegen wijken van Angers uit bun buizen te helpen. Daar zitten nu 5000 personen opgesloten. Het gebied van de Corrère is er het ergste aan toe, bet geheele kanton Larche staat onder water. De vlakte van Montvalent, die door de lijn Parijs- Toulouse wordt doorsneden, staat onder water. De reizigers worden per auto vervoerd en aan de stations worden geen kaartjes meer uitgegeven. Ook de Rhóne stijgt op bedenkelijke wijze. De Loire heeft velden en wegen onder water gezet. De gasfabriek en de electrische cen trale te Saumur staan onder water. De rijschool is ontruimd. Bij St. Benoistin de Vendée is een dijk doorgebroken. De velden staan onder water en de boerderijen worden ontruimd. Te Angers zijn draaischijven van het station weggesleurd. De Marne heeft het lager gelegen gedeelte van Epernay onder water gezet. De stad Caen staat onder water. De prefect heeft dringend om booten ge vraagd, om vele bewoners te kunnen redden, die door het water afgesloten zijn. Het reddingswerk is zeer moeielijk. Een dergelijke overstrooming is daar nog niet voorgekomen. Het verkeer langs de wegen is in bijna het geheele departement onderbroken. De schade is belangrijk, de industrie staat stil. Door een dijkbreuk bij Montjeau zijn 3 dorpen overstroomd. Twee huizen zijn meegesleurd. Volgens een bericht uit Parijs heeft Woensdagnacht om 1 uur de over- stroomiug van de Loire het spoor wegverkeer tusschen Angers en Nantes verbroken. In Bretagne, vooral aan de noordkust, zijn wegen, bruggen en buurt spoorwegen beschadigd. Woensdagmorgen werd uit Macao ge meld: Gisterennacht heeft hier een militaire en maritieme opstand plaats gevonden. De troepen begaven zich naar de woning van den (Portugeeschen) gouverneur en eischteu boogere soldij en verder, dat de nonnen uit de kolonie zouden worden verwijderd en dat het uitkomen van het blad Vidanovia zou worden verboden. Ten einde moeilijkheden te voorko men, werden laatstgenoemde twee eiscben ingewilligd. De officieren zijn niet bij machte om de manschappen onder bedwang te houden. Hoe nu (na de uitdrijving van de nonnen) het vraagstuk zal worden op gelost om de honderden weezen en volwassen armlastigen van het noodige te voorzien, is niet aan te geven. De toestand is zoo, dat leven en eigendommen gevaar loopen. En Donderdag uit Lissabon De gouverneur van Macao, die er van verdacht wordt de godsdienstige ver eenigingen te beschermen, is vervangen door den rechter Joao Marques Vidal. De kalmte is geheel teruggekeerd. Reuter seint uit Londen: De bladen hebben een telegram uit New-York, dat meldt, dat Cook in Hamp ton's Magazine een artikel publiceert, waarin hij mededeelt, dat hij na rijp beraad toegeeft, niet te weten of bij de Noordpool heeft bereikt. Hij gelooft, dat zijn verstand in de war was door de ontberingen van het leven in de Poolstreken. Een telegram uit New-York aan de Times meldt, dat Peary de verklaring heeft afgelegd, dat zijn werk in de Poolstreken geëindigd is. Hij zal geen verdere Pool-tochten ondernemen. Deze verklaring is geheel in overeenstemming met de vroegere uitlatingen van Peary, onmiddellijk na zijn terugkeer in 1908 afgelegd. BINNENLAND. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor de ziektever zekering zal, blijkens eene mededeeling van den voorzitter der Kamer, den lsten Februari e.k. hare werkzaamheden aanvangen. In de vergadering van de Tweede Kamer deelde Woensdag de voorzitter mede dat de minister van landbouw, nijverheid en handel met machtiging van de Koningin, heeft ingetrokken het w tsontwerp tot aanvulling van de Landbouwbegrooting voor 1910. (Com missie voor de Zuiderzee). De correspondent van de N. R. Ct. te Weenen schrijft: De vleeschnood is in de laatste weken verergerd doordat bet mond- en klauw zeer in Weenen en omstrekeu is uit gebroken. Van de 10,000 koeien in de stallen der verschillende melkvereeni- gingen zijn er 7000 ziek geworden. Op het platteland moet het ook erg zijn. Dit verhindert echter niet dat de uit voer van Oostenrijksch ee naar Duitscb land geoorloofd blijft terwijl die ziekte tegenover ons land als voorwendsel moet dienen tot het gesloten houden van de grens. Zooals men zich herinneren zal, ver klaarde de 18-jarigo huisknecht W. J., een zoon van een der buren van bet in het Hofje van Van Es, in de Ko ningstraat in Den Ilaag vermoedelijk vermoorde oude vrouwtje, die in ver band met deze misdaad zich in hech tenis bevindt, dat hij de geroofde sie raden in een privaat van een herberg had geworpen, uit angst voor ontdek king. Inderdaad werden, zooals men weet, in hel riool bij die herberg ver schillende der geroofde kostbaarheden gevonden. Den hoofdinspecteur Riet dijk is het thans gelukt, nog op te sporen den gouden ring der vermoorde juffrouw G. Gebleken is, dat J. dezen ring den avond van de misdaad en den volgenden ochtend in de ouderlijke woning heeft gedragen en des Zondags ten geschenke heeft gegeven aan een 16 jarig meisje, met wie bij omgang had. We hadden al eenigen tijd iets hoo- ren mompelen over de mogelijkheid, dat de groote vlucht Parijs-—Berlijn BrusselLondenParijs een station in Holland zou aandoen. We lezen thans in De Luchtvaart, dat jhr. van den Bergh van Heemstede, aan den feest maaltijd, den Nederlandschen vliegers aangeboden, gezegd heefi, „dat wanneer er een bedrag van f 20,000 bijeenge bracht wordt, de rondvlucht ook via ons land zal gaan". De brigadier der marechaussee te Roer mond heeft gearresteerd en naar de gevangenis te Roermond overgebracht den 20-jarigen koopman Ph. Hte Melick, verdacht van poging tot dood slag op zijn vader. Te Nijmegen is Woensdagavond de 21-jarige vrouw van J. P. M. van een baggermachine, bij het scheppen van een euamer water, in de rivier gevallen en verdronken. Haar lijk is opgevischt Dinsdagavond is aan het hoofdpost kantoor in Den Haag een beambte ge arresteerd in verband met kP chten om trent de vermissing van brieven. De politie had een onderzoek inge steld en o. a. met een politiehond ge werkt. Deze wees den bewuste beambte aan. In zijn bezit werden inderdaad eenige brieven gevonden, welke hij niet in zijn bezit mocht houden. Omtrent de ontdekking van dit post- misdrijf kan nog worden gemeld, dat herhaaldelijk aan dat kantoor uit de in de stad geplaatste bussen brieven wer den gevonden, die sporen vertoonden, dat ze reeds geopend waren geweest en daarna weer gesloten, en die blijkbaar reeds eerder aan het hoofdkantoor waren geweest. Dit gaf aanleiding tot de verdenking dat een der beambten zich brieven toeeigende, waarvan bij vermoedde, dat ze geldswaarde bevatten, en deze brie ven, na ze eventueel van hun inhoud te hebben beroofd, weer in de stads bussen stopte. Hoe scherp er ook werd gecontroleerd, het mocht niet gelukken, den dader te betrappen. Na nauwgezet onderzoek meende men te kunnen vaststellen, in welke bestellersploeg de brievendief moest zitten, en in deze meeuing heeft men zich blijkens de uitkomst hoogst waarschijnlijk niet bedrogen. Toen be doelde ploeg in dienst kwam, werden alle bestellers gefouilleerd en daarbij bleek, dat een der bestellers, zekere H. M., brieven bij zich bad, die niet in zijn bezit behoorden te zijn en waar omtrent bij geen aannemelijke verkla ring kon geven, hoe ze in zijn bezit waren gekomen. M. bleef hardnekkig ontkennen, iets van de geopende brieven, die aanleiding gaven tot het vermoeden van misdrijf, te weten. De aangehoudene is gehuwd en vader en is reeds enkele jaren als besteller in functie. Terstond na de fouilleering werd hij aan de politie overgeleverd, die hem na verhoor ter beschikking van de justitie heeft gesteld en naar het huis van bewaring deed overbrengen. Het gerechtshof te Amsterdam heeft, in hooger beroep uitspraak doende, oüder vernietiging van het vonnis der rechtbank aldaar om redenen van vorm, den gewezen commies bij deRijkspost spaarbank J. S. wegens valscbheid in rekening-courant-boekjes, waardoor hij zich tot schade van de Bank grooter bedragen liet uitbetalen dan hem toe kwamen, veroordeeld tot 1 jaar ge vangenisstraf, overeenkomstig het von nis in eersten aanleg. De Pruisische commiezen aan de grenzen bij Dinxperlo houden sedert eenige dagen streng toezicht op de schoenmakers te Dinxperlo. Totdusver haalden de schoenmakers het te her stellen schoenwerk van de ingezetenen uit Suderwick en Isselborg op en brach ten het daar weer terug. De Pruisische schoenmakers hebben zich bij de Prui sische overheid beklaagd over de con currentie hunner Diuxperlosche col lega's. Thans moeten nu de Duitsche grens bewoners, wanneer ze te Dinxperlo schoenwerk laten repareeren, dit vóór h t heenbrengen en bij het terughalen persoonlijk aan het Pruisische grens- kantoor vertoonen. Op deze wijze wil men aan de concurrentie een einde maken. De Papendrechtsche Strafzaak. Naar wij vernemen heeft de verdedi ging in de Papendrechtsche strafzaak aan de vertegenwoordigers van het Handelsblad en de Telegraaf haar advies uiteengezet, om van de zijde van den beklaagde geen cassatie aan te teekenen tegen het Arnhemsche arrest. Het Hbld. bericht, dat dit berust op de volgende gronden Voor den beklaagde heeft de uitspraak van het Arnhemsche Hof eigenlijk alles gebracht wat te wensehen viel. Hij gaat vrij uit: is niet ontoerekenbaar ver klaard, zooals het O. M. had ge- eischt en het oogmerk dat hij zich van den beginne gesteld hadde politie- misstanden te Papendrecht bekend te maken en te zorgen dat er zoodoende een einde aan kwam, heeft hij zonder twijfel inderdaad bereikt. De verdediging meent echter, dat er voor het openbaar ministerie reden tot beroep in cassatie kon zijn, omdat het ontslag van rechtsvervolging, aan den beklaagde verleend, is in :trijd met de bestaande jurisprudentie: Geregeld worden beklaagden wegens smaadschrift veroordeeld, hoewel zij ter goeder trouw meenden in het algemeen belang te hebben gehandeld, omdat eene dergelijke subjectieve persoonlijke meening van den beklaagde niet voor rechtvaardigingsgrond mag worden aan genomen. Ingeval het O. M. in cassatie gaat, zullen van de zijde van de verdediging incidenteel cassatiemiddelen worden aangevoerd. Vrijdag werd gemeld: De Advocaat-generaal bij het Arn hemsche gerechtshof heeft besloten geen cassatie aan te teekenen van 's Hofs arrest in zake de Papendrechtsche strafzaak. ADVERTENTIEN. Cleen beter O en deren. «OTEül. li t Gerechtigd tot het voeren van het R$jk*hotcriuerk, (vastgesteld krachtens de Wet van 17 Juni 1905). Prima Roomboter tot a.s. Woensdag avond f 1.45 per K. G. Kaas in verschillende soorten en prijzen. Postzendingen a rembours door geheel Nederland. WASCH-, REIS- RUST-, ZIEKEN-, SÈRRE-, CAFÉ- TUIN- Goed en Goedkoop. Manden- Stoelenfabriek „DE VLIJT" WIJK, bij Heusden. dan een der blijft steeds behouden. Deze Polissen, zeer fraai van uitvoering, kosten f ÏJLIS, geven 3 pCt. rente en nemen deel aan de trekkingen volgens de 395e, 39«e en 399e Verkrijgbaar a. h. Hoofdkantoor Wijn straat 16 en bij H.H. Agenten. Toezending naar buiten na ontvangst postwissel. HANDEL IN Prima dessert Sigaren f 5.per 100 stuks. ,j ij j) L j) 100 Verschillende merken van f 3.per 100 stuks, waaronder Prinses Juliana uitmunt. Een mooie collectie cents Migarni. Verschillende merken 3 cents Migaren. En verder nog verschillonde soorten tot f 1.10 per 100 stuks. Ook voorradig prachtige kistjes van 35 stuks in verschillende prijzen, geschikt voor St, iXicolMS'Cadcaux. lo DOOD en ZILVER. REMGIMT het REMTii en GOERKtOOPSTE Adres voor

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 5