lleuw*. Heusclen, 21 Dec. Tot onzen spijt deelen wij mede dat de Brigadier der rijksveldwacht J. C. J. Ver- broggen en de rijksveldw. A. Voogt met 24 dezer zijn overgeplaatst naar Veen. Heus- den verliest hierdoor-2 nette gezinnen en een gedeelte zijner rijkspolitie. Werkendam. De armen kunnen, dank zij de werkzaamheid van mevrouw Verhoeff en andere dames, weder op een ruime Kerstbedeeling hopen. Meer dan f 435 heeft het weldadigheidssoirée opge- gebracht. De bezoekers amuseerden zich uitstekend en bleven lang bijeen. De heer J. Dekker had schoon gezongen en overtrof de verwachting, terwijl overigens de avond haar gewoon verloop had. Maandag 26 dezer hoopt Adréas in het Nutsgebouw te vergaderen, alwaar Donderdag daaraanvolgende het Strijkorkest van Gorinchem voor de Nutsleden zal op treden. De Zondagsschool hoopt Dinsdag 27 dezer haar Kerstfeest te vieren. Aalburg. Aan A. H. den Oudenf onderwijzer aan de openbaie school alhier, is door den Raad der gemeente met ingang van 1 Januari 1911 eervol ontslag verleend. Al mkerk. Donderdagavond 15 dezer werd door de zangvereeniging „Excelsior" en de muziekvereeniging „Nooit Gedacht" in de Openbare School alhier eene uitvoering gegeven voor een goed getal publiek. Zooveel mogelijk voldoende aan 't verzoek van den voorzitter om humane kritiek te oefenen, nnoet ons toch van 't hart, dat op enkele uitzonderingen na ruw werd gespeeld. No. 6, „Nellij" was bepaald slecht te noemen. De zang daarentegen vonden wij goed. De nos. 18 en 19 waren bepaald mooi en ge voelvol. 't Voordragen was zeer amusant, alleen vonden we 't jammer, dat de heer Schouten met zijn natuurlijke gaven niet wat meer 't podium betrad. De vereenigingen komt alle eer toe voor hun loffelijk samen werken, in 't bizonder de heeren directeuren. Wij hopen dat zij ons nog meer zulke avondjes zullen verschaffen. IBabiloniëiihroek. Deuitvoering onzer zangvereeniging „Zanglust" is in de Zaterdag j.l. gehouden bestuursvergadering vastgesteld op Woensdag 28 December a.s. Capelle. J.l. Vrijdagavond had in 't café van den heer J. Maas te Sprang een algemeene vergadering plaats van aandeel houders en leveranciers der coöperatieve 8toomzuivelfabriek „De Toekomst" alhier, welke zeer druk bezocht werd. De voorzitter, de heer M. J. Rijken, opende met een ferm woord, zooals we trouwens van den heer Rijken bij zijn optreden steeds gewoon zijn, de vergadering en heette allen welkom, waarna de notulen der vorige algemeene vergadering door den secretaris, den heer Meijer van Sprang, gelezen werden, en waarop goedkeuring volgde. Daarna werd besloten 't salaris van den directeur te verhoogen, 5 obligatiën werden uitgeloot en 2 bestuursleden herkozen, waarop nog eenige besprekingen in 't belang der fabriek volgden. Ongeveer 10 uur sloot de voorzitter met een woord van dank voor de opkomst deze algemeene vergadering, nog mededee- lende, dat in een volgende algemeene ver gadering het jaarverslag zal worden uitge bracht. Drilllllieleil. Maandag, 2en Kerst dag hoopt de zangvereeniging „Onze Vrije Uren", des avonds om 7.30 ure, in de Protestantsche kerk alhier een zanguitvoe ring te geven. 's Gravenmoer. Op 2n Kerstavond hoopt de christelijke zangvereeniging „Hal lelujah", directeur de heer G. Hoefnagel, in de Gereformeerde Kerk eene uitvoering te geven. liOOii op Zand. In eene te St. Joachimsmoer onder deze gemeente gehou den algemeene vergadering van de politie- hondendressuurvereeniging, onder voorzit terschap van den heer D. Smits burgemeester van 's Gravemoer, zijn de statuten en het huishoudelijk reglement dier vereeniging vastgesteld. Deze onlangs opgerichte vereeniging mag zich in eene voortdurende uitbreiding ver heugen. Zij telt reeds meer dan 30 leden en 16 donateurs. Onderscheidene heeren uit Tilburg en Udenhout gaven bovendien op deze ver gadering blijk van hunne belangstelling. Nadat ook de begrooting voor het volgend jaar was vastgesteld, werd na afloop dezer vergadering nog eene kleine oefening ge houden. Voor het houden van oefeningen heeft zich de vereeniging reeds een bijtvrij pak aangeschaft. Heeuwen. Bij Kon. besl. van 25 Nov. j.l. no. 41 is aan den heer J. Dammers, eertijds hoofd der school alhier, een pensioen toegekend groot f 831 'sjaars, ingaande 1 November 1909. Door de alhier gevestigde bakkers is te beginnen met Maandag j.l. de prijs van het brood afgezet met 1 cent per brood; de prijs van een tarwebrood bedraagt thans nog 22 cent, het roggebrood 13 cent. Door het college van Zetters in deze gemeente is voor de schatting der huur waarde van geb. eigendommen in 1911, aangewezen de heer K. de Joode, lid van genoemd college alhier. Aieuweiid|jk. De afdeeling Nieu- wendijk van Patrimonium, op Zaterdag 17 Dec. weder saamgekomen, werd op ge bruikelijke wijze door den Voorzitter ge opend. Na het lezen der notulen werden aan de vergadering een 3-tal punten genoemd om als voorstellen te worden opgezonden naar het bondsbestuur. 1. Betreffende de herziening van de Zon dagswet 2. wederinvoering van de doodstraf 3. afschaffing van de vaccienedwang. Een breede discussie volgt hierop; ver volgens werden bij stemming de aftredende bestuursleden herkozen. Na afloop hiervan werd door den voorzitter, de heer Klaver, het beloofde referaat ten gehoore gebracht met het onderwerp „Wat is Christelijk Sociaal Een paar broeders maakten gebruik van de gedachtenwisseling met den spreker welke hunne gedane opmerkingen bevredi gend beantwoordde. Een woord van dank den spreker toege bracht voor zgn schoon referaat, was niet onverdiend. Na de mededeeling dat het bestuur po gingen zou aanwenden een spreker te doen optreden in een buitengewone vergadering te houden op nader te bepalen datum, werd na rondvraag dit gezellig samenzijn gesloten. Ouillieusden. Een tweetal stroo- pers viel in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in handen van den onbezoldigd rijksveldwachter Vermeulen. De lichtbak werd in beslag genomen, doch het geweer werd hem door de wildstroopers ontrukt, zoodat hij zich met den revolver moest verdedigen. Pouderoofien. Dat het vee duur is blijkt wel hieruit dat bij den heer P. W. Bok vier vaarsen zijn aangekocht door den veehandelaar Van der Vlier uit Wijk voor de som van f 275 per stuk. Raamsdonk. De aanbesteding van het armen brood zal plaats hebben op 22 Dec. a.s., des voorm. 11 uur, in de oude Openb. School te Raamsdonkveer. De heer A. van Iersel, volontair ter secretarie alhier, is door B. en W. benoemd tot ambtenaar ter secretarie, zulks ter ver vanging van den heer J. Th. M. Peters, die met 1 Jan. a.s. zijn ontslag neemt. Sprang. Vorige week Woensdag slaagde de heer J. Karremans, onderwijzer aan de o. 1. s. alhier, te 's Gravenhage voor het examen wiskunde, 1. o. In den nacht van Donderdag op Vrij dag zijn bij H. J. Zwart 6 konijnen ge stolen. Door de verbreking van een deurtje, dat tot den geitenstal toegang verschaft, is men binnen gekomen. Bij de politie werd aangifte gedaan. Van de(n) dader(s) geen spoor. Vrijdagavond om circa 11 uur, zijn bij verschillende personen aan het Westeinde van ons dorp ruiten ingegooid. Mocht het de politie gelukken er achter te komen wie de personen waren, die deze laffe daad uithaalden. Zaterdagmorgen had het 5-jarig zoontje van zekeren B. Braspenning het ongeluk van den zolder te vallen. De ontboden geneesheer constateerde hersensschudding. Zijn toestand is tot op heden niet zonder zorgen. Ween. Ter gelegenheid van zijn zil veren huwelijksfeest heeft de heer B. 60 H.L. steenkolen uitgedeeld. Dat de 60 ge zinnen hiermede in hun schik waren, laat zich best begrijpen. Door den heer L. Deurloo is ontslag aangevraagd als gemeentebode. Wi'tjhoeveii-Cappel. De stroo- hulzenfabriek van de fa. Oerlemansen Zonen die eenigen tijd heeft stilgestaan, is thans weder in werking gesteld. In hare laatstgehouden bestuursver gadering van het fanfarecorps „Sirena" is besloten deel te nemen aan het festival te houden op 15 Aug. 1911 te Roosendaal. De aftredende leden van het bestuur van het fanfare „Sirena" zijn op de ledenver gadering herkozen. Waspik. De heer J. de Graaf, alhier is door het college van Zetters tot schatter voor de personeele belasting over 1911 aan gewezen. Door het gemeentebestuur alhier is besloten een geldleening aan te gaan, met het algemeen burgerlijk armbestuur dezer gemeente, groot f 600. Dit bedrag zal worden aangewend tot verbetering van een gedeelte gemeenteweg. Wijk. Onze vroegere dorpsgenoot, de heer W. van Woerkom, slaagde aan de Universiteit te Amsterdam tot doctor in de geneeskunde op proefschrift: Over den voetzoolreflex van gezonden en zieken. Een bijdrage tot de kennis van het reflex-me chanisme. Het fanfarecorps „Oefening en Uit spanning ahier, hoopt den 2en Kerstdag onder leiding van haren directeur den heer Bazelaar, haar winterconcert te geven. Het programma dat een 17-tal nummers bevat, belooft een gezelligen avond, zoodat wij niet twijfelen of velen zullen van deze ge legenheid profiteeren. Het zeldzame zachte najaar werkt voor de landbouwers zeer gunstig. Wat het knolgroen betreft, dit gewas heeft alle verwachting verre overtroffen, de knollen zijn buitengewoon groot geworden. Het uitzaaien van het. winterkoren is, dank het vorstvrije weer zoo goed als geëindigd. Hedenmorgen kwam de bakker B. v. W. alhier, tot de treurige ontdekking dat zijn paard dood in den stal lag. Eenige dagen geleden vond de heer De Roon, zijn beste paard dood in de stal. Assurantie dekt de schade. Door den Raad dezer gemeente is W. Bleijenberg herbenoemd als lid van het Burgerlijk Armbestuur. Over den veehandel in Gelderland wordt thans geschreven De handel in vet vee is levendig en de prijs is zeer hoog. In ander vee ging over het geheel geno men niet veel om. Hier en daar werd voor Italiaansche rekening eenig puik melkvee gekocht. In de prijzen van het wol vee en van de varkens kwam weinig verandering. Vette varkens en biggen zijn minder in prijs. Met de vette kalveren ging het wat beter. Paarden onveranderd hoog in prijs. Biggen voor Engelsche rekening zijn meer in trek. De prijzen waren als volgt: vet vee lste kwaliteit 72 75 ct., 2de kwaliteit 62&65 ct., vette kalveren 59 61 ct., vette var kens 60 65 ct., voor Engeland, alles per K.G., gewicht na slachting. Melkkoeien f 180 a f 245, neurende f 160 k f 242, guste f 145 k f 235, pinken f 65 k f 92, kalveren f 14 k f35, biggen f6 a f 9, drachtige zeugen f 55 a f 77, drachtige gelten f 42 a f 50, schot telingen f 20 k f 28, schapen f f vette schapen f 20 f 25, luxe-paarden f 540 f 650, werkpaarden lsto kwaliteit f 300 a f 430, 2e kwaliteit f 210 k f 350, twee-en-een-halfjarige f 150 k f 260, ander- halfjarige f af per stuk. Vergadering van de Commissie tot over brugging van het Keizersveer op Vrijdag 16 December 1910, des namiddags te 3 ure, in de raadzaal van het gemeentehuis te Dussen. Tegenwoordig de heeren: A. H. va* Honsewijk, voorzitter, C. de Jonge en P. Verhagen, leden, J. J. H. Snijders, secre taris. Afwezig de heeren P. M. A. J. Ridder de van der Schueren en N. Meijer?, beiden met kennisgeving. Na opening der vergadering door den voorzitter worden de notulen der vorige vergadering onveranderd vastgesteld. Ingekomen zijn: Berichten van de na te melden gemeenten, waaruit blijkt, dat de voorgestelde bijdrage in de kosten van de commissie wordt verleend door de gemeenten: Almkerk, Andel, Drongelen, Dussen, Giessen, Meeuwen, Rijswijk, de Werken en Sleeuwijk, Werkendam, Geert) uiden- berg, Oosterhout en Raamsdonk. Door Burgemeester en Wethouders van Woudrichem wordt medegedeeld, dat de gemeenteraad aldaar met het oog op den zeer ongunstigen financieelen toestand dier gemeente geen vrijheid vond de voorgestel de bijdrage te verleenen. De heer P. Verhagen, burgemeester van Woudrichem, ter vergadering aanwezig, verklaart in opdracht te hebben, om aan deze vergadering te verzoeken er wel ge noegen mede te willen nemen, dat de voorgestelde bijdrage voor de gemeente Woudrichem door hem aan de commissie wordt afgedragen uit een fonds, dat hij meent voorhands niet nader te mogen aan duiden. Door Burgemeester en Wethouders van Gorinchem wordt bericht, dat zij wel ge negen zijn aan den Raad dier gemeente voor te stellen eene bijdrage in de kosten der commissie te verleenen, doch dat zij meenen voor het vaststellen dier bijdrage een anderen maatstaf dan de commissie te moeten volgen. Unaniem wordt omtrent een en ander besloten a. aan de raden van de verschillende gemeenten, dat de voorgestelde bijdrage in dank zal worden aanvaard en dat van de bestemming der gelden te zijner tijd verantwoording zal worden gedaan. b. de bijdrage van de gemeente Wou drichem in dank te aanvaarden en c. Burgemeester en Wethouders van Gorinchem te berichten dat, ofschoon de commissie de door haar gevolgde regeling bij de verdeeling van de bijdragen voor de verschillende gemeenten als de meest rationeele blijft beschouwen, zij toch gaarne de eventueel door de gemeente Gorinchem toe te kennen bijdrage in dank zal ont vangen en zij de medewerking van die gemeente bij haar streven zeer op prijs stelt. Ten aanzien van het beheer der gelden wordt verder besloten, dat zulks blijft op gedragen aan d9n voorzitter en den secre taris van de commissie. Geene betalingen zullen geschieden dan na voorafgaande goedkeuring van de commissie. Zoodanige goedkeuring zal slechts worden verleend, wanneer de betrekkelijke vordering het ge volg is van eene opdracht van de commissie. Nog zijn ingekomen: Berichten van de gemeentebesturen van Dongen, 's Gravenmoer, Made en Waspik, houdende mededeeling, dat de raden dier gemeenten geen vrijheid hebben kunnen vinden, om de voorgestelde bijdrage in de kosten der commissie te verleenen. Deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Mede worden voor kennisgeving aange nomen Een schrijven dd. 31 October 1910 van den Raad van Toezicht op de Spoorweg diensten, betreffende de overbrugging van de Bergsche Maas te Keizersveer in verband met den aanleg van spoorweglij nen in Noordwestelijk Noordbrabant. En een schrijven dd. 26 October 1910 van den Inspecteur der Posterijen en Tele grafie te 's Hertogenbosch, betreffende het verkeer over het Keizersveer. Bij de daaropvolgende bespreking van het verhandelde in de Tweede Kamer der Staten Generaal ten aanzien van de overbrugging van de Bergsche Maas te Keizersveer, wordt eenstemmig besloten, om aan de heeren Jhr. I. B. D. van den Berch van Heemstede en A. C. A. van Vuuren, afgevaardigden voor Oosterhout en Zevenbergen, schriftelijk dank te zeggen voor de wijze, waarop zij ter plaatse het streven der commissie hebben helpen bevorderen. Verder is nog besloten de volgende ver gadering te houden binnen de gemeente Sleeuwijk, in de raadzaal van het gemeen tehuis aldaar, die voor gemeld doel wel willend wordt beschikbaar gesteld. Tot het bijwonen van die vergadering uit te noodigen de burgemeesters van de verschillende gemsenten, die eene bijdrage in de kosten der commissie hebben toege zegd, benevens de burgemeesters van de gemeenten Wijk, Aalburg en Genderen, zoomede de voorzitters van de kamers van koophandel in de gemeenten Oosterhout, Raamsdonk en Gorinchem. In gemelde vergadering verslag te geven van hetgeen tot dan door de commissie is verricht en het program harer werkzaam heden voor de toekomst aan de goedkeu ring van die vergadering te onderwerpen. Daar er verder niets meer aan de orde is en geen der leden meer het woord ver langt, sluit de voorzitter met een woord van dank de vergadering. kerknieuws. IBeusclen. Door den kerkeraad der Herv. gemeente alhier is benoemd tot ou derling de heer W. Friedli (thans diaken) en tot diaken de heer H. Verhoeven (rijks ambt. der bel.) Andel- Door den WelEerw. heer Van der Zanden, theologisch candidaat te Putten op de Veluwe, is het beroep naar de Geref. Gem. alhier aangenomen. Bahijloniënbroek. In de 1.1. ge houden vergadering van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier, zijn her benoemd tot ouderling de heer Ant. Dek ker, ei tot diaken de heer N. G. van der Beek, die hunne benoeming hebben aan genomen. Capelle- Naar we uit vertrouwbare bron vernemen zal ds, A. Ingen te Klundert niet, zooals in andere bladen vermeld staat, 8 Jan. a.s. een zendingsrede houden in het gebouw der Ned. Herv. Kerk aan den Loon- schendijk, maar op Donderdag 12 Jan. 1911. Ds. A. Brummelkamp alhier heelt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Hollandsche veld bedankt. Naar we vernemen, zal op Vrijdag 6 Januari e.k. in het gebouw der Ned. Herv. Kerk alhier des avonds 6 uur optreden ds. Lans uit Doeveren voor het Bijbelgenoot schap. Garneren. Bij de Zondag in de Geref. Kerk gehouden verkiezing, zijn gekozen tot ouderling den heer W. v. Tuijl, in plaats van den heer L. C. Ekelmans, die bedankt heeft, en tot diaken den heer A. v. Vugt en herkozen de heer A. v. Tuijl. 's Gravenmoer. Bij de Geref. kerk zijn j.l. Zondag de aftredende ouderlingen W. Versteeg en G. Hoefnagel en de aftre dende diaken C. Dekkers opnieuw als zoo danig gekozen. Bij eene gehouden verkiezing van kerkeraadsleden in de Chr. Ger. Gemeente zijn herkozen als ouderlingen C. Blom en G. Verhagen en als diaken J. Versteeg. 's C«lrevel<luïii Capellc. Bedankt voor het beroep naar de Geref. Gemeente te Hollandscheveld, ds. A. Brummelkamp. Meeuwen- De collecte, Zondagmid dag j.l. gehouden in de Ned. Herv. kerk en strekkende tot bestrijding der onkosten gemaakt door het plaatsen van een kachel in het kerkgebouw, heeft opgebracht ruim f 6,-. Wij kunnen niet nalaten hier een woord van dank te brengen aan onzen geachten leeraar ds. Klomp, die het initiatief nam en door wiens bemoeiingen de bedoelde kachel werd geplaatst, zeer zeker ten gerieve van vele kerkgangers. Slee.liw|jk. Tot ouderling bij de Geref. Kerk is gekozen de heer K. Blom, en tot diaken de heer I. A. Roza. Woensdagavond a.s., ten half zeven, zal voor de Geref. Gem. alhier optreden ds. H. G. de Jonge van Dordrecht, ten einde een rede te houden over het doof stommen-instituut te Dordrecht. Sprang- Tot kerkvoogd der Nedeil. Herv. Gem. alhier is' herbenoemd de heer D. Craijo. Aceu. Bij de Ned. Herv. kerk zijn tot diaken herkozen de heeren W. Verzijl en H. Ambrosius. Wijk. Tot ouderling bij de Ned. Herv. Gemeente zijn gekozen de heeren C. B. Vos en A. v. d. Beek, en tot diakenen de heeren A. Vos Jz. en R. d. Pol. Deze laatste zal, alvorens in zijn ambt bevestigd te kunnen worden, nog belijdenis des geloofs moeten afleggen Stamd. Heusden, van 13 tot 20 Dec. Geboren: Lena Johanna, d. v. P. v. Overbeek en J. Wildschut. Ingekomen vanVught, J. M. Pinxten Baarn, H. M. van Diessen. Vertrokken naar: Rotterdam, H. C. EenhuizeuGeldrop, A. Walravens; Rotterdam, Chr. de Vedt. Dussen, over de maand Nov. Ondertrouwd: Gijsbert van Raams donk en Neeltje Bouman. Getrouwd: Th. van Dortmont, 29 j. en J. S. van Dijk, 27 j.; J. A. Lankbaar, 24 j. en E. R Filarski, 23 j. Geboren: Teunis, z. v. J. van Rijs wijk en P. Biesheuvel; Everardus, z. v. C. de Bot en P. Vetjens; Willem, z. v. P. Donkersloot en J. de Rade; Maria Antonia, d. v. A M. Theuns en A. van Dortmont; Adrianus Petrus, z. v. J. van Bergen en P. van Dortmont; Juliana Petronella, d. v. H. J. Nefkens en M. H. Kuiper. Overleden: J. van Mol, 78j.,echtg. van H. C. J. van der Pluijm; C. van Steijn Az., 10 in.; M. Nieuwenhuijzen, 73 j., wed. van W. van Dortmont; J. Sgroot, 65 j., wedr. van J. de Ronden. Ingekomen van: Meeuwen, C. v. d. Stelt met gezin Drongelen, P. C. Smeur; St. Oedenrode, F. H M. Jansen. Vertrokken naar: Hoogeloon, A J. Verharen; Uden: H. v. d Broek; Alm kerk, C. VerhoeveD met gezin; Groot- Ammers, P. Ceton; Meeuwen, J. C. de Rooij. Pouderoijen, over de maand Nov. Geboren: Ditje, d. v. E. C. vanMaaren en E. van Tuijl; Julius, z. v. A. C. v. d. Meijden en A. van Wijk; Cornelis Johannes Petrus, z. v. A. Hasselman en A. Brienen; Adriana, d. v. A. van Zee en G. van Ooijen. Overleden: W. van Giessen, 63 j.; E. Opstelten, 9 m.; T. v. d. Zalm, 73 j., echtg. van D. C. Vernooij. Brakel, over de maand Nov. Getrouwd: J. C. de Rooij, 28 j. en J. v. d. Linden, '24 j. Geboren: Willem, z. v. J. van Dalen en P- v. d. Linden; AdrianaGerardina, d. v. S. van Dalen en M. H. G. de Jongh Hendrik, z. v. C. de Boef en C. van Rijswijk; Alida, d. v. W. van Dalen en C. van Dalen; Klaas, z. v. G. van Dalen en J. Versteeg. Overleden: J. van Veenendaal, 64 j., wed. van W. van Wijgerden; D. van Dalen, 13 m. Andel, van 1 tot 15 Dec. Geboren: Anton, z. v. B. Versluijs en J. ,an Andel; Aletta Jenneke, d. v. P. van Rijswijk en W. Pellikaan. ertrokken naar: Rotterdam, Jannigje Naaijen. Ingekomen van: Genderen, Cornelia D. Broekhuizen. Almkerk, van 1 tot 15 Dec. Getrouwd: G. Kamp, 26 j. en A. W. Ippel, 21 j.; A. v. Drunen, 29j.en M. Groeneveld, 26 j. Geboren: Marinus, z. v. 1). de Cloe en F. Daggelders; Wilhelmina, d. v. H. v. Bruggen en A. WesterlakenCor nelis Beujamin, z. v. H. Crezee en S. E. de Haan; Job, z. v. A. W. Verhoeven en W. Teuliug. Overleden: Geertje Antonia Roubos, 7 m.T. v. d. Linden, 48 j. echtg. van W. v. Mastrigt; C. Schoenmakers, 69 j., echtg. van F. Romijn. Ingekomen van: Sprang, C. Vriens; Geertruideuberg, H. J. Elzerman Gies- sennieuwkerk, A. de Ruiter. Vertrokken naar: Dussen, C. Kievits; Goudriaan, W. H. v. d. Nat; de Werken en Sleeuwijk, N. M. van Andel; Waal wijk, W. de Veer. Woudric. em, van 1 tot 30 Nov. Getrouwd Anthonie van Poroijn, 22 j. en Heiltje van der Tak, 21 j. Geboren: Hendrik, z. v. I. T. Bloots hoofd en J. E. van GiessenMarinus, z. v. D. van Vuuren en J. de Kloe Cornelia, Gerdina, d. v. O. Groeneveld en A. van Straten Willem, x. v. R. Vi- veen en C. J. KrielaartJacob, z. v. E. Havelaar en T. Baks Adriana, d. v. A. B. van Vugt en A. Kant; Adrianus en Cornelia, z. en d. v. J. Hoek en H. Havelaar. Overleden: Johannes Cornelis Borg, 4 m.Hendrika Baks, 79 j. wed. van A. Hartman. binnenland. De Tweede Kamer heeft Zaterdag tegen den zin van den minister van oorlog de motie-Duymaer van Twist, betreffende de officierstractementen met 36 tegen 31 stemmen aangenomen. Op verzoek van den minister van oorlog is daarop de beraadslaging over zijne begrooting gestaakt. Vóór de motie-Duymaer van Twist hebben gestemd 16 Anti-revolutionairen, 4 Roomsch-katholieken, 3 Vrije Libe ralen, 6 Unie-Liberalen en 7 Viyzin- nig-democraten. Tegen hebben gestemd 2 Anti-revo lutionairen, 10 Roomsch-Katholieken, 8 Christelijk Historischeu, 1 Vrije Libe raal en 10 Unie-Liberalen. De sociaal democraten hebben zich buiten stemming gehouden. Naar aanleiding van het Kamervotum heeft de minister van Oorlog, generaal Cool, besloten zijn ontslag te vragen. In de parlementaire kringen wordt verwacht, dat de begrooting van oorlog omgewerkt Woensdag bij de Tweede Kamer zou inkomen, en de minister van binnenlandsche zaken, mr. Heems kerk, zich met de verdediging zal be lasten. Men hoort spreken van het Kamerlid Colijn als opvolger van minister Cool. Het Nederlandsche Correspondentie bureau bericht: Wij vernemen, dat de regeering van plan is, een nota van wijziging op de oorlogsbegrooting voor 1911 in te die nen, teneinde de Tweede Kamer in de gelegenheid te stellen, dit hoofdstuk nog voor het Kerstreces af te doen, zoodat niet tot de aanbieding van een credietwet voor enkele maanden zou behoeven te worden overgegaan. Naar wij vernemen, moet de aftre dende minister van oorlog het bed houden. Hij is lijdende aan influenza. A.s. Zaterdag zal H. M. de Koningin den heer Cool in audiëntie ontvangen. Het Nederl. Correspondentiebureau meldde Dinsdag: De minister van oorlog heeft, hoewel hij het bed moet houden, gisteren en heden de loopende ambtsaangelegen heden afgedaan en in verband hiermede is 't te verwachten, dat hij nog de ge wijzigde oorlogsbegrooting, waaruit alle nieuwe posten zullen teruggenomen worden, aan de Tweede Kamer 2al in dienen. De minister denkt aan zijn reeds kenbaar gemaakt besluit om ontslag te vragen, eerst na afdoening van de oor logsbegrooting uitvoering te geven. De gewone conferentie met H. M. de Koningin, die generaal Cool a.s. Zater dag daartoe zou ontvangen, zal wegens 's ministers ziekte niet doorgaan. Thans melden de Indische bladen, dat van het Nederlandsche eskader tij dens de reis naar Australië 140 150 man gedeserteerd zijn. Met het oog op den grooten toevloed van poststukken bij de jaarswisseling wordt in de Stct. het publiek verzocht brieven, briefkaarten en gedrukte stuk ken, als: prentkaarten, visitekaartjes en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1910 | | pagina 2